Vissers op de trawlers hebben een zwaar leven „Foirl schoenen STERfC IJmond-agenda Straten in plan Meerestein in teken luchtvaart VELPO Werkweek van honderd uur normaal 9 Chinese jonk in Barcelona Stormvogels-supporters hebben elkaar gevonden Rugklachten Het wordt ernst bij voetbalverenigingen „Kleuterhoek" viert feest in Heemskerk Rood-Zwart niet gelukkig met betaald voetbal Joegoslaven willen tegen Beverwijkers schaken Twee concerten voor leden van „De Gieteling" Tuinbouwstudieclub maakt gezellig uitstapje EHBO-vereniging begint aan nieuwe cursus DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 Het zeemansleven trekt nog altijd vele jongeren. Zowel koopvaardij als visserij heeft haar bekoring. Veel IJmuider knapen, die dagelijks de grote zeeschepen zien passeren, of de vissersboten zien uitvaren, worden er door gegrepen. Zij willen ook naar zee, en verstandige ouders gaan eerst eens kijken of het wel menens is. Het leven aan boord van een vissersschip valt niet mee. Dat blijkt wel uit de volgende fragmenten uit een verslag van Jac. Wesselius. Deze jongeman is een reis meegeweest met de IJM 15 Emma van de n.v. Marezaten. Hij heeft een verslag van minuut tot minuut geschreven, dat we niet in zijn geheel kunnen opnemen. De fragmenten zijn' echter welsprekend genoeg. Vrijdag tien uur stapten we aan boord, en om even voor elf vertrokken we. Somber weer maar weinig wind. We pas seren een nieuwe tanker voor Onassis. Er 'is een klein beetje deining, maar toch worden de drie andere passagiers zee ziek. Lichtschip Texel. Er komen veel schepen langs. Het is mooi. Ik lig op de sloep van de Emma te zonnen. Dan aard appel schillen. Wat praten, avondeten, naar de zee en 5e vissersschepen kijken, en dan naar bed. De volgende morgen vroeg op. De drie andere passagiers kunnen het eten niet binnen houden. Ze zijn nog ziek. Toch wel naar voor die jongens We waren snel naar de visgronden. In de verte zien we de „Polderman". Van nacht gaan we aan de slag. Om twee uur worden de netten uitgezet. Ze zullen me JACO WESSELIUS roepen als het zover is. Maar het is al zondagmorgen half acht als ik wakker word. De eerste trek is al gehaald: vier kuilen. De bemanning is druk bezig ze te verwerken, terwijl het want voor de twee de trek al weer is uitgezet. VEEL LAWAAI Het is een leven van belang. En door alles heen hoor je het diepe gebrom en een hoge fluittoon van de sterke 6 ci linder Werkspoormotor. Die ene motor trekt ons toch maar met bijna onver minderde snelheid voort. Waar een zee kasteel twee motoren voor heeft staan, heeft de „Emma" er maar één. En we hebben toch bijna dezelfde snelheid, twaalf knopen per uur, het is bijna ongelofelijk. Om half elf is het weer halen voor de tweede trek. Dat „halen" is een enorm zwaar werk, dat bewondering afdwingt. IIET RUIM IN De schipper zegt, dat het een goede vangst is: vier kuilen, of 120 manden. De netten gaan in zee, en dan is het weer uitzoeken, voorsorteren, schoon maken en kaken geblazen. Oom Kees, Oom Henk en Oom Frans staan aan de sorteer- bak. Cor Butter en ik helpen soms mee. Maar later ga ik ook in het visruim. Planken aangeven, ijs hakken, wat vis uit een nog leeg ruim halen, en een mand grof zout scheppen. Het is zes uur en er zijn vier vissers schepen om ons heen, „De Haarlem", de „Post Boy", de „Job Gouda" en één die we niet thuis kunnen brengen. Er wordt ook weer gehaald. Twee kui len. De afval gaat weer overboord: onder maatse vis, schelpen, zeesterren, touw, in gedeukte emmers en wasketels. NOORDERLICHT Om kwart voor elf zien we voor het eerst het noorderlicht. Schipper Rein Groen maakt ons er op attent. In het mid den een langgerekt hart en daaromheen lichtstralen, dicht bii elkaar en onregel matig van lengte. De lucht ziet. er ook heel eigenaardig uit. Donkergrijs met aan de rand een lichte streep. Zo gaat het dag in dag uit. De vangsten zijn minder geworden. Ik sta een flessen rek schoon te maken. Het was nogal vuil en roestig. Dat rek is ook uit het net te voorschijn gekomen. Wat je al niet vangen kan. Er liggen elf snikken, dat zijn kleine Noorse vissersscheepjes, voor ons te vis sen. Maar na een half uurtje liggen ze achter ons. We zitten nu op de hoogte van Narvik. De vangsten worden beter. We zijn nu een week onderweg. We gaan 84 mijl zui delijker en daar zetten we nog eens de BARCELONA (UPI) Gisteravond is in de haven van Barcelona een Chinese jonk gearriveerd, die waarschijnlijk de eerste jonk in de geschiedenis is die de reis van het Verre Oosten naar Europa heeft volbracht. Het zestig ton metende vaartuig werd op grootse wijze verwel komd. Op de kade stonden duizenden juichende mensen toen het kleine schip met zijn zeilen van rijststro binnenvoer. Het havenkanon vuurde saluutschoten af. De Spaanse autoriteiten hadden zelfs een platform op de kade doen oprichten waar vertegenwoordigers van de plaatselijke gouverneur, de burgemeester en andere functionarissen alsmede familieleden van de bemanning hadden plaats genomen. De „Rubia" was bijna acht maanden ge leden, op 17 januari, uit Hongkong ver trokken. De 39-jarige kapitein, Jose Ma ria Tey wilde de eerste zijn die met een Chinese jonk de Middellandse Zee zou be varen. netten uit. De schipper ligt te kooi. Hij moet geroepen worden als het zo ver is. Voor de negenentwintigste keer gaat het net te water. Misschien voor het laatst. Kwart over elf zijn we klaar met koffie drinken. Het net moet omhoog. Het is lood zwaar. Alle mannen, tot de meester en de kok toe, moeten meehelpen. Wat anders altijd gebeurt, gebeurt nu niet. De kuil komt altijd een kleine 30 meter opzij van het schip aan de oppervlakte, en dat is nu niet het geval, zó zwaar was het net. Iemand zegt. dat er allemaal makreel in het net zat, maar dat geloof ik niet erg. Toch blijkt, als alle vis binnen is, dat het de waarheid is. Er zitten op zijn minst zeven kuilen in. Er is ook nog een kabel gebrokenAchteraf blijkt de vangst uit ll'/a kuil te bestaan, dat is 300 manden schoon. We gaan thuis stomen. Over deze haal hebben we IV2 uur gedaan, maar het loonde de moeite. Het net wordt onderhanden genomen en opgehangen. Het dek wordt opgeruimd en schoongemaakt. Dan eten we voor het laatst warm op zee. Aardappels, worteltjes, vlees en vla toe. NAAR HUIS We hebben net drie coasters gezien. De kust komt in zicht. We zien twee dorpjes, Schoorl en Egmond. Vijf over zes komt IJmuiden in zicht. We zien de Hoogovens al. Er vaart een coaster op IJmuiden aan. De pier komt in zicht. We gaan geloof ik ook nog aan de loods boot vis brengen. Als we er 125 meter vandaan zijn, komt een motorvlet de vis halen. Het wordt een mand schelvis. Als de vlet halverwege op de terugtocht is, geeft de loodsboot drie stoten op de fluit (dat was zeker „Dank-jullie-wel"). Wij geven drie groeten terug („eet-ze-lekker"). En de loodsboot geeft dan nog één stoot („Oké"). Om half 7 waren we tussen de pieren. En een kwartier later stappen na ieder een hand te hebben gegeven aan land. Ik moet nog wel zeggen, dat de visser man een zwaar beroep heeft en wel een werkweek van zoiets van 100 uur maakt. Daar denkt niemand aan als hij een „ha- r'inkie" aan een viskraampje staat te ver schalken of een gebakken filetje op peuzelt. Jaco Wesselius NOORDHOLLANDSE DAMCOMPETITIE In de laatste week van september zal met zestien hoofdklasse damclubs de strijd aanvangen om het clubkampioenschap van Noordholland. De zestien damclubs zijn verdeeld in twee groepen van acht. De twee bovenste van elke groep komen in de slotfinale uit in een enkele competitie om het clubkampioenschap van Noordholland. Deze competitie zal in de maand januari zijn geëindigd waarna de nieuwe Noord hollandse clubkampioen uitkomt in de landelijke eindstrijd. De indeling is als volgt: Groep A: Oostzaan, Haarlemse Damclub, Gezellig Samenzijn 2, DWW, Jozef Blanke naar 1, Door Combinatie Groot, DDD te Alkmaar en DCIJ. Groep B: St. Bavo, DSTO, St. Canisius, Gezellig Samenzijn, Aris de Heer, Jozef Blankenaar 2, Het Oosten en Zaandam. De eerste thuiswedstrijd is voor het DCIJ-tiental op 30 september vastgesteld tegen DDD uit Alkmaar. 13 oktober uit tegen DWW; 28 oktober thuis tegen Haar lemse Damclub; 12 november uit tegen DCG; 25 november thuis tegen GS 2; 8 december uit tegen J. Blankenaar; 16 december thuis tegen Oostzaan. Het tiental: Roozenburg, Laros, Dukel, Tielrooy, Postma, v. d. Berg, Krijgsman, Beukema, v. Straten, L. Binkhorst. BIJZONDERE JEUGDDIENST. De Nederlandse Hervormde gemeente te Beverwijk organiseert op zondag 13 sep tember een bijzondere jeugddienst in het nieuwe kerkgebouw „De Opgang" aan de Zonnebloemlaan. Hierin gaat voor ds. G. W. IJzerman en medewerking wordt verleend door „de Duinwijkzangers" onder leiding van de heer Gieteling en een koper-ensemble van de muziekvereniging „Wilhelmina" uit IJmuiden. S.D.O.—D.K.V. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D.K.V. trekt zaterdag naar Hillegom om daar zijn debuut in de tweede klasse te maken. S.D.O., voor de I.Jmuidenaren geen onbekende, nam het afgelopen seizoen een zeer bescheiden plaats op de ranglijst in en daarom is de kans zeker aanwezig dat D.K.V. met een overwinning zal starten. Jammer is echter dat het IJmuider team, dat op meerdere plaatsen andere spelers heeft, door omstandigheden nog geen oefenwedstrijd heeft kunnen spelen en men dus niet weet of de spelers op elkaar ingespeeld zullen zijn. Het tweede en derde twaalftal zijn in verband met het juniorentoernooi op „Schoonenberg" vrij af. De beide junioren teams zullen in dit toernooi samen met de junioren van S.D.O., K.I.O.S., Rapid en Rooswijk uit gaan maken hoe de nieuwe competitie-indeling zal worden. D.K.V. verschijnt als volgt: Dames: M. Zorgdrager, B. v. Voorst, J. Zwaan, M. Stoker, J. Streefland en J. v. Kampen: heren: H. de Boer, H. Bax, H. Pul, A. Haasnoot en G. v. Wonderen. MARKT BEVERWIJK 9 september. Bloemkool 12—35. andijvie 817, sla 5—15, bospeen 16—33, waspeen 1020. sperzie bonen 5680. snijbonen 45—100, spinazie 1845, rode kool 1825, groene kool 22—30, tomaten 20—60, komkommer 12—30, prei 12—20. Onze lezers zullen zich herinneren, dat Stormvogels zo midden in het vorige sei zoen een ernstige crisis beleefde, zo zelfs, dat het bestuur zijn mandaat ter beschik king stelde. Gelukkig echter is alles ten slotte weer in goede banen teruggekeerd! Zoals hierboven gezegd, mag dit alles be kend heten. Wanneer we er dan toch nog even op terugkomen, dan vindt dit z'n oor zaak in het feit, dat we zondag j.l. nog even aan deze zwarte bladzijde uit de Stormvogels-historie herinnerd werden, maar. onder prettige omstandigheden. Wat toch was het geval. Zoals men weet, telt Stormvogels niet minder dan twee supportersverenigingen, één onder leiding van de heer A. Dienaar en de andere on der oppertoezicht van de heer W. Kramer. Beide hebben één doel gemeen, n.l. het behartigen van de belangen van Stormvo gels, maar voor het overige stonden zij vooral in het verleden nogal ver van el kaar af, zodat zij o.m. hun reizen afzon derlijk maakten en elk bij de thuiswed strijden van de Vogels een afzonderlijk programma met de opstellingen van beide elftallen aan de bezoekers ter hand stelde. Natuurlijk stelden die bezoekers deze (gratis) service op hoge prijs, maar toch maken we ons sterk, dat dit uitgeven van afzonderlijke programma's op menige be zoeker een vreemde indruk zal hebben gemaakt. Aan deze minder prettige situatie is nu een einde gekomen. De besturen van beide supportersverenigingen toch hebben de hoofden bij elkaar gestoken en het resul taat daarvan is geweest, dat van zondag j.l. af bij de thuiswedstrijden van Storm vogels slechts één programma-blad zal worden verstrekt, uitgegeven doorde samenwei'kende supportersverenigingen. En de oorzaak van dit alles? De crisis van het vorige seizoen in de Stormvogels gelederen! Toen, toen de nood werkelijk hoog was, hebben de besturen der twee supportersverenigingen elkaar gevonden. Zij formeerden „de commissie van goede diensten" en zagen door het werk dezer commissie de eenheid in de blauwwitte gelederen hersteld. En toen zagen ze, dat ze in werkelijkheid toch niet zo heel ver van elkaar af stonden. U zegt: „MisschienWie weet! De Italiaanse havenstad Ancona is zondag getroffen door een hevige wer velstorm. In doodsangst zochten inwo ners en vakantiegangers een heenko men, toen een zuil modder en water uit de Adriatische Zee door de straten van de stad werd gezogen. Men schat het aantal doden tussen tien en vijftien. J. KOOY KLAVERJASKAMPIOEN Na een zeer spannende en sportieve strijd is het de voorzitter van de Beverwijkse klaverjas- cliib „Onder Ons-' gelukt om met ruime voor sprong zomerkampioen te worden. De uitslag werd: 1. .1, Kooy 88.010 pnt. en 45 marsen: 2. A. Kooy 86.334 pnt. en 35 marsen: 3. H. Meyer 85.472 pnt. en 41 marsen; 4. K. Groot 84.746 pnt. en 35 marsen: 5. B. v. d. Berg 84.478 pnt en 34 marsen. De prijsuitreiking vindt plaats op dinsdag 22 september in het clubhuis cafe Scheywijck. VELSEN DONDERDAG 10 SEPTEMBER Thalia: „Bonjour Tristesse", 20 uur, spe ciale voorstelling. Rex: „Het spook van de opera", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. VRIJDAG 11 SEPTEMBER Thalia: „Kat op een heet zinken dak", 20 uur. Rex: „De tijger van Eschnapur", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: van 11 tot 12 uur spreekuur wethouder van financiën; bijeenkomst „Politiek Jongeren Contact Velsen", 20 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 10 SEPTEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje van de veenhoeve". VRIJDAG 11 SEPTEMBER Kennemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „De brug over de Kwai". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Zon daars in spijkerbroek". W.B. Theater, 20 uur: „Het boek in de wildernis". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Na overleg met het gemeentebestuur van Heemskerk stellen B. en W. van Beverwijk voor de straten in het plan-Meerestein te vernoemen naar luchtvaartpioniers en de luchtvaart in het algemeen. De volgende namen zullen worden gegeven: Laan der Nederlanden, als verlengde van die in het uitbreidingsplan Oosterwijk reeds bestaan de weg; Heemskerkerweg, als de reeds bestaande weg; Van der Hoopstraat, Van Weerden Poelmanstraat en Van den Broe kestraat, respectievelijk naar de gezag voerder, de tweede bestuurder en de werk tuigkundige van de eerste vlucht Amster damDjakarta; Van Riemsdijklaan, naar Jhr. F. v. Riemsdijk, de eerste Nederlander, die een vliegbrevet behaalde; Fokkerlaan, naar Antony Fokker, luchtvaartpionier en vliegtuigfabrikant; Van Meelstraat, naar Marinus van Meel, luchtvaartpionier; Plesmanweg, naar Dr. A. Plesman, oud president-directeur en stichter van de K.L.M.; K.L.M.-plein, naar onze nationale luchtvaartmaatschappijSmirnoffstraat, naar I. W. Smirnoff, gezagvoerder van de recordvlucht met de Pelikaan; Geyssen- dorfferlaan, naar G. J. Geyssendorffer, gezagvoerder van de tweede vlucht naar Djakarta; Hopmanstraat, naar A. Hopman, eerste Nederlandse ballonvaarder; Van Tijenstraat, naar J. E. van Tijen, eerste sportvlieger Amsterdam—Djakarta; Van Maasdijkstraat, naar J. C. van Maasdijk, luchtvaartpionier; Parmentierstraat, naar K. D. Parmentier, gezagvoerder van de Uiver in de Londen—Melbourne Race; Asjesstraat, naar C. Asjes, bekend van vlucht met de Postjager; Beatrix de Rijk laan, naar Beatrix de Rijk, eerste Neder landse die haar vliegbrevet behaalde. Blériotlaan, naar Louis Blériot, eerste Kanaalvlucht; Lindberghlaan, naar Char les Lindbergh, eerste solovlucht over At lantische Oceaan; Graaf de Lambertstraat, naar Graaf de Lambert, Fransman die eerste vlucht boven Nederland maakte; Dumontstraat, naar A. Santos Dumont, eerste vlucht boven Europa; Johnsonstraat, naar Amy Johnson, eerste Amerikaanse Oceaanvliegster; Kingsford Smithstraat, naar Sir Charles Kingsford Smith, eerste vlucht over Stille Oceaan; Zuiderkruis- straat, naar het vliegtuig, waarmede Kingsford Smith in 1928 voor het eerst over de Stille Oceaan vloog; Olieslagers- laan, naar Jan Olieslagers, Belgisch lucht vaartpionier; Eckenerweg, naar Dr. Hugo Eckener, bekend van oceaanvluchten met. zeppelins; Zeppelinlaan, naar Graf von Advertentie Ga beter slapen op EEN C 20 VLAKSLAPER 80 cm 59.— 90 cm 69. MAFvi. r'LEIN Voor de meeste clubs uit de amateuris tische sector is het zondag a.s. ook aan treden geblazen voor de strijd om de pun ten. Maandenlang zal deze enerverende kamp spelers en supporters weer in span ning houden en zullen alle krachten inge spannen worden om zo goed mogelijke resultaten te bereiken. Duidelijk zal dan blijken, dat al die voorpostengevechten in de vorm van vriendschappelijke wedstrijden al dan niet met een prijs voor de winnaar als be loning eigenlijk slechts „spielereien" zijn geweest en dat nu pas de clubs zich in hun ware gedaante tonen. Het kan dit seizoen in ons Kennemer- landse rayon al een bijzonder spannende en aantrekkelijke competitie worden, om dat door de geografische indeling tal van plaatselijke en semi-plaatselijke ontmoe tingen op het programma staan. De Ken- nemers, VVB, Vitesse en DEM zijn te zamen ondergebracht in 2 A, Beverwijk, Velsen, CSV, Wijk aan Zee, ADO en HSV in 3 A, en Kinheim, Waterloo en Terras vogels in 4 C. De Kennemers starten met de uitwed strijd tegen WFC. Het zal de roodzwarten niet meevallen zonder kleerscheuren in de aardbeienstad terug te keren. Meer kans op een volledig succes geven we VVB, dat Purmersteyn op bezoek krijgt. DEM, dat enkele vooraanstaande spelers naar Storm vogels zag vertrekken, zal aan Zandvoort- meeuwen de handen vol hebben. Vitesse debuteert in de uitwedstrijd tegen Schoten als tweedeklasser. Allicht houden de Castricummers er een gelijk spel aan over. Beverwijk, dat zich het vorige jaar op het nippertje het kampioenschap van 3 A door QSC zag afgesnoept, luidt het compe- titieseizoen in met de uitwedstrijd tegen Alcmaria Victrix. Het vorige seizoen ein digde deze ontmoeting in een twee-vier zege voor de Beverwijkers. Daar willen ze het ongetwijfeld nu ook wel weer voor doen! Ook Velsen trekt naar Alkmaar. De Santpoorters ontmoeten daar de Boys, wie zij mogelijk één punt zullen moeten af staan. Bij CSV—Wijk aan Zee zal het even als precie9 een jaar geleden, toen Wijk aan Zee met nul-één won ongetwijfeld spannen. We houden het op de badmensen! De Heemskerkse voetballers zetten het seizoen in met de semi-plaatselijke kamp tegen HSV, welke uitwedstrijd zij het. vo rige jaar met één-twee wonnen. We voor spellen de ADO'ers ditmaal wederom een kleine zege. Terrasvogels speelt in Driehuis tegen EHS, van welke club de Santpoorters de vorige zondag in het toernooi van Onze Gezellen met 31 wonnen. Er zit dus een kansje in voor de Vogels! Waterloo staat voor de zware taak DIO met succes te bekampen. Het vorige sei zoen waren de Haarlemmers op eigen ter rein heel wat. mans, zodat we het ergste vrezen voor de Waterloërs. Kinheim trekt naar RCZ (Zaandam). Deze club werd het vorige seizoen kam pioen van 4 C. De Velsenaren zullen dus goed voor de dag moeten komen, om al thans zelfs maar een gelijk spel te be halen. Zeppelin, bouwer van Duitse luchtschepen; Amundsenlaan, naar Roald Amundsen, Noordpoolreiziger, die in 1928 bij het zoe ken naar 't luchtschip Italië verongelukte; Evert Van Dijkstraat, naar Evert van Dijk, eerste Nederlandse oceaanvlieger; Soer- straat, naar P. Soer, tweede bestuurder bij recordvlucht met de Pelikaan. De straatnaamborden zullen van een kleine toelichting worden voorzien. Zaterdag 12 september zal het tien jaar geleden zijn dat de neutrale kleuterschool vereniging „Marquette" te Heemskerk met haar werk begon. Op die datum werd met een aantal van dertig kinderen be gonnen in een lokaal van de hervormde school aan de Marquettelaan. Twee de zer dames, mevr. E. Eckhart-Stammes en mevr. W. S. van Hiele-Dikkers hebben tot nu toe onafgebroken zitting in het be stuur van deze vereniging. Uit de tienjarige geschiedenis van de vereniging, die tot 1954 onder voorzitter schap van de heer J. Post en daarna on der die van de heer J. Vosselman Bosch stond, blijkt dat zij dikwijls met grote zor gen, eerst in financiële en later in ruimte lijke zin, te kampen heeft gehad en ook nu nog heeft. In de jaren 1949 t.m. 1955 waren het voor al de financiële zorgen die de aandacht vroegen. Met de onontbeerlijke steun van ouders en donateurs en daarnaast diverse subsidieregelingen van de gemeente, kon echter het hoofd boven water worden ge houden, howel in feite voor het eigenlijke onderwijs toen niet datgene aangeschaft kon worden, wat wenselijk en nodig was om de kleuters op de juiste wijze te leren. Na de inwerkingtreding van de Kleuter onderwijswet kwam hierin gelukkig een aanzienlijke verbetering. De snelle uit breiding van Heemskerk ging echter ook haar stempel drukken op het kleuteraan tal. Na veel voorbereidend werk en met de gewaardeerde medewerking van de plaatselijke overheid kon na twee jaar ar beid op 19 juni 1957 aan de Constantijn Huijgensstraat het tweeklassige semi- permanente schoolgebouw „De Kleuter- hoek" feestelijk in gebruik worden geno men. Hierdoor was het mogelijk om 80 leerlingen te huisvesten, maarde aan meldingen bleven, en deen dit ook nu nog steeds, binnenstromen. Weliswaar besloot de gemeenteraad op 2 september 1958 medewerking te verle nen om de bestaande school uit te breiden, doch helaas kan thans nog steeds niet over de nodige ruimte beschikt worden. Dit al les heeft tot gevolg,- dat nu ruim 60 kleu ters op de wachtlijst moeten worden ge plaatst, terwijl er daarnaast nog eens ruim 50 aanmeldingen zijn van kinderen, die in de komende maanden de leeftijd van vier jaar zullen bereiken. Hieruit blijkt duidelijk met welke proble men het bestuur te kampen heeft. Jam mer genoeg kan het hierin niet het verlos sende woord spreken en de daad stellen. Alle ouders, die hun kinderen in „De Kleu terhoek": willen laten vooi-bereiden op het lager onderwijs kunnen er echter zeker van zijn, dat het bestuur van de jubileren de vereniging alles doet, wat in zijn macht is om ook deze moeilijkheden weer zo snel mogelijk te overwinnen. Zaterdagmorgen zal ondanks deze pro blemen mejuffrouw H. A. Kranendonk, die vanaf het begin aan deze school verbonden is en zonder wie de kleuterschool niet goed denkbaar is, samen met mejuffrouw E. Roschaar de kleuters een plezierig en prettig feest bezorgen, omdat hun school dan jarig is en 10 jaar wordt. In Café De Groentenbeurs te Beverwijk waren woensdagavond de leden van de Supportersvereniging „Rood-Zwart" in jaarvergadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer M. Metselaar. Deze liet in zijn openingsword sterk uitkomen, dat sinds het bestaan van de „betaalde" sport, het heel moeilijk is om met plezier voor net amateurvoetbal te werken. Als men een lid heeft dat wat uitblinkt met zijn spel, is de kans zeer groot dat het „be taalde" voetbal dit lid wegkoopt. Het neemt echter niet weg dat getracht moet worden ook het amateur-voetbal op hoog peil te brengen. Dan zal het ledental ook weer omhoog gaan, zo meende men. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer D. Honig, en de penningmeester, de heer Chr. Belterman, bleek dat het af gelopen jaar rustig is gweest. hoewel de financiën een aderlating hadden onder gaan wegens het jubileumfeest van „De Kennemers". De aftredende bestuurders, de heren D. Honig en M. Metselaar, wer den herkozen. Bij de rondvraag kwam een gedegen discussie over het niet beschikken over een clubhuis. Uit de besprekingen bleek wel dat het voor alle verenigingen een moeilijke materie is. Tijdens de woensdag-avond in Bever wijk gehouden vergadering van de schaak club Pat Mat, heeft de voorzitter, de heer J.O. Rodenberg, medegedeeld dat de mo gelijkheid niet uitgesloten is dat na afloop van het Hoogoven schaaktoernooi in janu ari 1960 er een ontmoeting zal plaats vin den tussen een Joegoslavisch achttal, dat deelgenomen heeft aan het toernooi en een versterkt Beverwijks achttal. De vergadering, die door een klein aan tal leden werd bezocht, bracht een aantal punten naar voren, die ingrijpend zijn voor het verloop van de komende compe titie. Want Pat Mat zal met drie tientallen deelnemen aan de competitie. Leden die tussentijds bedanken en dan weer lid wil len worden zullen in een lager tiental worden geplaatst. De onderlinge compe titie zal weer normaal draaien. Men heeft drie groepen van 12 spelers. De kampi oenen van het afgelopen winterseizoen mochten hun felicitaties en prijzen in ont vangst nemen. J. Zoontjes werd clubkam pioen, B. Wulms kampioen afdeling 2, J. Beentjes afdeling 3. K.Schepel afdeling 4, J. H. Kruijer kreeg de suiker-prijs, K. Comis werd eerste in de bondswedstrijd en M. P. Suiker werd algemeen kampioen. In het bestuur stelde de secretaris, de heer H. Bannenberg, zich niet meer herkies baar. Hij werd opgevolgd door P. Knake. Tot slot werd een gongwedstrijd gehouden. Advertentie Geef Uw zo levens lustige en gaarne- ravottende kinderen g MAANDEN O GARANTIE op de gepatenteerde zolen Prachtig van pasvorm, soepel, mooi afgewerkt en absoluut waterdicht (VOOR BETER SCHOENWERK) Kennernerlaan 95 - Tel. 4037 De vereniging van employé's der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken en aangesloten bedrijven „De Gieteling", biedt de leden dit seizoen drie concerten aan, te geven door het Concert gebouworkest. Het eerste concert wordt 19 september gegeven. Dirigent is Antal Dorati, solist de violist Jacob Krachmalnick, die het tweede vioolconcert van Prokofjev zal spelen. Verder staan op het programma de Ouverture Die Zauberflöte van Mozart, Zes Adagio's van Pijper en de Symfonie „Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak. Zaterdag 17 oktober treedt als solist(e) op de winnaar of winnares van het Inter nationaal Harpistenconcours in Israel. Dan wordt onder leiding van Rafael Kubelik ondermeer gespeeld Mahlers eerste sym fonie. Het derde concert, dat in tegenstelling tot de andere, die om kwart over acht be ginnen, al om half drie aanvangt, wordt op zondag 1 november gegeven. Dirigent is dan Carlo Maria Giulini. Hij leidt uit voeringen van een Concerto Grosso van Locatelli, de Vierde Symfonie van Mali- piero en de Tweede Symfonie van Tschai- kofsky. Begunstigd door prachtig weer hebben bijna honderd leden van de Tuinbouw Stu dieclub deelgenomen aan de jaarlijkse zomerexcursie, die dit maal als einddoel het Nationale park de Hoge Veluwe had. Via de grote brug te Schellingwoude ging men naar het voormalige zuiderzee- plaatsje Spakenburg. Over Putten, Garde ren en Uddel ging het door de Soerense bossen naar Ugchelen. 's Middags werd de Hoge Veluwe bezocht en bezichtigde men het St. Hubertus slot. In het Nationale park kreeg men de zeldzame gelegenheid twee wilde zwijnen te zien, die zich naar een drinkplaats begaven. In Oosterbeek schaarde men zich rond een gezamelijk diner, waarna de terugtocht via Utrecht werd ondernomen. Advertentie UJm en plak alles met van Ceta-Bever H eemskerk Onder voorzitterschap van de heer Th. v. d. Reep heeft de katholieke EHBO- vereniging woensdagavond een bijzondere bijeenkomst gehouden, welke nog in het teken stond van de eerste lustrum-viering. De voorzitter schetste in het kort de resultaten van de afgelopen EHBO-cursus, waarna het hoofdbestuurslid C. J. R. M. Sistermans uit Grootebroek aan alle veer tien geslaagde cursisten het bondsinsigne uitreikte. Vanwege de viering van het eerste lustrum had deze vergadering een feeste lijk tintje. Er dreigen echter donkere wolken voor de vereniging op te komen door het te verwachten vertrek van de heer Th. v. d. Reep naar elders. Namens de cursisten sprak mevrouw C. van Gijn-Kloes enkele waarderende woorden, welke gepaard gingen met ca- deaux voor de docent en een enveloppe met inhoud voor de instructeur. De nieuwe EHBO-cursus zal op donder dag 17 september een aanvang nemen in het Wit-Gele Kruisgebouw. De oud-cur siste mevrouw Soeterik heeft zich bereid verklaard bij deze cursus als hulp-instruc- trice te assisteren. De heer A. Dekkers uit Voorburg gaf in het teken van de bliksemactie voor Karosi in het dekenaat Beverwijk een korte uit eenzetting over het werk van het kardi naal Van Rossum instituut in de onder ontwikkelde gebieden. Na deze actie die op 13 september wordt gehouden hoopt men het werk van Karosi blijvend onder de aandacht te houden en tot daadwerkelijke activiteiten te voeren. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Ilse A., d. v. H. D. A. M. Mello en J. H. Hamers te Beverwijk; Ca- tharina M., d. v. N. P. Mul en E. M. Bal- tus; Alfred C., z. v. G. Schoon en A. Jon- gejans; Hendrika, d. v. H. J. Heming en T. Mensink te Beverwijk; Michel H., z. v. I-I. Jansen en P. G. Holman; Petrus C. H., z. v. IJ. van Duivenvoorde en E. M. Duin; Jacobus A. P., z. v. C. J. Huipen en M. A. C. Zomerdijk; Maria A. E., d. v. A. A. van Hooff en E. A. v. d. Plas. ONDERTROUWD: Johannes G. J. Ro- zemeyer te Castricum en Clasina G. Rijke; Petrus J. Beentjes en Catharina M. C. Neele te Assendelft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9