KROONPRINSES IN NEW YORK VSV-RBG Rustig temidden van dwarrelende snippers en indringende vragen SOLEX DE LUXE f 375, HET WEER OPEN DAKEN V COIFFURES DE VRIES Margot Fonteyn's moeder twijfelde. Honderdduizenden zagen haar intocht Parijs' gangsterpaar eindelijk gesnapt in Montcornet STORING Gerard van Praag 44e JAARGANG NUMMER 262 Tickertape op Broadway Gebr. Van Bugnum en Zn. Weekeinde met een hittegolf je Bewolking Aan het strand Grafische industrie Geen eenstemmig advies over nieuwe C.A.O. Hospitaalschip komt naar IJmuiden Tickertape is nu eenmaal beter In de krant van heden: Het woord is aan Perscommentaren Examens „TER C LEE FF" ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Beatrix na haar aankomst in New York over Broadway. Staande in een lichte open wagen, tijdens de fameuze ticker-tape-parade. (Telefoto) Advertentie Hand over hand steeds meer gezien in stad en land SOLEX SERVICE STATION OEF. DEALER Meervlietstraat 69 - Velsen-Zuid - Tel. 5701 (Van onze weerkundige medewerker Het is niet onwaarschijnlijk dat het zon nige en zomerse nazomerweer het precies veertien dagen (tot maandag) iveet vol te houden. Het aantal uren zon in deze maand is al tot bijna 120 uren gestegen. In 1957 had september totaal slechts 89 uren zon in De Bilt, hetgeen al een record was. Toch is de herfst, althans in vele mode etalages, al aangekondigd. Maar de weer goden trekken zich er niets van aan. Het is zelfs deze week geleidelijk warmer ge worden. Voor vandaag worden zelfs tem peraturen van 31 graden C. verwacht. Heel langzaam trekt het hogedrukgebied zich naar het oosten terug, maar de oceaandepressies nemen er nog steeds ge noegen mee zich gedwee met een kluitje in het riet rond IJsland te sturen. Er zijn al mensen die hopen dat er gauw regen komt, waarbij ze vergeten dat veer tien dagen zon niet zo gauw vervelen als twee dagen regen. Zelfs in de tweede helft van september is een tropische dag (warmer dan 30 C.) nog mogelijk. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog, overwegend zonnig en warm weer, maar in de kustprovincies minder warm met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Warm en zonnig nazomers strand weer met temperatuur in de mid dag oplopend tot 24 gr. C. Zwakke wind tussen oost en zuid. Vlakke zee met weinig branding. Vrü troebel water met kans op kwallen. Voor zichtigheid bij baden en zwemmen blijft geboden. Temperatuur zee water 19 gr. C. Laag water 's morgens acht uur en 's avonds half negen. Hoog water 's middags kwart voor één. Strand voor fietsen berijdbaar van 's mor gens vier uur tot half elf en 's avonds half vijf. MAANDAG: laag water 's mor gens negen uur en 's avonds half tien, hoog water 's middags kwart voor twee. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's morgens vijf uur tot half twaalf en 's avonds half zes. (Van onze correspondent in Washington NEW YORK, 11 september De intocht van Prinses Beatrix in New York is van het begin tot het einde feestelijk, ja glorieus geweest, doch één moment was voor ons gevoel wel het hoogtepunt in deze entree. In een open crème kleurige Chrysler kwam de jonge prinses Broadway opge reden. Vrolijk klonk de marsmuziek, fleurig wapperden de vlaggen en feestelijk dwarrelden de confettisnippers neer in net heldere zonlicht. Toen kwam de ontroerende verras sing: de auto van de Prinses passeert de oude, donkergrijze Drieëenheidskerk, die daar bescheiden tussen de wolken krabbers staat en plotseling beginnen de klokken van die oude toren het Wilhelmus te spelen. Ons volkslied heeft deze dag herhaaldelijk weerklonken, maar nooit zo mooi als bij die kerk in het hart van Nieuw Amsterdam, dat aldus een welkom toeriep aan een jeugdige Prinses van Oranje. Ook het begin van de dag was prachtig geweest. Voor het eerst na een lange periode van drukkende hitte woei een koele bries over het water nabij Manhattan. Zo stevig was die bries, dat de sloep waarmee de Prinses zich reeds om acht uur 's morgens van de „Rotterdam" naar de torpedo jager „Gelderland" begaf, flink op en neer ging. De „Gelderland" zou zich voorlopig achteraf houden, doch de „Rotterdam", die voor de eerste maal in haar bestaan de oceaan was overgestoken, werd tegen tien uur voor de wal verwacht. Om half negen passeerde het nieuwe vlaggeschip van de Holland Amerikalijn de zuidpunt van Manhattan. Aan de kade stond het vol mensen, die juist voor ze hun kantoor binnengingen de kans hadden Neder lands grootste schip te zien. Brandweerboten brachten een watersahmt en de schepen lieten de stoomfluit loeien, toen in de morgenzon het prachtige schip de rivier opvoer, die is genoemd naar Hudson. De stroom kreeg haai" naam van de man, die haar driehonderdvijftig jaar geleden met de „Halve Maan" ontdekte. Ook Hudson heeft indertijd goed weer gehad, toen hij binnenvoer. Duidelijk zag hij het bosrijke eiland Manhattan. De passagiers van de „Rotterdam" zagen wel een heel ander schouwspel: een indrukwekkende groep wolkenkrabbers, waaronder vele nieuwe gebouwen, ge tuigend van Amerika's ongekende voorspoed. W erkgeverscen.tr alen niet achter ond er handelt ngscom missie (Van onze Haagse redacteur) De vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemerscentralen in de Stichting van de Arbeid zijn niet tot een eenstemmig advies kunnen komen over de ontwerp-collectieve arbeidsovereenkom sten voor de grafische industrie. Dit betekent, dat het College van Rijks- bemiddelaars, dat zich waarschijnlijk maandag over deze kwestie zal beraden, zal kunnen kiezen voor zover het geen eigen oplossing vindt uit een suggestie voor een C.A.O.-zonder en één-met „openbreek-clausule" per 1 januari 1961. De eerste wordt door de werkgevers organisaties bepleit en de laatste door de vakcentralen. De vakverenigingen menen, dat op de genoemde datum nagegaan dient te worden of er ruimte is voor een verdere loonsverhoging; de werkgevers willen de overeengekomen 4,7 percent verhoging voor de gehele contractperiode van twee- eneenhalf jaar laten gelden. Dit staat in tegenstelling tot het stand punt van de grafische werkgevers in de onderhandelingscommissie: daar was men het ook aan die zijde over de openbreek- clausule eens. Van de zijde van een der vakcentralen, vernamen wij, dat men zeker een hoger percentage aan loonsverbetering zou heb ben bedongen wanneer bekend was ge weest, dat er geen openbreek-clausule in de overeenkomst zou worden opgenomen. Over de geleidelijke arbeidsverkorting, welke tot. een vrije zaterdag zal leiden, bestaat geen verschil van mening. Wij preciseren tenslotte nog, dat het in feite gaat om drie C.A.O.'s: één voor het tech nisch personeel, één voor de chefs en één voor het administratief personeel. Centraal Bureau Grafische Bedrijven Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven deelt ons mede dat het aan het College van Rijksbemiddelaars een tele gram heeft gezonden van de navolgende inhoud: „De besturen der werkgevers en werknemersorganisaties in het grafische bedrijf dringen bij uw College aan op een volledige goedkeuring van hun verant woorde voorstellen tot wijziging van de drie grafische collectieve arbeidsovereen komsten. Een spoedige algehele goedkeu ring zal de toenemende onzekerheid teniet kunnen doen." Het Rode-Kruishospitaalschip „P. Henry Dunant" komt volgende week dinsdag naar IJmuiden, waar het schip ligplaats zal kiezen aan de Steigerweg. Er zijn ongeveer zeventig verpleegden uit de pi'ovincie Groningen aan boord van het schip, dat van Sneek over het IJssel- meer via Amsterdam naar IJmuiden vaart waar het in de middaguren wordt ver wacht. De christelijke muziekvereniging „Wil- helmina" maakt tussen vijf en zes uur en zeven uur en half acht een muzikale mai-s van de Moerbergschool af naar de Stei gerweg, waar een serenade aan de „J. Henry Dunant" zal worden gebracht. Woensdag verti-ekt de „J. Henry Dunant" van IJmuiden naar Amsterdam. Via het Noordhollands kanaal vaart het hospitaal schip naar Den Helder. Halftwaalf lag de Gelderland voor de wal. Schout bij nacht Van der Schatte Olivier, de Nederlandse marine-attaché in Washington reikte de Prinses de helpen de hand bij het aan wal stappen. Daar stond de Nederlandse ambassadeur dr. Van Royen in gezelschap van Amerikaan se autoriteiten de Prinses op te wachten. Zulk een eerste begin van een bezoek moet niet gemakkelijk zijn voor een jonge Prin ses, maar Beatrix stapte, uiterlijk geheel rustig van boord en maakte op charmante wijze kennis met de Amerikanen, die haar tocht hadden georganiseerd. Hoezeer zij de situatie meester was bleek wel, toen de Jannen van de Gelderland, nadat zij aan wal was gestapt, een driewerf hoera op de Prinses aanhieven. In marinekringen heet dat „joelen" en dit gebeurde juist tij dens de vrij formele kennismaking op de kade, maar dat hoera achter haar rug ontging de Prinses beslist niet. Meteen draaide zii zich om en zwaaide vrolijk naar de bemanning in witte uniformen. Prinses Beatrix droeg deze ochtend een blauw mantelpakje met een grote witte kraag. Een kapje van groene veren sier de haar krullend haar. Toen de prinses uit de kadeloods naar buiten kwam op het plein dat de zuidpunt van Manhattan vormt, speelden militaire muziekkorpsen de volksliederen. Daarna kon de feestelijke tickertape parade over Broadway begin nen. Uit de hoge kantoorgebouwen van New Yorks financiële centrum pleegt men bij die gelegenheid massa's snippers uit prul- lemanden naar beneden te doen dwarre len. De auto van de Prinses werd vooraf gegaan door eenheden van het Amerikaan se leger, de luchtmacht en de marine, als mede door een detachement mariniers en matrozen van de Gelderland. „Hoera, Advertentie ...en toch werd zij een beroemde ballerina. Volgende week brengt Libelle haar boeiende levensverbaal, vol avon tuur, kleurig en span nend als een roman. Natuurlijk in Libelle, want pag. Prinses Beatrix in V. S. 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Taallaria 3 Jeugdmoordcn 3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst4 Uit stoel en omgeving 5, 6, 10 Kerkdiensten 18 Agenda 5 Beurs10 Films6 Amsterdams allerlei 7 Filatelie 7 Sport9 Erbij11, 12, 13, 14 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ. B y r o n De waarheid is altijd vreemder dan welk verdichtsel ook. NEW YORK (Reuter en UPI) Alle Newyorkse kranten hebben op hun voor pagina een foto van Prinses Beatrix en artikelen over haar aankomst in de Ver enigde Staten gepubliceerd. De New York Herald Tribune schreef, dat de stad de Prinses in zijn hart heeft gesloten. De Herald Tribune prees in een hoofd artikel de ondernemingszin van de Neder landse zeevaart. „Nederlandse schepen nemen een voorrangspositie in New Yorks haven in. Precies drie en een halve eeuw geleden voer de Halve Maen de onbe kende Hudson op en vandaag verwel komen we het jongste en mooiste ge tuigenis van het Nederlands zeevarend genie. De Rotterdam is het nieuwe vlagge schip van de Holland-Amerikalijn en het grootste passagiersschip, dat ooit in Ne derland is gebouwd. Het is de vijfde Rot terdam in transatlantische dienst en zo omvat onze groet de naam en de traditie. Het nieuwe schip heeft een verheven pas sagier aan boord, Kroonprinses Beatrix, die is gekomen om in New Yorks herdenking van Henri Hudsons gewichtige reis een leidende rol te spelen. Wij vertrouwen, dat zij in de warmte van het welkom de band van een gemeenschappelijk verleden zal voelen, waarvan wij de herinnering en de zinnebeelden nog steeds koesteren", aldus de Herald Tribune. daar heb je de Jantjes", riep een Neder lander uit het publiek. De mensen stonden op de trottoirs soms wel tien rijen dik. Overal weerklonk hartelijk applaus wan neer Prinses Beatrix vriendelijk wuivend langs reed. „Leve de Prinses", hoorde men hier en daar een Nederlander roepen en bijna steeds reageerde de vorstelijke be zoekster prompt op dergelijke uitroepen. Bij het stadhuis stapte de Prinses uit om de militaire eenheden te inspecteren en om een officieel welkom van burgemees ter Wagner aan te horen. Haar antwoord maakte zichtbaar indruk. Nederlands ge negenheid voor Amerika, zo zei zij, komt niet alleen voort uit herinneringen aan het verleden, maar eveneens uit hetzelfde ge loof in de menselijke waardigheid en in het recht van het individu op een leven in vrijheid en het nastreven van geluk. Hier door, aldus de Prinses, „is de vriendschap tussen Nederlanders en Amerikanen zo sterk en hecht". De burgemeester van New York en zijn echtgenote hadden ter ere van de Prinses een lunch georganiseerd in de tuin van hun huis, dat aan de Eastriver is gelegen. Zij hadden daar een enorme tent laten span nen waar ongeveer 125 gasten plaats on der konden vinden. De voornaamste geno digden zaten aan de hoofdtafel, in het mid den, de overige gasten aan kleine tafels daaromheen. Met een glas chablis bracht de burgemeester een heildronk uit op Ko ningin Juliana. Deze dronk werd door Prinses Beatrix beantwoord met een toast op president Eisenhower. Bij deze gele genheid zag de Prinses twee vriendinnen terug, met wie zij als kind van negen jaar te Cape Cod heeft gespeeld. Ook haar oom, prins Aschwin, en diens echtgenote, wa ren van de partij. Door een persconferentie in Hotel Wal dorf Astoria heeft de Prinses zich later schitterend heengeslagen. Zulk een ont moeting met de Amerikaanse pers kan men immers gerust als een krachtmeting beschouwen. Niet dat men aan een gast als Prinses Beatrix problemen zal voorleg gen van hoog politiek beleid, maar niette min kunnen zich toch altijd vragen voor doen, die met tact en behendigheid moeten worden beantwoord. Het gaat bij zulk een gelegenheid trouwens niet zozeer om wat de journalisten van de ondervraagde te horen krijgen dan wel om de indruk, die de gast aan de pers van zichzelf weet te geven. De journalisten willen nu eenmaal weten of zij pedant dan wel eenvoudig, on beholpen dan wel gevat is.' Welnu, Prinses Beatrix is cum laude geslaagd bij deze Newyorkse ontmoeting. Tot tweemaal toe kreeg zij zelf applaus: eerst toen zij zei zoveel mogelijk gewone Amerikanen te willen ontmoeten en daarna toen zij op een vraag wat zij de grootste krachtmeting vond voor een Prinses, prompt antwoord de: „een persconferentie". Iemand vroeg haar hoe haar grootmoe der het maakte. Het antwoord getuigde van grote genegenheid. Prinses Wilhelmina, aldus haar kleindochter, leest nog altijd Tussen de gezagvoerder van de „Gel derland", kapitein-luitenant ter zee E. H. van Rees (links), en de heer William Zeckendorf (rechts), voorzitter van het Hudsoncomité, stapt Prinses Beatrix te New York aan land op pier 1 bij het Battery Park. (Telefoto). veel maar haar gezondheid laat niet meer toe, dat zij uitgaat. Zij doet het rustig aan en heeft haar rust wel verdiend. Wat de Prinses gaat doen als zij naar zij hoopt over twee jaar is afgestudeerd? Wat reizen en de tijd verdelen tussen officiële plichten en het particuliere leven. Of zij meer tijd voor zichzelf zou willen hebben? „O ja", riep zij uit, en men kon haar aan zien, dat zij het meende. Het was een al leraardigste ontmoeting voor de pers, die een indruk zal achterlaten van een pittige charmante jongedame, die met warmte en humor weet te reageren. De avonden van de Prinses zullen in New York aan lichte ontspanning gewijd zijn. Tweemaal gaat zij naar een operette en heden naar het New York City Ballet. De Newyorkse politie schat dat ongeveer 300.000 mensen de intocht van de Prinses hebben gadegeslagen. (UPI) De internationale politiek kwam slechts een keer om de hoek kijken tijdens de persconferentie toen de Prinses beaam de, dat zij evenals haar vader hoopt dat het continent op een Verenigd Europa toe gaat. Toen de Prinses met lichte pas de zaal verliet kon men van haar verheugde ge laat aflezen, dat zij blij was dat de „be proeving" achter de rug was. Maar haar „examinatoren" hadden ook reden tevre den te zijn het gelaat van de Prinses lachte de lezers toe van de voorpagina's van de grote New Yorkse kranten. En mil joenen Amerikanen zagen haar verwelko ming in New York vrijdagavond op de te levisie. Deze foto van het paar „Mooie Lulu" i het politiebureau van Montcornet, en „Zware Marcel" werd gemaakt in I waar beiden geboeid wachtten op hun transport naar Parijs. (Telefoto). Advertentie Telefoon N.V. DE HOUTWERF Haarlem In verband met reparatie aan onze telefoon centrale zijn wij a.s. maandag niet te berei ken onder de nummers 11931 - 11932 - 12104. Voor spoedgevallen kunt u bellen N.V. DE STEENWERF 53750 (3 lijnen) Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK Kleverlaan 52 Tel. 60985 - Haarlem Advertentie N.V. Carrosseriefabr. Christiaanse Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 TERLENKA ZELFBINDERS (wasbaar) 5.75 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN». AMSTERDAM TEL 223596 MOHAIR DAMESVESTEN 39.75 Advertentie ZONDAG A.S. Aanvang 2.30 uur Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1