De Gaulle opent voor Algerije de weg naar onafhankelijkheid Politieke onderhandelingen met FLN echter uitgesloten DE WOLF van 1833 HET WEER hamol Nog vele doden huurkazerne onder puin van in Barletta SCHILDER MET Aanhoudend droog Mooie rol' Architect van gebouw meldt zich bij politie leforeijou Suy! In de krant van heden: Superpassagiersschepen voor goedkope oceaanreizen A msterdam eindstation Chinees minister van defensie ontslagen Wettelijke regeling voor parkeermeters in voorbereiding Betere bescherming van voetgangers op „zebra's" Drie Haagse ziekenhuizen gaan „samendoen" 2 Nieuwe Hamol-crèmes! De televisiezendtijden Het Nederlandse trekpaard in 's Hertogenbosch Darul Islam commandant Mataliu naar Djakarta Het woord is aan DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 26o Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. H 9 «aa h np teg nï-é&> J^\SF Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.o0 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. w j| ff gf' 11 II IÉ i ÉT^jl |j^ ^ji j| |T ST h^§ |j Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL X X %JL X \&JL X \sasstT W UL X \jL XXX franc0 F* Post f 8'15- Losse nummers 12 ct- ÏÏi^T-ï.'Sïï: 15295! DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJM ÜID EN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) In een rede, die 25 minuten duurde en die door alle Franse zenders van radio en televisie werd uitgezonden, heeft president De Gaulle gisteravond voor het Algerijnse volk de weg geopend zich onafhankelijk te maken. liet Franse staatshoofd heeft de plechtige belofte afgelegd, dat de Algerijnen uiterlijk vier jaar nadat de vrede zal zijn hersteld, door middel van vrije verkiezingen de keuze tussen drie mogelijkheden zullen mogen doen, waarvan onafhankelijkheid er een is. Als vrede zal worden beschouwd een toestand, waarbij in het land per jaar minder dan tweehonderd personen door terreuraanslagen het leven zouden verliezen. Een andere eventualiteit dan onafhankelijkheid zou algehelé opname (integratie) in Frankrijk zijn en het derde alternatief luidt: een federa tief ingerichte Algerijnse staat, die in de Frans-Afrikaanse gemeenschap kan worden opgenomen. Aan het begrip zelfbeschikkingsrecht of autodeterminatie, dat de president bin nenskamers de laatste weken al meerma len had gebruikt gaf hij in zijn rede een duidelijker inhoud. Wanneer men weet hoe de geringste toespeling op het recht op een eigen persoonlijkheid of onafhan kelijkheid voor het Algerijnse volk de laatste jaren in Frankrijk iemand onmid dellijk de verdenking van hoogverraad bezorgde, kan men ongeveer begrijpen welke zeer belangrijke stap het Franse staatshoofd heeft gedaan. Aller ogen zijn nu gericht op Tunis, waar de voorlopige Algerijnse regering in voltallige zitting vergadert, om het ant woord van De Gaulle's verklaring te be palen en bekend te maken. De rede was gistermiddag al in verschillende Arabi sche talen en dialecten overgezet en werd tijdens de radio-uitzending in tien duizenden vlugschriften door vliegtuigen over heel Algerije verspreid. De Gaulle begon zijn toespraak met een opsomming van alle geweldige verande ringen en verbeteringen, die zijn vijfde re publiek voor Frankrijk sinds vijf maan den heeft opgeleverd. Maar toen daalde de stem al gauw tot dramatische diepte om die positieve balans weer op losse schroeven te plaatsen, indien nu ook voor het Algerijnse probleem geen oplossing gevonden zou worden. Maar een oplossing en geen leuzen, zo riep De Gaulle uit, ter wijl de stem een octaaf hoger uitschoot. Een opheffing van het vraagstuk, zo do ceerde de generaal nu langzaam en na drukkelijk, hoe een volk, dat zich in 35 jaar in aantal verdubbelde en waarvan nu nog driekwart in de grootste misère leeft, eindelijk van een menswaardig be staan verzekerd zal kunnen worden. En die laatste noodzakelijkheid, kan, aldus De Gaulle, alleen door Frankrijk worden verwezenlijkt een termijn van vijf jaar werd hier genoemd en hij kondigde aan, dat aan het modernisatie-plan van Constantine de komende jaren nog meer miljarden ten koste zouden worden gelegd. De onafhankelijkheid, waartoe de gene raal Algerije de mogelijkheid even later opende, zal echter iedere verdere hulp van Frankrijk automatisch uitsluiten. Daarentegen zal Frankrijk in dat geval wel alle maatregelen treffen om de vrije afvoer van de bodemprodukten van de Sa hara te blijven garanderen. De Gaulle lijkt dus wel een onderscheid te willen maken tussen het land Algerije en de Sa hara, van welk laatste woestijngebied Frankrijk in geen geval afstand denkt te doen. Een keuze in de richting van de Al gerijnse onafhankelijkheid omschreef de generaal als een politieke en economi sche ramp, die al spoedig tot een commu nistische dictatuur zou moeten voeren. Politieke onderhandelingen met het F.L.N., het Algerijnse bevrijdingsfront, zou Frankrijk, zo verzekerde de president ook nog, nooit of te nimmer openen of voeren, omdat er geen enkele zekerheid heerst over het recht, laat staan het mo nopolie van de opstandelingen exclusief het woord voor het hele volk te mogen voeren. Wel zou het F.L.N. kunnen meedoen aan een campagne voor de vex-kiezingen. De Gaulle sprak verder als zijn overtuiging uit, dat de oorlog vanaf dit moment haar voornaamste doeleinden heeft verloren. Een formeel voorstel voor een wapenstil stand bleef echter achterwege. Wel nodig de De Gaulle de F.L.N.-leiders uit naar hun land terug te keren. Hun terugkeer zou in overleg met de Franse autoriteiten in Algerije kunnen worden geregeld. Met zijn verklaring heeft De Gaulle een einde gemaakt aan de uitzonderingspositie, waarin Algerije tussen of naast de andere Afrikaanse landen tot nu toe nog verkeer de. Die andere voormalige Franse bezit tingen of koloniën in Afrika hadden bij het referendum van vorig jaar al het recht gekregen zich onmiddellijk onaf- handelijk te stemmen, waarvan toen ech ter alleen door Guinea gebruik werd ge maakt. De Gaulle, die ook op dit beslissende mo ment in Frankrijks geschiedenis gisteren geheel op eigen gelegenheid en bijna zon der voorkennis van de regering, sprak en handelde, zal met dit gebaar ongetwij feld een zeer goede beurt bij de wereld opinie hebben gemaakt en men verwacht, dat in het bijzonder Washington het Fran se standpunt nu ook in de UNO-Assem- blee zal steunen. Diplomatiek heeft De Gaulle ontegenzeggelijk een belangrijk winstpunt geboekt. Advertentie SIKKEN S-TJ ALLE M A PRODUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden OFFICIAL DEALER Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wol kenvelden, maar ook nu en dan zon. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. President De Gaulle ontvouwde gister avond voor radio en televisie zijn nieu we plannen voor Algerije. Volgens radiotechnici hield hij zijn toespraak geheel uit het hoofd, zonder een blik op zijn notities te slaan. Een andere vraag is evenwel, of hij ook de Algerijnse nationalisten zal hebben we ten te overtuigen van zijn oprechte goede wil. En zélfs in dat geval is het nog aller minst zeker dat het F.L.N. de handschoen van De Gaulle ook zal gelieven op te ra pen. Zo niet, dan zal er aan de feitelijke oorlogstoestand in Algerije, met zijn aan slagen, folteringen, en concentratiekampen weinig of niets veranderd zijn. Het F.L.N. wordt voor een overwegend deel geleid door een kleine groep intellectuelen, die in Frankrijk hun opleiding genoten hebben. Zij hebben daar ook hun kennis van de geschiedenis opgedaan. En ze weten, dat het vaak een lange en zware weg van bloed en tranen is, om een politiek ach terlijk volk tot het bewustzijn van zijn na tionale saamhorigheid te brengen. Die weg is in hun ogen vermoedelijk nog lang niet afgelegd, zodat de mogelijkheid dat de meerderheid van het Algerijnse volk voor de onafhankelijkheid nog niet rijp zou zijn, allerminst is uitgesloten. Even zeer is het mogelijk, zo niet waar schijnlijk, dat de F. L. N.-leiders dat risico van een verkiezingsuitslag die in hun na deel uit zou vallen, niet zullen willen lopen. Met een weigering van de Algerijnse nati onalisten op De Gaulle's liberale voorstel len in te gaan, moet dus wel ernstig reke ning worden gehouden. Niettemin is De Gaulle er in geslaagd, Frankrijk de mooie rol" toe te kennen. Wanneer het F. L. N. niet op De Gaulle's voorstel zou ingaan, stellen de Algerijnse nationalisten zich zelf, volgens de democratische begin selen, automatisch buiten spel. Hun inter nationale prestige, waarvoor ze zo gevoe lig zijn, zou zienderogen dalen. Niet onmo gelijk is het evenwel, dat het F. L. N. dat nadeel of verlies op de koop toe wenst te nemen. BAItLETTA (UPI) Sinds woensdag ochtend lossen zeshonderd soldaten, brandweerlieden, carabinieri, monniken en andere vrijwilligers elkaar af bij het droeve bergingswerk aan de Via Canosa in de Zuiditaliaanse stad Barletta. Een vijf verdiepingen hoog flatgebouw, dat een half jaar geleden op een oude garage werd gebouwd, die thans te zwak is geble ken, zeeg woensdagochtend tegen half acht ineen. Veertig met puinstof bedekte leven loze lichamen heeft men tot dusver uit de puinwoestenij geborgen, maar meer moe ten er nog volgen als er tussen de zestig en honderdzes mensen in het gebouw wa ren toen het instortte. Er woonden 24 ge zinnen in de flats, samen 106 mensen. Nie mand weet hoeveel er in het gebouw wa ren toen het instortte. Dertien mensen zijn levend maar zwaargewond geborgen. Een man was juist de straat op gegaan toen de instorting zich voordeed. Hij heeft zijn vrouw en negen zonen verloren. Het bergingswerk is de gehele nacht doorgegaan. Jonge militairen, graven in stilte naast ontdane politiemannen en rus tige monniken. Het werk vordert zeer lang zaam. De autoriteiten hopen, dat er nog levenden onder het puin liggen en hebben gewaarschuwd dat het puin zo min moge lijk verstoord moet worden, daar anders nieuwe instortingen ontstaan welke de le venskansen van de weinige opgeslotenen nog kleiner maken. Draglines en bulldo zers worden daarom spaarzaam gebruikt. Hedenmiddag zullen de eerste doden ter aarde worden besteld, als het moeilijke identificatiewerk enige voortgang heeft gemaakt. President Gronchi, die woens dagavond naar het vlakbij liggende Bari is gegaan om er de internationale handels- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. IEL.'223596 CAMEL MONTY COATS pag. Aanbod van De Gaulle 1 Weerrapporten1, '2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Staalstaking in V.S2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 De kleine wereld.3 Radio en Televisie4 Feuilleton4 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Agenda7 Beurs9 Israels Bedoeïnen 9 Pavlia Jokic vierde haar gouden bruiloft11 E.E.G. en handelsverkeer 11 Prinses Beatrix11, 15 Kroesjtsjev in V.S13 Kerkelijk leven13 Kunst15 Sport17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. beurs te openen, zal de massabegrafenis bijwonen. Hij heeft opdracht gegeven de feestelijkheden in Bari af te gelasten en de beurs zonder vertoon open te stellen. Wie heeft die veroorzaakt? Burgemees ter Palmitessa van Barletta heeft gezegd, dat de flat verkeerd Ontworpen was. Francesco Lombardi, de architect die hiervoor verantwoordelijk is, heeft zich gemeld bij de politie, die al naar hem zocht. Onmiddellijk na de instorting was hij spoorloos, en vrienden vreesden, dat hij zelfmoord zou plegen. Woensdagavond laat kwam Lombardi zich echter aange ven. „De enigen die een kans hebben om de ze ti'agedie te overleven zijn de dertien zwaargewonden in het ziekenhuis", zei woensdagavond een politieofficier in Barletta. De commandant van de brandweer, die de algehele leiding van het bergingswerk heeft, verklaarde vanochtend, dat het op- ruimingswerk een kwestie van dagen zal worden. „Bij rampen zoals deze vindt men de meeste slachtoffers diep onder het puin. De heer L. Edgar Detwiler heeft tijdens een persconferentie te Den Haag medege deeld, dat is opgericht de „American European Lines" n.v., een Nederlandse scheepvaart-, „holding"- en financierings maatschappij. Deze maatschappij is van plan goedkoop varende oceaanschepen tussen de Verenigde Staten en Europa in de vaart te brengen. Volgens de heer Detwiler, die een der directeuren van de n.v. is, zal oud-minis ter prof. dr. P. S. Gerbrandy voorzitter van de „board of directors" zijn, waar mede hij waarschijnlijk de president commissaris bedoelde. De American Euro pean Lines n.v. is volgens de heer Det wiler met de heer C. Verolme, president directeur van Verolme United Shipyards te Rotterdam overeengekomen, om vier transatlantische schepen zo snel mogelijk te bouwen. Elk van deze schepen zal één klasse hebben en 8.000 passagiers kunnen vervoeren bij een bemanning van 2.000 man. Ieder schip zal ongeveer 120.000 ton meten, bij een lengte van 1.275 voet en een grootste breedte van 130 voet. De dienst- snelheid zal 35 knopen zijn. Drie eindstations zal de nieuwe maat schappij bouwen, namelijk te New York, waar zes bestaande pieren moeten worden vergroot en aangevuld met parkeerruimte voor 10.000 auto's, logeergelegenheid en bedrijfsgebouwen ter waarde van 40 mil joen dollar, te Amsterdam en te Lissabon. De heer Detwiler zei met de gemeente Amsterdam overeen te zijn gekomen wes telijk van de petroleumhaven een nieuwe aanlegsteiger met gebouwen on te richten. De kosten van het project zijn nog niet bekend. Financiering niet duidelijk Over de financiering van de American European Lines was de heer Detwiller vaag. „De zaken zijn voor elkaar", zo zei hij. LONDEN (UPI) Radio Peking heeft hedenochtend bekendgemaakt, dat maar schalk Peng Teh-Huai communistisch- Chinees minister van Defensie, van zijn functie is ontheven en vervangen wordt door vice-premier Lin Piao. Er is voor de ze mutatie geen redenen gegeven. De vice-premier Lo Jui-Ching, die te vens minister van openbare veiligheid was, heeft thans de functie gekregen van chef van de generale staf, en wordt in zijn hoe danigheid van minister van openbare vei ligheid opgevolgd door Hsieh Fu-Chih. De minister van Verkeer en Waterstaat de heer Korthals, deelt in de toelichting op de begroting van zijn departement mee dat een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet in een verge vorderd stadium van voorbereiding ver keert. De bedoeling van dit ontwerp is het invoeren van parkeermeters, ter controle op de naleving van parkeertijden moge lijk te maken. In voorbereiding is voorts een wijziging van het Wegenverkeersre glement, waarin nadere voorschriften wor den gegeven voor het gebruik van par keermeters en parkeerschijven. Zodra het wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, zal het tot stand komen van deze reglementswijziging worden bevor derd. Naast een aantal aanvullingen en ver beteringen van het Wegen verkeer si-egle- ment van betrekkelijk ondergeschikt be lang zijn in voorbereiding bepalingen die ten doel hebben een betere bescherming te verlenen aan voetgangers, die gebruik maken van voetgangersoversteekplaat sen. De aan prof. mr. A. D. Belinfante ver leende opdracht tot algehele herziening van de wegenverkeerswetgeving heeft aanleiding gegeven tot het opnemen van contact met een aantal verkeersdeskundi- gen uit naburige landen, om de mogelijk heid te overwegen op korte termijn te ge raken tot hax-monisatie van de voornaam ste vex-keex-sregels. Gaan knipperbollen verdwynen? Plet ziet er naar uit, dat op den duur de knipperbollen zullen verdwijnerr. Zij heb ben in ons land niet aan de verwachtingen beantwoord. Op het ogenblik gaat men de mogelijkheid na van een wetswijziging, waardoor op alle oversteekplaatsen de voetgangers de rechten zouden krijgen, die zij nu op de door knipperbollen bescherm de zebra's zouden genieten. De knipper bollen zouden daardoor overbodig worden. Diie Haagse ziekenhuizen, het r.-k. zie kenhuis St. Joannes de Deo, het Juliana- kinderziekenhuis en het Rode-Kruis-zie- kenhuis hebben een maatschap gevormd ter gezamenlijke exploitatie van een duur medisch apparaat, een „elektro-encefalo- gx-aaf", dat dient om de werking van de hersens te onderzoeken. Het apparaat wordt per auto van het ene naar het an- dei-e ziekenhuis vervoerd. Advertentie Een grote vooruitgang in de huidverzorging Hamol crème Hydratante (voor de dag) Vernieuwt het vochtgehalte van het huidweefsel en houdt dlttevensln evenwicht, zodat de huid verrassend Jong en soepel wordt. 3.90 Hamol crème Cellulaire (voor de nacht) De actieve, celopbouwende vochtinbrengende voedings crème. Bestrijdt rimpel vor ming. Draagt bij tot verjon ging van de huid. f 3.9t Schoonheid uit Zwitserland In het beruchte vrouwenkamp van de Nazi's Ravensbrück tvaar 92000 vrou wen en kinderen zijn omgekomen is een gedenkteken onthuld, waarbij vele vroegere gevangenen elkaar in vrijheid weerzagen. Een dame uit Boeda pest omhelst hier een vroegere blok- genote uit Brussel. Met ingang van 1 oktober komen er enige wijzigingen in het tijdschema voor de televisie-uitzendingen. Bjj de zendtijd- verruiming van april jongstleden is men de vrijdagavond voorlopig gaan vullen met telerecordings. In het vervolg zullen nu op de vrijdagavonden studioprogramma's worden gebracht. In verband daarmee gaat het schema voor het laatste kwartaal van dit jaar als volgt luiden. Zondag wordt uitgezonden van 20 tot 22.30 uur; dinsdag, de film avond, van 20 tot 22.20 uur; woensdag van 20 tot 22 uur; donderdag (dramatische pro- dukties) 20 to t22.20; vrijdag en zaterdag van 20 tot 22 uur. Een en ander betekent niet, zo vernemen wij nog van de NTS, dat er nu geen ruimte meer zou zijn voor extra-NTS-programma's of Eurovisieuit zendingen na de in het schema vastgelegde tijden of 's middags. Een keurtroep van paarden draaft ons tegemoet. De grote nationale tentoon stelling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse trekpaard" in Den Bosch leverde dit fraaie beeld van kracht en spanning op. DJAKARTA (UPI) Bahar Mataliu, een overgelopen commandant van de Da- rul Islam, komt „de komende dagen" naar Djakarta, aldus heeft de militaire com mandant van Zuid-Celebes, kolonel Nadi Mattalatta medegedeeld. Lessing: Soms zou men in het uur van het smar telijkste verdriet om zichzelf kunnen lachen, als men de ware proporties van de oorzaak zijner ellende objectief zou kunnen zien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1