Zijn nationale belangen wel voldoende gewogen bij Amsterdamse plannen? af- Schaakclub „Kijk Uit" is gestart IJmuider Courant Havenberichten Aanmeldingsformulier KLEINE FEITEN UIT BONN 6 VELSEN VREEST BUURMANS ONTWIKKELING Burgerlijke Stand van Velsen Uitgevaren visserij vaartuigen Uitgebrand scheepswrak naar de sloper Betaling abonnementsgeld per giro Heemskerk's gemeenteraad vergadert 24 september RorarcvStraiuLss Populaire Erlhard Jomge vluiclitelmgeii Impopulaire SPD Zo van de Ikip? ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 MEN HEEFT KUNNEN LEZEN dat er stemmen zijn opgegaan voor annexatie van Velsen bij de gemeente van Amsterdam, zo begint, onder de drie- kolomskop „IJmuiden-Velsen bij Amsterdam" een verslag in onze courant vsji 12 maart 1932 over een nogal opgewonden openbare vergadering van IJmuidens Bloei in het gebouw van christelijke belangen te IJmuiden. Ruim zevenentwintig jaar later heeft een mededeling van de Velsense wet houder H. de Boer de Velsense gemoederen opnieuw in beroering gebracht: Kennemerland, en vooral Velsen, zo stelde hij, dreigt het slachtoffer te worden van de concurrentiestrijd tussen Amsterdam en Rotterdam; bij uitvoering van de Amsterdamse plannen zou ons recreatiegebied ten offer vallen. In oktober 1958 voltooide de directeur der Havens en Handelsinrichtingen van de gemeente Amsterdam, ir. N. Snijders, het eerste deel van een nota, getiteld: „De plaats van de haven van Amsterdam in het toekomstige West-Europa". Naar alle waarschijnlijkheid is het dit document ge weest, dat wethouder De Boer tot zijn felle reactie heeft gebracht In een interview met de IJmuider Cou rant heeft burgemeester Van Hall van Amsterdam verzekerd, dat Amsterdam geen annexatieplannen koestert, zeker niet ten koste van de gemeente Velsen en haar recreatiegebied. Bij eerdergenoemd document behoort echter een kaartje, waarop het gebied on middellijk ten oosten van de lijn Velser tunnels-Spaarndam (en verder in zuid waartse richting lopend) als één aaneen gesloten toekomstig industrieterrein is aangegeven. En het lijkt bij een beschou wing van dit kaartje inderdaad alleen maar logisch als dan de vraag wordt ge steld: Waar moeten nu al die mensen, no dig om deze industrie op te bouwen en aan de gang te houden, wonen? Het ligt wel zeer voor de hand, dat men dan zijn blik zal laten vallen op het aan grenzende, tot de gemeente Velsen be horende. recreatiegebied, dat immers veel dichter bij de ontworpen industriegebieden is gelegen dan de woonwijken van Am sterdam. Een dergelijke gang van zaken zou echter een radicale doorbreking kun nen betekenen van de door alle partijen aanvaarde streekplannen, welke voorzien in een uitgebreide stedelijke bebouwing in de IJmond-Noord en een openhouden van zo veel mogelijk recreatieterreinen tussen IJmuiden en Haarlem. Nationale belangen Het raadslid de heer J. van Os van den Abeelen stelde, zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, een aantal (zeer zorg vuldig overwogen) vragen aan het Vel sense college van Burgemeester en Wet houders, waarbij hij B. en W. onder meer vroeg hun visie te geven, zulks uit gaande van de reeds bij de aanvaarding van de Streekplannen voor Kennemer- land-Zuid en voor de IJmond-Noord ge toonde erkenning, dat de draagwijdte van deze zaken verder reikt dan de grenzen der gemeente Velsen en dat beschouwing hiervan dient plaats te vinden tegen de achtergrond van de nationale en de ge westelijke belangen, welke hiermede zijn verbonden". De heer Van Os van den Abeelen toont aldus bepaald niet blind te zijn voor het nationaal belang. Burgemeester Van Hall merkte in zijn gesprek met de IJmuider Courant, zijn per soonlijke visie gevende, op. dat soms ge meentelijke belangen moeten worden op geofferd aan nationale belangen. De auteur van eerdergenoemde nota, de heer Snijders, heeft het eveneens over het nationaal belang (dat, naar hij vreest, schade zal ondervinden wanneer te lang wordt gewacht met het treffen van be paalde voorzieningen, waardoor vele be drijven zich elders zullen vestigen). De vragen van de heer Van Os van den Abeelen zijn (zie IJmuider Courant vari 16 juli 1959) nog slechts ten dele door B. en W. beantwoord; het college heeft een uitvoerig antwoord, teneinde een vrucht bare discussie in de hand te werken, in het vooruitzicht gesteld. Uit het bovenstaande en uit de hier onder volgende hoofdzaken van het be wuste document, dat aanleiding gaf tot zoveel beroering, blijkt in ieder geval wel. dat de door de heer Van Os van den Abee len gewenste objectieve afweging der di verse gemeentelijke, regionale en (al of niet vermeende) nationale belangen be paald niet als een overdreven eis kan worden bestempeld. Het heeft er immers alle schijn van, dat de streekplannen en de Amsterdamse voornemens, welke alle met een beroep op het nationale belan? zijn gepresenteerd, uitgaan van lijnrecht met elkaar in strijd zijnde tendenzen. Aan Velsens oostgrens In de Amsterdamse nota wordt een al gemene indeling gegeven, volgens welke de haventerreinen aan het Noordzeekanaal nodig voor het verwerken van de in de toekomst verwachte goederen kunnen worden gereed gemaakt. Volstaan wordt met een zeer globale uitwerking, de si tuering van de aangegeven havenbekkens is over het algemeen nog geenszins defini tief; slechts de ten oosten van de Hemtunnel (die er nog niet is) aangegeven haven bekkens berusten op een grondige studie ten aanzien van de eisen, welke aan een moderne havenoutillage moeten worden gesteld. De overige aangegeven havenuit breidingen hebben, zo wordt opgemerkt, slechts ten doel aan te tonen, dat de be nodigde havenoutillage voor het in 1975 te verwachten vervoer in voldoende mate kan worden gecreëerd, dat met het oog op verdere uitbreidingsmogelijkheden het noodzakelijk is om de in het Noordzee- kanaalbekken gelegen terreinen zo ratio neel mogelijk te gebruiken. Olieraffinaderijen vragen vrij grote terreinoppervlakten, gelegen aan zeer brede havenbassins. In het gebied ten oosten van de Hemtunnel ontbreken hier voor de mogelijkheden. Terreinen voor de vestiging van raffinaderijen en olieopslag- bedrijven zijn danook geprojecteerd in het gebied ten westen van de Hemtunnel (in de richting Velsen). De uitbreiding van het zeehavencomplex is geprojecteerd langs de zuidelijke oever BEVALLEN: M. C. VogelNijman, z., Iepenstraat 28, IJmuiden-Oost; E.' C. Krij- nenKoper, d., Homburgstraat 62, IJmui den; M. Groeneveld—ten Napel, z., Lin- naeusstraat 54. IJmuiden; M. G. Egger- mont—Poldervaart, d., Nobelstraat. 3, IJmuiden; E. J. BoontjesSchadé, d., Zan- desstraat 14, IJmuiden-Oost; R. E. Nie- boer—Postema, d., Lange Nieuwstraat 486, IJmuiden; Chr. B. Geels—Bout, d., Zinne- veltlaan 35, Santpoort; P. Broomans—Vis ser, z., Donkerelaan 49, Bloemendaal; G. C M. KoningVan Steen, z., Van Olden- borghstraat 27, Beverwijk; H. Jaspers Bosma, z., IJselstraat 43, IJmuiden; M. Krab—Blok, z., Grahamstraat 124, IJmui den; L. W. HenneveltBeets, d., Van Moerkerkenstraat 5, Haarlem; N. Visser- Van Slooten, d., President Krugerstraat 73, IJmuiden; M. C. AriszKlauwers, z., Duin en Kruidbergerweg 66, Santpoort. OVERLEDEN: J. N. Kok, 76 jr., weduw naar van P. Groeneveld, Diezestraat 19, IJmuiden; J. A. Ros, 6 jr., Oranjestraat 39, IJmuiden. GEHUWD: A. van den BoogaardF. J. van der Knaap, Haarlem, Roemer' Vi'Séer- straat 43; P. OosterhoffJ. Zorgdrager, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 394; L. C. van der ZwanP. Klok, IJmuiden, Mer- curiusstraat 22; W. A. Kolman—J. M. van Son, Nijverdal, Joncheerelaan 86; P. H. van NiekerkenL. Bruinink, IJmuiden, Rijnstraat 67 bv; W. Visser—A. M. J. C. van Dam, Rijnstraat 22; C. F. SpruitM. A. Twaalfhoven, IJmuiden, Linnaeusstraat 46. ONDERTROUWD: J. J. Stroet, Lange Nieuwstraat 9, IJmuiden en C. M. Metze- laar, Grote Hout of Koningsweg 178, Vel- sen-Noord, la. Steenbokstraat 33, IJmui den; J. A. Helmes, Schependomlaan 21, Nijmegen, en L. G. Huijbers, Heerenduin weg 97, IJmuiden-Oost; H. J. Korthoven, Noorderlaan 19, Velsen-Noord en H. E. Hering, Westerwijkstraat 16. Velsen-Noord; J. Pruis, IJmuiderstraatweg 14, IJmuiden- Oost en D. M. Stek, Tuindersstraat 108, IJmuiden-Oost; t.a. Tuindersstraat 108, IJmuiden-Oost; A. van der Sluis, Bas Jungeriusstraat 42A. Rotterdam en J. Bakker, Warmenhovenstraat 62, IJmuiden, t.a. Maashaven 31, Rotterdam; G. van Lochem, Stationsweg 98, Velsen-Zuid en A. L. de Pauw, Marktplein 27, IJmuiden- Oost. van het Noordzeekanaal. Niet alleen om dat dit een onderlinge uitwisseling van scheepvaartverkeer zonder kruising van de hoofdzeescheepvaartweg mogelijk maakt, doch ook omdat alleen ten zuiden van het Noordzeekanaal terreindiepte aanwezig is. Contact met Hoogovens Het terrein langs de noordelijke oever van het Noordzeekanaal is echter uit stekend geschikt voor bijvoorbeeld che mische industrieën, welke zowel contact met de Hoogovens als met de eventuele raffinaderijen kunnen hebben, en voor kleinere industrieën. „Tydig" Naast de vorengenoemde havenuitbrei dingen dient er voor te worden gezorgd, dat tijdig zowel de toegangen van uit zee als de verbindingen met het achterland worden aangepast aan de te verwachten goederenstroom. Indien zou worden uit gegaan van het principe, dat een bepaalde voorziening eerst gewenst is als zich op een bepaald traject moeilijkheden cq. congesties voordoen, kan nimmer worden verwacht dat de voorspelde goederen stroom in 1975 ooit zal worden berekit. Immers in dat geval zullen de nieuwe be drijven zich elders vestigen, daar een haven die niet over goede verbindings wegen beschikt voor dergelijke nieuwe vestigingen niet aantrekkelijk is. De belangrijkste van de overige voor- zieningen zijn die welke moeten worden getroffen aan de havenmond van IJmui den, het Noordzeekanaal en het Amster dam-Rijnkanaal. Goederenvervoer De nota geeft de volgende prognose met betrekking tot het goederenvervoer in de haven van Amsterdam in 1975 (in 1.000 ton): 1975 1957 Kolen en ertsen 19.000 4.438 Minerale oliën 16.500 1.548 Overige goederen8.800 5.150 Scheepvaartverkeer: Kolen en ertsen1.560 1.052 Minerale oliën 640 136 Overige goederen 7.550 4.363 Reparatie schepen 500 282 Diverse schepen 2.000 1.285 Het scheepvaartverkeer door de sluizen van IJmuiden in beide richtingen zal zich in 1975 bewegen tussen de 25.000 en 26.500 stuks, aldus de prognose. Hierbij is rekening gehouden met de verwachting dat de tonnage per jschip groter zal zijn (supertankers!). Trawlvisserij Maandag 7 sept.: m.t. Wiron II IJM 211, Brit tenburg KW 121, Petronella VL 131; m.I. Gorredijk IJM 75. Martenshoek IJM 283, Bertha 38. Dinsdag 8 september: m.I. Nestor KW 101. Woensdag 9 sept.: m.I. Everard Christina KW -10, Toenadering KW 95, Robert William KW 123. Donderdag 10 september: m.t. Maria van Hat- tem IJM 10, Medan IJM 57, Golfstroom KW 4, Sakina Martine KW 32. Stadt Enckhuysen KW 82, Francina KW 153; m.I. Bali KW 129; Willem Ro bert. RO 27, Drie Gebroeders MD 79. Vrijdag 11 september: m.t. Elie Chenevière IJM 32, Dirkje RO 53. Zaterdag 12 september: m.t. Johannes Polder man IJM 20, Amsterdam IJM 28, Allan Water IJM 34, Toronto IJM 97, Protinus IJM 154, Claes- je RO 46, Arie Ouwehand KW 122, Emma Wil- helmina KW 135. Jan Maria KW 171, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Michiel Jan VL 110, Willem \'L 121: m.I. Onderneming IV SCH 153. Maandag 14 september: m.t. Beatrice IJM 72. Job Gouda IJM 79. Albertha Hendrika KW 81; m.I. Annie IJM 14, Kees IJM 43, Verwachting IJM 204, Wiron Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, Nederland VI KW 37, Floris KW 59, Henk KW 66, Saturnus KW 69. Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Willy Alida KW 155, Gijsbert Bastiaan KW 161, De Vier Gezusters KW 1G2, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Gezina Geertrui KW 176, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Zuiderkruis IJM 7, Maart.je IJM 8, Poolster IJM 11. Bettie IJM 29, Emisel IJM 31. Jannie IJM 38, Arend Willem IJM 40, De I-Ioop I IJM 45. Frederika Maria IJM 52. De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60. K. P. IJM 61, Jaap IJM 62. Michiel IJM 63, Ronny IJM 64, Paul IJM 66, Hans IJM 67, Corrie IJM 78. Wiron V IJM 203. Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27. Rein KW 30, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51. Vijf Gezusters KW 53. Dinemarie KW 57, Corne lia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61. Alice KW 02, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 6C, Marianne KW 71, Nico KW 72, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79. Neeltje Johanna KW 84. Adriana Catharina KW 92, Nico KW 96, Arendje KW 98, Flamingo KW 120, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, El- )y Gerda KW 142. De Vrouw Alida KW 160, Aiida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Maryanne WR 7, Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56. Dinsdag 15 september: m.t. Emma IJM 15, Al batros KW 87, Maria Theresia KW 99: m.I. Maria Jacoba KW 73, Hette Margaretha KW 74. Excel sior III KW 76, Willempje KW 89. Astra KW 115. Willy KW 141, Onderneming II SCH 27; m.k. Swift IJM 54. Woensdag 16 september: m.t. Ariadne IJM 18. Post Boy IJM 35: m.k. Frank IJM 65. Tinv KW 34, Wilhelmina KW 46, Jeanette KW 93, Mare Li- berum KW 117, Cornelis KW 118 (le reis, ex TX 19), Sijtje WR 58. Donderdag 17 september: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Wiron IV IJM 209, Deining KW 8, Antje KW 49, Dirk Maria KW 80; m.I. Cornelis KW 24; m.k. Marianne KW 71, Pietertje HD 87. Haringd rijf n et visserij Maandag 24 augustus: m.I. Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 25 augustus: m.I. Hollar.dia KW 18. Woensdag 26 augustus: m.I. Rijnmond II KW 43, Nederland VII KW 130, Janna KW 163. Donderdag 27 augustus: m.I. De Arend KW 7. Zaterdag 29 augustus: m.I. Dirk Donker Cur- tius KW 2. Maandag 31 augustus: m.I. Grietje KW 20, Bor neo KW 127. Woensdag 9 september m.I. Excelsior II KW 78. Donderdag 10 september: m.I. Vooruit KW 151. Zaterdag 12 september: m.I. Rijnmond V KW 110. Maandag 14 september: m.I. Fierman Eduard KW 5, Volharding KW 23. Dinsdag 15 september: m.I. Noordzee KW 47, Sumatra KW 86. GENèVE (Reuter) De internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft te Genève bekendgemaakt, dat op 1 december een overeenkomst van kracht wordt betref fende de arbeidsomstandigheden op Rijn schepen in Zwitserland, Frankrijk, West- Duitsland, België en Nederland. De Russische kernijsbreker „Lenin" maakt op het ogenblik zijn eerste reis. Deze opname werd gemaakt op de Newa voor het winterpaleis in Leningrad. De „Lenin" (16.000 ton), is gisteren uit Kronstadt nabij Lenin grad, met onbekende bestemming ver trokken, hoogstwaarschijnlijk via de Oostzee naar de Atlantische Oceaan. Het startschot is gelost! Met een overi gens bescheiden programma hebben de schakers van IJmuidens Kijk Uit het nieuwe seizoen ingezet. Een verkennen van het terrein kon men de eerste speel dag moeilijk noemen. In de eerste groep, waar twee partijen werden gespeeld, werd in elk geval geducht gestreden. W. Huiser bleek, na enkele seizoenen af wezig te zijn geweest, het spel nog lang niet verleerd. Tegen J L. Wijdoogen speelde hij het tweepaardenspel in de na- hand, dat van beide spelers de grootste aandacht vereist. Voor het verlies van een pion kreeg Wijdoogen een forse aanval op de vijandelijke koningsstelling. Hier bleek echter een beste verdedigingslinie te zijn gelegd waarop de aanval ten slotte dood bloedde. Toen was het de beurt aan Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op f 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z(1 die zich met ingang van 1 oktober 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen nummers tot en met 30 september 1959 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal abonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen <3 Huiser die inmiddels enkele pionnen meer had, om in actie te komen. In het eind spel overzag hij de winst, waarop beide spelers een nieuwe dame op het toneel haalden. Ondanks zijn meerderheid van drie pionnen moest Huiser met remise ge noegen nemen, toen bleek dat Wijdoogen voortdurend zijn dame tegen de witte ko ning kon plaatsen. Indien deze geslagen zou worden zou de zwarte koning in de pat-positie komen. In de andere partij kwam A. Kistema- ker, met zwart spelend, in een Spaanse partij tegen Tj. de Jong. Door een niet geheel correcte afwikkeling van Kistema- ker kwam zijn rivaal een pion voor. Met zijn stukken in gunstige positie leken de winstkansen voor De Jong aanwezig. Hij bevestigde echter andermaal zijn eerste partij altijd te moeten verliezen. In gun stige, overigens zeker nog niet gewonnen positie begon hij zo vreemd te schutte ren dat A. Kistemaker met enkele krach tige zetten niet alleen het getij kon doen keren maar door attent spel meteen ook de winst noteerde. H. Aarts schijnt ook dit seizoen weer in uitstekende remise-vorm te verkeren! W. Doornenbal werd er in het eerste treffen voor groep 2 reeds mee geconfronteerd. P Kramer jr. heeft zijn eerste optreden in de derde groep tot een succes gemaakt. Dit zeer ten nadele van J. Vis. De beide andere gepromoveerde spelers, J. Bonte bal en A. A. Verkooijen hielden elk een halve punt aan hun partij over. W. Langedijk begon zijn eerste compe titie met succes. P. Kramer sr. werd er het onwillig slachtoffer van. H. Wolthui- zen en J. B. Cleeren kwamen in deze vier de afdeling tot een afgebroken partij met goede vooruitzichten voor Cleeren. Maandag a.s. zullen in het Cultureel Centrum te IJmuiden het merendeel van de andere spelers in het strijdperk komen. Het met spanning tegemoet geziene duel tussen oud-kampioen J Blok en Mid-Ken- nemerland kampioen K. Steijn zal geen doorgang kunnen vinden daar Blok bericht van verhindering heeft gezonden. De resten van het deze zomer uitge brande Engelse kabelschip „Ocean Layer" zullen worden versmolten in de Neder landse hoogovens. De sleepboot „Gele Zee", die het wrak van Falmouth naar Rotterdam sleepte, brengt het geblaker de casco naar een scheepssloperij te Hen drik Ido Ambacht, waar het in stukken wordt gesneden die naar de hoogovens zullen worden gebracht. De „Ocean Layer" is op 17 juni in brand geraakt op de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en Ouessant. Het vuur bleek niet te blussen en de bemanning stapte over op de Duitse vrachtboot „Flavia", die met een lijn aan de „Ocean Layer" vastmaakte. Assistentie van de sleepboot „Loire" van Smit en Co's internationale sleepdienst werd geweigerd. Later is het wrak, als prijs van de „Flavia", door de Duitse sleepboot „Wotan", naar Fal mouth gebracht. De rederij Smit is er nu dus alleen aan te pas gekomen om de overblijfselen naar de sloper te slepen. De „Ocean Layer" is in 1948 op een En gelse werf gebouwd en werd in 1954 tot kabelschip verbouwd. Het deed dienst bij het leggen van transatlantische telefoon kabels. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Lingestroom d31.1. D_fgenham: Marco Polo, Pateniemi: Wulp. Rotterdam; Loppersum. Le Havre; Sturmfels. Antwerpen; Lizard, Rotterdam; Anna Elisabeth, Londen, echg IJmuiden; Berend N, Londen; Lo uis, Londen, oud papier Wormerveer; Prins dei- Nederlanden. Hamburg: Ruby, Rochester: Hele na, Horsens; Swallow, Londen; Brage Superham' Derwentwater, Rotterdam, laden IJmuiden- Flen- sau, Archangel; Tor, Londen; Otto, Hamburg; Ivoorkust, Hamburg. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Escaut van Rotterdam; Baleares, Noordzee, proefstomen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Startpoint naar Malmo, walsmateriaal uit IJmuiden; Swift, Larlingen: Baleares, Noordzee, proefstomen; Wa.va, Rotterdam, ledig Velsen: Hestia, Sint Tho mas; Teunika, Londen, stijfsel van Koog aan de /aan; Bomma. Delfzijl: Elsa, Ostrand, zout van IJmuiden: Zaanland. Brake; Grela, Aruba; Spora, Kopenhagen; M. A. Schulte, Hamburg; Argos, Rotterdam: Larenberg. Bordeaux. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Wulp naar Liverpool; Vogtland, Curacao; Jupiter. Ciudad de Trujillo. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind r>an de maand, voor- zien van uw juiste naam en adres. 8 Wij behoeven dan geen kwitanties 8 3 uit te zenden. Indien u voor een 8 ander gireert, wilt u dan het bezorg- adres van de krant vermelden? ||j Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu- 3 lieren op amwraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men x o wel voor voldoende saldo op de 3 giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. gywyy TOoroonrco> yy/n mn «r»m - tvmyiorcoooo Beverwijk MARIONETTEN VOOR „DE KEERKRING" Dc katholieke stichting voor culturele manifestaties te Beverwijk „De keerkring" houdt op dinsdag 22 september een bijeen komst in het Kenncmer Theater. Het Nederlands Marionettentheater van Bert Burgman zal de opera „Faust" van Charles Gounod opvoeren. De muzikale uitvoering wordt (op de band) verzorgd door het koor en orkest van het Théatre National de l'Opéra te Parijs. Heemskerk De leden van de gemeenteraad van Heemskerk zijn opgeroepen tot het bij wonen van een openbare vergadering op donderdag 24 september om 19.30 uur ten gemeentehuize. De agenda: 1. Voorstel tot vaststelling van de notulen van de openbare vergade ring van 30 juli 1959. 2. Ingekomen stuk ken en mededelingen. 3. Voorstel tot wijzi ging van twee verordeningen ingevolge de Winkelsluitingswet. 4. Voorstel tot vast stelling van een verordening, regelende de subsidiëring van ter plaatse werkzame in stellingen voor uitvoerend algemeen maat schappelijk werk. 5. Voorstel tot het ver lenen van een krediet voor het treffen van tijdelijke voorzieningen op het gebied van sportterreinen. 6. Voorstel tot het ver lenen van medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de stichting van een bijzondere kleuterschool, aan de Chr. Vereniging voor Voorbereidend Lager On derwijs „Pauline Nolthenius" te Bever wijk. 7. Voorstel tot vaststelling van een aanvullende verordening, regelende de be zoldiging van vakonderwijzers. 8. Voorstel tot wijziging van de Verwaarborgingsrege- ling en de instructie voor de gemeente ontvanger. 9. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het bouwen van 66 wo ningen in het plan „Oosterwijk". 10. Voor stel tot gemeentelijke zekerheidsstelling inzake hypotheekovereenkomst ten be hoeve van H. G. Kuijl. 11. Voorstel tot het pachtvrijmaken van gronden. EHBO-DIPLOMA's De Heemskerkse EHBO-vereniging P.I.M. houdt op maandag 21 september in het Witte Kruisgebouw haar eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen. Hier zullen diploma's worden uitgereikt aan de geslaagden van de gehouden cursus. Voor de nieuwe serie lesavonden hebben zich reeds een groot aantal liefhebbers aangemeld. Waarom heten de vissen niet? Het bestuur van de Heemskerkse henge laarsvereniging ,,'t Snoekje" heeft zich be raden over de slechte visvangst in de Neksloot. Ondanks het feit dat men meent voldoende vis te hebben uitgezet. Men schrijft het niet bijten van de vis toe aan de ongewoon warme zomer. Het bestuur gaat door met het uitzetten van jonge vis. Besloten werd om driehonderd éénzomer- se karpers in de Neksloot te laten zwem men. Na de snoek wedstrijd op zondag 4 oktober zal onder toezicht van de Vis serijinspectie de Neksloot worden afgevist met een zegen. Indien blijkt dat er nog meer vis moet worden gepoot zal dit direct daarna gebeuren. Winterprogramma KAB In zaal Nijman heeft de Heemskerkse afdeling van de KAB vrijdagavond een bijeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer M. Rozing, her innerde in zijn openingswoord aan de vijf tigste verjaardag van de K.A.B. Het ledental is als gevolg van het groeiend inwonertal stijgende. Kosten noch moeite zijn gespaard om voor de leden een aantrekkelijk winter programma samen te stellen. Dit is moge lijk geworden dank zij een subsidierege ling van gemeentewege. Eind november wordt een tweetal to neelavonden verzorgd door de toneelver eniging „Vriendenkring" met een spel van Antoon Coolen. In januari zal een avond verzorgd wor den door het marionettentheater van Bert Brugman. In maart volgt een lezing met als onder werp „Gezin en maatschappij". Een passie avond volgt tegen Pasen. Het winterpro gramma wordt eind mei besloten met een forumavond over „School en beroeps keuze". Naast een aantal filmavonden wordt nog een zestal kaderavonden gehouden. De bijeenkomst van vrijdag werd opge luisterd door de voordrachtskunstenaar G. W. van Stoutenburg uit Utrecht met een aantal Vlaamse en Brabantse gedichten. (Van onze correspondent in Bonn) Eén van de meest omstreden politici in West-Duitsland is de minister van Defen sie Franz Josef Strauss. Deze robuuste 42-jarige Beier wordt door sommigen af geschilderd als een extreme „Streber" naar het kanselierschap, door anderen als een beminnelijke minister, die zijn manne tje staat. Dat stond hij trouwens zijn hele leven al. Als gymnasiast blonk hij uit in alle schoolvakken enin wielrennen. Hij behaalde een wegkampioenschap bij de nieuwelingen in Beieren en die liefde voor fietsen is er eigenlijk nooit meer uit gegaan. Strauss nodigde in Beieren, waar hij woont, een paar vrienden uit met hem geregeld te gaan fietsen: het is gezond en gezellig, betoogde hij. De vrienden trapten erin en richtten met de minister de Roraro- club op, de club van de „Rote Radier von Rott" (rode fietsers van Rott aan de Inn, waar Strauss woont). Onlangs hebben de Roraro-leden een wegwedstrijd gehouden. Van meet af verdween Strauss in een hoog tempo tussen de heuvels en liet hij alle journalisten en politici van C.S.U., S.P.D. en F.D.P. ver achter zich. Tenminste, dat dacht de snelle Strauss. Toen hij aan de finish kwam, bleek even wel dat hij als laatste de „koers" had be ëindigd: Strauss vond zijn clubgenoten achter grote glazen Beiers bier glimla chend zitten kijken. Zij hadden heel lis tig een kortere weg naar de finish geno men, terwijl de eerste man van de West- duitse Defensie de volle route op topsnel heid had gereden. Terwijl men in het Ruhrgebied vanwege de kolencrisis menig lelijk woord over de minister van Economische Zaken, Er- hard, laat vallen, bleek dat in de Bonds republiek als geheel de populariteit van deze joviale professor nog altijd hoog ge noteerd staat. Een opinie-onderzoek wees uit, dat 81 percent van de ondervraagden best tevreden is met de economische poli tiek van Erhard. Dertien procent vindt dat beleid slecht. De rest had er geen mening over, waarschijnlijk omdat het hun goed gaatOpmerkelijk is, dat ir. Er- hards partij, de C.D.U./C.S.U., 93 percent hem steunt, en dat hij in de socialistische oppositiepartij S.P.D. 75 percent krijgt. Het gaat hier om alle lagen van de West- duitse bevolking: zowel loontrekkers, als gepensioneerden en ambtenaren. Terwijl er gesproken wordt over het smelten van het ijs van de koude oorlog, trekken degelijks nog altijd vele Oostduit sers naar het Westen, waarbij zij alles wat ze bezitten aan de communistische heer sers overlaten. In augustus vroegen der tienduizend Oostduitsers asiel in West- Berlijn en West-Duitsland, negenhonderd meer dan in juli. Dertienduizend mensen per maand: dat is iedere dag vierhonderd. Dat zou in Nederland betekenen, dat iede re twee maanden een stad als Middelburg, Roermond, Kampen of Assen leeg zou lo pen. Toch neemt het aantal vluchtelingen af: in augustus 1958 waren het er bij voor beeld 21 50C De helft van de vluchtelingen bestaat thans uit jonge mensen onder de 25. De grootste Westduitse oppositiepartij, de socialistische S.P.D., ziet maar geen kans om méér in de gunst der kiezers te komen dan in vorige jaren. Ondanks het duel Adenauer-Erhard, ondanks de moei lijkheden met de kolen in het Ruhrgebied en de spanning in de wereld daalde het S.P.D.-percentage bij een der laatste opi nie-onderzoeken in de Bondsrepubliek van 33 tot 31 percent. De sympathie voor de regeringspartij van Adenauer, de C.D.U./ C.S.U., steeg van 51 tot 53 percent. Er is reeds geruime tijd een dalende sympathie merkbaar voor de S.P.D. Dat zal nog wel erger worden, als men bij het volgende opinie-onderzoek het bezoek van Eisen hower zal incalculeren. Dat bezoek heeft Adenauer goed gedaan. De Köln Düsseldorfer Rheindampfschiff- fahrt gaat in het komende voorjaar een schip exploiteren dat tussen Bazel in Zwitserland en Rotterdam zal varen als „zwemmend hotel". Op het schip komen tweehonderd hotelbedden, niet boven el kaar, maar naast elkaar in kamertjes voor twee personen. Daarmee wordt hei Rijn-passagiersverkeer gemoderniseerd Te Keulen en Düsseldorf redeneerde men als volgt, toen men tot de bouw van het luxueuze schip besloot: het toeristenver keer neemt steeds meer toe. Steeds meer mensen willen op hun gemak een Rijn- tocht maken. Daarbij worden er het vol gende jaar in Rome Olympische Spelen ge houden en hebben in München het eucharis tische congres en in Oberammergau de be roemde „Festspiele" plaats. Dat lokt veel Amerikanen en Britten naar het vasteland, onder meer naar Rotterdam. Daar zullen ze het volgend jaar van de ene boot op de andere kunnen gaan en rustig naar Zuid- Duitsland kunnen varen. Temeer, daar het Rijnschip-hotel van alle gemakken voorzien zal zijn. Het schip zal door die selmotoren worden voortgestuwd, van een hoofd- en een bovendek worden voor zien, een eetzaal, een grillroom, een bar, een leeszaal en een van glas gemaakte uit zichtzaal krijgen. Een telefoon zorgt voor de verbinding met de wal: kortom, men kan op zijn gemak varen in hutten met toilet, douche en wat dies meer zij. De tocht van Rotterdam naar Bazel zal ne gen tot tien dagen duren. In het Ruhrgebied is een debat aan de gang over de vraag of de gemiddelde verbruiker de voorkeur geeft aan het on gestempelde ei, (zó van de kip, of aan het gestempelde ei, waarop staat wanneer het ei is gelegd. Een der Keulse dagbladen had gemeld, dat zonneklaar bewezen is, dat de consument het verse ei-zo-van-kip en zon der stempel de voorkeur geeft. Van agra rische zijde is gewezen op een officieel on derzoek, waaruit bleek dat in de steden met honderdduizend of meer inwoners 48 percent van de consumenten het gestem pelde ei en 46 percent het ongestempelde ei verkiezenwaarmee de strijd onbe slist blijft. Men krijgt de indruk dat de gemiddelde Westduitser bet stempel aan zijn laars lapt en liever eieren koopt aan de deur: zo van de kip.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6