Veilig gewaande Nederlandse positie brokkelt af VPRO-avond met een jeugdig enthousiasme in „Pampus" In Heemskerks „Oosterwijk" worden 66 woningen gebouwd 't Nut - al 175 jaar oud - heeft goed programma Dierenhandelaar heeft het bijna altijd druk Wat is dat opvoeden van kinderen toch moeilijk! VOLKSUNIVERSITEIT Internationale bloembollenmarkt Burgerlijke Stand van Velsen Amateurfotografen vergaderden Eén winnaar in de voetbal-toto HJMV-gebouw per 1 november verkocht Faillissementen Gemeenteraad naar Den Bosch toe Predikanten wisseling ALLE WATEREN MOETEN SCHOON SCHULPWEG GESLOTEN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het Produktschap voor Siergewassen heeft getracht cijfers te vergaren over de teelt van bloembollen in het buitenland. Het is bij een goedbedoelde poging gebleven, want men kan alleen afgaan op officiële berichten. Deze kloppen niet met wat de bloembollenreizigers als hun bevindingen mee delen. Ondanks dat is nu toch wel te zien, dat er buiten Nederland minstens zoveel tulpen en meer narcissen als in ons land worden geteeld. De hyacin ten blijven nog een typisch Nederlands produkt. Dit wordt hoofdzakelijk veroox*zaakt door de grote vakkennis die voor de teelt van dit produkt De grootste oppervlakte tulpen vindt men in Engeland en Duitsland. Volgens schattingen zouden er nu in Duitsland 450 ha. worden geteeld. De commentatoren van het Produktschap laten zelf doorsche meren, dat dit getal dubieus is. En zeker als men het vergelijkt met de landbouw telling in 1955, toen reeds 415 ha. werd op gegeven. In dat jaar deed Nordrhein- Westfalen niet aan die landbouwtelling mee. We weten uit welingelichte bron nen, dat er ook in die streken veel tulpen worden geteeld. Deskundigen zijn van me ning, dat de tulpen wel zeer slecht ge groeid zouden moeten zijn om nu nog maar op 450 ha. te staan. In Engeland werden in 1958 1409 ha. tulpen geteeld. De opgave is, dat er 730 ha. alleen voor de bloem werd geteeld. De bollen zouden dan daarna worden vernie tigd. Men gelooft hier niet zo grif, dat de Engelse kwekers goede bollen zo maar weggooien. Zeker bij de huidige prijzen, die beslist rendabel genoemd kunnen wor den door een betrekkelijke schaarste aan Nederlandse bloembollen. In Denemarken stonden in 1955 309 ha. tulpen. Men mag daar naar onze maatsta ven na vier jaar nog wel ongeveer hon derd hectaren bij rekenen. Er stonden in '55 109 ha. narcissen. Frankrijk heeft geen cijfers verstrekt. In het staatje van het Produktschap voor Siergewassen is dus ook geen schatting gewaagd. Het is echter bekend, dat „de schoonzoon van Michelin" een groot be drijf heeft aan de Franse kust in duinen als wij hier voor de bloembollenteelt ge bruiken. Er staat daar een uitstekend ge outilleerd bedrijf, met tien hectaren tulpen, vijftien hectaren hyacinten en tien hectaren narcissen. Verder is het be kend dat er nog meer bedrijven zijn, die zich door Nederlanders laten adviseren. Bovendien is er in de omgeving van Bor deaux een Nederlandse landbouwkundig ingenieur bezig een grote cultuur op te zetten. Wij vroegen aan een deskundige naar zijn mening over deze Franse bedrijven. Volgens hem was hij er vroeger niet bang voor. Toen verdwenen ze spoedig nadat ze waren gekomen, maar nu heeft men steun van Nederlanders die heel wat van bloem bollen weten. Hij schatte de oppervlakte tulpen tussen de vijfenzeventig en hon derd hectaren. Grote concurrent De grote concurrent op de Amerikaan se markt, Japan teelt 407 hectaren tulpen. Het lijkt in vergelijking met onze 3311 ha. niet veel, maar men werkt daar stug door en verkoopt door middel van een semi-of- ciële verkooporganisatie tegen zeer lage prijzen. De meningen over de kwaliteit van de Japanse tulpen lopen sterk uiteen. In Amerika zelf worden tweehonderd ha. tulpen geteeld. Men kan wel aannemen dat er op het gehele noordelijke halfrond on- e,veer zesduizend ha. tulpen worden ge kweekt, waarvan Nederland er op het ogenblik 3300 in handen heeft. Bij de narcissen is het anders gesteld. In Engeland worden 2295 ha. geteeld, waarvan 1625 voor de bloem. Maar ook dat neemt men hier niet zonder meer aan. In Denemarken 108 ha., West-Duitsland 30 a 40 ha., Japan 23, Canada 111 en ten slotte de Verenigde Staten met 1000 ha. In totaal staan er naar schatting zo'n 3400 ha. narcissen in het buitenland tegen 1031 in ons land. Over de andere gewassen is nog minder bekend. Alleen is het wel eigenaardig te bemerken dat er in Amerika 12 tot 16000 ha. met gladiolen worden beteeld. In Ne derland ongeveer 2500. Men begrijpt de verontwaardiging dan wel als ons land zich aanmatigt hoge minimumexportprij zen vast te stellen. We spraken eens een handelaar in zgn. bijgped, die ook vol ver ontwaardiging wees p de minimumex portprijs van lelies. Nog geen tachtig hec tare lelies worden er in ons land geteeld. Japan<5teelt er 346 en Amerika 520, bij el kaar tien keer zoveel! Maar Nederland stelt stoer de minimumexportprijzen vast, twee keer hoger dan de aanbiedingen uit andere landen. Er zijn op het ogenblik nogal wat bloem bollenkwekers en -exporteurs, die met eni ge vrees over al die cultures in het buiten land spreken. Anderen daarentegen hou den de prijzen van alle gewassen liefst zo hoog mogelijk. Deze beide groepen strij den fel tegen elkaar in de diverse prijzen- commissies. Aan de hand van de buitenlandse cijfers menen de voorstanders van lage mini mumprijzen in de aanstaande jaren enige kans te maken. Er is echter wel gebleken, dat de zo veilig gewaande positie van Ne derland op de internationale bloembollen- markt aardig aan het afbrokkelen is. Zelfs als men er rekening mee houdt, dat de bloembollen in het buitenland veel ruimer worden geplant dan hier. BEVALLEN: M. Lindeboom-Smit, z., Grahamstraat 182, IJmuiden; A. P. Suijk- De Groot, z., Eijndenhoefflaan 8, Santpoort; C. A. B. Evertse-Blommerde, z., Berglaan 17, Santpoort; A. Wulfers-Lagendijk, z., W. de Zwijgerlaan 42, Santpoort; T. Dek- ker-Iskes, d., Rijnstraat 57, IJmuiden; J. Berk-De Vries, d., Rijksstraatweg 11, Haarlem; K. Jaspers-Pals, z., Hercules straat 13, IJmuiden; L. van Gijzel-Romein, z., Huis te Wisselaan 31, Santpoort; M. H. C. Spanjaart-Witte, z., Terrasweg 1 rd., Santpoort; C. Prins-Wyluska, d., Gijzen- veltplantsoen 43, IJmuiden. W. A. M. Sla- ger-Bodewes, z., Van Valkenburgstraat 4, Velsen (noord); C. Dinkla-Brinkman, z., IJmuiderstraatweg 15 a, IJmuiden; G. M. Toonen-Konijn, z., Binnenstraat 12, Vel sen (noord); E. M. F. Bon-Oudt, z., Lad derbeekstraat 30, Velsen (noord). OVERLEDEN: J. Nagel, 66 j., echtgenoot van L. F. Paap, Strick van Linschoten- straat 45, Beverwijk; J. Brandhof, 80 j., echtgenoot van J. M. Duiker, Zeeweg 196, IJmuiden (oost); J. C. Knegjes, 75 j., we duwe van H. van Loon, Van Leeuwen straat 43, IJmuiden. Jaar in jaar uit brengt de VPRO uitstekende cabaretavonden, waarin steeds Benny Vreden de centrale figuur was. Steeds weer vielen deze avonden op door onbetwiste artisticiteit en grote intelligentie. Het was kleinkunst in de ware zin van het woord. De tyd dwingt echter tot concessies. Benny Vreden zag zich gedwongen het over een andere boeg te gooien en een programma te brengen, dat populair kan zyn by alle bevolkingsgroepen. Hy heeft dit probleem op uitstekende wijze opgelost. In Marion Groenendijk, Paula Korver en Patty van Blanken vond hij drie meis jes, die met zang en een beetje dans een uitstekende ruggegraat voor het geheel vormen. Deze meisjes, bekend als de „Spotlights" zingen voortreffelijk, vooral als Paula Korver en Patty van Blanken hun volume aanpassen bij het gesluierde geluid van Marion Groenendijk. De Spotlights vormen in de nieuwe cabaret-fantasie „Pampus" de drieling dochter van Benny (Alberto Lopez di Pam pus) Vreden. die wat meer op de achter grond blijft dan in vorige jaren. Hij toon de echter in enkele liedjes nog niets ver leerd te zijn. Mitzy Tieland, bekend van Gerard Walden, maakt ook dit jaar haar debuut bij Benny Vreden. Hij heeft hiermee een goede greep gedaan, want als dochter Farncesca voldeed zij uitermate goed. Het Aan de vooravond van het nieuwe sei zoen zijn de leden der Beverwijkse ama- teurfotografenvereniging in vergadering bijeengekomen om de plannen voor het winterseizoen te bespreken. Om de vele nieuwe leden de ware kunst van het foto graferen bij te brengen werd ook dit jaar weer een beginnerscursus gehouden onder leiding van de Haarlemse vakfotograaf Joh. Scholten. Het systeem van jurering van de inge zonden foto's dateert al van een goede 20 jaar geleden en vraagt nu om vernieuwing. Hiervoor zullen de plannen nader worden uitgewerkt. De voorzitter, de heer G. Broertjes, heeft gewezen op het buitengewoon goede fotoweer dat men deze zomer heeft gehad. Men mag dan ook verwachten dat een groot aantal leden zal deelnemen aan de bondswedstrijd voor kleurendia's, waar voor men tot 25 september zijn foto's kan inleveren. hoogtepunt van haar optreden was de Spaanse episode met Louis Dusée, die on getwijfeld de ster van het gezelschap is. Deze jongeman weet niet alleen een leuke conference te brengen, zoals even bleek in dit programma, waar overigens geen conferencier aan te pas kwam. Hij toonde zich ook een voortreffelijk imita tor, hij zong aardige liedjes en danste uit stekend. Daarbij is hij ook nog een goed acteur en een bekend schrijver van kin derverhalen en kinderhoorspelen. Benny Vreden kan nog veel plezier be leven van deze Louis Dusée, die zijn op treden ook geheel zelf had ontworpen. Voor de aanvang van het programma wees de heer C. Gallis er op, dat de V.P.R.O. er slecht voor staat. Men is 5000 abonné's onder de vijf percentlijn. „We slaan een figuur met onze bedelpartij, die nu al vijf jaar aan de gang is. En dan te weten dat er in Hilversum 50.000 adressen zijn van vrijzinnig-protestantse gezins hoofden, die nog geen lid zijn". De heer Gallis zei, dat de V.P.R.O. de wedstrijd om abonné's nooit heeft gewild. Men wilde enkel een aanvullende taak met 8 uren zendtijd uitvoeren om zo het vrij zinnige geluid in de ether té laten klinken. „Maar nu wordt ons een strijd om de rechtzekerheid opgelegd. We zullen moe ten vechten voor ons bestaan". De heer J. van Overloop uit Rotterdam zal de dag wel prijzen, waarop hij besloot lid te worden van de voetbalvereniging VOB in Rotterdam. Woensdag namelijk bij het sluiten van de inzendingstermijn van de KNVB-toto bleek, dat de heer Van Overloop de eerste prijs in de toto had ge wonnen: 110.435. De heer Van Overloop was de enige deelnemer met 14 punten. 39 deelnemers met 13 goede uitslagen ver delen de tweede prijs van f 47.330. |§8M§ In het plan „Oosterwijk" in Heemskerk zullen 66 woningwetwoningen worden ge bouwd. Dit is mogelijk dank zij het voor 1959 aan de gemeente Heemskerk toegewe zen bouwvolume. Het complex bestaat uit 56 woningen met drie slaapkamers (type A) en tien woningen met vijf slaapkamers (type C). De woningen worden gebouwd tussen de Lessestraat en de Maasstraat. De bouwkosten worden geraamd op f 1.000.070, de grondkosten voor bouwrijp maken zijn te stellen op 238.270. De huurprijs van de A-woningen (7 per sonen) zal 12,50 per week zijn, die voor de 0-woningen (13 personen) 15,50 per week. B. en W. verheugen zich erover dat zij door de bouw van deze woningen kun nen bijdragen aan de leniging van de wo ningnood. Zij vragen de raad de gewenste kredieten. De christelijke vereniging voor voorbe reidend lager onderwijs „Pauline Nolthe- nius" wil een christelijke bijzondere kleu terschool stichten in het plan „de Ooster zij" te Heemskerk. B. en W. vragen de raad medewerking te verlenen. Zij zijn van mening dat geen behoefte bestaat aan een openbare kleuterschool in dit gedeelte om dat het kleuteronderwijs, uitgaande van de neutrale kleuterschool „Marquette" blij kens de doelstelling van deze vereniging gelijk is aan het openbaar kleuteronder wijs. B. en W. zeggen, evenals de raad, van grote zorg te zijn vervuld met betrekking tot de voorzieningen voor de lichamelijke opvoeding en de sport in het algemeen en het uitbreiden van de bestaande sport accommodaties in het bijzonder. De socio grafische afdeling van de gemeente heeft een nota samengesteld over de plaatse lijke behoefte aan sport- en speelterreinen. Ook met een deskundige van het landelijk adviesorgaan voor sportaccommodaties is overleg gepleegd. Hierbij is komen vast te staan dat de door de gemeente geplande norm van 5 vierkante meter per inwoner voor ruimte aan buitensport in ieder ge val moet worden verdubbeld. Er is een grote ledenaanwas van de sportverenigin gen, hoofdzakelijk in de jeugafdelingen. Het is mogelijk, in de eerste behoefte te voorzien door de aanleg van twee voetbal velden en een handbal veld op een perceel aan de Hoogdorperweg. De kosten van de werkzaamheden daaraan verbonden zijn op 15.000 begroot. Voor een nood-kleed- gelegenheid is een bedrag van 14.000 nodig. B. en W. stellen de raad dan ook voor een bedrag van in het totaal f 29.000 beschikbaar te stellen voor dit project. Het opleidingsschip van de Italiaanse pucci", is dinsdag voor een bezoek van vier dagen in Amsterdam aangekomen. Het fraaie schip, dat aan het „Stenen Hoofd" ligt, heeft veel bekijks. Het gebouw van de Haarlemse Jonge- mannenvereniging in de Lange Marga- rethastraat in Haarlem gaat op 1 novem ber in andere handen over. Eind oktober wordt hier de laatste feestavond gehouden en de vaste huurders hebben de aanzeg ging gekregen dat zij naar een andere zaal moeten uitzien. Het gebouw is gekocht door een makelaar in onroerende goederen in Voorschoten en deze heeft het doorver kocht aan de firma M. Sibbel Ligthart in Amsterdam. Deze onderhandelt thans over verkoop met een Haarlems bedrijf dat er kantoren en opslagruimte in zou onderbrengen. Het gebouw moet op 1 november leeg zijn. Men is bezig voor de beheerders andere woonruimte te zoeken. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag tin staat van faillissement verklaard P. Smit Jr., monteur, Schoolstraat 19, te Half weg. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advo caat en procureur te Haarlem, Lorentz- plein 20. Er zijn opvoeders en op voeders. De een doet het met de harde hand, de ander doet het zo zacht als maar moge lijk is, om geen complexje te kweken. Zo zijn er opvoe ders, die zich keurig netjes houden aan de pedagogische handboeken, geschreven door kenners of aan die, geschre ven door mensen, die door hun schrijven zelf geen tijd voor hun kinderen hebben maar er zijn ook opvoeders, die alle boeken aan hun laars lappen en hun kinderen aan pakken zoals ze het voelen. Zoveel ouders, zoveel op voeders, en dat is misschien wel goed ook, omdat we an ders straks allemaal nage noeg dezelfde kinderen had den, met kleine verschille tjes, omdat er nu eenmaal ook nog zoiets als natuur lijke aanleg bestaat. Wat we van de week ge zien hebben, is een ideaal on derwerp voor een testvraag in de geest van „Bent u een goede opvoedster?" Er liep een klein jongetje bij het Cultureel Centrum in IJmui den. De knaap amuseerde zich eerst netjes in de grote zandbak maar het verbodene lokte zoals het dat altijd doet, en trok de jongen als een magneet naar zich toe. Stiekem klom het knaapje over het hek en sloop daar na naar de lokkende vijver. De hekken zijn nu eenmaal te laag om kinderen tegen te houden, die veel te vaak een voorbeeld van ouderen krijgen, hoe je over zo'n hek moet komen. Vol bewondering zat de- jongen zich in het waterop pervlak te spiegelen. Tot de moeder het tafereel zag en prompt naar de vijver snelde. En toen De moeder deed iets. Maar is het eigenlijk niet beter om u, lezeres, even in het on zekere te laten? Wat zoudt u zelf hebben gedaan? Dat de moeder de jongen bij de vijver weg haalde, spreekt vanzelf. Maar een herhaling dreigt natuurlijk altijd. „Een gesprek over de gevaren voeren" zegt een moeder. Een ideale methode, maar juist zoals Kroesjtjsjev en Eisenhower elkaar niet verstaan, zo ligt er ook vaak een taalbarrière tussen moe der en kind. Want je moet eikaars taal willen leren ver staan, maar op momenten als deze lukt dit niet altijd. „Een pak voor zijn broek De gemeenteraad van Be verwijk gaat maandag 26 ok tober de jaarlijkse excursie maken. Ditmaal is als doel gekozen de gemeente 's-Her- togenbosch. Het vertrekuur is vastge steld op 8 uur van Schey- beek. Om 10 uur is men in Den Bosch, waar na een kopje koffie de burgemeester van 's-Hertogenbosch een inleiding zal houden over de planologische ontwikkeling van zijn gemeente, waarna een bespreking volgt. De gemeente 's-Hertogen bosch biedt in de raadskelder een lunch aan de Beverwijk- se gasten aan. In de middag is er een excursie naar scho len, parken, veilingen, de markt, sportaccommodaties en het streekwoonwagen- kamp. Zondag krijgt de Ned. Hervormde gemeente in Bevei'wijk een nieuwe predi kant. Ds. F. C. Willekes ver trekt naar Kortgene op Noord-Beveland, ds. G. van Schuppen doet zijn intrede in Beverwijk. In een stamp volle Irenekapel heeft ds. Willekes zondag afscheid ge nomen van zijn gemeente. „Een troon in den Hemel", ontleend aan Openbaringen 4 5, was het onderwerp van zijn afscheidspredikatie. Een gemeentelid sprak na de dienst ds. Willekes en diens vrouw hartelijk toe en over handigde hun een couvert, inhoudende 270.50, het afscheidsgeschenk van de wijkgemeente. geven", zegt een ander. Het kan afdoende zijn. Maar vaak groeit de ondeugd tegen de verdrukking in. „Niets zeggen, maar erg bedroefd doen" is ook nog een moge lijkheid. En ongetwijfeld zult u, lezeres, al meer mogelijk heden hebben bedacht. Maar u zult benieuwd zijn, wat die huismoeder, waar het hier over gaat, heeft gedaan. Het ging heel simpel en heel snel. Ze pakte de jongen beet, hield hem even met het hoofd onder water en nam daarna de schreeuwende, drijfnatte jongen mee naar huis. Misschien is het barbaars, misschien houdt de jongen een complexje over. Maar hij zal wel niet meer bij de vij ver komen? Of juist wel? Want de kinderziel is een complex geval De Maatschappij tot het Nut van het Algemeen viert dit seizoen het 175-jarig bestaan. Het Nut heeft al die tijd een belangrijke rol gespeeld, al komt dit nu, in deze tijd van televisie, radio en film, niet meer zo duidelijk tot uiting als in het begin. Maar toch blijft het Nut een grote taak ver vullen. Men heeft in Nederland 50.000 leden. Ook in Velsen gaat het goed met het departement van „Het Nut". Het leden tal blijft constant, wat tegenwoordig een zeer goed teken is, want vele verenigingen verliezen veel leden door de TV- concurrentie. Financieel staat men er goed voor. Op de jaar vergadering in het Cultureel Gebouw bleek van een behoor lijk batig saldo sprake te zijn. Het jubileum is reden tot feestvreugde, maar toch was de stemming in het be gin van de vergadering allerminst feestelijk, omdat het departement Velsen- IJmuiden zijn penningmees ter, de heer A. J. Polder man, heeft verloren. Voor zitter Y. Reitsma herdacht de overledene met enkele „Meneer, mijn spanieltje is ziek. Wat moet ik daar aan doen?" „Mijn aquarium wordt groen, hoe komt dat?" „Er is een boutje van de molen afgebroken, kunt u het maken?" Dat zijn zo enkele van de honderden vragen, die een dieren winkelier elke dag te verwerken krijgt. We hebben in een dierenhandel in IJmuiden het eens een half uurtje aangeke ken, en het is werkelijk overstelpend, welk een drukte er in zo'n winkel kari heersen. Terwijl de baas zelf geoccupeerd is met de dame van het zieke spanieltje, helpt zijn vrouw een klant aan „tubifex voor een gulden", helpt het ene meisje iemand aan een goudvis en laat de ander de hondjes zien. Er komt iemand binnen, die een kat heeft die altijd verkouden is. Een ander probeert de kleine oeoestiti te aaien. Waarop hij prompt in zijn vingers wordt ge beten. „Hebt u een hengel voor me?", vraagt weer een nieuwe klant. Zo gaat het steeds. Er zijn klanten voor hondenvoer, en er zijn er, die een schildpad willen. Bij voorkeur als het winter wordt, en de hande laar beslist geen schildpad den heeft. Want die komen altijd in het voorjaar. Ten slotte houdt een schildpad een winterslaap. ..Het is anders wel jam mer, dat er in IJmuiden zo weinig belangstelling voor terrariums bestaat", zegt de handelaar. „En dan zeker met slangen", huivert zijn vrouw. „Mijn man heeft er eens wat gehad. De volgende dag waren ze weg. Een week later ontdekte een klant ze, geslingerd om de hengels in de andere etalage. Brr, als hij nog eens slangen neemt, kom ik de winkel niet meer in". Het gesprek wordt snel afgebroken, want er wil iemand een hondje kopen. Voor goudhamsters komen ze zo veel niet meer. De rage is voorbij, en de belangstel ling is nu nog maar gering. Kleiner dan voor vissen, nu het winterseizoen wei r be gint. Trouwens, 's winters Dinsdag 6 oktober zullen de wateren in de gemeente Velsen schoon moeten zijn. Dan zal namelijk de ge bruikelijke schouw over de wateren worden gevoerd. Die „wateren" zijn de beken, sloten en verdere na tuurlijke of kurtstmatige watergangen met de daarbij behorende heulen en dui kers, welke dienen tot af voer van het water van meerdere erven of terreinen of langs openbare wegen zijn gelegen. De wateren dienen op de bodem minstens twee deci meter breder te zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodem van het water moet minstens vijf centi meter beneden de lijn, die de bodem der opvolgende heul verbindt, liggen. De heulen of duikers moeten minstens vijf decimeter breed en zes decimeter hoog zijn. De boete voor degenen, die waters, heulen en dui kers niet in goede staat heb ben gehouden, bedraagt vijf tien gulden maximaal. De belangstelling voor die renwinkels zit er bij de mens al vroeg in. Vooral als er een aap in de etalage zit, zoals op deze foto. stijgt ook altijd de vraag naar huisdieren. De vakan ties zijn achter de rug, en dan wil men wel eens een leuk hondje of een sieilijk vogeltje. „Maar ook voor de aqua riums is minder belangstel ling dan voor de oorlog", zegt de handelaar, ais hij een klant een paar paradijs- vissen heeft verkocht. „Maar het is toch honderd keer beter dan terrariums. Ik heb prachtige vuursalamanders gehad, maar slechts de helft heb ik kunnen verkopen". „Kunt u even een kikker tje op mijn hengel zetten?", vraagt een jongen. „Een zak maaien", bestelt een ander. En zo gaat het alsmaar door. Want in dieren handelen kan leuk lijken, maar het is een druk vak. Dat kan iedere handelaar u vertellen gevoelvolle woorden, waar in hij de verdiensten van de overledene schetste, waarna de aanwezigen een eerbie dige stilte in r~ht namen. Mevrouw I. Hofman-Vlas werd in deze vergadering tot penningmeesteresse be noemd. Uit het financieel overzicht bleek het bovenge noemde batig saldo, dat is verkregen door verkoop van boeken aan de openbare leeszaal. De heer W. de Pag- ter werd tot vijfde bestuurs lid gekozen. Verder besloot men in het komend seizoen in het Cultureel Gebouw bijeen te komen. De huur aan de Van Abelenstraat is verhoogd met 150 percent, en dat was niet te dragen voor Het Nut. Tot slot van de avond h'ield mejuffrouw Coppée een praatje over Majorca, waarbij zij een serie prach tige dia's vertoonde. In het komende seizoen zal het Nut weer een uitgebreid programma afwerken. Op 12 oktober houdt dokter A. J. van Leusen een voor dracht over „De geestelijke achtergrond van het ziek zijn". In november komt de schrijver-journalist Leo Uit- tenbogaard met een relaas van zijn zwerftochten door vijf continenten: „De wereld een verbijsterend avontuur". Op 14 december geeft Cok Henneman uit Amsterdam een voordrachtavond met „Spaanse verhalen". Pater Suasso de Lima de Prado zal de geweldige omwenteling, die zich in het Zwarte Conti nent afspeelt, belichten op 25 januari: „Worstelend Afrika", compleet met een kleurenfilm. In april sluit de heer J. Duinker het seizoen weer af met een boekbespreking. In verband met uitvoering van bestratingswerkzaam heden zal een gedeelte van de Schulpweg te Velsen- Noord tussen de Zandtstraat en het punt, waar de Gilden laan op de Schulpweg aan sluit, met ingang van 1 okto ber gedurende veertien da gen, indien noodzakelijk lan ger, voor alle verkeer zijn gesloten. De Stichting Velser Ge meenschap heeft het pro gramma van het Volksuni- versiteitswerk voor de cur sus 19591960 bekend ge maakt. In de komende win ter zullen de volgende cur sussen, alleen voor personen van 18 jaar en ouder, worden gegeven: Engels, Frans, Duits, Italiaans en Spaans. De talencursussen worden gehouden in het gymnasium „Felisenum" en bestaan uit 24 wekelijkse lessen. De algemene cursussen die op het programma staan zijn: spreken in het openbaar; stemvorming en declamatie; beide in het gymnasium Fe lisenum", zwerftochten door vreemde landen en Elck wat wils. De heer H. van der Leeuw houdt op vrijdag 6 november een lezing over Joegoslavië in hot Cultureel Centrum. Israel komt februari aan de beurt. Dan spreekt prof. dr. L. W. Kuilman over dit land. „Mallorca, parel van de Mid dellandse Zee" is de titel van de derde lezing die door N. Heyning wordt gehouden op 4 maart in de vreemde-lan- den-serie. Bij alle causerieën zullen dia's worden vertoond. De Elck wat wils-cursus bestaat eveneens uit drie le zingen. Vrijdag 18 december spreekt J- F. Schulting over Jan Steen. De spreker van de tweede avond is dr. J. J. Smith. Hij zal het hebben over „Hoe ziet het dier de wereld" en zijn lezing even als de heer J. F. Schulting met dia's illustreren. Door een film en een inleiding van J. G. Wittpen kan men op 19 februari in het Cultureel Centrum het een en ander te weten komen over het werk van de Kon. Noord- en Zuid hollandse Redding Mij. Het ligt ook in de bedoe ling om bij voldoende deel name een cursus over „Het leven der bijen" te geven. LAATSTE TOERTOCHT K.M.A.C. De Kennemer Motor- en Autoclub (K.M.A.C.) te Beverwijk heeft voor zondag de laatste toertocht in dit seizoen uitge schreven. Het ligt in de bedoeling via Haarlem naar Den Haag te gaan, aldaar het Panorama Mesdag te bezichtigen en dan verder te rijden naar het Westland. om eens een bezoek te brengen aan een of meer .driuvenkassen en natuurlijk ook om de druiven te proeven. Deze toertocht staat ook open voor niet- leden, zonder enige verplichting hunner- C.F.A. BRENGT „PIROSCHKA". De Christelijke Filmactie te Beverwijk organiseert op zaterdag 26 september een avond in de Gereformeerde kerk aan het Moensplein. Vertoond wordt de film „Pi- roschka", die de bezoekers in aanraking brengt met het typische Hongaarse land en de hoofdstad van deze staat. zijds. De start is om 8.45 uur aan de Meer straat en men denkt om 19 uur weer in Beverwijk te zijn. Alleen bij gunstig weer gaat deze tocht door. OPEN DEUR-DIENST. De eerste open deur-dienst in 't nieuwe seizoen vindt te Heemskerk plaats op zon dag 27 september. Ds. A. A. Wildschut uit Amsterdam zal in de Ned. Hervormde kerk spreken over hét onderwerp: „Wij gaan een beste toekomst tegemoet". Medewerking wordt verleend door de organiste mejuffrouw B. Swalve en het open deur-zangkoor onder leiding van de heer J. de Vlugt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5