Herstel van de monarchie in Frankrijk? Eisenhower en Kroesjtsjev zijn hun beraad begonnen Premier van Ceylon overleed aan gevolgen van aanslag r Oude Mahonie ronde tafels 5aat~tcviia j Van dag tot dag j Graaf van Parijs zou zich in Portugal ter beschikking" willen houden De maan heeft geen vloeibare kern Hoopgevende verklaringen alvorens de deur van Camp David werd gesloten Vurig nationalist, briljant redenaar rlhe is het ontstaan?^ J 3 Een vraa; Vijf doden bij bomaanslag in warenhuis te Algiers Russische raket leerde: Plan van Wigny voor de EEG UW NIEUWE BONTMANTEL! Gesprek met Zuid-Afrika opnieuw vastgelopen Op de <~Praatótoel Joegoslavische invitatie voor Eisenhower Hume laat zich thans gelaten verhoren Dit woord: GELOOFSBRIEVEN V. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 Over de opwinding, die enige maanden geleden ontstond, toen de zoon van dr. Ralph Bunche, de ondersecretaris-gene raal van dc Verenigde Naties, niet werd toegelaten tot een New Yorkse tennisclub omdat hij neger is, hebben alle kranten uitvoerig bericht. Over een ander soortgelijk schandaal heb ben wij alleen in het Amerikaanse week blad „Time" iets gelezen; in de stad Chin- gola in Noord-Rhodesië heeft een caféhou der een zwartgckleurde man geweigerd te bedienen onder het motto: „we do not serve Africans". Later bleek dat de dusdanig beledigde man Sir Francis Akanu Ibiam was, een vermaard arts uit Nigerië, rector-magni- ficus van de universiteit van Ibadan, die indertijd door de Koningin van Groot-Brit- tannië geridderd werd om zijn schitteren de werkzaamheid als medisch missiona ris van de Church of Scotland. Dit incident heeft in Midden Afrika veel reacties verwekt. De Evening Standard, het meest gezaghebbende dagblad van Salisbury, schreef: „Sir Francis is een van Afrika's grootste zonen. Er zijn maar weinigen in dit land, die niet hun hoed voor hem afnemen. Wat hier gebeurd is, is een schande". En premier Roy Welensky zond een persoonlijke verontschuldiging aan de beledigde Sir Francis. Bunche junior is (bij nader inzien) toch toegelaten tot de tennisclub, maar hij heeft voor de eer bedankt. En Sir Francis heeft dus een openlijke spijtbetuiging ontvangen van de hoogste regeringsautoriteit van het land waar hij, om zijn huidskleur, niet bediend werd. Misschien zijn wij een tikkeltje achter dochtig van aard, maar de vraag, die bij ons opkomt is: zou de Evening Standard van Salisbury even verontwaardigd zijn geweest en zou premier Welensky óók een excuus-brief hebben geschreven, wanneer de hoofdpersoon in dit incident niet een beroemd man, doch een heel eenvoudige arbeider was geweest? De weerzinwekkendheid van het „we do not serve Africans" zou dan immers geen haar minder zijn geweest, want het gaat er niet om wie in die zwarte huid steekt, wanneer deze huid argument blijkt te zijn voor belediging. Wanneer Francis Akanu Ibiam, géén be roemd medicus, geen rector-magnificus en geen Sir geweest was, doch een een voudige koopman, een onbekende winke lier, een willekeurige kleine man, dan zou „We do not serve Africans" precies even beledigend zijn geweest als in dit geval. Zou dat dan ook tot een „affaire" zijn geworden? Dit is maar een schuchtere vraag Advertentie canapé's, stoelen, secretaires TE KOOP GEVRAAGD Beschadigd of wurmgaatjes geen bezwaar. Brieven onder no. 911 aan het bur. v. d. bl. ALGIERS (Reuter, AFP, UPI) Twee bomontploffingen in oen drukbezocht wa renhuis in het centrum van Algiers heb ben vrijdag aan vijf mensen het leven ge kost. Achttien mensen liepen verwondin gen op. De bom ontplofte juist op het mo ment dat hij naar buiten werd gedragen. Een lid van de demonteerploeg, een leger officier, een politieman en een Europese vrouw die langs de politie geslipt was om te zien wat er gebeurde, werden gedood, evenals twee andere mensen die in de buurt waren. Volgens de autoriteiten was de bom een „booby-trap" met een tweede ontste king. De andere bom ontplofte even later, toen het gebouw al ontruimd was en maak te geen slachtoffers. 1 Hinderlaag Bij Afloe, driehonderd kilometer ten zui den van Algiers, is donderdag een Frans konvooi in een hinderlaag gevallen. De overval heeft aan 26 mensen het leven ge kost. Het militaire escorte werd vrijwel geheel gedood. ff (Van onze correspondent in Parijs) In het kasteel van de kinderrijke fami lie van de graaf van Parijs te Louvecien- nes, onder de rook van Parijs, is men aan het koffers pakken. De graaf moet na am pele overweging hebben besloten Frank rijk. waar hij na de oorlog en een langdurige ballingschap terugkeerde, opnieuw, en nu vrijwillig, te verlaten om zich in een zij ner bezittingen in Portugal te vestigen. Toen Vincent Auriol, president der vier de republiek, enkele jaren na de oorlog de graaf van Parijs toestond naar Frankrijk terug te keren, werd gelijktijdig de „ko ningskwestie" begraven. De graaf deed afstand van zijn aanspraken op een Fran se troon. De voormalige kroonpretendent heeft zich aan die belofte altijd stipt ge houden, al bleef hij zich wél intensief in teresseren voor de verschillendeproble men der Franse binnen- en buitenlandse politiek. Maandelijks liet hij zijn secreta riaat aan een kring van geïnteresseerden een gedrukte brief toezenden, waarin de graaf van zijn scherpzinnige en liberale kijk op de ontwikkeling van Frankrijk ge tuigenis aflegde. Toen de vierde republiek vorig jaar op haar zachte sterfbed de laatste adem uit blies, toonde de graaf zich opnieuw een klaar politiek waarnemer die De Gaulle's wederverschijnen met kritische welwil lendheid bejegende. Op grond van z'ijn uit latingen en analyses kon men hem sinds dien indelen bij de groep der linkse Gaul listen, die politiek overigens maar weinig in de melk had te brokken. Ook de graaf van Parijs heeft zich de laatste maanden in toenemende mate be zorgd gemaakt over de toekomst van de vijfde republiek. Zolang De Gaulle het roer in handen houdt, behoeft men voor avon turen geen al te zware vrees te koesteren. Maar de generaal wordt volgend jaar ze ventig en achter of naast De Gaulle be vindt zich geen enkele figuur die als óp- volger een overeenkomstige garantie voor het welzijn des lands zou kunnen bieden. De graaf van Parijs lijkt nu tot de slot som te zijn gekomen, dat hem in dat ge val een nationale taak zou kunnen wach ten. En met het oog op die eventualiteit acht hij het wenselijker dat tijdstip buiten dan binnen Frankrijk af te wachten. Iede re beschuldiging zich met politieke intri ges in te laten, zou de graaf in het buiten land ook veel gemakkelijker kunnen ver mijden. Geruchten over onderhandelingen tus sen de graaf en De Gaulle zijn van offi ciële zijde altijd tegengesproken. Het' is echter bekend, dat een der zittende mihis- ters regelmatig contact tussen de gene raal en de voormalige kroonpretendent onderhoudt. Staatkundig gesproken staan beide mannen, als gezegd, dicht bij el kaar. Het is dus geenszins uitgesloten, dat De Gaulle de graaf eventueel wel als zijri „Dauphin" zou willen erkennen. Al vaak heeft men bovendien van vele dijden ge constateerd dat Frankrijk tegenwoordig WASHINGTON (UPI) De astronoom dr. Gerhardt G. Schilling, van het Ameri kaans bureau voor ruimtevaart, heeft ver klaard, dat de door de Russische maan- raket verschafte gegevens van groot be lang lijken te zijn. Dr. Schilling zeide dat er nog geen rapporten uit Moskou ontvan gen zijn, maar dat de nieuwsberichten uit Moskou al bepaalde aanwijzingen bevat ten, die van betekenis zijn. Zo schijnen de door de raket geseinde gegevens de opvat ting te bevestigen dat de maan géén vloei bare kern heeft. De theorie is dat om een sterk magnetisch veld te bezitten, een he mellichaam een gesmolten, vloeibare kern moet bezitten. Blijkbaar hebben Russische geleerden nu kunnen vaststellen, dat de maan géén magnetisch veld heeft dat sterk genoeg is om geregistreerd te worden door instrumenten zoals die welke de Russische container bevatte. Als de raket nochtans eeh tamelijk sterk magnetisch veld om de maan zou hebben geregistreerd, zou dit de theorie omtrent dc structuur en de for matie van de aarde en andere planeten omver hebben geworpen. De Russen heb ben ook melding gemaakt van een toene mende concentratie van geïoniseerde paf- tikelen binnen een afstand van ongeveer 10.000 kilometer van de maan. Volgens Schilling lijkt dit een aanwijzing, dat de maan een atmosfeer van een of andere aard heeft, zij het dat deze dampkring zeer ijl is. SPREKEN In het Nieuio I sr aelietis ch Weekblad lees ik: „Opperrabbijn dr. E. Berlinger hield een predikatie, terwijl de Commissaris der Koningin een §j toespraak tot de aanwezigen richt- te". Misschien zou het voor de toehoor- Ij ders gemakkelijker zijn geweest, als de heren na elkaar gesproken had ji den. SURSéANCE „In overleg met de officier van Justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, vroeg en kreeg de bank 5 surseïllance van betaling" 1 schrijft De Telegraaf, wier §j hoofdredactie er goed aan zou doen enige surveillance uit te oefenen op het schrijven van moeilijke woorden f= door haar redacteuren. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOP Hetgeen bevestigd wordt door het feit dat deze zelfde Telegraaf schrij ft: „een paar banderillos kregen steekwonden". Ik hoop, dat de gewonde banderille- ros oök dit zullen overleven. BAAN In de Nieuwe Limburger zag ik deze onder de personeelvragertjes: Meisje voor 40 ochtenden p. week. Thewissen, Statenstr. Ha, Maas tricht. Het lijkt me een zwaar baantje. Zo'n kind moet wel een fiks loon hebben, Thewissen. SCHRIJVEN Jan Greshoff heeft het in D e G i d s over „een tijdschrift, dat slechts enkele afleveringen beleeft, maar in de loop der tijd niettemin een duide lijk belang verwerft". En toch hebben ze het altijd over Vader Tijd. Talarius in feite „monarchaal" wordt geregeerd. Wanneer er een geheime of officiële over eenkomst tussen De Gaulle en de graaf tot stand zou kunnen komen, dan ware ge lijktijdig ook voor het erfelijkheidspro bleem van deze Franse „monarchie" een oplossing gevonden, want met zijn acht kinderen zou het Franse koningshuis voor lopig wel voor uitsterven zijn behoed.. Invoerrechten vlugger verlagen Volgens het Belgische socialistische blad „Le Peuple" zal de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, in de oktober te houden bijeen komst van de Raad van Ministers der Europese Economische Gemeenschap nieuwe voorstellen indienen ter bespoedi ging van de afschaffing van douanetarie ven en invoercontingenten in de handel tussen de landen van dc Gemeenschap. Het blad deelt mede van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat minister Wigny zal voorstellen, dat alle douanerechten en contingenten in 1966 geheel zullen zijn op geheven en niet pas in 1970, zoals in het verdrag van Rome is bepaald. Onder het verdrag zullen de douanerech ten in 3 etappes van 4 jaar geleidelijk worden afgeschaft. In de eerste etappe, die van 1958 tot 1962 loopt, moeten de ta rieven met 30 percent worden verlaagd. Het verdrag laat evenwel de mogelijkheid open deze eerste etappe zo nodig te ver lengen. Volgens „Le Peuple" zal minister Wigny voorstellen de verlengingsclausule te schrappen en de volgende twee etappes van vier jaar te halveren. ■•rtentie Straks duurt veel te lang voor zo'n belangrijk onderwerp. Maak nu een goede stemming en mijmer over dc weelderige warmte, de prettige chic en het passend rijke... mijmer over uw nieuwe bontmantel. Maar... let er op dat die bontmantel een Lampe-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuw!); zekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring en deskundige voorlichting. En let op de prijzen, die zijn lager dan u denkt! Ook üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. ga maar kijken bij Grote Houtstraat 101 NEW YORK (Reuter-AFP) De com missie voor goede diensten van de UNO inzake Zuidwest-Afrika heeft donderdag bekendgemaakt, dat de gedachtenwisse- ling met Zuid-Afrika opnieuw is vastge lopen. De Zuidafrikanen waren echter bereid het gesprek voort te zetten. Zuidwest-Afrika is een voormalige Duit se kolonie, die na de Eerste Wereldoorlog door de volkenbond onder mandaat van Zuid-Afrika werd gesteld. Dit land stelt, dat het mandaat teniet is gedaan toen de Volkenbond verdween, terwijl de UNO stelt dat zij in de plaats van de volken bond is gekomen. Tijden „De broeders zijn slecht. Een ieder rooft het bezit van zijn buurman. De zachtzinnige gaat ten onder en de sterke komt altijd daar waar hij wezen wil. De vriendelijke mens is er ellendig aan toe; overal wordt het goede met voeten getre den. De man bij wie men hulp zoekt heeft geen hart. Er is nergens gerechtigheid meer, de aarde is een voorbeeld van wan daden overal. In één ivoord, de aarde deugt niet, de mensen deugen niet. Nooit waren de tij den moeilijker. Wat moet er van de mens heid worden? Bestaat er nog een toe komst? Nee, nee, duizendmaal nee! Er ger dan nu kan het immers nooit worden. Dacht u dat de aangehaalde woorden door een modern dichter werden neerge schreven, lezer? Dat werden ze niet. Ze zijn integen deel duizenden jaren oud; ze stammen uit een beroemde samenspraak van een levens moede met zijn ziel. En de man, die deze woorden uit zijn hart wrong, was een oude Egyptehaar, die uit de wereld geen wijs meer kon, die geen uitweg meer zag, die snikte: „De dood staat heden voor me Zoals een man zijn huis hoopt weer te zien Als hij reeds vele jaren in gevangenschap geleefd heeft." Het is heel goed zo nu en dan eens bij toeval op zulke woorden te stuiten, woor den van mensen die zó lang geleden hun wereld zagen zoals wij de onze zien: een woestenij van hopeloosheid, een uitzicht loos niets. Het is goed om met een schok tot het bewustzijn te komen, dat er nog an dere tijden waren waarin geen hoop meer leek te bestaan, waarin het onrecht van de wereld zo groot leek te worden, dat het bo ven alle proporties uitgroeide. Altijd weer heeft de wereld zijn trotse nek moeten buigen na zijn ontzaglijke verworvenheden, of dat nu de eerste ste nen bijl, het vuur, het buskruit of de kern splitsing was. Altijd weer kwam onher roepelijk de dag waarop hij uitriep: Dit is niet meer te dragen. Dit kan ik niet lan ger aan! Wat moet er van mijn kinderen worden, wat hebben ze nog voor een toe komst? En altijd weer vonden die kinderen een andere weg en altijd weer slaagden ze er in een nieuwe wereld te scheppen. Geze gend zijn we dat we kinderen mogen voort brengen, die onze galzwarte gedachten van zich af mogen werpen en die een andere wereld kunnen opbouwen, die niet noodza kelijkerwijze een betere, maar toch in ieder geval een andere is. Altijd zullen er levensmoeden zijn die de wereld zwarter zien dan ze is, maar ook altijd zullen er dichters zijn die zingen van de heerlijkheid van het leven. En dat is maar heel goed. En laten we dan vooral zo nu en dan eens de klaaglie deren lezen van hen, die duizenden jaren vóór ons leefden en er ook geen gat in za gen. Omdat het leven voortgaat, ondanks alles. Sporry WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower en premier Kroesjtsjev zijn gisteravond met een helikopter, die van het grasveld bij het Witte Huis in Wash ington opsteeg, aangekomen in Camp David, waar zij dit weekeinde in afzon dering hun historische besprekingen zul len houden. De helikopter landde op een voetbalveldje in een afgeschutte hoek van Camp David waar Eisenhowers ko gelvrije limousine gereed stond om de beide leiders naar het presidentshuis te rijden. Kroesjtsjev, die donderdag nog zeer vermoeid van zijn reis had geleken, scheen bijzonder goed gemutst. In de deuropening staande gaven zij een hon derdtal fotografen en verslaggevers ge legenheid hun werk te doen, waarna zij naar binnen verdwenen. De besprekingen zullen tot zondagmiddagduren. Alleen de voornaamste raadslieden zullen het over leg bijwonen. Een zware militaire bewa king zal er zorg voor dragen dat de villa tijdens het overleg nagenoeg van de rest van de wereld zal zijn afgesneden. Eisenhower zal op Kroesjtsjevs verzoek een film laten vertonen over de histori sche reis van de kernonderzeeboot Nauti lus onder de ijskap van de noordpool. Vol gens de woordvoerder van het Witte Huis waren Kroesjtsjev en Eisenhower meteen na hun aankomst een bespreking begon nen van de algemene toestand in de we- rèld. De Russische premier heeft aan een journalist op de Russische ambassade verklaard te geloven dat als gevolg van zijn besprekingen met Eisenhower de in ternationale spanning „in zekere mate" zou verminderen. Kroesjtsjev noemde zijn reis door Amerika: „Prachtig". Op de vraag hoe hij het gemaakt had, zei hij (in het Engels): „Zeer goed". Verschillen De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft tijdens een lunch de hoop uitgesproken dat de be sprekingen tussen Eisenhower en Kroesjt sjev groter begrip tussen Amerika en de Sovjet-Unie tot stand zullen brengen en aldus de zaak van de wereldvrede zullen dienen. Herter die een dronk uitbracht op Kroesjtsjev en het Russische volk, zei on der meer: „Wij willen dat u ons ziet zoals we zijn. Het uiten van verschillen is in onze vrije gemeenschap normaal en be vordert in werkelijkheid het begrip". (Reuter) Kroesjtsjev zei: „Bij de Rus sische bevolking bestaan evenals bij u ver- Camp David, waar president Eisen hower en premier Kroesjtsjev dit weekeinde hun besprekingen houden. schillen, maar u dramatiseert de uwe meer". „Onze verschillen voltrekken zich op kalmere wijze, gewoonlijk omdat de mensen in Rusland dezelfde basis hebben maar er zijn gevallen geweest waar bij de verschillen een dramatische vorm aannamen". „Er zijn mogelijk misver standen geweest als wij vrij onze meningen uitten die verschilden van die van ande re sprekers. Wij begrijpen dat sommige mensen ontstemd waren. Maar wij spra ken slechts onze meningen uit mis schien begrijpt u onze wijze van optreden niet helemaal. Wij moeten niet toestaan dat dit het verbeteren van onze. betrek kingen en de versterking van de banden tussen beide in de weg staat. Onze bijeen komsten bevestigden onze opvatting dat wij onze betrekkingen moeten verbete ren. Wij zullen bij onze besprekingen met de president alles doen wat wij kunnen ten voordele van beide partijen en bij onze terugkeer zullen wij werken voor het ver beteren van onze betrekkingen". De Amerikaanse Democratische leider Adlai Stevenson heeft naar aanleiding van zijn besprekingen met Kroesjtsjev ver klaard ervan overtuigd te zijn dat de Rus sische premier Eisenhower tijdens het overleg in Camp David voldoende positie ve elementen zal verschaffen om een top conferentie te rechtvaardigen. WASHINGTON (Reuter, UPI) In di plomatieke kringen te Washington wordt verklaard, dat Joegoslavië president Eisen hower heeft uitgenodigd na zijn bezoek aan Moskou, deze herfst, naar Belgrado te ko men. Diplomatieke waarnemers achten aanvaarding van de uitnodiging waar schijnlijk. De Amerikaanse minister van Land bouw Ezra Taft Benson heeft de hoop uit gesproken dat president Tito de gelegen heid zal hebben de Verenigde Staten te bezoeken. Minister Benson heeft in Bel grado enige dagen besprekingen gevoerd met zijn Joegoslavische ambtgenoot Slhv- ko Komar en collectieve landbouwbedrij ven bezichtigd. Minister Benson, die met zijn vrouw en twee dochters een bezoek brengt aan zeven Eui-opese landen, heeft vrijdag een onderhoud gehad met presi dent Tito. COLOMBO. (Reuter). De premier van Ceylon, Solomon Bandaranaike, op wie vrijdag door een als boeddhis tische monnik verklede man een aan slag was gepleegd, is zaterdagochtend vroeg aan zijn verwondingen over leden. Er waren vier kogels op hem afgevuurd. De aanslag werd gepleegd toen de pre mier na zijn gebruikelijke groeten vanaf de waranda van zijn woning, een buiging maakte voor de aanwezige boeddhistische monniken, onder wie de dader van de aan slag, die vlak bij de deur stond. Deze laat ste trok plotseling een revolver en schoot op de premier. De dader werd door om standers afgeranseld voor hij door de po litie gearx-esteerd kon worden. Na de aanslag werd de noodtoestand voor geheel Ceylon afgekondigd en het le ger, de luchtmacht en de marine werden gemobiliseerd. Nog kort voor het overlij den hadden de behandelende artsen een communiqué uitgegeven, waarin zij de toestand van de premier bevredigend noemden. Hij was wegens „vele ernstige inwendige kwetsuren" geopereerd en had volgens een medisch bulletin de operatie „goed doorstaan". Volgens UPI had Ban daranaike opgemerkt: „Politici zijn taai" en geïnformeerd naar de toestand van de aanslagpleger, die in het zelfde ziekenhuis werd verpleegd. De minister van onderwijs, Dahanaya- ke, heeft het premierschap overgenomen en de bevolking tot kalmte gemaand. Banaranaike, een vurig nationalist en schitterend redenaar, werd in 1956 pre mier van een linkse coalitie. De voor naamste punten van zijn program waren de afkondiging van een republiek, moge lijk buiten het gemenebest, nationalisatie van aan buitenlanders toebehorend land voor het merendeel Britse thee-, rubber en kokosplantages en opheffing van de buitenlandse bases. De Britten droegen Ceylon twee bases over. Bandaranaike richtte een commissie op die herziening van de grondwet en de kwestie van afkon diging van een republiek moest bestude ren, maar beloofde de eigenaars der plan tages, dat er in ten minste 18 jaar niet tot nationalisatie zou worden overgegaan. Hij veroordeelde de Brits-Franse lan dingen in de Suezkanaal-zone in 1956 en de Russische interventie in Hongarije in het zelfde jaar. Tijdens zijn bewind kwamen hevige, bloedige botsingen voor tussen de boed dhistische meerderheid en de hindoe-min derheid, waarbij tenminste 170 mensen om het leven kwamen. Een der oorzaken van de ongeregeldheden was het verzet van de twee miljoen Tamilsprekende Cey- lonezen tegen een wetsontwerp om het Singhalees de taal van vijf-en-een-half miljoen Ceylonezen tot de enige offi ciële taal te maken. Binnen een paar we ken na de indiening van dit ontwerp in 1956 waren al meer dan 150 mensen bij ongeregeldheden om het leven gekomen. De premier beloofde, dat het Tamil als de taal van de nationale minderheid zou worden erkend, maar dit akkoord met Ta- milleiders werd nooit in de praktijk ge bracht en de talenkwestie bleef een ele ment van onrust. Door het uittreden van' de marxistische partij uit de coalitie in mei, kon Banda- ranaike's regering op nog slechts 50 van de 101 zetels in het parlement rekenen. Bandaranaike werd als christen opge voed maar werd later boeddhist. Hij stu deerde rechten in Oxford en vestigde zich in 1925 als advocaat op Ceylon. Hij was meermalen minister. Hij was een groot vriend van Nehroe, had een matige levens wijze, schreef detectives, speelde tennis en las de Griekse klassieken. Hij was ge huwd en had drie kinderen. WINTERTHUR (Reuter) Het verhoor van de Britse avonturier Donald Brian Hume, die wegens moord op een taxichauf feur bij een bankoverval in Zürich in ja nuari van dit jaar voor de Zwitserse rechtbank van Winterthur terecht staat, is vrijdag voortgezet en beëindigd. Hume, die bij zijn eerste verschijnen voor de rechter op arrogante en agressieve ma nier was opgetreden, maakte vrijdag een rustiger indruk. Hij gaf in feite de hem ten laste gelegde daden toe. Onder geloofsbrieven verstaat men thans de schriftelijke bewijsstukken die iemand, tot afgevaardigde in een ver tegenwoordigende vergadering gekozen, moet overleggen ten bewijze dat hij op wettige wijze is gekozen. Dit is een uit breiding van de oudere betekenis welke die van lastbrief meer nabijkomt. Vroe ger sprak men van „brieven van geloo- ve", brieven waarvan de houder, als vertrouwd persoon, een opdracht had te volbrengen. De moeilijkheid schuilt natuurlijk in de betekenis die het woord geloof in de samenstelling geloofsbrieven heeft. Er is hier geen sprake van geloof in gods dienstige zin, maar in de betekenis: trouw aan het gegeven woord. Reeds in het Middelnederlands is „een man van groten ghelove" een kredietwaardig persoon, dus iemand die men terecht vertrouwen kan schenken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3