Kapiteins wel vaart in filmkomedie Arabische menigten zien met woede en vrees naar Irak Voor melkexport van heden af uitvoervergunning vereist Zweden herontdekken methode om drenkelingen te redden Wenen bijenstad van Europa Produktschap aarzelend tegenover melkleveranties aan Frankrijk Voor Britten zijn executies het eind van Kassems onafhankelijk beleid Z A T EKDAG 2 6 SEPTEMBER 1959 7 Met het oog op overleg in Parijs: Zuivelmarkt in het geding Rustige sfeer nodig Het ongeluk met de „Karei Doorman" Ernstige schade op Texel door droogte Het rassenbeleid in Zuid-Afrika POLITIEK NOVUM Principevoorstel over televisiereclame Hagel veroorzaakte deze zomer in het noorden 2,5 miljoen schade „Kortenaer" ramde „Tijgerhaai" Kunstmatige ademhaling van mond-tegen-mond Churchills levensverhaal als documentaire Film in 234 afleveringen Conflict tussen bonden van boekverkopers Dr. Banki niet in een Oostberlijns ziekenhuis? (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in een langdurige vergade ring vrijdagmiddag besloten met ingang van vandaag alle bestaande vrijstellingen voor de uitvoer van melk en variaties van melk (karnemelk, ingeblikte melk, onge suikerde condens en dergelijke) in te trek ken. Dit betekent, dat de exporteurs van vandaag af voor elke uitvoertransactie een vergunning aan het Produktschap voor Zuivel moeten vragen. Deze maatregel is getroffen om de zui- velsituatie in de hand te houden nu Frank rijk op grond van het E.E.G.-verdrag een contingent heeft geopend voor de invoer van- 94.000 ton melk, hetgeen voor Neder land op de leverantie van tweehonderd tot tweehonderdvijftigduizend liter melk per dag aan Parijs zou neerkomen. In de Franse hoofdstad is het melkverbruik met. zeven liter per hoofd per jaar gestegen, terwijl men daartegenover thans te kam pen heeft met een verminderde melkpro- duktie in het normale melkwinningsge- bied van Parijs door de droogte. Daardoor moet over steeds grotere afstanden melk worden aangevoerd, waarbij reeds een ac tieradius van vierhonderd kilometer is be reikt. De in dat gebied gelegen zuivelfa brieken maken echter liever kaassoorten dan dat zij consumptiemelk afstaan voor Parijs. Datzelfde aspect ligt ook ten grondslag aan de door het Produktschap voor Zui vel genomen beslissing. Wanneer de grondstof melk aan de zuivelfabrieken wordt onttrokken, hebben deze een gerin gere mogelijkheid tot het vervaardigen van die zuivelprodukten waarvoor op het ogenblik een goede markt bestaat, zoals boter voor Frankrijk en Duitsland, Che- shirekaas voor Engeland enzovoort. De werkgelegenheid in de zuivelindustrie wordt door de Franse melkbehoefte even zeer geraakt als het behoud van de tra ditionele markten in het buitenland. De rnelkleverantie aan Frankrijk zou de da gelijkse kaasproduktie met twintig ton verminderen. Het is bovendien niet zeker dat deze winter royaal aan de vraag kan worden voldaan, een zekere schaarste ligt eerder in de lijn der verwachtingen. De intrekking van de vrijstellingen van uitvoervergunningen stelt het dagelijks bestuur van het Produktschap bovendien in de gelegenheid aanstaande maandag de besprekingen met de Franse autoriteiten in Parijs in een rustige sfeer te beginnen. De prijs en de voorwaarden waaronder HAMBURG (UPI) De commandant van het vijfde smaldeel van de Nederland se marine, kapitein te zee H. van Oos- trom Soede heeft in Hamburg medege deeld dat het Belgische vissersscheepje „Franz Elza" dicht voor de boeg van de Karei Doorman" een volkomen onver wachte wending heeft gemaakt. Ondanks een snelle manoeuvre van het vliegdekschip was een botsing niet meer te vermijden. De Nederlandse torpedobootjager „Drenthe" en de Westduitse torpedoboot jager „Z I" hebben na de botsing ver geefs naar overlevenden gezocht. Men vermoedt dat alle opvarenden van het scheepje benedendeks waren en zijn ver dronken. In de polder Eierland en in het noorden op Texel ondervinden de agrarische be drijven ernstige gevolgen van de droogte. Er is geen gras en er is geen ruw voer. Er zijn boeren die al vier maanden lang hun koeien voeren alsof het winter is. De zer dagen vond een boer een koe dood in het weiland. Het bleek dat het dier was gestorven door het eten van een te hoog percentage zand in het gras. De graanopbrengsten liggen in vele ge vallen onder de 10 hectoliter per ha. Men verwacht dat de suikerbietenoogst even eens een fiasco zal worden. Vele partijen aardappelen zullen door de slechte kwa liteit ongeschikt blijken voor de consump tie. /„MOESHI-MOESHI" door Jorgen An dersen (H. P. Leopolds Uitgeversmij-Den Haag). De ondertitel van dit uit het Deens vertaalde boek luidt „Vrouwenleven en liefde in het Verre Oosten". In onze twin tigste eeuw vol emancipatiedrang en harde zakelijkheid zien velen het Verre Oosten nog altijd als een werelddeel, waarover een romantische sluiter hangt. Het visioen wordt meestal gecompleteerd door ge heimzinnig glimlachende vrouwenfiguur tjes van doorzichtig porselein, dansend in een zwoele tropennacht. Beelden over 'mngersnood, overstromingen en uitge- cerde opiumschuivers verdwijnen snel- 'er uit de geest. De schrijver is er in ge- 'aagd de middenweg te bewandelen, hoe- zei uiteraard zijn oog het meest bekoord werd door lichtere kant van het Oosterse wen. Die zijde vooral waarbij de erotiek 'n velerlei uiting op de voorgrond treedt. loeiend met openhartigheid, die nergens r aangenaam treft, vertelt de auteur over ijn ervaringen in Japan, India, Thibet, 'nli en China. Hij voerde interessante en linder belangwekkende gesprekken met lannon en vrouwen uit alle lagen van de bevolking. Over allerlei onderwerpen, naar het meest over geluk en over liefde, of wat daaronder wordt verstaan. De ver taling door Johan Winkler is vlekkeloos. Het boek is rijk met foto's geïllustreerd. een eventuele rnelkleverantie kan plaats hebben vormen de kern van het overleg. Frankrijk verlangt een vetpercentage van 2,6, hetgeen iets hoger is dan het Neder landse en lager dan het tot 1 oktober in Frankrijk geldende gehalte. Het stand punt van de Nederlandse onderhandelaars wordt uiteraard tevens bepaald door de voor het binnenland geldende garantie- en verrekenprijs en melkbewerkingsmetho- den. De zuivelwaarde van de melk be weegt zich bovendien in stijgende lijn. Zo noteerde kaas vrijdag zeventien cent ho ger dan een week tevoren. Een belangrijk punt voor de Nederlandse onderhandelaars is bovendien de vraag of de leverantie aan Frankrijk een incidenteel karakter draagt om de Franse kaasfabrieken aan de gang te houden, of dat zij de basis voor een nieuwe, vaste markt zal vormen. In het laatste geval zal men zeker minder aar zelend tegenover de zich thans voordoen de mogelijkheden staan dan in het eerste. De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, heeft voor de afdeling Den Haag van het Oudstrij- derslegioen een uiteenzetting gegeven over Zuid-Afrika en het rassenbeleid. Buiten Zuid-A.frika bestaat een steeds groeiend onbegrip ten aanzien van dit rassenbeleid. Velen laten zich meeslepen door niet-ob- jectieve gevoelsoverwegingen, welke veel al gebaseerd zijn op eenzijdige berichtge vingen. De rassenproblemen in de Verenig de Staten en in Zuid-Afrika zijn absoluut onvergelijkbaar. Het beleid van de rege ring is er in de eerste plaats op gericht de naturellenbevolking te ontwikkelen tot een zelfstandig volk op een eigen gebied, dat vreedzaam en in harmonie naast het blan ke bevolkingsdeel zal wonen. Er zijn thans reeds grote gebieden, welke uitsluitend zijn toegewezen aan de Bantoebevolking en waar geen blanke zich permanent mag vestigen. Anderzijds wordt ook de Bantoe beschouwd als een tijdelijke gewoner in de stedelijke gebieden van de blanken. Het beleid is er op gericht hun aantallen in de steden te beperken. De Bantoe is evengoed een immigrant in Zuid-Afrika als de blan ke. Onder bescherming der blanken is hun aantal in anderhalve eeuw uitgegroeid van een miljoen tot negen miljoen, dat is meer dan drie keer zo veel als het aantal blanke inwoners. Het regeringsbeleid is gericht op afzonderlijke en eigensoortige ontwik keling der rassen. In 1963 zal de gehele Bantoejeugd onderwijs ontvangen. De Bantoegebieden hebben vijf keer de groot te van Nederland. Blanken kunnen er geen grond bezitten. De staat bevordert op alle manieren de economische ontwikkeling der Bantoegebieden. De Bantoes krijgen kosteloos onderwijs op lagere-, kweek-, technische- en landbouwscholen en bin nenkort zullen ze hun eigen universiteit bezitten. Een aantal wordt bekwaamd in bestuurs- en administratie-aangelegenhe den. Advertentie Naar vorluidt zal Chroetsjev na zijn bezoek aan Amerika in ons Kabinet een gast-rol komen vervullen ter bestudering van onze bouwnijverheid. Dit in verband met zijn plannen om do arbeiderswoningen in Rusland van daktuinen en nooduitgangen te voorzien. Volgons do Pravda vindt hij onze Minister-President lang do Quaysto njet, maar hot liefst heeft hij toch Lexington from America's Bost Tobaccos. Koningin naar jubileumconcert. De Koningin is voornemens op 7 oktober het galaconcert, dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de K.L.M. in de Kurzaal te Scheveningen wordt gegeven, bij te wonen. Naar wij vernemen heeft een in het be gin van deze week geïiouden bespreking ten departcmente over toepassing van re clame in de televisie tot resultaat gehad dat een vorm is gevonden, welke zowel door de omroeporganisaties (vertegen woordigd in de N.T.S.) als dodr handel en industrie acceptabel moet worden geacht. In het principevoorstel, dat tezijnertijd door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in een nota be kend zal worden gemaakt, is ook een taak toebedeeld aan de O.T.E.M. Voorlopig zou in totaal drie uur zendtijd per week voor reclames worden gereser veerd; zowel zogenaamde „spots" (adver tenties) en korte films zullen worden ver toond. De O.T.E.M. blijft streven naar een tweede zendernet. Voor de verwezenlijking van haar plannen rekent de O.T.E.M. op een tijd van ongeveer drie jaar. Het daar voor benodigde kapitaal wordt geraamd op 25 miljoen gulden. Band 4 zou voor dit tweede zendernet worden gereserveerd. Voor de ontvangst is een aanschaffing van een voorzetapparaat nodig. Maandag begint in Scheveningen een tweedaags congres van de Internationale Vereniging van Verzekeraars tegen Ha- gelschade onder voorzitterschap van dn E. Fah uit Zürich. Het is het vijfde con gres van de in 1951 opgerichte vereniging, die haar werkingssfeer heeft in West- Europa. Hoe verder men van de kust gaat, hoe groter het hagelrisico. Vandaar dat deze verzekering in Nederland het minst duur is. In 1958 waren in West- Europa 2.300.000 verzekerden, die te za- men 11,6 miljard gulden verzekerd had den. In Nederland was voor 800 miljoen tegen hagelschade verzekerd, waaronder 700 miljoen voor de landbouw. Deze zomer viel er in juni in Groningen en Drente een zeer zware bui, waardoor in sommige gemeenten vijftig percent van het gewas, ter waarde van 2,5 mil joen gulden werd vernietigd. DE ENGELSE FILMKOMEDIES staan in een goede reuk bij de Nederlandse bios coopbezoeker, die er een fijne neus voor heeft gekregen. De thans in het Haarlem se Studio-theater draaiende film „Met de kapitein aan tafel" zal niet gerankschikt kunnen worden in de categorie der fijn zinnige blijspelen, maar ze overtreft toch verre de rijkelijk geprezen en naar mijn gevoel overschatte „Doctor at sea" en an dere films in dit genre die meer preten deerden te geven dan zij bezaten. De film van Jack Lee speelt zich eveneens af aan boord van een schip-onderweg. Hoofdper soon is, zoals de titel al zegt, de kapitein. Hij is een nog jonge man, ambitieus; bij de pinken en., ongetrouwd. Men voelt al waar dat heen gaat: de kapitein wordt be laagd door de sexe, die hij tot dan toe zo veel mogelijk had gemeden. Het eind van het liedje is, dat hij zijn persoon offert aan Amor, maar van zijn oorspronkelijke ver legenheid is maar weinig overgebleven: hij heeft van de wijn geproef en het smaakt hem best. Enfin, een zedenmees ter, die op slag aanneemt, dat hij voort aan helemaal® overstag gaat. De Engelsen beheersen het soort type ringskunst, dat voor de verwerkelijking van zo'n komedie nodig is. De scenario schrijver speelt de regisseur grappige scène in handen. Er is feitelijk voortdu- De kapitein in een hem toch onaangenaam parket. niet rend sprake van een lichte charge, een tik keltje overdrijving, niet zelden wat ge waagd, omdat de situatie pikant is en daarom haast on-Engels. De overdrijving wordt echter nergens grof. Men zou wel kunnen aanvoeren dat de situaties meer zijn gezien en dat zij door het gebrek aan oorspronkelijkheid snel zouden kunnen raken aan banaliteit. Daar staat dan toch tegenover, dat zij door de verrassende wijze, waarop wij er tegenover worden ge plaatst, hun wezenlijke element een spel met de humor niet verliezen. De vaart, die er achter zit, komt voort uit het plezier, dat de maker erin heeft. Jack Lee zorgt dat het niemendalletje de allure krijgt van de karakteristiek van een snel tekenaar. Men kan er vrolijk om zijn en zelfs een ouderwetse gooi- en smijtscène met taart en gebak door de omgeving, waarin ze zich afspeelt, genoeglijk onder gaan. De vertaling van de geestige inzet van de film weegt niet op tegen de vondst van de beelden. Daar is de Nederlandse tekst ten onrechte onhoffelijk. Maar „Met de kapitein aan tafel" is bepaald amu sant. P. W. Franse Bij het beproeven van de machinein stallatie van het fregat „Kortenaer" is door het losschieten van de bolder en het breken van de meertros dit schip tegen de onderzeeboot „Tijgerhaai" aangevaren die voor de boeg van de „Kortenaer" was af gemeerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar het zich laat aanzien is de materiële schade van geringe omvang, zo wordt van de zijde van de marine mee gedeeld. Beide schepen lagen voor onder houd op de rijkswerf te Den Helder. BEIROET (UPI) Bij de Iraakse am bassade in Beiroet heeft vrijdag een korte maar hevige strijd gewoed tussen de Li banese politie en demonstranten. Naar verluidt kwam een demonstrant om het leven en werden zestien gewond, van wie een ernstig. De mensen demonstreerden tegen de terechtstellingen, die zondag in Bagdad plaatshadden. Vier burgers en dertien militairen werden daar ter dood gebracht wegens medeplichtigheid aan de opstand in Mosoel. Soortgelijke demon straties werden eerder reeds gehouden in Damascus, Cairo en andere Arabische plaatsen. Bij de demonstratie in Beiroet waren naar schatting 5.000 personen betrokken. Zij trokken na het islamitisch middagge bed van het stadscentrum op naar de am bassade. Zij droegen een met vlaggen be dekte doodkist mee en leuzen als „Iraki's, wij zijn met u in de strijd" en „het Ara bische volk zal de roden wegvagen." In de buurt van de ambassade werden zij op gewacht door de politie. Zij doorbraken het eerste cordon en begonnen met stenen te gooien, toen troepen de politie te hulp snelden. De politie gebruikte traangas en knalbommen en schoot in de lucht. Een kogel trof de elektriciteitslijn naar de am bassade. Na verloop van tijd werd het een de monstratie voor Nasser met kreten als „lang leve Nasser." Elders woonden tweeduizend moslems een speciale gods dienstoefening bij voor de terechtgestel- den. Sjeik Sjafik Yamout zei daar: „Wij sympathiseren met Irak in zijn ellende. Wij moeten het te hulp snellen tegen zijn moordenaars." (Van onze correspondent in Stockholm) „De mond-tegen-mond-methode kan ook uw jongen redden", stond met grote letters op een brochure, die enige tijd geleden bij ons door de bus werd gegooid. „Mond- tegen-mond redde kind", lazen wij later in een avondblad. „Mond-tegen-mond is de manier", hoorden wij tenslotte de sportarts dr. Per Strömback bevestigen. Er bestaat geen betere methode .voor kunstmatige ademhaling. Inderdaad zijn dit jaar op deze' wijze ettelijke mensenlevens gered, die waarschijnlijk anders verloren zouden zijrf- gegaan. „Mond-tegen-mond" de bedoeling is, dat men de drenkeling weer helpt adem te halen.... door hem lucht in zijn longen te blazen. De Zweed se bevolking heeft intussen geleerd, hoe eenvoudig dat is. Men legt de drenke ling op zijn rug en gaat dan gehurkt voor zijn gezicht zitten. Eerst moet men alle vuil dat eventueel in zijn mond zit, er uit halen. Vervolgens moet men de tong naar boven trekken en met de duim tegen tanden of wang drukken, ter wijl de wijsvinger tegen de openge trokken mond drukt. Met de andere hand houdt men dan de neus van de drenkeling dicht. Er volgt dan iets, wat sommigen misschien on smakelijk vinden, maar dat toch moet worden gedaan om een leven te redden. Men moet zijn mond stevig tegen de mond van de drenkeling persen en hem lucht in zijn longen blazen. Zodra zijn borstkast naar boven gaat heeft men succes gehad. Nu moet men volhouden. Vijftien keer per minuut moet het proces worden herhaald. Zodra de borstkast beweegt, kan men het gezicht van de drenkeling ter zijde buigen en de lucht laten ontwijken. Bij kleine kinderen moet men een iets andere methode toepassen, aangezien het gezichtje zo klein is. Men kan dan name lijk met zijn mond ook over de neus gaan. En in plaats van de tong met de duim vast te houden drukt men met de hand krachtig onder het kinnetje. De hoofdzaak is dat de tong de luchtpijp niet afsluit. Meen nu niet, dat dit iets nieuws is, zegt dr. Strömback. Reeds in oud-testa- mentische tijd werd deze wijze van kunst matige ademhaling toegepast. Later leer den wij de methode Schafer gebruiken. En nog niet zo lang geleden werden de Zweedse badplaatsen voorzien van wippen, waarop de drenkeling kan worden neer gelegd. Maar de resultaten van de meer natuurlijke mond-tegen-morïd-methode, waarbij ook de tijdwinst belangrijk is, waren de afgelopen zomer verbluffend. Een drenkeling, die vijf minuten onder water is geweest, is nauwelijks nog te redden. Vier minuten is al een lange tijd, maar in dat geval kan de drenkeling zeer waarschijnlijk nog worden geholpen. Het gaat om seconden. Het voordeel met de nieuwe methode is. dat men de drenkeling niet op het droge behoeft te brengen. Reeds op een ondiene plaats zou de redder het hoofd van de drenkeling op zijn knie kunnen laten rusten om hem meteen lucht in te blazen. De Zweden hebben nu het voordeel van deze methode gedurende de zomer kunnen constateren en men begint thans met een nog grotere propaganda-actie. De voor zitter van de vereniging van Zweedse nar- cotiseurs. dr. Haglund. heeft alle mede werking hiervoor toegezegd. Zweedse artsen hebben ook meegewerkt aan een kleurenfilm over dit onderwerp, die is gemaakt door het Zweedse genootschap voor redding van drenkelingen. Op de schoolroosters is de nieuwe me thode ook opgenomen en de Zweedse spoorwegen hebben besloten 45.000 ambte naren de mond-tegen-mond-methode te leren. In enkele maanden tijds zal ieder een weten, wat hem te doen staat als een drenkeling uit het water wordt gehaald. Een beeld uit de film over de mond-tegen-mond-methode. Deze jongen houdt met de, op de foto niet zichtbare, duim de tong van de drenkeling tegen de tanden. Nadat hij het vuil uit de mond. van de drenkeling heeft verwijderd, blaast hij hem lucht in de longen. Volgens het semi-officiële Egyptische persagentschap voor het Nabije Oosten zouden troepen van de eerste Iraakse di visie in Ramadi hebben geweigerd te schieten op demonstranten, die protesteer den tegen de executies van zondag. Een groot aantal soldaten zou zijn gearres teerd. Het agentschap noemde geen bron van het bericht. Terwijl de propagandazenders in het Na bije Oosten op volle kracht werken, zwijgt radio-Bagdad. De censuur in Irak, die al tijd scherp is geweest, laat niets door, dat in de verte betrekking heeft op de binnen landse situatie. Het „Nieuwsagentschap voor het Na bije Oosten" heeft uit Damascus gemeld dat generaal Kassem, de premier van Irak, de eerste Iraakse legerdivisie bevel heeft gegeven zijn eenheden in Ramadi terug te trekken, met het oog op de mui terij daar. Verder heeft Kassem opdracht gegeven de weduwe van een der zondag gefusilleerde officieren, mevrouw Tabak- jali, te ontslaan uit haar functie van on derwijzeres. In heel Irak blijft het onrus tig en op vele plaatsen wordt betoogd en gedemonstreerd. De troebelen vinden hun oorzaak in de executie van zeventien officieren en bur gers wegens hoogverraad. Zondag jongst leden hebben deze executies plaatsgehad, nadat een soort volksgerechtshof de von nissen had gewezen en de president ervan naar Peking was vertrokken. Diplomatieke waarnemers in Londen menen, dat generaal Kassem een misslag heeft begaan, nadat hij geruime tijd de communisten en Arabische nationalisten tegen elkaar had uitgespeeld. Wat de ge volgen van zijn misslag zullen zijn durft men niet te zeggen maar in gezaghebben de kring te Londen wordt vernomen, dat het regime van Kassem de laatste dagen zeer veel verzet heeft ondervonden. Tot voor kort heeft de Britse regering het standpunt gehuldigd dat Irak nog niet voor het Westen verloren was. Whitehall is thans van gedachten verandert en vreest dat Irak onstuitbaar naar het communis me zal afglijden, de ijzeren hand van Kas sem ten spijt. Men verwacht in Londen, dat de beslissing zeer binnenkort zal val len. (Van onze correspondent in Londen) Volgend jaar zal de Britse en Ameri kaanse televisie een film vertonen van Sir Winston Churchills levensverhaal in234 afleveringen. De serie zal zes jaar duren en 39 uitzendingen per jaar omvatten. De man, die achter deze opzet staat is de Amerikaan Jack Le Vien, die Eisenhowers perssecretaris was geduren de de oorlog en daarna hoofdredacteur van een Amerikaans filmjournaal. Het verhaal dat in documentaire stijl zal worden uitgewerkt, begint bij de eer ste wereldoorlog waarbij tevens gebruik zal worden gemaakt van geallieerd en ex-vijandelijk filmmateriaal. Elk gedeelte zal een actuele inslag krijgen doordat het een speciaal gefilmd „voorwoord" zal krijgen van een voor die periode leiden de figuur, die nog in leven is. Onder hen zijn Lord Montgomery, Har ry Truman, Trygve Lie en Sir Anthony Eden en mogelijk ook de Hertog van Windsor. De verbindende tekst van de film zal aan Churchills boeken worden ontleend. Men hoopt dat een acteur als Sir Laurence Olivier, Sir Alec Guinness of Orson Welles als verteller zal optreden. Het zal geschie denis zijn, zoals Churchill die schreef en in feite maakte. Het plan is om de produktie van de Churchill-film over drie maanden te be ginnen. De eerste afleveringen zullen waarschijnlijk in september van het vol gend jaar op het scherm verschijnen. Sir .Winston is zeer ingenomen met het plan, speciaal met het feit dat zijn opvattingen nu ook in filmvorm voor het nageslacht zullen worden vastgelegd. (Van onze correspondent in Wenen) Onder de landen van Europa neemt Oostenrijk met zijn 38.000 imkers en zijn half miljoen bijenvolken de eerste plaats in, terwijl Wenen met twaalfduizend bijenvolken alle steden van Europa in de schaduw stelt. De bijenteelt wordt hier wetenschappelijk beoefend in twee in richtingen, waarvan de ene aan het Lun- zer-meer ligt en de andere in Grinzing, waar ook de wijnstok groeit. Men be oefent daar voornamelijk de rassenanaly- se, die tot doel heeft de beste rassen te kweken. Daarvoor heeft men een natuur park van acht bij zes kilometer gereser veerd, waaruit alle andere bijen worden geweerd om de zuiverheid van de teelt te waarborgen. De inrichting in Grinzing ziet er binnen als een chemisch laboratorium uit, met dit verschil dat men tussen de reageer buisjes en de microscopen glazen kastjes met zoemende bijen ziet staan. Daar naast zijn er aparte kastjes of residenties voor de koninginnen. Men experimen teert er met driehonderd proefvolken, die voor de voortplanting van de beste ras sen worden gebruikt, die het best tegen ziekte bestand zijn en die tevens de groot ste hoeveelheid honing verzamelen. Tege lijkertijd worden hier waarnemingen ver zameld, die de oude wijsheid bevestigen dat de bijen tot de meest intelligente die ren behoren. Hoe meer bewijzen hiervoor worden gevonden en dat gebeurt tel kens des te meer stijgt de bewonde ring, maar des te groter blijft ten slotte het eigenlijke onverklaarde raadsel. De grootste gevaren voor de bijen zijn op het ogenblik de moderne chemische stoffen, waarmee bomen, planten en bloemen worden bespoten. Wanneer de ze voorbehoedmiddelen nog niet zijn op gedroogd, betekenen zij de dood voor de bijen. Om nu te voorkomen, dat zij op de dag van bespuiting uitvliegen, wordt er voor het vlieggat van elke korf een blokje ijs opgehangen, waardoor de intrede van het winterseizoen wordt voorgespiegeld. De bijen blijven dan een dag in de korf. De volgende dag is het gevaar voorbij, dan vliegen ze uit en verzamelen meer ho ning om de schade in te halen. Het bestuur van de Nederlandse Katho lieke Boekverkopersbond te Utrecht heeft tijdens een buitengewone algemene ver gadering over de verhouding tussen deze organisatie en de neutrale Nederlandse boekverkopersbond, de leden geadviseerd hun lidmaatschap van de algemene bond op te zeggen. De heer W. van Gent, die we gens afwezigheid van de voorzitter de ver gadering leidde, zei dat men drie jaar lang de weg van het overleg heeft trachten te bewandelen. De N.B.B. wees dit echter keer op keer af en weigerde zelfs de verhouding tussen de beide organisaties in studie te nemen. Nu langs deze weg geen oplossing valt te bereiken acht het be stuur een verder uitstel van het trekken van de logische consequentie uit de op richting van een eigen katholieke vak bond niet langer verantwoord. De directie van het Berlin-Spree-zieken- huis te Fürstenwald heeft bij een telefo nische navraag door United Press Inter national, ontkend dat de Roermondse neu roloog dr. Banki of zijn assistente mejuf frouw Heynen zich daar zouden bevinden. Hun namen zijn volkomen onbekend in het ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7