Slechts Benkö en Gligoric kunnen Russen nog bedreigen in Bied Yankee Hanover kan woensdag winnen Keres-Gligoric werd afgebroken 11 HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI Stirling Moss versloeg Brabham voor Gold Cup Tour de France voor Gendebien-Bianchi Rudolf Caracciola in Kassei overleden Rik Goppens toch weer in team van Rode Duivels? Afdeling Groningen schaft de protesten af Neem de vergelijkende scheerproef óók mot duurdoro apparaten Engelsman Ellis leidt NederlandBelgië De competitiestanden in Engeland Jockey Emmanuel Mercer om het leven gekomen Sportvriend geholpen Haarlemmer Blommaert won voor derde maal Foxterrier wint op de hondententoonsteliing in Groningen Noodlanding in weiland; pilote ongedeerd Soldaat op wachtpost verongelukt Burenoverlast in flats Vertegenwoordiging van het hoger personeel Toelating nog onzeker Motie van wantrouwen tegen wethouder van Vught Dr. B. Kaufmann overleden Relletjes in Noord-Londen DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 Nu het Amerikaanse wonderkind Fischer en de jonge IJslandse groot meester Olafsson in de strijd tegen het Russische schaakgeweld in Bied ver tegenwoordigd door Keres, Petrosjan, Tal en Smyslov steeds opnieuw gevoelige nederlagen moeten incasseren, worden de kansen van de niet-Russische deelnemers nog slechts serieus verdedigd door Benkö en Gligoric. De gevluchte Hongaar Benkö weert zich tot nu toe, ondanks een nederlaag van maandag tegen Petrosjan, boven verwach ting, maar maakt met zijn vrij fantasie loze stijl geen kans op de eerste plaats. Anders is het gesteld met Gligoric, die dank zij de niet-aflatende morele steun van zjjn landgenoten, met de dag gevaar lijker wordt en na een vrij zwak begin nederlagen tegen Tal en Fischer in de tweede en vierde ronde nu reeds acht ronden lang, dat wil zeggen even lang als leider Keres, ongeslagen is gebleven. Maandagavond vond het grote treffen tussen Keres en Gligoric plaats. De Rus, met zijn 43 jaren de nestor van het gezel schap, zette de partij rustig op, zodat Gli goric het initiatief aan zich kon trekken en daardoor enig positioneel voordeel be haalde. In het middenspel moest Keres dan ook een pion offeren om de witte pionnen op de koningsvleugel uit elkaar te drijven en in de aanval te kunnen komen. De Joegoslaaf gaf later de pion terug, blokkeerde de zwarte aanval en forceerde een eindspel met witte lopers dat er voor hem voordelig uitzag. Bij de 28ste zet werd Keres gedwongen tot dame-ruil. maar toen zette Gligoric de partij niet op de sterkste wijze voort. Hij offerde tijdelijk een toren voor een pion en kreeg daardoor een betere stelling. Keres verdedigde zich echter goed en slaagde erin de positie te vereenvoudigen door een grote afruil van stukken. De partij werd afgebroken bij een stand, waarin Gligoric kans heeft een pion voor te komen. Benkö was, geheel tegen zijn gewoonte, niet tevreden met een gelijke stand tegen Petrosjan. De ex-Hongaar zorgde voor complicaties en offerde twee pionnen om een aanval op de zwarte koning te onder nemen. Petrosjan pareerde de slag, gaf de pionnen terug en bereikte intussen een superieure positie. Na een grote afruil, waarbij onder meer twee torens van het bord verdwenen, kwam de Rus een pion voor. Benkö kwam, zoals gebruikelijk, in grote tijdnood en bij de 33ste zet viel zijn Automobilisme De Britse coureur Stirling Moss heeft in Oulton Park in de autorace om de Gold Cup over een afstand van 241 km de Australiër Brabha'm, de leider in het klas sement voor het wereldkampioenschap, verslagen. Moss, die reed met een Cooper Climax, verbeterde zowel het ronderecord, dat hij stelde op 157,13 km per uur, als het wed strijdrecord, dat hij stelde op 154,96 km per uur. Met een verschil van slechts 5.2 sec. ging Brabham met zijn Cooper door de finish. De gemiddelde snelheid van Brabham was 154,81 km per uur. De Belgisch/Italiaanse equipe Gende bien-Bianchi met Ferrari heeft de achtste Tour de France voor automobielen ge wonnen. De tijd van de winnaars was 10 uur 33 min. 15,5 sec. De tweede plaats in de grand tourisme-klasse werd bezet dooi de Belgen Mairesse en Berger, eveneens met Ferrari, die 10.41.26.6 noteerden, ter wijl als derde werd geklasserd de Zwit sers/Franse equipe Schild-De Lageneste (Ferrari) met als tijd 11 uur 1 min. 53,4 sec. In het klassement volgens de prestatie index bezet de Franse equipe Guilhaudin- Rey met D. B. Panhard de eerste plaats met 3374.421 punten en komen Gendebien- Bianchi op de tweede plaats met 3468.988 punten. De oud-coureur Rudolf Caracciola is maandagmiddag in Kassei overleden. „Carratsch", zoals zijn vrienden hem noemden, was 58 jaar oud. Hij had reeds geruime tijd geelzucht en was een week geleden van zijn villa in Lugano, waar hij sinds 1937 met zijn vrouw Alice woonde, naar Kassei gekomen om zich te laten onderzoeken. Het hielp niet meer, de le ver weigerde dienst en de dood, waaraan Caracciola in zijn racewagen tot drie maal toe op het nippertje ontsnapte, sloeg ondanks de hulp van vele specialisten toe. „Carratsch" won driemaal een Duits en zesmaal een Europees kampioenschap. Tussen 1922 en 1939 behaalde hij meer dan 100 overwinningen en zegevierde in 19 grote prijzen. Hij was een der grote figuren in de strijd tussen Mercedes en Auto Union. Hij was specialist als de circuits nat waren. Caracciola wast> de laatste man, die Bernd Rosemeyer, zijn grootste concurrent in 1938, voor diens dodenrace de hand drukte. Driemaal ont kwam hij op het kantje aan de dood, in 1932 in Monaco toen hij bij de training met zijn wagen tegen een muur sloeg en het ruim drie jaar duurde voor hij weer kon racen, in 1946 in Indianapolis en in 1952 in de Ronde van Zwitserland. Het was zijn laatste wedstrijd. In de Mille Miglia was hij met een Mercedes vierde geworden en voor de Grote Prijs van Zwitserland gold hij als een der favorie ten. In de 13de ronde vloog Carratsch uit de bocht, met een versplinterde heup werd hij uit zijn racewagen gehesen. Dat was het definitieve einde als coureur voor Rudolf Caracciola. vlag. Petrosjan kwam door deze overwin ning dicht bij Keres op wie hij nog slechts een half punt achter staat. Kere9 heeft echter nog een afgebroken partij. Tal, de andere Russische gegadigde voor de uitdagerstitel, versloeg Fischer in 34 zetten en kwam daardoor in puntenaantal gelijk met Keres (namelijk 8'/2). De vierde partij van maandag ging tussen Olafsson en Smyslov, twee groot meesters wier resultaten tot nog toe be neden de verwachtingen bleven. Olafsson zette ook nu zijn stelling weer uitstekend op en kwam met een aanzienlijk voordeel uit de opening. Smyslov had alle moeite Schaken de IJslandse aanval op de koningsflank te weerstaan. Bij de 35ste zet offerde Olafs son met tempovoordeel een pion, waarmee hij de defensie van de zwarte koning ern stig ondermijnde. Helaas vergiste de IJs lander zich bij de 38ste zet. Dit gaf Smys lov de kans in de aanval te komen, de witte koning te bedreigen en een pion te winnen. De partij werd afgebroken. Smyslov heeft echter grote winstkansen. De uitslagen waren: Fischer (V.S.)Tal (Rusl.) 01; Benkö (Statenloos)Petros jan (Rusl.) 01; De partijen Olafsson (IJsl.)—Smyslov (Rusl.) en Gligoric (Joe goslavië)Keres (Rusl.) werden afge broken in het voordeel van Smyslov en Gligoric. De stand luidt nu: 1. Keres 8V2 pnt. en 1 afgebr. partij: 2. Tal 8V2 pnt.; 3. Pe trosjan 8 pnt.; 4. Gligoric 7 pnt. en 1 af gebr. partij; 5. Benkö 5 pnt.; 6. Smyslov 4V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Fischer 4 pnt. en 1 afgber. partij; 8. Olafsson 3V2 pnt. en 2 afgebr. partijen. Voetbal Nog geen vier dagen geleden heeft Con stant Vandenstock, de man die het Bel gisch nationaal elftal samenstelt voor een verrassing gezorgd. Vijftien spelers wees hij aan als kandidaten voor het team van de Rode Duivels, dat zondag 4 oktober in Rotterdam tegen Nederland speelt. Daar bij liet hij „vaste" spelers als Rik Coppens, Piters en Storme aan de kant staan. Vandenstock schijnt althans wat Rik Coppens betreft tot andere gedachten te zijn gekomen, want maandag maakte hij bekend dat de Beerschotspeler wel tot de voorlopigen zal behoren inplaats van Jac ques Stockan (Anderlecht). De halfspeler Martin Lippens (Anderlecht), die gebles seerd is, heeft zijn plaats af moeten staan aan Constant Huysmans eveneens van Beerschot. Wanneer Cor van der Hart donderdag avond na de centrale training van het Ne derlands elftal weer wordt gekozen op de stopperspil plaats en Rik Coppens als de Belgische stormram zal fungeren dan be hoort een duel tussen deze twee spelers niet tot de onmogelijkheden. Proef voor één jaar De K.N.V.B. afdeling Groningen, heeft in zijn jaarvergadering besloten bij wijze van proef de protesten voor één jaar af te schaffen. Er waren 203 stemmen voor en slechts 47 tegen. Tevens is een motie aangenomen, waarin de K.N.V.B. wordt verzocht ook de clubs, die steeds in de afdelingen spelen, bij hun 40-jarig bestaan de K.N.V.B.-bondsvlag uit te reiken, het geen tot dusver niet het geval was. Advertentie Wl« eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de preclsle-tondeuee (ook voor dames). Typ» Combi met tondeuse In luxe plastic etui f 59.75 Type Special In kartonnen doos f 44.75 Nieuw Type Standard In kartonnen doos 1 37.50 Scheerpretf en folder 1491 bl| Uw handeleer. Imp. N.V. H»p4, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). De Engelse arbiter Ellis zal de wedstrijd Nederland—België leiden, die zondag 4 ok tober in het Feijenoord Stadion in Rotter dam wordt gespeeld. Twee nog aan te wijzen Engelse grensrechters zullen hem assisteren. Het wordt de derde „Holland—België" van Ellis, ook in 1949 en in 1955 was hij scheidsrechter in de „derby der lage lan den". In verband met de Engelse wedstrijden, die op de KNVB-toto van'3 en 4 oktober voorkomen, geven wij hierbij de stand van de 1ste en 2de divisie, bijgewerkt tot en met zaterdag jongstleden: Eerste divisie Tottenham H. 10 5 5 0 15 25—11 Wolverh. W. 10 6 2 2 14 31—17 Arsenal 10 5 4 1 14 17—10 Burnley 10 7 0 3 14 22—17 Blackburn R 10 5 2 3 12 20—11 West Ham U. 10 5 2 3 12 22—17 Preston N. E. 10 4 3 3 11 19—18 Nottingham F. 10 4 3 3 11 11—11 West Bromw. Alb. 10 3 4 3 10 19—15 Chelsea 10 4 2 4 10 24—24 Manchester C. 10 5 0 5 10 20—21 Leicester C. 10 3 4 4 10 16—22 Sheffield Wedn. 10 4 1 5 9 15—13 Blackpool 10 3 3 4 9 12—16 Fulham 10 4 1 5 9 17—27 Manchester Un. 10 3 2 5 8 21—24 Newcastle Un. 10 3 2 5 8 16—21 Leeds Un. 10 3 2 5 8 14—23 Bolton W. 10 3 1 6 7 13—16 Everton 10 2 3 5 7 12—18 Luton Town 10 2 3 5 7 8—13 Birmingham 10 1 3 6 5 14—21 Sport in het kort VOETBAL. Een woordenwisseling tus sen twee bezoekers bij een in San Caye- tano (Argentinië) gespeelde voetbalwed strijd, heeft een van de twee supporters het leven gekost. Ramon Americo Leiva kreeg tijdens de wedstrijd een verschil van mening met een andere Argentijn, Agustin Reynoso geheten. Toen Leiva niet genoeg overredingskracht bleek te bezitten om zijn tegenstander van diens ongelijk te overtuigen, trok hij een mes en verwond de Reynoso dodelijk. ATLETIEK. De wegwedstrijd van Lon den naar Brighton over een afstand van ruim 85 km is gewonnen door de Zuid- Afrikaan Fritz Madel. De tijd van de 26- jarige winnaar was 5 uur 43 minuten en 58 seconden. Tweede werd de Brit Don Turner (5.46.53). ATLETIEK. De drielanden wedstrijd die in het Olympisch stadion van Rome ge houden werd leverde een Duitse overwin ning op. De uitslag was 1. Duitsland 153.5 pnt.; 2. Italië 141.5 pnt.; 3. Finland 131 pnt. De uitslagen van de afzonderlijke wedstrij den tussen de verschillende landen, waar bij de puntentellingen uiteraard anders waren, luiden: ItaliëDuitsland 100 5- 107.5 pnt.; Italië—Finland 108-100 pnt; DuitslandFinland 115-93 pnt. ATLETIEK. De tweedaagse atletiek- interlandwedstrijd tussen Frankrijk en Zweden, die in Parijs gehouden werd is in een verrassende zege voor de gastheren geëindigd, zij wonnen de ontmoeting met 109-103 punten. PAARDENSPORT. Aan het internatio naal indoor concours hippique, dat op 23, 24 en 25 oktober in het R.A.I.-gabouw in Amsterdam wordt gehouden, zullen ver schillende prominente buitenlandse ruiters en amazones deelnemen. De stichting „Jumping" Amsterdam heeft reeds defini tieve toezeggingen gekregen van de we reldbekende Duitse springruiter Hans Winkler, oud-Europees-, oud-Olympisch- en oud-Wereldkampioen. Uit Duitsland komt voorts de springruiter Walther Gün- ther, die ook het vorige jaar in het R.A.I.- gebouw tot de deelnemers behoorde. PAARDENSPORT. De Olympisch kam pioen Hans Günther Winkler heeft voor de'vijfde maal het Duitsce springkam- pioenschap gewonnen. Met het paard Halla kwam hij als enige ruiter in de finale tot twee foutloze pareoursen. Thiedemann met Meteor eindigde op de tweede plaats. SCHERMEN. De „Challenge dr. Gretsch", verbonden aan een internationale floret wedstrijd voor dames, is in het bezit vim het Haagse meisje Danie van Rossem ge bleven. Zij toonde zondag te Luxemburg wederom de sterkste te zijn. Haar grootste concurrente, de Luxemburgse mej. Ros sini, heeft haar niet kunnen bedreigen. Het duel tussen deze schermsters werd door Danie met groot verschil (4-1) gewon nen en zo werd zij ongeslagen eerste met slechts 9 ontvangen treffers. SCHAKEN. Op het 30ste congres van de Internationale Schaakfederatie, dat in Luxemburg is gehouden," is besloten de organisatie van het volgende kandidaten toernooi, waarvan de winnaar de wereld kampioen mqg uitdagen, in 1962 toe te kennen aan Curagao. Dit is het gezin van de heer K. de Boer uit de Polanenstraat in Amsterdam, dat een paar spannende dagen beleeft. De heer De Boer namelijk is de enige die tot nu toe aanspraken kan maken op de eerste prijs in de toto van de KNVB, die zoals men weet een record hoogte van f 117.010 heeft. De zestien maanden oude Stieneke zwaait enthou siast met het poolformulier, uiteraard onwetend van het feit dat dat papiertje zo veel waarde heeft. Morgen weet de familie of de hoofdprijs geheel in haar bezit komt of dat die gedeeld moet worden. Tweede divisie Aston Villa 10 8 1 1 17 19- - 7 Cardiff City 10 7 1 2 15 21- -15 Charlton 10 5 4 1 14 26—16 Middlesborough 10 5 3 2 13 26- -12 Sheffield Un. 10 5 3 2 13 22- -14 Bristol R. 10 4 5 1 13 15—13 Huddersfield T. 10 5 2 3 12 18—12 Rothërham Un. 10 4 4 2 13 18—14 Leyton Or. 10 4 3 3 11 20- -14 Liverpool 10 5 1 4 11 22- -16 Swansea 10 5 1 4 11 19- -18 Sunderland 10 4 3 3 11 14—17 Ipswich T. 10 5 0 5 10 23- -17 Stoke C. 10 4 2 4 10 19—17 Brighton 10 3 3 4 9 16—16 Scunthorpe 10 2 4 4 8 9—14 Plymouth 10 2 3 5 7 13- -24 Bristol C. 10 2 1 7 5 15- -24 Derby County 10 2 1 7 5 14—25 Hull City 10 2 1 7 5 10- -28 Portsmouth 10 1 2 7 4 10- -21 Lincoln City 10 2 0 8 4 9- -24 Dat het aantal in training zijnde 2-jarige dravers nog nooit zo groot is geweest als dit jaar, blijkt woensdagmiddag op Duin- digt opnieuw in de Iboya-prijs, waarvoor 21 paarden staan ingeschreven. Het meren deel hiervan wordt gevormd door debutan ten, waaronder verrassingen kunnen schui len. De meer ei-varen Yankee Hanover zal vermoedelijk het zoet der overwinning proeven, tenzij dit wordt afgesnoept door Ybe van Papenhoef en Young Bonni B. Afgelopen zondag dolf Vliegende Hollan der met gering verschil het onderspit, doch nu de concurrentie niet zo zwaar is Koersen op Duindigt kan hij zijn goede vorm met een zege ho noreren. De goede Xanthos Narciso en Woelwater zullen hem niet kunnen hou den. Xina S, die als 2-jarige vrijwel alles won wat er te winnen viel, stelt tot nu toe bitter teleur, maar na haar lange rust mag worden aangenomen dat Geersen haar thans klaar heeft voor haar eerste over winning. De bedreiging komt van Xita Hanover en Xanover. Voor Ulrica B ligt in de Heros-prijs de overwinning te wachten, tenzij Volann Erebus en Volann O weer eens ouderwets voor de dag komen. Outsider is de sterke Upper Ten. In het stayersnummer kan Quatrième Poulain als de fouten achterwege blijven zelfs gemakkelijk winnen. Faalt hij dan zullen de oude crack Oranje Nassau en de opkomende "Sofien B de ere-plaatsen wel bezetten. Een bekende Britse jockey, Emmanuel Mercer, is even voor de start van de „Red Deer Stakes" om het leven gekomen. Prid- dy Fair, het paard dat hij in deze race zou berijden, begon te steigeren, wierp de jockey van zich af en sloeg op hol. Bij de val van de jockey moet het paard hem hebben getrapt. Onmiddellijk werd Mercer op een brancard naar de eerste-hulppost gebracht. Een dokter, die hem daar onder zocht, constateerde de dood. De 31-jarige Mercer was in 1954 runner up in de competitie om het kampioenschap voor jockey's. Hij boekte toen 88 overwin ningen. Zijn eerste zege behaalde hij in 1947 bij de „Lincolnshire Handicap". Na het bekend maken van Mercers dood werd tot afgelasting van de „Stakes" besloten. Het grove geschut in de Playsier-prijs zal er door het grote veld waarschijnlijk niet aan te pas komen. Uranus Koff, die aan het hoofd van het 20 paarden tellende veld vertrekt, zal van deze gunstige om standigheid het volle profijt kunnen trek ken. Sita Hippogriffe en Quartus Spencer zijn de andere mogelijkheden. De droge en harde baan zal opnieuw vele volbloeds op stal houden, maar ge lukkig zijn beide nummers thans zo goed bezet, dat er wel wat wegblijvers mogen zijn. De verwachting is dat Meteoor zal winnen voor Norica en Ignatius. In de tweede ren valt de keuze op Staatsgeheim, vóór Irish Doll. Drie jaar geleden werd de Hengelose handballer Gerrit Sluyer getroffen door kinderverlamming. Na een lang durige behandeling was hij in zoverre genezen, dat hij in zijn eigen onder houd kon voorzien, maar hij moest iedere dag met een taxi naar zijn werk Zijn sportgenoten hebben toen een actie ontketend, die zo'n succes had, dat zij de heer Sluyer een auto konden geven. Dezer dagen is de wa gen, waarin enige bijzondere voor zieningen zijn aangebracht, aan de ge lukkige heer Sluyer overgedragen. Wielrennen De Haarlemse wielrenner Wil Blom maert heeft in de Ronde van Steenbergen zijn derde seizoenoverwinning bij de nieu welingen behaald. Hij zegevierde er na een geslaagde solovlucht met vijftig seconden voorsprong en kreeg voor zijn geleverde strijdlust ook de prestatieprijs toegewezen. Vijftien ronden voor 't einde was Blommaert in gezelschap van Snooys (Breda) uit het peloton ontsnapt. Deze viel na enkele ronden weer terug, zodat Blom maert de opmars alleen moest voortzetten. En die taak bracht de Haarlemmer tot 'n goed einde. Zijn achtervolgers Van Dongen (Made) en Pieterse (Oude Tonge) werden respectievelijk tweede en derde. Blom maert legde de zestig kilometer af in 1 uur 39 minuten en 15 seconden. WIELRENNEN. Mies Stolker heeft maandag in het Westvlaamse dorpje Lan- gemark een wielerwedstrijd over 100 km gewonnen. Hij won de eindsprint van een groepje van drie man. De uitslag was: 1. Mies Stolker 2 uur 50 min. 2. Julien Pascal (B.) op 2 lengten. 3. Oswald De- clercq (B.). Zondag heeft de Noorder Kynologenclub haar internationale Hondententoonstelling gehouden in de daarvoor vrij beperkte ruimte van de Groninger Veilinghallen. Het was te wijten aan het ruimtegebrek, dat de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland, het gezaghebbend orgaan op hondensportgebied, slechts ruim 400 honden ter tentoonstelling toeliet. De buitenlandse deelname was beperkt, door dat veel ingeschreven honden geweigerd moesten worden toen het maximum aan tal bereikt was. Ook uit zuidelijk Neder land was de deelname gering; slechts uit de noordelijke provincies en uit het mid den en westen van het land waren de in schrijvingen talrijk. Hoewel de keuringen eerst om elf uur begonnen, een uur later dan op andere kampioenstentoonstellingen gebruikelijk is, was om zes uur reeds de volledige uitslag bekend. De 2500 bezoekers hebben niet te klagen gehad over gebrek aan variatie; de 400 honden waren ver deeld over 72 rassen, waaronder wel het meest opviel de langharige Duitse Staande hond. Dit ras is vooral in het noorden zeer in zwang als jachthond, terwijl men het elders slechts zelden tegenkomt. De groot ste opkomst vertoonden de Dashonden (29), Boxers (28), Duitse Herders (26), Duit se Staande handen (26), Engelse Cocker Spaniels (21). De 15 Utrechtse deelnemers hadden, even als op de vorige tentoonstelling te Nijme gen, opmerkelijk veel succes met hun 20 ge keurde honden, hetgeen ons veel doet ver wachten voor de aanstaande U.Z.G. ten toonstelling, die op 1 november gehouden wordt onder auspiciën van de Utrechtse Rashonden Vereniging. Uitslagen, groepskeuringen: Groep der Dogachtigen: 1. Engelse Bull dog, reu Kamp. en int. Kamp. Bobo van de Ja-Gri van P. M. A. Jansen, Oss; Groep der Jachthonden: 1. Engelse Coc ker Spaniel, reu Urtica's Zorroo van mevr. C. Langhout-Stein, Eist. Groep der Windhonden: 1. Barsoi, reu Maruschka's Judo van Vredewold van J. Boer, Zurich (Fr.); Groep der Herdershonden: 1. Duitse Herder, teef Elke van Twentebloed van D. Bolkesteyn, Enschedé. Groep der Pinschers en Schnauzers: 1. Duitse Dwergpinscher, teef Tchantche's Yuca van mevr. A. Honing, Diemen. Groep der Keesachtigen en Poolhonden: 1. Eland, reu Skott van D. Welbergen, Groningen. Groep der Terriers: 1 Draadharige Fox terrier, teef Gypsy Club's Pretty One van mgvr. Y .Vonk-Ramakers, Bergambacht. Groep der Dameshondjes: 1. Dwergpoe del, reu Jalahalli Pavleno van mevr. N. L. Busser, v. d. Kasteele, Wassenaar. In de strijd om het predicaat Beste der Tentoonstelling werd de Foxterrier eerste, de Engelse Cocker Spaniel tweede, de Bar soi derde, de Engelse Bulldog vierde, de Elandhond vijfde. Een 35-jarige Hilversumse heeft maan dagavond met een Piper Cub sportvlieg tuigje een noodlanding gemaakt in een wei land in Apeldoorn. De pilote was met haar toestel in Hilversum opgestegen om via Beek in Limburg naar Teuge te vliegen. Door de duisternis kon zij echter het vlieg veld Teuge niet vinden. Zij heeft enige tijd rondgecirkeld, maar moest toen tengevol ge van benzinegebrek een noodlanding ma ken, die zonder ongelukken verliep. De vrouw wil vandaag van het weiland opstij gen om haar vlucht te vervolgen. Maandagmiddag is de twintigjarige dienstplichtige soldaat J. A. M. de Bree, die op wacht stond bij een bunker in de buurt van Grave, door een schot uit zijn eigen geweer gedood. Men neemt aan dat hij per ongeluk de trekker van het vuur wapen heeft overgehaald. De mare- chaussée stelt een onderzoek in. Soldaat De Bree was ingedeeld bij de stafcompag nie van de Twaalfde Gevechtsgroep Stoot troepen. In Den Haag geen strafbepaling In Den Haag heeft een onderzoek aan getoond, aldus B. en W., dat er geen aan leiding is voor het instellen van strafbe palingen tegen de bewoners van etagewo ningen die hun benedenburen bij het ver richten van huishoudelijke bezigheden als ophangen van druipend wasgoed, uitslaan van zwabbers en stofdoeken, rommel laten vallen op lager gelegen balkons en in tui nen overlast aandoen. Waar moeilijkheden ontstonden tussen verschillende bewoners het aantal klachten bedroeg over een periode van twee jaar 79 had meestal (in 62 ge vallen) de ingeroepen politiebemiddeling een gunstig resultaat. Slechts in gevallen van aperte onwil of plagerij schoot deze bemiddeling tekort. Ook in andere grote gemeenten wordt, aldus het college van B. en W. in het overgrote deel der geval len met gunstig resultaat de weg van „bemiddelend optreden" gevolgd. Het komt B. en W. voor, dat het vast stellen van een strafrechtelijke bepaling, waarbij genoemde handelingen worden verboden, niet de aangewezen weg is, wel ke tot een bevredigend resultaat zal voe ren. Als gevolg van het vrijdag door de Sociaal-Economische Raad genomen be sluit de Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel en de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel toe te laten tot de bedrijfscommissie voor de zware chemi sche industrie, doet zich nog de moeilijk heid voor inzake de wijziging van de ver ordening, die het S.E.R.-standpunt moet waarmaken. Voor een wijziging van de verordening is het namelijk noodzakelijk dat een meerderheid van tweederde wordt bereikt, hetgeen uit de stemmenverhou ding vrijdag nog niet het geval was. Een bijkomende moeilijkheid is dat er vóór 1 januari 1960 een oplossing moet worden gevonden, omdat de nieuwe zit tingsperiode op die datum begint. Voor bovenstaande problemen is derhalve de Commissie Ondernemingsraden ingesteld, naar welke commissie, zoals gemeld, de meerderheid der S.E.R.-leden de zaak ver wees voor nader beraad over de wijze waarop het besluit van de raad zal worden ten uitvoer gelegd. Met twaalf tegen vier stemmen heeft de gemeenteraad van Vught maandagavond een motie van wantrouwen aangenomen tegen de heer A. Vaessen, een der wethou ders. Deze motie was ingediend door het raadslid Smeets en werd door twee leden ondersteund. Het betrof hier een beleids kwestie van de heer Vaessen als directeur van Vaessen's Algemene bouwonderne ming c.v. On een terrein, dat eigendom is van deze vennootschap doch dat in het ge meentelijke uitbreidingsplan als sportveld is bestemd, waren door het bouwbedrijf een groot aantal loodsen gebouwd voor de opslag van materialen. Voor zes van deze loodsen was destijds door het gemeente bestuur een bouwvergunning afgegeven, voor de tien anderen niet. Ondanks het feit, dat het bedrijf van gemeentewege reeds was aangemaand, de loodsen af te breken, had men er zelfs nog nieuwe bij gebouwd. Verschillende raadsleden spraken van machtsmisbruik. Zij waren van mening, dat een wethouder steeds het algemeen belang naar eer en geweten dient te be hartigen en ervan doordrongen dient te zijn, dat hij in een glazen huisje woont. Zowel de burgemeester, mr. jhr. F. van Rijckevorsel als de tegenstemmers von den de ingediende motie hard, vooral met het oog op het verdienstelijke werk dat de heer Vaessen als wethouder verricht heeft. Terstond nadat de motie aangenomen was, werd de zitting met gesloten deuren voortgezet. Te Saanen (Zwitserland) is op 55-jarige leeftijd overleden dr. B. Kaufmann. direc teur van de centrale inkoop van de n.v. Magazijn de Bijenkorf. Hij werd in Kassei geboren, studeerde economie en promo veerde in 1928 te Hamburg tot doctor in de economische wetenschappen. In 1933 kwam hij naar Nederland, waar hij in dienst trad van De Bijenkorf. Na de oor log werd hij verkoopleider van het filiaal Amsterdam, vervulde daarna een leidende functie in de inkoop en was sedert 1952 directeur van de centrale inkoop. LONDEN (Reuter) In het stadhuis van St. Pancras in Noord-Londen, waar de Beweging voor Koloniale Vrijheid verga derde, zijn maandagavond gevechten uit gebroken. De politie arresteerde acht men sen. John Ebur, de secretaris van de be weging, werd gewond en naar het zieken huis gebracht. Tijdens de gevechten hoor de men kreten als „Houdt Groot-Brittannië blank".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11