Panda en de meesterkok EISENHOWER BEPLEIT OPRICHTING IDA IMF ZAL TOEZICHT GAAN UITBREIDEN Wereldnieuws Nog mooi najaarsweer Het Internationale Monetaire Fonds Verkouden? 2 JAARVERGADERING INSTELLINGEN VAN BRETTON WOODS ƒ2.- Fortune" over EEG en Kleine Vrijhandelszone Looneisen in Frankrijk Frankrijk breidt de dollarliberalisatie uit Lening steun Evangelisch Herstel 5 SER-adviezen Vestigingbesluit voor verwarmingsbedrijven en diepvriesprodukten France-Investissement wordt opgericht Eisenhower wordt het beu Amerikaanse buitenlandse hulpverlening Lijdt niet langer üu^DAG 29 SEPTEMBER 1959 President Eisenhower heeft in Washington de jaarlijkse bijeenkomst van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) geopend. Hij bepleitte de instelling van een Internationaal Ontwikkelings Genootschap (International Development Association, I.D.A.) voor het verstrekken van leningen aan armere landen met een „zachte" valuta. Zijn laatste reis door West-Europa schonk hem de overtuiging dat deze landen „thans beter in staat zijn bij te dragen tot de ontwikkeling van andere landen". Dit slechts tot het voordeel van West-Europa. De I.D.A. moet geaffileerd zijn met de Wereldbank. De Amerikaanse gedelegeerde, de minister van Financiën Robert B. Anderson, diende later het formele voor stel tot oprichting van de I.D.A. in. Hij noemde als belangrijkste taken van deze instelling: West-Europa en Japan ervan te overtuigen meer geld beschikbaar te stellen voor ontwikke lingsprogramma's: beter en vollediger gebruik te maken van de „zachte" valuta waarover de Verenigde Staten door de verkoop van landbouwoverschotten beschikken. Reeds op de jaarvergadering van het I.M.F. Wereldbank van verleden jaar, in New Delhi, hebben de Verenigde Staten informeel de oprichting van een kredietbank voorgesteld. Uit de bespre kingen die sindsdien zijn gehouden is de Amerikaanse regering gebleken dat vele landen het initiatief toejuichen, aldus Anderson. Jaarverslag Wereldbank In het jaarverslag van de wereldbank, dat heden door de president der bank E. Black, op de jaarvergadering van de Raad van Gouverneurs der bank alhier zal worden voorgelegd, wordt medege deeld, dat de door de bank in het afge lopen boekjaar verstrekte leningen 703.000.000 hebben bedragen en dat de reserves van de bank zijn gestegen tot het recordbedrag van 420 miljoen. Dit was het tweede opeenvolgende jaar, dat de bank meer dan 700 miljoen aan leningen heeft verstrekt. In het afgelopen jaar heeft de bank ook nieuwe hoogtepun ten bereikt, wat betreft de op leningen opgenomen bedragen en wat betreft het opnemen van leningen door de bank zelf. Het netto-inkomen van de bank is in het afgelopen boekjaar met 10 percent geste gen tot een nieuw hoogtepunt van 46.5 miljoen. De leningen De wereldbank heeft in het afgelopen jaar in totaal 30 leningen verstrekt aan 19 landen, waaronder 3 landen Gabon, Malakka en Soedan waaraan de bank tot dusverre nog geen leningen had ver strekt. Bij het verstrekken van leningen werd weer vooral de nadruk gelegd op de versteviging van de economische basis der lening opnemende landen. Zo werd voor de opwekking van elektriciteit niet minder dan 294 miljoen verstrekt. Le ningen voor transportdoeleinden kwamen op de tweede plaats met een bedrag van S 257 miljoen, waarvan onder meer 85 miljoen voor de spoorwegen in India, 39 miljoen voor de spoorwegen in Soe dan en 36,6 miljoen voor de spoorwe gen in Zuid-Afrika. Een lening van 72 miljoen voor de ontwikkeling op grote Advertentie Warme schotels LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 V schaal van het wegennet in Perzië vorm de de grootste lening welke de bank tot dusverre voor wegenaanleg heeft ver strekt. De leningen voor industrie en mijn bouw maakte in totaal 149 miljoen uit, waarvan onder meer drie leningen van te zamen 65 miljoen voor de Japanse staal industrie, 37 miljoen voor de industrie van krantenpapier in Finland en een le ning van 35 miljoen voor de winning- van mangaanerts in Gabon. Door de toetreding van Libië en Spanje als leden steeg het totale aantal leden der bank tot 68. Door de grote activiteit van de bank in het afgelopen jaar is het totale bedrag aan verstrekte leningen der bank gestegen tot 4.426 miljoen dollar, waarvan werd opge nomen 3.377 miljoen dollar, waarvan al leen in het afgeiopen jaar werd opgeno men 583 miljoen dollar, hetgeen een nieuw hoogtepunt betekent. De door de wereldbank in het afgelopen boekjaar opgenomen leningen bedroegen in totaal 432 miljoen, waarvan driekwart werd opgenomen buiten de Verenigde Sta ten. Op de Amerikaanse kapitaalmarkt werd in het afgelopen jaar slechts één nieuwe obligatieëmissie gedaan voor 100 miljoen dollar. Voorts heeft de Bank in het afgelopen jaar voor de eerste maal obligaties aangeboden in West-Duitsland en België, waarbij de emissie in West- Duitsland de eerste uitgifte op grote schaal van de Bank is geweest, welke geschied de in andere valuta dan dollars. Het netto resultaat van de emissie-activiteit dei- Bank in het afgelopen jaar was een stij ging van de gefundeerde schuld der Bank met 247 miljoen dollar, waardoor de to tale uitstaande schuld der bank op 30 juni 1959 het equivalent bedroeg van 1.905 mil joen dollar. Geraamd wordt, dat ongeveer de helft van deze schuld zich in het bezit bevindt van beleggers buiten de Verenig de Staten. De krappe positie op de wereld kapitaalmarkt, vooral in de Verenigde Sta ten heeft geleid tot een stijging van de rente, welke door de Bank voor nieuwe leningen moet worden betaald. Op 30 juni 1959 bedroeg deze rente 6 percent. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds, Per Jacobsson, heeft in een persconferentie, gehouden ter gelegenheid van de jaarvergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds en de Wereldbank, medegedeeld, dat het toezicht van het I.M.F. op de besluiten van de 68 aangesloten landen op het gebied van het handels- en betalingsverkeer waarschijnlijk zal worden uitgebreid. Hij zei te verwachten, dat in de loop van het komende jaar de overgangsperiode, voorzien in artikel 14 van de statuten van het fonds, zal worden beëindigd. Artikel 8 wordt dan van kracht en onder dit artikel mogen de aangesloten landen geen enkele beperking op hun handels- of betalingsverkeer handhaven zonder toestemming van het Fonds. Het invloedrijke blad van de Amerikaan se zakenwereld „Fortune" schrijft dat Europa op handelsgebied dreigt te worden verdeeld door het bestaan van twee groe peringen: de Gemeenschappelijke Markt en de Kleine Vrijhandelszone. Deze ver deling houdt niet alleen gevaren voor Europa in maar ook voor de zaak van de vrije multilaterale handel waarvan de V.S. voorstanders zijn. Vele Amerikanen zijn teleurgesteld over het feit dat de gemeenschappelijke markt niet tot een nieuwe verdergaande integra tie heeft geleid. Het is echter een feit dat de gemeenschappelijke markt weliswaar tegemoet komt aan de behoeften van enige continentale landen en veel kan doen om Duitsland en Frankrijk samen te binden, maar strijdig is met de belangen van Enge land en andere landen met handelsconnec ties die de wereld omvatten. Het blad zegt dat iedere regionale groe pering natuurlijk discriminerend werkt tegenover de buitenwereld, maar er zijn graden van discriminatie. In het algemeen zijn de omvangrijker doelen van de Kleine Vrijhandelszone der zeven, die een veel lossere associatie dan de Gemeenschappe lijke Markt is, in overeenstemming met het belang dat de V.S. hebben bij 'n vereniging van West-Europa en de opneming van Europa in een grotere Atlantische ge meenschap, aldus „Fortune". De Franse vakbonden bereiden zich voor op een loonstrijd met de regering na een betrekkelijk rustige zomer aan het industriële front. Zowel de communistische als de r.-k. en socialistische vakorganisa ties hebben zich uitgesproken voor hogere lonen en gezinstoeslagen. Het is zeer wel mogelijk dat zij samen zullen gaan, als er geen concessies worden gedaan. Onder de ontevredenen bevinden zich ambtenaren, employés van de staatsbe drijven, bankpersoneel en arbeiders in de bouwvakken en op scheepswerven. In ver scheidene gevallen is het loonoverleg al begonnen. De Franse regering heeft de commissie der Europese Economische Gemeenschap medegedeeld, dat zij de liberalisatie van de invoer uit het dollargebied heeft uit gebreid. Het liberalisatiepercentage is ver hoogd van 65,9 tot 79,8 percent. De com missie der E.E.G. tekent hierbij aan, dat het Franse liberalisatiepercentage thans weinig meer verschilt van dat der andere E.E.G.-landen. Het Duitse liberalisatie percentage voor de dollarinvoer is 80, dat van de Benelux 86 en dat van Italië 85. De commissie der E.E.G. is van plan nog dit jaar te onderzoeken of het moge lijk is zo spoedig mogelijk en op het hoogst mogelijke niveau de liberalisatielijsten der E.E.G.-landen aan elkaar gelijk te maken, en dienaangaande aanbevelingen te doen aan de lidstaten. Indien er landen zijn, die weigeren deze beperking van hun z juvei-einiteit te aan vaarden, dan heeft het Fonds technisch het recht deze landen zijn steun te ont houden, aldus Jacobsson. De kwestie van de beëindiging van de overgangsperiode komt ter sprake tijdens de heden te Wash ington beginnende jaarvergadering. Ja cobsson deelde mede te verwachten, dat de afgevaardigden van de Verenigde Sta ten, Canada en ook de Duitse afgevaar digde, minister Erhard, in hun toespraken op de jaarvergadering gewag zullen ma ken van deze kwestie. De landen, die er belang bij hebben, zullen vervolgens in de in november aanstaande te Tokio te hou den G.A.T.T.-conferentie de gelegenheid hebben hun standpunt uiteen te zetten. Bepaalde landen zullen wellicht in het ko mende jaar besluiten uit eigen beweging artikel 8 van toepassing te verklaren, maar het verdient volgens de voorkeur een collectieve stap te bespreken. Meer middelen Jacobsson onderstreepte verder, dat de betekenis van het Internationale Monetai re Fonds in het economische leven der lan den aanzienlijk is toegenomen, ondanks de kritiek op het fonds. De middelen van het fonds zijn dit jaar verhoogd van 9 mil jard tot 15 miljard dollar en de landen hechten er belang aan, dat zij niet meer zoals vroeger geheel afhankelijk zijn van hun eigen goudbezit, maar in het I.M.F. een tweede reserve hebben. De bij het I.M.F. aangesloten landen hebben vol gens Jacobsson thans de volgende taken: in de eerste plaats moeten zij de discri minerende beperkingen op de invoer van goederen uit het dollargebied opheffen, daar deze beperkingen geen reden van bestaan meer hebben, nu de voornaamste valuta's convertibel zijn. In de tweede plaats moeten alle beperkingen worden afgeschaft, of zij discriminerend zijn of niet. Ten slotte moet het vraagstuk van de artikelen 8 en 14 worden opgelost. Wereldinflatie geëindigd Naarmate de jaren verlopen en naarma te meer landen in staat zijn zich te on derwerpen aan artikel 8, gaan de werk zaamheden van het Internationale Mone taire Fonds zich ontwikkelen. Het Fonds gaat zich bezig houden met vraagstukken als die van de hausses en depressies, het vraagstuk hoe expansie en monetaire sta biliteit kunnen samen gaan, het vraag stuk van het beleid terzake van de natio nale schuld, enzovoort aldus Per Jacobs son. Monetaire stabiliteit, zo verklaarde Ja cobsson, is tegenwoordig het beginsel waardoor verreweg de meeste landen zich laten leiden. Naar alle waarschijnlijkheid is er aan de „wereldinflatie"-een einde ge komen. De buitensporige liquiditeit, die een erfenis was van de Tweede Wereldoor log, is verdwenen en het toezicht op het krediet is meer afdoend geworden. De pro- duktie stijgt, de concurrentie is levendiger en het verzet tegen de stijging der prijzen is krachtiger geworden. De versterking van de monetaire stabiliteit zal ten gevol ge hebben, dat er in de onmiddellijke toe komst in mindere mate beroep wordt ge daan op de middelen van het fonds. Ja cobsson onderstreepte verder, dat de con vertibiliteit besparing van tijd en geld in de wereldhandel met zich brengt en dat het onderscheid tussen landen met harde en zachte valuta een anachronisme is ge worden. Naar de Zuidhollandse Bank meedeelt is de inschrijving opengesteld op 400.000 5 percent 30-jarige eerste hypothecaire obligaties ten laste van de Stichting Steun Evangelisch Herstel te Rotterdam tot de koers van 100 percent. De lening wordt aangegaan ten behoeve van een belang rijke nieuwbouw op het terrein „De Blije Wereld" te Lunteren, dat in de zomer vol ledig bezet is door gezinskampen, die in een grote behoefte blijken te voorzien. De nieuwbouw met volledige inventai'is zal een bedrag vergen van ongeveer 350.000. Het restant ad 50.000 zal wor den gebruikt voor aflossing van de be staande hypotheek. De exploitatie is van een zodanige opzet en uitkomst dat, naar men verwacht, de verplichtingen uit hoofde van deze lening ruimschoots kun nen worden nagekomen. Als meerdere zekerheid wordt een eerste hypotheek ge vestigd ten behoeve van obligatiehouders op het onroerend goed der stichting te weten op de gebouwen van het conferen tieoord te Lunteren alsmede op de in eigendom van de stichting zijnde terrei nen aldaar. In de eerste tien jaar zal ƒ10.000 per jaar van de lening worden af gelost, daarna vijf jaar lang 12.000 per jaar, daarna vijf jaar 14.000, dan vijf jaar 16.000 ten tenslotte vijf jaar 18.000 per jaar. Versterkte aflossing is niet toe- i gestaan voor november 1969. Advertentie De commissie adviezen vestigingsrege lingen van de Sociaal-Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Econo mische Zaken geadviseerd de toegang tot het centrale-verwarmingsbedrijf aan toe latingseisen te binden. Het gevaar wordt niet denkbeeldig gedacht, dat nieuwe on dernemers de bekwaamheid en financië le draagkracht, die nodig zijn voor een goede uitoefening van het bedrijf, onder schatten. Ondernemingen met meer dan 25 man technisch personeel zouden bui ten de werkingssfeer van het vestigings- besluit kunnen vallen. Met een afzonder lijke vestigingsregeling voor het kasver- warmingsbedrijf kan de commissie slechts instemmen, indien de daarvoor vereiste vakopleiding een onderdeel uit maakt van de meer belangstelling genie tende opleiding voor het centrale-verwar mingsbedrijf. Om beunhazerij tegen te gaan kan de commissie zich verenigen met het voor stel de toelating tot de kleinhandel in ver- warmings- en koo'kapparaten en tot het kachel-smidsbedrijf aan minimumeisen te binden. Voor het luchtbehandelingsbe- drijf acht de commissie het stellen van toelatingseisen overbodig. De,, corpmissie adviezen vestigingsrege lingen van de Sociaal-Economische Raad is van mening, dat het geen zin heeft de kleinhandel in diepvriesprodukten aan enige regeling op grond van de vestigings wet bedrijven 1954 te onderwerpen. De specialistische vakbekwaamheid, beno digd voor deze detailhandel, is van zo ge ringe aard, dat diepvriesprodukten niet als kenmerkend voor een bepaalde branche kunnen worden gerekend. Daarmee wijst de S.E.R.-commissie de regeling van de kleinhandel in diepvriesprodukten, zoals opgenomen in het voorontwerp vestigings- besluit levensmiddelenbedrijven van de staatssecretaris van Economische Za ken van de hand. De commissie is van mening, dat voor een goed afzetapparaat van deze produk- ten een groot aantal verkooppunten is ver eist. Voor een economisch gebruik van een diepvries-container is voorts het voeren van een volledig assortiment veelal nood zakelijk, zodat het onjuist zou zijn het complex van diepvriesprodukten over verschillende specialistische branches op te splitsen. De Sociaal-Economische Raad heeft thans desgevraagd aan de staatssecreta ris van Sociale Zaken advies uitgebracht over een ontwerpbesluit tot wijziging van het Veiligheidsbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1938. Het advies is voorbe reid door de commissie arbeidswetgeving van de S.E.R., welke onder voorzitter schap staat van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Aangezien in de commissie ar beidswetgeving eenstemmigheid bestond over het uit te brengen advies heeft deze commissie namens de Raad het advies uit gebracht. Advertentie 3. De huisknecht boog eerbiedig, toen hij de kamer van de gravin binnentrad. „Me vrouw", sprak hij met een stem, die hees was van onderdanigheid, „hier is het.... ehwezentje, dat u zojuist naar binnen riep. Zou het geschikt zijn, om in dienst te nemen? Mij dunkt, het zou wel de plaats kunnen innemen van.." „Eduard, praet niet zoveel!" onderbrak de gravin streng. „Laet me eens kijken.... Neen, zo kan ik het niet zien. Houd het eens te gen het licht, wil je?" „Neen", zei ze met een rilling, „Ik zou dit schepseltje niet de hele dag om me heen kunnen dulden". „Zoals u wilt, mevrouw", zei Eduard buigend. Hij stapte naar het raam, open de het en sprak: „Zal ik dan maar „Niet doen!" riep de gravin scherp. Niets uit het raem gooien! Breng dit ventje maer naar Maitre Moutarde en vraeg of hij het kan gebruiken". Met Pancla onder zijn arm daalde de knecht af naar de keuken, waar een kok heel bedrijvig bezig was. „Wat willen jullie toch met me?" riep Panda verontwaar digd. „Laat me los!" „Zwijg, knaapje! Ik heb u niets gevraagd", berispte de knecht. „Mijnheer Moutarde, zoudt ge dit mis schien kunnen gebruiken?" De kok had het te druk om op te kijken. „Natuur lijk!" riep hij met een Frans accent. „Ik kan gebruiken alles. Zet het maar in de ijskast!" Binnenkort zal te Parijs de oprichting geschieden van „France-Investissement", een beleggingsmaatschappij volgens de bepalingen van de beschikking van 2 no vember 1945 met een kapitaal van twee miljard tweehonderd miljoen Franse franks. Deze maatschappij, waarvan de portefeuille uit Franse effecten zal zijn samengesteld, wordt opgericht onder aus piciën van de „Société d'Investissement el de Gestion" met medewerking van de volgende banken: voor West-Duitsland: Sal Oppenheim jr. en Cie, voor België: de „Société Beige de Banque S.A." en de firma J. Philippson, J. de Groof en Cie, voor Engeland: S. G. Warxurg and Co. Ltd, voor Nederland: de firma R. Mees en Zoonen. voor Zwitserland: de Banca Delia Svizzera Italiana en de firma Bor dier et Cie en voor Frankrijk: de Banque Louis-Dreyfus et Cie S.A. en de Crédit Industriel et Commercial. De staalstaking President Eisenhower zal woensdag ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers op het Witte Huis ontvangen, al dus is officieel in Washington medege deeld. De president zal beide partijen dringend verzoeken de onderhandelingen te hervatten. De staking van de staalar- beiders duurt reeds 76 dagen. Werkgevers en werknemers zullen niet gelijktijdig op het Witte Huis worden ontvangen. Eisenhower zei op zijn personferentie dat de staking „moet" worden beëindigd. Hij noemde de situatie onhoudbaar en liet doorschemeren dat hij eventueel de Taft- Hartley We' zal toepassen. President Eisenhower heeft het wets ontwerp betreffende de buitenlandse hulp verlening getekend, waardoor dit de kracht van wet heeft gekregen. De wet voorziet in uitgaven tot een bedrag van 3.225.813.000 dollar, 704.182.000 of 19 per cent minder dan waarom Eisenhower het Congres vroeg. Vorig jaar werd 3.298.000.000 dollar beschikbaar gesteld voor buitenlandse hulpverlening. Het is niet onmogelijk dat Eisenhower het Con gres in januari om aanvullende fondsen zal vragen. Advertentie door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40 en ƒ8.88. Ontspoord. Maandag is een sneltrein die op weg was van Madrid naar de ha venstad Algericas ongeveer honderd ki lometer ten noorden van de Spaanse hoofdstad ontspoord. Het ongeluk ge beurde doordat de spoorbaan was ver sperd door een waar stootblok van mod der dat door zware regenval op de rails was gespoeld. Volgens voorlopige be richten werden twee spoorbeambten ge dood en zeven passagiers gewond. Niet objectief. De Indonesische militaire autoriteiten hebben de UPI-correspon- dent Charles Smith, maandag weder om opgeroepen voor een verhoor. Dit was de derde keer dat hij werd onder vraagd. Smit wordt ervan beschuldigd, niet objectief te zijn in zijn berichtge ving, waardoor het aanzien van de In donesische republiek in het buitenland schade zou kunnen ondervinden. Mislukt. Op het Amerikaanse proefterrein Cape Canaveral is maandag een po ging om een Polaris raket te lanceren, mislukt. Toen bleek dat de proef mis lukte werd de raket van de grond af vernield. In Cape Canaveral was dit de vijfde mislukking van de laatste twee weken. Gul. Met 11.240 tegen 9.738 stemmen heb ben de mannelijke kiezers in het Zwit serse kanton Neuchatel het voorbeeld gevolgd van hun broeders in Vaud: zij besloten de vrouwen actief stemrecht te geven in intern-kantonale kwesties en passief kiesrecht voor de twee ze tels die Neuchatel in de senaat bezet. Ongeregeldheden. Maandag verschenen 21 opgeschoten jongens en meisjes voor de rechtbank in Kopenhagen om ver antwoording af te leggen van de onge regeldheden van drie weken geleden, waaraan zij hadden deelgenomen. De meeste verdachten verschenen in het gezelschap van vader of moeder voor de rechter, die boeten oplegde van tachtig tot tweehonderd kronen. Specialiteit. Het Russische partijorgaan de „Pravda" bericht dat de kernijsbre ker „Lenin", momenteel op proef vaart in de Oostzee, alle radio-actieve af val in speciale tanks opslaat. Deze tanks worden pas in speciale havens onder spe ciale voorzorgen geleegd, zodat geen afval in de zee komt. Met de „Savan nah", die in de Verenigde Staten op sta pel staat, gebeurt dit wel, volgens de „Pravda". Vuurwerk. In Modugno bij Bari (Italië) is gisteren een vuurwerkfabriekje in de lucht gevlogen, waarbij zeven mensen om het leven kwamen. Twee personen werden ernstig gewond. In de fabriek vervaardigden veertien arbeiders vuur werk voor een groot feest dat 's avonds zou worden gehouden. Knokploeg. Zwaar gewapende politie-bri- gades hebben maandag het hoofd kwartier van de plaatselijke vakbond van metaalbewerkers in Buenos Aires omsingeld en vierhonderd peronisten en communisten gearresteerd. In de maand van 25 augustus tot 25 septem ber zijn, volgens de federale politie, 158 terreurdaden gepleegd. Tot dusver zijn 36 terroristen gepakt. De meeste gearresteerden waren leden van Perons vroegere knokploeg, die bekend stond als Alianza Libertadora Nacionalista. Sikh. Tara Singh, leider van Sikhs, heeft een afzonderlijke staat voor zijn ge meenschap binnen de Indische unie geëist. Tara Singh dreigde premier Nehroe met „directe actei" indien de regering in gebreke blijft een Sikh- staat aan de noordwestelijke grens te vormen. Uit de gemeenschap van de Sikhs, een godsdienstige sekte waar van de mannen zich nimmer het haar laten knippen, betrekt de regering een belangrijk aantal manschappen voor de strijdkrachten. Levensgevaarlijk. In een wijnfabriek in Venetië zijn drie arbeiders maandag door dampen bedwelmd. Alle drie vie len in het vat dat zij aan het schoonma ken waren. Twee waren reeds dood toen zij door mede-arbeiders bevrijd wer den, de derde man overleed in het zie kenhuis. Dank. De drie Britse vliegers die onlangs uit de Oostzee gered werden door een Russische trawler zijn overgezet op een Britse oorlogsbodem, zo bericht het blad van de Russische vloot. Het Britse vlieg- dekschip Victoria schonk de bemanning van de trawler waar de mannen ver pleegd waren een grammofoon uit dank. Gangsters. De politie van Genua heeft twee uit de Verenigde Staten gedepor teerde gangsters en een piloot gearres teerd wegens smokkelarij in verdovende middelen. Tevens werd een kilo zuivere cocaïne ter waarde van vierhonderd duizend gulden op de zwarte markt in beslag genomen. Het K.N.M.I. deelt mee: Het hoofdcentrum van het belangrijke hogedrukgebied boven Centraal-Europa bevond zich dinsdagochtend om 7 uur iets ten oosten van Berlijn. Aan zijn zuidelijke flank wordt met wind tussen oost en zuid oost droge continentale lucht aangevoerd waarin de temperaturen gedurig hogere waarden bereiken. Aan de oostzijde van het hogedrukgebied heeft zich boven de Oekraine een noordwesterstorm ontwik keld met talrijke buien en zelfs sneeuw val. Op de oceaan daalt de luchtdruk gesta dig in het zeegebied tussen de Azoren, de Britse eilanden en het Spaanse schier eiland. Dit is voor het weer in Nederland in zoverre van belang dat de oostelijke tot zuidoostelijke stroming zich nog een paar dagen handhaaft en dat het bijzon der fraaie najaarsweer voortduurt. WEERRAPPORTEN Woensdag 30 september Zon op 6.37 uur, onder 18.22 uur. Maan op 3.55 uur, onder 17.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 september Hoog water 1.11 en 13.40 uur. Laag water 9.02 en 21.22 uur. Woensdag 30 september Hoog water 2.00 en 14.24 uur. Laag water 9.58 en 22.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. binnen- en buitenland. •n-2 n. W P ■- h Neerslag, laatste 24 uur. S'S E 2 <u Den Helder onbewolkt ozo 16 0 Ypenourg mist ono 17 0 Vlissingen onbewolkt o 19 0 Eelde mist windst. 17 0 De Bilt mist o 19 0 Twente onbewolkt ozo 18 0 Eindhoven onbewolkt o 18 0 Zd Limburg onbewolkt ono 18 Helsinki zwaar bew. n 10 .0 Stockholm mist windst. 12 0 Oslo geheel bew. nno 10 2 Kopenhagen regen zw 15 0,1 Aberdeen zwaar bew. windst. 19 0 Londen onbewolkt nno 21 0 Amsterdam onbewolkt o 18 0 Brussel onbewolkt ono 18 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt no 22 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble geheel bew. windst. 19 0 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn zwaar bew. windst. 16 0 Frankfort onbewolkt ono 19 0 München onbewolkt o 15 0 Zürich onbewolkt n 17 0 Genève geheel bew. ono 16 0 Locarno geheel bew. windst. 23 0 Wenen onbewolkt windst. 16 0 Innsbruck zwaar bew. w 18 0 Belgrado onbewolkt n 18 0 Athene zwaar bew. nno 28 0 Rome regen ono 28 1 Ajaccio licht bew. ono 26 0 Madrid geheel bew. windst. 22 4 Mallorca half bew. no 24 19 Lissabon onbewolkt nnw

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2