Eisenhower soepel ter zake van Berlijn en topconferentie j^Va/2 dag tot dag Afg eslagen MONTY-COATS ZEEDUFFEL HEREN-PARKA'S RIB-CORD Kroesjtsjev gelooft dat de president de koude oorlog wil doen eindigen Scherven van Sat u mus in Wormerse wei? Rode Kruis vraagt steun voor Japan, giro 777 Bonn gedempt optimistisch (Qp de ^^Praatótoel DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 35.— ƒ59.75 natuurlijk II ENS EN PAARLAARSTEEG 1 „Vera" zette „Tjitjalengka' aan de grond Overstromingen in Brazilië Bezoeken in Washington Mr. Luns zal wensen van KLM vertolken Tibetaanse kwestie voor de UNO-agenda voorgedragen Voldoening in Londen Beneluxgrenzen open voor personenverkeer Nog witter strelend wit... De beschikking van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Y. Scholten tot vernietiging van een tweetal besluiten der N.T.S., betrekking hebbende op een beperking der foto-jour nalistieke vrijheid, zal grote voldoening hebben gewekt bij allen die een zo breed mogelijke vrijheid van voorlichting en in formatie beschouwen als een duurgekocht en onaantastbaar goed. Het monopolistische karakter van de thans ongedaan gemaakte regeling, die de Nederlandse Televisiestichting had uitge broed, heeft terecht in Nederlandse pers kringen tot unanieme protesten geleid en daardoor is de publieke opinie warmgelo pen voor een zaak, die ook in vele andere opzichten steeds meer in het middelpunt der algemene belangstelling komt te staan: de Nederlandse televisie in groot ge heel. Een bijzonder bedenkelijk verschijnsel bij deze onverkwikkelijke aangelegenheid is wel geweest, dat deze ingrijpende maat regel van beperking en monopolie-verle- ning de duidelijke bijbedoeling had één zeer bepaald persorgaan, namelijk het on afhankelijke „Weekblad voor Televisiekij kers" te treffen. Dat de N.T.S. de euvele moed gehad heeft deze boycot effectief te maken door een middel dat tegelijk de he le Nederlandse pers trof, is een verschijn sel dat als een veeg teken voor de menta liteit der betrokken bestuurders moet wor den beschouwd. Er spreekt een eigen machtigheid uit, die een groot gebrek aan begrip voor de betekenis en de functie van de pers in de samenleving verraadt. Een gevolg van deze eigenmachtigheid is nu geweest, dat de boomerang keurig is teruggekomen op eigen hoofd. Het „Weekblad voor Televisiekijkers" had geen betere propaganda kunnen wensen. De monopolistische neigingen der omroe pen zijn opnieuw en zeer navrant aan de kaak gesteld en het publiek heeft nu in kleuren en geuren vernomen dat het bijna slachtoffer van die monopolistische nei gingen was geworden, terwijl het toch al niet onverdeeld enthousiast is over de ma nier, waarop het waar voor zijn kijkgeld krijgt. Het zal zaak zijn, voortaan scherp op te letten en elke poging in deze onaan vaardbare richting onmiddellijk te onder kennen en te ontzenuwen. De Nederlandse journalistiek is dat aan haar stand en reputatie verplicht. Advertentie 100 wol waterafstotend winddicht kleurecht voor jongens en Meisjes Dames en Heren Leeftijd 7 jaar waterafstotend teddy voering Voor Sportkleding Het 10.973 ton metende Nederlandse pas sagierschip „Tjitjalengka" is door de wer velstorm Vera in Yokkaitsji aan de grond gelopen. Alle passagiers waren aan wal gegaan voordat gezagvoerder P. Hoetjer zijn schip en bemanning van 185 koppen zaterdag avond naar de Ise-baai liet varen om de storm daar af te wachten. Volgens de kustwacht bevond het schip zich toen niet meer in gevaar. De „Tjitjalengka" bevaart de route lus sen Zuid-Amerika en Japan. Het grootste deel van de passagiers was in Kobe reeds aan wal gegaan. Op weg naar Yokohama, waar het schip zondag werd verwacht, ont ving kapitein Hoetjer de stormwaarschu- wing. Er waren toen nog ongeveer dertig passagiers aan boord die in Nagoya en Yokkaitsji aan land werden gezet. Het schip voer naar de Ise-baai en werd door de hoge golven dichtbij de vuurtoren Yokkaitsji aan de grond gezet. RTO DE JANEIRO (UPI) In de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul zijn ten gevolge van overstromingen ten min ste 104 personen om het leven gekomen, al dus is in Rio de Janeiro medegedeeld. Alleen in het gebied van Candelaria telt men 71 doden en 23 vermisten. In Sobra- dinho kwamen 31 personen om het leven door een landverschuiving. (Van onze correspondent in de V.S.) Eisenhower, die dertien uren nadat Kroesjtsjev vertrokken was, een pers conferentie hield, heeft kennelijk enige invloed ondergaan van de betogen die de Russische leider op hem heeft afgevuurd. De Amerikaanse president maakte de indruk geloof te hechten aan Kroesjtsjevs wens minder geld uit te geven voor de bewapening en bovendien constateerde Eisenhower, dat Kroesjtsjev geen ultimatum handhaafde inzake Berlijn. De president zelf toonde zich meer dan ooit bereid een nieuwe oplossing voor Berlijn te overwegen en herhaalde niet langer aldaar geen duimbreed te zullen wijken. Eisenhowers grotere soepelheid ten opzichte van Berlijn zal ongetwijfeld ongerustheid in Bonn veroorzaken. Eisenhower kon ook thans nog niet meedelen of het al dan niet tot een top conferentie zal komen. Daarover moet hij overleg plegen met Amerika's bond genoten. Wat hemzelf betreft kon hij echter verklaren, dat vele bezwaren tegen een topconferentie uit de weg zijn geruimd. Met Kroesjtsjev is hij overeen gekomen de besprekingen over Berlijn te heropenen. Deze besprekingen kunnen wel niet eindeloos duren, doch een tijdslimiet zal er ook niet aan worden gesteld. Dit laatste betekent, volgens Eisenhower, dat inzake Berlijn geen ultimatum meer bestaat en dat men niet onder pressie zal onderhandelen. Kroesjtsjev heelt bovendien de verzekering gegeven nooit pressie in de zin tc hebben gehad. De president zag er enigszins vermoeid uit en was kennelijk verkouden. Deze ver koudheid zit hem dwars, sedert zijn terug keer uit Europa. Hij zei een paar dagen in een droog woestijnklimaat vakantie te zullen nemen. Eisenhower toonde zich al lerminst sceptisch ten aanzien van de woorden, die Kroesjtsjev heeft gesproken. De president leek er volkomen van over tuigd dat Kroesjtsjev het meende toen hij zei dat men iets redelijkers moest gaan doen dan zoveel geld aan bewapening uit geven en hij leek bovendien voetstoots aan te nemen dat Kroesjtsjev de waarheid sprak toen deze verklaarde inzake Berlijn nooit pressie te hebben willen uitoefenen. Het toneeltje toen de Russische leider met Eisenhowers kleinkinderen had gepraat, noemde de president „hartverwarmend". Kortom de menselijke warmte, die onge twijfeld van Kroesjtsjev kan uitgaan, heeft haar uitwerking op de Amerikaan se president niet geheel gemist. Eisenho wer noemde het de basis van hun conver saties, dat Kroesjtsjev en hij ervan over tuigd zijn dat een grote oorlog iets on denkbaars is. (Reuter-AFP) Direct na de perscon ferentie heeft James Hagerty, de pers chef van de president, Eisenhowers ver klaringen over Berlijn nader toegelicht. Met toestemming van Eisenhower ver klaarde hij desgevraagd dat de president natuurlijk niet heeft bedoeld dat de vrij heid van het volk van West-Berlijn zal worden opgegeven of dat de geallieerde rechten door een eenzijdige actie zullen worden prijsgegeven. Eisenhower heeft al leen maar willen zeggen dat hij nu niet tot in bijzonderheden de uiteindelijke re geling van het Berlijnse vraagstuk kon aangeven. De nadruk ligt er op dat een oplossing aanvaardbaar moet zijn voor de mensen in het betrokken gebied, en na tuurlijk vooral voor de Westberlijners en de Westduitsers, aldus Hagerty. Enige oplossing Een donderend applaus begroette Kroesjtsjev toen hij maandagmiddag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten in het overvolle Moskouse sportpaleis ver scheen om zijn volk verslag uit te bren gen over zijn dertiendaags bezoek aan de kapitalistische wereld. Kroesjtsjev betoog de dat onze tijd een tijd van vrede en voor uitgang kan worden als de bestaande kwesties maar op basis van vreedzaam naast elkaar bestaan opgelost worden. Er is geen andere oplossing, zei hij. Kroesjt sjev wees erop dat ook president Eisen hower dit beseft en een bewijs van groot staatsmanschap leverde door hem, Kroesjtsjev uit te nodigen. Hij had van Eisenhower de indruk gekregen dat deze oprecht de koude oorlog wil beëindigen en normale betrekkingen met de Sovjet-Unie en alle landen wil vestigen. Alleen een politieke blinde zou overigens kunnen zeg gen dat na een enkel bezoek aan de Ver enigde Staten alle vraagstukken tussen Rusland en de Verenigde Staten opgelost zijn. Kroesjts'ev vertelde dat hij op zijn rit naar het Witte Huis verrast was geweest een vriendelijk publiek te zien dat even wel geen uitdrukking aan zijn gevoelens gaf. Later had hij vernomen dat de reden van dit gedrag was dat voor de officiële stoet een auto met een groot bord had ge reden waarop geschreven stond hem be leefd te begroeten maar niet te applaudi- seren. Cabot Lodge had hem desgevraagd bevestigd dat dit zo was maar eraan toe gevoegd dat het geen officiële auto was geweest en dat niemand wist wie daar achter zat. Na dit verhaal vroeg Kroesjt sjev aan zijn gehoor of het waar zou kun nen zijn dat een auto door een strenge politieafzetting kan komen zonder dat de politie daar iets van weet. De Russische premier vertelde over de onvriendelijkheden die hij in Los Angeles te vei'duren had gehad en over zijn waar schuwingen dat hij bereid was meteen te vertrekken .Maar de volgende ochtend had hij een volkomen veranderde sfeer bemerkt. Hij was niet langer een gevange ne maar kon vrij lopen en de handen druk ken van gewone Amerikanen. Vooral de hartelijke ontvangst van de Sanfrancisco- se havenarbeiders had hij op prijs gesteld. Het bezoek aan Iowa had hem getoond dat de Amerikanen weten hoe mais verbouwd moet worden. Kroesjtsjev zei niet van zins te zijn over onvriendelijke betogingen uit te weiden. Dat was meesttijds het werk van bepaalde mensen en fascistische vluchtelingen die hem van stad tot stad achterna liepen. Afgezien van enkele uit zonderingen had de Amerikaanse pers, radio en televisie zijn tocht correct ver slagen. Kroesjtsjev beëindigde zijn toespraak met een uitroep die wel nooit eerder in het sportpaleis gehoord zal zijn, namelijk: „Leve de vriendschap tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten". Nieuw tijdperk? De verklaringen van Eisenhower en Kroesjtsjev lijken er volgens Britse diplo matieke waarnemers op te wijzen dat hun besprekingen in Camp David beter verlo pen zijn dan men had durven hopen. Als de huidige stemming behouden kan blij ven, staat de wereld wellicht aan het be gin van een nieuw tijdperk, waarin de koude oorlog zal worden beëindigd, zo me nen zij. De waarnemers baseren hun optimisme op de volgende drie punten: 1. de beide staatslieden laten zich guns tig over elkander uit. Eisenhower noemde Kroesjtsjev een dynamisch en buitengewo ne persoonlijkheid en Kroesjtsjev prees Eisenhowers politieke wijsheid, moed en betekenis. 2. Eisenhower verklaarde dat er bij de besprekingen van het afgelopen weekein de vorderingen zijn gemaakt en dat vele bezwaren tegen een topconferentie zijn weggenomen. 3. Eisenhower en Kroesjtsjev zijn het er over eens dat er voor nieuwe onderhande lingen over Berlijn geen bepaalde tijdsli miet bestaat waarbinnen die onderhande lingen tot een regeling moeten leiden. Dit betekent volgens de waarnemers dat het Westen dus niet meer het gevoel be hoeft te hebben dat het onder de druk van een Russisch ultimatum staat in geval van een topconferentie. West-Berlijn zou nu in ieder geval een adempauze hebben tot na Eisenhowers bezoek aan de Sovjet- Unie, in mei of juni van het komende jaar. In de wei van Wormer is men bezig te onderzoeken wat er nu in het gat zit, dat meer dan een week geleden rverd ontdekt. Binnen de eerste damwand wordt nu een tweede, dieper reikende, damwand geheid. Leden van de hulp- verlenigingsdienst hebben al iets ge vonden: scherven van urnen uit een zeer vroege periode in de geschiedenis van Nederland. (Van onze correspondent in de V.S.) De Nederlandse minister Luns bracht gisteren en vandaag een serie bezoeken aan het State Department. Hij zou van morgen om elf uur Herter ontmoeten en vanmiddag om vijf uur Dillon. De Neder landse minister is uiteraard zeer geïnte resseerd in de nadere bijzonderheden om trent de gesprekken met Kroesjtsjev, maar met name bij Herter en Dillon zal hij waarschijnlijk de K.L.M.-aspiraties naar voren brengen om landingsrechten aan de Amerikaanse westkust te verwer ven. (Reuter) Ook zal minister Luns van daag de plaatsvervangende onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Livingston Merchant, ontmoeten. Nederlandse ambtenaren hebben ge zegd, dat het om routinebesprekingen gaat. Het behoort., zo zeiden zij, tot de ge woonte van minister Luns naar Washing ton te komen voor bespi-ekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken als hij de jaarlijkse zitting van de Algemene Ver gadering van de UNO te New York bij woont. Er bevindt zich in Washington nóg een Nederlandse minister en wel de minister van Financiën, J. Zijlstra, die de conferen tie van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds bijwoont. Terwijl de ministers Luns en Zijlstra de politieke en financiële zaken van Neder land behartigen, wijdt de landbouwatta- ché van de Nederlandse ambassade, dr. ir. A. S. Tuinman, zich volledig aan een tentoonstelling van Nederlandse dalhia's te Washington. De internationale tentoon stelling van dalhia's werd zaterdag door dr. Tuinman geopend. Elke dag verzorgt hij persoonlijk de Nederlandse inzen ding. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft medegedeeld, dat het naar aanleiding van de ramp, die Japan heeft getroffen, zijn gironummer (777) heeft opengesteld voor het ontvangen van bijdragen voor de hulpverlening aan de Japanse bevolking. TOKIO (UPI) Het dodencijfer als ge volg van de wervelstorm in Japan was he denmorgen 1799. Er worden nog 1953 per sonen vermist en een groot aantal van hen zal vermoedelijk eveneens dood zijn. Bovendien zijn 4695 mensen gewond. Ruim 350.000 woningen zijn onbewoonbaar, waardoor ten minste 970.000 mensen dak loos zijn geworden. Het grootst zijn de aantallen slachtoffers en de schade van de tyfoon in de prefecturen Aichi en Mie op liet hoofdeiland Honsjoe. Daar werden windsnelheden van tegen de 300 km. per uur gemeten. Dertig uur na de natuurramp zijn red dingsploegen aangekomen bij het dorp Nagasjima, dat vrijwel van de aarde ver dwenen is. In de streek Ama, in de pre fectuur Aichi, zijn grote gebieden nog niet verkend. Lange konvooien vrachtwagens zijn on derweg naar de getroffen gebieden met levensmiddelen, kleding, dekens, tentzei len en medicamenten. Maar overal zijn wegen en bruggen zwaar beschadigd, zo dat de konvooien slechts langzaam vorde- Een woordvoerder van de Amerikaanse vertegenwoordiging bij de UNO heeft maandag gezegd, dat de Verenigde Staten een Iers initiatief tot het ter sprake bren gen van de kwestie van de schending van de mensenrechten in Tibet in de Algeme ne Vergadering steunt. De Ierse vertegenwoordiging zet haar overleg over dit punt met verscheidene vertegenwoordigingen voort. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Louw, wees erop, dat de blanke bevolking van Zuid-Afrika geen ko lonisten zijn. „Zuid-Afrika is ons natuur lijk en nationaal tehuis. Wij zijn thans vreemdelingen in de landen van onze voor vaders." (Van onze correspondent in Bonn) Duitsland cn Berlijn zijn tijdens de be sprekingen te Camp David tussen Eisen hower cn Kroesjtsjev niet tekort gekomen. Dat is de voornaamste indruk, die in de Westduitse hoofdstad heerst over het Ame rikaans-Russische overleg van de laatste dagen. Volgens een andere positieve offi ciële waardering ziet het er naar uit, dat Kroesjtsjev werkelijk belang stelt in ont wapening. West-Duitsland zal zich zeker neerleggen bij een grote ontwapenings overeenkomst. Dit wil niet zeggen, dat Bonn niet uiter mate voorzichtig in zijn beoordeling is ge bleven. Maar een, wat men hier noemt ge dempt optimisme kan er toch zeker af. De Duitse eenheid, zo zegt men, is weliswaar niet in zicht, maar de Berlijnse kwestie is dan toch maar ontdaan van gevaarlijke ultima, termijnen en wat dies meer zij. De bezegeling van de status quo en de zoge naamde „cementering" van het bestaan van twee Duitse staten zijn van Ameri kaanse kant ook niet bevestigd. Vaste binding Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren in het C.D.U.-partijbestuur zelf dat de hoop bestaat, dat Rusland iets wil doen inzake de algemene gecontroleerde ontwapening. Hij zei verder, dat „onze toe komst in de vaste binding met de Verenig de Staten ligt". Hij prees de standvastige houding van Eisenhower, waaruit hij con cludeerde dat het begrip flexibiliteit niet meer in de Amerikaanse woordenschat voorkomt. Op deze voorzichtige toon komen te Bonn de officiële reacties op het overleg van Camp David los. Men gelooft hier dat een lange serie gesprekken en conferen ties voor de deur staat en dat een periode van ontspanning speciaal met het oog op de bevolking van West-Berlijn zeker niet uitgesloten behoeft te worden geacht. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt zei gisteren, dat Berlijn nu „enige maan den van rust" tegemoet zou kunnen gaan. (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst grote voldoening over het resultaat, dat president Eisenhower en premier Kroesjtsjev totdusver hebben be reikt, hoewel men tenvolle beseft, dat tal van moeilijkheden overwonnen moeten worden, wil een volledig succes worden be reikt. Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat het gezamenlijke communi qué de Britse regering tot voldoening stemt. Macmillan zond telegrammen van gelukwensen aan Eisenhower en Kroesjt sjev. Het lijdt geen twijfel dat het begin van internationale ontspanning van invloed zal zijn op de Britse algemene verkiezin gen. Premier Macmillan schuift, tot woede van zijn tegenstanders in zijn verkiezings campagne zijn oorspronkelijk initiatief om naar Moskou te gaan als een persoonlijk succes naar voren. Macmillan overdrama- tiseert de gebeurtenissen misschien, als hij verklaart, dat Kroesjtsjev's ultimatum van 27 november, hem herinnerde aan 1914, toen men door gebrek aan persoonlijk con tact tussen de staatslieden en heersers in een onwrikbare positie kwam te verkeren, welke de oorzaak was van de uitbarsting. Macmillan betoogt dat het aanvankelij ke alarm plaats heeft gemaakt voor be sprekingen en onderhandelingen. „Gij kunt rustig aan uw werk gaan, riep de premier de menigte toe, „Want zo lang er gepraat wordt, is er geen gevaar." Later herhaalde hij nog eens in een on derhoud, dat het duidelijk is dat twee belangrijke dingen in Washington zijn be reikt, namelijk dat van nu af onderhande lingen in de plaats zijn gekomen van een ultimatum en dreigingen en tegendreigin- gen met geweld en dat wij nu op weg zijn naar de top. (Vervolg van pag. 1) Douaneformaliteiten Inzake de douane- en fiscale bepalingen merkte de memorie van antwoord op, dat de volledige afschaffing van de personen controle aan de binnengrens overigens thans in voorbereiding is. Aan de verplichting bepaalde douaneformaliteiten aan de on derlinge grens in het goederenverkeer te vervullen, zal, naar de mening van de re gering, mede door de restrictieve bepa lingen van de overgangsovereenkomst, voorlopig niet zijn te ontkomen. De rege ring zal echter niet nalaten al het mogelij ke te doen ook in het goederenverkeer de grensformaliteiten te vereenvoudigen. Fiscale unificatie niet mogelijk Ofschoon verschillen in de stelsels van heffing van de directe belastingen in de drie landen een vergelijking van de fisca le concurrentiefactoren moeilijk maken, is het, voor een gelijkheid in de mededin gingsvoorwaarden geen absoluut vereiste de heffingssj'stemen te unificeren. Een ge lijk maken van de totale fiscale lasten is trouwens niet alleen niet noodzakelijk doch zelfs niet mogelijk. Elk van de lan den behoudt immers zijn eigen verant woordelijkheid met betrekking tot het bud gettaire, monetaire en overige fiscaal- economische beleid en kan derhalve een belangrijke mate van vrijheid ook op fis caal terrein niet ontberen. De landbouw Sprekend over de landbouw zegt de Me morie van Antwoord, dat de regering het betreurt, dat de volledige vrijmaking van het landbouwverkeer nog niet mogelijk is gebleken. Dit feit vindt zijn erkenning in de landbouwparagrafen van de overgangs bepalingen, die de regering echter op zich zelf geen vrees geven, dat de landbouw nog lange tijd een uitzonderingspositie zal blijven innemen. Het is de bedoeling, zo wordt meegedeeld, dat telkens wanneer voor een produkt of voor een groep pro- dukten de voorwaarden voor volledige vrij making van het handelsverkeer zijn ver wezenlijkt, de toepassing van de gehele reeks overgangsmaatregelen voor dat produkt of die groep wordt beëindigd. Het stuk betoogt nog eens, dat opheffing van de structurele verschillen in de agrarische sector geen belemmering vormen voor de harmonisatie van het landbouwbeleid en de vrijmaking van het handelsverkeer. Naar aanleiding van de op de Hoge Ve- luwe overeengekomen richtlijnen wordt gezegd, dat die moeten worden gezien als overgangsbepalingen, die voor de betrok ken produkten slechts zullen gelden tot een in voldoende mate geharmoniseerd landbouwbeleid ter zake is tot stand ge- i De vos, de kraai en de kaas Waar ik dit verhaaltje nou van heb, weet ik echt niet. Het is niet van La Fon taine. Dat ken ik en u waarschijnlijk ook wel. Nee, ik moet het van een ander heb ben en ik vind het zeer leerzaam, dus is het belangrijk dat ik het even vastleg. D'r was es een vos, een lepe vrijer, slank en dik in zijn haar. Zoiets als Goed- bloed, die vriend van Panda. Nou en die vos zat op een ochtend op een bank in het Vondelpark te zonnen en voelde zich wel prettig, behalve dan dat ie zat te tandakken van de honger en dacht: hoe kom ik aan een dragelijk ont bijtje zonder al te veel opzien te wekken van kakelende kippen en zo. Enfin, hij stapte in zijn jeep en ging maar zo wat rondtoeren, tot ie op een ge geven moment aan een ouwe eik kwam en daar maar weer even stopte, om in de schaduw een beetje van de koelte te gaan genieten. Goed, hij zit zo, kijkt es rond en ook toevallig es naar boven. En wat ziet ie daar? Een kraai. Warempel. En die kraai zat me daar met een juweel van een Edammer kaasje in zijn bek. Hoe kom i k nou aan dat kaasje, dacht de vos. Wacht, dacht-ie verder, ik ga op zijn ijdelheid werken. „Acidh die kraai!" riep-tie naar boven. „Waddenweertje weer!" De kraai knikte van dat-ie dat ook vond. „Alleen", zei de vos, „een beetje mu ziek zouden we best kunnen gebruiken!" En weer knikte de kraai. „Ik weet ivat", zei de vos. „Als jij nou es die aria zong van „Lach dan, Paljas- so!" (Hij wist dat dan die kaas naar be neden zou vallen). Even ontstond er een stilte. Toen nam de kraai de kaas uit zijn bek met zijn rechter poot en zei: „Jij denkt zeker dat ik die fabel van La Fontaine niet ken!" Nou moet u niet denken dat dit slaat op het bezoek dat Kroesjtsjev juist aan Ame rika heeft gebracht en op hetgeen Eisen hower daarover heeft gezegd Vast niet. Ik doe niet aan politiek. Jan van Ees Advertentie bracht. Indien deze bestudering waar bij vanzelfsprekend ook van Nederlandse zijde zekere offers moeten worden ge bracht niet op redelijke kortere termijn tot zekere zakelijke en praktische ontwik kelingen voor een vrijer handelsverkeer zal leiden, acht de regering de toekomsti ge verdere ontwikkeling van de Benelux inderdaad zorgwekkend. Harmonisatiestreven Het voor het moment gescheiden optre den van de Beneluxpartners ten aanzien van enkele groepen produkten in de E.E.G. houdt overigens niet in, dat niet met kracht zal worden gestreefd naar een verdere harmonisatie en naar een vrije uitwisseling binnen de Benelux ook voor deze produkten. Zolang evenwel geen wer kelijke voortgang wordt bereikt in de rich ting van een vrijer handelsverkeer tus sen de Beneluxlanden onderling, is het niet mogelijk ten aanzien van deze pro dukten in de E.E.G. als Beneluxeenheid op te treden. De basis voor de minimumprijzen te weten de kostprijs, verhoogd met eqn pas sende winstmarge, zoals neergelegd in ar tikel 14 van de overgangsovereenkomst, is inderdaad naar Nederlandse opvatting on gunstiger dan die, voorkomend in artikel 44, lid 3, van het E.E.G.-verdrag, waarin de minimumprijzen slechts in relatie ge bracht worden met de gemiddelde natio nale kostprijzen. Op dit punt heeft de Be nelux niet tot model gediend voor de E.E.G. De regering acht deze minimum prijsbasis dan ook weinig gelukkig en zal zich ertegen verzetten, dat in de E.E.G. deze basis in de praktijk wordt overgeno men.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3