Keurkapokmatrassen Goede Herderkerk schuldvrij Problemen M W// Bij de driehonderdste afvaart na de wedergeboorte van de Hansa-lijn CIJFERS UIT HET VERSLAG VAN GEMEENTE VELSEN OVER 1958 IK üf mi B 8 Wj s B ÜJ B B HP ill 181 §j 8 gf Up H f9 iÉH 1 8 8 fül 111 HP ÉI 8 SBB l 8 8 3 8 B 1 Él ff Pi S SU lül 8 ÜP HP H jü SP m ÜS m H 8 8 jjf iü| ju 8 8 §jj 8 I 8 j§ 8 jjj B 8 lÉi 8 B B B Hü SB 8 H LANGS SLUIZEN EN HAVENS Indrukwekkende viering 25-jarig bestaan OP DE HONDERD VELDEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 Haarlemse politierechter Bromfietser wilde er na botsing van door gaan Cutterzuiger in Haarlem te water gelaten Betaling abonnementsgeld per giro BLEYLE VETRIX petroleum DE HAARDOLIE Kleine nederlagen voor Sportief-tientallen iVEOHAIR (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) HET SCHIP, dat hierbij is afgebeeld behoort toe aan de Deutsche Dampf- schifffahrt Gesellschaft „Hansa" te Bremen, een bekend scheepvaartbedrijf waarvan de schepen namen dragen van rotsen en torens. De Hansalijn heeft zich in het bijzonder toegelegd op het vervoer van zware goederen en veel van haar schepen zijn daarom uitgerust met laadbomen met een vermogen van meer dan 200 ton. Met de afvaart van het m.s. „Frauenfels" begin oktober verwezenlijkt de Hansa de driehonderdste afvaart na de tweede wereldoorlog van haar lijndienst van Noord-Duitsland naar de Arabische Golf. De eerste afvaart na de oorlog had plaats met het m.s. „Axenfels". Spoedig werd de dienst uitgebreid tot veertien daagse afvaarten. Thans wordt een weke lijkse dienst onderhouden van de havens Bremen, Hamburg, Antwerpen en Rotter dam af naar de voornaamste havens aan de Arabische Golf. De „Arsterturm" is één van de zes Hansa-schepen, waarvan de naam op „turm" eindigt. Het schip is goed veertien jaar oud en heeft in die tijd al verschei dene eigenaars gehad. In 1945 kwam het gereed bij de Deutsche Werft in Hamburg; eigenaar was Fried. Krupp A. G. en „Bettsdorf" was de eerste naam. Het is een van de standaardtypen, die gedurende de laatste oorlog in Duitsland werden ge bouwd. Deze schepen zijn heel wat kleiner dan de standaardtypen van Amerika, zo als de Liberty's en de Victory's, die ruim 7000 ton meten en een draagvermogen hebben van rond 10.000 ton. Het in Duits land gebouwde standaardtype noemde men „Hansa"; er zijn vier klassen. Type „Hansa A" omvat schepen van 3000 ton draagvermogen, type „Hansa B" schepen van 5000 ton, type „Hansa C" schepen van 9000 ton en het type „Hansa-Fertigbau- programm" schepen van 10.000 ton draag vermogen. Het schip kwam aanvankelijk niet on der Duitse vlag in de vaart, want nauwe lijks gereed moest het aan Engeland wor~ den afgestaan; dat geschiedde op 21 juni 1945. Het Ministry of Transport bracht het schip onder de naam „Empire Gaffer" in bedrijf en gaf het in exploitatie bij T. L. Duff Co. De tweede verandering voltrok zich in het jaar 1947 toen de naam veranderd werd in „Baltrader" en de United Baltic Corporation Ltd. te Londen eigenaar werd. Tot 1956 heeft het schip voor deze rederij gevaren, maar in 1952 onderging het nog eerst een naamsver andering: van „Baltrader werd het „Bal tic Fir". Intussen had de Hansah.in een flink aantal nieuwe schepen in de vaart ge bracht. De Duitse koopvaardijvloot had zware verliezen geleden en wat er aan Advertentie verkrijgbaar bij WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Straf 10 hoger dan de ets De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, heeft maandag een 18-jarige fabrieksarbeider uit Velsen die met zijn bromfiets een andere bromfietser aanreed enzcih aan de consequenties trachtte te onttrekken, veroordeeld tot een hogere geldstraf dan de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had ge- eist. In de avond van 21 juni onderbrak een schoenhersteller uit Velsen op de Drie- huizerkerkweg zijn bromfietstocht om zijn stofbril op te zetten. Juist toen hij zijn bromfiets weer wilde starten botste de fabrieksarbeider, eveneens op zijn brom fiets, van achteren tegen hem aan. He', spatbord werd beschadigd en de ver snellingskabel brak. „Zegt. u maar wat u van me krijgt", zei de fabrieksarbeider. Toen kwamen er een paar vrienden bij. „Waarom ga je niet op het voetpad staan. Je kunt een pak slaag krijgen", zeiden „We gaan naar het politiebureau", ant woordde de schoenhersteller, maar al spoedig bleek dat de knapen hem tracht ten kwijt te raken. Door de kapotte ver snelling had de schoenhersteller veel moeite om verdachte en zijn vrienden in het oog te houden. Hij kwam hierbij zelfs te vallen en werd aan een voet gewond Verder vertelde de schoenhersteller dat de fabrieksax-beider slechts een rijks daalder bij zich had. De schade bedroeg echter 50. De officier van Justitie wilde aannemc dat verdachte aanvankelijk de schade wel heeft willen regelen, maar later door zijn vrienden is beïnvloed. Hij eiste 40 of twaalf dagen. De politierechter maakte er echter 50 of 25 dagen van. Bij de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. n.v. is met goed gevolg te water gelaten een demontabele cutterzuiger welke ge bouwd wordt in opdracht van de maat schappijen Richard Costain Ltd te Londen en D. Blankevoort Zn. n.v. te Bloemen- daal. De bouw geschiedt volgens ontwerp van een Amerikaans ingenieursbureau in Florida. Het ontwerp is zodanig dat koraal- rots gecutterd kan worden en het gehele gevaarte in gedemonteerde toestand over land vervoerd kan worden. Het geïnstalleerd vermogen is 4000 pk met mogelijkheid tot verhoging hiervan. De lengte van het schip bedraagt 45 m, de bi-eedte 12 m. Na voltooiing vertrekt het schip voor de uitvoering van een werk bui ten Europa. scheepsruimte over was moest vrijwel ge heel aan de geallieerden worden afge staan. De Duitse rederijen hebben later de gelegenheid gekregen die uitgeleverde schepen terug te kopen. Zo werd weer een aantal schepen van het Duitse standaard type onder Duitse vlag gebracht. In 1956 kwam de „Baltic Fir" bij de Deutsche Schifffahrt Gesellschaft Hansa, waaraan het schip de naam „Arsterturm" te danken heeft. Het schip meet 1764 reg. ton bruto, is lang over alles 91,80 m, tus sen de loodlijnen 85 m, breed 13,55 m en diep 4,85 m. De stoommachine ontwikkelt 1200 pk. voor een vaart van elf knopen. Tot op heden heeft de „Arsterturm" ge lukkiger gevaren dan zijn voorganger, die (in 1944 nieuw opgeleverd) op 26 februari 1945 voor Kristiansund bij een vliegtuig- aanval verloren is gegaan. Ar ie van der Veer coccc<xocccccocccoccc U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. c>xcococa»coooccc^oooooxcccocooccooooocooooccccicoooooc Op het einde van 1958 wai-en in de gemeente Velsen gevestigd 55 artsen, 15 tand artsen, 5 vroedvrouwen en 6 apothekers. In de loop van 1958 vestigden zich 5 artsen en 1 vroedvrouw. Dit blijkt uit het verslag van de toestand der gemeente Velsen over het jaar 1958. Dit verslag bevat tal van interessante cijfers, waarvan we er hieronder enige weergeven. Zo blijkt er als gevolg van de woningnood flinke belangstelling voor woonwagens en woonschepen te bestaan. Er werden name lijk 53 aanvragen om vergunning om een woonwagen te mogen bewonen behandeld en 23 aanvragen voor een woonschip. Op één aanvrage werd nog geen beschikking genomen, op twee aanvragen werd afwij- zennd beschikt, de overige aanvragen wer- den ingewilligd. Het aantal ingeschrevenen voor de lich ting 1958 der gemeente Velsen bedroeg 465. Aan de keuring namen deel 440 ingeschre venen, waarvan er 352 geschikt werden verklaard. 74 bleken voorgoed ongeschikt te zijn, 14 werden tijdelijk ongeschikt ver klaard. Van de 25 niet opgekomenen waren er 15 in opleiding voor een geestelijk ambt. Zij zijn nader bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. In 1958 werden door B. en W. 627 ver gunningen afgegeven voor het plaatsen van een televisie-antenne. Het normale onderhoud van het ge meentelijk wegennet vorderde in 1958 312.885,—. De noodslachtplaats is gebruikt voor het slachten van zes runderen, vier graskalve ren en vier varkens. De vrij bank is ge bruikt voor het onder toezicht in het klein verkopen van vier runderen, vier gras kalveren en twee varkens. Het aantal zelfslachtende slagers is sterk afgenomen. Het betrekken van vlees van de grossier neemt steeds meer toe. In Velsen zijn ge vestigd 46 vleeswinkels en 46 werk plaatsen. 26 werkplaatsen zijn geschikt voor slachterij. De ongevallendienst is in 1958 298 maal uitgerukt. In totaal werden 3.211 kilometer afgelegd. De schoolbussen hebben de volgende aantallen kilometers gereden: DAF num mer 57 28.136 kilometer, Ford Taunus num mer 58 28.271 kilometer, Ford Taunus nummer 78 2.239 kilometer. Met de twee veegmachines veegde de reinigingsdienst in 1958 gedurende 3.174 uren, een weekgemiddelde van 30 Vz uur per veegauto. De kinderboerderij in het park Velser- beek werd ook in 1958 druk bezocht. De opbrengst der verkochte kaartjes was 1.213,70. Het waterleidingbedrijf pompte 1.617.774 kubieke meter water op, hetgeen 6.012 m3 meer is dan in 1957. Het aantal wateraan sluitingen bedroeg 14.883. De totale bruto gasverkoop bedi-oeg 14.629.505 kubieke me ter, wat 559.340 m 3 meer is dan in 1557 het geval was. Het gasverlies verminderde van 5,85°/o tot 5,62%. De straatverlichting bestond op 31 de cember uit 3.972 ondergrondse en 112 bo vengrondse aansluitingen. In 1958 werden 28 lichtmasten omgereden. Van 7 licht masten is niet bekend door wie ze omge reden zijn. De ontvangen schadevei-goeding voor de 21 anderen bedi-oeg 3.370,74. Er werden liefst 1405 lampen van de straatverlichting stukgegooid. Gestolen zijn 21 lampen. Het aantal malen dat een defect licht punt werd opgegeven bedroeg 8.233. De Velser brandweer beschikte op 31 de cember over 4.240 meter slang. Men heeft tien voertuigen. De brandweer werd 76 maal gealarmeerd. 65 maal was er werke lijk brand, 8 maal was het loos of vals alarm. Drie maal gold het hulpverleningen in verband met stormschade en dergelijke. De openbare leeszaal werd bezocht door 5.274 volwassenen en 4.395 jongeren, het filiaal in Velsen-Noord door 1.050 vol wassenen en 552 jongeren. Er werden 193.888 boeken uitgeleend. Ingevolge de drankwet werden vier ver loven A en zeven verloven B verleend. Ingetrokken werden vier verloven A en drie verloven B. Eén verlof A is vervallen, een tapver- gunning en een volledige vergunning wer den gewijzigd, een slijtvergunning werd ten name van een andere vergunninghou der overgeschreven. Op 31 december gol den 5 volledige vergunningen, 37 tapver gunningen, 8 slijtvergunningen, 1 socië teitsvergunning, 27 verloven A en 62 ver loven B. In een dankdienst heeft de Nederlands hervormde gemeente in IJmuiden-Oost dinsdagavond het vijfentwintigjarig bestaan van de Goede Herderkerk herdacht. Zeer velen woonden de dienst bij. Na het binnentreden van de kerkeraad, het votum en de groet zong de gemeente psalm 150 vers 1 en 2. Ds. J. H. W. Dickhout las ver volgens uit Johannes 10: 11 tot 16, waarna hij voorging in gebed. Staande hoorde de gemeente de geloofsbelijdenis aan en zong gezang 93: 1, 2, 3 en 4. Voor de schrift lezing koos ds. Dickhout psalm 84. Nadat men gezang 132 vers 2 ten gehore had gebracht las de voorganger psalm 23. Het Goede Herderkerkkoor zong hierna de kantate 147 van J. S. Bach. Als eerste van de drie sprekers in de dankdienst besteeg ds. A. A. Wildschut de kansel. Zesentwintig jaar geleden oogstte het plan tot de bouw van de Goede Her- derkerk niet aller instemming. Er werd veel kritiek geleverd. Ondanks alle me ningsverschillen kwam de kerk tot stand. Daar mogen wij dankbaar voor zijn, zo zei ds. Wildschut. Die meningsverschillen be horen echter tot de menselijke samenle ving. Christus weet dat van zijn schapen. Hij kent hen beter dan zij zichzelf ken nen. Geen mens immers benadert zichzelf volkomen objectief. Zelfkennis verkrijgt hij slechts na confrontatie met anderen. Christus kent de mens als een onuitstaan bare individualist, die zich zelf ten troon heft. Hij kent de menselijke grondfouten, houdt de mens een spiegel voor en tracht het individualisme te doorbreken. Er zijn ten slotte veel momenten dat men niet alleen kan zijn, men is dan hulpeloos en heeft anderen hard nodig. Christus laat de mens zien dat die niet zonder zijn lei dende hand kan. De uitspraak „Vrouw zie uw Zoon, Zoon zie uw moeder," haalde ds. Dickhout in dit verband aan. De mens is heerszuchtig, hij heeft harde ellebogen. Weer houdt Christus hem de spiegel voor. Een mens moet kunnen zeggen „mijn heersen is dienen, ik ben heer door te die nen." Men is pas werkelijk mens als men in de gemeente elkaar dient, zo besloot ds. Dickhout zijn preek. De gemeente zong hierna gezang 183 veirs 1. Ds. G. F. Callcnbach: Waar de Goede Herder is, is ook de wolf, zo begon ds. G. F. Callenbach zijn predikatie. In oorlogstijd ontmoette men die wolf. Toen echter bleek eerst recht de kracht van de Goede Herder. Mannen en vrouwen vluchtten in nood naar Christus. De naamgeving van de Nederlandse Her vormde kerk in IJmuiden-Oost is daarom zeer zinvol. In de oorlog ontsnapte de Goede Herder- kerk ternauwernood aan vernietiging. Zij lag echter net buiten het schootsveld. Ds. Callenbach riep de gemeente op vooral niet te vergeten dat de wolf er nog is, nu niet in de gedaante van een soldaat. Hij uit zich in de drang tot zelfhandha ving ten koste van de medemens. Vlucht naar de Goede Herder als hij de baas dreigt te worden. Die zal helpen de wolf in schaapskleren te weerstaan. Ds. G. Wassenaar: Na het zingen van gezang 183:4 sprak ds. G. Wassenaar zijn prediking uit. In een snel veranderende wereld heeft God de Goede Hei-derkerk bewaard. Eén van die gebouwen tussen scholen, huizen, kanto ren, fabrieken en bioscopen waarin het wooi-d Gods klinkt. In Johannes 10 staat: De heer is mijn Herder. Die zin kan er gernis opwekken, zo meende ds. Wasse naar. Eerst als men de betekenis ervan heeft doorgrond, er mee heeft gezeten, komt men door de ergernis heen tot dank baarheid. Men leeft op het bloed van de Herder. Die laat zijn schapen scharrelen. Als ze verdwalen brengt hij ze terug bij de kudde. Er zijn echter ook schapen, die niet tot de kudde behoren. Jezus wil ook hen bereiken. Dat denken aan anderen, die buiten de kerk staan, noemde ds. Wasse naar een opdracht voor de gemeente van de Goede Herdei-kei-k. Een getuigende gemeente te zijn, die het evangelie uit draagt in dit dynamische deel van ons land. Na de wooi-den van ds. Wassenaar bracht het Goede Herderkerkkoor lied 6 uit Woensel Kooij ten gehore. Ds. S. J. de Roest ging daarop voor in het gebed. De gemeente werd na het zingen van psalm 72:11 gezegend. Uit de schuld Na de dankdienst werd in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een druk bezochte receptie gehouden. De pre- sident-kerkvoogd A. Kool heette onder an deren Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint en de wethouders H. de Boer en A. de Jong, welkom. Veel vertegenwoor digers van andere kerkgenootschappen waren eveneens aanwezig. De heer Kool gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de Goede Herderkerk. Burgemeester Kwint overhandigde als geschenk van de gemeente Velsen de bronzen letters voor de naam „Goede Herderkerk". De letters zullen aan de buitenkant van het kerkge bouw worden aangebi-acht. De heer Kwint sprak de hoop uit, dat de naam buiten veel mensen naar binnen zal doen gaan. Ds. L. Brink voerde uit naam van de Centrale Kerkeraad het wooi-d. De heer Kool was niet in staat voldoen de woorden te vinden om zijn dank te be tuigen aan het actiecomité, dat onder aan voering van de heer P. Kraayeveld een be drag van 7193 bijeenbracht en zodoende de Goede Herderkerk in één klap schuld- vrij maakte. Advertentie NIEUWE COLLECTIE Advertentie voor oliehaarden met hef fioogsfe rendement zuinig - geen roet - meer warmte Ons depot te Amsterdam, Hout mankade 44, tel. 62313 - 62314 - 62315, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardolie- handelaar geven. Kennemerlaan 56 - IJmuiden - Tel. 4453 POTTEN- EN PANNENVLUCHT Als afsluiting van het seizoen houden de postduivenhoudersverenigingen „De Reisduif" en „Ons Genoegen" uit Bever wijk, „De Atoom" uit Velsen en „De Vre desduif" uit Heemskerk zondag 4 oktober een gezamenlijke vlucht van Roozendaal af. Dit is de zogenaamde potten- en pan- nenvlucht. Over enige weken vindt een gezellige bijeenkomst plaats, waarop de prijzen uit gereikt zullen worden. GESLAAGD Op een driedaags examen, dat in Wage- ningen werd gehouden, is de heer P. J. Verlaan uit Bëverwijk voor tuinarchitect geslaagd. DE KENNEMERS NAAR HOLLANDIA In verband met de uitwedstrijd van de Kennemers tegen Hollandia organiseert de supportersvereniging „Rood-Zwart" zondag een autobustocht naar Hoorn. Voor de bondscompetitie van het district Kennemerland speelde Sportief 2 vrijdag tegen het Heemsteedse Sint Bavo 2. On danks zeer goed spel van de IJmuidenaren moesten zij met een kleine nederlaag ge noegen nemen. De uitslag van deze span nende wedstrijd is als volgt: Sportief 2—St. Bavo 2 9—11. 1. F. Post- ma—F. Langeveld 0—2, 2. J. Bakker—N. Zomer 0—2, 3. N. Michel—J. Janus 0—2, 4. J. H. v. d. Wel—N. v. d. Meer 02, 5. H. Claudius—J. Oorthuis 2—0, 6. P. Jasperse— C. Prins 11, 7. H. HoltH. v. Rooijen 20, 8. J. de RuiterL. v. d. Meer 02, 9 P. Westerwal—J. Draaisma 2—0, 10. J. Zwartveld—J. Wiegman 2—0. Ook het eerste tiental kwam maandag voor zijn eerste wedstrijd in het strijdperk tegen Hillegom te Hillegom. Deze ontmoe ting was ook niet succesvol voor Bais en zijn mannen, zij het dan ook dat de uitslag evengoed andersom had kunnen zijn. Spor tief is nog steeds gehandicapt door het nog niet meespelen van J. Slager die werd vervangen door J. H. v. d. Wel. Ook hier werd het een kleine nederlaag van 119 voor de IJmuider dammers. De uitslag was hier: Hillegom—Sportief I 11—9. 1. J. v. d. Loo—P. C. Bais 2—0, 2. J. v. Horick—J. M. Janssen 1—1, 3. J. v. d. Kroft—C. Lodder 20, 4. L. v. d. ReepJ. Visser 11, 5. W. RoestW. Post 11, 6. W. PersoonH. v. Nieuwenhuizen 1—1, 7. J. Weijers—P. Smit 1—1, 8. S. Lemmers—H. Veldman 02, 9. Th. BotH. Visser 02, 10 G. v. d. Voet J. H. v. d. Wel 2—0. Voor de onderlinge competitie in groep A waren de resultaten als volgt: H. v. Nieuwenhuizen—W. Post 02, C. Lodder— P. Smit 20, J. M. JanssenJ. Groen Sr. 11, J. VisserP. C. Bais 20. In groep B: H. HuigenJ. Groen Jr. 02, J. HiemstraH. A. Mijnsbergen 11, J. KroonH. Dijkhuizen 02. Vandaag trekt het tweede tiental van Sportlef naar Heemstede om te proberen revanche te nemen op St. Bavo 2 voor de vrijdag geleden nedeidaag. Het eerste tien tal ontvangt vrijdag 2 oktober HDC 2 uit Haarlem. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Cultureel Centrum, Moerbergplant- soen in IJmuiden. Advertentie Wij hebben voorradig het beroemde Franss merk „PINGOUIN" in de nieuwste kleuren, zoals lila, apricot, ciel, clementine, pistache enz. MARKTPLEIN 7 TEL. 702? IN HET DAxMSPEL wordt elke zet gespeeld met een doel. Met de eerste zet start een vast speelplan. Al naar gelang de tegenstander tegenspeelt en gelegen heid geeft tot het nemen van een speelvorm, zo zal de partij in een der vele speelsoorten terecht komen waar het honderd ruiten damspel zo rijk aan is. Bekende speelvormen zijn: hekstelling, halve hekstelling, knijpstand, opsluitings- pai'tijen, aanval centrum partijen, klas sieke partij, Woldouby-stelling, Roozen- burg-opstelling, partie Bonnard, flankspel, Damme-opstelling, De Haas-opstelling en omsingelingstactiek. De speler moet dus leren met speelvormen om te gaan. Daar bij komt ook nog dat de dammer aan voelt dat in een flankspelpartij stuk 4 (en 47) een zeer belangrijk kroonstuk is, het geen in een klassieke partij voor 48 (en 3) betekent. De waarde van elk stuk, of groep schijven, is in elke speelvorm ver schillend. Door het naspelen van zo genaamde meester-partijen kan de dam speler veel leren. Nu het winterseizoen aanbreekt en de damclubs weer de onder linge competities gaan spelen, zijn deze clubpartijen juist een uitstekend middel om met diverse speelvormen vertrouwd te raken. Dezer dagen speelde ik in de DCIJ- competitie tegen H. Swier en ik kreeg van af de zesde zet van zwart gelegenheid een halve hekstellingpartij te spelen. Het spel verliep als volgt: B. Dukel wit. H. Swier zwart. 1) 32-28 19-23. 2) 28x19 14x23. 3) 37-32 10-14. 4) 41-37 14-19. 5) 33-28 18-22. 6) 39-33 12-18. 7) 34-29 23x34. 8) 40x29. Stand na de achtste zes van wit: Om nu de dodelijke dreiging van de knijpstand te voorkomen moet zwart 8-12 spelen. Op 32-27 volgt 18-23. Na 8-12 moet 31-26 waarna het spel een geheel ander karakter krijgt. Zwart ï-uilde met 19-23. waarna de witstukken gelegenheid kregen de bekende halve hekstelling speelvorm toe te passen. 81 19-23. 9) 28x19 13x24. 10) 32-28 7-12. Mogelijk was 16-21 iets beter. 11) 37-32 1-7. 12) 44-39 5-10. 13) 39-34 20-25. 14) 29x20 25x14. 15) 32-27 14-19. H. SWIER DCXXXX DQOOOT 8 HP Iwl B. DUKEL In deze stelling speelde wit als 16de zet 50-44 en zwart krijgt na 19-23, 10-14, 9-14, 16-21, 22-27 en 12-18 dam te nemen op 50. Wit neemt de dam af met twee stukken winst. 16) 50-44 9-14. 17) 44-39 19-23. 18) 28x19 14x23. 19) 34-29 23x34. 20) 39x30 8-13. Wit heeft voordeel in deze stand door de halve heksluiting 27, 31, 36, welke de groep 6, 7, 11, 12, 16. 17, 18, 22 vasthoudt. 21) 46-41 3-9. Sterker is de opbouw met 13-19 naar het centrum. 22) 30-25 2-8. 23) 33-29 13-19. 24) 29-24 19x30. 25) 25x34 8-13? Zwart verlaat met 8-13 een belangrijk basisveld 8. Daai'bij komt dat 17-21 wordt verhinderd door 42-37. In plaats van 8-13 komt eerder 10, 14, 19 etc. in aanmerking. Ook het aan\ allen met 17-21 heeft voor rang. 26) 35-30 10-14. Stand na de 26ste zet van zwart: '/W/M mÊ, mk YYVYY^n "YYYYY YYYYY- In deze stand liet wit een steek vallen door 38-33 te spelen. Maar sterker was 30-24. Op 14-20, 34-29, 9-14, 29-23 20x29. 23x34 en zwax-t houdt van de twaalf stuk ken nog een derde over om te spelen. Alleen 4, 13, 14, 15 zijn nog vrije stukken. De tweede spelgang na 30-24, 14-19, 34-30, 19-23, 45-40, 9-14, 30-25, 23-28, 31-26, 22x31 36x37 met ongeveer gelijk spel. Ook de tweede spelgang 30-24, 14-19, 43-39 komt voor onderzoek aan de orde. P. Roozenburg geeft de voorkeur aan 30-25, 34-30 enzovoorts. 27) 38-33 14,19. 28) 33-29 19-23. 30) 30-24 9-14. 31) 43-39 14-20. 32) 48-43 23-28. 33) 45-40. Leuk is 4-10 of 4-9 verhinderd door 29-23, 28x30 en 34x5. Ook 17-21 kan niet wegens 42-37, 21x32, 29-23, 18x30 en 32x19. Er was nog een zet voor zwart. 33) 20-25. Nu verbrak wit de halve hekstel ling, omdat na 31-26, 22x31, 36x27 de stand van zwart genoeg was ondermijnd om zich in het verdere afspel kansen voor de over winning te scheppen. Damblindheid met 15-20 was oorzaak dat zwart zich direct overgaf. In plaats van 15-20 moet 4-9, waar na 49-44 een kansrijke stand overblijft. Afgezien of er winst voor wit in het verdere spel aan wezig was, is het leerzame van dit par tijtje dat de speler leert met speelvormen te werken. Dan past elke zet als een steen in een bouwwerk. Eind van dit jaar zal het toernooi om het wereldkampioenschap briefdammen aflopen. Deze wedstrijden, waaraan tien sterke dammers uit Frankrijk, Canada, België en Nederland deelnemen duren twee jaar. Elke week posten de spelers hun gespeelde zet na deze in de huis kamer grondig te hebben voorbereid. Dat er ondanks het grondige onderzoek zich toch nog onverwachte en merkwaardige wendingen in het spel voordoen, bewijst de vele mogelijkheden van het damspel. In de volgende stand ontdekte de heer Dol nog bijtijds de opmerkelijke afwikke ling. Zwart (de heer Dol uit Leerdam) stond slecht. Indien wit met 43-38 voortzet en daarna de doorbraak met 26-21 forceert, wint wit. Maar wit liet zich strikken door ineens door te breken met: 1) 26-21 17x26. 2) 16-11 19-23. 3) 30x28 14-19. 4) 25x5 26-31. 5) 5x23 18x49. 6) 11-6 31-37 remise. In de volgende stand tegen de heer Klein uit Rotterdam zien we: wit Klein 23, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 38, 39, 45; zwart 2, 6, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 35. Wit is aan zet met het volgend spelverloop: 1) 31-26 35-40. 2) 45x34 19-24. 3) 29x20 18x40. 4) 20-15 40-44. 5) 15x13 44-49. 6) 28-23 49x35? 7) 27-21 35x8. 8) 23-18 12x23. 9) 21x3. Zwart doorzag deze combinatie na 44-49 en de partij duurt voort. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk a. Zeeérweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9