Recordopkomst verwacht in Britse verkiezingen Monument voor dr. A. Plesman door zijn kleinzoon onthuld De natuur is schoon Seizoensinvloeden zorgen voor voortdurende daling Na het congres van „De Londen maakt zich op voor nachtfeest rond Eros op Piccadilly-ci reus Prof. De Quay: „Zijn schepping is een zaak van het gehele Nederlandse volk Iets afwijkende cijfers voor gewest Haarlem nr de Britse verkiezingen Prins Bertil opende ook in Rotterdam een Zweedse expositie Geld stroomt binnen voor kerkbouwacties Maliën-kolder de natuurzuivere Geen animo voor motie van afkeuring tegen De Gaulle Twee doden in het verkeer Dagaanduiding op flessen vla en pap wordt codering Gift van f 50 astmaV? - voor WERKLOOSHEIDSCIJFERS WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Londen) Dc stemlokalen in Groot-Brittannië gaan morgen om zeven uur in de ochtend open en sluiten om negen uur in de avond. De verkiezingsstrijd is zo intensief geweest, dat een recordopkomst verwacht wordt, tenminste als het prachtige weer aanhoudt. Bij de vorige verkiezingen bedroeg de ge middelde opkomst in de 630 kiesdistricten 76 percent, hetgeen betekent dat een kwart van de kiezers het wel geloofde. Elk district levert één Lagerhuislid op, dat met enkelvoudige meerderheid van stemmen wordt gekozen. Indien A. 2.000 stemmen verwerft, B 2.001 en C. 2.002, dan wordt de zetel aan C toegewezen. De stemmen van de nict-gekozencn gaan ver loren, omdat er geen nationale lijsten be staan. In feite zijn er 630 gelijktijdige, doch afzonderlijke verkiezingen. Ouden van dagen, gebrekkigen en ge- makzuchtigen worden door agenten van de politieke partijen en hun helpers met de auto gehaald en gebracht. De wet verbiedt dat hiervoor huurauto's of taxi's worden gebruikt, vandaar dat op elke autobezit ter een beroep wordt gedaan. Vroeger was het aantal wagens, dat elke partij in elk onderdeel van elk district gebruiken mocht, beperkt, maar nu niet meer. Er bestaat geen centraal stembureau omdat er niets te centraliseren valt. De telling geschiedt in elk stadhuis of ge meentehuis (of de zetel van het platte landsdistrict) in tegenwoordigheid van de twee of drie kandidaten, met gekleurde rosetten op de borst. Als dan eindelijk de burgemeester de uitslag van het district bekend maakt, staan de kandidaten naast hem op het podium, waarbij de verliezer de winnaar als eerste gelukwenst! Even later verschijnen zij dan op het bordes of balkon en opnieuw drukken zij elkaar on der toejuichingen van de menigte de hand. Rood, blauw, groen In Londen behoort het tot de traditie om zich ondanks het feit dat radio en televi sie tot vier uur 's nachts doorwerken, rond het Eros-standbeeld van Piccadilly Circus te scharen en daar de uitslagen te volgen die tegen de gevels worden gepro jecteerd. Het publiek bestaat meestal uit studenten en late feestgangers, omdat de conservatieven er de gewoonte op na hou den in de hotels hun verkiezingsbals te geven, tijdens welke de stand in lichtlet ters op de zaalwand verschijnt. Het is een bonte menigte, die soms bij stromende re gen, zoals de vorige keer, urenlang blijft staan zingen en juichen. De jongeren zijn vrolijk uitgedost en dragen kinderballon netjes in de kleur van hun favoriete partij, rood voor Labour, blauw voor Tory en groen voor liberaal. Verder maken zij zoveel mogelijk la waai met ratels, toeters en alle andere mo gelijke blaasinstrumenten. Waar Britten in massa bijeen zijn, zingen zij psalmen en andere bekende liederen. In de verkie zingsnacht is het niet anders. Een enkel groot café is altijd 24 uur open, maar nu kan men ook nog terecht in enkele van de gezellige koffiebars. De „pubs" gaan ech ter als steeds om elf uur dicht! Het is altijd een jolige boel, als de „teddy's" de zaak tenminste niet verstoren.. Op den duur juicht men niet alleen om de eigen over winningen, maar ook voor die van de te genstanders. Ballonnen gaan de lucht in, voetzoekers knallen. Als het ochtendglo ren begint, lijkt niemand meer geïnteres seerd in de vermoedelijke einduitslag die tot vrijdagmiddag op zich laat wachten en wordt het dankzij slaap en vermoeid heid een feest van algemene verbroede ring. Prins Bertil van Zweden heeft gister avond in Rotterdam de tentoonstelling ,.Idee en resultaat" geopend, een exposi tie van Zweedse technische produkten, die is ingericht in het maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. De naam van de tentoonstelling is ontleend aan het feit, dat alle produkten ten slotte terug vallen op de gedacljten en prestaties van enkelen. Reeds bij de entree wordt de be zoeker geconfronteerd met Zweedse pro dukten, die over de gehele wereld bekend zijn geworden, zoals de accumulator, de separator, het telefoontoestel, de reken machine, de bacosleutel, de kogellager, het Primus-kooktoestel, lucifers, dyna miet en het zonneventiel voor het ontste ken en doven van vuurtorenverlichtingen. De tentoonstelling is tot stand gekomen op initiatief van de Algemene Zweedse Ex portvereniging en samengesteld naar een idee van dr. Torsten Althin, directeur van het Technische Museum te Stockholm. Verder hebben eraan meegewerkt de Ko ninklijke Zweedse Academie voor Techni sche Wetenschappen, het Zweedse Insti tuut voor Culturele betrekkingen met het Buitenland en het Zweedse Instituut van Ingenieurs en Architecten. De expositie wil ook aantonen, dat de handelsbetrekkingen tussen Zweden en ons land reeds van eeuwen her dateren. Zo ziet men ijzeren staven en koperdraad, enkele jaren geleden geborgen uit een schip, dat in de 17de eeuw in het Katte gat is vergaan. De produkten in dit vaar tuig waren door Louis de Geer in Zweden voor Nederland aangekocht. Ook komt men namen van andere Nederlanders uit deze tijd tegen. Er zijn tal van industriële produkten te zien zoals verfspuiten, tandartsboren en produkten van de staalindustrie, alsmede huishoudelijke artikelen. Ook wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling op het gebied van gietstaal, turbines en diesel motoren. Tussen dit alles hangt het tes tament van Alfred Nobel, dat aanleiding is geworden tot het instellen van de No belprijzen. Zweedse chemici hebben bij gedragen, zo wordt de bezoeker getoond, tot de ontdekking van 32 van de 102 ele menten. Als actuele curiositeit worden de „Zeven Zweden op de maan" getoond, na melijk de zeven Zweden, wier namen te vinden zijn op de kaart van de maan, waarmee internationaal de namen van verschillende kraters op de maan zijn aangeduid. (Reuter) Volgens verschillende opinie peilingen weet dertieneneenhalf tot een- entwintigeneenhalf percent van het kie zerscorps nog niet op welke partij het zal stemmen. Voorzover bekend, is enkele da gen voor parlementsverkiezingen de onze kerheid nog nooit zo groot geweest als thans. Tories favoriet (UPI) De „bookmakers" houden het, nog steeds op een conservatieve overwin ning. De „Tories" staan bij hen 5 tegen 2 genoteerd, terwijl degenen die op de socia listische overwinning wil wedden 2 tegen 1 moeten inzetten. Enige tijd geleden acht ten de „bookies" de kansen gelijk, toen gaven zij Labour met 6 tegen 4 wat min der kans. maar nu is in hun ogen de moge lijkheid van een Labour-overwinning nog kleiner. De opbrengst van de Kerkbouwactie der Nederlands Hervormde Kerk, die op 26 september begonnen is bedraagt op het ogenblik 2.281.908. Dit bedrag is samen gesteld uit giften, die per giro ontvangen werden en omvat nog geen giften van de zogenaamde bezoekersactie. Van de zijde van het Algemeen Kerke lijk Bureau van de Gereformeerde Ker ken in Utrecht, waar de gereformeerde kerkbouwactie Steunt Stichting Kerkbouw (S.S.K.) wordt gecoördineerd, vernamen wij, dat daar tot hedenmorgen tien uur 884.317,36 is binnengekomen aan collec te-opbrengsten in 427 kerken inclusief gi rogiften. Hiermee heeft men echter nog van slechts de helft van alle gereformeer de kerken de collecte-opbrengsten binnen. Aanstaande zondag (11 oktober) zal in het verband van de algemene kerkbouw actie aandacht worden besteed aan de kleine kerkgenootschappen, die zich wat de achterstand in hun kerkbouw betreft voor dezelfde problemen gesteld zien als de Nederlands hervormden en de gerefor meerden. Zo zal in alle doopsgezinde en alle remonstrantse kerkdiensten zondag een extra collecte worden gehouden voor kerkbouw. Hedenmorgen op de dag dat het veertig jaar is geleden dat de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij te 's-Gravenhage werd opgericht, is vlak bij het hoofdkantoor van deze maatschappij het Plesman-monu- ment onthuld door de oudste kleinzoon van de grondlegger der K.L.M., Albert Robert Plesman. Bij deze onthulling waren o.m. aanwe zig mevrouw S. Plesman-Van Eijk, haar zoon Albert Plesman jr., haar dochter, mevrouw Smithuysen-Plesman, zeven kleinkinderen en verdere familieleden, ver scheidene autoriteiten van rijk, provincie en gemeente, van burgerlijke en militaire luchtvaartinstanties, en oud-K.L.M.-vlie gers. Dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het Comité Nationaal Monument dr. A. Ples man, betuigde zijn dank aan de vele dui zenden die financiële steun hebben ver leend bij de oprichting van het monu ment. „Hierbij trad duidelijk aan de dag dat in alle lagen der bevolking de behoef te werd gevoeld om Plesman, die allen kennen als de bouwer van onze fenome nale en in de volle zin des woords natio nale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., de in ons land uitzonderlijke hulde te bren gen die aan de oprichting van een monu ment ten grondslag ligt", zei de heer Damme. „Wij allen die Plesman in dit uur in onze herinnering zien herleven, wij denken aan zijn hele verschijning, die in houding, ge baar en in alles wat overigens een mens typeert, zijn wezen tot uitdrukking bracht. Alles bij hem sprak van durf en kracht, van zijn zelfvertrouwen, vastberadenheid en doorzettingsvermogen, maar dat alles toch gepaard aan een blik omhoog, zowel geestelijk als daadwerkelijk", zei de heer Damme, die de dank van het comité be tuigde aan de beeldhouwer Mari Andries- sen voor het scheppen van het monument en aan de architect prof. Holt. Nadat een hoornblazer van de Koninklijke Marine het signaal „geef acht" had doen weerklinken, onthulde Albert Robert Ples man het standbeeld van zijn grootvader. Het K.L.M.-mannenkoor zong vervol gens gezang 300a. Daarna legden Albert Robert Plesman en de heer Albert Plesman jr., hoofdver tegenwoordiger der K.L.M. in Italië, een krans van de familie Plesman aan de voet van het monument. De heer Damme legde een krans namens het comité. Hierna sprak de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. De regering stelt het op hoge prijs zich aan te sluiten bij de gevoelens van bewondering en dankbaar heid die door de heer Damme zijn uit gesproken. De minister-president noemde het een goede gedachte het jubileum van onze Nederlandse burgerlijke luchtvaart dus van een instelling ditmaal te plaatsen in het teken van een persoonlij ke herdenking. „Want de K.L.M. is de schepping van Plesman en Plesmans le ven zelf was zo nauw met zijn werken ver bonden, dat deze beide voor ons niet meer te scheiden zijn", aldus prof. De Quay. „Ik bedoel daarmede niet te zeggen dat ex- zonder Plesman geen Nederlandse lucht vaart zou zijn geweest. Maar, dat zij zich zo vroeg en met die verbazingwekkende vaart tot haar hoge vlucht kon verhef fen, dat zij zich ontDlooide van wat aan vankelijk misschien niet meer dan een aantrekkelijk en wat i-omantisch experi ment kon lijken tot een realiteit in onze nationale economie en in ons aanzien in de wei-eld, die uit de voorstelling welke het woord Nederland bij ons oproept een voudig niet meer is weg te denken, dat is aan Plesmans vooruitziendheid en aan zijn zeldzaam doox-zettingsvex-mogen te danken. Dat is ook wat de hulde rechtvaar digt die wij thans willen brengen aan de nagedachtenis van zijn pei-soon. Vooruit zien en dooi-zettingsvermogen alleen zijn niet voldoende om het ï-esultaat van Ples mans werk te verklai-en". zei de minister president. „In de diepste grond is in visie het wer kelijke antwoord gelegen, een visie die, ofschoon ongetwijfeld primair gericht op de luchtvaart zelve, toch daarboven uit ging en zich mede richtte op betere ver houdingen in de menselijke samenleving op deze wereld. In dit beeld past ook", aldus prof. De Quay, de figuur van Ples man als grote strijder voor de vrijheid van de luchtvaart in het wereldvei-keer. Die vrijheid zal van dag tot dag met in spanning en door offers moeten worden hooggehouden. Dit is een taak van ons allen, want de KL M. is een zaak van het Nederlandse volk in zijn geheel. Op die wijze zullen wij ook aan de nagedachtenis van Plesman die eer bewijzen, die wij haar verschul digd zijn". De minister-president legde vervolgens namens de regering een krans aan de voet van het monument. De burgemeester van 's-Gravenhage, 99 mr. H. A. M. T. Kolfschoten, schonk in zijn toespraak bij het aanvaarden namens de gemeente van het standbeeld aandacht aan Plesman als Hagenaar. „Terwijl Ples man van de wereld zijn werkterrein maak te, heeft hij vrijwel zijn hele leven gewoond binnen de Haagse stadsgrenzen. Thans met het plaatsen van zijn standbeeld op de ze plek, in welke omgeving Plesman als jongen heeft gespeeld en als man gewerkt, mogen wij de paradox van zijn leven vol tooid zien. Hier, over het landschap van zijn herinnering omhoogziend naar de vo gels, die hij zag als kind en die het teken zouden worden van zijn levenswerk, houdt hij tevens vast aan de grond, die hem zijn leven lang is lief geweest". Bux-gemeester Kolfschoten legde vervol gens een kx-ans namens het gemeentebe stuur. De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander hield Vei'volgens een korte rede en legde daarna met de president-directeur van de maat schappij, de heer I. A. Aler, een krans na mens de K.L.M. Op dat ogenblik vlogen een eenmotori- ge fokker F 7a uit de dagen van weleer en een van vier schroeflurbine-motoren voor ziene Lockheed .Electra van de K.L.M. die binnenkoi-t in dienst worden gesteld, over het standbeeld. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voor zitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven, legde daarna een krans namens de gezamenlijke strijdkx-achten. Voorts wei'd een groot aantal kransen en bloemstukken aan de voet neergelegd namens een groot aantal instellingen en ox-ganisaties. De K.L.M.-hai-monie, die de muzikale omlijsting van de plechtigheid verzorgde, speelde tenslotte „Land of Hope and Glo ry" van Edwai'd Elgar. Advertentie De natuur spreekt ook in King-pepermunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert;het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. PARIJS (Reuter-AFP) Op de ope ningsdag van de herfstzitting van de Fran se Nationale Vergadering, heeft een aan tal afgevaardigden gisteren, onder leiding van Le Pen (conservatief) en Lagaillar- de (onafhankelijk), pogingen gedaan om een motie van afkeuring jegens De Gaul le's politiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen in te dienen. Dit mislukte ech ter doordat de indieners niet in staat wa ren de helft van het benodigde aantal van een tiende gedeelte der parlementsleden achter zich te krijgen. Geen der leden van de minderheid in de conservatieve partij, die meent dat De Gaulle met zijn aanbod tot het verle nen van zelfbeschikking aan de Algerij nen te ver is gegaan of zelfs in strijd met de grondwet heeft gehandeld, was bereid om officieel als tegenstander van de pre sident te worden geboekstaafd. Onder de 218 leden van de gaullistische U.N.R. was de tegenzin om een kritische houding te genover president De Gaulle aan te ne men, nog meer uitgesproken. Le Pen verklaarde later tegenover ver slaggevers dat hij nimmer werkelijk van plan was geweest in een motie zijn afkeu ring van De Gaulle's politiek uit te spre ken. (UPI) Genei-aal Jacques Massu, bur gerlijke en militaii-e commandant van het gebied Algiers, heeft bevel gegeven tot in beslagneming van aanplakbiljetten waar in er bij het Franse leger op aangedron gen wordt „Tot de dood voor Frans Alge rije te vechten." De biljetten zouden van daag in geheel Algiers zijn aangeplakt. Op de kruising van de Haringkade en de Verheulweg in Den Haag zijn twee auto's met vrij grote snelheid tegen elkaar ge botst. Een der autobestuurders, de 23- jarige drukker N. de Mos, werd uit zijn auto geslingerd. Hij werd ernstig gewond en overleed enkele ogenblikken na de bot sing. De andere autorijder kreeg geen letsel. In Buitenpost is de 60-jarige ongehuwde veehouder M. Vries uit Drogeham aange- i-eden door een personenauto. Hij was op slag dood. Produktschap komt tegemoet aan bezwaren van handel (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zijn vanmorgen gehouden vergadering besloten gedeeltelijk tegemoet te komen aan de bezwaren van de detail handel in melk tegen de dagaanduiding op flessenmelk en verpakte melkproduk- ten zoals karnemelk, yoghurt, vla en pap. Het Produktschap heeft besloten aan het ministei-ie van Socaile Zaken en Volks gezondheid te advisex-en, de dagaanduidine voor vla en pappen te vervangen door een codering, mede uit de overweging, dat in vele fabrieken deze produkten toch niet dagelijks, maar slechts een of twee keren per week worden bereid. Men wenst ech ter de dagaanduiding op flessenmelk. kax-nemelk en yoghurt te handhaven. De meerderheid van het bestuur erkent wel. dat ook aan deze regeling onvolkomen heden kleven, maar ten behoeve van de consument verdient behoud van deze kwa liteitsbescherming de voorkeur totdat een betere oplossing mogelijk blijkt. Men overwoog daarbij dat in I960 de detailhandel in melk vernlïcht wordt tot het gebruik van koelkasten terwijl tevens aangedrongen wordt on de toepassing van transnort.middelen, waarmee de melk on een temperatuur benoden tien graden ver voerd kan worden. Het Produktsehan zal het vraagstuk van de dagaanduidingen in studie nemen, waarbij de met de coderi^ der verpakte melkDrodukten en het ge bruik van koelkasten ongedane ei-varingen zullen worden afgewacht. Bij Organon te Oss is een hvnermodnrn „confectionerinesgebouw" in gebruik ge nomen. dat zelfs in Amerika zijn weerga niet vindt. Organon. een wereldhedriif met een iaarnroduktie ter waarde van rond f 200.000.000 en een export naar tachtig landen, heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr Van Rooy. die de onening verrichtte, als feestgave een cheque van f 50.000 aan te bieden, welk bedrag zal worden gebruik* om de Nederlandse Astmastichting in staat te stellen haar wetenschanpeliik a=tma- onderzoek voort te zetten en uit te breiden. (Van onze Haagse redacteur) In september daalde het aantal werkloze mannen inclusief de op de sociale werkvoorzieningsobjecten te werk gestelden van 50.037 tot 46.623. De vooi-naamste oorzaken van deze vermindering zijn toe te schrijven aan de voortgezette opneming van de van school gekomen jeugdigen in het produktieproces, voox-al in de bouw nijverheid en de metaalindustrie. Voorts is er de gebruikelijke seizoenwex-kgelegen- heid in landbouw-, suiker- en conservenindustx-ie. De seizoenwerkgelegenheid in de landbouw is echter veel geringer dan in andere jai-en. Het aantal werkzoekende bouwvakarbeiders daalde echter nog eens met vijfhonderd, zodat de bouwcapaciteit nog wat vei-der is toegenomen. De ruime bedrijvigheid in vi-ijwel alle sectoren van de metaalnijverheid deed het aantal werkzoekenden in die bedrijfsgroep met ruim dertienhonderd vermindei'en, waarvan meer dan duizend jeugdigen. In vele bedrijfs takken van de metaalnijverheid namen de tekoi-ten aan arbeidskrachten nog toe. De geringere vraag naar arbeidskx-ach- ten in de landbouw woi-dt toegeschreven, aan de door de droogte vervroegde oogst. Zowel onder horecapersoneel als onder de handelsreizigers nam de werkloosheid toe, onder de kantoorbedienden nam zij iets af, voornamelijk door de opneming van schoolvrije jeugd. De wei'kloosheid onder vrouwen steeg door de afloop van het seizoen iets tot 6.411. Een analyse van de werkloosheid wijst uit, dat van de bijna 47.000 ingeschi-even werkloze mannen er achttienduizend tot de minder geschikten behoren, een even groot aanta1 bij de wrijvingswerkloosheid moet worden ingedeeld, dat er negendui zend slachtoffei-s van sti-uctuurwerkloos- heid zijn er tweeduizend arbeidskx-achten door seizoenwerkloosheid zijn getroffen. Van con.junctuurwerkloosheid is thans geen sprake. Ook in Noordholland zet de hierboven genoemde tendens zich vooi-t. Wat de ge registreerde arbeidsi-eserve per duizend mannelijke loontrekkenöen beti-eft. neemt Noordholland met Zuid-Holland de twee de plaats in de rij van provincies in (12). De eerste plaats woi-dt nog steeds door Limbui-g (11) ingenomen. De noi-male seizoensinvloeden hebben in de hox-ecabedi-ijven voor een stijging ge- Het congres van „De Kogge" in Enschede is weer voorbij en de dichters en schrijvers zijn naar huis gegaan. De meeste om hun dagelijkse werkzaamheden te hervatten en daar naast te schrijven, het bleek ook hier in de gesprekken dat heel weinig auteurs van hun pen kunnen leven. Onderwijs en journalistiek zijn naar mijn indruk vooral de „neven"- bedrijven. De Kogge heeft zijn centrum in de Duitse stad Minden. Er zijn schrijvers in opgenomen, naar schatting op dit ogenblik een hondex-dvijftig, die afkomstig zijn uit het vroegere Hanze- gebied: Duitsers, Nederlanders en Vlamingen, en in de toe komst zullen waai'schijnlijk ook Denen worden uitgenodigd lid te worden. De jaai-lijkse „Tagung" zal dan ook plaats vinden in elk van die landen om de beurt, in een stad die zich daartoe beschikbaar wil stellen. In Nederland is dat Enschede, dat drie dagen lang voortreffelijk als gastvrouw optrad. De organisatie was af. De burgemeester en enkele van de wethouders wax-en vol belangstelling ook na de officiële begx-oeting, bij meer dan een gelegenheid was de Commissai'is van de Koningin aanwezig, de Duitse consul en een vertegenwoordiger van het ministerie van O., K. en W De ontvangsten in Enschede en Hengelo, dat eveneens de Koggemensen uitnodigde wax-en ook materieel prijzens waard, met eraan verbonden een prachtige tocht dooi Twente en een operaconcert tot slot. Voor ons, uit hel Westen, was de stad Enschede een verrassing, zowel om de 'leur als woonplaats als om de culturele bedrijvigheid. Een congres behoeft geen x-echtvaardiging, ook een schrij verscongres niet. Gedichten en romans komen in eenzaam heid tot stand, maar geen menselijke betrekking is loutei daarop gebaseerd. Een „Tagung" als van de Kogge brengl oude vrienden bij elkaar en laat nieuwe elkaar vinden. Tus sen de Vlamingen en Noordnederlanders bestaat sinds jaai en dag een ongeschokt goede verstandhouding, dat er in deze vex-eniging bovendien van oorsprong eigenlijk: in de eerste plaats Duitsers lid zijn is van grote betekenis. Het is in Europa niet zo, in de hele wereld niet, dat grenzen en oorlogen blijvend scheiding mogen teweegbrengen wanneer blijkt dat de wijze van denken toenadering mogelijk maakt. In de Kogge komen mensen bijeen die ondanks hun persoon lijke verschillen door dezelfde geaax-dheid dezelfde weg gaan. Ik denk hier bijvoorbeeld aan Norbert Voss, die zeer bewust zijn ervaringen als krijgsgevangene in Joegoslavië omzet in winst als hij de liefde van mens tot mens tot thema maakt van zijn werk. Op heel andere wijze constateert men bij Marianne Langewiesche en Rolf Bongs dat zij zich in een en dezelfde gedachtensfeer bewegen als welke andei-e schrijver ook. Natuurlijk zijn dit voorlopige vaststellingen. De bux-ge- meester van Enschede sprak van een laagtepunt in de be langstelling voor de Duitse litteratuur, en zeker is nu voor mij het ogenblik aangebi'oken waarop ik nader kennis ga nemen van het werk van de genoemde schi-ijvei-s. Niet ik alleen. In Enschede én in Hengelo werden lezingen ge houden. In Enschede gebeui-de dat per school, telkens dx-ie auteurs, zodat de leerlingen en studenten de mensen voor zich zagen wier werk ze gelezen hadden of waai'schijn- lijker nu zullen gaan lezen. Soms lokte de persoon van de schrijver of zijn onderwerp een debat uit, dat de indi-ingende betekenis van deze voordrachten voldoende duidelijk maakte. In Hengelo las voor een volle zaal de Vlaming Karei Jonck- heere ontroerende verzen, en bij de Duitsers Marianne Langewiesche en Rolf Bongs was het eveneens doodstil. De Kogge heeft zich aan het lezerspubliek ook aan de volwassenen, op een openbax-e bijeenkomst gepx-esenteerd om een van de doelstellingen van deze schrijversvereniging te verwezenlijken: het wekken van begrip voor wat er in het Duits in feite dubbel vast staat: „echte Dichtung". Voor de schrijver zelf brengt een congres als dit de moge- iijkheid om zijn eigen werk aan dat van anderen te toetsen, nieuwe moed of bemoediging te vinden en zijn litteraire eenzaamheid als betrekkelijk te ondergaan. Vrienden te ontmoeten en te maken en door te geven wat hij zelf heeft gewonnen. B. Rijd.es zox-gd. De indiensttreding van een groot aantal jeugdige wei-knemers met name in de bouwnijverheid en de metaalin dustrie, alsmede de toeneming van de werkgelegenheid in de landbouw hebben eveneens bijgedragen tot een verminde ring van de geregistreerde arbeidsreser ve. In Noordholland is deze gedaald van 10.523 in augustus 1958, via 10.613 in sep tember 1958 en 6.120 in augustus 1959 tot 6.025 in september 1959. Het aantal open staande aanvx-agen is in de de laatste maand met ruim 600 gedaald, namelijk van 7.583 tot. 6.953. Wat de bouwnijverheid in Noordholland betreft: in de kop van de provincie heerst een stabiele toestand, in Zaandam en Pur- merend bestaat een neiging tot lichte overspanning en in Haarlem, Amsterdam en het Gooi is sprake van een zekere over spanning. Ir de metaalindustrie nam de vraag naar oudere arbeidskrachten in de loop van de vei'slagmaand verder toe. Met het oog op het gunstige weer zal de sei zoenswerkloosheid in de landbouw naar verwacht wordt eerder intreden, omdat men met de werkzaamheden vóór is in vergelijking met andere jaren. De ver- wachting is gerechtvaardigd, dat deze werkloosheid voor een belangx-ijk deel dooi de industrie kan worden opgevangen. Een gunstig verschijnsel voor begin ok tober is, dat. de wex-kloosheid bij de onge schoolde en losse werkkrachten in Noord holland is teruggelopen van 462 tor 387, terwijl ook de vraag van 1135 tot 1092 is verminderd. In het gewest Haarlem wijken de cijfers iets af van de provinciale cijfers, omdat bij de seizoensinvloeden de landbouw geen, of nauwelijks een i"ol speelt. Zo is de geregistreerde arbeidsreserve bij man nen in de laatste maand toegenomen van 667 tot 710, terwijl het aantal openstaan de aanvragen is vermindex'd van 1244 tot 1153. Bij de vrouwelijke werkkrachten is het. aanboa toegenomen van 108 tot 140. de vx-aag daarentegen afgenomen van 596 tot 554. In het rayon Haarlem (Haarlem. Bonnebroek, Heemstede, Bloemendaal), bedroeg het aanbod in de bouwnijverheid 30, de vraag 156, bij de metaalindustxde waren deze cijfers respectievelijk 38 en 239, bij de horeca-bedrijven 23 en 6. Voor het gewest Haarlem was er bij de bouw een aanbod van 61 en een vraag van 219. Voor de metaalindustrie waren deze cij fers respectievelijk 48 en 661 en voor de horeca-bedrijven 34 en 9. NEW YORK (Reuter-AFP) De „Nev York Times" meldt dat de Britse premiei en de Franse president, na de Britse ver kiezingen waarschijnlijk zullen worden uitgenodigd naar Washington te ko men voor gemeenschappelijk overleg over de kwestie-Berlijn en het ontwape- ningsvraagstuk. Men kan wel aannemen dat de Verenigde Staten, na de bespre kingen tussen Eisenhower en Kroesjtjsev, begonnen zijn hun buitenlandse politiek opnieuw onder de loep te nemen, aldus het blad, maar het zal nog lang duren voordat deze studie voltooid zal zijn, de resultaten ervan besproken met de bondgenoten en de uit deze gedachten- wisseling voortvloeiende voorstellen aan de Sovjet-Unie voorgelegd zijn als basis voor onderhandelingen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13