KNVB distancieert zich van de kwestie De Munck Gepromoveerde teams van T ogido begonnen uitstekend Gastheer in Uw auto Basketbalbond reglementeerde overschrijvingen van spelers 'sfonc Tal sloeg aanval van Keres op zijn leiderspositie meesterlijk af Voor de dames komt er een hoofdklasse Smyslov verraste Petrosjan 15 DOS: „Wij willen niets liever dan dat hij weer gaat spelen" JUNKER* RUH Kees Rijvers brak teen Het wordt dringen voor DuitslandNederland Duitse selectieploeg voor match tegen Nederland Het elftal van Wales De standen na de wed strijden van zondag OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Joegoslavische ploeg won de Adriatische beker Serie incidenten bij ItaliëHongarije De W or ld Series White Sox behaalden 1-0 zege en behielden kans Elf nieuwe landen in de Volleybalfederatie Hein Donner verkreeg de grootmeesterstitel Vier records van John Cobb gebroken WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 Voor de K.N.V.B. is de zaak De Munck afgedaan. Dat was de mededeling, die mr. VV. Nye in Utrecht, die de belangen van Frans de Munck behartigt in de met DOS gerezen kwestie, dinsdagmorgen telefo nisch ontving van de heer Burgwal. DOS en De Munck werden verwezen naar de arbitrage-commissie en er tevens op merkzaam op gemaakt, dat het zich wen den tot de burgerlijke rechter door de K.N.V.B- zal worden gestraft. Zoals men zich zal herinneren werd op vrijdagavond 18 september tijdens een in Utrecht gehouden bijeenkomst overeenge komen dat Frans de Munck op een een- manstransferlijst zou worden geplaatst en dat de clubs 7 dagen de tijd zouden krij gen om een bod op hem te doen. Een zwijgplicht werd opgelegd en overeengeko men werd, dat dit besluit bepubliceerd zou worden in het officiële orgaan van de bond van maandag 21 september. Die pu- blikatie bleef uit. Kennelijk was er toch ergens een „lek" geweest, want in de radio-uitzending op zondagmiddag 20 sep tember werd de overeengekomen regeling bekend gemaakt. Mr. Nye vertelde dat oefenmeester Van der Leek op 13 juni een bezoek aan Frans de Munck had gebracht om te spreken over het komende seizoen. Er bleek tus sen beiden overeenstemming te bestaan, maar op 26 juni ontving De Munck een schrijven van het bestuur van DOS, dat hij op de transferlijst was geplaatst, ondanks een spelerscontract voor een jaar en een arbeidsovereenkomst voor vijf jaar. De zaak bleef toen rusten, maar kwam eind juli weer aan het rollen, toen De Voetbal Munck bij terugkeer van zijn vakantie een briefje vond in de garage waar hij zijn auto stalt, dat hij diezelfde avond om half zes op de training moest zijn en de volgen de avond tegen Het Gooi moest spelen. Fysiek en mentaal voelde De Munck zich hiertoe niet in staat. DOS heeft dit als een wanprestatie beschouwd en op 21 augus tus ontving De Munck een schrijven van mr. Looten, waarin hem meegedeeld werd dat hij wegens wangedrag was geschorst. Volgens mr. Nye was het duidelijk dat DOS van De Munck afwilde. Ook voldoet DOS niet aan de verplichtingen, die het te genover De Munck ingevolge de overeen komsten heeft. „Wat we nu gaan doen weten we nog niet", aldus mr. Nye. Brengen we de zaak voor de rechter, dan wordt De Munck door de K.N.V.B. gestraft. Geven we haar aan de arbitrage-commissie, dan is er ook geen perspectief, omdat die de K.N.V.B. niet tot medewerking kan dwingen. Enkele uren later diende DOS reeds van repliek op het bovenstaande. Ook daar had men de mededeling van de K.N.V.B. ontvangen dat men zich van de zaak De Munck distancieerde. „Wij betreuren dit ten zeerste", aldus mr. Looten, die in deze de belangen van DOS behartigt, „want met deze beslissing komen wij geen stap verder en is niemand gebaat. De Munck niet, omdat hij niet kan spelen, DOS niet, omdat het de transfersom moet ontberen". Nadrukkelijk is De Munck, volgens mr. Looten, zowel mondeling als schriftelijk gewezen op de consequenties van het niet verschijnen op de training bij de concen tratie op 31 juli en het niet meespelen te gen Het Gooi op 1 augustus. En enkele strubbelingen daarna hebben tot de schor sing van De Munck geleid, waardoor de met hem gesloten contracten automatisch kwamen te vervallen. Over een eventueel definitief royement zal een algemene ver gadering een uitspraak moeten doen. Advertentie GASFORNUIZEN reeds vanaf ff 234.- een piekfijne keuken met 'n De Munck „DOS wil", zo zei mr. Looten, „een elf tal met eenheid en de handelingen van De Munck vormden daarvoor een bedreiging. Overigens zou DOS niets lievers zien, dan dat De Munck weemkan gaan spelen. Maar daarvoor kan alleen de K.N.V.B. de oplos sing brengen. DOS was en is nog steeds be reid aan iedere redelijke oplossing mede te werken". Zowel bij mr. Nye als bij mr. Looten kregen we de indruk dat er toch min of meer aan getwijfeld wordt, dat alleen het verbreken van de zwijgplicht tot de ont stane situatie heeft geleid. Wat het wel is geweest, daarop kan alleen de K.N.V.B. antwoord geven. Pas op 1-7-1960 Het besluit van de KNVB zich te dis- tanciëren van de kwestie-De Munck heeft als konsekwentie voor De Munck, dat alleen DOS hem in het nu lopende seizoen mag opstellen. Dan moet echter eerst de schorsing, die deze club aan De Munck heeft opgelegd, worden ingetrokken. De speler kan pas per 1 juli 1960 voor een andere club uitkomen, aangenomen dat DOS hem verkoopt. Met het bedrag van de verkoop zal de KNVB geen bemoeienis meer hebben. Kees Rijvers heeft in de wedstrijd te gen België zijn kleine teen gebroken. Hij is in de Clara Stichting in Rotterdam be handeld. De gebroken teen zit in het gips en naar schatting van de behandelende geneesheer zal hij twee a drie weken niet kunnen voetballen. Zo beschouwd zou hij dus tegen Duits land op 21 oktober niet mee kunnen spelen. Maar ook Feijenoord zal hem node missen. Vanavond al tegen Stade Fran cais om de Vriendschapsbeker. Er is een enorme belangstelling voor de komende interlandwedstrijd Duitsland Nederland in Keulen. Minder prettig is evenwel dat de Duitse Voetbalbond be paald niet royaal is met toegangskaarten. De KNVB heeft namelijk slechts 2900 kaar ten ontvangen: 2500 staanplaatsen en 400 zitplaatsen. Een aantal dat in de verste verte niet toereikend is om aan de aan vraag te voldoen. Bondstrainer Sepp Herberger heeft een ploeg van 21 spelers aan de Duitse Voet balbond voorgesteld als een voorlopige seelctie voor de op 21 oktober in Keulen te spelen wedstrijd tegen Nederland. De spelers zijn: doel: Tilkowski (Westfalia Herne), Sa- witzki (Stuttgart) en Ewert (FC Köln); achter: Stollenwerk (FC Wöln), Jusko- wiak (Fortuna, Düsseldorf). Giesemann (Bayern, München) en Schnellinger (FC Köln); midden: Benthaus (Westfalia Herne), Schulz (Union Günnigfeld), Erhardt (Fürth), Wenauer (FC Nürnberg), Pyka (Westfalia Herne) en Szymaniak (Karls- ruher SC): voor: Rahn (FC Köln), Kraus (Offen- bacher Kickers), Brülls (Borussia Mün- chen-Gladbach), Aki Schmidt (Borussia Dortmund), Uwe Seeler (Hamburger SV). Siedl (Bayern München), Herrmann (Karlsruher SC) en Vollmar (FC Saar- brücken). Van deze ploeg maakten Tilkowski, Juskowiak, Erhardt, Szymaniak, Rhan, Kraus, Aki Schmidt en Siedl ook deel uit van het Duitse elftal dat in 1957 met 21 in Amsterdam van Nederland won. Het elftal van Wales, dat 17 oktober in Cardiff tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Kelsey (Arsenal); achter: Williams (West Bromwich Albion) en Hopkins (Tottenham Hotspur); midden: Crowe (Aston Villa), Nurse (Swansea Town) en Sullivan (Cardiff City); voor: Medwin (Tottenham Hotspur), Woosnam ^(West Ham United), Moore (Cardiff City), I. Allchurch (Newcastle United) en Jones (Tottenham Hotspur). De Basketbalbond is er toe overgegaan de overschrijving te reglementeren. Hier door is een eind gekomen aan de bestaan de, beslist ongezonde situatie welke het mogelijk maakte, dat een speler vlak voor de eerste competitiewedstrijd nog kon kiezen voor welke vereniging hij uit wens te te komen. Een tweede besluit was het instellen van een hoofdklasse voor dames. Ongetwijfeld een stap vooruit, omdat hier door, ondanks de kosten, het spelpeil kan worden opgetrokken. De wilde jacht op de basketballers na afloop en vlak voor het begin van het sei zoen, zal een veel rustiger karakter krij gen. De nogal ingrijpende overschrijvings- eisen zullen op hen, die vrij gemakkelijk van de ene club naar de andere overwipten, hun invloed niet missen. Hierdoor is het voor de clubbesturen mogelijk geworden ruim van te voren te „inventariseren" wat het spelersmateriaal betreft; en dus is een goede voorbereiding voor de com petitie mogelijk geworden. Ook zal in de toekomst door deze regeling het even wicht tussen de ploegen die nodig is om de sport aantx-ekkelijk te maken minder worden verstoord. In het dameskamp heerst een opgewek te stemming. Na lang dralen is het besluit Togido 1 en 2, die respectievelijk in de hoofdklasse en in de overgangsklasse van de landelijke tafeltenniscompetitie hun debuut maakten, hebben uitstekende re sultaten bereikt. Het eerste team ontving in eigen huis een andere nieuweling, Maas- bree, en hield zijn tegenstanders er met 8-2 onder. Togido 2 deed het in Amster dam tegen het geroutineerde AMVJ zo mogelijk nog beter en won met 9-1. In de afdelingscompetitie werd één wedstrijd gespeeld, Winfried verraste Togido 3 op eigen tafels met 7-3. De wedstrijd TogidoMaasbree begon met een nederlaag, die Cees Schoof leed tegen Harry Vaessen, een van de drie broers die het zuidelijke team vormen. Schoof won de eerste game ruim met 21- 9, verloor de tweede met 21-17 en moest in de derde definitief met 21-16 het hoofd buigen. Door dit resultaat bleken de Haar lemmers echter geenszins ontmoedigd te zijn, want achter elkaar werden daarna zes partijen gewonnen. Guus Pliester, die een uitstekende dag had, won al zijn partijen in deze ontmoe ting en had alleen tegen Gerrie Vaessen een derde game nodig. Cees Schoof zette De tafeltenniscompetitie 'ijn resterende partijen in winst om en deed dit steeds met zeer duidelijke cijfers. Bert van Eijk tenslotte bewees duidelijk, dat zijn magere prestaties van de vorige zondag een vergissing waren want dit maal zorgde hij voor fraaie overwinnin gen tegen Gerrie en Herman Vaessen. Slechts in Harry Vaessen moest hij zijn meerdere ex-kennen. Bij de Maasbree-spelers had Gerrie Vaessen zeker geen px-ettige dag. Hij verloor van Van Eijk met 24-22 in de der de game en tegen Pliester dolf hij met 23-21 in de beslissende game het onder spit! Een uitstekend dubbel besloot deze ontmoeting. De Haarlemmei'S wonnen met 15-21, 21-18, en 26-24. Desondanks hadden de gasten ongetwijfeld het beste deel van deze ontmoeting. Ook de wedstrijd AMVJTogido 2 begon met een vei'liespunt voor de Haarlem mers. Luning was bij lange na niet op gewassen tegen De Wilde en verloor dui delijk met 21-12 en 21-11. Met deze zege hadden de Amsterdammers al hun kruit verschoten, want niet een maal konde zij Togido nog serieus bedrijgen. Gerrit Boot en Gijs Boers hadden beiden met drie overwinningen een uitstekende dag. Zij besloten voox-ts hun debuut met ruime winst in het dubbel, waarmede dus de eindstand 7-3 was bereikt. In dezelfde klas se werd de wedstrijd Scylla 2—TYBB uit gesteld. Het vieren van Leidens ontzet ging bij de gastheren vóór tafeltennis! In de eerste klasse A ontving Togido 3 Winfried en werd met 7-3 verslagen. Het optreden van Bakker werd een teleurstel ling. Evenals Hai't en Kooistx-a kon hij al leen van Heinz winnen. Duineveld en Hoonhout bleven bij de gasten ongesla gen, waarna ook het dubbel nog door Winfried werd opgeëist. De overige uitslagen in de hoofdklasse B luiden als volgt: Wibo 3LuckRaek 6-4, BelcrumDocos 7-3, Treffei-s Atoom 5-5, ElanOTTC 7-3. In over gangsklasse E waren de x-esultaten: Dis- nieAVGA 2 2-8, TreffersSrpash 3 3-7. om een landelijke dameshoofdklasse te -förmefërt eri töch door gekomén. De fi nanciële offers hiervoor zijn wel hoog, maar dat heeft men voor de spelverbete- ring wel over. Van de Haarlemse dames- De basketbalcompetitie ploegen zullen Antilopen, HOC en White Stax-s in de hoofdklasse worden geplaatst. Programma Ook deze week is er weer een vriend schappelijk programma voor de topploe- gen in het Krelagehuis in Haax-lem. Donderdag 8 oktober: dames 8 uur HOCWhite Stars, heren 9.15 uur Antilo penFlamingo's. Vrijdag 9 oktober: heren 8 uur The Ty phoonsZBVS; 9.15 uur White Stars-HOC. Dondex-dag 8 oktober: Dames: over gangsklasse SC HaarlemAntilopen 2; 2e klasse ExercitiaHOC 3, Heren: 2de klas se White Stars 2Flamingo's 2; HOC 2 The Typhoons 2; 3de klasse SC Haax-lem 3Antilopen 3. Vrijdag 9 oktober: Dames: overgangs klasse AuroraWhite Stars 2, 2de klasse Rapiditas 2The Typhoons, Heren: 2de klasse RapiditasExercitia, AuroraSi- baba, 3de klasse The Typhoons 3HOC 3. De handbalcompetitie De standen in de hoofdklasse en in het district V/est A van het N.H.V. luiden: Hoofdklasse: Dames Heren 4—7 Blauw Wit 4—7 4—6 DES 4—5 4-4 PSV 4-5 4-4 Swift 4—5 44 Aalsmeer 44 43 Olympia 4—4 Niloc 4—2 Hellas 4—0 WLC Hygiëa PSV UDI Zeeburg Athene Niloc 4—2 Olympia 42 Dames Eerste klasse: Heren Athleta 47 Rapiditas 4—6 Sagitha 47 Sport Vereent46 Amstel 4—6 WVGV 4—6 AVA 44 IJmond 4—6 Vriendschap 4—4 Aalsmeer 2 44 Spirit 4—2 UD 4—2 JHC 41 Concordia4—2 DSG 4-1 AHC 4—0 Dames Tweede klasse A: Tweede klasse B: HHC 4—6 Blauw Wit 3—6 De Blinkert3-5 SEW 3—6 Laren3-5 VZV 4—5 DWS 45 Tonegido 45 Attila 4—3 ADO 3-3 BSV 4—3 Niloc 2 4-3 Lijnden 4—3 Tavenu 3—2 SDW 4—0 AOG 4—1 Concordia 41 Heren Tweede klasse A: Tweede klasse B: Lijnden 4—8 SS VU 4-7 Attila 34 Zeeburg4—7 Vriendschap 44 Arma 34 Zandvoortmeeuw. 4—4 Niloc 2 34 De Blinkert3—2 Amersfoort 44 Laren 32 Unitas44 Tonido 32 Achilles40 BHC 4-2 HOC 4—0 TAFELTENNIS. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Ta- feltennisbond zal op 14 februari 1960 in Rottei'dam een zeslandentoernooi worden gehouden. De bonden van Duitsland. Frankrijk, Luxemburg en natuurlijk Ne derland hebben de invitatie om een ploeg te sturen aanvaard, terwijl men er van overtuigd is, dat ook Engeland en België de uitnodiging zullen accepteren. Advertentie Autobezitters zijn gelukkige mensen, en niet alleen omdat zij geriefelijk „bewield" door bet leven zoevenook omdat zij vrienden vaak van dienst kunnen zijn met een ritje-als-het-regenfc of een tochtje zomaar-als- charmant-gebaar. Oogst dubbele waardering! Rijd rustig en voorzichtig, Uw gasten geloven, dolgraag zonder bewijs dat U Stirling Moss' messcherp bochtenwerk óók beheerst Hebt U oudere mensen in Uw wagen, ên is het wat kil? Een heerlijk-warme plaid maakt het reisje nog prettiger. En, als goed auto-gastheer hebt U in Uw dashboardkastje natuurlijk sigaretten: Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F 1.- W aterpolo Het zevental van Joegoslavië heeft dinsdagavond in Dubrovnik het landen- waterpolotoernooi om de Adriatische be ker gewonnen. Joegoslavië speelde met 4-4 gelijk tegen Rusland, ruststand 2-1 voor Rusland. Italië klopte Hongarije met 5-2 en werd tweede. Nederland was uit gespeeld. De Joegoslaven begonnen uiterst ner veus en de Russen maakten daarvan met twee snelle treffers op uitstekende wijze gebruik. Kort voor rust werd het 1-2 en daarna ontwikkelde zich een enorm fel le strijd. Joegoslavië maakte gelijk, kwam achter, maakte weer gelijk, kreeg opnieuw een achterstand en scoorde toen in de laatste minuut voor de derde maal de gelijkmaker (4-4). De wedstrijd ItaliëHongarije was een aaneenschakeling van incidenten, over tredingen. vrije worpen en uitsluitingen, kortom een wedstrijd, die deed denken aan de beruchte Rusland—Hongarije van Melboux-ne, een aanfluiting van de sport en een pleidooi voor het schrappen van waterpolo van het Olympisch program ma. De Joegoslavische scheidsrechter Ciganovic moest voortdurend ingrijpen en in de tweede helft was hij zelfs genood zaakt om de Hongaarse middenvoor Do motor voor de gehele verdere duur van de wedstrijd uit het water te zenden, om dat deze blonde reus de Italiaan Daltruio een stomp had gegeven terwijl de bal aan de andere kant van het veld was. (dit wil overigens niet zeggen dat Ciganovic de kaakslag zou hebben getolereerd wan neer de bal wei in de buurt was ge weest. Met één speler minder konden de Hon garen de 2-2 stand uitex-aard niet handhaven. Italië scoorde zonder veel moeite drie doelpunten en won met 5-2. De eindstand van het toernooi luidde: 1. Joegoslavië 6 pnt., 2. Italië 6 pnt. (slechtere doelcijfers), 3. en 4. Honga rije en Rusland elk 5 pnt., 5. Nederland 0 pnt. Honkbal Na een nog sensationeler wedstrijd dan de vorige, zijn de White Sox er in geslaagd de strijd om de wereldtitel te verplaatsen naar het Comiskey-Park in Chicago, waar donderdag de zesde wedstrijd zal worden gespeeld. De White Sox wonnen ditmaal met 1-0 vooral door sterk werpen van Bob Shore en Dick Donovan, die in de achtste innings met twee honken bezet en een uit, een prachtig staaltje werpen onder hoog spanning te zien gaf, na een koude oorlog tussen de beide coaches Al Lopez en Wal ter Alston. De beslissende run werd in de vierde innings gescoord door Nelly Fox. Het schijnt, dat de ploeg, die de minste honkslagen geeft, de winnaar is, want de White Sox kwamen ditmaal slechts tot vijf treffers en de Dodgers plaatsten er niet minder dan negen, zonder echter tot sco ren te komen. De ploegen vliegen op het ogenblik weer naar Chicago, reeds verze kerd van een record-premie. De achtste innings van de wedstrijd L. A. Dodgers-Chicago White Sox voor het wereldkampioenschap 1959 zal wel onver getelijk blijven. Stax-ting-pitcher Bob Shore van Chi cago kwam in de tweede helft van die innings in moeilijkheden. Wally Moon sloeg een hoge bal in het midveld, waar Landis de bal niet kon vangen, omdat deze onzichtbaar werd door de felle zon. Larker sloeg een vangbal in het rechtsveld, maar Hodges volgde met een honkslag, waarop Moon het derde honk bereikte. Toen begon het duel Alston-Lopez. De coach van de Dodgers zette een linkshan dige pinch-hitter in, waarop Al Lopez Bob Shox-e verving door de linkse Billy Pierce. Op zijn beurt verving Alston zijn slagman weer door een rechtse hitter. Lopez ver ving toen Billy Piex-ce door Dick Donovan, die de eerste Dodger-hitter opzettelijk 4w gaf. Op aanwijzing van Lopez uiteraard! Carl Furillo de gevreesde pinch-hitter, werd door Donovan uitgeschakeld en ook Don Zimmer werd uitgevangen, waardoor de White Sox een 1-0 voorsprong behield. Die voorsprong werd in de vierde innings verkregen. Chicago-tweede honkman Fox opende met een honkslag en bereikte het derde honk op een honkslag van Jim Lan dis. Catcher Lollar sloeg toen een bal, waaruit een dubbelspel ontstond, maar Fox kon scoren en dat betekende de enige run uit de wedstx-ijd. Want ook in de twee de helft van de negende innings wist Dono van de Dodgers te bedwingen. Zelfs Jim Gilliam, die in vier beurten vier honksla gen had gegeven, kwam niet op de honken. Er waren ditmaal in Los Angeles Colos seum 92.706 toeschouwers, een record aan tal voor de wedstrijden. Het oude record stond sedert maandag op 92.550. Volleybal Onder voorzitterschap van de Fransman Paul Libeaud is maandag in Boedapest het congres van de Internationale Volley balfederatie begonnen. Er zijn 23 landen, waarbij Nederland, vertegenwoordigd. Elf landen werden als nieuwe leden van de Fedex-atie aanvaard, namelijk Ca nada, Chili, Haiti, Hongkong, Mauritius, Indonesië, Irak, Iran, Marokko, Pox-tugal en de Philippijnen. De Federatie telt thans 64 leden. Het verzoek om toelating van Formosa werd, om „redenen van techni sche aard" niet ingewilligd. Tal heeft de eerste aanslag op zijn pas veroverde leiderspositie in het kandida tentoernooi afgeslagen. Tegen Keres, op wie hij slechts een half punt voorstond, wist hij op wonderbaarlijke wijze^een ver loren stelling in winst om te zetten en schiep zodoende eentameljjk veilige mar ge tussen zich en zijn naaste concurren ten. Keres, gesterkt door zijn vorige twee overwinningen op Tal, opende met de Siciliaanse verdediging en volgde daarbij de variant die Smyslov in de vijftiende ronde tegen Tal had toegepast. Tal speel de ditmaal zeer behoedzaam en riskeer de niets. Bij de 23ste zet wérd Tal ver rast, omdat Kei-es de rochade opofferde. Een interessante ontwikkelde volgde waarbij Keres het met een dame, paard, loper en vijf pionnen opnam tegen Tals dame, toren en zeven pionnen. Het scheen dat Keres de zege zou be halen, want op een gegeven ogenblik had de zwax-te koning bijna in een matnet ge dreven. Tal verkeerde bovendien in grote tijdnood. In deze kritieke fase leverde de jonge Russische gx-ootmeester een staal tje van zijn geweldige capaciteiten. Hij organiseerde een tegen-aanval en rukte met twee vrij-pionnen op tot de achtste lijn. Keres moest zijn toren offeren. Op dat moment creëerde Tal nieuwe bedrei gingen en even na de tijdcontrole bij Jan Hein Donner Op het jaarlijkse congres van de Wereld Schaakbond (FIDE) zijn drie spelers tot internationaal grootmeester benoemd, na melijk onze landgenoot Jan Hein Donner, de West-Duitser Lothar Schmid en de Oostduitser W. Uhlmann. Tot internatio naal meester werden benoemd de Argen tijn Wexler, de Spanjaax-den F. J. Perez en Farre en de Tsjech Fichtel. De wereld jeugdkampioen 1959, de Argentijn Bie- licki, verkreeg deze titel automatisch. de 42ste zet staakte Keres de strijd. De partij tussen Gligoric en Olafsson werd afgebroken bij een stelling, die Gli goric winstkansen biedt. Het was een Spaanse partij, waarin Olafsson de Tchi- gor' variant toepaste, die onlangs in een R- h toernooi voor het eerst werd ge- spt\ .ei. Ondanks deze moderne variant nam Gligoric al gauw het initiatief over. Toen de partij in de beslissende fase kwam, hadden beide spelers nog de dame, Schaken de toren en een gelijk aantal pionnen. Gligoric bezette met zijn dame echter een sterke positie, waarbij hij zowel de dame- als de konings-vleugel bedreigde. Bij de 3$ste zet na vijf uren spelen won de Joegoslavische kampioen de be langrijke pion op g6. Smyslov behaalde een belangx-ijke over winning op zijn landgenoot Petrosjan. In een Siciliaanse vex-dediging offerde Pe trosjan een pion, waarvoor hij geen com pensatie verwierf. Even later moest hij zijn koning verplaatsen, zodat de rochade- kans verkeken was. Niettemin ondernam Petrosjan nog een tegen-aanval en drong daai-bij de linker flank van de zwarte ver dediging binnen. Smyslov ging echter over tot dame-ruil en creëerde een vrij-pion. Toen Petrosjan zag dat deze niet meer te stuiten was, gaf hij de strijd op. Benkö paste tegen Fischer eveneens de Siciliaanse verdediging toe. Fischers stel ling bleef ook na afruil van de lichte stuk ken enigszins gedrukt. Had Benkö toen een aanval ondernomen op één der zwar te torens, dan zou hij de partij waar schijnlijk hebben kunnen winnen, maar zoals gewoonlijk raakte de ex-Hongaar in hevige tijdnood en liet hij zijn greep op de zwarte stelling verzwakken. Ondanks dat heeft hij in de afgebroken stelling de beste kansen. De uitslagen van de partijen voor de zeventiende ronde luidden: KeresTal 0-1, PetrosjanSmyslov 0-1, Benkö—Fischer afgebroken Gligox-ic— Olafsson afgebroken. De stand na de 17de ronde luidt: 1 Tal (Rusland) 12 punten, 2 Keres (Rusland) lO'/a punt, 3/4 Gligoric (Joegoslavië) en Petrosjan (Rusland) beiden 8Va punt en 1 afgebroken partij, 5 Smyslov (Rusland) 8 punten, 6 Fischer (Verenigde Staten) 6V2 punt en 2 afgebroken partijen, 7 Ben kö (statenloos) 6 punten en 1 afgebro ken partij, 8 Olafsson (IJsland) 5 punten en 1 afgebroken partij. Automobilisme Op een parkoers, uitgezet op de zout- vlakten van Bonneville in de Amerikaan se staat Utah, heeft de Amerikaan Mickey Thompson dinsdag vier wereldx-ecords van John Cobb gebroken. Thompson slaagde erin zijn Challenger no. 1 niet in het ab solute snelheidsrecord te land, dat sedert 1947 met 634,39 km per uur op Cob's naam staat te verbeteren. De volgende wereldrecords van Cobb, allen daterend van 1939 werden wel ver beterd: 5 km met vliegende start: 555,6 km per uur (Cobb: 525,7 km p. u.)5 mijl 548,3 km per uur (Cobb: 486,3 km p. u.); 10 km: 527,2 km per uur (Cobb: 455,4 km p. u.); 10 mijl: 460.5 km per uur (Cobb: 435,1 km p. u.). OLYMPISCHE SPELEN. De Inter nationale Roeifederatie heeft zich, na een inspectie, akkoord verklaard met het voorstel van het organisatiecomité van de Olympische Spelen 1960, de roeiwedstrij den te houden op het Meer van Albano, dat op 23 km van Rome is gelegen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15