Metaalbuizenfabriek Excelsior gebruikt winst voor reservering en afschrijving Panda en de meesterkok C hefarme 4 Wereldnieuws Veel regen inFrankrijk Fabriek te Oosterhout ligt nog stil CENTRAAL INSTITUUT VOOR INDUSTRIE ONTWIKKELING GEEFT SPECIALISTISCHE HULP AAN BEDRIJFSLEVEN Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Zweedse en Nederlandse metaalindustrie bespraken samenwerking Overeenkomsten Euratoom-Canada Smit Transformatoren- fabriek 12 dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Italië wil overgangsperiode van EEG bekorten Simons' emballagefabrieken en Houthandel Erhard over Europa Nederlandse kolensituatie ...U meet en. iètJ. De weekstaat Goudvoorraad gedaald evenals saldo banken Frankrijk verruimt invoer van auto's i,D AG 7 OKTOBER 1959 Blijkens het verslag van de raad van commissarissen van de n.v. Metaalbuizen fabriek Maatschappij Excelsior Schiedam Iaat de exploitatierekening over 1958-1959, integenstelling tot het vorige boekjaar, een voordelig saldo zien en wel van 2.299.345. Dit is na aftrek van kosten, inclusief het relatief zeer aanzienlijke bedrag aan rente ten gevolge van de grote schuldenlast, alsmede de kosten gepaard gaande aan de instandhouding van het stilgelegde produktie-apparaat te Oosterhout (N.B.), doch vóór afschrijvingen. Na bijtelling van de opbrengsten uit deelnemingen en effecten, en van bijzondere baten beloopt het totale bedrijfsoverschot 2.670.151. Hierop dient eerst in mindering te worden gebracht het saldo verlies 1957-1958 ad 1.168.029, waarna resteert een voordelig saldo van 1.502.122. Voorgesteld wordt de reserve voor bijzondere doeleinden en de reserve voor belastingen, in totaal 1.584.332, naar de winst- en verliesrekening over te brengen, die daarna een bedrag aangeeft van 3.086.454. Voorgesteld wordt ten laste van deze rekening 3.024.940 te bestemmen voor af schrijvingen op de terreinen, bedrijfs- outiïlage enzovoort te Oosterhout, en voorts om het ten behoeve van het bedrijf te Schiedam geïnvesteerde bedrag voor machines enzovoort ad 56.875 in zijn ge heel af te schrijven. De inrichting te Schiedam zal dan wederom tot op 10 zijn afgeschreven, terwijl de fabriek te Oosterhout pro resto zal paraisseren voor f 19,7 miljoen en de 26 woonhuizen aldaar voor 440.000. Gelet op het feit, dat Oos terhout, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, vooralsnog niét aan het produktieproces zal deelnemen, zou de raad van commissarissen deze waarden gaarne nog aanzienlijk lager op de balans willen zien verschijnen. Na de voorgestelde afschrijvingen res teert een voordelig saldo van 4.639, dat naar nieuwe rekening zal worden over gebracht Onder de huidige omstandig heden kan wederom geen voorstel voor dividenduitkering in overweging worden genomen, gezien de resterende zware schuldenlast en de omstandigheid, dat het kostbare produktie-apparaat te Oosterhout vooralsnog niét tot de resultaten bijdraagt. Inzake de achterstand in de betaling van krediteuren vermeldt het verslag, dat de regeling met de bouw- en handelskredi- teuren vóór het eind van 1958 haar be slag heeft gekregen. Uit de balans blijkt, dat het bedrag aan schulden op lange ter mijn in het verslagjaar is gestegen van 4,6 miljoen tot 11,4 miljoen. De schul den op korte termijn konden worden ver- Op een in Rotterdam gehouden pers conferentie hebben vertegenwoordigers van de Sveriges Mekanförbund en de Vereniging van Metaalindustrieën be kendgemaakt, dat de Zweese en de Ne derlandse organisatie besloten hebben de samenwerking tussen de bedrijven in de metaalindustrie van beide landen te be vorderen. Deze organisaties zijn in juni in Stock holm en thans in 's-Gravenhage bijeen geweest. Daar werden de mogelijkheden van een bredere economische integratie in Europa besproken. Meegedeeld werd, dat de metaalin dustrieën van beide landen een licht on behagen gevoelen ten aanzien van de eco nomische eenwording van Europa, die enerzijds geleid heeft tot de Euromarkt, waarin naar men vreest Frankrijk en Duitsland een dominerende rol zullen gaan spelen, en anderzijds tot een ont wikkeling in de richting van een vrijhan- delsgebied van zeven landen, waarin men vreest voor een overheersende positie van Engeland. Nadrukkelijk wordt gesteld dat de klei nere landen met hun bijzondere afhanke lijkheid van vrije handelsbetrekkingen met de gehele wereld, een bijzonder be lang en daarom ook een bijzondere taak hebben bij de werkzaamheden, die de eco nomische integratie in Europa beogen. Op gestelde vragen werd geantwoord, dat de volgende stappen van beide orga nisaties afhankelijk zijn van nog te voe ren intern beraad. Uitdrukkelijk stelt men, een open-deurpolitiek, hetgeen inhoudt, dat men de samenwerking met de metaal industrie van andere landen niet uitsluit. „Integendeel", zo zei dr. J. C. Hooykaas, de voorzitter van de Nederlandse organi satie. Gehoopt wordt dan ook deze in dustrieën van andere kleinere landen in het overleg te betrekken. De Europese Gemeenschap voor Atoom energie heeft te Brussel twee akkoorden ondertekend met Canada, die onder ande re voorzien in een gemeenschappelijk pro gram van onderzoek en ontwikkeling van zwaar-waterreactoren en uitwisseling van kennis en materiaal. Het eerste akkoord, gesloten tussen Euratoom en de Canadese regering, is een kaderovereenkomst met juridische voorwaarden voor de uitwisseling van kennis en materiaal en de levering van Canadees uranium. Het tweede akkoord, gesloten tussen Euratoom en de Atomic Energy of Canada Ltd gaat over onderzoek en ontwikkeling van kernreactoren gekoeld met zwaar wa ter en reactoren met organische koeling. Aan dit programma zullen Euratoom en de Atomic Energy of Canada Ltd elk vijf miljoen dollar bijdragen. Een gemengd' comité zal de bijzonderheden van het pro gram uitwerken. De akkoorden worden onmiddellijk van kracht. Binnen enkele dagen zal reeds een industriële missie uit de Euratoomlanden op uitnodiging van de Canadese regering naar Canada gaan om de problemen van de bouw van het Canadese reactortype te bestuderen. Voor dit type reactoren waar aan Canadese geleerden reeds enige jaren werken, bestaat bij een groot aantal on dernemingen in de Euratoomlanden belang stelling. In de naaste toekomst wordt nog een akkoord verwacht met Brazilië, dat mo gelijk een belangrijke grondstoffenleveran- cier kan worden. minderd van 12,6 miljoen tot 1,3 mil joen. Waar bovendien de voorraden en vorderingen tezamen met bijna 2 mil joen daalden en het bedrijf te Schiedam een niet onaanzienlijk bedrijfsoverschot liet zien, zijn de acute liquiditeitsmoeilijk heden als overwonnen te beschouwen. De situatie in het bedrijf te Schiedam verbeterde in de loop van het verslagjaar niet onbelangrijk, dank zij de gunstiger wordende orderpositie en de daaraan ge paard gaande bezetting van het produktie- apparaat. Deze bevredigende gang van zaken heeft zich tot nu toe ook in het nieuwe boekjaar voortgezet. De raad van commissarissen meent echter, hoezeer de thans bereikte resultaten tot tevredenheid stemmen, wederom tegen ongemotiveerd optimisme te moeten waarschuwen. Ten aanzien van de prijzen der produk- ten zijn in het gehele boekjaar 1958/59 geen veranderingen van betekenis inge treden, behoudens de normale fluctuaties. In het thans lopende boekjaar daaren tegen zijn de prijzen aangetrokken. Daar staat evenwel tegenover, zo werd van be stuurszijde aan de pers toegelicht, dat men rekening moet houden met de loonsver hoging in de metaalindustrie en met de straks intredende huurcompensatie. De produktiviteit in het bedrijf te Schiedam heeft grote vorderingen gemaakt. Men beschikt thans over een zeer grote order- positie waarmee vele maanden gedekt zijn in binnen- en buitenland. Het grote en kostbare project van Oos terhout is een zeer moderne fabriek, die men niet zonder meer kon verkopen, maar binnen een jaar moet er een oplossing voor gevonden worden. Het gebouw en de machines worden inmiddels uitstekend onderhouden. Commissarissen en directie van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen delen mede, dat in de heden ^honden vergadering,de-ia^xMykk^a pro- het boekjaar 1958/59 zijn behandeld. De resultaten van dit boekjaar hebben in het algemeen beantwoord aan -de verwach tingen, uitgesproken in de tussentijdse mededeling van april. Ondanks enige da ling van de omzet vertoont het saldo van de exploitatierekening een tot voldoening stemmende stijging. Aan de op 28 oktober aanstaande te houden algemene vergade ring van aandeelhouders zal worden voor gesteld over het boekjaar 1958/59 voor houders van de vóór de emissie van nov. 1958 uitstaande aandelen een dividend van 12 percent (onv.) vast te stellen en dus op de bij deze emissie uitgegeven aandelen 9 percent te declareren. Wereldaanbod van katoen De internationale adviescommissie voor katoen voorspelt dat het wereldaanbod van katoen dit seizoen groter zal zijn. Zij verwacht, dat de uit voer der Verenigde Staten in 1959/60 ongeveer 5,5 miljoen balen zal belopen. Ondanks deze grote uitvoer zullen de andere katoenproduceren- de landen in staat zijn hun exportoverschotten grotendeels uit te voeren, zodat er geen onver kochte voorraden van grote omvang zullen ont staan, zo meent de commissie. Wereldbanklening voor verbetering Suezkanaal? De minister van Economische Zaken van de Verenigde Arabische Republiek dr. El Kaissoeni heeft bij de Wereldbank besprekingen gevoerd over een mogelijke lening voor de verbetering van het Suezkanaal. Naar verluidt wenst de V.A.R. een lening van ongeveer 40 miljoen dollar als financiële hulp voor haar programma tot het breder en dieper maken van het kanaal. Auto's in West-Duitsland Het Westdultse bureau voor afgifte van rijbe wijzen heeft vastgesteld dat één van de vijf Westduitse arbeiders een auto bezit. Onder de employés is het percentage autobezitters gerin ger, namelijk 18,6 percent. Sinds 1 juli 1958 is het aantal autobezitters onder loontrekkers met 5,5 percent tot 46,5 percent gestegen. De landen van de Europese Economi sche Gemeenschap dienen de mogelijk heid te overwegen om hun gemeenschap pelijke markt reeds tussen 1965 en 1967 te verwezenlijken, zo heeft de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pella, voor een studiegroep in Rome verklaard. Toen Italië, Frankrijk, West-Duitsland en de Beneluxlanden de plannen voor een Euromarkt opstelden, hebben zij een 'overgangsperiode van twaalf tot vijftien jaar vastgesteld. In sommige sectoren van de economie, en in het bijzonder in de in dustrie, heeft men echter reeds erkend dat de Gemeenschappelijke Markt een „onherroepelijke werkelijkheid" is en be weegt men zich sneller in de richting van integratie dan aanvankelijk voor mogelijk was gehouden, aldus de Italiaanse minis ter. Bltfkens de verlies- en winstrekening over 1958 boekte Simons' Emballagefabrie ken en Houthandel n.v. te Oosterhout in dat jaar een voordelig saldo exploitatie rekening van 337.076 262.279). Na af schrijvingen interest en dotatie pensioen fonds bedraagt de winst 144.155 82.673), waaruit een dividend wordt voorgesteld van 6 percent (5 percent) op de gewone en prioriteitsaandelen. In het jaarverslag wordt gemeld, dat in de loop van het boekjaar 1958 belangrijke investeringen zijn gedaan. De ontwikkeling van de houtprijzen in het afgelopen jaar was niet gunstig, terwijl gebrek aan ar beidskrachten hier en daar remmend op de produktie heeft gewerkt. Aan de andere kant heeft de rationalisatie, als gevolg van de gedane investeringen de produktie gun stig beïnvloed. De omzetten, niet alleen in hoeveelheden, doch ook in geld, waren in het afgelopen jaar beduidend hoger dan in het voorafgaande jaar. Ook de resultaten waren beter. De gang van zaken in het lopende boekjaar wordt bevredigend ge acht. De omzet handhaaft zich vrijwel op het niveau van 1958. De moeilijkheden op de arbeidsmarkt werken echter kostenver hogend. Advertentie Europa „kan zich niet de.Juxe van een splitsing permitteren", aldus de West duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, in Opera Mundi. In een artikel, getiteld „er zal geen eco nomische oorlog in Europa zijn", gaat dr. Erhard in op de verschillen tussen de Gemeenschappelijke Markt en de groep van zeven en zegt: „Ieder is zich ervan bewust dat de oprichting van ver schillende blokken niet de oplossing is. Al les dwingt ons zonder aarzeling voort te gaan op de weg naar een oplossing die geheel Europa omvat". Het ministerie van Economische Zaken deelt omtrent de kolensituatie in Neder land (exclusief bruinkoolbriketten en gas- cokes) mede, dat volgens voorlopige cij fers in augustus 924.690 ton kolen werd geproduceerd; deze maand telde 24 werk dagen zodat per werkdag 38.530 ton kolen werd geproduceerd. In juli werd bij 25 werkdagen 1.028.658 ton kolen geprodu ceerd of 41.146 ton per werkdag. In juli bedroeg de totale verzending van brand stoffen vanaf de mijnen 818.872 ton, waar van 465.768 ton was bestemd voor binnen landse behoeften. De invoer van kolen (exclusief bunkermateriaal) bedroeg in juli in totaal 579.358 ton, zodat in deze maand voor binnenlands verbruik 1.045.126 ton beschikbaar kwam. Hiervan was 689.948 ton bestemd voor de grootindustrie en 355.178 ton voor huisbrand/kleinin- dustrie. Volgens voorlopige cijfers werd in augustus 514.639 ton ingevoerd, waarvan 196.518 ton uit de Verenigde Staten en 207.745 ton uit West-Duitsland. In juli werd uit deze landen respectievelijk 220.030 ton en 238.837 ton kolen ingevoerd. Advertentie De baas is even weg mijnheer! Je bedoelt toch niet Ja, mijnheer, hiï is naar *t postkantoor om te sparen y-'"' HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Veel ondernemers realiseren zich nog onvoldoende welke diensten het Centraal Instituut voor Industrie-ontwikkeling (CIVI) kan verlenen op het gebied van tech- nisch-economisch onderzoek, aldus de voorzitter, mr. H. Albarda, tydens een pers- büeenkomst ter gelegenheid van de verhuizing van het instituut van de Bezuiden- houtseweg naar het Prins Hendrikplein 17 in Den Haag. Deze verhuizing, zo zei de directeur, de heer H. A. Frank, onderstreept nog eens dat het CIVI vroeger een geheel van de overheid afhankelijke instelling thans een eigen zelfstandigheid bezit, de bekroning op een ontwikkeling die reeds in de naoorlogse jaren een aanvang nam. Dat het CIVI met zijn diensten een uit gebreid gebied bestrijkt, wordt duidelijk als men dit terrein eens nader bekijkt: technisch-economisch onderzoek betref fende de mogelijkheden van de fabrikage van nieuwe produkten en de merites van nieuwe grondstoffen en procédés, mede ge zien onder E.E.G.-omstandigheden; een onderzoek naar de situatieveranderingen waarmee bestaande Nederlandse produk ten onder werking van de Europese Eco nomische Gemeenschap zullen worden ge confronteerd. Voorts de bestudering van de mogelijkheden en consequenties van samenwerking en fusies; die van de mo gelijkheden van specialisatie en uitbe steding; en het onderzoek naar de meest economische vestigingsplaats voor gegeven fabrikages. Vele bedrijven missen daartoe De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is, blijkens de weekstaat, met 130 miljoen verminderd door overdracht van geel metaal aan het rijk ter voldoeining door het rijk van de verplichting tot stor ting in goud van het een vierde gedeelte der verhoging met 50 percent van de Ne derlandse deelneming in hét Internationa le Monetaire Fonds. Hiermee is de voor raad goud s verminderd ttftƒ4263,7" mil joen en die van goud en deviezen samen tot 5033,4 miljoen. Dit laatste betekent een daling van 136,3 miljoen zodat er een klein deviezenverlies is ontstaan van circa 6 miljoen. Convertibele deviezen staan nu op ƒ766 miljoen, hetgeen een kleinigheid meer is. De rekening van 's rijks schatkist is voor de tegenwaarde van het goudverlies be last. Desondanks is het saldo van het rijk toegenomen en wel met 113,2 miljoen, terwijl bovendien per 1 oktober de staat aan rente en aflossing van schuld 38 miljoen heeft moeten betalen. Er- moeten dus wel aanzienlijke bedragen aan belas tingen zijn binnengekomen, die geschat kunnen worden op tussen de 250 en 300 miljoen. Aan de minister van Financiën, zo deelt de centrale bank mede, is een optie verleend om vóór het einde van dit jaar alsnog voor de eerder genoemde te genwaarde van het goud schatkistpapier bij de centrale bank te plaatsen. Op de geldmarkt heeft de Bank actief geopereerd door voor 95,2 miljoen schat kistpapier te kopen (vroegtijdig af te los sen). De geldmarkt is uitermate krap en call money ligt op l'A percent slechts zeer nominaal. De banken hebben voor 60 mil joen dure voorschotten moeten opnemen. Hun saldo bij de Ned. Bank is met 78 miljoen verminderd. Daarmee is het on der de vereiste stand van circa 420 mil joen beland. Slechts door een terugkeer van bankpapier en na aflossing van de voorschotten zal hun saldo, zo menen geld marktkringen, kunnen worden opgevij zeld. Het dekkingspercentage is door het goudverlies in bescheiden mate gedaald. Bankbiljetten vertoonden een zeer kleine terugvloeiing van slechts 15V2 miljoen. 10. Reeds bij de eerste hap van maitre Moutarde's experimenteel gerecht, sprong de gravin met een schelle kreet op van haar stoel. Zij snakte naar adem en de aderen zwollen op haar voorhoofd. De kok werd een beetje onrustig bij het zien van deze gedragingen. Ook de overige leden van het personeel wachtten met grote schrikogen op wat de gravin te zeggen had. Dat was heel wat. „Ge vraagt mij naar mijn mening over dit gerechtkrijste zij. „Er ontbreekt één ding aan, maitre! GIJ! Gij moest er in verwerkt worden, maar niet voordat ge er zeven jaar dwangarbeid, een half jaar pijnbank en de galg op had zitten! En zelfs dan zou het vermoedelijk niet te eten zijn! Zo'n slechte kok zijt ge!" Zij hapte naar adem. Dit gaf maitre Mou- tarde gelegenheid van zijn teleurstelling blijk te geven. „Wat spijt me dat nu, madame", begon hij, op de knieën zinkend. „Dat gij de moed mist de kwaliteiten van mijn revolu tionaire schotels tot het einde te beproe ven!" „Wat?" vroeg de gravin. „Is dit geen be proeving genoegGeen HAP eet ik meer! Ik weiger deze vieze massa verder naar eetbare delen te onderzoeken, laet staen te nuttigen!" Deze woorden brachten een opvallende verandering in de houding van de kok te weeg. Er brak iets in hem. „Vieze massa?" loeide hij, oprijzend. ..Hoe durft gij, dit is ene belediging! Nu zult gij het eten, of anders..." hooggekwalificeerde medewerkers in eigen dienstverband. Op grond van de studies over voorgelegde vraagstukken brengt het CIVI dan adviezen uit. Zo was de econo- misch-technische voorstudie van het soda- project werk van dit Instituut. Voor de fabriek voor synthetische rubber van A.K.U.-Goodrich maakte het CIVI even eens de voorstudies. HET CIVI telt vier afdelingen: chemie, textiel, metaal en economie. Er wordt ge dacht aan nog een afdeling voor meet- en regelapparatuur en voor automatie. Aan dit laatste, zo merkte mr. Albarda met nadruk op, „zullen wij in Nederland ons uiterste moeten geven om onze concur rentiekracht in de Euromarkt te be houden". De voorzitter van de Fi-anse Vereniging van Auto-importeurs, Jacques Poch, heeft in een bijeenkomst van importeurs medegedeeld, dat Frankrijk binnenkort zijn invoercontingenten voor personen auto's uit andere landen van de Europe se Economische Gemeenschap zal verho gen. Hij zei gemachtigd te zijn mede te delen, dat de. invoercontingenten met 594 miljoen frank zullen worden verhoogd. Het contingent voor personenauto's zal 6.720 miljoen frank worden, dat voor open bare transportvoertuigen 270 miljoen frank, dat voor vracht- en bestelauto's met een draagvermogen van minder, dan 3 ton 2.080 miljoen frank en dat voor vracht- en bestelauto's met een dr.aag- vérmofeq$nvkri ftièfer'(ld&n 3 ton Ï.490 mil joen frank. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn te metenDaarna heelt men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe* strijders belangrijk te versterken door toe- voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. a Tegen pijnen en griep. Geschiki voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Bewusteloos. In mei van het vorig jaar kreeg de 21-jarige Veronica Wise in Oxford een auto-ongeluk. Zij werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond en raakte bewusteloos. Sindsdien is ze nog steeds niet bijgekomen. Dinsdag bracht zij de vijfhonderdste dag in be wusteloosheid door, hetgeen door plaat selijke artsen als een record wordt be schouwd. Veronica wordt drie maal per dag kunstmatig gevoed. Familieleden zitten bijna onafgebroken aan haar bed. Kandidaat. Het Tunesische staatshoofd, Habib Bourguiba, heeft zich dinsdag kandidaat gesteld voor het president schap van Tunqsië. Hij is bij de ver kiezingen, die op acht november wor den gehouden, de enige kandidaat. Stijging. Het Italiaanse persbureau „An sa" meldt, dat de afgelopen zomer 17.200 Nederlandse toeristen een of twee weken aan het Gardameer heb ben doorgebracht, hetgeen een stijging was van zeventig percent in vergelij king met 1958. Het verblijf dezer toe risten werd geregeld door zestien Ne derlandse reisbureaus, die zorgden voor hotels onder Nederlandse leiding en met Nederlands personeel. Botsing. De Amerikaanse atoomonder zeeboot „Sea Dragon" is tijdens zijn technische proefvaart tegen een walvis gevaren. Een schroef en de schroefas raakten beschadigd maar de onder zeeboot kon op eigen kracht koers zet ten naar de Marinehaven van Ports mouth, New Hampshire. Vice-admi- raal Rickover, de „vader van de atoomonderzeeboten" was aan boord op het moment van de botsing. Autodichtheid. Uit een statistiek van het Westduits centraal bureau voor de autoregistratie blijkt dat per eind juni van dit jaar 68 per 1000 Duitsers een auto bezaten, dat is één op elke vijftien. In Frankrijk bezit van elke tien, in En geland van elke elf inwoners er één auto. Nieuwe bewoners. Australië is van plan in het lopende begrotingsjaar (van 1 juli 1959 tot 30 juni 1960) 125.000 immi granten toe te laten, onder wie 8.500 Nederlanders, zo heeft de Australische minister voor Immigratie, Downer, dinsdag in het parlement in Canberra verklaard. Het grootste contingent im migranten zal door Engeland worden geleverd, namelijk 35.000. Terreur. Het Italiaanse ministerie van Justitie heeft een onderzoek doen in stellen naar de toestanden in de ge vangenis van Castelfranco Emilia, waar in één week vijf gevangenen een poging tot zelfmoord hebben gedaan door handenvol kopsijkers in te slik ken. Daarbij bleek dat de directeur, Marioa Basile, en zijn personeel „spe ciale behandelingen" toepasten op ver oordeelden die zij niet mochten. Erfenis. Onder een grasveld in het cen trum van de Poolse stad Lublin heb ben deskundigen maandag en dinsdag uit de ruïnes van een hotel 21.000 Duit se granaten en landmijnen verwijderd, die dateren uit 1944, toen Duitse troe pen de stad ontruimden en aanstalten maakten het centrum in de lucht te la ten vliegen. In de haast van hun vlucht voor het Russische leger hebben v Duitsers hun voornemen niet kunnen uitvoeren. Twee meisjes. Een groep van vier chirur gen, bijgestaan door specialisten, art sen en verpleegsters, heeft dinsdag in Portland in de Amerikaanse staat Ore gon met goed gevolg een „Siamese" tweeling gescheiden. De twee meisjes waren op 29 juni in Nyssa in Oregon ge boren en zij waren van borstbeen tot navel aaneen gegroeid. Hun toestand wordt goed genoemd „in aanmerking genomen de aard van het ingrijpen." Drankwet. In het Poolse parlement zullen nieuwe bepalingen in de drankwet wor den besproken, die onder meer behel zen: een verbod van de verkoop van alcoholhoudende dranken in wachtka mers van de spoorwegen en buslijnen, een verbod van de verkoop van dranken met meer dan 4V2 percent alcohol aan personen onder de 18 en een gevange nisstraf van twee jaar voor rijden-on der-de-invloed, ook indien geen ongeluk is gebeurd. Dodencijfer. Het dodencijfer, dat door de wervelstorm in Japan is veroorzaakt, is thans 4.131 en nog altijd worden onge veer duizend personen vermist. Er zijn 1.451.576 mensen dakloos geworden. Voorsprong. De atoomgeleerde dr. Glenn Seaborg, die rector magnificus van de universiteit van Californië is, heeft op een congres te San Francisco verklaard dat Engeland en Japan ruw geschat de V.S. en de Sovjet-Unie tien jaar voor uit zijn bij de ontwikkeling van kern energie voor de industrie. Het K.N.M.I. deelt mede: Een tropische cycloon naderde vanoch tend de Azoren. De wind nam er sterk toe en op een van de eilanden viel in 12 uur tijds 150 mm regen. Veel regen viel er ook in het westen en zuidwesten van Frankrijk. Deze neerslag hing samen met het front van een depressie bij IJs land. WEERRAPPORTEN nachtvorst voorkomen. De wind zal over het algemeen zwak zijn uit zuidelijke richtingen. Donderdag 8 oktober Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur. Maan op 13.40 uur, onder 22.43 uur. Maanstanden 9 oktober 5.22 uur eerste kwartier 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 oktober Hoog water 6.41 en 19.03 uur. Laag water 2.27 en 14.42 uur. Donderdag 8 oktober Hoog water 7.33 en 19.56 uur. Laag water 3.08 en 15.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen S d B0 a binnen- en buitenland. "O'S 3 b H Neerslag; laatste 24 uur. 5-S i O 8 aS Den Helder onbewolkt zo 16 0 Ypenburg onbewolkt O 18 0 Vlissingen onbewolkt zo 18 0 Eelde onbewolkt windst. 18 0 De Bilt onbewolkt zo 19 0 Twente onbewolkt ozo 19 0 Eindhoven onbewolkt ozo 20 0 Zd Limburg onbewolkt ozo 19 0 Helsinki half bew. wnw 16 0 Stockholm mist wnw 13 0 Oslo geheel bew. nno 9 0 Kopenhagen onbewolkt O 14 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 15 0 Londen onbewolkt windst 21 0 Amsterdam onbewolkt ozo 18 0 Brussel onbewolkt O 19 0 Luxemburg onbewolkt no 17 0 Parijs licht bew. O 24 0 Bordeaux mist zw 23 10 Grenoble mist windst. 20 0 Nice onbewolkt n 21 0 Berlijn onbewolkt O 15 0 Frankfort onbewolkt ono 18 0 München onbewolkt zzo 14 0 Zürich mist windst. 14 0 Genève geheel bew. wnw 17 0 Locarno geheel bew. windst. 17 0 Wenen onbewolkt ozo 11 0 Innsbruck mist windst. 18 0 Rome onbewolkt ono 24 0 Ajaccio licht bew. ono 24 0 Madrid zwaar bew. windst. 19 0 Mallorca zwaar bew. no 27 0,5 Lissabon half bew. ono 22 0 Athene onbewolkt nno 21 Belgrado onbewolkt windst. 12 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2