Communistisch Oost-Duitsland is vandaag tien jaar staat 4 r Oude Mahonie ronde tafels Communistisch feest verloopt volgens een streng ritueel Goede kees Eenzame Ulbricht zit hoog te paard bij de gratie van het Kremlin <:Praatótoel r Hoe is het ontstaan?^. 3 YV an dag tot dag vJ Kroesjtsjev is vertrokken uit Vladivostok Scherpe reacties uit de Duitse Bondsrepubliek A antal vluchtelingen bedraagt 2,3 miljoen ao STUKS 1 GULDEN mg" fl.ÖNfDSREFÜBLIE) i zWitserS FRANKS K 5£"W' "SJECH0- Lander W& Industrie gebieden Uraniumertsen slowak'je oostenrijk km 200 icarto-49126 T wee staten-prak tijk Economische stagnatie Hamer en cirkel Onverwoestbaar bolwerk Nieuw proces na cassatie voor Podola? Op de Dit woord: KLUWEN J WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 Amerika heeft, zoals men in ons blad van heden kan lezeri, weer eens een tele visiequiz-kwestie en de onthullingen daar omtrent doen verwachten dat de popula riteit van dit vreemde volksvermaak daar opnieuw met grote sprongen zal dalen. Een vreemd volksvermaak, die quizze- rij. Radio en televisie hebben er nu al ja renlang dankbaar gebruik van gemaakt en er zijn zelfs mensen beroemd door ge worden ook in Nederland. Er is in Ne derland weinig gelegenheid om beroemd te worden en daarbij heeft men de radio en de televisie echt wel nodig. Doch wij hebben nooit begrepen, welke enorme ver diensten er kunnen schuilen in het voor lezen van een willekeurige vraag, het na kijken op een papiertje of het antwoord goed is en het daarna uitroepen: „Uit stekend beantwoord!" Evenmin hebben wij ooit kunnen begrijpen wat er eigenlijk het belang van is, alles te kunnen vertel len over een bepaald onderwerp, dat men zelf kan kiezen. Maar de menigte heeft toch jarenlang met open mond gekeken en geluisterd naar de super-hobby-isten, die zich een fabelachtige kennis hadden verworven van de voetbalhistorie, scheepsmodellen, visgerei of houtsoorten. En het spelletje van: wie haalt de mees te punten? is tenslotte al van de uitvinding van het knikkeren af een van de boeiendste bezigheden voor jong en oud geweest. Maar de vraag rijst, of de televisie met het ontgroeien aan de kinderschoenen ook niet van die kinderachtigheden af moet. Wij blijven altijd nog hopen op de moge lijkheid, dat de televisie een meduim zal blijken te zijn dat voor betere dingen dan gezelschapsspelletjes i's uitgevonden. En zelfs voor betere dingen dan het na-apen van buitenlandse succesnummers op dit spelletjesgebied, want gelukkig zijn al die quizvariaties geen van alle in Nederland geboren. Dat pleit voor onze serieuze inslag, al verraadt het wel een zucht tot imitatie. Die zucht zal echter zeker niet zover gaan, dat we ook de schandalen op dit terrein gaan introduceren. Integendeel, wij menen te mogen aan nemen dat onze programmasamenstellers zich steeds sterker zullen realiseren, dat zij langzamerhand geen quiz-kwibussen meer nodig hebben om hun uitzendingen in de algemene smaak te doen vallen. Er is alle reden om de minister van Ver keer en Waterstaat te feliciteren met zijn keus van een staatssecretaris bij zijn de partement. Vooral omdat de taak van de ze nieuwe functionaris voornamelijk zal liggen op het terrein van de internationa le vervoersvraagstukken, had hij voor die post moeilijk een betere figuur kunnen vin den dan de heer E. G. Stijkel. Immers, deze is in de ruim vijfjarige pe riode waarin hij het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de heer Spie renburg, als kabinetchef bekwaam terzij de stond, zeer nauw betrokken geweest bij de pogingen van deze Europese exe cutieve om meer orde te brengen in het internationale vervoer te land en te water in ons werelddeel. Hij heeft in die functie aan den lijve ondervonden met welke moeilijkheden men te kampen heeft als men probeert de voornaamste problemen van dit in sommige opzichten nog vrij chaotische gebied op te lossen, al is het alleen maar wat het vervoer van kolen en staal betreft. De problemen van deze ver voerssector zijn echter niet los te denken van de algemene problematiek op dit ter rein, zodat de heer Stijkel ook daarom trent heel wat ervaring moet hebben opge daan. Het behandelen van aangelegenheden als de Rijnvaart met alle netelige kwesties die daaraan verbonden zijn en het niet minder ingewikkelde wegvervoer zal hem bij Verkeer en Waterstaat dan ook niet vreemd vallen. En zijn ervaring op die gebieden zal hem ook van pas komen bij het aanpakken van de belangrijke kwes ties inzake de luchtvaart waarbij de Ne derlandse belangen de laatste tijd nog al eens in het nauw zijn gekomen. De benoeming van de heer Stijkel zal voor het departement van Verkeer en Water staat dus stellig een versterking beteke nen. Wat dat departement daarnaast ech ter ook nog altijd nodig heeft is een krach tige figuur eveneens met uitgebreide bevoegdheden die in staat is het vele dode hout bij onze binnenlandse verkeers regelingen weg te kappen en de snelle en vaak ingrijpende beslissingen te nemen die op verkeersgebied dikwijls dringend no dig zijn. Wij hopen dat minister Korthals ook in dat opzicht zijn departement zal moderniseren en ook daarbij een goede keus zal doen. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet- 'Jnie, die uit Peking naar Vladivostok was gereisd, waar hij een inspectietocht langs fabrieken heeft gemaakt en de ar beiders een uiteenzetting heeft gegeven van de Russische binnen- en buitenlandse politiek, is vanmorgen met onbekende bestemming uit deze stad vertrokken. De inhoud van zijn redevoeringen is even min bekendgemaakt. (Van onze correspondent in Bonn) Het Oostduitse regime viert heden op uitdagende wijze met een kermis, staats circus-voorstellingen en wat niet al, in Oost-Berlijn het tienjarig bestaan van zijn staat, de Deutsche Demokratische Rcpu- blik. In West-Duitsland is dit aanleiding geworden tot scherpe woorden vol rouw over de onderdrukking in de D.D.R. Namens alle fracties in de Bondsdag verklaarde bondsdagpresident Gersten- ma ier gisteren, dat de machthebbers in Oost-Duitsland nu reeds tien jaar lang aan zeventien miljoen Duitsers weigeren het recht op zelfbestemming en vrijheid te ge ven. Sedert tien jaar verdiepen zij de Duitse gespletenheid door hun terreur en verhinderen zij iedere stap in de richting van de Duitse hereniging. „Thans honen zij met gedwongen festiviteiten de mensen die zij onderdrukken", aldus Gerstenmaier die ten slotte verklaarde, dat vandaag op het Rijksdaggebouw het oude Duitse parlement te West-Berlijn de onver valste Duitse vlag zal wapperen. Balans vol ellende Men heeft voor deze gelegenheid in de Bondsrepubliek een balans vol ellende op gemaakt; Het aantal vluchtelingen, dat se dert 7 oktober 1949 naar West-Berlijn en West-Duitsland is gegaan, bedraagt in to taal iets meer dan 2,3 miljoen. In de af gelopen vijf dagen vlak voor de jubileum feesten, vluchtten nog meer dan 1600 men sen uit Oost-Duisland. In de maand sep tember alleen al 14.000. In totaal zijn se dert oktober 1949 1700 mannen van de we tenschap en rond 35.000 studenten naar de bondsrepubliek gevlucht, waardoor thans vijftien percent van het totaal aantal stu denten in de Bondsrepubliek afkomstig is uit en zijn lagere-school-onleiding ontvan gen heeft in Oost-Duitsland. De Westduitse organisatie van universi- teitsrectores aan alle Westduitse universi teiten en hogescholen heeft aanbevolen geen vertegenwoordiger te zenden naar de van 8 tot 15 oktober durende feester ter ge legenheid van het 550-jarig bestaan van de universiteit te Leipzig. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Het is vandaag tien jaar geleden, dat de Russen Oost-Duitsland tot staat verhieven. Van de Russische bezettingszone naar de Deutsche Demokratische Republik was maar een stap en veranderde in 1949 naar binnen weinig aan de verhoudingen. Naar buiten toe werd dit communistischeDuitsland de tegenpool van de Westduitse bondsrepubliek. In de loop der jaren wist de chef van de Oostduitse communistische partij, Ulbricht, te Moskou zijn these er door te krijgen, dat er van een Duitse een heid geen sprake kon zijn en dat de communistische wereld het meest gebaat zou zijn bij het voortbestaan van twee Duitslanden -NOORDZEE: neder'-saksen INOORDRUN-WESTF' •r'i -:iI hessen run- m$s£:'- PALt$* ..y a *v djxS-WÜRJrEMB\ *£/i \württem8 lzunS ibaden* I De verdragen tussen de ge allieerden en de Russen van Jalta en Potsdam be paalden onder meer wat er van Duitsland door de Russen en wat er door de westelijke geallieerden bezet zou worden. Daar in lag de kern van de huidige ver deling van Duits land. Van Rus sische zijde ging men bij het be zetten van het oostelijk deel van Duitsland bijzon der streng te werk: men an nexeerde Oost- Pruisen, men gaf bepaalde gebieden aan Polen en de communisten be gonnen in het Oostduitse restant ijverig hun denk beelden er door te drukken. Nog vóél de Oostduitse staat op 7 oktober 1949 was geves tigd, was Oost- Duitsland reeds geworden tot een Russische provin cie, waarin de particuliere eigen dom weinig kan sen kreeg en waarin weinig scrupules getoond werden met de niet-communis- tische partijen. De tweede fase van de Russische politiek in Oost-Duitsland was deze staat te ma ken tot een uitgangshaven ter versprei ding van de communistische leerstellingen in West-Duitsland. Daartoe schoven de Russen de in Rusland opgeleide Ulbricht naar voren. Van wat Hitler had over gelaten aan burgerlijke rechten en kerke lijke vrijheid, liet Ulbricht weinig over. Maar Ulbricht moet heel snel hebben door gekregen, dat de komende sovjetisering van West-Duitsland nog niet aan de beurt was. Hij wist de* Russische raadsman in Oost-Berlijn, Semjonov, tot de aftocht te dwingen en Semjonov was juist bezield met idealen om West-Duitsland commu nistisch te maken. Daarna kon Ulbricht, thans meer dan ooit met de steun van de heersers'in het Kremlin, er toe overgaan de „boeren- en arbeidersstaat" te stabiliseren. Dat hield in: korte metten maken met het particu liere bedrijf, inkrimpen van kerkelijke en burgerlijke rechten, uitroeien van alles wat ook maar in de verte zweemde naar vrijheid en naar westerse democratische opvattingen. In eigen kringen moest Ul bricht hiervoor in de loop der jaren menig gevecht leveren: hij was genoodzaakt oude 'OOSTZEE- slees )mecklenb-voorp( ..^duitse/"' branp£nb. &p0len berlun sak'sên-aniï \wi 'tür% \and e r en aan een verenigd Duitsland in ere hielden, „weg te zuiveren". Oude rode houwdegens als Wollweber en Schirdewan schoof hij ruwweg naar achteren. Oost-Duitsland maakte de communistische chef tot een typische Oosteuropese satelliet van Mos kou, inclusief een opstand van de Oost duitse arbeiders tegen hun „leiders", op 17 juni 1953, in de kiem gesmoord door Russische tanks.... Zo is deze D.D.R. ontstaan. Thans is dit land het bastion van de leer der twee Duitslanden, een situatie waaraan noch Ulbricht noch Moskou iets wenst te ver anderen. De twee-staten-theorie is tot praktijk verheven.... In West-Duitsland waar men slechts spreekt van de „So- genannte D.D.R.", heeft men nu enerzijds de neiging het gewicht van Oost-Duits land te onderschatten. Er zijn gelukkig evenwel talrijke publicisten, die er steeds weer op wijzen dat Oost-Duitsland zowel in Azië als in Afrika bij de communistische wroetarbeid een belangrijk aandeel heeft. Overal bevinden zich in deze werelddelen communistische cellen, soms in de vorm van lokale partijgroepen. soms in de vorm van Oostduitse, Russische of andere, am bassades, consulaten en hulporganisaties, communisten, die toch nog herinneringen Hier komt de zeer nauwe band tussen Walter Ulbricht Moskou en Oost-Berlijn, die strak ge spannen is zonder dat de Oostduitsers ooit in volle vrijheid naar hun mening is ge vraagd, naar buiten. Aan de andere kant heeft men in het Westen wel eens de neiging Oost-Duitsland al te zeer als een sterke Russische voorpost te beschouwen en vergeet men dat die voorpost bestaat bij de gratie van een Russisch bezettings- j leger. Economisch gaat het Oost-Duitsland niet naar den vleze. Ulbricht verkondigde dezer dagen wel. dat zijn staat met de produk- tie van consumptiegoederen West-Duits- j land in 1965 zal hebben ingehaald maar I dat zou neerkomen op een economische i groei van twaalf percent per jaar, en dat J is zelfs in de Verenigde Staten en West- j Duitsland, laat staan in het ten gevolge van bureaucratie en onwil langzaam draaiende Oost-Duitsland een onmogelijk heid. Men vecht in Oost-Duitsland nog ïltijd met tekorten: aardappelen, zijn op ■le bon, boter, room, melk, melkpoeder zijn schaars.kortom, van welvaart, die ver gelijkbaar is met die in de Bondsrepubliek. !s geen sprake. In de zware industrie en in de steenkolenmijnen is het ook geen botertje tot de boom in een land, waar van vrijheid geen sprake is, waar de parti culiere eigendom teruggeschroefd is tot. twintig percent en waar men zich al te graag spiegelt aan de Russische weten schappelijke successen. De partijfeesten te Oost-Berlijn zijn overigens in volle gang. Er worden reek sen orden uitgereikt. Communistische lei ders uit Rusland, China, Frankrijk en van waar niet al zijn aanwezig bij de festivi teiten. Ondertussen heeft men door diverse maatregelen juist in deze weken de band met het westelijke deel van Duitsland bij na definitief doorgesneden: de vlag is niet meer zwart-rood-geel, maar zwart-rood- geel met hamer en cirkel (geen sikkel), waarmee de kloof tussen Oost- en West- Duitsland werd verbreed. Ulbricht heeft het met dit alles zo ver gebracht dat zijn staat niets meer gemeen heeft met de bondsrepubliek dan het feit dat in beide landen Duitsers wonen: 52 miljoen in de democratisch geregeerde Bondsrepubliek, 17 miljoen in de onder de Russische knoet staande D.D.R. En niets duidt er op, dat deze twee binnen een redelijke tijd met elkaar naar eenheid zullen streven (Reuter/AFP) De Russische eerste vice-premier Frol Koslov is maandag in Oost-Berlijn aangekomen. Premier Kroesj tsjev en president Vorosjilov hebben de Oostduitse communistische leiders hun ge lukwensen toen toekomen. Zij noemen Oost-Duitsland „een onverwoestbaar bol werk van de Duitse vooruitstrevende volkskrachten in de strijd tegen de weder- opkomst van het Westduitse militarisme en revanchisme". In Moskou is een tentoonstelling, ge titeld ..Tien jaar Duitse Democratische Re publiek", geopend. Een soortgelijke ex positie wordt in Peking gehouden. Günther Fritz Podola, veroordeeld tot de doodstraf wegens moord op recher cheur Purdy van Scotland Yard, heeft kans dat hij de strop ontloopt. De Britse minister vón Binnenlandse Zaken, Ri chard Butler, heeft gebruik gemaakt van een speciale bevoegdheid, die hem in staat stelt de zaak naar het Hof van Cassatie te verwijzen. Er zou twijfel zijn gerezen of de speciale jury wel alle feiten kende voor een juiste beslissing. De verdediging, voor wie Butlers be slissing als een volkomen verrassing kwam, zal proberen staande te houden dat de jury onvoldoende was ingelicht. Advertentie canapé's, stoelen, secretaires TE KOOP GEVRAAGD Beschadigd of wurmgaatjes geen bezwaar. Brieven onder no. 911 aan het bur. v. d bl Zwijgers Die ouwe vrind van me, een veel be luisterd man bij de radio-hoorspelen, heeft het wel zeer bijzonder getroffen met zijn levensgezellin. Dat zit zo: De man doet de hele week niet anders dan praten, praten, als maar palavers voor die alles- verslindende, nooit verzadigde micro foon. Al die duizenden en duizenden ivoor den van hem worden door de ether naar u toegezonden en u beluistert ze; ik ook soms. Maar nou komt de man thuis en het gevolg is: hij is zwijgzaam. Het liefst gaat hij dan maar in zijn gemakkelijke stoel zitten zwijgen met een voortreffelijke kop thee, die hem door zijn vrouw, zwijgend, wordt voorgezet. Maar ja, wat wil je, die vrouw is diezelfde werkdag alleen; die éne keer in de week dat de werkster er is, tellen we niet mee. Dus, wat wil je? Die vrouw wil wel es een woordje ten beste geven. Nou wéét ze dat pa liever zijn mond houdt. Het gesprek gaat dan als volgt: „Wie was die meneer met die paraplu, die vanmorgen met je meeliep „Willem". „Willem? Van Nel? Zei-die niet dat je er goed uitzag? En wat zei jij toen? Dat je je weer best voelt, maar dat je nog wel een beetje op dieet leeft? En vroeg hij toen of je dat moeilijk viel? En heb jij toen gezegd, dat je je er niet zo strikt meer aan hield, maar dat je daar toch geen last van had? En heb je nog naar Nel gevraagd? En wat zei hij toen? Dat ze nog altijd zit te zaniken om aan het toneel te mogen, maar dat hij daar geen sikkepit voor voelt? En zei jij toen dat je hem groot gelijk gaf, want dat er al ge noeg idioten bij het toneel rondlopen? En heeft ie toen gelachen?" „Ja." „Je drinkt nog wel een kop thee zeker?" En dan, terwijl ze de tweede versnape ring voor hem gaat verzorgen: „Ik ga van avond naar Marie. Die zal dan wel zeg gen: wat heb ik je in geen tijd gezien. Nou, dan zeg ik gewoon, dat ik er geen tijd voor heb. Ik kan me huishouden maar niet zo makkelijk in de steek laten als jij dat doet, zeg ik dan. Dan zal ze wel op haar teentjes getrapt zijn en zeggen: Nou zeg, dat poppenhuishouwentje van jou, dat doe ik in een uur. En het kan me niks sche len, maar dan zeg ik gewoon: Maar bij mij kunnen de mensen ieder moment van de dag binnenkomen. Wat dat betreft, wat haar aangaat, neem ik geen blad voor de mond". Die ouwe vrind van me zit dan maar en hoeft zelf niets te zeggen. Ik verdenk hem er zelfs van dat ie een middeltje heeft om zijn oren dicht te klappen, want voor zo ver ik weet hebben die mensen een ideaal huwelijk. Bij dit geval moet ik denken aan ex- president Coolidge, indertijd ook een zwijgzaam man in zijn gezin. Op een zondag betrad hij na een kerk dienst zijn Witte Huis. Moeder Coolidge was om de een of andere reden thuis ge bleven. „Een goeie preek?" informeerde zij lief. „Ja," antwoordde hij. „Waar heeft hij het over gehad?" „Zonde." „En wat zei de dominee daarvan?" „Hij was er tegen". Jan van Ees BERLIJN (UPI) Dit, zo zei Walter Ulbricht, leider van de Oostduitse com munisten, is een feestelijke gelegenheid. Maar als er onder de communistische functionarissen waren, die gisteravond in een feeststemming verkeerden, hebben zij dat niet getoond. Misschien was het feit dat zij zes uur op houten stoelen moesten zitten om naar redevoeringen te luisteren, niet bevor derlijk voor hun geestdrift. De gelegen heid was een bijeenkomst van commu nisten uit de gehele wereld, ter viering van de tiende verjaardag van de oprich ting van de „Duitse Democratische Re publiek". Er is een vast ritueel bij deze commu nistische affaires. Zo stelt de voorzitter alle buitenlandse gasten voor, met hun volledige titulatuur. Bij voorbeeld: „De delegatie van partij en regering van de Unie van Socialistische Sovjet Republie ken, met Frol Kozlov, lid van het presi dium van het centrale comité van de Unie van Socialistische Sovjet Republie ken en de eerste plaatsvervangend voor zitter van de raad van ministers van de Unie van Socialistische Sovjet Republie ken, aan het hoofd". Iedere gast ontvangt een ovatie als hij wordt voorgesteld. De usance is ongeveer vijftien seconden, maar de Russische gast is altijd een dub bele portie waard. Ongeveer de helft van de 44 buitenlandse delegaties die gister avond werden voorgesteld, kregen een staande ovatie. Zo moesten de 3.500 com munisten die het omgebouwde slachthuis dat thans „Werner Seelenbinder Halle" heet, een flinke poos als marionetten op en neer springen. Daar dit een officiële gelegenheid was, droeegen zelfs de cameralieden hun me dailles van „Held van de socialistische arbeid". Op en neer Communisten die applaus ontvangen, applaudiseren steeds terug. Dit gaat zo uur na uur en het begint te lijken op een kooi met apen die zichzelf in een spiegel nadoen. De wijze van applaudiseren is strikt vastgelegd. De juiste manier is de linker handpalm omhoog te houden en die dan stram met de rechterhand te bewer ken. Fluiten, voetgestamp of zo maar overmoedig gillen, worden beschouwd als uitingen van westerse decadentie. En de klappende communist moet niet verge ten niet te glimlachen. Na de 44ste maal voorstellen, ging het publiek recht zitten voor de onvermijdelijke redevoeringen. Otto Grotewohl, die zijn overlopen uit de socialistische rijen beloond zag met het premierschap, begon met een redevoe- voering die net de twee uur niet haalde Elk woord was luid. zonder stembuiging, of wijziging van tempo. De man die de tekst had verzorgd, had zijn werk vorige week afgemaakt, want toen Grotewohl toe was aan de gebruikelijke loftuigingen aan het adres der Russen, wegens hun raket ten, bewierookte Grotewohl langdurig Spoetnik I en II, maar maakte hij geen melding van Spoetnik III, die zondag in actie is gekomen. Vervolgens stond Frol Kozlov, premier Kroesjtsjevs parmantige plaatsvervan ger, op en hield hij ongeveer de zelfde toespraak als Grotewohl. Hij las zelfs de zelfde statistieken over de economische situatie van Oost-Duitsland voor. Daarna kwamen buitenlandse gasten van kleiner kaliber, zoals de Poolse pre mier Cyrankiewicz, de Franse communis tenleider Thorez, en de Iraakse plaats- vervanged stafchef brigade-generaal Ali Ghalib Azir Stor. En vervolgens kwam Ulbricht, de par tijsecretaris, die de redevoering van Koz lov deel voor deel aanhaalde, zo nu en dan opgesierd met „Ik ben het eens met". Slechts op een punt passeerde Ulbricht de streep die grote broer had getrokken, en dat betrof West-Berlijn. Maar Ulbricht ging niet veel verder dan grote broer deed. Toen het eind van het zesde uur in zicht kwam, begon Ulbricht af te zakken en werd een korte pauze gehouden. Maar na een uur moest iedereen op die harde stoelen terug zijn voor een avond van cultuur. Er kwamen klassieke stuk ken als „Die Meistersinger von Nürn- berg" en Beethovens negende symfonie, en meeslepende arbeidersliederen als „Dank jullie, Sovjet soldaten". Kort voor middex-nacht, ongeveer acht uur nadat het begonnen was, was de fees telijke gelegenheid van Ulbricht achter de rug. Maar allen moeten het vandaag nog eens doormaken, ditmaal in de bui tenlucht op het Marx-Engels plein, ge bouwd op de ruines van het keizerlijk pa leis. En vandaag moeten allen, behalve de eregasten, staan. Er bestaat in het Nederlands een achtervoegsel -en, dat oorspronkelijk stoffelijke bijvoeglijke naamwoorden vormde: hout - houten, steen - stenen, ijzer- ijzeren. Ook achter diernamen vindt men het en dan duidt het het jonge dier aan: veulen, kuiken en oor spronkelijk ook: varken. Tenslotte is er een enkele voorwerpsnaam op -en. Daarvan is kluwen een voorbeeld. Het woord is dus eigenlijk: kluw en dia lectisch komt daarnaast kloen voor. In Noordholland spreekt men van een kloentje wol. De overgang is: kluwen wordt klouwen (zoals duwen douwen wordt) en klouwen wordt kloen. Het zelfde vindt men bij schouder dat tot schouwer wordt; schouwer wordt dan schoer. De oorspronkelijke betekenis van kluwen dat verwant is met kluit en ^klont, is: bal.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3