Voor mij is Nescafé perfecte koffie Wegen van militaire en burger luchtvaart gaan uiteen MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Bekend Lockheed-ontzverper hield Dr. A. Plesman Memorial Lecture 9 Verkeer en Waterstaat E. G. Stijkel benoemd tot staatssecretaris Kerkelijk Nieuws zegt illustrator I. Spreekmeester te Naarien „Ik kan het niet helpen, zo ben ik nu eenmaal: alles moet altijd af zijn, helemaal perfect. Als ik een figuurtje teken, dan let ik op de kriebeligste details. Neusje, schoentjes, streepje in kostuum, alles telt mee om een perfect typetje te maken. Tuinieren doe ik ook en ik word woedend als ik onkruid zie. Ik wil een móóie tuin. Koffie? Als ik 's avonds thuis gezellig een kopje koffie drink, dan moet dat óók perfect zijn. Met een fijne, afgeronde smaak. Pittig ook. Daarom: nóóit-anders dan Nescafé!" j kopje koffie een S°ed K Amsterdam maakt ruimte voor nieuw stadhuis Internationale boekenbeurs in Frankfort geopend Prof. C. van Eesteren ontwerpt Lelystad Hilversums gemeenteraad iet plan voor Egelshoek Huis voor alleenstaanden Churchill zonder bril Het beginsel der Staatsbemoeiing De l adema's weer op avontuur fe,- Miss ILFORD 1959 is gekozen! Een ILFORD camera en een ILFORD film, de ideale combinatie om, prijzen te winnen. Vliegtuig vermist in Suriname WOENSDAG 7 OKTOBER 19 5 9 Tot staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat is benoemd de heer E. G. Stijkel, directeur-generaal voor de Industrie en Economie bij de Euratoom-commissie te Brussel. Deze benoeming zal ingaan op 15 okto ber. De heer E. G. Stijkel is geboren op 17 november 1918 te Arnhem. Van 1944 tot 1946 was hij aan het Ned. Economisch In stituut te Rotterdam werkzaam. Daarna werd hij wetenschappelijke medewerker van het Centraal Planbureau in Den Haag. In 1948 ging hij naar het bureau van de regeringscommissaris voor het econo misch hulpprogramma. Twee jaren later trad hij op als chef van het kabinet van de voorzitter der O.E.E.S., belast met de onderhandelingen, die hebben geleid tot de totstandkoming van de Europese Beta- lings-Unie. In 1951 werd hij adjunct-direc teur van het bureau van de regerings commissaris voor het economisch hulp programma. Van 1953 tot 1958 was de heer Stijkel chef van het kabinet van de vice- president der Hoge Autoriteit te Luxem burg, waarna hij in laatstgenoemd jaar in zijn huidige functie trad. De nieuwbenoemde staatssecretaris is liberaal. Zijn taak zal nader door de mi nister worden omschreven, doch naar verluidt, zal hij in hoofdzaak worden be last met de internationale verkeersvraag- stukken. In een onderhoud met onze correspon dent in Brussel bevestigde de heer Stijkel dat de internationale vervoersvraagstuk ken in de ruimste zin van het woord het terrein van zijn werkzaamheden in zijn nieuwe functie zal zijn. „Het Nederlandse transportwezen ligt moeilijk in het Euro pese verkeersbestel", zei de heer Stijkel, die daarbij wees op de met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal be staande problemen. „Hier liggen voor Ne derland grote belangen en de huidige re gering heeft daarvoor grote aandacht. Dat heeft o.m. geleid tot het instellen van de nieuwe functie van staatssecretaris op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De heer Stijkel zeide met leedwezen af scheid te moeten nemen van zijn huidige werkkring in de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie, waarin hij de functie bekleedt van directeur-generaal van het di rectoraat-generaal voor Industrie en Eco nomie bij de Euratoom-commissie in Brussel. Sprekende over de overgang van een in ternationale naar een nationale functie zei de nieuwe staatssecretaris, dat hij bij de uitoefening van zijn Europese functies al tijd de grootst mogelijke objectiviteit heeft geprobeerd te betrachten. „Het is echter vanzelfsprekend, dat ieder, die een werk kring in de Europese organen vervult, dit moet doen van een bepaalde levenshou ding uit, en dat deze levenshouding voor een Nederlander een Nederlands karakter heeft Even vanzelfsprekend is het, dat ik mijn nieuwe functie van een Nederlands gezichtspunt uit zal uitoefenen. Anderzijds geloof ik, dat de gehele ontwikkeling te vens wordt bepaald door de noodzaak tot samenwerking tussen de landen die bij de oplossing van bepaalde vraagstukken zijn geïnteresseerd. Daar bestaat ook dat zelfde probleem". In antwoord op de vraag, of hij in zijn nieuwe functie zijn ervaringen mét de ont wikkeling van de kernenergie nog ten nut te zal kunnen maken, antwoordde hij dat hij zeker een belangrijke ontwikkeling van deze energiebron verwacht op het gebied van de scheepvaart. „Ik heb altijd grote belangstelling gehad voor de ontwikkeling van de aandrijving van schepen met kern energie. Naar mijn mening liggen juist hier voor de Nederlandse industrie aan zienlijke mogelijkheden. Voor de bouw van grote elektrische centrales die door kernenergie worden gedreven, ontbreekt in Nederland een voldoend industrieel uit gangspunt. Voor de scheepsbouw ligt dit echter anders. De bestaande uitrusting biedt hier wel degelijk een uitgangspunt om iets tot stand te brengen. Het zal noodzakelijk zijn de inrichting van de ha vens aan te passen aan het nucleaire tijd perk in de scheepvaart". Als vraagstukken, die hij in zijn nieuwe functie zal behartigen, noemde de heer •Stijkel verder nog de kwestie van de lan dingsrechten in de internationale lucht vaart, van de goedkope vlaggen en van de Rijnvaart, voorzover het ministerie van Verkeer en Waterstaat hierbij is betrok ken. De heer Stijkel deelde ten slotte mede, dat het in zijn bedoeling ligt zijn werk zaamheden bij de Euratoom-commissie onmiddellijk te beëindigen. Dr. W. G. HARRENSTEIN OVERLEDEN. In de ouderdom van 73 jaar is te Am sterdam plotseling overleden dr. W. G. Harrenstein, emeritus-predikant der Ge reformeerde Kerken. Dr. Harrenstein werd in 1918 predikant te Medan en de eerste predikant der Gereformeerde Kerken onder de verstrooiden in Indonesië. In 1923 werd hij predikant te Amsterdam, welke standplaats hij in 1936 met Sant poort verwisselde. Vervolgens was hij nog negen jaar predikant te Weesp. In 1939 is dr. Harrenstein ook werkzaam geweest als leger- en vlootpredikant in algemene dienst. Advertentie Met een grootscheepse onteigening van niet minder dan 71 woningen en pakhui zen willen B. en W. van Amsterdam ruim te maken voor de bouw van een nieuw stadhuis. De percelen zullen worden ont eigend volgens de Wederopbouwwet. Het gemeentebestuur zal daartoe goedkeuring aanvragen bij de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De panden zijn alle gelegen tussen de Amstel en de Zwa nenburgwal, dus rond het Waterlooplein. Met de onteigening en het slopen van de huizen zal een aantal jaren gemoeid zijn. In het voorstel van B. en W. aan de ge meenteraad wordt overigens geen termijn waarbinnen het slopen moet plaastheb- ben, genoemd. Bij vrijwillige ontruiming zal de gemeen te zoveel mogelijk medewerking verlenen voor het verkrijgen van vervangende be drijfsruimte. Eventueel kan boven het be drag, gelijkstaande aan de huurprijs van twee jaar, een tegemoetkoming in de ver plaatsingskosten worden verleend. De elfde internationale boekenbeurs van Frankfort is dinsdag geopend. Er ne men meer dan 1.600 uitgevers uit 33 lan den aan deel. Dezen hebben te zamen ruim 70.000 manuscripten uitgegeven. Oud-bondspresident Theodor Heuss zal op 11 oktober de vredesprijs van de uit geversorganisatie in ontvangst nemen en op dezelfde dag het ereburgerschap van Frankfort verkrijgen. Een afdeling van de beurs is gereser veerd voor boeken die zich door hun mooie druk en band onderscheiden. Zomaar een plaatje van twee bijzon dere paarden voor een ploeg. Ze heten Colonel en Joey en hebben voor hun baas, Eric Scott, al menige prijs ge wonnen. ff „Het is mijn vaste overtuiging, dat transport per supersonisch vliegtuig met snelheden van drieduizend tot vijfender tighonderd kilometer per uur de volgende stap in de burgerluchtvaart zal zijn. Een dergelijk supersonisch vliegtuig kan, in dien daar op dat tijdstip behoefte aan is, in 1965 gereed zijn. Een reis Amsterdam New York in een dergelijk toestel zal 116 minuten duren." Tot deze interessante conclusies kwam de heer Hall L. Hibbard vice-president van de Lockheed vliegtuig fabrieken te Burbank (Californië) in een voordracht in de technische hogeschool te Delft. Dit was de derde „Albert Ples man Memorial Lecture", ingesteld dooi de I.A.T.A. (internationale luchttransport organisatie) ter nagedachtenis van de grondlegger van de K.L.M. De eerste le zing in deze serie werd in 1955 gehouden door de directeur-generaal van de I.A.T.A.Sir William P. Hildred, de twee de in 1957 door de Britse vliegtuigmotoren- deskundige dr. Raymond. De heer Hibbard, 56 jaar oud en sedert 1932 in dienst van Lockheed, waar onder zijn leiding de eerste Electra, de latere Lodestar en de oorlogssuccessen Light ning (met een dubbele romp), Shooting Star en de Constellation werden gebouwd, heeft op het ogenblik de supervisie over alle nieuwe Lockheed-projecten op het ge bied van vliegtuigen, kernenergie, raket ten, stuwstraalmotoren en dergelijke. In 1947 werd hij onderscheiden met het Pre sidents certificate of merit voor de diens ten, die hij als vliegtuigontwerper aan zijn vaderland heeft bewezen. Voor zijn lezing in Delft had hij het su personisch vliegen tot onderwerp geko zen. Er bestond zo grote belangstelling voor, dat zijn gehoor over twee zalen moest worden verdeeld. In de tweede zaal was ir. Hibbard te zien op een televisie scherm. Hij begon met een schets te geven van de ontwikkeling van het vliegtuig in het al gemeen, daarbij aandacht schenkende aan pioniers uit verscheidene landen, die stap voor stap de luchtvaart hebben gebracht tot waar wij op het ogenblik staan. Gedu rende de laatste twintig jaren leidde het voortschrijdende onderzoek van het ge bied van de subsone snelheid (beneden de snelheid van het geluid) via de transsone naar het territoir van de supersone snel heid. „Weing mensen realiseren zich hoe veel ervaring er op het ogenblik dagelijks met het supersonisch vliegen wordt opge daan", zo zei de heer Hibbard. „De lucht macht en de marinevliegdienst van de Ver enigde Staten vergaren ongeveer duizend supersone vlieguren per dag en de overi ge landen van de vrije wereld daarenbo ven nog eens vierhonderd. Op deze erva ringen wordt de ontwikkeling voor de toe komst gebaseerd." De heer Hibbard wees er op, dat het on derzoek ten behoeve van militaire lucht vaartuigen in de nabije toekomst echter steeds meer zal afzwenken naar die gebie den van het luchtruim waar de verkeers- luchtvaart niet te maken heeft. Kon de burgerluchtvaart tot nu toe steeds profite ren van de ervaring, die in de militaire sector ten koste van veel geld was opge daan, straks zal het waarschijnlijk zo zijn, ff dat de ontwikkeling voor de supersone vliegtuigen voor een heel groot deel ten koste van de burgerluchtvaartindustrie komen. Over de vorm van het supersone vlieg tuig wordt reeds veel nagedacht. Het lijkt volgens de heer Hibbard aannemelijk, dat de eerste opvolgers van de huidige straal vliegtuigen vliegende vleugels of vliegen de pijlen zullen zijn. Voor nóg groter snel heden, zes a zeven maal de geluidssnel heid, krijgt waarschijnlijk het geheel vleu- gelloze type de voorkeur. Met een derge lijk toestel zou men in een halve dag een reis om de wereld kunnen maken. De heer Hibbard gaf als zijn overtuiging, dat vooruitziend denken, volgens de tradi tie, zoals die is gevestigd door Albert Ples man, niet alleen in beschouwing zal ne men de huidige neiging naar een snelle uitbreiding van het luchtverkeer, maar ook de toename van het reizigersgetal welke kan ontstaan door vergroting van het nut, dat luchttransport met zeer hoge snelheid voor de mensheid heeft. Dat voer de hem tot de conclusie, dat de luchtvaart maatschappijen van de wereld binnen af zienbare tijd de beschikking zullen hebben over vliegtuigen, die door het luchtruim zullen gaan met snelheden van zesmaal of zevenmaal de snelheid van het geluid. Dr. C. H. van der Leeuw, president van de technische hogeschool sprak het wel komstwoord waarbij hij zich in het bijzon der richtte tot mevr. S. Plesman-Van Eijk, de weduwe van de oprichter van de K.L.M. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, voorzitter van de afdeling vliegtuigbouwkunde van de T. H., zei in zijn dankwoord tot de spre ker, dat ook hij ervan overtuigd is, dat het supersone vliegen zal bijdragen tot een verdere groei van het luchtverkeer over lange afstanden. De directie van de K.L.M. heeft na de lezing een aantal genodigden ontvangen in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de stedebouwkundige adviseur van de stad Amsterdam, prof. C. van Eeste ren, uitgenodigd een ontwerp te maken van Lelystad, de nieuwe hoofdstad van de IJselmeerpolders. De nieuwe stad, waarvan de bouw over enkele jaren zal beginnen, is geprojecteerd ten noordoosten van de huidige nederzet ting en het pompgemaal. Over de functie van Lelystad is men het nog niet geheel eens. Het zal een verzorgingscentrum moeten worden voor de zuidelijke pol ders met een aantal inwoners van 20.000. Men houdt echter rekening met de moge lijkheid dat deze centraal gelegen plaats een grote aantrekkingskracht zal uitoefe nen op bedrijven en instellingen, die in het overvolle westen geen ruimte kunnen vinden. In dat laatste geval zou de stad kunnen uitgroeien tot 100.000 inwoners. Het is thans aan prof. Van Eesteren om deze puzzel op te lossen. Hij denkt aan een elastisch plan, dat ruimte laat voor grote uitbreidingen. De gemeenteraad van Hilversum heeft zich dinsdagavond, na langdurige discus sies, akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. om de bezwaren die tegen het plan-Egelshoek van verschillende zij den waren ingediend, ongegrond te ver klaren. Twee leden van de V.V.D.-fractie stemden tegen. Bezwaren tegen het plan-Egelshoek, dat voorziet in de bebouwing van het gebied in het zuiden van de gemeente, waren o.m. ingebracht door de ministers van Financiën en van Marine, omdat het ma rine-opleidingskamp binnen dit gebied ligt. Uitbreiding van het marine-oplei dingskamp met het marine-opkomstcen trum zou door uitvoering van het plan niet mogelijk zijn. De Hilversumse raad was van mening dat nu van hogerhand, noch door het pro vinciaal bestuur, noch door de minister van Binnenlandse Zaken, medewerking wordt verleend aan de oplossing van het ruimtelijk probleem van Hilversum, de gemeente zelf een oplossing moet zoeken op eigen terrein, om aan de aanwas van de bevolking het hoofd te bieden. De raad stelde zich op het standpunt dat het alge meen belang van de Hilversume bevol king voorgaat boven de belangen van het het vliegveld Hilversum en het behoud van bepaalde gedeelten natuurschoon. In het bouwcentrum te Rotterdam is een huis verrezen, dat gezien kan worden als voorbeeld van een woning voor een al leenstaande, in dit geval een alleenstaan de vrouw. Bij de „bouw" van dit huis is men uitgegaan van een aantal eisen, die bij een enquête onder alleenstaanden wa ren gesteld. Zo ontstond een woning niet groter dan veertig vierkante meter. Links van de voordeur bevindt zich de toilet- en wasafdeling, rechts ervan de keuken met modern comfort, met in de breedte er achter een woonkamer, voorzien van slaap- nis en balkon. Er is voldoende kast- en bergruimte met aan de galerijzijde dus van buiten af toegankelijk kastjes voor leveranciers, gas- en lichtmeters en vuil nisemmer. LONDEN (UPI) Sir Winston Church ill, die in november 85 wordt, heeft zijn bril afgelegd. Hij heeft hem niet meer nodig. Talrijk zijn de foto's waarop men Churchill in zijn karakteristieke pose ziet: de bril voor op de neus gegleden, het hoofd licht voorover gebogen, een hand voor in de zij. Het Lagerhuis heeft hem zo gekend en het Britse publiek eveneens. Gisteravond tijdens een verkiezingsre devoering in zijn eigen kiesdistricht Wood ford, had Churchill zijn bril weggelegd en de tweeduizend conservatieven vroe gen zich af wat er aan de hand was. Aan het eind van zijn toespraak zwaai de Sir Winston zijn bril boven zijn hoofd en vertelde dat hij geen bril meer nodig had. Dat leverde hem een applausje op, dat hij ontving als de Churchill van wel eer: kaarsrecht overeind, de hand op zijn vest, het hoofd iets gebogen. Prof. mr. J. L. H. Cluysenaer, gewoon hoogleraar in het sociaal recht aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft zijn ambt aanvaard met een rede over „Recht in de welvaartsstaat". Hij zei dat wij in deze eeuw geleidelijk en voor een deel on opzettelijk zijn gekomen tot een geheel andere staatsopvatting: de welvaartsstaat een staat, waarin het beginsel van een vorige eeuw, staatsonthouding, is vervan gen door het beginsel der staatsbemoeiing; een staat ook, waarin de verhouding tus sen overheid en burger fundamenteel is gewijzigd. Stelde vroeger de overheid slechts eisen aan de burger, thans stelt de burger ook eisen aan de overheid. „De welvaartsstaat moet door ons geac cepteerd worden; wij kunnen niet meer terug", aldus prof. Cluysenaer. Er is ver schil van mening mogelijk over de mate en het tempo van de ordening, maar niet meer over het beginsel der ordening zelf. „Wij kunnen niet terug en wij willen niet terug. Daarvoor stellen wij de aan de wel vaartsstaat ten grondslag liggende waar den, zoals de sociale rechtvaardigheid en de sociale zekerheid, veel te hoog. Doch wij zullen moeten trachten om naast deze nieuwe waarden de in de vorige eeuw ver worven waarden te behouden. De belang rijkste .daarvan is het beginsel van de rechtsstaat. Het grote probleem voor de jurist van onze tijd is dan ook hoe de rechtsstaat in de welvaartsstaat te hand haven is, aldus prof. Cluysenaer. Het belangrijkste element van de rechts staat is de eis, dat de beslissingen van de administratie, die rechten van de burger betreffen, steeds rechtsbeslissingen zijn, gebaseerd op een algemene regel. Deze eis geldt in ons recht als een axioma voor alle overheidsbeslissingen, die de bur gers verplichtingen opleggen. Doch in de welvaartsstaat zal deze eis ook moeten gelden voor al die administratieve beslis singen, die aanspraken van de burger be treffen. De eis, dat de overheid steeds vol gens algemene regelen handelt, zal dus ook gesteld moeten worden aan de subsi- dies-verlenende overheid en ook aan de overheid als eigenares van publieke dien sten, zo besloot prof. Cluysenaer. Het Heemsteedse tekenaars- en schrij versechtpaar Auke Tadema en Bob Tade- ma-Sporry, onze lezers welbekend van hun vele bijdragen in „Erbij", vertrekt mor gen aan boord van het K.N.S.M.-vracht- schip „Castor" voor een nieuwe reis door Voor-Azië en Noord-Afrika, die hen onder andere naar vele havens aan de Levantijn- se kust zal varen. Via Turkije, Syrië, de Libanon en Israël gaan zij naar Alexandrië in Egypte, vanwaar de tocht per vliegtuig wordt voortgezet naar Luxor, Assoean in de republiek Soedan en Nubië, waar zij stof hopen te vinden voor een reeks nieuwe artikelen op volkenkundig en archaeolo- gisch gebied. De heer Tadema, die al vele jaren liefhebbert in de Egyptologie, hoopt hier veel interessant materiaal voor zijn hobby te verzamelen en ook de tekeningen en foto's voor de artikelen van zijn vrouw te maken. Het echtpaar denkt zes a zeven weken weg te blijven. Advertentie Na lang wikken en wegen heeft# de jury uit vele duizenden inge zonden foto's het aardige Delftsa kapstertje Greetje Overkamp tot „Miss ILFORD 1959" gekozen. „Karakter en natuurlijke char me", was het eenparig oordeel. Uit de inzendingen bleek wee? eens overduidelijk, hoe iedereen met een ILFORD film fantastisch mooie opnamen kan maken. Groot is ook het succes van da nieuwe ILFORD camera's. Vele van de beste foto's zijn OB- genomen met de ILFORD „Sportsman" of de „Sporti". Sedert dinsdagmiddag wordt in Surina me een tweemotorig vliegtuig, een Airo- commander van de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij vermist. Het toestel, dat twee man aan boord had, is niet te ruggekeerd van een vlucht naar de omge ving van Tafelberg. Het toestel moest daar werktuigen af leveren ten behoeve van de aanleg van kleine vliegveldjes in het binnenland. Aan boord bevonden zich de eerste pi loot der onderneming, de heer Fajks en als tweede bestuurder de heer Rury Kap- pel. Laatstgenoemde is in dienst van de Suriname Alluminium _Cy.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9