Wereldomroep neemt groeten op voor Wijsmullerboten WEEF Kies 't nieuwste Neem 't beste Een halve eeuw Raad voor de Scheepvaart f 20.50 rijwiel- en bromfiets- onderdelen Haags comité uit bedrijfsleven zet zijn actie voort 't Klanetapijt LENKALUX Verjaardagsattractie Prachtige dag in Gooiland-studio Ga weer naar Uw speciaalzaak IJmuidens Elsa beet de spits af; ondergang YM-115 fiks schandaal het tapijt MET GARANTIE 11 render De elftallen van „Noord" Examens Heren-kostuums Heren-overjassen Sport-colberts Terlenka-pantalons Heren-regenjassen Jongens Twen-kostuums Monty-Duffelcoats Jongens Terlenka-pant. Azet-Truien en Pullovers kleuterjasjes Verbetering Scheveningse haven Engelse trawler had aanvaring School voor individueel onderwijs in IJmuiden Vreugde over betere huisvesting chr. VGLO Eindelijk V R IJ D A G 9 OKTOBER 1959 Het roezemoest nog even in de grote studiozaal van hotel Gooiland in Hilver sum. Gastvrouw Mies Bouwman kijkt voor het laatst haar tekst na, regisseur Tom van Huisstee houdt vanuit het regel hokje een oogje in het zeil, samensteller Godard Kal maakt nog even een praatje met kaptein Maarten de Koe, en Willy Alberti geeft Johnny Holshuyzen met „pam, papam pam" aan, hoe hij de inzet wil hebben. Maar dan is het zover. Mies Bouwman gaat staan, en zegt met een stralende glimlach, die in het geheel niet verraadt dat haar zoontje haar de gehele nacht uit de slaap heeft gehouden: „Goedenavond, mannen op zee, we hebben hier vandaag op bezoek de familieleden van opvarenden van de zeesleepboten „Friesland" en „Zeeland" van Bureau Wijsmuller". Ze zitten aan tafeltjes rondom haar heen, al die familieleden van mannen van de IJmuider trekpaarden van de zee, waarvan de „Friesland" bij Barbados en de „Zeeland" bij Aden is. Aan elk tafeltje komt Mies even zitten om een praatje te maken en de familieleden de kans te ge ven veel hartelijke dingen tegen hun ge liefden op zee te zeggen. „We verlangen naar je" zegt mevrouw Helemigh, „maar pas als jullie tussen de pieren zijn, weten we zeker, dat jullie thuiskomen". Zo is het slepersvak nu een maal. Elk moment kan er weer een ander karwei opduiken. Kapitein De Jongh van de „Zeeland" mag naar zijn moeder, zijn vrouw en dochtertje Claudia luisteren en zo zijn er voor iedere gehuwde en enkele andere bof fers enkele familieleden. „Wat een leuke foto, maar was dat een lange of een korte broek, die je aan had?" vraagt de zuster van eerste machinist Hop man. „We passen goed op mama" zegt een jongen, en de vrouw van kok Zeegers kan haar man vertellen, dat de jongste spruit al lekker kan lachen. Zoontje Dikkie zit er ook bij, maar hij schrikt van de micro foon en klemt zijn kleine maar stevige kaken flink op elkaar. „Anders heb je zo'n grote mond" zegt moeder, maar Dikkie blijft onverzettelijk. Willy Alberti zingt „Piove" als intermez zo. „Hoor eens, die plaat hebben we thuis ook, weet je wel?" zeggen verrukte ouders tegen hun kinderen, en Kikkie Sabelis mag bij zijn vader op de schouder zitten om de Nederlandse zanger van Italiaanse top hits beter te kunnen zien. Het zijn niet alleen groeten, die in de microfoon terechtkomen. „Dikkie leert ju do, je mag wel oppassen als je thuis komt" klinkt opeens op, als de Zeeland familie weer doorgaat. Bij de Friesland komt daar nog een kleine variatie op: „An- nemarie heeft dansles. Je weet nu wat je te wachten staat als je thuiskomt". Matroos onder de gage Tinus Verschoor krijgt te horen, dat de bruiloft zo fijn ge weest is. Maar ze blijven sportief en doen het nog eens over, als hij weer thuis is. „Dat is geen gek idee, alle feesten twee keer" vindt Mies Bouwman. Als de rij is afgewerkt, moet Dikkie er nog eens voor. Nu lukt het beter, en met een allengs van zelfvertrouwen aanzwellende stem vertelt de straks zo verlegen jongen vol bravour dat het thuis allemaal goed gaat De tas van Gomes. Kapitein De Koe, die het begroetings woord heeft gesproken, moet het ook nog eens overdoen. En dan komt de „Fries- land"-familie aan de beurt. Waar meteen al wordt gedemonstreerd, dat vrouwen nooit buiten hun man kunnen. „Waar is de tas van Gomes?" roept de echtgenote van kapitein Joop Buurman in de microfoon, al moet u nu niet denken, dat dat het enige was, dat de kapitein te horen kreeg. Meneer Paape uit Vlissingen vertelt hon derduit over zijn visvangsten met het hengeltje. „Er was een kreeft van drie pond bij", deelt hij enthousiast mede, en desgevraagd zegt hij Mies Bouwman, dat hij nog nooit zo trots op een vangst is ge weest. Autorijles Voor de schokkendste mededelingen zorgt echter mevrouw Sjouw. „Ik ben met autorijles bezig", vertelt ze haar man. Advertentie Voor alle naar Kennemerlaan 19 - Tel.6317 HollandiaVVB (te Hoorn, 14.30 uur) VVB: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en C. Luntz; J. Hogendijk, A. Both en J. Kersbergen; A. Effern, H. Verswij veren, F. Kooimans, J. v. d. Velde en C. Koppen. KinheimTerrasvogels (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur) Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; W. Demmers, J. Hamers, F. Mosk, Th. van Vuuren en W. Boeren. Kinheim ZMCJong Hercules (zater dagmiddag sportpark „Tussenwijk", 16 u.) Kinheim ZMC: E. de Boer; J. de Reus I en Grevink; A. Bax, J. Sparreboom en J. de Graaf; R. Visscher, J. Folkerts, J. Boen der, L. Nieuwenhuis en J. Bax. RenovaIEV (te Haarlem-Noord 14.30 uur) IEV: J. Jansen; G. Bos en P. Persijn; H. de Reus, G. van Berneveld en C. Schoot; W. Alkemade, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Bakker. Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: «ej. J. E. Straatmach, Hilversum: mej. R. Harm- en en L. A. Asin en R. M. Dattatreya. allen te \msterdam. Artsexamen eerste ged.: Gooi Tjoe •lang. R. A. Janknegt, H. F. E. Verluin Lunel, F. G. G. Boerrigter, allen te Amsterdam: R. van der X een, Haarlem en G. J. M. Gerrits, Zandvoort. De donderdag in Hilversum opge nomen groetenprogramma's voor de sleepboten „Friesland" en „Zeeland" en het programma „Het vlaggeschip" met het. interview, dat Mies Bouwman en kapitein Burger kapitein De Koe afnamen, zullen op de volgende tijden te beluisteren zijn in Nederland. FRIESLAND in de nacht van vrijdag op zaterdag om half twee. VLAGGESCHIP vrijdagavond om 20.25 uur. Het programma voor de Zee land is om 15.25 uur uitgezonden. Men kan de programma's beluisteren op de volgende lengten: 11.71, 13,96, 16.88, 19.45, 49.83, waarvan alleen de laatste veel kans van slagen biedt. Als het niet lukt, hoeft men niet te wanhopen, ivant over de draadomroep (radio-distributie) liLkt het altijd. VLAGGESCHIP zaterdag half vijf over de vierde lijn. ZEELAND dinsdag half acht 's avonds over de vierde lijn. FRIESLAND donderdag half acht over de vierde lijn. „Als ik voor de gangspiegel mijn haar sta te kammen, kijk ik altijd automatisch of er geen auto aankomt. Maar ik ga stug door, want ik wil jou straks komen opha len". „Ik heb laatst gehoord van iemand, die vijfenzestig keer gezakt is" laat Mies Bou- man nonchalant vallen, waarna ze bij het gezamenlijke „Bokkie Bè" zingen de mi crofoon stiekem vlak bij de mond van me vrouw De Gelder houdt, die zodoende voor een solonummer zorgt. Moeder Sabelis is bezorgd, want ze heeft gelezen, dat haar zoon vijfentwintig pond is afgevallen. „Hoe is het met je zeemansborst?" vraagt vader aan de koks jongen. „Komen er al haren op? Als het niet lukt moet je er wonderolie op sme ren." De grootste boffer is Martin Swieserijn. De familie van stuurman Troost was ver hinderd, en zo kon hij nu groeten ont vangen. Hij was nog wel jarig op de dag van de uitzending. En zo gaat het een uur lang, en al die tijd wandelt Mies Bouw man. langs tafeltjes,, mei op -.haar -hielen, secretaresse Lea Brügman,' dié er" voor zórgt dat de microfoon meekomt. Assi stente Els van Goor bekijkt de zaak uit de verte, en de publiciteitschef van Bureau Wijsmuller, de heer W. Neehus, houdt op een lijstje bij of alles naar wens ver loopt. Nadat Willy Alberti en het trio van Johnny Holshuyzen voor wat vrolijkheid hebben gezorgd, gaat kapitein Maarten de Koe nog eens aan tafel zitten voor het „Vlaggeschip van de week". En dan is het afgelopen. Althans voor de familieleden. Want de technische staf trekt zich terug in een studio, om er een piekfijn geheel van te maken. Het moet op de seconde klop pen. Groot karwei Het is een enorm karwei, het voorbe reiden van zo'n programma. Elke donder dag zit Gooiland vol voor de opnamen van „Stemmen uit het Moederland". Maar voor die tijd is al veel gebeurd. Men moet uitzoeken welk schip in aan merking komt als „Oostschip" of „West schip". In dit. geval waren dit allebei schepen van Wijsmuller, een unieke bof. Dan moeten alle familieleden worden be zocht. De heer Neehus is er dagen druk mee geweest, om precies aan de weet te komen, wie er zouden spreken (drie fa milieleden van tien bemanningsleden, bij x'oorkeur de gehuwde). De lijsten gingen naar Hilversum, en daar wercl een draai boek gemaakt. Donderdagmorgen om elf uur kwam het gezelschap het hotel binnen. Stuk voor stuk kwamen de familieleden bij het tafeltje van meneer Kal, waar ze hun tekst nog eens doornamen. Els van Goor rende met de teksten naar boven, waar Mies Bouxvman driftig zat te tik ken. In de studio oefenden ondertussen de musici. En aan een apart tafeltje werd kapitein De Koe onder handen ge nomen door de regisseur. Want voor een interview kun je ook beter eerst „inschie ten". Toen volgde de lunch, en daarna brak eindelijk het grote moment voor de familieleden aan. Maar tot negen uur 's avonds zaten Godard Kal, Tom van Huisstee en de tech nici nog te zweten op de bandjes. „Het is een enorm karwei", zo'n uitzending", vertelde de heer Kal zelf ook. „Een zeer moeilijk punt is ook, dat we er voor moe ten zorgen, dat de ontvangst goed is. We hebben verschillende „beams", en als een schip daar buiten komt, hoort het niets. De bodemgesteldheid is ook belangrijk, er zijn bepaalde plekken op zee, waar de ontvangst altijd wordt belemmerd. Van af 1 november voeren we weer een tech nische verbetering in. Dan krijgen we af zonderlijke uitzendingen voor het Noorde lijk en Zuidelijk halfrond van Amerika. Dat doen we speciaal voor de emigran ten." Tweehonderd mensen werken er bij de Wereldomroep, die met deze program ma's prachtig werk doet. Iedereen werkt er dan ook met plezier aan mee. Dat moet ook wel, als je zo'n dankbare zaal vol men sen ziet, en als je je indenkt hoe de man nen op zee zich zullen voelen. Kerstsurprise „Sjonge, ik kan me nog herinneren, hoe ik voor het eerst zo'n uitzending ontving aan boord" zegt kapitein Maarten de Koe. „Toen waren we met de Beatrix, de Prin ses Margriet en de Soegio het Julianadok aan het slepen. Er zat ook een bok in. Die hadden we naar Curagao gesleept en daar in het dok gezet, dat meeging naar Indo nesië. Het was 23 december, toen onaan gekondigd opeens de stem van de om roeper klonk. Er waren groeten voor ons uit Holland. Een prachtig Kerstge schenk." „Maar weet u waar het bij deze uitzen dingen ook veel aan ligt?" zegt de heer Kal. „Aan de mensen zelf. Je kunt zeg gen, dat wij voor de aardappels zorgen. De jus moeten ze zelf meebrengen. „En daar had hij deze keer niet over te kla gen. Want de stemming is de hele dag op perbest geweest, en alle familieleden heb ben zich dapper en met de vereiste har telijkheid en vrolijkheid geweerd. Dal zullen ze trouwens zelf wel kunnen mer ken als de programma's worden uitgezon den. Advertentie 1 rij- 3 knoops, warme herfst kleuren, Zuiver wollen kam- garens en Terlenka 79.— 175.— Tweed - Bouclé - Mohair - Velours; ook in „Twen"-style 59.155.— DAF-coats 115.— moderne brons kleuren. Zaal berg - AA-BE- en Schotse Tweeds 35.- 69.— de nieuwste kleuren 26.50 45.— vlotte, nieuwe modellen in alle „Dri-Sill" - Sillicone-Finish, vuil- en vlekwerend, waterafsto tend 39.75 75.— 1 rij - 3 knoops, 2 zijsplitten, smalle pant, zonder omslag, gloedvolle kleuren 12 jaar 69.— prachtige pasvorm. 100"/o - zui ver wol - 90n/o - wol - voor leeft. 8 jaar 22.50 15.75 rood etiket leeftijd 8 jr16.60 Blijvende vouw en wasbaar De nieuwste „DELANA" en leeft. 3 tot 7 jaar van 15.75 tot 31.50 VOLGENDE WEEK WOENSDAG zal in het Rijksmuseum te Amsterdam een receptie gehouden worden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Raad voor de Scheepvaart. De eerste zaak, die de Raad een halve eeuw geleden te behandelen kreeg, was die van de IJM 111 „Elsa", een stoomvissers- vaartuig uit IJmuiden, dat op de Noordzee, tijdens een dichte mist, in aanvaring kwam met de Duitse zeillogger „Dordmund", die uit Hamburg ter visserij was uitgevaren. De „Dordmund" ging ten onder. Er gingen geen mensenlevens verloren. In de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart "is deze kaak betreffende- het vissersvaartuig „Elsa" als volgt beschre ven: ;l „De Raad voor de Scheepvaart heeft nadat eene commissie uit zijn midden bij beschikking dd 16 October 1909, in over eenstemming met en op het daartoe strek kend voorstel van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart, een onderzoek dooi den raad gelast naar de oorzaken van na te melden ongeval zijne openbare zitting van 23 October 1909 daaraan gewijd. De raad was samengesteld uit president en vaste leden, en als buitengewone leden den reder en den plaatsvervangend schip per van de zeevisscherij, terwijl ook de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart de zitting bijwoonde. Als getuigen onder eede werden gehoord: J. Koeman, schipper, J. Kat, 2de machi nist, J. Plokker en D. Peters, matrozen, allen tijdens het ongeval deel uitmakende van de bemanning van na te melden vis- schersvaartuig „Elsa". Uit het onderzoek is den raad gebleken, dat gemeld stoomvisschersvaartuig, ge merkt IJM 111, toebehorende aan de Na tionale Stoomvisserij Maatschappij, geves tigd te IJmuiden, en geheel van eene Nc- derlandsche bemanning voorzien, voeren de de Nederlandsche vlag, gevoerd door den schipper Koeman, die, evenmin als zijn stuurman en de machinisten enig examen had gedaan of van eenige certifi caat voorzien was. De schipper deed zelf geen wacht; deze werd om de beurt waar genomen door den stuurman en de matro zen, zodat het geregeld plaats vond, gelijk ook tijdens het na te melden ongeval het geval was, dat het vaartuig stond onder commando van een matroos. In den vroegen morgen van 5 October 1909, toen de „Elsa", terugkeerende van eene reis, naar IJmuiden stoomde, waren te 4.15 uur op de brug op wacht gekomen men lette wèl op den leeftijd de ma troos P. Plokker, oud 20 jaar, en de ma troos Peters, oud 18 jaar, van wie de eer ste als wachthebbende en de laalstgenoem- In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's Gravenhage heeft de voorzit ter, de heer W. van Geleuken, mededeling gedaan van de activiteiten van het comi té uit het bedrijfsleven met betrekking tot de noodzakelijke verbetering van de Sche veningse buitenhaven. Dit comité heeft op 30 juni een bezoek gebracht aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, die nader op de hoogte werd gesteld met de technische en eco nomische veiligheidsmaatregelen, die no dig zijn, om in de buitenhaven gevaren te voorkomen. De minister moet zich echter een oordeel over de voorrang van verschil lende projecten op het gebied van het ver keer en de waterstaat voorbehouden, zo dat het verlossende woord niet werd ge sproken. Het comité heeft nadien zijn arbeid echter voortgezet' en op 17 september een bespreking gehad met de vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer. Tijdens deze bespreking werd de leden van deze commissie gewe zen op de bezwaren, welke aan de huidi ge situatie verbonden zijn en op de wijze, waarop aan die bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. Er werd een willig oor gevonden en de bespreking is volgens de voorzitter der Kamer inder daad nuttig geweest. De Kamer van Koop handel is thans voornemens, aan de Twee de Kamer een nieuw adres te richten, waarin het goede recht van Scheveningen op verbetering van de buitenhaven zal worden bepleit. De heer J. den Duik, lid van de Kamer van Koophandel, gaf te kennen, het te betreuren, dat noch in de Troonrede noch in de begroting van Verkeer en Water staat ook maar met een enkel woord over de buitenhaven wordt gerept. „Je krijgt het gevoel een bedelaar te zijn, die voort durend aan de deur klopt en telkens het zelfde antwoord krijgt," zei hij. Hij was van mening dat als er ongelukken in de buitenhaven gebeuren de regering daar voor geheel verantwoordelijk is. de als roerganger dienst deed. De schipper was- ook op de brug, maar verliet- déze tegen 0.5 uur, om, vermits hij den gehec- len nacht in touw geweest was, in1 zijn kajuit uit te rusten en koffie te drinken. Het schip bevond zich toen op 55° N.B. en 2° 5' O.L.; er woei een lichte koelte, de zee was kalm en er heerste een dikke mist, bijwijlen zoo dik, dat het uitzicht dikwijls beperkt was tot eene scheepslengte. Men had te voren lichten van visschersvaartui- gen gezien en wist, dat in dezen tijd van het jaar een groot aantal visschersvaartui- gen zich op de Doggersbank ophouden. Toen de schipper de brug verliet, stond de telegraaf op halve kracht, het schip had niettegenstaande de dikke mist eene vaart van ongeveer 6 mijl en voerde alle voor geschreven lichten. Nauwelijks was de schipper in zijn ka juit, toen door beide matrozen op de brug een wit licht aan bakboordsboeg werd op gemerkt. Denkende te doen te hebben met een stilliggend visschend vaartuig, draaide Pe ters op commando van Plokker het roer •hard naar stuurboord, ten einde voor dat X'aartuig over te gaan. Dadelijk daarop ontwaarden zij voor den boeg een logger, zeilende met fok, stag fok, groot zeil achter den mast en bazaan. en voerende geen ander licht dan gemeld wit licht, blijkbaar een werklicht, staande op eene pen voor den mast in de mid scheeps. Het vaartuig dat later bleek te zijn een Duitsch vissersvaartuig, genaamd „Dord mund'?', zeilde West over voor den boeg van de „Elsa", die zuid half Oost voor lag. Dadelijk werd op de „Elsa" de telegraaf op volle kracht achteruit gezet, welk com mando in de machinekamer werd opge volgd; doch het mocht niet baten: de ,Elsa" voer de „Dordmund" in stuurboord boeg aan, bij welke gelegenheid een drie tal personen van de bemanning op de „El sa" oversprongen. De schipper, die op het hooren overgaan van de telegraaf dadelijk naar de brug gesneld was, liet de machine stoppen en ging daarna met de Elsa naai de „Dordmund" zoeken. Onder dit bedrijf kwam eene boot van de „Dordmund" met een ander gedeelte van de bemanning bij de „Elsa", het be richt brengende, dat nog vier man op den logger waren achtergebleven; dientenge volge ging de boot, bemand met matrozen van de „Elsa", naar den teruggevonden logger terug, haalde die vier man op en bevestigde de „Dordmund" met een kabel aan de „Elsa", die dat schip nog een uur heeft gesleept, zodat het zonk. Hef: bleek, dat de logger een groot gat had, dat niet te dichten was, en waardoor het water naar binnen stroomde. De „Elsa" is zonder ongevallen naar IJmuiden gestoomd, waar de bemanning van de „Dordmund" allen behouden aan wal werd gezet. De „Elsa" zelf had weinig of geen schade beloopen". Onderzoek was onvolledig Het onderzoek was niet volledig. De be manning van het overstoomde vaartuig wasniet gehoord, ofschoon dit, onmid dellijk na ha.ar aankomst te IJmuiden toch zeer goed mógelijk was geweest. De Raad betreurde dit dan ook ten zeerste. De Raad kwam tot de conclusie, dat bei de schepen fouten hadden gemaakt. De zei lende logger voer niet de voorgeschreven lichten; het veronderstelde werklicht werkte misleidend voor de man op de brug van de „Elsa", het was niet behoorlijk af gedekt. Maar de „Elsa" was fout, door in een dichte mist, wetende dat zij zich be vond temidden van vissende vaartuigen, zes mijl te varen. De schipper van de „Elsa" beweerde wel geregeld mistsig- nalen gegeven te hebben en bij het zien van het werklicht zou een korte stoot zijn gegeven; de Duitser zou geen enkel sig naal hebben gegeven. Maar deze laatste veronderstelling vooral is te twijfelachtig de schipper van de „Dortmund" was im mers niet gehoord De Raad had felle kritek op de bouw van de brug van de „Elsa": die was van ach teren en aan weerszijden geheel afgeslo ten, zodat men niet alles heeft kunnen waarnemen door gebrek aan zicht, ter- xvijl de mogeiijkheid niet was uitgesloten dat men ook niet alles had gehoord. Vooral op de Noordzee hangt de veiligheid dik- xvijls voornamelijk af van het het waar nemen van geluidssignalen. -Maar wat. de. Raad het meest getroffen had, was het feit, dat geen der personen aan boord van de „Elsa" enig diploma of certificaat had. De Raad pleitte dan ook dringend, dat dit zo spoedig mogelijk verplicht zou wor den. Hij adviseerde geen uitsluitend schrif telijke examens te laten afnemen en niet al te veel theoretische kennis van schip per en stuurlui en machinisten te eisen, maas* vooral na te gaan, of hun prakti sche bekwaamheid wel voldoende was. Veel vertrouwen in ,dje,a ddeh 'eugd' Veel vertrouwen in „de jeugd" had de Raad overigens niet.... omdat die onmo gelijk voldoende ervaring kon hebben. Ten slotte: het journaal was niet bijge houden aan boord van de „Elsa".... De oorzaken van deze ramp waren aldus niet nauwkeurig op te geven, al mag aan genomen worden, dat de dikke mist hoofd zakelijk schuldig was. Deze eerste Raad voor de Scheepvaart was als volgt samengesteld: Tacco Henny voorzitter; W. Allirol, J. Luytjes, H. C. Haacke en C. L. J. Kotting leden; J. G. T. Broekemeijer buitengewoon lid en J. Prins plaatsvervangend buitengewoon lid; mr. Richard Janssen secretaris. Schandaal rond de „Hope" Op 13 april 1913 verging in de Noordzee de IJM 115 „Hope" en dat was. volgens de Raad, onder wel zeer verdachte omstan digheden. Een week tevoren, bijna onmid dellijk na de koop door de nieuwe eigenaar, ging in IJmuiden het geruchtdat het schip op zijn eerste reis vergaan was. Een pikante bijzonderheid was, dat de nieuwe reder deze „Hope" had verzekerd voor „bij kans twee en een halve maal de koop prijs". De Raad vond, dat zich tijdens het onderzoek feiten hadden geopenbaard, die een wel zeer eigenaardig licht wierpen op de wijze waarop voor het schip werd gezorgd. In volle zee begon de „Hope" plotseling veel xvater te maken, maar, zo oordeelde de Raad. toch niet zó, dat de beslissing van de schipper, dat iedereen het schip moest verlaten, gerechtvaardigd was; er was, al dus de Raad, in feite helemaal nog geen aanleiding voor geweest! Al kon dan niet bewezen worden, dat hier opzet in het spel is geweest, het gedrag van schipper en stuurman viel zeer te la ken. Zij kregen het te voelen ook: de schip per kreeg twee jaar ontzegging van de bevoegdheid om als schipper of stuurman op enig schip dienst te doen, de stuurman zes maanden. Huidige samenstelling De huidige samenstelling van de Raad voor de Scheepvaart is als volgt: voorzit ter mr. M. A. Dirkzwager; eerste plaats vervangend voorzitter mr. G. A. Schreu- der; tweede plaatsvervangend voorzitter mr. Ch. J. Enschede; secretaris M. A. Boosman; gewone leden C. W. Slot en H. A. Broere; er is een groot aantal buiten gewone leden, onder wie de volgende per sonen uit IJmuiden: ir. W. Polderman, P. Korbee en loodskapitein eerste klasse W. M. Herkemij. De Britse trawler „Imperialist" heeft geseind, dat hij op 17 mijl ten o.n.o. van Scarborough bij dichte mist in aanvaring is geweest met een groot schip. De trawler maakt water en zet koers naar de kust. Op 9Vz niijl uit de kust is de helft van de be manning op reddingvlotten gestapt. B. en W. van Velsen hebben de raad voorgesteld in principe te besluiten tot het stichten van een openbare school voor meer individueel onderwijs. Met ingang van het cursusjaar 1960-1961 zal de school tijdelijk kunnen worden gehuisvest in het gebouw van de Moerbergschool in IJmui den. De definitieve huisvesting zal, als de nieuwe openbare lagere school aan het Pleiadenplantsoen tot stand is gekomen, geschieden in het complex van vijf nood- lokalen naast de Professor van der Leeuw- school. Uit het rapport van de gemeente lijke inspecteur van het onderwijs is ge bleken dat het gewenst is in de gemeen te Velsen te komen tot een dergelijke school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. Voor het oprichten van zo'n school wordt een minimum aantal van 44 leerlingen vereist. Er behoeft volgens de nu beken de gegevens niet aan te worden getwijfeld dat het toekomstige aantal leerlingen van de school hoger zal zijn (vermoedelijk on geveer negentig). Een door B. en W. tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht verzoek om een bijdrage in de kosten van de school te mo gen ontvangen deze bijdrage blijft be perkt tot de vergoeding van de jaarwed den van de onderwijzers is ingewilligd. Het was voor bestuur, leden en het on derwijzend personeel van de Christelijke V.G.L.O.-school te Beverwijk donderdag een dag van vreugde en bezinning. Naast de blijde boodschap dat het gemeentebe stuur van Beverwijk toestemming had ge geven om deze school beter te huisvesten, kon men ook het nieuwe hoofd van deze school, de heer M. de Rooy, begroeten. De voorzitter van het Christelijk Onder wijs, Ir. D. G. Nijman, gaf eerst een over zicht van de vele omzwervingen, die men heeft moeten maken. Nu het aantal leer lingen gestegen is, moest een oplossing xvorden gevonden wat betreft de huisves ting. Het woord was vervolgens aan de heer De Rooy, die voorheen in Ouderkerk aan de IJsel dit onderwijs gaf. Het school hoofd was van mening, dat het wel eens nodig is om de mensen duidelijk te maken wat men eigenlijk moet verstaan onder V.G.L.O.-onderwijs. Hij achtte het niet uit gesloten, dat een groot deel van het volk niet veel voelt voor deze onderwijsvorm. Volgens de heer De Rooy zou de naam van het onderwijs meer aan haar doel beant woorden als men het noemde: Voor Goed Levens Onderwijs, want het is de bedoe ling de kinderen voor te bereiden op het leven, dat hen wacht als de schooldeuren achter hen dicht gaan. De meisjes moeten worden klaarge maakt voor het werk dat hen wacht in het huisgezin en de jongens voor het werk in de bedrijven. Daarom is het ook noodza kelijk, dat er les wordt gegeven in huishou delijke arbeid en in het hanteren van ge reedschap. De meisjes en jongens van 13 tot 15 jaar zijn altijd een probleem ge weest, daar ze in de puberteitleeftijd zijn. Sprekend over de concurrentie van de scholen, zei de heer de Rooy, dat het zijn wens is dat het onderwijzend personeel altijd op de voorgrond zal stellen, dat het gaat om het kind en niet om de een of an dere schóól of ondërwijskracht. "7— Advertentie Wij introduceren Ongeëvenaard mooi 6 modetinten Nieuw in alle opzichten Voordelige breedte van 120 cm per m2 MARKTPLEIN „Stille Helden" voor Cefa In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden Oost hebben vele aanwezigen kunnen genieten van de film „Stille Helden", gepresenteerd door de Christelijke Film Actie, afdeling IJ muiden. „Stille Helden" behandelt het verhaal van een groep mijnwerkers, die zonder werk raakt, wanneer in Engeland hun mijn wordt gesloten. Ze protesteren en bereiken hun doel. De mijn mag weer open en sa men met een ingenieur gaan ze aan de slag. Door een ongeluk stort echter de mijngang in. Eén man offert zich op voor de anderen, wordt bedolven, maar geeft daardoor de anderen de kans zich te red den. De aanwezigen hebben geboeid gekeken en geluisterd naar spel en zang van de grote zanger Paul Robeson, die door zijn medespelers goed werd gesteund. Advertentie SpeciAAiz*&- Bree Ter gelegenheid van ons 8-jarig bestaan kwaliteits heren-, jongens werkoverhemd (u mag zelf uitzoek tegen *4 r Bij aankoop minstens 25 - xf 17 R-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11