Koker met tien voorspellingen in de Domtoren ingemetseld Uitgaan in Haarlem Les Frères Jacquesin Haarlemse Schouwburg Tandpasta eist kwaliteit X. VKlJDAG 9 OKTOBER 1959 De burgerluchtvaart in het jaar 2000 mef am.de voorname! SOiySS meubelen en een overstelpend grote sortering woningtextiel ervaren adviseürs en binnen huisarchifectën geven kosteloos adviezen vraagt onze folder Amsterdam heeft tekort aan arbeidskrachten Opera over vluchtelingen problemen Ruimtestation buiten krachtveld van maan Snelheid tot halve km per seconde afgenomen Malversaties bij de Amsterdamse tram TONEEL VOLKSUNIVERSITEIT MUZIEK EEN BRILJANTE BELEVENIS: DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN 18*11 De kwa lite its-tandpasta Ui w ÜbJ l en niet duurder dan andere LEZEN EN LATEN LEZEN Jeugdmisdadigheid in de hoofdstad Hervormd: 3,2 miljoen en gereformeerd: 1,08 miljoen In de voet van de hoogste toren van Ne derland, de Dom in Utrecht, is gistermid dag een koker gemetseld, waarin tien per sonen, onder wie koning Leopold van Bel gië, maar ook de deltawerker Jan Brug- geman uit Goedereede, voorspellingen hebben gedaan over de burgerluchtvaart in het jaar 2000. Dit geschiedde ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de K.L.M. Aan deze gebeurtenis ging een plechtig heid in het groot auditorium van de Utrechtse universiteit vooraf. Burgemees ter jhr. mr. C. J. A. de Ranitz noemde het inmetselen van de keker in de Dom toren van grote betekenis, omdat de Dom niet alleen Nederlands hoogste toren maar ook het best bewaarde monument is van gothische bouwkunst uit de veertiende eeuw. Hij noemde de handeling ook zin vol, omdat er een parallel is tussen de torenbouwers uit de veertiende eeuw en de luchtvaartpioniers van 40 jaar geleden. De bouwmeesters van de Domtoren leg den met globale tekeningen in de hand een fundament en bouwden met primitieve middelen in 61 jaar de machtige toren. Veertig jaar geleden kozen de pioniers van de Nederlandse luchtvaart met fragiele bouwsels van linnen, latten, staaldraden en zwakke motortjes het luchtruim. Eerst leek het nog een luchtkasteel, maar het werd een machtig bouwwerk. Anno 1959 dienen wij voor beide categorieën onder nemende mensen een waarachtige bewon dering te hebben, zei burgemeester De Ranitz. Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend: 8-1250en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse confectie-industi'ie kampt met een groot tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten. In september zijn bij het gewestelijk arbeidsbureau in de hoofdstad 1667 aanvragen voor modinettes ingediend. Er meldden zich in deze pe riode slechts 20. Ook in de metaalnijverheid is nog steeds oen grote vraag naar arbeidskrachten, na melijk 1418, van wie bijna 800 jongens. Hier waren slechts 313 aanbiedingen. Het arbeidstekort in de haven bedraagt momenteel ongeveer 100 man. In de Am sterdamse haven werken ongeveer 2600 ar beiders, van wie 700 met autobussen uit de kop van Noordholland en zelfs van de Veluwe worden aangevoerd. De gunstige ontwikkeling van de ar beidsmarkt, die zich in september in het gehele land heeft afgetekend, bracht voor de hoofdstad voorts een tekort aan bouw vakarbeiders, voor wie 414 aanvragen open bleven staan. De verwachting is, dat het tekort aan bouwvakkers nog zal stijgen in verband met de grote werken, die straks begin van uitvoering krijgen, onder an dere het graanoverslagbedrijf. het Hilton- hotel en het studententehuis nabij het Amstelstation. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de K.L.M. is in de Dom toren te Utrecht een metalen koker ingemetseld met een tiental voorspel lingen over de burgerluchtvaart in het jaar 2000. De kleinzoon van de presi dent-directeur der K.L.M. plaatste de koker in een nis van de Dointoren. Links de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Sprekende over de toekomst van de K.L.M. voorspelde hij een ontwikkeling in de richting van nog grotere en nog snelle re vliegtuigen, vogels, waarbij de DC-8 met straalaandrijving en de „Electra's in vergelijking slechts vliegen zullen zijn. Hij voorzag dat de gx-ote intercontinentale luchtlijnen bevlogen zullen worden door raketachtige luchtschepen met vele hon- dei'den passagiei-s aan boord, die met snel heden, vele malön groter dan die van het geluid, door de buitenste lagen van onze dampkring suizen, misschien zelfs wel van de grond af bestuurd door elektronische apparaten. Weer en wind zullen deze luchtreuzen niet kunnen deren, omdat stor men, onweders, mist en dergelijke zich af spelen op hoogten die het vliegtuig der toekomst grotendeels onder zich zal laten, aldus jhr. De Ranitz. De president-directeur van de K.L.M.. de heer I. A. Aler, zei vervolgens dat men de jeugd bij deze plechtigheid heeft willen betrekken, omdat zij een kans maakt in het jaar 2000 te zien welke van de tien voorspellingen de juiste is geweest. De inmetseling van de koker had een feestelijk karakter. De K.L.M.-harmonie, die tevoren door de binnenstad van Uti-echt een rondgang had gemaakt, ti'ok talloze Utrechters naar het Domplein, dat met vlaggen van de tien landen waaruit de voorspellingen afkomstig zijn, was om zoomd. Drie jongens, de elfjarige Alphon- se Peter Bakkes, kleinzoon van de heer Aler, Alex van Hemert, een leerling van de K.L.M.-bedi-ijfsschool, en de 17-jarige metselaar van de dienst van Openbai-e Werken der gemeente Uti-echt Anton van de Belt, viel hiex-na de eer te beurt, de koker in de voet van de Domtoren in te metselen. De president-directeur van de K.L.M. bood de drie jongelui na afloop van de plechtigheid op het Domplein een model aan van enkele vliegtuigen, die de K.L.M. in gebx-uik heeft. Burgemeester De Ranitz reikte hun een oorkonde uit, waarop zij werden uitgenodigd in het jaar 2000 aan wezig te zijn bij de opening van de koker. Vex-volgens ontving het gemeentebestuur van Utx-echt het gezelschap in de hal van het stadhuis. Aanwezig waren ook de heer en mevrouw J. Bruggeman en hun zoon tje Dimmen. De heer Bruggeman is kraan machinist bij de Deltawerken en één van de voorspellers. De anderen, die hun visie op de burgerluchtvaart in het jaar 2000 hebben gegeven zijn koning Leopold van België, luitenant-genei-aal E. R. Quesada, dii-ecteur-genei-aal van de bui-gerlucht- vaart in de Verenigde Staten, de heer Wal ter A. Cole, dii'ecteur-generaal van het Britse persbureau Reuter, prof. G. Marti- nos, rector-magnificus aan de universiteit van Athene, dr. J. PI. du Plessis, admini strateur van de Kaapprovincie in Zuid- Afx-ika, Rajkumari Amrit Kaur, voorzit ster van het Rode Kruis in India, Herbert Moses, president van de Braziliaanse Persassociatie, H. Matsushita, voorzitter van de vereniging NederlandJapan te Tokio en prof. I. Topsijev, academicus op lucht- en ruimtevaai-tgebied in de Sovjet- Unie. SALZBURG (UPI) De Nederlandse auteur Albert van Eyk is in Salzburg be zig vluchtelingenproblemen te bestuderen voor een nieuwe opera waaiwan de mu ziek geschreven zal worden door Henk Badings. De nieuwe opera wordt gemaakt in op dracht van de Nederlandse regex-ing, zo deelde hij mede. Badings wordt op 25 ok tober in Oostenrijk verwacht waar zijn nieuwe „Elektronenballet" in het Linz- theater wordt opgevoerd. Van Eyk deelde mede dat de nieuwe opera, gebaseerd op het moderne pro bleem der refugés, in februari 1960 vol tooid zal zijn en in mei of juni in premiè re gaan. MOSKOU (UPI) Het Russische „ruimtestation" heeft zijn reis om de achterzijde van de maan vandaag vol tooid en is thans weer buiten de aan trekkingskracht van het hemellichaam, aldus een bericht van Tass. Het Russische persbureau meldde, dat het object om zes uur gisteravond 448.000 km. van de aar de verwijderd was, „zich precies volgens de berekende koers voortbewegend." Vol gens Tass is de verste afstand tot de aar de nog niet bereikt. Op weg naar het ver ste punt neemt de snelheid voortdurend af en om zes uur was deze een halve ki lometer per seconde. De afstand tot de maan was 235.000 kilometer. De verdere baan van de waarnemings koepel zal bijna loodrecht staan op die van de maan. Hij zal in een uitgerekte ellips om de aarde draaien met een apogeum (punt waarop hij het verst van de aarde staat) van 470.000 km. en een perigeum (het dichtst bij de aarde) van 40.000 km., met een periode van bijna 15 dagen. Tass meldde voorts dat de temperatuur- regelaar en voedingsbatterijen om zes uur nog normaal functioneerden. LOS ANGELES (UPI) De Pionier IV, de op 2 maart afgeschoten Amerikaanse maanraket, die een zonnesatelliet werd, zal vanavond om een uur met een snel heid van ongeveer 96 km. per uur door zijn „aphelion" gaan, het punt in zijn baan, waarop hij het vei'st van de zon ver wijderd is. De „Pionier IV" staat dan 272.721.000 km. van de zon en 14 miljoen km. van de aai-de. De satelliet is nog steeds bezig aan zijn eerste kringloop om de zon. Nadat onlangs een controleur van de Amsterdamse tram was gearresteeerd we gens omvangrijke malversaties met tram kaarten heeft de justitie een onderzoek bij het bedx-ijf ingesteld. Zij kwam tot de conclusie, dat de malversaties in de hand worden gewerkt door een verregaande administratieve slordigheid en door het totaal verouderde systeem van controle. In een bx-ief aan het college van B. en W. wordt geadviseerd een nieuw administra tiesysteem te ontwei-pen, dat knoeierijen zoveel mogelijk tegen gaat. De officier van Justitie mr. R. Heukels, die het onderzoek heeft geleid, heeft tot zijn verbazing vastgesteld, dat de controle op de tramkaarten, die de Stadsdrukkerij verlaten, zeer onvoldoende is. Hoewel de kaarten zijn genummerd en ook de pak ken, waarin zij zijn gebundeld, van num mers zijn voorzien, heeft distribuering on der het personeel plaats zonder acht te slaan op deze nummers. De controleur, die een flinke partij tram- kaarten onder zijn bex-usting had, maar er stapels voor eigen rekening aan de conduc teurs had verkocht, wist, ontdekking te voorkomen door de pakken met kranten papier te vullen. Bij een behoorlijke con trole aan de hand van de nummers zou deze fraude nimmer een dergelijke omvang hebben kunnen aannemen, aldus de officier van Justitie. Zaterdag 10 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van „De dag van Talavera" van Eugene Gladstone O'Neill met Bob de Lange, Elisabeth Andersen en Annet Nieuwenhuyzen in de belangrijkste rol len. Wim Vesseur ontwierp de decors. Zondag 11 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie brengt „Wie geeft de bruid weg", een blijspel van Taylor en Skinner ten tonele onder regie van Paul van Steenbergen met mede werking van onder andex-en Myra Ward, Ineke Brinkman, Paul Steenbergen en Bas ten Batenburg. Maandag 12 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: „Geleerde dames" van Molière wordt ten tonele gebracht door de Ne derlandse Comedie onder x-egie van Fons Rademakers. Voorts werken hier onder anderen aan mee, Petra Laseur, Mien Dymaer van Twist, Femke Boersma, Mary Dresselhuys, Paul Huf en Johan Fiolet. Dinsdag 13 oktober Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft nog maals een voorstelling van „De dag van Talavera" onder regie van Luc Lutz. Woensdag 14 oktober, Stadsschouwburg 20 uur. „In de serie abonnementsvoor stellingen geeft de Haagse Comedie de tweede opvoering van „De dag van Ta lavera" van O'Neill. Donderdag 15 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft de laatste abonnementsvoorstelling van „De dag van Talavera" van Eugene O'Neill onder regie van Luc Lutz. Vrijdag 16 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: Onder auspiciën van de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken geeft Mrinalini Sarabhai en haar India se dansgroep een voox-stelling. Het is de première voor Nederland. Zaterdag 17 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: het ensemble Wim Sonneveld geeft een voorstelling van „Rim-ram", een ca baret waaraan onder meer medewer king wordt verleend door Joop Doderer, Conny Stuart en Albert Mol. Zondag 18 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Nogmaals heeft het cabaretgezel schap van Wim Sonneveld een voorstel ling van ,Rim-Ram". Maandag 12 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Over „Het ontstaan van het le ven op aarde" houdt dr. C. J. H. van den Broek zijn tweede voordracht in een serie van drie. Dinsdag 13 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw H. T. Klinkhamer-Ste- ketee houdt haar eerste-totaal twee-voor dracht over „Sexuele opvoeding". Woensdag 14 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. C. W. Mönnich geeft zijn tweede lezing over „Het Christen- dom in de Westerse cultuur". Donderdag 15 oktober, Frans Hals museum, 20 uur: Filmavond (alleen voor leden), première voor Haai'lem. Vrijdag 16 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Zie onder Toneel. Zondag 11 oktober Concertgebouw 20 uur, De r.k. harmonie St. Bavo geeft een concert onder leiding van Jac. Wild schut met medewerking van het r.k. Een stormachtige ovatie was de apo theose van het optreden in de Haarlemse schouwburg van „Les Frères Jacques" een slot dat ondubbelzinnig uiting gaf aan het briljante genoegen, door deze Franse „Athlètes de la Chanson" aan hun publiek bei-eid. Briljant was dit genoegen in méér dan een opzicht: niet alleen vertolkten deze grootmeesters in de Franse taalmuziek hun teksten met een zodanige spirituele elasticiteit dat zij zichzelf er als het ware mee versmolten, doch tevens bereikten zij in hun coördinatie van chanson en mimi sche intex-pretatie een supra-nationale hu mor, waardoor een wonderlijk universeel gerecht ontstond, dat uit de exquise Fran se keuken binnen het smaakgenot van al len kwam. De trillende suggestie van een volmaak te pantomime werd gemengd met het Franse woord het Franse woord in zijn velex-lei epische klankmogelijkheden, die geniaal door dit kwartet werden beheerst. En ofschoon ook deze kunstenaars in hun eenheid de zwakke plek meedroegen, zoals elk subtiel samenspel van artistieke indi vidualisten onvermijdelijk zijn zwakke plek heeft Frangois Soubeyran, iets minder geladen met eigen dynamiek en wat minder scherp van expx-essieve crea tie toch vox-men zij in hun totaliteit van vertolking dezelfde eenheid die een mu ziekinstrument kenmerkt, waarin zij de tonen zijn. In een feestelijke klatering van visuele en auditieve sierlijkheden, bijeengebracht en geschonken zoals men sieraden op zwart fluweel presenteert, volgden de pro grammanummers elkander op. Als de parade van gedisciplineerd dra vende cix-cuspaarden trok een nimmer ver tragende reeks van fascinex-ende beleve nissen op het sobere toneel voorbij en alsmaar die vier mensen in hun geniaal gevonden basiscostumes met de toverach tige accessoires van witte handschoenen en hoeden, spelend, zingend, bewegend en vertellend met woord en melodie en ge baar in de creatieve sfeer van licht en schaduw: zo kwamen Les Frères los van de realiteit en hieven zij hun publiek op tot nèt iets boven de begane grond, waar de frêle humor een luchtige vrijage speelt met de lenige, kleine woorden in hun mu zikale pakjes. En waar het fladderend ge baar van witte vingers de spelregels geeft en de bonte orde dirigeert. Les Fx-ères Jacques geven nog eens te meer het chanson zijn bestaansx-echt te- gem. koor „Da Pacem" en de solisten Annie Schoen, sopraan en Emmy van Eden, piano. Maandag 12 oktober, Grote Kerk 15.30- 16.30 uur, De stadsbeiaardier Arie Pe ters geeft een beiaardbespeling. Het pro gramma dat hij ten gehore zal brengen vex-meldt onder meer: Thema met va riaties van Staf Nees, Gavotte van Pa dre Mai'tini, Van 't maseurken en Spel- dewerkstex-slied van Hullebroek, Ik wist het niet en Groeninghe van Jef van Hoof en Er waren twee koningskinderen van H. Lerincks. Dinsdag 13 oktober, Ridderzaal van het stadhuis 20 uur, Het Zwitsers Jeugdor kest uit Zürich geeft een concert onder leiding van Georges Scherrer. Op het programma staan werken van Haydn, Beethoven, Handel en Mozart. Vrijdag 16 oktober, Grote Kerk 11.30-12.30 UUR, Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma vei-meldt dezelfde wer ken als op maandag 12 oktober. Dagelijks, in 't Goede Uur, tot 19 oktober 21-22 uur, Klassiek grammofoonplaten- concert van werken van Geminiani. Zondag 11 oktober, Rosehaghe-gebouw, 15 uur: De heer F. de Sterke houdt voor de Jehovah's Getuigen een lezing over „Verstandig wandelen in een goddeloze wereld". Maandag 12 oktober, Brinkmann 20.30 uur: Op een bijeenkomst van de V.V.D. afdeling Haarlem en de afdeling Ken- nemerland van de J.O.V.D. houdt me vrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften een lezing over „Nederland en de Euro pese samenwei-king". Maandag 12 oktober. Concertgebouw 14 uur: Openingsmiddag van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen af deling Haai-lem en omstreken. Dinsdag 13 oktober. Concertgebouw 14 en 20 uur: Feest van de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden. Aan het pro- gramma werken onder meer mee „The Topliners", de parodisten Gerry en Ferry en de jongleur Charles Matla. Woensdag 14 oktober, Minerva, 14 en 20.15 uur: Het Ned. Marionettentheater Bert Bx-ugman met „Buffalo Bill" en om 20.15 uur met „Faust". Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen. mineralen, natuurkundige instrumenten, 10—17 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 1 oktober af van 1016 uur; des zondags van 1316 uur. Cruquius-museum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp febx-uari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 9—12.30 en van 14.30—17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. op zondagen van 1417 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 november expo sitie van tekeningen van Frans Ver poorten, 1022 uur. „Bloemenheuvel": Tot 25 oktober expo sitie van de kunstschilder G. van Duf felen. Dagelyks van 16 oktober tot 16 november Museum „Het Huis Van Looy" (ingang Kamperlaan)Jubileumtentoonstelling over het leven van Jacobus van Looy met schildex-ijen, pastels, tekeningen, boeken, manuscripten, documenten, Advertentie Advertentie V Hief*** soo rten- i klettre Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen foto's en curiosa van en over de schilder schrijver. De tentoonstelling is geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur, des zondags alleen van 1417 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: Berkhof, De Chinese jonk; van He- meldonck. Hier zijn mijn handen; Pape, Operatie „Cordon": Zielens, De gele roos; Lederer and Burdick, The ugly American; Thirkell, The Bran dons; Cau, Les paroissiens; Perrein, Le soleil dans l'oeil. Ontwikkelingsboekcn: Winkler Prins, Boek van het jaar 1959 (leeszaal); Bibeb, Bibeb in Londen; van Riemsdijk, Leidraad bij de ruimtelijke en financiële planning voor de Openbare leeszaal en bibliotheek: Het sociale leven in al zijn facetten, dl. 3: Goudsblom, De nieuwe volwassenen; van Raalte. Het Nederlandse parlement; Nijkamp, De kleuterleidster; van Leeuwen, Diepzeeduiken en onderwater zwemmen; Forbes, Mensenwerk, dl. 2; Wegwijzer voor de binnenscheepvaart, dl. 1, Noordoostelijk Nederland (leeszaal); Der grosse Duden. bd 4. Die Grammatik der deutschen Ge- gen wartssprache (leeszaal); Carducci, Antologia Carducciana; d'Annunzio, II fiore delle laudi; d'Annunzio, La Figlia di Iorio; Goldoni, La botte- ga del café; Sivirsky, Het. beeld der Nederlandse litteratuur, dl. 1; van Mierlo, Oude en nieuwe bijdragen tot het Veldekeprobleem; Rotgans, Eneas en Turnus: Jonckheere, De Vlaamse lette ren vandaag; Miro, Farbige Lithographien; Meijer, De tekening; Schünemann, Musiker Hand schriften von Bach bis Schumann; Frotscher, Ge- schichte des Orgelspiels.bd. 2; Hazelaar, Giet hoorn en het Overijssels merengebied; Heitling, De Achterhoek; Pittaluga, L'arte Italiana, dl. 2; Jaarboekje 1959-'60 van de Kon. alg. ver. voor bloembollencultuur (inl.). „Les Frères Jacques" in „A La Saint-Médard" genover de zware dramatux-gie erx tegen over alles wat vermoeit en boeit in grote en kleine kunst. Want dat is wellicht wat men het zuiverst geven kan als een oor deel: zij geven het Franse levenslied per soonlijkheid, gestalte en kleren, waai-door het welkom wordt in alle kringen waar mensen vragen naar het koele bad of het vuurwex-k de navrantste kleuren vormden daad. Men ondergaat hun optreden als een weldaad en is dat niet de vervul ling van welke kunstvorm ook? Het is moeilijk, een nuchtere opsom ming te geven van de chansons die in dit de eveneens meesterlijke beweeglijkheid of de hardste knallen gaven. Men kan voorkeur hebben voor de contemplatieve sfeer van „Faut Tout ga" of „Les Boites Musique," waarvan het laatste een meesterlijke beheersing stelde tegenover gens tekort in zijn accompagnement en van bijvoorbeeld „Buffalo Bax-" en „Les Pasteux-s". Typering en mimiek werden in dit laatste nummer tot verbluffende hoogte gevoerd. De suggestieve creativi teit der handen in „La Queue du Chat," de melodieuze nuancering van „La Vio- loncelliste" en de directe humor in „Shah Shah Persan" kunnen ieder voor zich een preferentie verwekken, doch er valt niet te ontkomen aan de totaal-indruk van een compleet concert, waarin de afzonderlij ke klanken ten slotte slechts de kwaliteit van het geheel onderstrepen. Pierre Philippe, de pianist, schoot ner- verwarmende licht van een spirituele wei- toonde zich een waardig deel van het ge heel. Na afloop van hun optreden bx-ach- ten Les Frères een bezoek aan de Haar lemse sociëteit Teisterbant, waar zij hun eigen sfeer in een gezellige ontvangst in troduceerden. Jos Lodewijks In zeven jaar tijd is de jeugdmisdadig heid te Amsterdam met 47 percent toe genomen. Dit is te lezen in de jongste pu- blikatie, die het Gemeentelijk Bux-eau voor Statistiek van de hoofdstad heeft uitgege ven. Het blijkt dat de jongere kinderen on der de ovei-treders voox-namelijk diefstal len plegen. Naarmate de leeftijd stijgt, komen daai-bij joyriding, vernieling en inbraken. De meisjes onder hen beperken zich vrijwel tot diefstallen. Zij maken 10 percent uit van de jeugdigen, die met de politie in aanraking zijn geweest. De grootste jeugdmisdadigheid komt voor in buux-ten met de slechtste woon toestanden. Ook bleek, dat de jeugdcriminaliteit in verhouding vrij hoog is bij kinderen uit on volledige gezinnen, dus waar de ouders zijn gescheiden of één hunner is overle den. Het is lang niet uitsluitend de ongeor ganiseerde jeugd, die op het pad van de misdaad verzeild x-aakt: in 21 percent van de gevallen was het meisje of de jongen lid van een jeugdvereniging. Kerkbouwacties Volgens de cijfers van hedenmorgen is de stand van de Hervormde Kerkbouw- actie 3.278.012 gulden. Voor de „S.S.K.", de gex-eformeex-de ac tie is thans 1.082.139 gulden binnen, waar in inbegrepen de collecten in 572 kerken. Er zijn ongeveer 800 gereformeerde kerken in ons land.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15