Duidelijke zege voor de Britse conservatieve partij Rij-examens in 1960 langer en duurder Overwicht van 68 zetels kan groeien tot honderd Stormvogels 1 Rigtersbleek 1 HET WEER *W' M 0 RRIS "éeforè ijou êui/! Instructeurs met VAMOR-diploma zullen examen mogen bijwonen Elektronisch brein was het vlugst IJ.V.V. „STORMVOGELS" U.Y.S 2Stormvogels 2 tegen Nachtvorst Smits, van Rijsbermen Verrukkelijk zijn onze BANANENSOEZEN HAZENBERG'S H. H. WERKGEVERS Parijs verwacht topgesprek in januari of februari Akkoord over kernproeven en ontwapende zone? Ruim 47.000 aan giften voor N.Guinea-expeditie In de krant van heden: Het woord is aan V erschmivingeiri VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 285 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Het is vandaag een zwarte dag voor Labour. Zodra gisteravond de eerste uitslagen van de algemene verkiezingen binnenkwamen werd het zonneklaar welke kant het op zou gaan, namelijk naar een derde achtereenvolgende con servatieve overwinning. Dat is sinds de eerste wereldoorlog niet meer gebeurd. De socialistische leider Gaitskell gaf vannacht om twee uur Labours nederlaag toe. Het blijkt, dat de kiezers Macmillan en de Tories hun vertrouwen hebben geschonken in veel grotere mate dan verwacht werd, want algemeen werd aangenomen, dat de conservatieven met een kleinere meerderheid als regerings partij zouden terugkeren en dat zij een veer zouden moeten laten voor de zwakke kanten van hun beleid. Macmillan is er echter in geslaagd het korte tijd geleden nog ongunstige psychologische beeld van zijn partij ongedaan te maken. Naar mate er meer resultaten volgden werd er nog iets anders duidelijk namelijk, dat de Tories ditmaal niet alleen zouden winnen, maar met een overweldigend overwicht uit de bus komen, waarschijnlijk van honderd of meer zetels. Bij de ontbinding van het parlement hadden zij een voorsprong van 68 zetels. De algemene zwaai in de richting van de conservatieven was vannacht 1,2 percent. Op een regeringspartij welke al met een voorsprong begint werkt zulks in het merkwaardige districtenstelsel extra voordelig omdat het aantal zetels oneven redig groter wordt. Volgens de laatste uitslagen was de stand: Premier Macmillan van Groot-Brit- tannië groette gistermorgen zijn jui chende aanhangers met een brede armzwaai toen hij het stemlokaal verliet. LONDEN (UPI) Op basis van de eer ste zes uitslagen heeft een elektronisch brein gisteravond voor middernacht be rekend dat de verkiezingen de conserva tieven 339 zetels zullen opleveren en de socialisten 262. De rekenmachine „Deu ce" van de Britse commerciële televisie gaf geen uitsluitsel over de overige 29 ze tels. Nog geen twee uur later, toen 225 uitsla gen bekend waren, gaf partijleider Hugh Gaitskell toe dat de nederlaag van Labour als een feit moet worden beschouwd. Deze mededeling van Gaitskell kwam ver rassend snel nog geen vier uur na slui ting der stemlokalen. Churchill zakt Sir Winston Churchill is in zijn kiesdis trict Woodford herkozen, zij het met 1.011 stemmen minder vergeleken met 1955. Een lid van de conservatieve commissie ver klaarde: „Woodford blijft hem kiezen zo lang hij wil". Zelfs Labour functionaris sen. geven toe dat sommigen van hun eigen leden op de „Grand Old Man" stemden, en dat zullen blijven doen zolang hij ver kiest zich kandidaat te stellen. De eerste neger die ooit kandidaat is ge weest voor het Britse Lagerhuis, werd ver slagen. Hij was de Labour-kandidaat dr. D. T. Pitt in het Londens district Hamp- stead. De vooroorlogse fascistenleider Sir Oswald Mosley leed een daverende neder laag in het Londens district Notting Hill. De Olympische hardloper Chris Chata- way. die de mijl binnen de vier minuten heeft gelopen, ontnam Lewsisham North aan Labour voor de conservatieven. De communisten hebben het er niet best afgebracht. Zestien van hun achttien kan didaten verspeelden de waarborgsom van 1600 gulden. Slechts Joe Bent, die in de Londense arbeiderswijk Sout.hwark voor de communistische partij kandidaat stond, kreeg meer stemmen dan in 1955. Advertentie ZONDAG 11 OKTOBER 12 u.: Voorwcdstryd Te 14.30 uur Vóór de aanvang van laatstgenoemde wed strijd zal door het Jeugdtamboerkorps „Strijd en Krachtig" uit Purmerend een rondgang over het terrein worden gemaakt. In de pauze de uitvoering van de „Show taptoe". Het Bestuur. Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen nachtvorst. Morgen zonnig en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke matige wind tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. zetels winst Tories 252 (340) 23 Labour 190 (278) 3 Liberalen 4 (6) 1 Vacatures (6) 630 verlies 4 23 0 netto 4- 19 20 1 percentages 49,3 (49,7) 44,9 (47,7) 5,2 2,1) Tussen haakjes de uitslag van 1955 voor van het Lagerhuis voor de zetels. Behalve in de hevig door werkloosheid getroffen gebieden, zoals Schotland en de katoenprovincie Lancashire, waar Labour vooruitgang boekte, hadden de conserva tieven vrijwel overal de wind mee, voor al in het zuiden. In vele plaatsen verover den zij niet alleen zetels op Labour, maar ook in de districten waar zij zich hand haafden verdubbelden zij vaak hun meer derheid. Dit was dikwijls het gevolg van het tussenbeide komen van de liberalen, die Labour, meer stemmen afhandig heb ben gemaakt dan ze dat de conservatie ven deden. Labour kon vele bestaande so cialistische zetels maar juist op het kantje af, met uiterst magere meerderheden, be houden. De liberalen kregen herhaaldelijk twin tig tot veertig percent van de Labourstem- men. Het gaat in de richting van hun meest nabijliggende doel, namelijk op den duur Labour als oppositie te vervangen en later misschien zelfs de regeringsmacht te veroveren. Uit de eerste uitslagen bleek dat het zuiden van Engeland in meerderheid voor de conservatieven had gestemd. De mar ginale districten in Londen en andere dis tricten in het zuiden vielen stuk voor stuk aan de conservatieven toe. Labour had toen nog hoop, omdat de eerste uitslagen uit het noorden en met name uit het industriële Lancashire duid den op versterking van de Labouraan- hang. Toen echter ook in noordelijke dis tricten de conservatieven versterkt uit de strijd bleken te komen, verdween deze hoop. Naarmate de conservatieve suc cessen bekend werden steeg de spanning in de menigte die op Piccadilly Circus en Trafalgar Square in Londen het verkeer onmogelijk maakte. De venters met blau we en rode ballonnen (blauw voor de con- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESJRAAT (BIJ KONINGSPlfM) AMSTERDAM TEL 223596 HEREN TWEED-REGENJASSEN Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal, Kleinkunstprogramma, Les Espagnols, Scherzo. Bekijk het vorstelijk met T-V. van KEIZER, Plein 1945 no. 54. Telefoon 4516. Advertentie VOOR DE KOOPVAARDIJ Terlenka uniformen ƒ165.— Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen direkt uit voorraad U niform-specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Advertentie de pércentages en de oude samenstelling sei-vatieven en rood voor Labour) bleven met hun rode waar zitten. De kreten „Wij willen Mac" werden steeds luider. In nachtclubs dansten conservatieve aanhan gers van vreugde boven op de tafels. Macmillan heeft reeds een begin ge maakt met de vorming van een nieuw con servatief kabinet. In politieke kringen te Londen acht men het mogelijk dat het nieuwe kabinet enigszins zal afwijken van het vorige kabinet-Macmillan. De lijst van ministers zal volgende week bij ko ningin Elizabeth worden ingediend. Advertentie een heerlijke combinatie van banaan en slagroom. Voor onze eigen fabrikaat chocolade-artikelen verwerken wij uitsluitend de fijnste chocolade van Droste. le klas banketbakkerij Advertentie Met LUNCHPAKKETTEN van CAFETARIA SC HAG EN is uw pex-soneel meer dan tevreden. BIK EN ARNOLDKADE 43 -44 - TEL. 6564 Door de aanhoudende droogte is de waterstand der grote rivieren sterk gedaald. In de haven van Tiel liggen verscheidene schepen op het droge, wat een ernstige bedrijfsschade be tekent. PARIJS (Reuter) In Franse rege ringskringen verwacht men dat er in ja nuari of februari een topconferentie met de Russen gehouden zal worden, waaraan een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken zal vooraf gaan. Uit de briefwisseling van De Gaulle met Eisen hower zou gebleken zijn dat het overleg tussen de Amerikanen en Russen binnen niet al te lange tijd zou kunnen leiden tot een akkoord over twee punten: 1. de stop zetting van de kernproeven en 2. de in stelling van een zone in Midden-Europa, waarin „minder spanning" zal heersen. Een dergelijke ontwikkeling zou belang rijke wijzigingen in de Franse buiten landse politiek tengevolge hebben, zo meent men in diplomatieke kringen te Parijs. Afgezien van de vraag hoe Frahk- rijks houding zal zijn tegenover een be sluit om de kernproeven te staken Frankrijk wil immers een kernbom tot ont ploffing brengen zal de poging van Rus land en de Verenigde Staten om een ont wapende zone in te stellen Frankrijks hou ding tegenover het „Kleine Europa" van de zes en in het bijzonder tegenover West- Duitsland ongetwijfeld beïnvloeden. De Franse leiders hebben de indruk ge kregen, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie reeds een eind gevorderd zijn in de richting van een overeenkomst op nieuwe basis voor Berlijn. Men meent dat de Russen al afgezien hebben van hun denkbeeld om van West- Berlijn een vrije stad te maken. De Ame rikanen zouden hiertegenover bereid zijn tot een wijziging van het bezettings regime. Zoals destijds is bericht heeft de scheepsbouwer C. Verolme zich destijds garant gesteld voor een bedrag van 200.000-, het bedrag, dat nodig was om de expeditie op Nieuw-Guinea te doen sla gen. Van de zijde van het Nederlandse volk werd tot dusver een bedrag van 47.000.- ontvangen, zo wordt van de zij de van Verolme's Verenigde Scheepswer ven meegedeeld. Tot 15 oktober aanstaan de kan men zijn bijdrage nog storten. pag. Engelse verkiezingen 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Effecten- en Geldmarkt2 Op de Praatstoel 3 Het parelend produkt van een iveduwe 3 Uit stad en omgeving 7, 11, 13 Agenda 7 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Kunst 5, 15 Beurs 13 Burgerluchtvaart in 2000 15 Uitgaan in Haarlem 15 Sport 17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Advertentie A.s. zaterdag ter kennismaking MARSEPEIN BONBONS 65 ct. per 100 gram Men smult van ons GEVULD SPECULAAS SPOORBANKET Een tractatie apart zijn onze gesorteerde grote ZWITSERSE PUNTEN 5 soorten Patisserie DEKKERS CENTRUM GALERIJ TELEF. 4302 (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (C.B.R.) heeft besloten met ingang van 1 januari 1960 de duur van de ry-examens voor motor- en autobestuurders van een half uur tot drie kwartier te verlengen, waarvan tenminste vijfentwintig minuten aan het praktisch en vyfien aan het theo retisch gedeelte dienen te worden besteed. Op het ogenblik bedragen deze tijden twintig en tien minuten. Een herexamen voor het praktische deel zal tenminste vijfentwintig en een voor de theorie tenminste twintig minuten gaan duren. Nu er een niet onbelangrijk verschil in de examentijden ontstaat, zal het uniforme inschrijf geld van zeven gulden voor de na 1 januari af te leggen examens worden vervangen door een tarief van negen gulden vijftig voor het gehele examen, zeven gulden voor het praktisch herexamen en zes gulden voor een theoretisch herexamen. Voorts zal in de loop van het volgend jaar een begin worden gemaakt met het meer openbaar maken der rij-examens. Wanneer na 1 maart de stichting VAMOR, die als overkoepelend orgaan van een vier tal organisaties op het gebied van het rij schoolwezen is gesticht, haar door het C.B.R. als deugdelijk erkende bewijzen van vakbekwaamheid gaat afgeven, zullen de instructeurs die een VAMOR-examen hebben doorstaan het recht krijgen het rij-examen mee te maken. Ten slotte zal het C.B.R. in de toekomst ook de wagens met automatische koppe ling tot de examens toelaten, mits het een standaai-duitvoering van het betrokken merk betreft en het vaststaat dat de exa minandus, die met een dergelijke wagen aan het examen deelneemt, daar ook de eigenaar van wordt. Daartoe is de mede werking van de rijksdienst voor het weg verkeer nodig, die zich bereid heeft ver klaard een overeenkomstige aantekening op de kentekenbewijzen te zetten. Tijd te krap Bestuur en directeur van het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen staan reeds lang op het stand punt, dat de duur van het examen te kort is. Door het intensieve verkeer in de be bouwde kom kan de rijsnelheid daar meestal niet meer dan twintig of vijfen twintig kilometer bedragen, waardoor de rijvaardigheid en de gedragingen van de examinandus bij hogere snelheden niet juist beoordeeld kunnen worden. De ver keersopstoppingen in de^binnensteden ge ven uiteraard veel tijdverlies op de toch al krappe examenduur. Bovendien is de examinator de laatste ja ren met steeds meer werk belast, zoals de ogentest, het voorlezen van de volledi ge personalia, de controle van auto of mo torfiets, de observering van de kandidaat, zodat hij in tijdnood komt en zijn werk te gespannen moet verrichten, hetgeen weel de verstandhouding met de kandidaat wat stroef maakt. Meer adviseurs De verlenging van het rij-examen maakt de aantrekking van 75 adviseurs (exami natoren) noodzakelijk. De directeur van het bureau, de heer H. M. W. Westerla- ken, bestreed de veel voorkomende op vatting, als zouden de adviseurs een recht streeks of indirect financieel belang heb ben bij een zo groot mogelijk aantal her examens. Elke adviseur, die dit werk bij wijze van nevenfunctie verricht, dient fi nancieel onafhankelijk te zijn en krijgt een bepaald aantal examens toegewezen en dat aantal wordt niet verhoogd. Bovendien zijn van de tweehonderd adviseurs er vijf tig in vaste dienst tegen een vast salaris. In Nederland worden per jaar 400.000 exa mens afgenomen, per dag soms wel twee duizend. Het goedkeuringspercentage be draagt 45 tot 46 en het percentage van hen die reeds voor het eerste examen sla gen 39,6, hetgeen volgens de heer Wester- laken het hoogste is dat bij enig Neder lands examen wordt bereikt. Opleiding slecht Met de Nederlandse rij-opleidingen vond de directeur van het bureau het nog steeds bijzonder slecht gesteld. De zesduizend rijschoolhouders met hun personeel leve ren voor zestig percent treurige resulta ten af. Van de vijfenvijftig miljoen gul den die jaarlijks in Nederland aan rij opleidingen worden uitgegeven is meer dan de helft in het water gegooid geld. De di recteur van het C.B.R. kende zelfs een rij schoolhouder die zelf geen rijbewijs heeft. De heer Westerlaken gaf te verstaan, dat de erkenning van het VAMOR-examen tot een selectie van bona fide-instructeurs zal leiden, waardoor het publiek tegen de beunhazen zal worden beschermd. Het VAMOR-examen is niet beperkt tot de le den van de organisaties die deze stichting waarop het C.B.R. toezicht zal houden, hebben opgericht: iedex-een kan eraan meedoen. Het C.B.R. wenst geen instruc- teui-s te laten meei'ijden, waarvan het niet de zekei-heid heeft, dat zij de adviseur in zijn beleid kunnen volgen. Wat de toelating van wagens met auto matische koppeling betreft: het C.B.R. wil in dit opzicht de ontwikkeling van de tech niek volgen. Op het ogenblik is ten hoogste zes percent van het Nederlandse wagen park „geautomatiseerd", en men wil voor komen, dat wagens met automatische kop peling woi-den vex-handeld met het uitslui tende doel kandidaten een gemakkelijke auto voor het examen te bezorgen. Boven dien moeten de kandidaten in elk geval met een dubbele rem verschijnen, een uitsluitende handrem wordt niet geaccep- teerd. Aan de andere kant acht men het schakelen weer niet zo'n belangrijke zaak dat men de kandidaten met een „auto matische" wagen voor altijd van het ge bruik van andere wagens wil uitsluiten. Na verloop van tijd zal hij immers zoveel routine hebben opgedaan, dat de aanvan kelijke extra inspanning bij het schake len snel overwonnen zal zijn. De Stassart: Sommige mensen vernieuwen even ge makkelijk hun vriendenkring als hun garderobe. Zij weten niet wat „dier baar" betekent. Wie oppervlakkig maar dan ook héél oppervlakkig redeneert, kan zeggen dat in Gi'oot-Brittannië na de verkiezingen van gisteren alles bij het oude blijft: de conservatieven blijven de regeringspartij, de oppositie blijft bijna uitsluitend in handen van Labour, en de liberalen blijven op de achtergrond. Maar ónder die oppervlakte ziet de politieke toestand er van vandaag af toch wel heel anders uit dan enkele dagen geleden. Want Labour heeft een heel harde klap gehad, een hardere klap dan in het feitelijke zetelverlies tot uitdruk king komt. De hevigheid van die klap is namelijk vooral van psychologische aard' een grote partij, die al herhaaldelijk de regeringsverantwoordelijkheid heeft ge dragen, kan niet een lange reeks jaren in de oppositie blijven zonder het vertrouwen van vele van haar leden te verliezen. In de Verenigde Staten waren de Republi keinen aan het einde van Truman's be wind in een min of meer soortgelijke positie en als zij toen niet het geluk had den gehad, in generaal Eisenhower een ontzaglijk populaire figuur te vinden die bereid was de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap te aanvaarden, zou de partij na een zekere nederlaag bij de verkiezingen van 1952 vermoedelijk uiteen zijn gevallen. En dit ondanks het feit dat er toen toch nog altijd tientallen miljoenen Republikeins-gezinde Ameri kanen waren. In Engeland is Labour nu, door deze derde achtereenvolgende verkiezings- nedei-laag, in een situatie van dezelfde aard geraakt. Daar komt nog een ander psychologisch element bij, namelijk dat deze nieuwe nederlaag de zwaarste is die de partij tot dusver heeft geleden. Zoals succes opzichzelf vaak tot méér succes leidt, zo kan tegenslag maar al te gemak kelijk tot verdere tegenslag leiden, of daar concrete redenen voor zijn of niet. En het zal vooral deze psychologische moeilijk heid zijn die Labour, naar men mag aan nemen, in de naaste toekomst het meeste hoofdbreken zal bezorgen. Men hoeft daarbij nu ook weer niet zó ver te gaan als sommige opgewonden commentators, die al hebben verkondigd dat de nederlaag van gisteren „het begin van Het einde" van de partij is en dat uit haar tijdens de ver kiezingscampagne aangeheven kreet „Nu of nooit!" kan worden geconcludeerd dat het dus „nooit!" is geworden. Maar wel kan men het gerust zo stellen, dat de ver kiezingen van gisteren de moeilijkste en dreigendste periode in de geschiedenis van Labour als grote partij hebben ingeluid. Bij de volgende Lagerhuis-verkiezingen zou het wel eens inderdaad „nu of nooit meer" kunnen zijn. Een ander groot probleem, dat door deze verkiezingsuitslag wordt opgeworpen is, wat nu de toekomst van de Liberale Partij zal zijn. Hoe daar in Engelse Labour-kringen over wordt gedacht, wordt misschien wel het duidelijkst ge typeerd door het commentaar van het Labour-partijblad, de Daily Herald, dat de conservatieve overwinning weliswaar be- langi-ijk is, maar dat „de grootste schok is de herleving van de liberalen". Ook deze „herleving" komt niet in de eerste plaats tot uitdrukking in zetelwinst, want, zoals gezegd, de liberalen blijven in het Lager huis een dwergfractie. Maar dat is voor namelijk het gevolg van het Britse districtenstelsel, dat in het bijzonder voor andere dan de twee grootste partijen funest werkt. Dit blijkt wel duidelijk hieruit, dat de liberalen in de 388 kiesdistricten, waar van de uitslagen vanochtend bekend waren, 5,2 percent van de stemmen had den gekregen en toch slechts drie zetels dus minder dan één percent van de beschikbare zetels ver-wierven. Voor de politici, die het oog gevestigd houden op de toekomstige gang van zaken, is echter het stemmental belangrijker dan het zeteltal; vandaar dat het niet zo merk waardig is dat het bestuur van de Labour- partij onder leiding van Gaitskell vandaag al bijeenkomt, niet om de conservatieve maar om de liberale stemmenwinst te be spreken. Want die stemmenwinst is in overwegende mate ten koste van Labour tot stand gekomen. Zonder de dingen te overdrijven (iets waartoe de anders zo rustige Engelsen op een dag als vandaag blijkens hun opgewonden commentaren wél geneigd schijnen te zijn) kan men ge rust zeggen dat het Britse liberalisme eindelijk getoond heeft, niet meer schijn dood te zijn en zelfs zeer overtuigende tekenen van leven heeft gegeven. Het zal nu de kracht moeten tonen om de winst van gisteren in de komende jaren ook in de praktijk vrucht te doen dragen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1