GEVOLGEN VAN DE STAKINGEN IN DE V.S. WORDEN ZICHTBAAR AMSTLEVEN dagen Havenstaking voor 80 opgeheven Panda en de meesteivkok RECLAME BANKSTEL 425.- Mohair Ruiten Nog weinig verandering Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Amerikaanse regering poogt spanning op de geldmarkt te breken Hogere rentekoersen in Duitsland en België NAAIMACHINES 2 R'damse Disconteerings Bank leed verlies Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Opperste Sovjet stelt 40-urige werkweek voor Koopvaardij geeft grote deviezenwinst A KNOT BUREAU, VOOR PERSONEELVÉRZE KERING Groot Europees debat in Tweede Kamer DE STAKING IN DE V.S Bonaventura 10 dividend VKiJDAG 9 OKTOBER 1959 (Van onze financiële medewerker) Het gaat in Amerika spannen. Op 15 dezer zal de staalstaking reeds drie maanden hebben geduurd en intussen heeft de havenstaking de stagnatie in het bedrijfsleven verergerd, zodat Eisenhower de Amerikaanse economie ernstig bedreigd acht en naar thans wordt gemeld, de Taft-Hartley-Wet in toepassing zal brengen, waardoor gedurende een periode van tachtig dagen weer zal moeten worden gewerkt. Het spreekt wel van zelf dat de nadelige gevolgen van de stakingen meer en meer voelbaar en zichtbaar worden. Voor het eerst sinds geruime tijd is bijvoorbeeld de waarde van het bruto-nationaal produkt op jaarbasis gedaald, namelijk met 3 miljard sinds het einde van het tweede kwartaal en het sprekendst is wel de teruggang in de ontvangsten van de spoor wegen, die voor de maand augustus een netto-inkomen rappor teren van 26 miljoen tegen 32 miljoen in juli (toen op de 15de van die maand de staking begon), 73 miljoen in juni en 81 miljoen in augustus van het vorig jaar. De metaalver werkende industrieën, ook de automobielmaatschappijen, be ginnen hun produktie te verminderen, zodat naast de vrijwillige werkloosheid, ook de gedwongen werkloosheid in de Verenigde Staten toeneemt. Men zal nu moeten afwachten of en in hoe verre de loyaliteit van de arbeiders ten aanzien van de regering een langzaam-aan-actie zal doen uitblijven, terwijl uiteraard tijdens de onderbreking van de stakingen het overleg tussen partijen zal moeten worden voortgezet. In het vooruitzicht dat de hierdoor ontstane onzekerheid nog geruime tijd kan voortduren, kan het niet verwonderen dat de New Yorkse beurs vooreerst niet onder de indruk komt van de over het algemeen nog gunstige berichten en beschouwingen over de toekomst van de Amerikaanse conjunctuur. Dat deze week een nieuwe scherpe koersval is uitgebleven, kan ver moedelijk als een bewijs worden aangemerkt dat vele zwakke posities op de effectenbeurs zijn afgewikkeld en zowel de grote befeggingsinstituten als de particuliere aandeelhouders de kat eerst eens uit de boom willen kijken. Ongetwijfeld speelt de overtuiging dat aan een verdere waardevermindering van de dollar niet zal kunnen worden ontko men, daarbij ook een rol. Men is er niet zeker van dat, zo het tot een loonsverho ging in de staalbedrijven en in andere sectoren van het bedrijfsleven komt, de ze door een grotere produktiviteit zal kun nen worden opgevangen. Bovendien vormt de precaire positie van de Ameri kaanse schatkist een bedreiging voor de monetaire verhoudingen, welke ten nauw ste met de koopkracht van de dollar sa- menhagen. De Amerikaanse regering staat, zoals bekend, voor de noodzaak grote kapitalen te moeten aantrekken en het liefst zou zij dit op lange termijn doen, maar tegen 41/4 percent; het nog altijd gehandhaafde renteplafond, is dat niet mogelijk. Dezer dagen heeft de schatkist S 1.1 miljard schatkistbiljetten moeten plaatsen tegen een disconto van 4.194 percent, een percentage dat nog slechts weinig lager is dan het record van 1933 (4.259 percent) en dat hoger is dan het officieel disconto van de Federal Reserve Banken, dat na de jongste ver hoging 4 percent bedraagt. Op langere termijn (bijna vijf jaar) worden deze week 5 percent-notes aangeboden en be- lastinganticipatiebiljetten met een loop tijd van 245 dagen, waardoor de schatkist een bedrag van 4 miljard hoopt te kun nen verkrijgen. Het is dus duidelijk dat men langs deze weg met voorzichtigheid de spanningen op de geld- en kapitaal markt probeert te verminderen en intus sen krachtige pogingen in het werk stelt de regeringsuitgaven, mede door een verlaging van de steun aan de onderont wikkelde gebieden, te verlagen. Ook in dit opzicht is er dus in de ontwikkeling van de Amerikaanse conjunctuur een" ele ment van grote onzekerheid, dat voor een verlevendiging van de beurshandel niet bevorderlijk is. De staatsfinanciën hier en elders Zoals wij de vorige week schreven zijn de leidende figuren in de grote interna tionale instanties, Wereldbank en I.M.F., ten aanzien van de conjunctuur vrij op timistisch gestemd, maar ook het gevaar voor een nieuwe periode van overbeste- ding wordt van die zijde niet denkbeeldig geacht en de stijging van de rente in ver schillende landen is in zoverre een gunstig verschijnsel dat daardoor een zodanig ge vaar wordt gesignaleerd. Zo staan bij voorbeeld thans ook de Duitse beurzen sterk onder de invloed van de rentestij ging, welke de Duitse regering, die in de komende tijd voor een bedrag van DM 2 miljard zal moeten leven, vermoedelijk zal dwingen tot een rentevoet van 5V2 a 6 percent voor de DM 250 a DM 300 mil joen staatsobligaties, welke straks zullen moeten worden geplaatst. Ook in Duits land heeft men, evenals ten onzent, ge durende een reeks van jaren alle of na genoeg alle buitengewone staatsuitgaven (kapitaalsuitgaven) uit de gewone dienst, dit is uit de opbrengst van telkens ver hoogde belastingen, kunnen verkrijgen, maar nu deze een zodanige hoogte heb ben bereikt dat een verdere verzwaring van de belastingdruk niet meer verant woord is en integendeel naar een verla ging daarvan moet worden gestreefd, zul len de kapitaalsuitgaven van de staat weer voor een groot deel uit de opbrengst van leningen moeten worden gefinancierd. Men herinnert zich dat zulks gedurende het lopende jaar in ons land is geschied tot een bedrag van ƒ790 miljoen en dat voor 1960 staatsleningen ten belope van 665 miljoen op het program staan. Ook in België staat men voor hetzelfde geval en is men er zelfs hoogst tevreden over dat de nieuwe staatslening met een rende ment van 5.12 percent een succes is ge worden. In elk geval is de sanering van de staats financiën door de uitgifte van leningen op lange termijn, ook al moet dan een ho gere rente worden betaald, een hoopvol le aanwijzing voor een ontspanning van de geld- en kapitaalmarkt, die, naarmate de economische bedrijvigheid toeneemt, ook zal worden geconfronteerd met de kapi taalbehoeften van de industriële onder nemingen. Blijkens de doorgaans flau we stemming op de Duitse beurzen is men hierop niet volkomen gerust. De rentestand Het is wel opmerkelijk dat de hogere rentekoersen in de V.S., in Duitsland en in België op de rentestand in ons land nog niet van grotere invloed zijn, temeer om dat ook hier de kapitaalbehoeften van het bedrijfsleven langzamerhand groter blij ken te worden. Openbare emissies van aandelen vinden weliswaar nog slechts sporadisch plaats, maar bij de banken worden door de bedrijven toch weer gro tere bedragen opgenomen. Terwijl de de biteurenrekening bij 33 banken begin 1959 2940 miljoen bedroeg, was deze op De kolenproduktie in de E.G.K.S. De Hoge Autoriteit meldt, dat volgens de voor lopige gegevens de kolenproduktie in de E.G.K.S. iii september 19.408.000 ton heeft bedragen tegen 17.751.000 ton in augustus 1959 en 20.387.000 ton in september 1958. In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg de produktie 174.139.000 ton tegen 185.278.000 ton in de eerste 9 maanden van 1959, dus dit jaar ruim 6 "k minder dan vorig jaar. het eind van de maand juli tot 3260 mil joen gestegen en de maand augustus heeft een verdere toeneming tot 3355 mil joen doen zien, zodat in laatstgenoemde maand voor weinig minder dan 100 mil joen meer aan kredieten is uitgezet. Nederlandse conjunctuur gunstig Uit de gegevens, welke met betrekking tot de ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven worden verstrekt, is trou wens wel duidelijk dat in ons land nog altijd van een gunstige conjunctuuront wikkeling kan worden gesproken. De cij fers van im- en export, van produktie en onuitgevoerde orders bewegen zich in stijgende lijn en de enkele jaarverslagen, die er in deze tijd verschijnen, zomede de tussentijdse mededelingen, welke er over de gang van zaken gedurende de thans verstreken maanden van het lopende jaar worden verstrekt, duiden merendeels op een toenemende industriële activiteit. Zo heeft Simon's Emballagefabrieken het di vidend van 5 tot 6 percent kunnen ver hogen, R.S. Stokvis haar omzetten in het eerste halfjaar aanmerkelijk kunnen ver groten en ondanks een dalende winstmarge en stijgende kosten, ook financieel betere resultaten kunnen behalen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Voorts komen thans ook uit de sigarenindustrie, die het de laatste jaren niet gemakkelijk heeft, berichten in over een stijgende export, welke thans samenvalt met de invoering van een 45-urige werkweek en een ver der doorgevoerde mechanisatie, terwijl ook de textielbedrijven tricotage, kou sen, etcetera van een grotere leven digheid in hun bedrijf kunnen gewagen. In Engeland maakt de industrie voor syn thetische garens een periode van grote activiteit door, hetgeen ook geldt van de soortgelijke bedrijven in ons land en in de V.S., waar bij voorbeeld de American Enka in het eerste halfjaar een belang rijk grotere winst kon behalen, waarvan ook de AKU profijt trekt. Nederland kan concurreren Het strekt tot grote voldoening dat de Nederlandse industrie in de vrij scherpe concurrentie op de wereldmarkten haar positie weet te handhaven en uit te brei den en geen middelen onbeproefd laat om ook in het kader van de Euromarkt die positie te versterken. Als zodanig kan worden gewezen op de dezer dagen tot stand gekomen samenwerking tussen de Vereniging van Metaalindustrieën in Ne derland en de Zweedse zusterorganisatie, waarbij ook Noorwegen, Denemarken en Finland zullen worden ingeschakeld, ten einde zich tegenover de grote Europese landen sterk te maken. Neen, wij hebben over de activiteit en de economische slagvaardigheid van het Nederlandse bedrijfsleven niet te klagen. Ook de directies van de grote onderne mingen, die zich uit Indonesië hebben zien verdringen, zitten niet bij de pakken neer, maar ontwikkelen naar alle kant nieuwe initiatieven, zoals blijken kan uit recente mededelingen van de Amster dam Rubber, die zich op andere produk- tiegebieden oriënteert en daarnevens in de produktenhandel een grotere plaats poogt te verwerven. Eenzelfde streven ziet men bij concerns als de H.V.A., de Deli Maatschappij, de Internatio, Günt- zel Schumacher en andere handelsven nootschappen, die voorheen hun arbeids terrein geheel of grotendeels in Indone sië hadden. Ondernemingsgeest, jarenlange erva ring en gescherpt commercieel inzicht vormen te zamen een stuk goodwill, dat ook in het buitenland respect afdwingt en een hecht fundament is iwor de verdere opbouw van de Nederlandse economie. De directie van de n.v. Rotterdamsche Disconteerings Bank van 1928 deelt mede, dat als uitvloeisel van een herwaardering van uitstaande debiteuren het boekjaar 1958 met een aanmerkelijk verlies is afge sloten. In het jaarverslag, dat binnenkort zal verschijnen, zal worden voorgesteld het dividend op de gewone en preferente aandelen te passeren, (over 1957 werd op de gewone aandelen 6 percent en op de 5 percent cumulatief preferente aandelen 5 percent uitgekeerd). Mede in verband met de fusie met de Denis Syndicaten n.v. te Amsterdam zijn ingrijpende maatregelen getroffen, teneinde het bedrijf wederom op rendabele basis te brengen. Geconstateerd kan worden, aldus de directie, dat deze een gunstige invloed hebben uitgeoefend op de gang van zaken gedurende de eerste negen maanden van 1959. Weeldebelasting op zilver Op initiatief van de Goudse Kamer van Koop handel, die de Zilverindustrie te Schoonhoven onder haar hoede heeft, is mede namens de Haag se Kamer aan de minister van Financiën gevraagd, de weeldebelasting voor de edelmetaalbranche ai te schaffen, aangezien deze de omzet ongun stig beïnvloedt. Metaalstaking in Argentinië opgeheven De vakbondsleiders van de 150.000 Argentijnse metaalarbeiders die sinds 24 augustus in staking zijn, hebben besloten de staking gedurende een week te schorsen om hervatting der onderhande lingen mogelijk te maken. De arbeiders eisen een loonsverhoging van zeventig percent. Firestone in Frankrijk De Firestone Bandenfabrieken hebben bekend gemaakt. dat in Frankrijk een nieuwe industrie zal worden opgebouwd, waarmee investeringen van vele miljoenen dollars zijn gemoeid. Men ver wacht tegen het eind van 1960 met de produktie te kunnen beginnen. Diamanten op De president van Beers Diamond Corporation Harry Oppenheimer heeft in een redevoering voor de Londense Rotaryclub verklaard, dat de werelddiamantvoorraden over 20 tot 25 jaar wel eens uitgeput zouden kunnen zijn. De wetgevende commissies van beide Kamers van de Opperste Sovjet hebben, naar het Russische persbureau Tass meldt, een 40-urige werkweek voor alle arbeiders op fabrieken en kantoren voor gesteld, alsmede betaalde vakanties. Het voorstel wordt aan de Opperste Sovjet voorgelegd, nadat het door het volk uit voerig besproken" is, aldus Tass. Vrouwen mogen niet onder moeilijke omstandigheden werken, en in bepaalde gevallen kunnen aanstaande moeders met behoud van salaris naar gemakke lijker werk worden overgeplaatst. De maximale dagelijkse werktijd voor perso nen tussen 15 en 16 jaar bedraagt vier uur, die voor personen tussen 16 en 18 jaar zes uur. Nadrukkelijk wordt gezegd dat elke Sov jetburger, ongeacht ras of nationaliteit (onderdaan van een bepaalde republiek) recht op werk heeft. In het ontwerp wordt tevens de status van de vakbonden behandeld. De vakbon den krijgen het recht contracten af te slui ten met de directies. Wanneer het ontwerp wordt aangenomen kunnen de hierop geba seerde wetten niet zonder toestemming van de vakbonden worden geannuleerd. De Nederlandse koopvaardijvloot exclu sief coasters en tankschepen heeft in 1958 aan totale ontvangsten geboekt (miljoenen guldens) 1590 tegen 2004 in 1957. De hierin begrepen bruto-deviezenontvangsten voor Nederland dat wil zeggen de vergoeding voor de aan het buitenland bewezen dien sten bedroegen 1400 (vorig jaar 1780). De uitgaven in het buitenland beliepen in to taal 856 tegen 983 in 1957. Hieruit resteert aan netto-deviezenontvangsten voor Ne derland, blijkens 't CBS, 540 tegen vorig jaar 880. Advertentie A ^MSTllVtk Advies bedrijfsleven gevraagd De begrotingscommissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer is van plan aan te sturen op een uitgebreid Europees debat in de Kamer aan de hand van de twee verslagen, die de regering onlangs heeft ingediend over de Europe se Economische Gemeenschap en Eura- toom. Bij de voorbereiding van dit debat, dat de commissie in februari zou willen la ten houden en waarbij dan de gehele Europese integratie (dus ook de E.G.K.S.) aan de orde zou komen, wil de commissie ook het Nederlandse bedrijfsleven betrek ken. De commissie nodigt dan* ook het. Nederlandse bedrijfsleven uit om zijn opmerkingen over de werking van E.E.G.; Euratoom en E.G.K.S. begin nobembër schriftelijk kenbaar te maken aan de commissie, per adres Binnenhof 1, Den Haag, zo heeft jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de commissie tegenover het A.N.P. verklaard. De begrotingscommissie voor Buiten landse Zaken heeft woensdag een eerste bespreking aan de kwestie gewijd. Zij heeft voorts besloten de twee verslagen van de regering voor advies te verwijzen naar de gespecialiseerde commissies van de Ka mer, zoals de commissie voor Economi sche Zaken. Landbouw, Energie enzovoort. Advertentie Prima teakhouten BANKSTEL, mo dern vlot model. Wollen épinglé bekledingsstof, 2-kleurig gestof feerd. Kleuren naar keuze KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 De federale rechter Irving Kaufman heeft de zogenaamde Taft-Hartley-Arbeidswet in werking gesteld tegen de Amerikaanse havenstaking. Krachtens deze wet wordt aan de 85.000 stakers bevolen het werk te hervatten. Door deze gerechtelijke be slissing wordt aan de staking, welke acht dagen duurde, een eind gemaakt voor een zogenaamde „afkoelingsperiode" van tachtig dagen. Het gerechtelijk bevel werd met grote snelheid uitgevaardigd, nadat president Eisenhower aan de rechtbank verzocht had de Taft-Hartley-Wet toe te passen. De bond van havenarbeiders (ILA) heeft gezegd dat zij tegen inmenging van de rechtbank, gekant was, maar dat.jjj .het bevel van de rechtbank zou opvolgen. Verwacht wordt dat de havenarbeiders vandaag het werk zullen hervatten.. Onmiddellijk na het bekend worden van het bevel van de rechtbank, gaf de ILA aan haar stakende leden van Maine tot Texas opdracht zich vrijdagochtend op hun werk te melden. Aan alle plaatse lijke afdelingen werd een desbetreffend telegram gezonden. In New York dien den de arbeiders zich om 8 uur 's och tends te melden. Gevolgen van de staalstaking De staking in de staalindustrie doet zich thans gevoelen in de automobielindustrie. Ongeveer 12.000 arbeiders op de afdelingen onderdelen en uitrustingen zijn reeds werkeloos en meer dan duizend hebben de mededeling gekregen dat zij over enkele dagen eveneens zonder werk zouden zitten. Ford en Chrysler, de twee andere van de „grote drie", hebben tot dusver nog geen moeilijkheden. Bij Ford wordt nog op volle capaciteit gewerkt en men ver wacht dat tot medio november te kunnen doen voordat de staking zich zal doen ge- De directie van de n.v. Uitgevers Maat schappij „Bonaventura", uitgeefster onder andere van Elseviers Weekblad, deelt mede dat op 6 oktober 1959 een interim-dividend van 10 percent over het boekjaar 1959 be taalbaar zal worden gesteld. 12. De edele verontwaardiging van Mai- tre Moutarde maakte op alle aanwezigen een diepe indruk. Vooral op de gravin, die gewend was, het personeel voor haar te zien verschijnen met knipperende ogen en trillende knieën. En nu stond daar de fiere kok met bliksemende ogen en tril lende snorpunten. „Gij hebt getrapt op mijn kunstenaarshart!" btdderde hij met bronzen stem. „Gij hebt geveegd uwe voe ten op mijne kunstenaarsziel. Maar niet langer zal ik deze affronten dulden. Eet deze kostelijke maaltijd en gij zult beven voor de grootheid van mijn genie De gravin durfde geen weerstand te bie den aan de opgewonden kok. Zij at.en inderdaad, zij begon te beven. En bij iedere hap, die zij nam, beefde zij heviger. „Aha gij zijt ten prooi aan onduldbare folterin gen!" constateerde de kok. „Houd vol! Ver saag niet! Aan 't einde van deze martelgang wacht u dit hemelse pilletje. Wat Houdt ge nu reeds op met etenMid den in dit concertin deze symfonie van wansmaken? Hoe durft geNee, de gravin kon niet meer. Haar beven deed het glaswerk in de kast rinkelen en nu schoof zij de schotel van zich af met een beweging, die veel weghad van een stuip trekking. „Wubbuh kluf nut zubbul. sprak ze gebroken. voelen. Een woordvoerder van Chrysler verwachtte eveneens dat de fabrieken tot in november zullen kunnen blijven draaien. De „kleine twee", American Mo tors en Studebaker-Packard, produceren nog volgens schema en verwachten dit nog tot in december te kunnen doen. In an dere branches van de Amerikaanse in dustrie zijn intussen al ruim 200.000 ar beiders zonder werk. Economen van het ministerie van Arbeid en Handel voor spellen dat deze week nog meer fabrieken die van staal afhankelijk zijn, hun deuren zullen moeten sluiten. Advertentie Anegang 38/ 40 HAARLEM. Opgeroepene. Een telefonist van de cen trale in Noyon, een plaatsje ten noord oosten van Parijs, wilde dinsdagavond iemand doorverbinden. Na het in schakelen hoorde hij plotseling een vrouw schreeuwen: „Help, help, ik word aangevallen". Hij waarschuwde de politie, die direct naar het opgege ven adres ging. Daar vond men het lichaam van de 65-jarige mevrouw Ri- dont, achter het buffet van haar café liggen. Zij bleek doodgeslagen te zijn. De politie arresteerde later twee Noordafrikanen. Allemaal zitten. Te Ixopo in Natal zijn woensdag 366 negerinnen op beschul digingen van het verstoren der open bare orde tot een boete van 350 gulden of een gevangenisstraf van vier maan den veroordeeld. Geen der vrouwen be taalde de boete. Weg. De V.S. hebben Perzië 25 miljoen dollar geleend voor de aanleg van een 600 km lange weg in een moeilijk toe gankelijk deel van het land. Ondermijnd. In het begin van deze week moesten de bijna honderd inwoners van Laje de Cima in Portugal met bekwa me spoed hun huizen verlaten omdat hun dorpje in elkaar viel. Kort voor zonsopgang scheurden de muren, pla fons en het pleisterwerk van de zestien huizen van het dorp. De instorting werd veroorzaakt door een aardverzakking ten gevolge van mijngangen onder de bodem van het gehucht. Herinnering. De locoburgemeester van Brest heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken met klem verzocht het aanstaande bezoek van een West duits oorlogsschip met de naam „Scharnhorst" aan Brest af te gelas ten. De „Scharnhorst", die in de Twee de Wereldoorlog Brest als thuishaven had, heeft vele bombardementen aan getrokken, waardoor de stad en de be volking ernstig hebben geleden. Geen biscuit. Zeven biscuitblikken, die maandag met een Sabenavliegtuig van Frankfort naar Casablanca in Marok ko werden gezonden, zijn door de Bel gische politie in beslag genomen omdat zij machinegeweeronderdelen bevat ten. De zaak kwam aan het licht toen een douanebeambte op het vliegveld van Brussel ontdekte, dat een der blik ken door beschadiging was opengegaan. Tweede leven. Albert Dubois, een 46-ja- rige Parijse politieman, die in zijn vrije tijd misdadiger was, is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf met harde arbeid, wegens berovingen, aanslagen en twee pogingen tot moord. Zijn vrouw zei, dat zij nimmer had vermoed, dat haar man misdadige ac tiviteiten bedreef wanneer hij 's avonds uithuizig was. Zij dacht, dat hij een affaire had met een andere vrouw. Verongelukt. Op de vliegbasis te Lincoln in Nebraska is donderdag bij de start een bommenwerper van de Amerikaan se luchtmacht van het type B-47 (stra- tojet) verongelukt. De vier inzitten den kwamen om het leven. De wereld rond. Juan T. Trippe, presi dent van de Pan American World Air ways heeft bekendgemaakt, dat zijn maatschappij morgen de eerste lijn- om-de-wereld met straalvliegtuigen zal openen. Hij zei, dat de vliegtijd voor een reis om de wereld zal worden te ruggebracht van 66 uur tot nog geen 38. Het nieuwe staalvliegtuig Boeing 321 zal op deze lijn worden gebruikt. Te weinig. De Oostenrijkse socialisten hebben op een persconferentie de door de minister van Financiën opgestelde begroting van uitgavan van 41,5 miljard Schilling te laag genoemd. Zij vinden een bedrag van 44,5 miljard toelaat baar. Bondskanselier Raab hekelde dit optreden van socialistische zijde bij af wezigheid van de betrokken minister als een inbreuk op de samenwerking met de (r.-k.) Oostenrijkse volkspartij. Val. Pietro Nenni, de secretaris-generaal van de Italiaanse socialistische partij, heeft alle activiteit moeten onderbre ken na een lelijke val, waarbij zijn knie werd gewond. Uitwisseling. Donderdag is in München een bijeenkomst begonnen van voor aanstaande vertegenwoordigers van elektriciteitscentrales uit acht Europe se landen. Op de eerste dag werd ge sproken over de invloed van de afgelo pen droge zomer op de produktie van elektriciteit en over de uitwisseling van elektriciteit in de komende winter. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht kwam in ons land op vrij veel plaatsen nachtvorst voor. In De Bilt daalde de temperatuur dicht bij de grond tot 4 graden beneden het vries punt. De komende 36 uur is er maar wei nig verandering in het huidige weertype te verwachten. Het Europese hogedrukge- bied blijft het weer beheersen. Wel zal ten gevolge van luchtdrukdalingen boven Frankrijk de oostelijke wind in ons land iets gaan toenemen. Deze dalingen van de luchtdruk hangen samen met een Twente oceaanfront. Dit behoort bij een diepe Eindhoven stormdepressie, waarvan het centrum zd Limburg vanmorgen in het zeegebied tussen IJs land en Groenland lag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Zaterdag 10 oktober Zon op 6.54 uur, onder 18.00 uur. Maan op 15.09 uur, onder uur. Maanstanden 9 oktober 16 oktober 24 oktober 31 oktober 5.22 uur 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 9 oktober Hoog water 8.32 en 21.05 uur. Laag water 3.59 en 16.21 uur. Zaterdag 10 oktober Hoog water 9.51 en 22.33 uur. Laag water 5.04 en 17.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew geheel bew. onbewolkt motregen mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist mist mist onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt half bew. half bew. licht bew. mist oe .5 O» d S u 2 O 19 ono 21 O 21 O 20 O 22 O 20 windst. 22 zo 21 nw 6 zw 11 nno 9 O 15 ozo 15 ono 20 0 20 windst. 22 no 19 no 22 ozo 21 windst. 20 nnw 21 ono 19 ono 20 zzo 17 zo 19 windst. 17 windst. 18 windst. 16 windst. 19 windst. 22 O 23 ono 23 windst. 22 n zo IB 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 3 0 23

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2