HET PARELEND PRODUKT VAN EEN WEDUWE Thans vrijspraak gevraagd voor beide directeuren van de Alcu DE FMM COMMUNISTISCHE VLAGGEN IN WEST-BERLIJN INGEHAALD EISENHOWER EN KROESJTSJEV PLEITEN VOOR WERELDVREDE Wateroverlast bij Narvik en C"Praatótoel 3 Verrassende wending in „messing-affaire" Nieuw bouwsysteem in Delft :¥oeltll2ICri Kerstman persona non grata in Cuba Soedan en V.A.R. akkoord over Nijlwater-verdeling Giften van Fordstichting Bonn had het incident beter kunnen negeren Stad in Texas door propaangas overstroomd Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten Aanzienlijke schade door sterke regenval 0p de „Zo mag je de deur niet uit!" Kassem vandaag uit het ziekenhuis Volgens Libanees blad is aanslag een comedie VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) Een dag lang heeft mr. W. B. J. Aberson, procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, vrijwel gezwegen tijdens de behandeling van de „messing-affaire", waarbij twee directeuren van de Alcu-Metaal n.v. te Utrecht terechtstonden, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan het verduisteren van een enorme partij messing ten nadele van de staat. Maar toen hij tegen het vallen van de avond het woord nam voor zijn requisitoir, kon de beste verdediger hem niet verbeteren. Na alles wat de voorgaande uren de revue had gepasseerd, klonken zijn woorden als een grote ver rassing. „Ik dacht aanvankelijk met een louche zaak te doen te hebben. Maar deze verdachten zijn bona fide zakenlieden, die door verbeterde werkmethoden een extra winst hebben gemaakt, hetgeen men moet zien als een eerlijk winstbejag. De contracten, die het Directoraat Materieel Landmacht met de Alcu heeft gesloten, zijn weinig diepzinnig samengesteld en ik moet zeggen, dat zij bovendien zeer naïef worden uitgelegd". De procureur-generaal requireerde vrijspraak op alle ten laste gelegde punten. In de verdachtenbank slaakten de 46-ja- rige N. L. J. W. en de 47-jarige J. M. van D. zuchten van verlichting. Zij waren in beroep gekomen tegen een vonnis van de Utrechtse rechtbank, waarbij zij tot drie maanden gevangenisstraf waren veroor deeld. Vooral de verdachte W. had steeds betoogd dat deze messing-affaire in feite niet meer dan een in de metaalsmeltbe- drijven normale procedure is. Bij het om smelten van messing-patroonhulzen in blokken mocht hij volgens het contract met het D.M.L. maximaal drie percent smeltingsverlies hebben. Hij voegde bij het smelten zink toe om het smeltingsver lies zo klein mogelijk te houden. Hierdoor werd minder dan drie percent verlies be reikt. Maar hij leverde het D.M.L. niette min voor iedere honderd kilo toegezonden hulzen 97 kg. blokken terug. Door het ge ringe smeltingsverlies had hij een extra winst van 108.311,55 gemaakt. Een smeltmeester, die onenigheid met de directie had gekregen en ontslagen was, had door een brief aan de minister de zaak aan het rollen gebracht. Het mi nisterie liet het D.M.L. een onderzoek in stellen en in februari 1958 werden de direc teuren van Alcu gearresteerd. Mr. Aberson, die zich kennelijk zeer in de technische details van het smeltproces had verdiept, zei, dat smelten van mes sing zonder bijvoeging van zink niet moge lijk si. Men moet zink toevoegen om de ver damping aan te vullen en de samenstelling van de legering te herstellen. Het is geble ken, aldus de procureur-generaal, dat de verdachten een methode hadden gevon-r den, om het smeltverlies, o.a. door toe voeging van zink en slakken die voor waar deloos doorgingen, tot minder dan drie percent te beperken. Concurrerende bedrijven hadden een smeltverlies van 7 percent. Geen wonder, dat de verdachten geheimzinnig deden. Het Alcusysteem wist het verlies tot slechts 1 percent te beperken. Het is bij zonder naief te denken, dat de verdach ten 99 percent van te smelten partijen aan het D.M.L. zouden afleveren en dus zonder enige tegenprestatie afstand zouden doen van de door hun vindingrijkheid verkregen Het is een jaar geleden, dat de wethou der van Openbare Werken en Stadsont wikkeling te Delft de eerste paal sloeg voor de bouw van 268 woningen. Dank zij een geheel nieuw systeem van montage- bouw, waaronder het traditionele karakter van het exterieur niet te lijden heeft ge had, kon burgemeester De Loor thans reeds aan de eerste bewoners de sleutel overhandigen. Deze snelle bouw werd bereikt met slechts 25 percent van het aantal mensen dat in de traditionele bouw voor een dergelijk project moet worden ingezet. Doordat men gebruik maakt van geprefabriceerde kolommen en draagbal- ken kan men met als enig hulpmiddel een torenkraan in één jaar 350 woningen on der de kap brengen. Het gehele project van 268 woningen zal eind juni 1960 voor bewoning gereed zijn. Het systeem laat ruimte voor de bouw van verschillende typen woningen. De prijs per woning is lager dan bij de tra ditionele bouw. De huren voor de drieka merwoningen zullen 14,50 gulden bedra gen en voor elke kamer meer stijgt de huur met een gulden. Voor enige bejaarden woningen in dit complex wordt de huur elf gulden en voor de woningen voor vrijgezel len 12,70 gulden. Aan vijf aannemers in Ne derland is licentie verleend voor gebruik making van dit systeem, dat allerwegen veel belangstelling ondervindt. Zelfs in het buitenland wil men het gaan toepassen. Advertentie ivicc,inï\ rv;rijlaj iiciijcih li ^iji» ivicciik P°Wc® tegen hc®fdpiin, kicspnn, (focst, fcriep, krijgbaar^m etuis nul 6 poede^^iaar ook in MEENK'S POEDER^iclpcn! Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofdj^^kiespijn, hoest, griep, diarrhce, influenza, rhqpiatiek, koortsigheid bij gevatte kou, periodic® pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mct®6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. HAVANA (AFP) Als vervolg van de 'evolutie van dit jaar op Cuba kan ook op iet gebied van de kerstviering een ware omwenteling worden verwacht. Het ministerie van Onderwijs heeft woensdag bepaald, dat er geen kerstman nen in de warenhuizen mogen optreden, 'oorts is de invoer van speelgoed en kerst- nomen verboden. De kerstboom zal ver ingen worden door inheemse palmen, n ten slotte zullen de tinnen soldaatjes an inheemse makelij allemaal een baard- i moeten hebben, ter ere van Fidel astro en zijn mannen die tijdens hun rijd tegen het regime-Batista hun baard nebben laten staan. resultaten. De verdachten waren volko men te goeder trouw, zo meende de procu reur-generaal, die voor de briefschrijve- rij van de Alcu-smeltmeester geen goed woord over had. Hij noemde het een „ach terbakse manier van doen". Mr. W. Nije, de verdediger van de Alcu- directie, kwam op grond van ingewikkelde berekeningen en uitvoerige uiteenzettin gen van de gang van zaken bij de n.v. tot dezelfde conclusie als de procureur-gene raal. Het hof zal over 14 dagen arrest wij zen. CAIRO (Reuter) De Soedanese pre mier, generaal Abboud, zal over enkele dagen in Cairo aankomen om een over eenkomst te tekenen over de verdeling van het Nijlwater. Dit heeft de Soedanese mi nister van voorlichting, generaal Talat Fa- rid, meegedeeld na een bijeenkomst met president Nasser. Farid is woensdag voor besprekingen met leiders van de V.A.R. over de verdeling van het water van de Nijl in Caïro aangekomen. In de afgelopen jaren zijn herhaaldelijk zonder resultaat besprekingen over deze kwestie gehouden. Dit vraagstuk werd nog dringender met het oog op de bouw van de Assoeandam, waarmee in december moet worden begonnen. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se Fordstichting heeft donderdag 950.000 dollar beschikbaar gesteld voor vier Ame rikaanse operagezelschappen, die in de komende acht jaar achttien nieuwe Ame rikaanse opera's willen uitvoeren. Het zijn de Metropolitan Opera van New York, de City Opera uit dezelfde stad en de opera gezelschappen van Chicago en San Fran cisco. De stichting heeft voorts 136.000 dollar geschonken voor een vergelijkend onder zoek van jeugdige delinquenten in Dene marken. Het onderzoek zal duizend jonge ren betreffen die tot een voorwaardelijke straf zijn veroordeeld. (Van onze correspondent in Bonn) Gisteravond hebben Oostduitsc spoor wegbeambten de vlaggen van hun com munistische staat, die drie dagen boven Westberlijnse spoorwegstations hebben gewapperd, ingehaald. Men neemt te West-Berlijn aan, dat daarmee dit vlag- genincident spoedig gesloten zal worden, maar men maakt er uit op, dat dit voor val nog eens heeft bewezen, hoe delicaat de situatie van de stad met haar 2.5 mil joen inwoners is. De treinverbindingen in West-Berlijn worden krachtens een oude Russisch-ge- allieerde overeenkomst geëxploiteerd door de Oostduitse spoorwegen, die tech nisch en administratief het bedrijf in han den hebben. Het terrein van deze spoor wegen met alle dienstgebouwen behoort evenwel rechtens tot. West-Berlijn. Het hij sen van vreemde vlaggen de zwart- rood-gele vlag met een hamer, een passer niet een cirkel zoals wij woensdag abu sievelijk hebben gemeld en een koren aar op deze terreinen is in strijd met het geldende recht. Met dit incident is de Oostduitse com munistenleider Ulbricht lijnrecht inge gaan tegen de door Kroesjtsjev gepropa geerde vredespolitiek. Er werd ernstig ge provoceerd, men was uit op vechtpartijen, op het kweken van spanning en onrust on der de Westberlijners, die dan ook bijzon der verontwaardigd waren. In Bonn raak te men al evenzeer opgewonden, maar af gezien van deze Oostduitse uitdaging en de alleszins begrijpelijke en oirbare West berlijnse reactie kan men in West-Duits- land stemmen beluisteren, die zeggen dat het incident genegeerd had moeten wor den. Misschien hadden de West-Berlijners zelf daarvan niets begrepen, maar men had in elk geval voorkomen, dat Ulbrichts opzet het zaaien van onrust zou zijn ge lukt. In dat geval was er geen sprake van een capitulatie geweest, maar men had evenmin beruchte Oostduitse knokploegen en volkspolitie de kans gegeven in West- Berlijn de boel op stelten te zetten en de spoorstations als het ware te bezetten. (UPI) Verscheidene Westberlijnse bladen berichten dat de politie dinsdag avond niet wist wat te doen omdat de ver antwoordelijke autoriteiten onbereikbaar waren. Het Westberlijnse blad „B.Z." wijt de moeilijkheden aan de besluiteloosheid van het stadsbestuur. „Wanneer u gelooft dat de vlaggen moeten worden neerge haald laat dit dan meteen doen. Doe het dan met alle macht, en neem geen halve maatregelen." Anderzijds is het blad er stellig van overtuigd dat „de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest" wanneer de politie van haar vuurwapens gebruik had gemaakt om de demonstranten te ver jagen. De Oostduitse partijsecretaris Ulbricht heeft voorgesteld West-Berlijn een onge veer gelijke status te geven als Vaticaan stad, die onderworpen zijn aan de Italiaan se wet. De Italiaanse regering garandeert de integriteit van de stad en de toegangs wegen. ,.Dc kwestie-Berlijn moet zo spoe dig mogelijk worden opgelost. Deze tijd bom moet in de kortst mogelijke tijd on schadelijk worden gemaakt", aldus Ul bricht op een vergadering ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de DDR. AUSTIN. TEXAS UPI) Doordat er vanmorgen een lek sloeg in een pijpleiding van propaangas in de buitenwijken van Austin, heeft zich een explosieve en gif tige nevel over de stad verspreid. De in woners uit de naaste omgeving ^werden donderdagmorgen vroeg gewekt door po litiemannen, brandweerlieden en perso neel van de luchtmacht. Vierhonderd fa milies evacueerden snel. Advertentie DJZ Denkt u aan uw Inconé-boekje? Het betekent extra voordeel voor u! NEW YORK (Reuter-AFP) In ern boodschap aan de twaalfde jaarlijkse con ferentie van de Amerikaanse Raad voor Handel en Industrie voor het Verre Oosten heeft president Eisenhower verklaard dat aanhoudende waakzaamheid en begrip tussen de landen noodzakelijk zijn voor het verzekeren van een blijvende vrede. In de boodschap zegt de pi-esident dat in de gehele geschiedenis het verkeerd begrij pen van de bedoelingen van andere landen en het onderschatten van de bekwaamhe den en de kracht van andere volken een der voornaamste oorzaken voor het uit breken van oorlogen is geweest. „Behal ve begrip en waakzaamheid zijn er ook positieve verrichtingen nodig voor de grondvesting van een blijvende vrede", al dus Eisenhower. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft op een massavergadering in Vladi vostok gezegd dat men met volharding en geduld moet streven naar een goed we derzijds begrip tussen de Russen en Ame rikanen en als waarborg voor een duurza me wereldvrede. De strijd voor de vrede is nu de voornaamste taak en daarvoor moeten we ons met alle kracht inzetten. Kroesjtsjev herhaalde dat hij het pret tig vond met Eisenhower te praten. Eisen- Advertentie Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- olad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de oreolsle-tondeuse (ook voor dames). Typ» Combi mot tondou»» In tuxo ?lastlc etui f 59.75 ype Special In kartonnen doo» f 44.75 Nieuw Type Standard In kartonnen dooa f 37.50 Scheerproef en folder 1491 bi) Uw handeleer. Imp. N.V. Hap4, A'd»m-C., tal. 63957 (4 lijnen). hower is een wijs mens die de ernst van de internationale toestand goed begrijpt. „Op de topconferentie, die blijkbaar misschien deze herfst of winter gehouden zal worden, zal de gedachtenwisseling over de vraag stukken die de volken verontrusten, door gaan", aldus de Russische premier. Kroesjtsjev is woensdag na een verblijf van twee dagen in Vladivostok te Irkoetsk (West-Siberië) aangekomen, zo deelt ra dio-Moskou mee. Hij heeft daar een be zoek gebracht aan waterkrachtstations. m NARVIK (N.T.B.) Door sterke regen val veroorzaakte overstromingen hebben in de omgeving van Narvik in Noord-Noor- wegen grote schade" aangericht. In Narvik zelf wordt de schade op verscheidene honderdduizenden kronen geschat. Nu het weer rustiger is geworden zijn enige be langrijke toegangswegen naar de stad, die ernstig geleden hadden, voorlopig hersteld en de autobusdiensten worden geleidelijk hervat. Op de spoorlijn, die voor het erts- vervoer van Zweden naar de haven van Narvik dient, zal waarschijnlijk pas maan dag weer gereden kunnen worden. De Noorse spoorwegen hebben van Zweden materiaal voor het herstelwerk te leen ge kregen. Van een ontspoorde trein zal men de locomotief naast de spoorbaan laten liggen, omdat opruimen de stagnatie van het verkeer nog langer zou doen duren. Bij het dorpje Beisfjord ten zuiden van Narvik heeft een riviermonding, die nor maal veertig meter breed was, een breed te van honderd meter gekregen. Een woon huis, vijf hutten en twee boerenschuren met daarin de oogst van het hele jaar zijn door het water vernield. Aan landbouw gronden is grote schade toegebracht en midden in het dorp is een weg over hon derd meter lengte door het water wegge spoeld. De weduwe Clicquot is haast een eeuw geleden gestorven precies gezegd in 1866 maar ik maak me sterk, dat u haar naam nog dikwijls hoort noemen. Die naam ligt op veler lippen, zoals haar produkt langs veler lippen vloeit. Misschien wordt het wat duidelijker, als ik deze eerbiedwaardige dame aan duidt, zoals de hele wereld haar kent: Veuve Clicquot. Dan gaat u een licht op u ziet de kelk al gevuld met parelende champagne. Voor mij ligt een charmant uitgegeven boekje, waarop in fraai gecalligrafeerde letters de titel staat: Madame Veuve Clicquot-Ponsardin, Sa Vie, Son Temps. De schrijfster, princesse Jean de Caraman Chimay, is het wel toever trouwd geweest de tijd en het leven van deze energieke en vooruitziende zakenvrouw te belichten, want haar echtge noot is een der directeuren van de befaamde wijnfirma. Zij heeft rijkelijk uit de ar chieven van de zaak kunnen putten en met de verkregen gegevens een levend beeld van la Veuve Clicquot getekend. Ik kan twee dingen doen: de schrijfster op de voet volgen of u meenemen naar de kilo meterslange catacomben, diep onder Reims, waar de cham pagne ligt te rijpen. Nu de wijnoogst in de streek ten zui den van de stad net achter de rug is, lijkt dit laatste interes santer. We kunnen dan samen het ontstaan volgen van deze kostelijke mousserende drank, die wel veel wordt nagemaakt, In de streek ten zuiden van Reims worden vier soorten wijn geteeld, die na een bijzondere menging een produkt opleveren, dat van oiLdsher sterk tot de verbeelding heeft gesproken. Wij denken daarbij automatisch aan plechtige of feestelijke gelegen heden, want die kan men zich bijna niet voorstellen zonder champagne. maar nergens kan worden ge ëvenaard. Het is te wijten aan de maar niet eindigende zomer, dat de kilte ons onder de grond even doet huiveren. De lichtpeer- tjes, die op regelmatige af standen in de lange gangen zijn aangebracht, vormen heel ver weg een aaneengesloten streep. „U zoudt hier gemak kelijk kunnen verdwalen", zegt onze gids. „De caves zijn zo groot, dat de hele bevolking van Reims er gedurende de oorlog een schuilplaats in kon vinden." De herinnering aan die tijd is voor de firmanten in veler lei opzicht niet aangenaam. De Duitsers wisten heel goed, dat hun Sekt het niet kon ha len tegen de bruisende cham pagne. Het was dan ook bij zonder onbehagelijk telkens te moeten constateren, dat de voorraden tot ver onder een verantwoord peil slonken. Champagne is een wijn, die maar niet zo van vandaag op morgen wordt gefabriceerd: er liggen zes jaren van tedere zorg tussen het oogsten van de druiven en het serveren van de fles in de koeler. Zo bar hadden de bezetters in de kelders van Reims huisgehou den, dat men pas in 1951 kon zeggen de achterstand nage noeg te hebben ingehaald. Toen stonden er weer zo'n veertien miljoen flessen met de hals schuin naar beneden in de rekken en lagen er bo vendien vijftienduizend fusten goudgele wijn hun rijpings proces te ondergaan. Champagne is een produkt van zorgvuldige melangering. Direct na de oogst worden de di-uiven geperst en het sap wordt in fusten van ongeveer tweehonderd liter verzameld. Dan begint de gisting. Stoffen, die door de natuur in het sap zijn gebracht, zorgen hier voor. Dit proces duurt slechts korte tijd voldoende echter om het zoete druivenat in parelende wijn te veranderen. Van september tot mei blijft deze wijn, inmiddels helder geworden, bij een vrij lage en constante temperatuur in de kelders opgeslagen. De tot rust gekomen drank wordt echter eerst door een nauw gezette menging, waarvan slechts enkele mensen het ge heim verstaan, tot de cham pagne van het jaar gepromo veerd. Deze melangering is het kritieke moment, daar hiervan de kwaliteit van een gehele oogst afhangt. In het voorjaar wordt de wijn uit de cuvées (fusten) op flessen gebracht, nadat er een kleine hoeveelheid zeer zui vere rietsuiker aan is toe gevoegd. Natuur en suiker werken vervolgens samen aan een tweede gistingsproces, waardoor de champagne mous serend bruisend wordt. Voortgaande door de ge heimzinnige en ondanks de verlichting toch hier en daar halfduistere gewelven, krijgt men geleidelijk een ietsje meer begrip van de bijna myste rieuze wijncultuur. Nu kan de champagne dus worden ver kocht, denk ik waanwijs, maar even later ben ik blij deze al te naïeve opmerking niet te hebben gemaakt. Voor mij zie ik uitgestrekte stellages, waar op de flessen in rijen boven elkaar rusten met de halzen naar beneden. Met de liefde volle gebaren van een min naar pakt de gids een der fles sen van het rek en houdt deze in dezelfde richting waarin ze lag tegen het licht. „Deze fles ligt hier drie maanden", verklaart hen, „en nu is het zo ver, dat het dépöt (bezinksel) geheel tegen de kurk is gedrongen. Ik zal u straks laten zien hoe wij dit op een eenvoudige en ver nuftige manier weten te ver wijderen". Een arbeider, die met het speciale karwei van de „re- muage" is belast, steekt de fles met de hals naar beneden in een vriesinrichting, juist ver genoeg om het bezinksel tot een klompje ijs te maken. Daarna wordt gebruik ge maakt van de kracht, die zich in de wijn heeft opgehoopt: de kurk wordt verwijderd en het ijs geworden dépöt floept uit de fles. Een uiterst eenvoudig werkje, naar het lijkt, maar u of ik zouden er in het begin heel wat kostelijk nat bij ver spelen. Voor de rest is het een kwestie van volstrekte rust, want de edele champagne eist een behoedzame behandeling. De remuage is de laatste van de bewerkingen, die de wijn moet ondergaan, alvorens de fijnproevers er van mogen ge nieten. Met de ligtijd in de kelder mee heeft het zes jaar geduurd, voordat de drank op tafel komt. Zo is het door een traditie van eeuwen bepaald. Ongeveer honderd jaar voor de oprichting van de firma Clicquot in 1783 had een Bene dictijner monnik. Dom Périg- non, ontdekt hoe de toen al befaamde wijn uit de land streek Champagne mousserend kon worden gemaakt. Latere geslachten van wijnproducen ten hebben in wezen niets aan de methode veranderd. In Californië maakt men veel sneller „champagne". „Zes jaar?" zei een wijnfabrikant uit de States eens, toen hij in Reims op bezoek was. „Wij kunnen het in vijf a zes we ken." De Fransman offreerde hem een glas en vroeg zijn oordeel over de kwaliteit. „Uitmuntend!" prees de Amerikaan. „Hoor eens, ik blijf natuurlijk mijn cham pagne maken op mijn manier maar ik drink in het ver volg de uwe." Jas Ik heb net een nieuwe jas gekocht. De vorige had ik 20 (twintig) jaar. Het was een jas van blauwe Llama wol en hij kon zich er op beroemen, dat een buitenlands minister-president mij er op aansprak: „Ik zag u gisteren bij de Herdenking in uw jas. Ik herkende u direct!" Dit is al meer dan vijftien jaar geleden. De minis ter-president is sedertdien gepensioneerd en in ongenade. Maar mijn arme jas moest nog altijd mee. Hij werd ouder en ouder, kaler en kaler, net als ik. Ondertussen kocht ik een nieuwe zomer- jas ter aanvulling. Toen ik nu een jaar of tien geleden een winters bezoek bracht aan een verre oude hoofdstad, waren we van oordeel dat mijn blauwe jas niet pre sentabel genoeg meer was. Ik ging dus in mijn dunne „demi". „Als het nu maar niet te koud wordt", zei mijn lieve vrouw. Wel, het werd te koud. Ik herinner me een bezoek aan de def tige Buitenlandse Persclub aldaar. Maar het was vele graden onder nul en ik wilde niet in mijn dunne zomerjas rillen in de kille storm die door de ruines loeide. Ik had nu een slimme inval: Mijn kamerjas is van zwarte wol met witte randen en franje. Als ik nu de zoom van die te lange kamerjas omsloeg en vluchtig met naai garen vaststa!c, dan kon ik onder mijn lichte demi mijn wollige ochtendjas dra gen als een soort weelderige zwarte voe ring. Alleen m.oest ik er voor zorgen, dat ik de twee jassen tegelijk uittrok zodat de kamerjas met de mouwen binnen in de mouwen van mijn demi bleef steken en het geheel er uit bleef zien als een lichte overjas met zwarte voering. We hadden een prettige maaltijd met de journalist die ons had uitgenodigd. Ik had de jas incidentloos uitgetrokken en opge hangen in de garderobe. We koutten gezellig en hij begeleidde ons hoffelijk naar de deur waar we onze jassen zouden aantrekken. In de gardero be hingen keurig naast elkaar: mijn zwar te ochtendjas met omgeslagen en vastge naaide zoom en daarnaast mijn dunne de mi. De portier schoot toe om me in mijn jas te helpen, maar welke? Hij hield de lichte demi voor me open. Onze gastheer liet geen verbazing blijken, toen ik portier en jas liet staan en eerst mijn zwarte ka merjas aantrok. Dat is tien jaar geleden. Ieder jaar vast heb ik mijzelf en mijn genote beloofd, een nieuwe xvinterjas te kopen. Nu heb ik het dan gedaan, tien jaar later. Twintig jaar met een winterjas. Als ik zo doorga zal ik de volgende kopen als ik diep gepensioneerd ben. Maar wie, levend op een pensioen, kan een winterjas kopen? Zou dit dus de laatste winterjas zijn die ik in mijn leven gekocht heb? H. B. Fortuin Advertentie zegt een zorgzame tnoedefj ,,'t Jurkenweer is over hoor! Nu is het echt jassen-weer!", En daar zijn ze dan, al die dolgezellige jasjes voor jonge en voor piepjonge dames! 7/8 coat-modellen in leder»! velours. De geestige capuchon is gevoerd met geruite Teddy,.! Lekker diepe, stoere zakken Jj Kleuren: mosgroen, aqua en leeft. 5 j. v.a. f 37,50 Warme 3/4 flausch jasjes, met Teddy gevoerde capuchon», leeft 5 J. v.a. f 29,50 Voor wat grotere meisjes: vlot swaggermodel, met pittig rond kraagje. In rood, aqua en marineblauw. leeft 8 j. v.a. f 40,- VERTROUWENSNAAM ANEGANO HOEK L VEERSTRAAT BAGDAD (Reuter) De toestand van premier Kassem van Irak, die twee da gen geleden bij een aanslag door drie ko gels werd getroffen, is „uitstekend". Men verwacht, dat hij vandaag uit het zieken huis zal worden ontslagen. Zijn linker arm is gebroken door twee kogels en een derde kogel verwondde zijn rechterhand. Jawaheri, een van de bekendste dich ters van Irak, heeft meegedeeld dat hij de met kogels doorzeefde auto van Kas sem voor het ziekenhuis heeft zien staan toen hij donderdag een bezoek aan de premier bracht. De wagen is 43 maal ge troffen en de chauffeur kwam om het le ven, aldus Jawaheri. Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt dat premier Tsjoe En Lai van communis tisch China en president Eisenhower ge neraal Kassem hebben gelukgewenst met het feit, dat hij bij de aanslag niet ern stig getroffen is. Tass heeft gemeld, dat ook Kroesjtsjev de premier heeft geluk gewenst. BEIROET (AFP) „Generaal Kas sem is niet gewond en wij dagen hem uit voor een eerlijke medische commissie te bewijzen, dat hij werd geraakt", aldus het Libanese blad „Al Kiffah". Het schrijft, dat „de zogenaamde aanslag", waaraan het regeringshoofd is ontsnapt, slechts „een comedie is, die op touw is gezet om de massamoord op Arabische nationalisten te dekken". Volgens het te Caïro verschijnende dag blad Al Akhbar heeft de politie in Bagdad opdracht gekregen 150 nationalisten te arresteren, en zouden de bewoners van een flatgebouw in de stad allen gevanke lijk zijn weggevoerd. Volgens het Egyptische blad Al Ahram is een ijzeren cordon rond Bagdad gelegd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3