ree -sol Dagboek van een afperser Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Zwakke „Joseph in Dothan" door toneelgroep Arena 5 Boeiend politiespel De radio geeft zaterdag T elevisie pro gramma Annie M. G. Schmidt neemt de t.v.-prijs in ontvangst Tentoonstelling besmeurd Kerkelijk Nieuws Expositie in Oslo van Hollandse oude meesters Fotografen hebben nu ook een bedrijfschap DOOR PIERRE NORD Meeste eclips-expedities zijn mislukt VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 De AVHO-televisiesectie bracht donder dagavond een Frans politiespel van J. P. Conty, „De volgende zaak" in de verta ling van Th. Lammertse onder regie van Walter van der Kamp. Deze over het al gemeen intelligent opgebouwde thriller, die slechts enkele kleine denkfoutjes ver toonde, zal de kijkers stellig geboeid heb ben. hetgeen vooral toegeschreven mag worden aan Johan Kaart's markante ver tolking van politiecommissaris Bernu als de scherpzinnige ontrafelaar van de vreemde „crime passionel" waaraan het verhaal is opgehangen. Een jonge vrouw komt in de nacht bij haar minnaar binnenstormen met de ontstellende mededeling, dat zij zojuist haar man ver moord heeft. Om haar te redden gaat de minnaar naar het huis van het slachtof fer, waar hij de „stille getuigen" zo wil arrangeren, dat men aan zelfmoord kan ge loven. Aanvankelijk schijnt deze opzet te lukken, maar commissaris Bernu heeft er geen vrede mee. Hij besluit het onderzoek zelf ter hand te nemen en onder zijn lei ding stort de zelfmoordtheorie al gauw als een kaartenhuis ineen en gaan tenslotte ook de beide gelieven door de knieën in een volkomen verrassende ontknoping. Kaart was als de uitgekookte commissa ris vooral in zijn onbarmhartige kruisver horen een speurder naar ons hart, maai de onwaarschijnlijk-domme politie-inspec- teur die, blijkbaar terwille van het con trast, naast hem opereerde, was nauwe lijks meer dan een karikatuur. Voor Ab Abspoel viel aan deze rol geen eer te be leven. Ellen Vogel en Guus Oster konden na een zwak begin als het complotterende minnepaar hun drijfveren en emoties wel waar maken en voorts zag men dan nog een kittig-canailleus dienstmeisje van Mariëtte Flink en een verfijnde clochard van Rob Milton. De denkfoutjes: geen de mocrat sch-geregeerde politiechef kan zich zulk bedriegelijke verhoormethoden permitteren als deze commissaire Bernu, en het ouderwets-„romantische" politiebu reautje, dat decorontwerper Fokke Duetz ons voorzette, viel moeilijk te rijmen met de opgeroepen atmosfeer van keiharde grotestads-misdaad en nuchter-weten- schappelijk politiespeurwerk. Vooraf ging een nogal langdradige re portage van de uitreiking van de televisie prijs aan Annie M. G. Schmidt die helaas juist werd afgesneden, toen de schrijfster aan haar ongetwijfeld geestig dankwoord zou beginnen. Beeldschermer Italiaanse orkestmuziek Onder leiding van Alfredo Simonetto voerde het Omroeporkest donderdagavond een programma uit dat drie Italiaanse or kestwerken bevatte. Begonnen werd met „Antiche danze ed arie" van Ottorino Res- pighi, die vooral bekend geworden is om het gloedvol impressionisme van enkele orkestrale landschapsschilderingen (onder andere de „Pijnbomen" en de „Fonteinen" van Rome). De thans uitgevoerde oude dansen en liederen zijn melodieën uit zes tiende- en zeventiende-eeuwse luitboeken, in een fraai instrumentaal gewaad ge stoken. Het is het soort muziek dat het altijd zo goed doet als achtergrond bij kunsthistorische documentaires. De keuze die Simonetto uit het werk van zijn landgenoten gemaakt had was echt niet zeer overtuigend. Twee werkjes van Giuseppe Martucci (18561909) munt ten eveneens hoofdzakelijk uit door een kleurgevoelige instrumentatie. De inventie van deze componist bleek zich te bewegen in het kielzog van Wagner en Tsjaikofski, met een geringe accentverschuiving naar de nationale zoetgevooisdheid. Wat meer gewicht bezaten drie symfo nische voorspelen bij „Koning Oedipus" Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade- ork. en sol. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Koorzang. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole-ork., koor en solist. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr.octet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lich te muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ge varieerde muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 13.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Omroeporkest en sol. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Een hart zoekt het geluk, musical. 21.10 De knipperbol. caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, godsd. caus. voor de jeugd en gesprek over muziek door jongeren. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram., ber. en act. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Pol. caus. 10.30 Herhaling uit verschillende programma's 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hits aan de spits. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrum. kwint. 13.40 Sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg tot het graf, caus. 15.10 Accor- deonork. 15.35 Credietverlening bij overname van middenstandsbedrijven, toespr. 15.50 Rotterdams filharm.ork. en solist. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De kerk als middelares, caus. 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is wie. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.15 Oude gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Soc. comm. 22.25 Lichte muziek. 23.25 Dansmuziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleido- scoop. 14.30 Journaal. 15.00 Accordeonspel. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel. 16.00 Gram. 16.45 Ge varieerde muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en ht. kal. 17.20 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgel- conc. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Soldatenliedjes. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Cabaret- Progr. 20.35 Intermezzo. 20.40 Lichte muziek. 20.55 Gevar. progr. 21.50 Dagsluiting. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Van links naar rechts Guus Oster, Albert Abspoel, Johan Kaart en Ellen Vogel in „De volgende zaak", dat gisteravond onder regie van Walter van der Kamp op het AVRO-tv- scherm werd gebracht. van Sofocles, van de hand van de thans bijna tachtigjarige Ildebrando Pizzetti. De componist bedient zich van een recitati- vische stijl. Hij verwerkt zijn motieven niet, maar spint er op voort tot een climax bereikt is en tegenspel gegeven wordt door een andere muzikale gedachte. Weliswaar is een wat nadrukkelijke rhetorica hem bepaald niet vreemd maar in ieder geval getuigden deze „Tre Preludi" van een zekere persoonlijkheid die men in de voor afgaande werken ten enen male gemist had. Dit Italiaanse programma bleek dus wei nig of niets te bevatten dat ter oriëntering had kunnen dienen omtrent de creatieve krachten in een land dat enkele mar kante figuren in de muziek van onze tijd heeft voortgebracht: Malipiero, Dallapic- cola, Luige Nono, om slechts deze drie te noemen. Dat het omroeporkest onder zijn Ita liaanse dirigent een bijzondere welluidend heid ontplooide, was echter niet te ont kennen. Golfbreker Mevrouw Annie M. G. Schmidt met de televisieprijs en bloemen. Mevrouw Annie M. G. Schmidt heeft donderdagavond in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, uit handen van de voorzitter van het Prins Bernhardfonds prof. mr. G. Wiarda, de televisieprijs van het Prins Bernhardfonds in ontvangst ge nomen, als de schrijfster van de tekst voor Pension Hommeles. Zij genoot daarbij nog de eer een telegram met gelukwensen te mogen ontvangen van Prins Bernhard. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilver sum heette de vele gasten welkom, onder wie staatssecretaris mr. IJ Scholten, de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de directeur-generaal van de P.T.T., verte genwoordigers van de minister van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van de regeringscommissa ris voor het radiowezen, bestuursleden van het Prins Bernhardfonds, leden van het bestuur van de N.T.S. en van de omroep organisaties en de leden van de jury voor de toekenning van de prijs. Burgemeester Boot wees op de beteke nis van de radio en televisie voor Hilver sum en sprak de wens uit, dat de beno digde ruimten voor bedrijf en huisvesting voor de televisie spoedig mochten worden gevonden. Hij uitte vervolgens zijn erken telijkheid voor de eer, die Hilversum ook nu weer te beurt was gevallen, als de plaats waar de prijs werd toegekend. Daarna las de heer W. Vogt het juryrap port voor. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs uit Nijmegen huldigde daarop mevrouw An nie Schmidt in een korte feestrede, waar in hij de nadruk legde op de karakteris tiek van haar arbeid, waarin de humor zulk een belangrijke plaats inneemt. Me vrouw Schmidt dankte ten slotte voor de haar toegekende prijs en de haar gebrach te hulde. Na de officiële bijeenkomst kwamen al le gasten nog tezamen in de ontruimde raadzaal, waar Tom Erich voor amuse mentsmuziek zorgde. Daar zei Annie Schmidt ons: „Ik zou nu echt geen zinnig woord kunnen zeggen over dat Hommeles. Het is altijd vanzelf gekomen: in de trein, in de tram of thuis. Ik vond een pension het gemakkelijkst: je kunt er zo zonder opzien te wekken in- en uitgaan. En ik weet nooit tevoren of het goed of slecht is. Soms vond ik 't flauw, wat anderen prachtig noemden." Advertentie Van Nelle bestellen Expositie. Van 10 oktober tot 2 no vember wordt in het Waaggebouw in Nij megen een tentoonstelling gehouden, welke een overzicht zal geven van het ge hele oeuvre van de 16 mei 1889 in Delft geboren kunstenaar Joan Collette, die in 1958 (26 april) in Nijmegen overleed. In het Cultureel Centrum in Breda heb ben leerlingen van de kunstacademie St. Joost een tentoonstelling van werken van de zogenaamde „Informele groep" be smeurd. Op de vitrines brachten zij in een onbewaakt ogenblik met gips en allerlei kleuren verf beklodderde platen aan. Op een der werken werd een kunstkritiek ge hangen met daaronder een opmerking over nozems. De „Informele groep" bestaat uit Belgische kunstenaars, die in het Cultu reel Centrum exposeren onder auspiciën van De Zuiderkring. Geref. Gemeenten Tweetal te Almelo-Enter A. Elshout te Utrecht en C. Molenaar te Leiden. Bedankt voor Nunspeelt Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Wassenaar (vac. dr. H. J. Honders) dr. Th. C. P'rederikse te Meppel. Bedankt voor Gameren M. J. Lekkerker- ker te Montfoort. Geref. Kerken Aangenomen naar Huizen (N.H.) G. van Wilgenburg te Uithoorn. Professor Doka werd nu toch erg ongerust. Er moest iets bijzonders aan de hand zijn, want Robotto was nergens te bekennen. Robotto! Waar zit je toch?! riep hij. Nog bleef het stil. De prof liep de gang in en keek rond. Toen zag hij de kelderdeur open staan. Ben je beneden, Robotto? riep hij. Geen geluid klonk. Professor Doka liep naar de open deur en boog zich voorover; hij probeerde in het donker daar beneden iets te zien. Toen liep hij het kelder- trapje af. 5455 Wanneer regisseur Erik Vos in zijn inleiding tot de opvoering van Vondel's „Joseph in Dothan" stelt, dat er geen spel van Vondel is aan te wijzen, waarin de dramatische spankracht sterker is, geen spel waarin de versritmiek letterlijk wordt geboren uit de innerlijke ritmiek der men selijke tegenstellingen en derhalve gemak kelijker speelbaar, gemakkelijker zegbaar is zo tenminste zou ik deze verantwoor ding willen interpreteren dan kan men Vos daarin bijvallen, maar helaas houdt het daarmee op. Want deze vaststelling alleen rechtvaardigt nog niet de keuze van dit stuk. De toneelgroep Arena, aange voerd door Erik Vos, heeft er donderdag avond in het Nieuwe de la Mar-theater te Amsterdam zeer beslist niemand een dienst mee bewezen, het laatst zichzelf. Zo ooit dan werd nu wel duidelijk dat een verzendrama als Vondel schrijft uiterst moeilijk toegankelijk is voor een onerva ren, ongeroutineerde spelersgroep, die aan een verantwoorde zegging, dramatisch ge laden, niet toe is, ook al omdat ze geen enkele traditie achter zich heeft. Voeg daarbij de botsing van twee zulke onge lijksoortige grootheden als dit verzendra- ma en een naturalistische speltrant, dan worden de tekortkomingen pijnlijk ge openbaard, en vraagt de wat wrevelig ge stemde toeschouwer zich af waarom nu juist Vondel moet gespeeld worden, nog afgezien van zijn bedenkingen tegen Von del zelf in wiens dramatische grootheid men zeker niet meer zal geloven wanneer zijn dichterlijk woord tot ons komt als gerijmel van bedenkelijk karakter. Het beeldend vermogen van de dichter gaat ten onder in een netwerk van slecht gescandeerde zinnen, die geen enkele binding uiter lijk en innerlijk meer met ons hebben. Wil een opvoering als die van gister avond zin hebben dan is, dunkt mij, de enige speelwijze er een, welke de nadruk legt op de oud-testamentische schoonheid van het gegeven, een gedragen speelwij ze dus, waarvoor de verbeeldingskracht van de dichter voedingsbodem is. Trekt men de dingen zo naar de realiteit als Vos toestaat, dan resonneert er niets, want op de moderne speltrant kan men dit spel niet enten: daartoe leent zich Vondels taal en woordplastiek niet. Vos ondersteunde zijn speelwijze met sterke muzikale achter gronden en raakte meteen in de filmat mosfeer terecht, waarmee hij in feite de kracht van het dichterlijk woord ontken de. Deze misvatting bracht het geloof in de dramatische waarde van de „Joseph in Dothan" om hals, want die dramatische waarde werd blijkbaar niet als uitgangs punt gekozen. Zo verloochende de regis seur zijn eigen opvattingen omtrent de verheven eigenschappen van Vondels ver zendrama, die in de voorstelling van Are na slechts flauw en vaag tot ons kwamen. P. W. Franse Advertentie Van Nelle bestellen I OSLO (NTB) Koning Olav van Noor wegen en Prinses Astrid zullen hedenmid- dig de officiële opening bijwonen van de tentoonstelling „Van Rembrandt tot Ver meer" in het Nationale Museum te Oslo. De opening zal worden verricht door de Noorse minister van Onderwijs Bergen sen. Deze tentoonstelling van oude Hol landse meesters blijft tot 6 december ge opend. Zij is het resultaat van Noors- Nederlandse samenwerking op grond van het culturele akkoord tussen de twee lan den en staat onder bescherming van de twee staatshoofden. De 91 kunstwerken op de tentoonstelling zijn geleend van musea in Nederland, Zweden, Denemarken en Noorwegen en van eigenaars van particu liere verzamelingen. Het oudste werk, een winterlandschap van Hendrick Avercamp dateert van 1608. (Van onze Haagse redacteur) Het aantal bedrijfschappen is blijkens het heden verschenen Staatsblad uitge breid met een bedrijfschap voor het foto grafisch bedrijf. Het zal verordenende be voegdheid bezitten voor wat betreft ca deaustelsel, kortingen, lonen en andere arbeidsvoorwaarden en de vakopleiding Van de bevoegdheden op de laatstgenoem de twee onderdelen mag echter pas wor den gebruik gemaakt op een door de Soci aal-Economische Raad te bepalen tijd stip, uiterlijk over vier jaar. In hetzelfde Staatsblad wordt ook de vorming van een Commissie voor het pers- fotografisch bedrijf afgekondigd, welke advies kan uitbrengen in zaken die de fo- tojournalistiek betreffen. De Vereniging van fotojournalisten en het A.N.P. hadden de S.E.R. om een dergelijke commissie gevraagd. Advertentie DEZE AANBIEDING GELDT T/M 31 DECEMBER 1959 14. Maar ik hoefde juffrouw d'Engoult maar aan te kij ken om zeker te zijn dat zij van het tegendeel over tuigd is. En zij is werkelijk niet dommer dan wij. Ik verwacht complicaties en verrassende onthullingen. Daarom heeft het geen zin deze zaak op papier voor te bereiden, ik hoop dat je een direct contact van mens tot mens met al deze lieden zult weten te berei ken. Lheureux knikte. Wat die tegenstrijdigheden betreft, merkte hij op dit is bij mijn weten de eerste maal, dat een afper ser zijn ervaringen op schrift zet. Duchemin: Dat geloof ik ook. En daarbij zijn er tientallen raadsels. De jager laat geen moeite onge daan om de rol van het wild te kunnen spelen. Lheureux: Nu moet ik zeggen dat hij een tweetal bevredigende verklaringen hiervoor geeft. Zeggen ze jou niets? Dat wel, maarDuchemin weifelde. Wil je mij, vroeg Lheureux dat eerste hoofd stuk, waar de schrijver zich min of meer voorstelt, nog eens voorlezen? Ik kan hier ongestoord luisteren. En Duchemin begon een zeer merkwaardig hoofdstuk voor te lezen. Ik ben altijd door de schrijfduivel bezeten be- weest. De oorzaak daarvan moet een tamelijk inge wikkelde zijn. Ten eerste heeft mijn karkater daar in zeker opzicht behoefte aan, ten tweede waren alle be roepen die ik heb uitgeoefend, zonder een ervan ooit te hebben gekozen, veelzijdig en moeilijk te overzien. Ik kan beter denken als ik een pen in de hand heb. Mijn moeilijkheden zijn altijd van een zo verwarde en tevens vrijwel onontwarbare aard geweest, dat ik ze niet zou hebben kunnen ontleden en doorzien, mogelijk zelfs niet hebben kunnen zien, wanneer ik ze niet in geschreven vorm voor mij had gelegd. Ik ben in wezen een moeizaam denker, ik ben te spontaan en te onge duldig. Deze behoefte tot schrijven is, zo lang ik mij herin ner, in botsing gekomen met een bepaalde kant van alle beroepen die ik heb beoefend: de noodzakelijke ge heimhouding. Ik ben agent van de inlichtingendienst geweest, ik heb in effecten gehandeld clandestien en ik heb andere bezigheden gehad, waarmee ik niet openlijk voor de dag kon komen. Ten slotte was ik, om niet van honger om te komen, gedwongen mijn stilzwijgendheid te gelde te maken en ik heb mijn sporen dan ook altijd zorgvuldig moeten uitwissen. Ik schreef. Maar ik heb steeds mijn kopij verbrand, zo dra ik die had herlezen, overwogen en produktief ge maakt. En nu dwingt deze zelfde voorzichtigheid mij, merkwaardigerwijs, een letterlijk en nauwkeurig ver slag van mijn jongste activiteiten te laten bestaan en zelfs bekendheid te doen verwerven. Het zint mij kwa lijk, dat ik juist over dit onderwerp een tekst van blij vende aard opstel, maar ik heb, door geldgebrek ge dwongen, een paar onvoorzichtigheden begaan. Ik heb mij de haat op de hals gehaald van lieden die niet zul len aarzelen mij als een hond neer te schieten. Ik heb het gevoel dat er tussen hen en mij een soort snelheidswedstrijd wordt gespeeld. Het gaat tussen een vermogen en mijn leven. Als zij winnen, wil ik althans de zekerheid hebben dat zij hun straf niet zullen ont gaan. Het mauscript, dat, men na mijn gewelddadige dood in mijn safe-loket zal aantreffen, zal de politie al dade lijk op het spoor van mijn moordenaar of moordenaars brengen. Ik schrijf het met de grootste nauwlettend heid. Daar ik niet kan beoordelen welke vijand mij eventueel zal vermoorden, wil ik niet nu reeds, en mo gelijk ten onrechte, een van hen beschuldigen. Ik koes ter op zichzelf geen wrok tegen deze lieden, eer zij de rollen trachten om te keren, eer de noodlottige seconde zich aandient waarin een van hen mij het leven be neemt, waarschijnlijk zonder mij de tijd te geven dit kleine manuscript te voltooien door er het laatste woord, of liever de laatste naam, aan toe te voegen. Ik zal zelfs niet verzuimen hier reeds verzachtende omstandigheden te noemen, die later eventueel kunnen gelden. Hoe sterker ik hen in mijn greep heb, hoe gro ter de kans dat zij schuldig zijn. Hoe meer zij een be dreiging voor mijn leven vormen, hoe groter de wan daden die zij begaan hebben. Ik wil de politie deze maat staf niet onthouden. Ik moet toegeven dat ik niet graag bij de behandeling van de moord op mijzelf een ge rechtelijke kwaling zou toelaten. Ik zal niets verzwijgen. Ik wens dat alle hier vermel de feiten door het onderzoek zelf worden bevestigd. Ik verwacht dat de politie mijn mededelingen aan de wer kelijkheid zal toetsen. Zij zal niet één afwijking of on juiste voorstelling van zaken kunnen aantonen, voorzo ver zij over de feiten beschikt. Ik neem aan dat zij hier na ook de feiten, die zij niet kan verifiëren, als onom stotelijk wil beschouwen. Mijn reputatie boezemt mij geen belang in. Ge begrijpt dat ik na mijn dood volko men onverschillig tegenover een morele veroordeling door mijn voormalige tijdgenoten zal staan. Ik heet in werkelijkheid Vinh Don. Ik ben geboren, in 1913, als zoon van een Koreaans meisje uit de aller eenvoudigste kringen. Mijn vader liet mijn moeder in de steek en ik ontwikkelde mij tot het armzalige Chi neesje van de populaire voorstelling. Men zou in Con fucius kunnen lezen wat er van mij terechtgekomen zou zijn zonder de bolsjewistische revolutie van 1917, waai-door mijn vader zich gedwongen zag naar Seoel terug te keren. Hij wist van de Japanners, die ons hadden bezet en ons onder de duim hielden, toestem ming te krijgen zich in de stad te vestigen en het ging hem goed. Voor mij voelde hij waarschijnlijk niet meer genegenheid dan in het verleden, maar hij had zich in zijn hoofd gehaald dat ik op een of andere boven natuurlijke wijze in verband stond met zijn nieuwe wel vaart. Daarom ging hij mij als een soort mascotte be schouwen. Een goede opvoeding heeft hij mij beslist niet laten geven, hij heeft wel een voor onze streken kostbare opleiding voor mij betaald. Ik ben hem hier voor allerminst dankbaar. Ik zou er pas profijt van heb ben kunnen trekken wanneer hij mij om te beginnen, ook een blanke huid had kunnen verschaffen met een paar rechte ogen en wat minder zwart en sluik haar. Maar hij leek zelf sprekend op een Kalmuk en mijn moeder had mij al zijn eigenschappen meegegeven. Ik zie er uit als een Mongool, maar .nijn karakter is niet dat van een Mongool. Uiteindelijk stammen al mijn moeilijkheden hieruit voort, dat ik een tweeslachtig we zen ben. Ik heb het brein, ik koester de begeerten en ik heb de eerzucht van de blanke, maar het lichaam van een gele. Daarom heb ik in geen enkel normaal beroep iets kunnen bereiken of er mij zelfs maar kunnen hand haven. (Wordt vervolgd) De directeur van de Utrechtse Sterre- wacht, prof. dr. M. G. I Minnaert, heeft medegedeeld, dat voor zover thans bekend is, alleen de Nederlandse en de Zwitserse exlipsexpedities gedeeltelijk zijn ge slaagd. De Nederlandse amateursexpeditie, de Amerikaanse expeditie van de sterre- wacht Sacramento Peak, de beide Engel se expedities uit Londen en Cambridge en de Spaanse expeditie zijn tengevolge van zware bewolking een volledige mislukking geworden. Over het al of niet slagen van de Oostduitse expeditie (Jena en Berlijn) bestaat nog geen zekerheid. Alle expedities hebben de zonsverduis tering van 2 oktober op een der Canarische eilanden, Fuerta Ventura, gadegeslagen. Alleen de Zwitserse eclipsexpeditie had haar instrumenten op de Afrikaanse kust opgesteld. Het verschil in de resultaten is volgens prof. Minnaert het gevolg van het feit dat de bewolking boven Fuerta Ventu ra niet overal even dicht was. De Neder landse expeditie kon profiteren van enkele gaten in het wolkendek. Bij de buitenland se collega's was dit echter niet het geval. Prof. Minnaert, die zelf ook de zonsver duistering op Fuerta Ventura heeft bestu deerd, zei dat over de resultaten van de expeditie van de Utrechtse Sterrewacht meer bekendgemaakt zal kunnen worden, wanneer de fotogx-afische platen zijn ont wikkeld. Advertentie Van Nelle bestellen I Stadsschouwburg: Zaterdag 20 uur: De Haagse Comedie met „De dag van Tala- vera". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Een getuige moet verdwijnen", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", 18 jaar. Iedei'e och tend, ook zondag, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Bezoek van Prinses Beatrix aan de Ver enigde Staten". Frans Halstheater: Vandaag en zater dag 14 en 20 uur, zondag 14, 17 en 20 uur. maandag tot en met dondex-dag 14 en 20 uur: „Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe ver tel ik het mijn dochter", 18 jaar. Zater dag 23.30 uur: „Het liefdeleven van Lucre- tia Borgia", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vrouwenkamp Borneo", 18 jaar. Maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Geen medailles voor spion nen", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De barbaar en de geisha", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag tot en met dinsdag 20.15 uur: „De gebroeders Kara- mazow", 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur, zon dag 14 en 16.15 uur: „Filmfestival II", al le leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „De 41ste", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fi-eddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. Zondagochtend 11 uur: „Gehei men van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vier desperado's", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Deserteur van het le gioen", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The cap tains table", 18 j. Zondag 11 uur: „De le vensroman van Johann Strauss", alle leef tijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met zondag 20 uur: „The naked and the death", 18 j. Zondag 14.30 uur: „Rusty en het blinde meisje", alle leeftij den. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Immensee", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Een grote liefde, een grote harts tocht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen van Frans Verpoorten. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" elders in dit blad). Advertentie Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5