Nationale kinderpostzegelactie zal dinsdag beginnen SMÖRGASBORO Aalsmeer houdt voortaan het corso binnen zijn grenzen „Opmars naar de Moeder Bloemen festijn komt niet meer naar de karig subsidiërende hoofdstad 11 Voor het kind - door het kind Exquise specialités Kamercommissie vraagt Hulpactie voor schaaps kudde Vóórhel- tére Baby-huidje "5TBABYDERM Seer1"Ï Dr. Banki neemt ontslag als voorzitter Terug uit La Courtine AMSTERDAMS ALLERLEI Het boek De film Lichamen van in Suriname verongelukte vliegers geborgen Mevrouw B. Boon-Van der Starp overleden „Les Frères Jacques" in de Haarlemse Schouwburg WITTE KRUIS DE £CAtê PIJNSTILLER Townsend verlooft zich met zijn secretaresse ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Dinsdag begint weer de jaarlijkse natio nale kinderpostzegelactie „Door het kind voor het kind". Terstond na de normale ochtendschooltijd gaan die dag alom in den lande de eersten van de half miljoen schoolkinderen op stap langs de huizen teneinde bestellingen te noteren voor de bekende mapjes kinderpostzegels en de dito zakjes kleurige prentbriefkaarten. De toeslag op de zegels en de opbrengst van de kaarten komt geheel ten goede aan de instellingen op het gebied van de kinder bescherming en kinderhygiëne in de meest uitgebreide zin. Mede dank zij de energie van deze schooljeugd (en niet minder van het on derwijzend personeel) bracht de actie vo rig jaar een record op van ruim twee mil joen gulden. „Dit jaar zal dit bedrag aan zienlijk hoger moeten zijn", aldus het be stuur van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels te Den Haag, dat grote plannen heeft onder het motto: „Een nieu we actieeen nieuw geluid". Het bestuur, dat ieder jaar de gelden van de actie in evenredigheid ver-deelt over de talloze instellingen voor kinderzorg, heeft thans besloten het deel der opbrengst waarmee het totaal der laatste jaren wordt overschreden, te bestemmen voor een of twee grote objecten in de sector van de kinderbescherming en -hygiène. Dit houdt in, dat vele instellingen, verenigin gen en tehuizen hun deel van het geoffer de behouden en dat bovendien ieder jaar ergens in het land een „kinderzegel-monu ment" zal verrijzen in de vorm van le niging van een evidente nood door de uit voering van een project van 1 tot 2,5 ton. De keuze voor de actie 1959 is bepaald op het astma-centrum „Heideheuvel" te Hil- Advertentie o.a. met OESTERS, KREEFT en ZALM Bovendien en diverse andere ZWEEDSE GERECHTEN Gaarne bezox-gen wij uw feestdinex-s aan huis. SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWER K" Haarlem, Tel. 16840, Kennemerplein 5 In het verslag over de begx-oting van Al gemene Zaken verzoekt de commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer om kortere zinnen in de Troonrede. Zij vraagt, waarom bij de formulering van de Troonrede, die meer beluisterd dan gelezen woi'dt, niet meer rekening 'wordt gehouden met x-adio en televisie, die het gebruik van kortere zinnen noodzake lijk maken. Voorts wox-dt geïnformeex-d naar de plannen voor de nationale feestdag 1960, waarvoor 50.000 gulden is uitgetrokken. De commissie vraagt voorts of de x-ege- ring bij het vexdenen van onderscheidingen meent te kunnen voortgaan met een sys- steem, waax-bij overwegingen omtrent de wezenlijke vex-diensten van de te ondei'- scheiden personen worden doox-kruist door overwegingen omtrent hun maatschappe lijke positie of stand. Is de regex-ing be reid te breken met de methode, die ver diensten niet als de beslissende factor doet gelden en de onderscheidingen naar stand accentueert?, zo vraagt de commissie. Voorts wordt gevraagd of dit jaar aan een groot deel van het personeel van een jubilerende drukkerij onderscheidingen zijn vex-leend op grond van lange jaren van trouwe dienst. Is met het feit, dat de ze firma het Duitse Verordeningenblad en veel ander drukwerk ten behoeve van de bezetter heeft vervaardigd rekening ge houden? aldus informeert de commissie. „Waarom worden Tweede Kamerleden, behalve de voorzittex-, bijna nooit betrok ken in vanwege de regering georganiseer de plechtigheden? Dit geld ook statiebe- zoeken. De Kamerleden hadden geen mo gelijkheid om van nabij mee te leven in vx-eugdevolle gebeurtenissen als het zo geslaagde bezoek van de Koning der Bel gen". Ook deze vx-aag wordt gesteld door de commissie. De vex-zorging van de Drentse schaaps kudde op de heide tussen Ruinen en Dwin- gelo wordt door de droogteperiode zeer moeilijk. Er is nu een actie begonnen om het geldelijke tekort zoveel mogelijk weg te werken. Mocht het tekort, dat rond 10.000.- beloopt, niet verdwenen zijn voox-dat november is aangebx-oken, dan zal het dx-oeve besluit genomen moeten wor den, de schapen naar een slachthuis te transporteren. versum. Dit centrum hoopt door de kinder- zegelactie te kunnen overgaan tot de bouw van een paviljoen voor twintig astmapa tiëntjes. Voorts besloot het bestuur uit de hogere opbrengst incidenteel en bij uitzondering op beperkte schaal ook iets te doen voor het minder bedeelde kind in het buiten land, met name in de ondex-ontwikkelde gebieden. „De nood daar is zo ontstellend groot, dat wij mox-eel niet het recht heb ben, al het geld voor de Nederlandse kin- dex-en te besteden", zei prof. R. Hornstra, voox-zitter van het bestuur. Voor dit jaar is gedacht aan het uitzenden van een ver pleegster naar Zuid-Kox-ea, ter aanvulling van een team aldaar van de Internationa le Organisatie voor Kindex-hulp. Met deze uitzending van een verpleegster inclu sief do hulpmiddelen is naar schatting 40.000 gemoeid. Dit alles is slechts te verwezenlijken, indien de actie dit jaar inderdaad meer geld opbx'engt. Om dit te bereiken heeft men in elk zakje meer postzegels gedaan en de prijs gebracht op 1.50 (3 zegels van vier en 6 van twaalf cent). De zakjes met vier px-entbriefkaax-tcn blijven een gulden kosten. Advertentie Federatie Hongaarse vluchtelingen Het bestuur van de Federatie van Hon gaarse Vluchtelingen heeft het ontslag van dr. O. Banki, zenuwarts te Roermond, als voorzitter van de fedex-atie aanvaard. Het federatiebestuur deelt mede, dat dr. O. Banki reeds eerder de wens te kennen heeft gegeven zijn voorzitterschap neer te leggen. De eerste gevechtsgroep van de vierde divisie is uit La Courtine naar Nedexdand teruggereisd. Het zijn ongeveer 5000 man, die worden afgelost door een tweede groep van 5000 man van de viex-de divisie, die in La Courtine hetzelfde oefeningenpro- gramma zal afwei'ken. Deze tweede gx-oep keert begin november naar Nedexdand te rug. Dan woi'dt het oefenen van Nedex*- landse legereenheden in Frankrijk voor lopig stopgezet. Het Aalsmeerse bloemencorso is nauwe lijks achter de rug of het bloemendorp treft reeds voorbereidingen voor het corso van het volgende jaar. Dat zijn zaken, die zich in alle stilte plegen af te spelen. Deze keer is er iets bijzonders aan de hand. De burgemeester van Aalsmeer heeft in over leg met de plaatselijke rijkspolitie een nieuwe route voor het coxso uitgestippeld en deze is ter goedkeuring aan het stich tingsbestuur van het corso aangeboden. De route loopt geheel binnen de gemeen telijke grenzen van Aalsmeer. Dat bete kent dat Amsterdam in 1960 geen bezoek van de praalwagens zal krijgen en tevens, dat het traditionele Stadionspel tot het ver leden zal gaan behoren. De achtergrond van dit alles is, dat de Aalsmeerders, die zich grote financiële offei-s moeten ge troosten om het bloemenfeest gestalte te doen geven, het corso liever binnen het doi-p houden dan het uit te lenen aan de ka- De twee Duitsers, J. J. Heydecker en J. Leeb die het „scenario" van „Der Nürn- berger Prozess-Bilanz der Tausend Jahre" hebben samengesteld uit een overstelpen de hoeveelheid materiaal, moet men na geven dat zij zich meesteis der beper- king hebben getoond. Mr. F. B. Bakels heeft een uitstekende vertaling, versche nen bij Scheltema en Holkema te Amstex*- dam, verzorgd, ook al door het onvertaald laten van onvervangbai~e „vaktermen", voor de Nederlandse lezer, die de voorge schiedenis van het proces voor de Interna tionale Militaire Rechtbank bewust heeft beleefd, onverbrekelijk met het nazisme verbonden, en vooral door meteen een uiting van het „wir haben es nicht ge- wusst" te signaleren. De inleiding van beide schrijvexs begint namelijk met een verontschuldigende uit spraak van de Amerikaanse officier van .justitie Jackson, die in genen dele stx-ookt met de bittex-e ex-varingen van vijf jaar Duitse bezetting. De schrijvexs verweren zich tegen deze opmex-king van mr. Bakels door er op te wijzen dat zij als Duitse schrijvex-s in Duitsland geen aanklacht wilden en konden doen hoi-en, die de vertegenwoordigei-s van het openbaar ministerie in Neux-en- bex-g en de landen, die tot het vex-di-ag zijn toegetreden, uitdrukkelijk hebben verme den. Een weinig meer schuldbesef jegens het volk in welks taal dit boek thans ten verkoop wordt aangeboden, wax-e echter wel op zijn plaats geweest. De vertaler heeft zeer terecht, in afwijking van de Duitse uitgave, de volledige uitspraak aan gaande Seyss-Inquart, de xdjkscommissa- ris in Nedexdand, opgenomen, vex-oox-deeld tot de strop, vrijgesproken op punt 1, (sa menzwering), schuldig bevonden op de punten 2, 3 en 4 van de dagvaax-ding, res pectievelijk misdrijven tegen de vi'ede, oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid. Mr. A. M. Baron van Tuylll van Seroos- kerken, vex-tegenwoox-diger van de Neder landse x-egering bij de Intex-nationale Mi litaire Rechtbank te Neux-enbex-g 1945-1946 geeft in een Ten Geleide een juridische toelichting op het px-oces, waarin hij de allesbeheersende vx-aag behandelt waar aan de Grote Vier het recht ontleenden de Duitse leiders als oox-logsirxisdadigers te veroordelen. Hij komt tot de slotsom dat de vervolging steunt op een algemeen gewoonterecht in het volkenrecht, waar bij de aanvalsoorlog als onx-echtmatig be stempeld wordt en dat het x-echtsbewust- zijn deze stx-afmaat eiste. Hij ontkent op die gronden dat de ver oordeelden onrecht zou zijn geschied. „De betekenis van het Neurenbergse px'oces", zo zegt hij, „is gelegen in de telastelegging van en schuldigverklaring aan het mis drijf tegen de vrede", waardoor de per soonlijke aansprakelijkheid is aanvaard van hen die zich schuldig maken aan het ontketenen van een aanvalsoorlog. De strafbaarheid op zichzelf was bij afwezig heid van een internationale strafwetge ving geen uitgemaakte zaak, maar werd te Neurenberg voor het eerst in rechtsre gels vastgelegd. Met deze rechtvaardiging van het proces voor ogen kan de niet meer onbevangen lezer het geweld der „koele objectieve weergave van de naakte feiten", verteld in een x-elaas van bijna vijfhondei'd blad zijden, over zich laten komen en aan het slot toch nog „een eigen oordeel vox-men over de uitspraak van de rechtbank". Het werk is een documentaix-e zoals die zijn moet: pexsoonlijk, beeldend, door spekt met authentieke gedeelten uit ge sprekken, mededelingen van ooggetuigen, radiomeldingen, brieven en officiële stuk ken, met terugblikken om de dramatiek van het gebeuren reliëf te geven. Deze toegespitste dramatiek, die zich afspeelt tussen het heden in de x-echtszaal en het gruwelijk verleden van de verdachten, is soms benauwend. Als een anti-climax wer- ken dan de bijlagen met de uittreksels van de officiële documenten. Aan het slot vindt men de onmisbare litteratuurlijst, x-egisters en een opsomming van de goed gekozen illustraties. Met dit boek zal wel niet het laatste woord geschx-even zijn over dit proces, maar het zal moeilijk zijn een beter tg schrijven. Het verdient alle aandacht, te meer daar wij door de naoorlogse papier- schaax-ste over de dagelijkse gang van het proces maar spaarzaam op de hoogte kon den wox-den gehouden. Het doet de lezer nahuiveren en het stemt tot nadenken. Ab Boerma SCHUILT DE KRACHT van het boek „Opmars naar de galg" in de overstel pende hoeveelheid belastend materiaal, dat de auteurs hebben bijeengegaard om de uitspraak in het proces tegen de kop stukken van het Derde Rijk in Neurenberg als juist en rechtvaardig te doen aanvaar den, de kx-acht van de film, die naar dit boek is gemaakt, berust in de feitelijkheid der beelden, die aan de schuld der oorlogs- misdadigers geen twijfel laat bestaan. Maar ook hier ligt een vei'deiTeikend be ginsel aan deze samenvatting ten grond slag. Want al erkent men ook de schuld, die de prominenten der Nazi's op zich heb ben geladen en al ziet men het als recht- vaai'dig dat zij, px-otagonisten van een mis dadige hysterie daarvoor zijn gestraft, toch zijn er bedenkingen tegen de rechts geldigheid van het Neurenbergse proces zelf aangevoerd, die het vonnis weer op losse schx-oeven zetten. Hoe men daai'over mag denken: de oorlogsmisdadigers wor- den aan de kaak gesteld door hun misda den zelf, misdaden tegen de vrede, legen de menselijkheid, zoals ze ons in heel hun afgrijselijkheid worden getoond. Die mis daden vragen om bestraffing, wraakroe pend, ten hemel schreiend. Dat is de kracht van de film „Opmars naar de galg" waar in telkenmale verband wordt gelegd tus sen de Neurenbergse beklaagden en hun vei-antwoordelijkheid, hun daden, de ge volgen van hun daden, de gevolgen van hun nalatigheid om de menselijke waai'digheid te eei-biedigen. Daartoe grijpt de film, evenals het boek, vaak ver iix het Nazi verleden terug. Zij begint met ons de Duit se kopstukken te tonen in de beklaagden bank. Hun verklaring bij de aanvang van het px-oces, dat zij zich niet schuldig ach ten, wordt gevolgd door een staalkaart van de misdaden, waaxwan zij worden be schuldigd. Dan neemt de film ieder hun ner nog eens apart. Hun uitspraken tij dens het verhoor door het militaire tribu naal worden vergeleken met de ontstel lende werkelijkheid der feiten. Wij zien in beeld gebracht hoe weinig zij beseffen wat zij hebben teweeggebracht, hoe ge makkelijk zij er zich van afmaken, hoe ijdel, zelfingenomen, vex'blind zij zijn, hoe zij hun verantwoordelijkheid telkens weer afschuiven op onkunde omtrent een gang van zaken, die zij met hun persoonlijk lei derschap dekten. Zo hoort men Goexdng verklaren, dat er in Duitsland altijd x-echt werd gedaan. Fatsoenlijk en netjes. Met een worden wij geconfronteerd met de Duitse x'echtsspraak zoals die werd uit gevoerd na de aanslag op Hitler. Men voelt de rillingen over zijn rug lopen. „Ex- werd wel eens een keer geslagen in de concentratiekampen. Nou ja", verklaart Kaltenbrunner en Goering weet het niet zeker, maar hij gelooft dat er hoogstens Er wax-en schaarse momenten van hilariteit tijdens het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers in Neux-en- bei'g, waarin de leden van de Ameri kaanse Militaire Politie deelden. Van links naar x-echts op de eex-ste rij: Hermann Wilhelm Göring, rijksmaar schalk opperbevelhebber der Luft waffe, algemeen gemachtigde voor het vierjarenplan, Rudolf Hess, plaats vervanger van Hitlex-, minister zonder portefeuille, Joachim von Ribbentrop, minister van Buitenlandse Zaken, am bassadeur in Londen, Wilhelm Keitel, generaal-veldmaax-schalk, chef van het Oberkommando der Wehrmacht (1938- 1945). Op de tweede x-ij van links naar rechts: Karl Dönitz, opperbevelhebber van de Kriegsmarine, Grossadmiral, opvolger van Hitler, dr. Erich Raeder, Grossadmiral, opperbevelhebber van de Kriegsmarine tot 1943, inspecteur der marine, Baldur von Schirach, Reich jugendführer, i'ijksstadhouder, gouwleider en verdedigingscommis saris van Wenen. Op de onderste foto dezelfde hoek van de rechtszaal met de gezichten in de gebx-uikelijke plooi. Niet zichtbaar is Göring. vier van die kampen kunnen zijn geweest. Meteen vertoont ons de film hoe de con centratiekampen er in werkelijkheid uit zagen welke afzichtelijkheden er plaats grepen, lijken, lijken, stapels lijken, ovens met lijken, bei-gen van menselijke been- dex-en, levende skeletten, die mensen he ten. Telkenmale haakt het beeld der wer- kelijkheid in op de verklaringen der be klaagden. De klok der geschiedenis wordt tot 1933 teruggezet en draait versneld op nieuw met de meest monsterachtige mi nuten een ogenblik in het beeld... DANK ZIJ deze fragmenten is „Opmars naar de galg" oen aanklacht van indruk wekkende kracht. Men moet het betreu ren dat de maker meer dan goed is voor de sterkte van zijn betoog oorlogstonelen inlast, die de zegetocht der geallieerde overwinnaai-s als een soort compensatie voor het vertoonde leed in beeld brengen. Daar krijgt de film een tendens, die niet nodig was. Ook ontkomt men niet aan een gevoel van onbehagen, wanneer men zich gaat afvragen of de rechters nu wel alle maal de aangewezen mannen wax-en om een vonnis te vellen, wanneer het Duits- Russische verdrag ter sprake wordt gebracht, de massamooi'd van Katyn en wanneer de vex-schijning van Stalin ons herinnert aan zijn opvattingen omtrent de menselijke waardigheid.... Naar de vorm is de film lang niet zo gaaf als Capra's befaamde documen- taix-es over de oorlog. De inhoud echter is te aangrijpend om daar lang bij stil te staan. Is die inhoud ook zo aangrijpend voor diegenen onder ons, die de oorlog nauwelijks bewust hebben ervaren en van de Nazi-terreur ten naaste bij iets weten? Ik geloof, dat het boek hun meer zal zeg gen dan de film, omdat de film kennis ver- onderstelt van de feiten welke zij veroor deelt. Door deze „vooringenomenheid" maakt zij een niet geheel objectieve in- druk. Daax-om lijkt mij de conclusie, i-eeds in de aanvang getrokken, dan ook de juis te: men zal in ieder geval de oorlogs- en vredesmisdaden vex-ooi'delen. In hoeveiTe de Duitse oorlogsmisdadigers daarbij wor den betx-okken is een kwestie, die alleen hiex-om al zo moeilijk ligt, omdat ons voor stellingsvermogen tekort schiet als het de mateloosheid van het veroorzaakte leed, de ellende, de onmenselijkheid gaat af meten tegen de verschijning van die men sen, die er de verantwoordelijkheid voor droegen en er zelf zo ver van af blijken te staan. rig met subsidie zijnde hoofdstad, die 2.500,- beschikbaar stelt. Aan de andex-e kant is in de Amsterdam se gemeenteraad aanmerking gemaakt op het feit, dat het corso slechts één straat van de stad bezoekt, namelijk de Amstel- veenseweg. Bux-gemeester Van Hall zei toen te zullen trachten een route te vinden, die een gx-oter deel van Amsterdam be strijkt. Zijn Aalsmeerse collega is hem echter voor geweest. Late zomer. Zij staan nog buiten, de terrasstoeltjes in Amstex-dam. Dat is in geen jaren ge beurd. Het is evenmin in geen jai-en ge beurd, dat de speciaal voor het zomersei zoen aangenomen terras-kelnex-s tot 1 no vember mogen blijven. Gewoonlijk wor den zij per 1 oktober opgezegd en meestal heeft de baas achteraf spijt, dat hij de ter- rasjes niet enkele weken eex-der heeft op geruimd. Het goud van de zonnestralen is blijven hangen op de terrasjes van toeristen-stad Amsterdam. Ze zijn dit jaar allemaal te vreden, de terras-exploitanten. De terras bezoekers blijven komen, zelfs in de zon- loze uren. En ze zullen blijven komen zo lang de kalender vóór is op het weer, op de pleinen exi de hoofdstedelijke boulevards. „Voelspriet" voor blinden Een man steekt de drukke Plantagemid- denlaan in Amstex-dam over en wandelt verder over het trottoir langs het hek van Artis. Hij ziet niet op of om. Hij is blind. Een blinde zonder geleidehond. Maar hij loopt als een ziende, stapt op de tx-am, be klimt trappen en omzeilt obstakels. De ge leidehond heeft bij hem plaats gemaakt voor een stok, een soort voelspriet, die iedere hindex-nis op de weg aan de wan delaar doox-geeft. De stok is wat langer en dunner dan de normale, witte wandel stok, die door de blinden doox-gaans woi-dt gebruikt. Het gebruik ervan gaat volgens een speciaal systeem, dat in Amerika on der de naam Hoover-methode bekend staat en dat sinds enkele weken aan de Werkinrichting voor Blinden te Amster- daxri, onder auspiciën van het Rode Kruis, aan een dertigtal cux-sisten wox-dt geleerd. De heer W. J. J. Kooyman, sportle raar aan het Koninklijk Instituut tot On derwijs aan Blinden in Huizen heeft de Hoover-methode in ons land ingevoerd. Ex- zijn thans elf instructeurs opgeleid, die het „stok-wandelen" aan de blinden zul len onderwijzen. Geen stank De Amstei'damse grachten verspreiden geen stank. Een ingenieus waterverver- singssysteem, waarvan het gemaal te Zeeburg een belangx-ijk onderdeel vormt, zorgt ervoor, dat al het grachtwater ieder etmaal geheel wox-dt ververst. Maar de Haarlemmertx-ekvaart is de enige vaart in de hoofdstad, die kwalijk ruikt en dus heb ben deskundigen watermonsters genomen oitx de ooi-zaak aan te wijzen. Zij wezen als schuldige aan de Westergasfabriek, die afval loost in het sinds de afschaffing van de trekschuit wat doelloze vaarwater naar Haarlein. Amsterdam neemt geen halve maatregelen: overwogen wordt nu de gasfabriek op te heffen, zodra meer gas van de hoogovens kan worden betrok ken. Men is er dinsdagavond in geslaagd, het wrak te bereiken van de „Aerocom- mander" van de Surinaamse luchtvaart maatschappij. dat bij de Paloexrxeurivier in Suriname is neergestort. I-Iet vliegtuig was zwaar gehavend en lag onderstebo ven. Beide piloten lagen op korte afstand van het vliegtuig. Hun stoffelijk over schotten zijn per vliegtuig naar Pai-ama- ribo ovei-gebracht. De eerste piloot, Vincent Fajks, was een Pool, geboren in 1914. Tijdens de oorlog was hij in Engeland Spitfirge-piloot, daar na in Brits Guyana vlieger bij de British Guyana Airways. Hij trad in 1957 in dienst van de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij- De tweede piloot, Rudi Kappel, werd in 1926 geboren op Trinidad, was later woon achtig op Curagao en richtte in 1952 de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij op. Later trad hij in dienst van de Suriname Aliminium Cy. Hij was ook bekend als kunstschilder en dichtex-. Gisteren is in haar woning in 's-Gra- venhage overleden mevrouw B. Boon-van der Stax-p, voorzitster van de Stichting bijstand Nederlands Studentensanatorium „Miniatuurstad Madurodam". Mevx-ouw Boon wei'd op 31 januari 1884 in Maassluis gebox-en. Op 19-jarige leeftijd verhuisde zij naar 's Gravenhage. Zij trad in 1912 in het huwelijk met mi'. G. A. Boon. Zij werd later voorzitster van de Vrouwen club in Leeuwarden en na 1922, toen haar echtgenoot lid van de Tweede Kamer werd, actief deelneemster aan het politie ke leven. Zij verwierf bekendheid door haar wex-k en haar lezingen voor de Vrij heidsbond. In de oox-logsjaren slaagde zij erin 1500 Joodse kinderen uit het bezette Oosten rijk naar Nederland te doen overbrengen. Toen de situatie in Nederland gevaax-lijk werd, slaagde het echtpaar erin naar En geland en later naar Canada te ontkomen. Mevrouw Boon heeft vanuit Engeland het verzetswerk gestimuleerd en mede ervoor zorg gedragen dat na de bevrijding grote hoeveelheden kleding en voedsel naar het bevrijde gebied konden worden gezonden. Zij wex-d kort geleden door de Koningin bij bevordering benoemd tot officier in de ox-de van Ox-anje Nassau. De begrafenis geschiedt maandagmor gen op de begraafplaats aan de Kerkhof- P. \V. Franse jaan jn £>en Haag. (De beschouwing over het optreden van „Les Frères Jacques" in ons blad van gisteren werd onleesbaar ten gevolge van een technische storing. Daarom herplaat sen wij haar hieronder.) Een stormachtige ovatie was de apo theose van het optreden in de Haarlemse schouwburg van „Les Frères Jacques" een slot dat ondubbelzinnig uiting gaf aan het briljante genoegen, door deze Franse „Athlètes de la Chanson" aan hun publiek bereid. Briljant was dit genoegen in méér dan een opzicht: niet alleen vertolkten deze grootmeesters in de Franse taalmuziek hun teksten met een zodanige spirituele elasticiteit dat zij zichzelf er als het ware mee versmolten, doch tevens bereikten zij in hun coördinatie van chanson en mimi sche interpretatie een supra-nationale hu mor, waax-door een wonderlijk universeel gerecht ontstond, dat uit de exquise Fran se keuken binnen het smaakgenot van al len kwam. De trillende suggestie van een volmaak te pantomime werd gemengd met het Franse woord het Franse woord in zijn velerlei epische klankmogelijkheden, die geniaal door dit kwartet werden beheerst. En ofschoon ook deze kunstenaars in hun eenheid de zwakke plek meedx-oegen, zo als elk subtiel samenspel van artistieke individualisten onvermijdelijk zijn zwak ke plek heeft Frangois Soubeyran, iets minder geladen met eigen dynamiek en wat minder scherp van expressieve crea tie toch vormen zij in hun totaliteit van vertolking dezelfde eenheid die een mu ziekinstrument kenmerkt, waax;in zij de tonen zijn. In een feestelijke klatering van visuele en auditieve sierlijkheden, bijeengebracht en geschonken zoals men sieraden op zwart fluweel presenteert, volgden, de pro grammanummers elkander op. Als de pax'ade van gedisciplineerd dra vende circuspaarden trok een nimmer ver- ti'agende reeks van fascinerende beleve nissen op het sobere toneel voorbij en alsmaar die vier mensen in hun geniaal gevonden basiscostumes met de toverach tige accessoires van witte handschoenen en hoeden, spelend, zingend, bewegend en vertellend met woord en melodie en ge baar in de creatieve sfeer van licht en schaduw: zo kwamen Les Frères los van de realiteit en hieven zij hun publiek op tot nèt iets boven de begane grond, waar de frêle humor een luchtige vrijage speelt met de lenige, kleine woorden in hun mu zikale pakjes. En waar het fladderend ge baar van witte vingers de spelregels geeft en de bonte orde dirigeert. Les Frères Jacques geven nog eens te meer het chanson zijn bestaansi'echt te genover de zware dramaturgie en tegen over alles wat vermoeit en boeit in grote en kleine kunst. Want dat is wellicht wat men het zuiverst geven kan als een oor deel: zij geven het Franse levenslied per soonlijkheid, gestalte en kleren, waardoor het welkom wordt in alle kringen waar mensen vragen naar het koele bad of het verwarmende licht van een spirituele wel daad. Men ondergaat hun optreden als een weldaad en is dat niet de vervulling van welke kunstvorm ook? Het is moeilijk een nuchtere opsom ming te geven van de chansons die in dit vuurwerk de navrantste kleuren vormden of de hardste knallen gaven. Men kan voorkeur hebben voor de contemplatieve sfeer van „Faut Tout ga" of „Les Boites a Musique", waarvan het laatste een meesterlijke beheersing stelde tegenover de eveneens meesterlijke beweeglijkheid van bijvoorbeeld „Buffalo Bar" en „Les Pasteurs". Typering en mimiek werden in dit laatste nummer tot verbluffende hoogte gevoerd. De suggestieve creativi teit der handen in „La Queue du Chat," de melodieuze nuancering van „La Violon- celliste" en de directe humor in „Shah Shah Pexsan" kunnen ieder voor zich een px-eferentie verwekken, doch er valt niet te ontkomen aan de totaal-indruk van een compleet concert, waarin de afzonderlijke klanken ten slotte slechts de kwaliteit van het geheel onderstrepen. Pierre Philippe, de pianist, schoot ner gens tekort in zijn accompagnement en toonde zich een waardig deel van het ge heel. Na afloop van hun optreden brach ten Les Frères een bezoek aan de Haar lemse sociëteit Teisterbant, waar zij hun eigen sfeer in een gezellige ontvangst in- troduceei-den. Jos Lodewijks Advertentie Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets LONDEN (Reuter) De 44-jarige kolo nel Peter Townsend, wiens vriendschap met prinses Margaret van Engeland in 1955 tot speculaties over een huwelijk leidde, is vrijdag verloofd met zijn 22-ja- rige secretaresse en fotografe Marie-Lu- ce Jamagne, dochter van een Belgische sigarettenfabxdkant. Er is nog geen da tum voor het huwelijk vastgesteld. De voormalige luchtvaartattaché van de Britse ambassade te Brussel en zijn verloofde bevinden zich thans buiten Bel gië maar zijn niet samen, zo deelde de moeder van het meisje mee. Townsend is getx-ouwd geweest en heeft twee zoons. Hij scheidde in 1952 van zijn vrouw. Marie-Luce Jamagne behoorde tot een groep van tien personen, die Townsend het vorig jaar op zijn reis om de wereld vergezelden. Op 12 augustus sprak Townsend nog te gen, dat hij met mej. Jamagne verloofd was. Hij woont te Cap Benat aan de Riviè- ra.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11