Hatta trekt van leer tegen Indonesische geldsanering KERKDIENSTEN Monetaire hervormingen zijn „onzin voor RIJLES Kroesjtsjev belooft de Russen massa's taxi's Haarden en kachels China beschuldigt kranten in de V.A.R. Niets geleerd 17 Zeven doden in het verkeer is „SUCCES Hij hekelt de Raspoetin- praktijken in Rusland LOENDERSLOOT Nehroe gereserveerd na telegram van Tsjoe Podola woensdag weer voor Oostduitse president Pieck lijdt kwijnend bestaan Ongeregeldheden in de Baliemvallei op Mieuw-Guinea UNO-commissie blijft voorlopig in Laos L'Express bericht weer over martelingen in Algerije Bedeltechnieken Water kost 20 pfennig per emmer in Nedersaksen In Nyassaland worden de politieposten versterkt Kinderdiensten Bus tegen tankauto in V.S., zeker tien doden Zweden begint beperkt ruimte-onderzoek Egyptisch blad over de Chinese invloed in Irak Purmerend heeft 10.000 inwoners Examens ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 99 Op een persconferentie te Bandung heeft de voormalige vice-president Mohammed Hatta de recente monetaire hervormingen van president Sukarno „onzin" genoemd. Hatta zei dat deze maatregelen niet helpen de financiële problemen van Indonesië te overwinnen. Integendeel, ze z{jn schadelijk voor het volk. Hatta zegt dat dezelfde kritiek geldt voor de blokkering van bankrekeningen door de regering, waardoor de grote meerderheid der ondernemingen niet meer over voldoende kapitaal beschikte om mee te werken. Deze stappen vinden geen basis in de ideeën van geleide economie waarover door regeringsleiders gesproken wordt, aldus Hatta. Hatta zei dat het zelfs in tü'den van inflatie de taak van de regering is het vertrouwen van het volk in het betaalmiddel van het land te versterken en liet doorschemeren dat hjj het gevaar ziet dat het vertrouwen door de recente maatregelen zal verdwijnen. Hij zei dat mensen die met de economie op de hoogte zijn, weten dat bij inflatie geld naar goederen vloeit. Daardoor kwa men de grote bankbiljetten welke de re gering met 90 percent gedevalueerd heeft, in handen van de kleine mensen, hoewel de regering het tegendeel beweert. Hatta beweerde dat boeren die rijst verkopen, grote biljetten ontvingen, hetgeen ook het geval was met veeboeren in Madoera, varkensfokkers op Bali en andere zoge naamde kleine mensen overal in het land. Hij zei dat de financiële maatregelen der regering hun allen schade nebben berok kend en beweerde dat sommigen ^elfs waanzinnig zijn geworden door die maat regelen. Prijzen dalen niet Hatta verklaarde dat de blokkering van bankrekeningen van boven de 25.000 rp. mei 90 percent, „onjuist" was. Hij beweer de dat als de blokkering ten doel had de inflatie te breken, zij niet de minste bete kenis had, speciaal gezien het grote re geringstekort, dat Hatta op 12 miljard rupia schatte. De prijzen zakken niet. zei Hatta. Hij nam er nota van dat de rege ring een verklaring heeft uitgegeven, waarin gezegd werd dat de monetaire maatregelen niet bedoeld waren om de prijzen te verlagen. „Wat is dan wel het doel van die maatregelen", wilde de voor malige vice-president weten. De regering heeft gezegd dat de maatregelen bedoeld waren om de fundering te leggen voor de geleide economie, maar. zei Hatta, „ge leide economie ligt niet binnen deze maat regelen". Het schijnt dat de regering zich niet vooraf op de konsekwenties heeft be raden en thans schijnt rond te tasten naar oplossingen. Zij kan niet beslissen wat haar nu te doen staat. Gebrek aan vertrouwen De situatie van het betaalmiddel toont een „ernstig gevaar", omdat het volk ver trouwen ontbreekt en het tegenzin heeft de nieuwe biljetten van 100 rupia te accep teren. De konsekwenties van de monetaire maatregelen zijn „ernstig en zwaar", al dus Hatta. Toen hem gevraagd werd wat moet wor den gedaan om de situatie te verbeteren, antwoordde Hatta dat hij meer tijd nodig had om „deze van giftanden voorziene nieuwe situatie" te bestuderen, voor hij zou kunnen zeggen wat dient te worden ge daan. Hatta geniet de reputatie een van de beste economische breinen van Indonesië te hebben. Bezuinigingsmaatregelen In verband met de noodzakelijke verbe tering van de economische situatie in In donesië heeft het ministerie van Finan ciën richtlijnen uitgevaardigd voor bezui nigingen bij de overheidsdiensten. Er zullen geen nieuwe ambtenaren meer in dienst genomen worden, de invoer van buitenlandse goederen die niet door valuta vergunningen worden gedekt is tot 1 ianua- ri 1960 stopgezet, de binnenlandse aan koop van regeringswege wordt beperkt tot voor de veiligheid noodzakelijke arti kelen en slechts in gevallen van grote ur gentie zullen ambtenaren binnen Indone sië dienstreizen mogen maken. Met be trekking tot buitenlandse reizen is be paald dat die alleen zijn toefestaan als de schatkist de kosten niet hoeft te dragen. Ambtenaren burgers zogoed als mili- Op de rijksweg van Breda naar Roo sendaal is bij Etten een personenauto te gen een boom gereden bij het uitwijken voor een motorrijder. De in de auto zit tende 45-jarige heer K.M.K. uit Goes, en de bestuurder van de motor, de Ettense secretarie-ambtenaar H.B. kwamen bij de botsing om het leven. De bestuurster van de auto, de 20-jarige dochter van de heer K., werd licht gewond. Op de rijksweg Nijmegen-Venlo is bij Afferden een ongeluk gebeurd, dat de 40- jarige J. Fermond uit Roermond het le ven heeft gekost. Hij reed in een personen auto in volle vaart op een truck uit Pur- merend, die op de weg aan het keren was. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. Op het kruispunt van de rijksweg Til- burg-Breda met de Gilzerbaan te Tilburg is de 65-jarige gehuwde Tilburger B. F. Broers, toen hij vlak voor een naderende persoenenauto de weg per rijwiel over stak, aangereden. Kort na zijn overbren ging naar een ziekenhuis is hij overleden. Een tweede dodelijk ongeluk in Til burg gebeurde op de Baronielaan, waar de 4-jarige A. Boonstra bij het plotseling oversteken van de weg door een perso nenauto werd aangereden en enkele tien tallen meters meegesleurd. Het knaapje overleed ter plaatse. De ongeveer 35-jarige J. Postema uit Doezum (Gr.) is gisteravond om halftien met zijn bromfiets bij Opende (Gr.) te gen een andere bromfietser, de heer G. Eringa, uit Opende aangereden, toen hij een uitrit verliet. De heer Postema liep een schedelbasisfractuur op. In het acade misch Ziekenhuis in Groningen is hij overleden. Op een onbewaakte overweg nabij het station Gouda is gistermiddag een elek trische trein tegen een personenauto ge botst. De autobestuurder, de 50-jarige heer J. Smeenk uit Gouda, gehuwd en va der van twee kinderen, werd op slag ge dood. Hij was de enige inzittende. De auto werd totaal vernield. Eén stuk lag bij de overweg, het andere had zich om de neus van de trein gekruld. Toen de trein 400 meter verder tot stilstand kwam. vatte de benzinetank van de vernielde auto vlam, waardoor een hevige vuurgloed om de neus van de trein speelde. Het treinperso neel heeft met snelblussers de vlammen gedoofd. Het treinverkeer tussen Gouda en Den Haag heeft enige uren vertraging on dervonden. tairén mogen niet langer in hotels wo nen (90 percent van de hotelruimte in Djakarta wordt door burgerambtenaren en militairen ingenomen) en de regering zal geen studieprogramma's meer beta len waarvoor functionarissen uit de i.uiten- gewesten naar Djakarta worden geroe pen. Er is verder een bouwstop afgekon digd, en alle subsidies zijn ingetrokken met uitzondering van die voor scholen, kerken, weeshuizen en de autonome ge bieden. Voor het vierde kwartaal van dit jaar moeten alle regeringsinstellingen, de ministeries niet uitgezonderd, hun abon nementen op binnen- of buitenlandse kran ten en periodieken annuleren. Waar nog uitgaven toegestaan zijn moeten zij in drie rubrieken worden ondergebracht, waar bij de produktieverhoging van de grootste urgentie, en de nationale veiligheid van iets minder urgentie is. De eerste urgen tie-categorie heeft altijd voorrang boven de beide andere. Advertentie T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN lanoe Ntauwstraat 718 Tel 4*5' LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft gemeld dat premier Kroesjtsjev in een rede te Vladivostok een huisvrouw aanhaalde die tegen hem gezegd had: „Wij zijn blij dat wij u hebben ontmoet. Schoe nen, textiel, melk en andere goederen zijn in allerijl naar de winkels gebracht voor uw bezoek. Kom ons meer bezoeken". Volgens de radio verwekte hij gelach bij zijn toehoorders toen hij vertelde dat hij met de plaatselijke functionarissen ge sproken had over het punt dat de vrouw had aangeroerd. „Ik zei dat men toch niet ineens goederen in de schepen kan laden als spoedig leiders zullen aankomen. Ik vroeg: „Als ik vertrek zal men dan de goederen uit de winkels weghalen?" Hij zei voorts dat de huisvrouw had ge klaagd over het gebrek aan vis die nor maal in de haven beschikbaar is. Ook dit punt had hij met de functionarissen be sproken. „Dit is geen optreden kame raden", zo zei hij. „Men moet er voor zor gen dat deze steden een ruime voedsel voorraad ontvangen. Het is zinloos mensen aan de kust te voorzien van vis in blik Het is ook tijd om de bevolking genoeg te verschaffen." „Er zullen eens in de Sovjet-Unie vele auto's worden vervaardigd", aldus Kroesj tsjev, „maar nu nog niet. Het Russische stelsel voor de aanmaak van auto's zal ver schillen van dat in de kapitalistische lan den, waar het volk zegt: „Dit is een slechte auto, maar hij is tenminste van mij" In de Sovjet-Unie zal een praktischer gebruik van de auto's worden gemaakt dan in Amerika. In ons gehele land zullen grote taxibedrijven komen, waar het volk auto's kan krijgen, wanneer het die nodig heeft. Waarom zou iemand zich de hersens pijnigen over de vraag, waar hij zijn auto zal neerzetten en waarom zou hij zich hier ongerust over maken. Dit stelsel zal bij ons meer voldoen dan het Amerikaanse Dit geldt zowel voor de bevrediging van de behoeften der gemeenschap, als voor die van de enkeling, aldus Kroesjtsjev. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige olaalsine Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij IJmulden NEW DELHI (AFP) De Indische mi nister-president, Nehroe, heeft donder dagochtend tot verslaggevers te New Del hi gezegd, dat het telegram dat hij van de communistisch-Chinese premier, Tsjoe En Lai, heeft gekregen, vriendschappelijk is, maar dat hij niet kon zeggen in hoeverre het telegram een fundamentele verande ring in de houding van Peking inhoudt. India zal zich tegen elke nieuwe agres sie van de zijde van communistisch Chi na, dat enkele Indische gebieden bezet houdt, verzetten, aldus Nehroe. Hij sprak de hoop uit, dat India nooit zijn toevlucht tot militaire operaties zal behoeven te ne men. LONDEN (UPI) De dertigjarige Duits-Canadese fotograaf Podola zal woensdag in hoger beroep terechtstaan voor het Hof van Appèl voor strafzaken te Londen. President van het hof is Lord Parker. Hij wordt geassisteerd door vier rech ters van de Queens Bench. Voor de kroon zullen de procureur-generaal, Sir Reginald Manningham Buller, en Maxwell Turner als aanklagers optreden. Podola zal wor den vertegenwoordigd door F. H. Turner, ook van dc „Queens Bench". BERLIJN (UPI) Wilhelm Pieck, de president van de Oostduitse Democrati sche Republiek, is zeer waarschijnlijk voor het laatst in het openbaar opgetreden. Hij verscheen woensdag in een zorgvuldig ge- regisseeerde nieuwsuitzending op de tele visie. Gedurende de vijf minuten, welke Pieck voor de camera's verscheen zei hij geen woord. Evenmin liet de cameraman een „close-up" van de president zien. Het programma was op de filmband vastge legd. Deze vertoning bevestigt de algemene indruk dat de 84-jarige communist hulpe loos is en nog maar wat kan mompelen. Zijn laatste redevoering hield hij op nieuwjaarsdag 1957 via de radio, sprekend met veel p; uzes. Hij was toen juist uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. Men neemt aan dat hij sindsdien te ziek is om nog op reis te gaan. Hij verblijft altijd in zijn officiële residentie, het Niederschönhau- sen paleis, dat 200 jaar geleden voor de vrouw van Frederik de Grote, Elisabeth, werd gebouwd. Hij was zelfs te ziek om voor het parlement te verschijnen toen hij in oktober 1957 tot president voor het le ven werd benoemd. PEKING (UPI) Het persbureau Nieuw-China heeft bekend gemaakt, dat het „gemachtigd" is te verklaren, dat de beweringen dat de ambassade van de V.A.R. in Peking onder speciaal toezicht is geplaatst door de Chinese autoriteiten en dat de ambassadeur van communistisch China in de V.A.R. opdracht zou heb ben ontvangen naar Peking terug te keren om rapport uit te brengen, vals zijn. Voorts werd ontkend, dat India ge- intimideerd wordt en dat China aan de Birmese grens gevechten heeft ontketend. Deze berichten in het Egyptische dagblad Al Ahram en andere kranten missen elke fundering, aldus het persbureau. Nieuw-China vertelde, dat de Chinezen het volk van de V.A.R. en van andere Aziatische en Afrikaanse landen vriend schappelijk gezind zijn, en dat de pogin gen „in de kranten van de V.A.R." om tweedracht te zaaien stellig zullen misluk ken. Aan deze kranten wordt geadviseerd de vriendschap tussen China en de V.A.R. te behoeden en onmiddellijk op te houden geruchten en leugens te verspreiden. Nieuw-China nam er nota van, dat func tionarissen van de V.A.R. recepties van de Chinese ambassade in Cairo en Da mascus hebben geboycot en dat de critiek op de redevoering, die de Syrische com munist Kaled Bagdasj onlangs in Peking heeft gehouden, slechts een voorwendsel was voor een anti-Chinese campagne. In het afgelopen weekeind is het in de Nieuw-Guinese Baliemvallei gekomen tot ongeregeldheden, waaYbij waarschijnlijk tientallen personen zijn gedood en ingrij pen van het bestuur noodzakelijk was. Het dir£ctpraat Nieuw-Guinea. van het minis terie van Binnenlandse Zaken ontving don derdag een telegram van het bestuur in Hollandia, waarin over het gebeurde het volgende werd medegedeeld: Tegen het einde van de vorige week ging onder de groep Mukoko's, die dicht bij de bestuurspost in de Baliemvallei woont, het gerucht dat een van haar hoof den te zamei' met een aantal vrouwen op doorreis naar het zuiden van de vallei door leden van de Asolokowals zou zijn ver moord. Het is volgens de autoriteiten in Hollandia niet uitgesloten, dat dit ge rucht door een aantal Mukokokrijgers, die ontevreden waren over de vrede die het bestuur in het gebied tot stand gebracht heeft, verzonnen was, met het doel de strijd weer te laten ontbranden. In ieder geval is achteraf gebleken dat het gerucht onwaar was. Gebruikmakend van de omstandigheid dat de bestuurscontroleur op dit tijdstip op rondreis was om de vrede te besten digen tussen de Asolokowals en de Wetti- po-Heselo's. verder in het zuiden, trok een groep Mukoko's naar het Asolokowals- gebied en doodde een aantal vrouwen en kinderen De overvallers hadden hierbij vrij spel, daar het grootste gedeelte van de Asolokowal-mannen naar het Wettipo- Heselogebied was vertrokken in verband met de vredepogingen van de controleur. De Asolokowals wreekten zich bij het vernemen van de moord door een aantal Mukoko's te doden. Hoewel het nog te vroeg is om uit de verwarde geruchten en berichten op te maken hoeveel doden bij deze ongeregeldheden zijn gevallen, wordt het aantal slachtoffers gesteld op enkele tientallen. Het bestuur heeft onmiddellijk ingegre pen en de personen, die betrokken waren bij de overval, gearresteerd. Er zijn pa trouilles uitgezonden om verdere gevech ten te verhinderen. De resident van Hollandia heeft zich naar de Baliemvallei begeven om een onder zoek in te stellen. VIENTIANE (Reuter/AFP) De UNO zal haar vertegenwoordigers in Laos houden in afwachting van de verdere ge beurtenissen, zo is van doorgaans welin gelichte zijde te Vientiane vernomen. Se cretaris-generaal Hammarskjoeld heeft, naar verluidt, dit aan de subcommissie van de Veiligheidsraad laten weten, die op het ogenblik in Laos een onderzoek in stelt. Men verwacht, dat de vier voornaamste leden van dit orgaan in het begin van de komende week naar New York zullen gaan om hun eerste rapport in te dienen bij de Veiligheidsraad. (UPI) De commissie is van een bezoek aan de residentie Loeang Pra- bang in de hoofdstad van Laos, Vien tiane, teruggekeerd. Zij heeft gesproken met soldaten, die in de strijd tegen de Pathet Lao zijn gewond en vluchtelingen uit dorpen, die in handen van de opstan delingen zijn. (Reuter) De guerilla-activiteit in Laos toonde woensdag tekenen van ople ving, juist op de tijd dat de UNO-commis- sie het einde van haar missie voorbereid de. Westelijke militaire waarnemers in Vientiane zagen reden tot ongerustheid omdat de rebellen naar hun overtuiging in staat zijn op elk teken de aanvallen te hervatten. FRANKFORT (UPI) In Frankfort is een proces begonnen over het Ujden van een joods gezin, dat door me deburgers dicht naar een bankroet is ge dreven. De 12 beklaagden, inwoners van het dorp Köppern in het Taunusgeberg- te, worden beschuldigd van belediging en mishandeling van Kurt Sumpf, 36, een vroegere caféhouder van Köppern. Dit proces is een uitvloeisel van incidenten, die Sumpf er toe brachten zijn café met aanzienlijk verlies te verkopen en Köp pern te verlaten. Als kind verliet Sumpf met zijn vader Duitsland, om aan de naziterreur te ont snappen. Hij bracht de oorlog in Israel door, dienend als Brits zeeman. Hij keer de in 1958 met zijn vrouw Margot en zijn zoon Peter terug. Met geld, dat hij van de Joodse raad had ontvangen en met zijn spaarduiten begon Sumpf een café. Zijn moeilijkheden begonnen zodra de bevol king ontdekte dat Sumpf een Jood was. De rechtbank van Frankfort zal zich van daag met vier uit een hele rij incidenten bezighouden. Het eerste deed zich in ok tober 1958 voor. Caféhouder Sumpf had twee mannen bevolen te vertrekken toen zij ruzie zochten met andere bezoekers. „Smerig zwijn" en „vuile Jood" waren toen wel de minst ernstige scheldwoorden die Sumpf en zijn gezin te horen kregen Twee weken later werden Sumpf en zijn vrouw door een groep van vier man be ledigd, gemolesteerd en gewond. Soortge lijke incidenten deden zich in november en december van het vorig jaar voor. Sumpf heeft ook verklaard, dat op zekere avond op hem geschoten Is en zijn vrouw toen in het gelaat is gestompt. Andere in cidenten, die in het proces aan de orde komen, betreffen het breken van ruiten en drinkglazen en het kwellen van het zoontje van Sumpf door medescholieren Sumpf gaf zich eindelijk gewonnen en ver liet Köppern. Aanvankelijk besloot hij zich als taxi-chauffeur in Frankfort te vesti gen, maar thans heeft hij emigratieplan nen voor Amerika. PARIJS (UPI) Het links-georiënteer de Franse weekblad „L'Express" heeft een ooggetuigeverslag gepubliceerd van mishandelingen en martelingen van poli tieke gevangenen in Algerije. De auteur is Jean Farrugia, een oud-verzetsstrijder en oud-gevangene van het concentratie kamp Dachau. Als militant lid van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) en de Algerijnse communistische partij (P.C.A.) bracht hij vijf maanden in de gevangenis van Berrouaghia door. Het artikel, dat twee pagina's beslaat geeft een gedetailleerd beeld van de ruw heid en het sadisme van de „kapo's" (ge vangenen die met bewakingsdiensten zijn belast), het smerige voedsel, de erbarme lijke woongelegenheid en gevallen van zelfmoord en krankzinnigheid. Het artikel is slechts opgenomen in de editie voor Frankrijk. De hoofdredactie van „L'Express" motiveert dit aldus: „Het is noodzakelijk dat de Franse publie ke opinie kennis neemt van alle aspecten van de oorlog in Algerije. Dit document zal niet worden afgedrukt in de edities voor Noord-Afrika en het buitenland. Dit is een probleem dat door Fransen onder ling moet worden opgelost." Een woordvoerder van het ministerie van Justitie verklaarde dat het artikel reeds enkele maanden geleden verscheen in het pro-communistische blad „La Dé- fense" en dat de auteur een communist is. „De minister (van Justitie) Michelet, zelf een oud-gevangene van Dachau, heeft een onmiddellijk onderzoek gelast naar de waarheid van de beschuldigingen. Dit on derzoek is nog niet voltooid." Niettemin voegde de zegsman er aan toe dat „vele" beschuldigingen onjuist en onwaar zijn. Per ongeluk Soldaten van het Vreemdelingenlegioen hebben woensdagavond bij Bedrabine per ongeluk de verloofde van een Franse offi cier doodgeschoten. De officier bracht zijn verloofde Maria Puig per auto thuis. Toen hij op de donkere weg gebarende figuren zag opdoemen drukte hij, in de veronder stelling dat het opstandelingen waren, op het gaspedaal. De légionairs die het ver keer controleerden vonden dat verdacht en openden het vuur. Het meisje was op slag dood, haar verloofde bleef ongedeerd. FRANKFORT (UPI) - Bedelen is in de laatste jaren in Duitsland een subtiele bezigheid geworden. De ouderwetse be- delaar-met-de-hoed-in-de-hand, die steeds door de politie belaagd werd. is verdwe nen. Slimme lieden zijn voor hem in de plaats gekomen. Zo is het verhaal bekend geworden van de „arme oude baas", die in een drukke straat naar een verloren geldstuk zocht. Voorbijgangers hielpen zoeken en stopten de man zo veel toe, dat hij elke avond met een gulden of veer tig naar huis ging. In München werd een andere tactiek ge volgd. Daar ging de moderne bedelaar van deur tot deur, een overhemd vra gend teneinde ergens te kunnen sollicite ren. Huisvrouwen, vaak tot tranen ge roerd, gaven overhemden, schoenen, of een compleet kostuum. De goederen wer den te gelde gemaakt. In Frankfort had een bedelaar zijn standplaats bij een gat in het trottoir, waarin hij zijn been kon steken. „Nie mand heeft ooit ontdekt dat ik 's morgens mijn linker been en 's middags mijn rech ter been kwijt was", heeft hij verklaard. En dan zijn er de bedelbrieven, die vaak psychologische meesterstukjes zijn. Een tak van deze „kunst" is de uitvoerige brief, vaak naar het buitenland, waarin paketten voedsel, kleding en andere za ken voor de behoeftigen worden gevraagd. Sommige bedelaars worden rijk en rij den zelfs in hun eigen auto, die zij voor zichtig uit het zicht parkeren, alvorens in hun „werkkleding" te duiken. De man, die echter geen oude kleren behoefde te dragen, was de keurige heer, die met een voorraadje vrijwel waarde loze maar aantrekkelijk glinsterende ringen te vinden was op plaatsen waar welgestelden zich plachten op te houden. Wanneer een goed-geklede man of vrouw hem passeerde, holde hij die achterna en vroeg of deze misschien een ring verloren was. Vaak werd dat beaamd en werd de „vinder" beloond. Dit speculeren op de menselijke natuur zat goed. Gewoonlijk had de beloning meer waarde dan de ring vertegenwoordigde. Zondag 11 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. DeRank, 10 uur: me juffrouw G. de Wilde, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdkapel, 10 uur: de heer Remiëns. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Petrakerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Gerei'. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. G. Visée. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. M. Vlietstra. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste Dagen, Cultureel Ge bouw, 17 uur: dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers. Woens dag 9 uur:- heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan; 20 uur: openbare samenkomst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk; 11.15 uur: zondagsschool. Jehovah's Getuigen, Cultureel Centrum, 19 uur: wachttorenstudie over: In de hui dige behoeften van de schapen voorzien. Oud Geref. Gemeente, maandag 19.30 uur: ds. L. Gebraad. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Dickhout; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. G. H. Homans. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. G. Nijenhuis. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel Vai-eniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: rev. R. A. Miller; 19 uur: Jb Kleyn Haneveld; 11.45 uur: kin dersamenkomst; 19.45 uur: bijbelbespre king; zaterdagmiddag 16 uur: openlucht samenkomst op Marktplein, spreker Th. Dikkes. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.45 uur:„ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: jeugddienst, dr. H. van der Loos. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: J. van Gijs. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood; 17 uur: ds. C. Meijer. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Jb. Kleyn Haneveld. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Vrjje Evangelische Gemeente, 9 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. G. van Schuppen. Irenekapel, 10 uur: ds. G. van Scnupperi. De' Opgang, 10 uur: ds. W. Oorthuys: Oostérwijk, 10 uur: ds. F. P. Salverda. Jeugdkapel „De Opgang", 10 uur: heer A. Boer. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsselaan, 10 uur: W. Leerink. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Ileils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianakerk, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19.15 uur: ds. Joh. Brons geest. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 uur: ds. Joh. Knol; 17 uur: ds. A. C. van Nood. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; jeugddienst 10.30 uur: voorg. mevr. Salm. Duinenbosch, 9.00 uur: ds P. Salm. FRANKFORT (UPI) De droogte moeilijkheden in West-Duitsland duren thans tien weken. Slechts aanhoudende re genval in de komende twee maanden kan, naar de mening van landbouwdeskundigen in Neder-Saksen, een ramp voorkomen. Het water in de rivier is nu wat gezakt en door het opblazen van rotsgedeelten heeft men de waterdruk op een aarden wal, die een aantal boerderijen beschermt, kunnen verminderen. Voor een afdoende beveiliging van de omgeving van de ri viermond zal een bedrag van miljoenen kronen nodig zijn. Van de 300.000 natuurlijke bronnen in Neder-Saksen zijn er 220.000 geheel opge droogd. Het water is gerantsoeneerd en kost 20 pfenning per emmer Ook in ande re plattelandsgebieden heeft de overheid rantsoenering van het water ingevoerd. In het Taunusgebergte rond Frankfort heeft het Amerikaanse leger tankwagens beschikbaar gesteld om de dorpen, die op bronwater aangewezen zijn, van water te voorzien. De grond is zo droog, dat bij eventuele vorst uitsluitend de bovenlaag zal bevrie zen: er is tot diep in de grond absoluut gee water, waardoor de vorst geen vat kan krijgen. BLANTYRE, Nyassaland (UPI) De politie van de Britse kolonie Nyassaland zal met meer dan duizend man van alle rangen worden uitgebreid en alle politie posten in het land (driekwart de opper vlakte van Engeland) zullen een onder linge radio-verbinding krijgen. Dit is door de minister van Financiën Henry Phillips bekend gemaakt in zijn begro tingsrede. De maatregelen zijn een uit vloeisel van de wanordelijkheden, die in het voorjaar hebben plaats gehad en wel ke troebelen geleid hebben tot afkondiging van een noodtoestand. Phillips verklaarde, dat de onprettige maanden welke Nyassaland heeft door gemaakt, voor de regering de noodzaak toonden de politie en het bestuur verder te versterken. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. C. Remijn, oogstdienst; 19 uur: ds. A. A. Wildschut. Musis Sacrum, 10.15 uur: ds. J. H. Klein Wassink. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. J. C. Maris; 15 uur: ds. L. S. den Boer. Geref. Kerk (afgescheiden), 10 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15.15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. Kinderdiensten Insingerschool 10 uur; Comitéschool 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Bethle- hemschool 10 uur. Ger. zondagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht 12.15 uur. Chr. Ger. zondagsschool „Philippus", consistorie 11.45 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12 uur. Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, 10 uur. Ger. Evang. zon dagsschool, Gx-oen van Prinstererschool, 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondags school, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emrnaschool 10 uur, Theo Thijssenschool 10 uur. Gei', zondagsschool, gebouw De Lariks, 11 uur. Ger. Evang. zondags school, Ossendorpschool, 10.30 uur. Doopsgezinden, West-Hilldienst voor kinderen van 6—8 jaar, Abelenstraat 1, 10.30 uur. Driehuis-Velsen Dorp: Ned. Herv. zondags school, Marie Boreelschool, 10 uur; Wijk- gebouw Torenstr$at, 12 uur. Doopsge zinden, West-Hilldienst, 46 jaar, De Savornin Lohmanlaan 21, 10.30 uur; Doopsgezinde zondagsschool, 812 jaar, Kriemhilde, 10.30 uur. Santpoort: Ned. Herv. zondagsschool, Jeugdhuis 512 jaar, 10 uur. Kinderkerk, kerk 11.30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. zondagsschool, school aan de Banjaartstraat, 12.15 uur; school aan de Langeveldstraat 12 uur. Ger. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. Jeugddienst in Hervormde kerk Zondagavond 11 oktober vindt in de Ned. Hei-vormde Kerk te Heemskerk een jeugd dienst plaats, waarin zal voorgaan ds. Joh. Bi-onsgeest uit Haarlem. Voorts verlenen medewerking het Open Deur-zangkoor en mej. B. Swalve organiste. NORTH BRUNSWICK (AFP/Reuter) Tenminste tien personen hebben het leven verloren, toen gistermorgen in een dichte mist een autobus met studenten in botsing kwam met een tankauto met ben zine. De brandstoffentank van de bus ont plofte, waardoor het merendeel van de in zittenden door vlammen werden ingesloten. Door het vuur explodeerde later ook de tankauto. Ruim tien studenten werden met ern stige brandwonden naar een ziekenhuis- overgebracht. (Van onze correspondent in Stockholm) Zweden zal gaan deelnemen aan het on derzoek van de ruimte. Men wil starten met projectielen, die tot maximaal 200 kilometer hoogte zullen komen. Een com missie van wetenschappelijk onderzoek, onder voorzitterschap van prof. Lamek Hulthén heeft nauwkeurig de problemen omschreven, die het eerst zullen worden aangepakt. Als centrum van het ruimte onderzoek en als plaats van de nieuwe x-uimtevaai-t-bibliotheek wordt Stockholm genoemd. Het zijn vooral de meteorologen, die graag twee vragen benatwoord zouden willen zien, namelijk: Wat zijn de wolken, die men vooral 's zomers op grote hoogte 80 km kan zien? Hoe ontstaan de temperatuurverschillen, welke op 30, 40 of 50 km hoogte kunnen worden aangetroffen? Voorlopig evenwel wil men het onder zoek zoveel mogelijk coördineren, omdat een veelzijdige aanpak financieel nog on mogelijk is. CAIRO (UPI) Volgens het Egyptische weekblad „Akher Saa" worden de com munistische partijen in de Arabische lan den door China geleid en gefinancierd. Dit zou speciaal het geval zijn in Irak. In ja nuari zou Peking 200.000 dinar aan goud naar de ambassade in Bagdad hebben ge zonden. „De staf van de ambassade be staat uit ongeveer 800 man. Voor het grootste deel officieren van de geheime dienst en leden van het Chinese partijse cretariaat. Boeken, klandestiene pamflet ten en aanplakbiljetten van de Iraakse communistische partij worden in de Chi nese ambassade gedrukt", aldus „Akher Saa". Zoals bekend vormde een rede van de Syrische communistenleider Kaled Bag dasj in Peking de aanleiding van de hui dige verslechtering der betrekkingen tus sen China en de Verenigde Arabische Re publiek. In Purmerend is donderdag de 10.000ste inwoner geregistreerd. Het is Adriana Anna Wilhelmina Velzeboer, dochter van de familie R. Velzeboer-Poel. Burgemees ter mr. R. Kooiman overhandigde de va der een spaarbankboekje met f 100 op naam van zijn dochter en een zilveren beker met het stadswapen. Purmerend telde drie jaar geleden 7500 inwoners. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen theo logie: S. Kistemaker. Hamilton (Canada) en ds. V H. Schippers, Hillegom. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde L. Bakema, Haarlem. Delft. Propaedeutisch examen bouwkundig in genieur: C. Arglo, J. Brakel en J. J. M. de Weiier, tllen te Haarlem: H. van Willigen, Aerdenhout. Propaedeutisch examen werktuigkundig inge nieur: H. D. F. Bagmeijer, G. B. Geerdink. M. E. J. Goedemans en J. J. de Jong, allen te Haarlem.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17