Eisenhower past Taft-Hartley- Wet toe op staalstaking Conservatief overwicht in het Lagerhuis bedraagt 102 zetels Kwestie-Tibet op UNO-agenda MORRIS "before youêuif! „VAN LOON" COIFFURES DE VRIES HET WEER Over een week wordt werk hervat zetelaantal zes gebleven Liberale stemmen verdubbeld, „TER CLEEFF Stemonthoudingeri van Frankrijk en Zuid-Afrika Citroen-specialisten Het woord is aan In de krant van heden: De loonsverhogingen en de loongrens Minister vraagt advies H. H. WERKGEVERS Eerste oktoberweek had augustustemperatuur Vannacht enige regen Oude Welf brug nog in A msterdams gratie Labour afgedaan? Om de hand des konings Telegram Vakcentrales aan Stichting van de Arbeid „Met lachen alleen kom je er niet" is nu eenmaal beter ajj iv J. y 5 y 4 4 e JAARGANG NUImiul., - Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I sb Bgra sgj j3TiaJi 4^8 M e® IA jÉfT^Jr 4ë4SR|k J|h Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. ZaL 9-1 uur. 1 T j F*^" 88 2b (lil i i ÉTil Él ll li Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jfjg Jg Jy i^^fL JL JL J- TmiflL JL JL tfel franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gk^rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR BETER SCHILDE R W E R K Kleverlaan S2 - Tel. 60985 - Haarlem- NEW YORK (Reuter en ÜPI) De agendacommissie van de Algemene Ver gadering van de UNO heeft vrijdag beslo ten de kwestie-Tibet op de agenda te plaatsen. De stemming was elf vóór, vijf tegen en vier onthoudingen. Tevoren had de Ierse minister van bui tenlandse zaken, Aiken, een lang pleidooi voor de Iers-Maleise resolutie over Tibet gehouden, waarin hij erop wees, dat de Dalai Lama en de zijnen mogelijk bewij zen zouden kunnen leveren van ernstige schending der rechten van de mens in Ti bet. Aiken was zich er terdege van bewust dat een resolutie weinig kans zou hebben gehoor te vinden bij de Chinese regering, maar achtte dit nog geen reden voor de Assemblée om geen oordeel over de kwes tie uit te spreken. Aiken betoogde, dat de volkerenorgani satie haar verantwoordelijkheid zou nege ren als er geen discussie zou komen en wees in dit verband op andere uitspraken van de Algemene Vergadering over ver krachting van de rechten van de mens, „zoals de rassenkwestie in Zuid-Afrika". Deze opmerking van Aiken vond een felle bestrijder in de Zuidafrikaanse minister Louw, die van „een belediging jegens Zuid-Afrika" gewaagde en de vergelijking zeer misplaatst noemde. De Russische gedelegeerde Koeznetzov beschuldigde in de scherpste Sovjet-rede sedert Kroesjtsjevs bezoek aan Amerika de V.S. van gebruikmaking van het Tibe taanse vraagstuk in de UNO voor inten sivering van de koude oorlog. Frankrijk verklaarde uit „principiële i-edenen en wegens juridische vraagte kens" zich van stemming te onthouden. De afgevaardigde van nationalistisch China, dr. Tingu F. Tsiang, zeide vóór behandeling te zullen stemmen hoewel zijn regering Tibet als een deel van Chi na beschouwt. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Eric Louw zeide, dat het ver zoek van Ierland en Malaya een schen ding van het Handvest van de UNO lijkt doordat het inmenging in de binnenland se aangelegenheden van een ander land betekent. De delegatie van Zuid-Afrika zal zich van stemming onthouden tot de sta tus van Tibet is geregeld. De tegenstemmers waren Indonesië, Li beria, Roemenië, Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie. Birma, Frankrijk, Marokko en Zuid-Afrika onthielden zich van stem ming. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Advertentie Bloemendaal. Tel. K 2500 - 51301 D r. A. M. M e e r 1 o o Luisteren is voor velen: korzelig wach ten tot de ander ongeveer is uitge sproken. President Eisenhower heeft gisteravond besloten tot toepassing van de Wet van Taft en 'Hartley om de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie die al 86 dagen in staking zijn, weer aan het werk te krijgen. De president verklaarde dat optreden nodig is om dat voortzetting van de staking het nationale heil en de veiligheid in gevaar zou brengen. „Het nationale belang vereist een onmiddellijke hervatting van de produktie in deze uiterst be langrijke industrie". De eerste stap krachtens de TaftHartley wet bestond uit de vorming van een Raad van Onderzoek welke de president verslag zal uitbrengen. De volgende stap zal zijn een verzoek om een gerechtelijk bevel aan de stakers om het werk te hervatten. De wet voorziet in een „afkoelings periode" van tachtig dagen, waarin regeringsbemiddelaars zullen meewer ken aan de oplossing van het conflict tussen werkgevers en werknemers. De door Eisenhower ingestelde Raad van Onderzoek zal voor volgende week vrijdag verslag moeten uitbrengen. Men verwacht dat de staking dus zeker nog een week zal duren. Overigens duurt het minstens vijf weken voor de hoogovens, die in de afgelopen maanden geheel zijn afgekoeld, weer volledig in werking zijn. De voorzitter van de Bond van Staalarbei- ders verklaarde vrijdagavond, dat het toepassen van de Taft-Hartley Wet niets permanent kan regelen en dat integendeel wellicht het wederzijds vertrouwen en de goede betrekkingen die voor de verhou dingen in de staalindustrie kenmerkend waren, volledig zullen worden teniet ge daan. President Eisenhower zei dat 85 percent van de staalfabrieken is gesloten. Meer dan 500.000 arbeiders in de staalindustrie en ongeveer 200.000 arbeiders in verwan te industrieën zijn van hun normale bron van inkomsten verstoken. De huidige staalvoorraad is klein en de hervatting van de volledige produktie zal enige we ken vergen. Daarom is spoedige hervat ting van het werk onontbeerlijk om de ge varen voor de economische gezondheid van het land af te wenden, aldus de pre sident. De dienst speciale zaken te Iiarrisburg in Pennsylvania heeft meegedeeld, dat cir ca 60.000 staalarbeiders in deze staat, die hun spaarcenten hebben opgemaakt, om ondersteuning hebben gevraagd. De Amerikaanse havenarbeiders die se dert 1 oktober in staking zijn geweest, heb ben vrijdagochtend het werk hervat. De hervatting van de werkzaamheden is ge schied op last van vakbondsleiders nadat een rechtbank de regering had gemach tigd de stakende arbeiders op grond van de Wet-Taft-Hartley te verplichten het werk te hervatten. De arbeiders mogen op grond van deze wet in de eerstkomen de tachtig dagen niet in staking gaan. Advertentie Terug uit Parijs met de nieuwste modekapsels La Ligne „Cygne" Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Internat, atletiekwedstr., Filmvenster, Artiestencafé. Sport. Bekiik het vorstelijk met T.V. van KEIZER, Plein 1945 no. 54, Telefoon 4516. pag. \Veerrapporten J, 2 Economisch nieuws 2 Taal-laria 3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Opera 4 Agenda 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 8 Film 6 Beurs 8 Kerkelijk Leven 9 Filatelie 9 Op en om Het Binnenhof9 Kinderpostzegels 9, 11 Opmars naar de galg"11 Kerkdiensten17 Erbij 13 tot 17 Sport 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". Een uitzonderlijke mededeling voor de tijd van het jaar en een teleurstellende voor vele jeugdige supporters en beoefenaars van het voetbalspel: ter rein afgekeurd wegens droogte! De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de Sociaal-Eco nomische Raad op korte termijn advies gevraagd over te treffen tijdelijke voor zieningen in verband met incidentele over schrijding van de loongrens als een gevolg van de recente loonontwikkeling. Verscheidene werknemers die door loonsverhogingen de loongrens van 6900 overschrijden zouden genoodzaakt wor den hun verplichte ziekenfonds verzeke ring te beëindigen. De Ziekenfondsraad heeft de staatssecretaris gevraagd voor lopig, in afwachting van een beslissing om trent de loongrens, de verplichte zieken fondsverzekering voor deze werknemers te handhaven. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn gehouden vergadering besloten de adviesaanvrage van de staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die het vraagstuk van de loongrens voor de ziekengeld- en ziekenfondsverzekering in onderzoek heeft. De S.E.R. heeft de com missie verzocht een preadvies uit te bren gen, zo mogelijk voor de op 13 november te houden vergadering van de Raad. Advertentie Advertentie Met LUNCHPAKKETTEN van CAFETARIA SC HAG EN is uw personeel meer dan tevreden. BIK EN ARNOLDKADE 43 - 44 - TEL. 6564 (Van onze weerkundige medewerker) De gemiddelde maximumtemperatuur in deze eerste oktoberweek was in Haarlem 21,4 graden Celsius, een gemiddelde dat overeenkomt met het normale cijfer van de gemiddelde maximumtemperatuur van augustus. Ons land heeft deze week al enkele da gen met maxima van 23 a 24 gr. C. tot de warmste van Europa behoord. Opvallend is, evenals in september, het zonnige weer. Zo werden in De Bilt ruim 80 uren zon geregistreerd. In de record-sombere ok tober van 1900 slechts 45. Verleden jaar leverde de hele oktobermaand nog geen 80 uren zon op. De kans lijkt groot dat er nog een zon nig en droog weekend aan de al bijzondere lange reeks (van begin mei) zal worden toegevoegd. Dat is een meteorologische bij zonderheid, die geschiedenis gaat maken. Ook het peil van de Rijn kan het komende weekend de record-lage stand van 1947 gaan breken. Ook het feit dat het Noord zeewater nog een temperatuur van bijna 17 gr. C. heeft en er 's middags nog zwem mers zijn mag voor oktober een bijzonder heid worden genoemd. En.het einde is nog niet in zicht. De stormdepressies hebben zich in de rich ting van IJsland en Groenland terugge trokken, zodat de hogedrukgebieden bo ven het continent voorlopig nog niet wor den aangetast. Verwachting tot morgenavond: In hoofdzaak vannacht plaatse lijk enige regen. Morgen opkla ringen. Overwegend matige wind aanvankelijk zuidoostelijk, later ruimend naar zuidwest. Iets lagere middagtemperaturen. Volledige weel-rapporten op pagina twee. In Amsterdam zijn de oude welfbrug- gen nog niet uit de mode. Over de Nieuwe Prinsengracht gaat men nu zo'n brug aanleggen, waartoe eerst de oude, ijzeren brug is afgebroken. Be gin 1960 hoopt men met de bouw gereed te zijn (Van onze correspondent in Londen) De Britten hebben Macmillan gegeven waarom hij gevraagd heeft: een over weldigende conservatieve meerderheid. De einduitslag zal er zo goed als zeker als volgt uitzien: conservatieven 366 zetels, Labour 258 en liberalen 6. De conservatieven veroverden 29 nieuwe districten en verloren er 6, Labour verloor 28 districten en veroverde er 5. De liberalen verloren een district en wonnen een ander, zodat hun aantal in het Lagerhuis gelijk blijft. Hun stemmenaantal, dat thans anderhalf miljoen bedraagt, is daarentegen verdubbeld. In elf dis tricten werden de liberalen achter de conservatieven de tweede partij in plaats van Labour. Voor een partij die zich zolang in de achterhoede heeft bevonden, is dit een opmerkelijk resultaat. In percentages liepen de twee grote par tijen beiden terug. De conservatieven ver wierven 49,4 percent van het stemmento- taal, 0.3 percent minder dan in 1955. La bour kreeg 44,1 percent of 2,3 percent min der, terwijl de liberalen stegen met 3.1 tot 5.8 percent. Het aantal totdusver uit gebrachte stemmen bedraagt: conserva tieven 13.679.925, Labour 12.178.036, Libe ralen 1.640.752. De communisten kregen 30.897 stemmen. In het tegenwoordige Britse kiesstelsel kunnen de liberalen uiterst moeilijk zetelwinst maken. In de twintiger jaren wist de toenmalige kleine Labourpartij de liberalen, die destijds zeer machtig waren, ondanks dezelfde handi cap op den duur te overvleugelen. Dit pro beren de liberalen thans met Labour te doen. Zij beschouwen hun succes als het positieve begin van een nieuwe politieke ontwikkeling. Ze willen trachten de kie zers de gelegenheid te geven op een libe rale kandidaat te steunen. De partij is ech ter niet rijk genoeg om een landelijke cam pagne te bekostigen, vandaar dat de libe ralen zich op één derde van de districten concentreerden. Bij de vorige verkiezin gen in twee derden. Zij verloren het ander half jaar geleden bij de tussentijdse ver kiezing op de conservatieven veroverde Torrington in Devon, zodat Bonham Car ter, kleinzoon van de beroemde liberale premier Asquith, uit het Lagerhuis ver dwijnt. Zij wonnen de zetel Noord-Devon. Het zal niet gemakkelijk zijn een geheel afdoende verklaring te vinden voor de overweldigende doorbraak van de conser vatieven. De tegenwoordige welvaart is een uiterst belangrijke factor geweest, als mede het feit dat Macmillan de verkie zingsdatum op meesterlijke wijze heeft gekozen. Met het oog op de komende top conferentie voelen weinigen voor een plot selinge koers- en persoonsverandering. Een andei-e reden is, dat Labour's pro gramma ver beneden de maat is geble ven. Hierover maken niet alleen* de socia listen zich bezorgd, maar ook sommige hunner verklaarde tegenstanders. Het is voor een democratie een ongezon de toestand, wanneer er altijd eenzelfde soort regering uit de bus zou komen. Het twee partijenstelsel kan alleen functione ren, indien van tijd tot tijd de wacht kan worden afgelost door een bekwame oppo sitie en er voor de kiezers werkelijk de mogelijkheid bestaat een gelijkwaardige andere regering aan te wijzen. De liberalen hopen eens een aanvaard bare „tweede keus"-partij te worden, nu Labour, geremd door inwendige strubbe lingen en haar merkwaardige samenstel ling met de overheersende positie van de vakbonden, ongeschikt voor de opvolging is bevonden. Het was een bitter ogenblik voor de Labourleider Gaitskell, toen hij gistermid dag op een persconferentie over zijn neder laag moest spreken. Hij deed dit op een beheerste waardige wijze, maar het was Tijdens een bezoek van koning Boude- ivijn aan Neuville-Sous-Huy brak een jongetje door de afzetting heen om zijn koning de hand te reiken. Namens de besturen van de drie vakcen trales N.V.V., K.A.B. en C.N.V. is het vol gende telegram aan de Stichting van de Arbeid verzonden: In verband met de door de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid genomen beslissing van 5 oktober met betrekking tot een nadere verduidelijking van enkele punten van de aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars be treffende meer differentiatie in de arbeids voorwaarden, verzoeken wij u dringend met spoed een bestuursvergadering van de Stichting van de Arbeid bijeen te roe pen. hem aan te zien hoe deze dag hem ge schokt had. Hij zei dat er geen sprake is van een politieke aardverschuiving of van een catastrofe, maar slechts van een te genslag. Wat ook de oorzaak mag zijn, er is volgens hem geen sprake van apathie. Het was een vurige campagne, de beste die hij zich herinneren kan. De veldslag is verloren, zei hij, maar de strijd gaat door. Wij zullen net zo lang aanvallen tot wij winnen, voegde hij er aan toe. Het klonk dapper, maar op dit ogenblik weinig overtuigend. Hij zei ook dat Labour's po litiek de juiste is, maar hij gaf toe dat Labour gefaald heeft de kie zers hier van te doordringen. Op nieuw is gebleken dat Labours nederlaag voortvloeit uit innerlijke zwakte. De ge matigde Gaitskell heeft getracht de socia listische beweging naar een middenkoers te sturen, maar het resultaat was een hoogst gebrekkig en doorzichtig compro mis, een soort van politieke hutspot waar in de kiezers onmogelijk vertrouwen kon den stellen. Labour zal ongetwijfeld een diepgaand gewetensonderzoek moeten in stellen, wil het niet tot botsingen en scheu ringen komen. Duidelijk is wel dat een nieuw tijdvak in Labours geschiedenis zal aanbreken. Sommigen dringen er op aan dat Labour en de liberalen een verenigde oppositie onder Gaitskells leiding zullen vormen. Vroegere nederlagen van Labour werden geweten aan ondoelmatige orga nisatie en aan de wilde uitspattingen van de linker vleugel. De organisatie werd ver volmaakt en links het zwijgen opgelegd, maar het mocht niet baten. De midden groep, welke het vlak na de oorlog, ver armd als zij was, met Labour had gepro beerd, veiTnochten de socialisten niet blij vend aan zich te binden. Een aantal kie zers keerden naar de conservatieven terug, anderen zochten heil bij de liberalen. La bour verloor niet alleen deze stemmen maar slaagde er evenmin in aantrekkings kracht uit te oefenen op het linkse senti ment. Al was de opkomst twee percent groter dan de vorige keer, toch bleef vrijwel twintig percent van de kiezers thuis. Nu Labour in het Lagerhuis voorlopig buiten spel staat, zal de strijd aan het vakbond front waarschijnlijk scherper worden. Ook Gaitskells leiderschap zal ongetwij feld door de partij onder ogen worden ge zien. De veteraan Herbert Morrison, wie voor de B.B.C.-televisie naar zijn oordeel werd gevraagd, liet duidelijk merken dat hij Gaitskells verkiezingstactiek aller minst kon bewonderen. Labour zal de li berale herrijzenis zeker niet kunnen ne geren, alleen al door het feit dat de libe rale kiezers voor elke stem, die zij de conservatieven afhandig hebben gemaakt, Labour er drie ontnamen. Het geeft te den ken dat de Labourpartij in de 59 jaar van haar historie er slechts eenmaal tn geslaagd is, namelijk in 1945, een behoorlijke zelf standige meerderheid te krijgen. Selwyn Lloyd, de minister van Buiten landse Zaken, die door vriend en vijand vaak verguisd werd, keert in het Lager huis terug met een versterkte meerder heid. Alle vijftien leden van het huidige kabinet zijn herkozen van wie dertien met een vergrote meerderheid. Van de minis ter van Huisvesting, Brooke, en van de staatssecretaris voor Schotland, MacClay, is de meerderheid geslonken. Op een na zijn alle twaalf leden van het „schaduw kabinet" van Labour herkozen. Het ene slachtoffer is de deskundige op het ge bied van de betrekkingen met het geme nebest, Bottomley. Advertentie zegt het populairste echtpaar van ons land: CONNY STUART en JOOP DODERER. Waarmee dan wel? Dat vertelt dit geestige twee tal in de nieuwe Libelle. Natührlijk in Libelle, want k

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1