Panda en de meesteivkok Wereldnieuws Vannacht kans op regen Belangrijke vragen over het financieel economisch beleid „Ligne Facile" HAARLEM VOOR JEZUS Aandelenomzet in eerste negen maanden ruim verdubbeld ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 2 Vragenlijst Vaste Commissie voor Financiën Gelijke concurrentie voorwaarden nodig Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland A. MOLENDIJK Amerikaanse mijen zullen veel tegenstand bieden Debré zal ambtenaren salarissen verhogen 2 GROTE EVANGELISATIE BIJEENKOMSTEN Moluksche passeert weer dividend De twintig meest verhandelde fondsen Levensverzekeringen in augustus Vragen over de steenkooluitvoer Maatregelen van de HA tegen kolencrisis *1 s-s la De Vaste Commissie voor Financiën in de Tweede Kamer, aan welke de voorbe reiding van de in het openbaar te hou den algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1960 is opge dragen, heeft een lijst van vragen opge steld. Hieraan is het volgende ontleend: De commissie vraagt of mag worden gerekend op de gebruikelijke nota over de ontwikkeling van de betalingsbalans voor de openbare behandeling van de al gemene financiële beschouwingen. Kan worden meegedeeld, hoe hoog de in het buitenland uitstaande saldi der banken momenteel zijn? Dient dit bedrag voor een juiste beoordeling van onze deviezen voorraad niet gevoegd te worden bij het door de Nederlandsche Bank regelmatig gepubliceerde cijfer over onze goud- en deviezenvoorraad? Beschikt de regering over gegevens be treffende de omvang van de verkoop van effecten naar het buitenland in 1959? Wij zen deze erop, dat de opvallend hoge verkoopcijfers van 1958 ook dit jaar zul len worden bereikt? Hoe waardeert de re gering deze ontwikkeling? Wat is de reden, dat de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten direct nadat eni ge gemeenten met emissies van 4,5 percent obligaties kwamen, met een 4,5 percent lening aan de markt kwam? Wat is naar de mening van de regering de huidige functie van het rentegamma? Gevraagd wordt naar een verder uit gewerkte prognose voor 1960. Hoe hebben de reële besparingen zich de laatste tijd ontwikkeld in verhouding tot ons natio nale inkomen? Ook wordt geïnformeerd Advertentie Laat u eens door Miss Arden's persoon lijke assistente verwennen. Haar schoon heidsbehandeling maakt een ander mens van u... verfrist, uitgerust en vol zelfvertrouwen. Maak -morgeneen - afspraak I Elisabeth Arden salons vindt u In Amsterdam, Haarlem en Rotterdam alleen bij Cerzon... waar ook het volledige assortiment schoonheidspre paraten steeds voorradig is... uw Modehuis Haarlem, Grote Houtstraat 54, tel. 11955 Ondernemingsraad Staatsmijnen „Het feit dat voor de Limburgse mijn industrie tot heden nog geen bijzondere maatregelen werden genomen, gericht op produktiebeperking en op directe of indi recte steun aan de kolenmijnindustrie, ge lijk in omliggende landen van de E.G.K.S., betekende geenszins dat de moeilijkheden in het Limburgse mijnbekken minder groot zouden zijn", aldus is het oordeel dat de ondernemingsraad van de Staats mijnen in Limburg heeft gegeven naar aanleiding van de huidige situatie op de kolenmarkt. Wanneer we, zo zegt de on dernemingsraad, bedenken hoe groot de moeilijkheden in andere landen zijn, on danks het feit dat de kolenmijnbouw al daar door verscheidene maatregelen wordt gesteund, dan valt het licht te be grijpen, dat de toestand in ons Limburgse mijnbekken, waar een dergelijke hulp ont breekt, niet rooskleurig kan zijn. De voornaamste vraag is thans hoe de kostprijs van de kolen verlaagd kan wor den. Verdergaande rationalisatie, mecha nisatie en andere maatregelen zullen ertoe moeten leiden, dat met minder mensen dezelfde hoeveelheid kolen wordt gepro duceerd. Dit mag echter niet geschieden door schoksgewijze veranderingen in de personeelsbezetting. Daarom ook wordt ernstig gestreefd naar het vermijden van „Feierschichten" (verplichte verzuim- diensten). De directie van de Staatsmijnen in Lim burg vertrouwt erop dat het, zij het met grote inspanning, mogelijk zal zijn een so ciaal en economisch gezonde bedrijfs voering van de bestaande mijnzetels ook voor de toekomst te verwezenlijken, mits een redelijk klimaat wordt geschapen, waarbij onder meer gelijke concurrentie voorwaarden voor alle energieleveran ciers zullen bestaan. Klein-Europa De besturen van de drie Europese instellingen Euratoom, de Euromarkt en de E.G.K.S. hebben in Brussel vergaderd over coördinatie van het energiebeleid. De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap heeft een rapport uitgebracht over het volgend jaar te verwachten energieverbruik, aldus is van goed ingelichte zijde in de Belgische hoofdstad ver nomen. naar een aanwijsbaar verband tussen de omvang der besparingen een het werkne mersaandeel in het nationale inkomen. Hoe hebben deze grootheden zich de laat ste jaren ontwikkeld en welke zijn de ver wachtingen voor 1960? Prijssubsidies Onder het hoofd „prijssubsidies" wordt gesteld, dat de huurverhoging het moge lijk maakt de huursubsidies te verlagen en de vrije sector van de woningbouw uit te breiden. Verlaging van huursubsidies veronderstelt echter tevens het niet stij gen van de bouwkosten. Het effect van de huurverhoging op de huursubsidies tot 1959 is meer dan teniet gedaan door on der meer de gestegen bouwkosten. Waar op meent de regering nu haar verwach ting over de gunstige gevolgen van de thans voorgestelde huurverhoging te kun nen baseren? Noopt de woningbehoefte niet veeleer tot een inkrimping dan tot een uitbreiding van de vrije sector? De commissie vraagt naar de gevolgen voor de schatkist indien per 1 januari 1960 tot schorsing van de investerings aftrek werd overgegaan. Acht de rege ring, gezien de te verwachten groei van de investeringen en de algemene econo- nomische expansie, schorsing van deze faciliteit niet geboden? Invloed vrije loonvorming Zal de verhoging van de grondbelasting zich beperken tot gebouwde eigendommen. Bij de ramingen van inkomsten en uit gaven voor 1960 is geen rekening gehou den met het effect van de vrijere loonvor ming. Wel wordt vermeld, dat één per cent loonsverhoging voor ambtenaren het rijk ongeveer 25 miljoen zal kosten. Nu het zich laat aanzien, dat de loonsverho ging gemiddeld circa 5 percent zal bedra gen kan wellicht een raming van het ef fect op de begroting gemaakt worden. Wil de regering verduidelijken waarom zij meent op de open kapitaalmarkt 625 miljoen te kunnen lenen? Zou deze progno se niet juist zijn, hoe kan dan inflatoire financiering worden voorkomen? Kan de regering een opstelling geven van rege ringsmaatregelen, waaruit inflatoire, resp. deflatoire impulsen voortvloeien, met een schatting van de grootte van de ze impulsen? Fusies van vennootschappen Kan globaal aangegeven worden welk gedeelte van de kostprijsverhogende be lastingen drukt op de eerste levensbehoef ten? Indien het melkprijssubsidie „kunst matig" wordt genoemd geldt dit dan niet evenzeer van de kostprijsverhogende be lastingen? Is het in feite thans nog juist, de vennootschapsbelasting aan te merken als een niet-kostpi'ijsverhogende belas ting? De vaste commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer juicht de voorgestelde maatregelen inzake fusies van vennoot schappen op aandelen toe, waardoor althans een der knelpunten zal worden weg genomen. Verschillende leden echter heb ben geen principieel bezwaar tegen de regeling van het „aanmerkelijk belang", waarbij de fiscus ten aanzien van de be sloten n.v. huns inziens op: drie gedachten-^- hinkt, doch immer in het vö'ordeêl "is. De hoge belastingheffing bij: vervreemd! niet in het belang van de werkgelegen heid en de modernisering van het in dustriële apparaat geacht. Ook de open making van besloten vennootschappen wordt er allerminst door bevorderd. Ver schillende andere leden vragen, waarom de bestaande mogelijkheden naar inzicht van de regering ontoereikend zijn. Verlenging tijdelijke belastingmaatregelen. Tegen de verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen met een jaar (bij zonder invoerrecht benzine enz.) bestaat blijkens het voorlopig verslag op dit voor stel geen overwegend bezwaar. Verschil lende leden van de vaste commissie voor Financiën vragen zich echter af, waarom de minister van Financiën, die een te genstander is van aan termijn gebonden belastingen, het toch verantwoord heeft geacht deze verlenging met een jaar voor te stellen. Advertentie TERUG UIT PARUS lanceren wij de nieuwste haarmode, de Schoonheidssalon - Haute coiffure Santpoorterplein 1 - Haarlem Telefoon 19706 Bus 2-3-4 Amerikaanse fuctionarissen te Wash ington verwachten dat hier begin decem ber onderhandelingen zullen beginnen voor een K.L.M.-route naar Californië. De Nederlandse regering heeft onlangs om heropening der onderhandelingen ver zocht. In 1957 is reeds over deze kwestie onderhandeld en de K.L.M. had toen geen succes. De functionarissen zeggen met nadruk dat het nog te vroeg is om zelfs maar te gissen waarheen de nieuwe onderhande lingen zullen leiden, doch zij veronderstel den dat er veel tegenstand zal ontmoet worden van de zijde der Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, omdat Neder land, wegens zijn klein territoir, Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen geen grote luchtvaartconcessies in ruil kan doen. Tevens gelooft men dat Nederland zich op het standpunt zal stellen dat daar de handelsvoorwaarden tussen de twee landen zo gunstig zijn voor de Verenigde Staten, dit al voldoende reden moet zijn om de K.L.M. een route naar Californië toe te wijzen. De Franse eerste minister, Michel De bré, heeft in een televisieuitzending ge zegd dat ook de begroting voor 1960 het karakter van „strenge soberheid" zal dra gen. Hij voegde hieraan toe dat de sane ring van de Franse economie nog niet is voltooid en dat iedere verslapping zou be tekenen dat opnieuw inflatie optreedt. Over het probleem van het loonniveau zei de minister dat bij komende besprekin gen over collectieve arbeidsovereenkom sten, twee beginselen in acht zullen moe ten worden genomen: 1) de monetaire si tuatie vereist dat slechts loonsverhogingen worden toegestaan in zoverre dat verenig baar is met de stabiliteit van de Franse munt. 2) het is noodzakelijk dat de toene ming van de nationale produktie en van het nationale inkomen in de eerste plaats ten goede komt aan de loontrekkenden. Advertentie in het CONCERTGEBOUW, HAARLEM op WOENSDAG 14 en DONDERDAG 15 OKTOBER. Sprekers: Ds. A. A. LEENHOUTS, Amsterdam Evang. G. ERNSTE, Ben. Leeuwen Evang. Z. HILBERINK, Vroomshoop Evang. J. MAASBACH, Gouda SAMENZANG - MUZIEK - SOLOZANG Met zieken zal worden gebeden. Deze avonden worden voorbereid door de gezamenlijke Pinkstergemeenten en het Interkerkelijk Evangelisatie Comité. De n.v. Moluksche Handelsvennootschap te Amsterdam heeft, zo blijkt uit de ver lies- en winstrekening, over 1958 een ver lies geleden van f 64.664. Over 1957 werd een saldo winst behaald van f 7.917. De winst op goederen, diverse commissies en zovoort beliep in totaal f 295.830 (vorig jaar f 430.265). Salarissen, onkosten enzovoort vergden f268.703 (f305.204), het onder steuningsfonds werd aangevuld met f 28.789 (f 27.112) en op deelnemingen werd afgeschreven f 63.002 (f 15.951). Opnieuw wordt geen dividend voorgesteld. Het ver lies wordt ten laste van de reserve voor diverse belangen gebracht. De vennootschap is door het wegvallen van de zaken met Indonesië gedwongen andere terreinen voor haar activiteiten te zoeken. De directie meent zich te moeten concentreren op zaken in Europa en deze leverden in 1958 bevredigende resultaten op. Zij ziet hierin nog verdere mogelijk heden, doch het blijft uiterst moeilijk op een vaste basis met voldoende expansie mogelijkheden te geraken. Hiervoor zal 'n ruime aanloopperiode noodzakelijk zijn. De kosten van het kantoor Amsterdam werden drastisch verlaagd. De uitwerking hiervan zal eerst in 1959 ten volle tot uiting komen. Van alle binnenlandse aandelen hadden, blijkens de opgave van de Vereeniging voor den Effectenhandel, de volgende 20 fondsen in september (22 beursdagen) de grootste omzetten, gerekend naar de effectieve bedragen: Unilever 49 miljoen), Philips 37,6 miljoen), Kon. Olie 31,6 miljoen), A.K.U. 13.0 miljoen), vervolgens: Robeco, Vereenigd Bezit, Hoogovens, Amsterdamsche Bank, Ketjen, Philips 6 percent pref, Calvé, Kon. Zout, Billiton-2, Interunie, Van Gelder, Rotterdamsche Bank, V.M.F., Zwanenburg, Twentsche Bank en Deli Maatschappij. Totaal hadden deze 20 fondsen een effectieve omzet van 173,6 miljoen, waarvan de eerste 10 een omzet van 154,2 miljoen. Hierin zjjn opgenomen de omzet van de voorbeurs, nabeurs en avondbeurs. Dit laatste is ook het geval in de opgave van de 20 fondsen die de grootste omzetten hadden gerekend naar de nominale bedragen. De volgorde van de eerste vier is pre- van aanmerkelijk-belang-aanöelen wo!3f* f aap de opgave volgens effec tieve bedragen, namelijk Unilever 7,6 miljoen), Philips 5,9 miljoen), Kon. Olie 3,9 miljoen), A.K.U. 3,5 miljoen). Vervolgens: Verenigd Bezit, Robeco, Phi lips 6 percent pref, Amsterdamsche Bank, Nationale Handelsbank, Deli Maatschap pij, Ketjen, Van Gelder, V.M.F., K.N.S.M., Scheepvaart Unie, Billiton-2, Rotterdam sche Bank, Spanjaard, Hoogovens, H.V.A. Deze fondsen hadden een gezamenlijke omzet nominaal van 34,9 miljoen, waar van de eerste tien 28,2 miljoen, tegen over een totale aandelenomzet nominaal in september van 75,7 miljoen. Het per centage van de 20 in de totale omzet was dus 46,11 en van de eerste 10: 37,24. De omzet nominaal was een stuk lager dan in augustus, toen verhandeld werd voor 98,9 miljoen, maar ligt behoorlijk boven die van september 1958: 52,4 mil joen. In de eerste negen maanden van dit jaar was de aandelenomzet meer dan dub bel zo groot als in hetzelfde tijdvak van 1958, namelijk 732,2 miljoen tegen 348,9 miljoen. Hieruit spreekt wel duide lijk de sterk vergrote activiteit aan de beurs in het lopende jaar. Ook in obliga ties werd aanzienlijk meer omgezet in de eerste negen maanden, namelijk 716,3 miljoen tegen 491,6 miljoen in januari tot en met september 1958. In de door het C.B.S. gepubliceerde koerswaarden van aandelen officieel ter beurze genoteerd weerspiegelt zich de da lende tendentie, die het Damrak in sep tember merendeels aan de dag heeft ge legd. Deze koerswaarde van alle gewone aandelen tezamen is namelijk gezakt van (miljoen guldens) 25.100 eind augustus tot 23.598 eind september. De nominale waar de is daarentegen een kleinigheid toege nomen namelijk van 5.328 tot 5.354. Een -sigoidoJif? jaar geleden, eind september 1958, was de koerswaarde nog 19.043 en de nominale, waarde 5.165. De hoogste stand dit jaar was het voornoemde cijfer van eind augus tus: 25.100, het laagste voor dit jaar was eind februari met 20.708. Eind september 1957 was de koerswaarde nog 17.639, en een jaar voordien 17.111. In augustus is, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor een bedrag van f 315,5 miljoen aan nieuwe levensver zekeringen afgesloten, waarvan f 131,5 miljoen aan kapitaals, f 167,0 miljoen aan rente- en f 17,0 miljoen aan volksverzeke ring. Over juli waren deze bedragen res pectievelijk f339,5 miljoen, f 167,8 miljoen, f 151,5 miljoen en f 20,2 miljoen. In januari tot en met augustus werd in totaal f2712,6 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen gesloten, gespecificeerd als volgt: f 1263,6 miljoen aan kapitaals-, f 1279,9 miljoen aan rente- en f 169,1 mil joen aan volksverzekering. Over dezelfde periode van 1958 waren deze cijfers res pectievelijk f2514,0 miljoen, f 1125,8 mil joen, f 1216,2 miljoen en f 172,0 miljoen. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) heeft de minister van Economische Zaken schrif telijk gevraagd of hij bereid is bij de Belgische regering of de Hoge Autoriteit van de K.S.G. stappen te doen tegen het stopzetten door België van de invoer van Nederlandse steenkool. Naar het Franse persbureau A.F.P. ver neemt zal de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) nieuwe initiatieven gaan ont wikkelen om het hoofd te kunnen bieden aan de steenkolencrisis die in verschillen de landen van de E.G.K.S., met name in België en West-Duitsland, nog steeds ern stige gevolgen heeft. De te nemen initiatieven zijn nog niet tot in bijzonderheden vastgelegd doch de Hoge Autoriteit zal hierover besprekingen voeren met de regeringen van de aange sloten landen. De te nemen maatregelen hebben onder meer ten doel: 1. Te vermijden dat door de regeringen eenzijdig regelingen worden getroffen die een gezamenlijke oplossing in de weg zou den kunnen staan; 2. Op korte termijn verbetering te bren gen in de situatie op de Europese markt via een beroep op artikel 95 van het E.G.K.S.-verdrag of via bepaalde beperk te wijzigingen. 3. Financiële steun te verlenen aan mijn werkers die zijn getroffen door de gedeel telijke werkloosheid tengevolge van de cri sis. 4. Een herziening door te voeren in het artikel van het E.G.K.S.-verdrag dat be trekking heeft op werkloze arbeiders ten einde de mogelijkheden van dit artikel te verlengen tot na februari 1960. 5. In snel tempo een gemeenschappelij ke energiepolitiek op te stellen welke naar de mening van de Hoge Autoriteit uitslui tend in staat zal zijn binnen bepaalde tijd een einde te maken aan de kolencrisis. In mei heeft de raad van ministers der E.G.K.S. een door de Hoge Autoriteit op gesteld „anti-crisis plan" verworpen. De Hoge Autoriteit heeft daarna te kennen gegeven dat zij alle werkelijke effectieve maatregele.i zou aanvaarden die de una nieme goedkeuring van de regeringen heb ben verworven en verenigbaar zijn met het E.G.K.S.-verdrag. In een bijeenkomst van het Raadgevend Comité der K.S.G. heeft Albert Coppé, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, medegedeeld, dat. de Hoge Autoriteit zich thans bezig houdt met de opstelling van een energiebalans op korte en middel lange termijn. Na de voltooiing hiervan wil de Hoge Autoriteit geleidelijk een ge meenschapsbevoegdheid tot coördinatie op het gebied van de energie in toepassing brengen. De Hoge. Autoriteit heeft besloten, zo snel mogelijk te handelen om te voor komen, dat de regeringen der lidstaten onder de druk der gebeurtenissen zelf het initiatief nemen, hetgeen de verwezen lijking van de gewenste coördinatie ern stig in gevaar zou kunnen brengen. Advertentie 13. Het duurde enige tijd voor de gravin weer verstaanbaar kon spreken. Toen richt te zij zich schreiend tot de kok. „U bent inderdaad een groot kunstenaar, Maitre Moutarde!" sprak zij met een wurgend stemgeluid. „Alleen een kunstenaar kan zo iets verschr.... eh.... verrukkelijks maeken. Maer laet mij niets meer eten! Heb medelijden met een zwakke, weer loze vrouw....!" Het leek wel, of Mai tre Moutarde's maaltijd het krachtige in nerlijk van de gravin had aangetast. Haar trotse geest was totaal gebroken, maar de kok had geen medelijden met haar. Hij had net als zovele kunste naars slechts medelijden met zichzelf. „Wat?" schreeuwde hij wanhopig. „Ik bied u aan een groots.... een nieuw ge recht! Een maaltijd, die fonkelt en bor relt van nieuwe ideeën. En gij weigert om te eten. Dat niet alleen; gij smeekt om medelijden! Medelijden! Met een ruk trok hij zijn zakdoek tevoor schijn, net op tijd om een springvloed van hete tranen op te vangen. „Dit is de dood steek aan mijn fijnvoelend kunstenaars hart", jammerde hij. „Leid mij weg! Ik blijf hier gene minuut langer. Zo ben ik nog nooit beledigd!" Het was moeilijk uit te maken, wie er nu het slechtst aan toe was; de gravin, die zich kreunend naar bed liet brengen, of de kok, die schreiend en wankelend door Panda naar buiten werd geleid. Ja, ja, de kunst is een wrede meesteres.... én voor de artiest en voor het publiek. 't Is weert Ademin voorkomt en geneest, bovendien 'n tractatie. Aan de grond. Het is nog niet bekend wanneer men het Nederlandse schip „Tjiwalengka" (10.972 ton) op de Ja panse kust weer vlot zal krijgen. Het schip is twee weken geleden tijdens de rampzalige wervelstorm vastgelopen. Van de zijde van de Japanse maritie me veiligheidsraad werd meegedeeld dat pogingen zouden worden gedaan om het zand rond dit schip weg te gra ven. Tijdens de wervelstorm zijn 382 schepen met een gezamenlijke tonna ge van 64.309 ton aan de grond gelopen. Leider. De leider van de revolutionaire Kwomintang in communistisch China, Li Tsji Sen, is vrijdag op 75-jarige leef tijd te Peking overleden, aldus heeft het communistische persbureau ge meld. Li, die tevens vice-voorzitter van de permanente commissie was, is staf chef van generalissimus Tsjiang Kai Sjek geweest, toen deze het vasteland van China nog in handen had. Li werd in 1947 uit Tsjiangs Kwomintang gesto ten omdat hij diens regime had aan gevallen. Geen vis. Volgens de douane in Esbjerg zijn enkele viskotters uit Esbjerg, waar schijnlijk vier tot vijf, betrokken ge- geweest bij pogingen sterkedrank, ta bak en sigaretten uit Esbjerg naar een Nederlandse haven te smokkelen. Aan de schippers zullen zware boeten wor den opgelegd. De politie zei dat het een haven in Noordholland betrof, waar de kotters industrievis brachten. Ploegers. William Lawrence McMillan, een Ier uit North Ireland, heeft het we reldkampioenschap ploegen in Armoy, graafschap Antrim, Noord-Ierland, ge wonnen. Nico Barendregt uit Graspol der kwam op de zesde plaats en Corne lius van Maanen uit randwijk Holland op de achtste. Eerste vyand. Niet het communisme, maar Japan is vijand nummer 1 van Korea. Dit is in een redevoering ver klaard door president Singman Rhee van Zuid-Korea. Rhee wees op de nood zaak van verdere versterking van de Zuidkoreaanse strijdkrachten omdat „Japan naarstig een kans zoekt om naar dit land terug te keren". Afgevoerd. De griffie van het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de door de Verenigde Staten tegen de Sovjet-Unie aanhangig gebrachte zaak over het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig in het Verre Oosten woensdag van de rol van het hof is afgevoerd. De Sovjet-regering heeft, aldus de bekend making, doen weten dat zij van oordeel is dat het hof in deze zaak niet bevoegd is. Bewijs. Dat het Britse wegennet totaal onvoldoende is voor het moderne ver keer, blijkt ondubbelzinnig uit de cij fers der verkeersongevallen van vo rig jaar. Sir Howard Roberts, voorzit ter van de vereniging voor verkeersvei ligheid, heeft bekendgemaakt, dat vo- i'ig jaar 299.767 personen gewond wer den. Van hen verloren 5.970 het leven en 69.166 werden ernstig gewond. De ze cijfers vormden een nieuw record. Terugtocht. De schildwachten voor Buckingham Palace zullen in het ver volg binnen het hek van het voorplein op post staan. De maatregel is bedoeld om hen tegen opdringerige belangstel ling van toeristen te beschermen. Als reden voor de verandering wordt ge noemd het feit, dat het aantal mensen voor het paleis het grootste deel van het jaar zo groot is, dat de schildwach ten hun plichten niet behoorlijk kunnen vervullen. Te druk. De Amerikaanse regering heeft besloten persident Tito in de naaste toe komst niet uit te nodigen voor een be zoek aan de Verenigde Staten, aldus is van diplomatieke zijde in Washington vernomen. Minister Herter heeft zijn Joegoslavische ambtgenoot Koca Po- povic van het besluit in kennis gesteld. Eisenhower heeft het „te druk" om het Joegoslavische staatshoofd te ontvan gen. Nog bezorgd. De Centrale Verdragsorga nisatie (Cento) zegt in een communi qué van mening te zijn, dat de persoon lijke gesprekken op hoog niveau tussen Oost en West de kans op vermindering van de spanning hebben verbeterd, maar dat er nog reden tot bezorgdheid is blijven bestaan. „De communisti sche activiteit duurt onverminderd voort", zo wordt gezegd. Acuut wordt genoemd het gevaar van omverwerping door propaganda uit het buitenland. Het K.N.M.I. deelt mede: der wordt kan er dan plaatselijk in ons In de luchtdrukverdeling in onze omge- land enige regen worden verwacht. Na de ving komen enkele veranderingen van be- frontpassage ruimt de wind naar het zuid- tekenis voor. Het Europese hogedrukge- westen. Morgen zullen er dan weer opkla- bied neemt namelijk af, waardoor een de- ringen voorkomen, maar de temperatuur pressie, die vanochtend nabij de ingang wordt iets lager, van het Kanaal lag, tijdelijk invloed op het weer in Nederland kan gaan uitoefenen. Het front van deze storing heeft in Ierland, in Zuid-West-Engeland en langs de Fran se kust op verschillende plaatsen 20 tot 50 mm. regen gebracht. Het zal waarschijn lijk in de nacht Nederland voorbijtrek ken en hoewel het regengebied wat min- WEERRAPPORTEN Maximum -temp er a turen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Zondag 11 oktober Zon op 6.56 uur, onder 17.57 uur. Maan op 15.43 uur, onder 0.58 uur. Maandag 12 oktober Zon op 6.58 uur, onder 17.55 uur. Maan op 16.13 uur, onder 2.07 uur. Maanstanden 16 oktober 24 oktober 31 oktober 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 oktober Hoog water 9.51 en 22.33 uur. Laag water 5.04 en 17.31 uur. Zondag 11 oktober Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.31 en 1905 uur. Maandag 12 oktober Hoog water 0.05 en 12.44 uur. Laag water 8.09 en 20.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 06 SC ozo O O O O ozo ozo ozo geheel bew zwaar bew zwaar bew. mist geheel bew. ozo zwaar bew. o onbewolkt o licht bew. onbewolkt zwaar bew. weerlicht nnw wnw n o 17 19 19 20 20 22 23 22 5 10 9 14 16 21 18 windst. 22 ono 21 o 24 zw 21 zwaar bew. windst. 21 zwaar bew. n onbewolkt o onbéwftlkt onbewolkt mist mist mist onbewolkt mist 21 18 21 18 no zzo k windst. 19 o 19 windst. 19 wnw 20 geheel bew. o 18 zwaar bew. windst. 20 licht bew. ono 22 zwaar bew. ono 22 licht bew. zw onbewolkt w 24 !2S 0> o o 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 23 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0.3 8 0 0 4 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2