75c ADENAUER IN DECEMBER NAAR MACMILLAN Mevrouw Eleanor Roosevelt wordt morgen 75 jaar ("Hoe is het ontstaan?"^ RUSSISCH ONTWAPENINGSPLAN BIJ DE UNO INGEDIEND Grote schoonmaak in de betrekkingen Het verhaal van het KENT wonder Jaat-lwda raatótoel De Gaulle naar Bonn? Topoverleg vóór reis van Eisenhower naar Moskou Washington benieuwd naar de reacties van China Griinwald gearresteerd Ze is nog steeds jong van hart en vol energie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii ni||t Grivas krijgt een stem in Cyprische aangelegenheden FIFTY if FIFTY de moderne Amerikaan die u van m twee kanten laat m genieten! van de prijs® en van de m kwaliteit 20 STUKS Frankrijk en Tunesië laten wederzijds gevangenen vrij Turks-Pools duel om zetel in de Veiligheidsraad Heeft Kroesjtsjev succes bij de neutralisten? I^Pr Op de In één nacht Uw handen gaaf en zacht Loenik III gaat stroom meteoren tegemoet Dit woord: RIJWIEL ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Op een C.D.U.-C.S.U.-bijeenkomst in München heeft bondskanselier Adenauer verklaard dat hij in december de Britse premier Macmillan zal bezoeken. Reeds vier weken voor de Britse verkiezingen had de bondskanselier een uitnodiging van Macmillan ontvangen. Adenauer zei voorts er zeer verheugd over te zijn dat het Britse volk, blijkens de verkiezingsuitslag, het innerlijk ge voel voor de conservatieve gedachte en voor de NAVO-politiek ook in onrustige tij den, die we thans beleven, heeft behouden. Advertentie In AMERIKA, het land van de onbegrensde mogelijkheden, zijn grote successen, die vroe ger veel voorkwamen, ook thans nog mogelijk. Een voorbeeld hiervan is wel het fenomenaal succes, dat de bekende firma P.Lorillard,met sigarettenfabrieken in Greens boro en Louisville, heeft be haald met haar sigarettenmerk KENT, de meest gevraagde King Size sigaret met de nieuwe lichtblauwe „Micro- nite" filter. Het interessante artikel, dat in TIME, het grote Amerikaan se weekblad, verscheen in het nummer van 2 Februari van dit jaar, geeft een beeld van het spannende avontuur rond het ontstaan van deze sigaret en haar ongekende zegetocht niet alleen in Amerika, maar ook in vrijwel alle landen waar heen de KENT sigaret werd geëxporteerd. President-direc teur Lewis Gruber van P. Loril lard Company kreeg in 1956 de leiding over hejt Lorillard concern en binnen het jaar was de verkoop verdriedubbeld. Een onpartijdig onderzoek, uitgevoerd door de machtige consumentenvereniging in Amerika, wees uit, dat èn filter èn tabak van de KENT siga retten de beste waren onder de menigte andere merken. Sindsdien ging het steeds verder bergopwaarts en KENT staat thans in Amerika onbe dreigd ver vooraan in de rij der filter-sigaretten. De aan delen der maatschappij liepen op in drie jaar van 15. tot 86.De KENT-verko- pen worden nu geschat op 50 60 milliard per jaar. Dit jaar bedroegen de ver kopen 2 milliard sigaretten per maand meer dan in 1958. Ook in andere landen steeds grotere omzetten, dank zij de voortreffelijke tabak, de best denkbare 15 mm lange origi neleAmerikaanse King Size filter en het ventilerend siga rettenpapier, dat uitsluitend voor Kent wordt gebruikt. Het papier is microscopisch poreus en „ademt", waardoor koele lucht wordt aangezogen en hete lucht verdreven. Kent trekt daardoor gemak kelijk en het aroma van de tabak blijft behouden. Inderdaad: KENT FILTERS BEST with the new blue „Micronité" filter and the fa mous Micropore" paper. Deze Amerikaanse filter-si garet wordt thans ook door P. Lorillard naar Nederland ge ëxporteerd en zal spoedig bij Uw sigarettenwinkelier ver krijgbaar zijn. Import N.V. Cigarettes Import Co v/h A. J. Blok, Scheveningen. Hij zette een streep onder reeksen ge ruchten en speculaties over zijn contro verse met Macmillan, door de verzeke ring te geven, dat hij zich zeer verheugde over de conservatieve zege en dat daar uit blijkt, welk vertrouwen Macmillan ge niet onder het Britse volk met zijn naar vrede strevende politiek. Adenauer zei, dat de Brits-Duitse ver schillen wel degelijk hebben bestaan, maar dat de meeste problemen reeds op gelost zijn en dat het restant snel uit de doeken zal worden gedaan voor of tijdens zijn aanstaand gesprek met Macmillan. Hieruit maakt men te Bonn op, dat Ade nauer spoedig tot een vergelijk met de Britten wil komen. De positie van Mac millan in eigen land acht hij uiterst sterk geworden en in het zicht daarvan is het dringend gewenst de verkoeling, die de laatste maanden tussen Londen en Bonn heeft bestaan, uit de wereld te helpen. Op basis van zijn politiek van de hardste fei ten acht Adenauer het nu dan ook meer dan ooit noodzakelijk Macmillan de hand toe te steken. Te Bonn is geen bevestiging gegeven van Franse berichten over een nieuw on derhoud van Adenauer met president De Gaulle. Het Franse blad Le Monde was tot deze mening gekomen naar aanleiding van een gesprek met de bondskanselier. In dat onderhoud zou Adenauer gepleit hebben voor onderhandelingen met de Russen op ministersniveau over de kwes- tie-Berlijn, alvorens dit probleem op een topconferentie der regeringsleiders zou worden behandeld. Adenauer zou zich hier bij van de steun van De Gaulle verzekerd weten, maar nadere bijzonderheden met het Franse staatshoofd persoonlijk willen regelen. Beiden zouden vrezen, dat op een topconferentie het Westen onder een zeke re druk gedwongen zou zijn over Berlijn te praten, hetgeen zou kunnen leiden tot onnodige concessies. Van Britse en Ame rikaanse kant voelt men voor deze voor keur voor ministerieel overleg niets. Mag men Franse kringen geloven dan zou De Gaulle deze of de volgende maand naar Bonn gaan voor zijn vierde onderhoud met Adenauei". PHILADELPHIA (Reuter) Living ston Merchant, de Amerikaanse adjunct onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden, heeft ver klaard dat men gevoeglijk kan aanne men dat de topconferentie vóór Eisen howers antwoordbezoek aan de Sovjet- Unie in het volgend jaar zal worden ge houden. Merchant, die sprak op een bij eenkomst van de raad voor wereldaange legenheden te Philadelphia, zei voorts dat de Verenigde Staten nauwlettend toezien of communistisch China Kroesjtsjevs af zweren van het gebruik van geweld als middel voor regeling van internationale geschillen zal volgen. Als de verklaring die Kroesjtsjev na zijn besprekingen met president Eisen hower ondertekende, werkelijke betekenis wil hebben, zullen de andere landen van het communistische kamp die zeggen de leiding der Sovjet-Unie te volgen, zich ook aan die verklaring moeten houden. Wij wachten nu af of de moeilijkheden die zijn ontstaan door het gebruik van geweld of dreiging ermee aan de Chinese grenzen zullen afnemen of verdwijnen, en of Pe king bereid is het gebruik van geweld in het gebied van Formosa af te zweren, al dus Merchant. PARIJS (Reuter) In de komende we ken zal overleg tussen de westelijke lan den worden gepleegd over de voorbereiding van een topconferentie, zo heeft een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij zei op een persconferentie dat de Franse re gering nog een definitief standpunt moet bepalen over de kwestie of een topconfe rentie zou moeten worden voorafgegaan door een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken of dat een bijeenkomst van deskundigen van de Grote Vier vol doende zou zijn. De Londense financier F. Grünwald, die directeur is van enkele maatschap pijen uit de groep-Jasper, is in de Britse hoofdstad gearresteerd op beschuldiging van verduistering van 3!?2 miljoen pond sterling (bijna 35 miljoen gulden). Grün wald zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden. Zoals men weet stelt een re geringscommissie momenteel een onder zoek in naar de zaken van de Jaspergroep. (Van onze correspondent in de V.S.) Het komt niet vaak voor, dat man en vrouw beiden bijzonder begaafd zijn, maar toen na de dood van Franklin D. Roosevelt, zijn weduwe zelfstandig ging optreden, zijn de Amerikanen ervan over tuigd geraakt, dat Eleanor Roosevelt een uitzonderlijk begaafde vrouw is. Zij zegt te hopen, dat niemend van haar 75ste ver jaardag notitie zal nemen, maar het staat wel vast, dat men haar niet zal verge ten. Zondag zullen er heel wat bezoekers naar Hyde Park gaan en het telegraaf kantoor zal een drukke dag hebben. Reeds voor haar huwelijk was Eleanor een Roosevelt. Zij behoorde tot de Oyster Bay-tak van de familie en Theodore Roosevelt, de progressief-republikeinse president, was haar oom. Zij huwde Franklin Delano Roosevelt van de Hyde Park-tak der familie en maakte zijn ge hele carrière mee: eerst onder-minister van Marine, daarna een heel moeilijke tijd zijn aanval van kinderverlamming, vervolgens zijn successen als gouverneur van New York en als president van de Verenigde Staten van 1932 tot 1945. In die jaren moest mevrouw Roosevelt wel enigszins op de achtergrond blijven, maar het is bekend, dat haar man her haaldelijk zijn problemen met haar be sprak en gebruik maakte van haar intel ligente reactie. In een vraaggesprek voor het weekblad van de New York Times heeft zij over haar man gezegd: „Hij was altijd geduldiger dan ik. Ik wilde altijd snel verbetering tot stand brengen. Hij wist meer af van de moeilijkheden dat democratie langzaam voorwaarts gaat, heel langzaam. Er heeft zich, wat ik zou willen noemen, een bloedeloze revolu tie voltrokken en dat is de soort re volutie waar ik vóór ben". Na de dood van haar echtgenoot en na de oorlog is mevrouw Roosevelt niet slechts „de weduwe van de grote presi- i VRAGEN BAAN In Haarlems Dagblad lees ik 2 dat de directeur van het parochie- huis Sint Jan gezegd heeft: „Wij proberen zoveel mogelijk service te geven. In het voorjaar komt er een nieuw plafond in en nieuwe verlichtingEr is pas nog een amateurtoneelvereniging bij ons gekomen. Die vond de schouwburg te duur. Het chan geren van een decor bijvoorbeeld moet vrij kostbaar zijn. Wij pro- beren zoveel mogelijk service te geven. In het voorjaar komt er een nieuw plafond en een nieuwe verlichting in het gebouw", ver- telde de heer Blesgraaf nog." Wat ik nu nog graag van de heer Blesgraaf zou willen weten is: a) probeert u zoveel mogelijk ser- vice te geven?; b) komen er nieuwe verlichting en een nieuw plafond in het gebouw? Ik bedoel: probeert u zoveel mogelijk service te geven en komen er nieuwe verlichting en een nieuw plafond in het gebouw? HUICHELAAR Nederlander in Europa matigste alcoholgebruiker", lees ik in Utrechts Nieuws- blad. Inderdaad! Die huichelaar! Moet je hem zien zodra hij buiten zijn eigen werelddeel komt. In het zelfde Haarlems D a g - blad lees ik deze: Gevraagd 7 metselaars voor Duits- land aan de Hollandse grens. Elke week thuis en hoog loon. M. V. Kruiselbergen, Kennemerstraat 9D zwart, Haarlem. sj Hoe krijgt u die zeven metselaars naar de grens als zij elke week thuis zijn. En wat hebt u überhaupt aan zeven metselaars die elke week thuis zijn? Mogen zij er nooit eens een weekje uit om te gaan metselen? j| Bijvoorbeeld: aan de Hollandse grens? ZIELIG 1 In de Daily Express lees ik: „In Londen wordt elke twee mi- nuten een man door een auto aan- gereden". Arme kerel! ZIELIG II Met de zelfstandigheid van die sla- gersbediende zal het wel gauw afge- lopen zijn, dacht ik, toen ik deze in het Leidsch Dagblad las: Gevraagd een zelfstandige slagers- jj| bediende wordt aan huis geslacht. J. H. A rink, Herenweg 12 - Rijns- burg, Telefoon 2503. 7 alarms dent" geweest. Zij heeft de Amerikanen ervan overtuigd, dat zijzelf een figuur van betekenis is. Zij heeft haar land gediend als afgevaardigde naar de UNO en, na dat in 1952 de Republikeinen aan het be wind zijn gekomen, is zij een belangrijke figuur gebleven in de Democratische partij. Zij heeft verscheidene autobiogra fische werken geschreven en zij schrijft dagelijks een kroniek, die in verscheidene kranten wordt gepubliceerd. Druk bezet Haar leven is nog steeds zo vol gebeur tenissen, dat zij waarlijk stof genoeg heeft om te schrijven. In de laatste vijf jaar is zij driemaal de wereld rondgereisd. Zij heeft Nehroe bezocht en de keizer en kei zerin van Japan, zij heeft lange gesprek ken met Tito gehad en was bij Kroesjt sjev op bezoek. Toen Kroesjtsjev in Ame- rik was, wilde hij beslist een krans gaan leggen op het graf van president Roo sevelt en bij die gelegenheid heeft hij Eleonore Roosevelt mevrouw Roosevelt weer gesproken. Toen zij haar land vertegenwoordigde in de UNO had zij daar groot gezag. Zij is onder andere voorzitster geweest van de commissie voor de rechten van de mens. Haar belangstelling en haar liefde voor de UNO zijn er met de jaren niet minder op geworden en, zoals steeds na 1945, houdt zij haar mening niet voor zich, ook niet wanneer deze niet overeenstemt met die van haar regering. Zo heeft zij reeds geruime tijd betoogd, dat men com munistisch China zou moeten opnemen in de UNO, een stelling die men in re geringskringen nog steeds niet wil aan vaarden. Eleanor Roosevelt heeft veel geleerd in haar lange leven. Men kan het thans bijna niet geloven, dat deze vrouw vroe ger geweldig heeft opgezien tegen het ge ven van een officieel diner. Maar al is zij dan veel „flinker" geworden, haar vrouwelijke gratie heeft zij niet verloren. Zij kan, bij voorbeeld in een verkiezings campagne, volkomen tegen de mannen op, maar zij ageert op een charmante, vrou welijke manier en steeds vriendelijk. Altijd staat zij nog klaar voor iets nieuws. Zo juist is bekend geworden, dat zij een serie colleges gaat geven aan de Brandeis universiteit. RHODOS (AFP/UPI) Aartsbisschop Makarios en de vroegere leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA, Grivas hebben na drie dagen be sprekingen op het Griekse eiland Rhodos een verklaring uitgegeven waarin zij de Cyprioten aansporen hun eenheid te be waren en meedeelden over het al dan niet blijven van Cyprus in het Britse Gemene best gesproken te hebben. Zonder nader uit te weiden voegen de beide mannen hieraan toe dat zij het Cyprische volk ge legenheid zouden geven hierover zijn stem uit te brengen. Advertentie M AMERICAN CIGARETTES NEW YORK (Reuter) De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov heeft in de politieke commissie van de UNO-assemblee het Russische ont wapeningsplan uiteengezet. Het behelst een ontwapening binnen vier jaar. In het eerste stadium moeten de strijd krachten van de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten en China „onder behoorlijke con trole" worden verminderd tot 1.700.000 man en die van Groot-Brittannië en Frank rijk tot 650.000 man. De sterkte van de le gers van de andere landen moet op een speciale zitting van de UNO-Assemblee of door een wereldconferentie worden vastgesteld. De bewapening moet in even redigheid van de mankracht worden ver minderd. In het tweede stadium moet de ophef fing van de strijdkrachten worden vol tooid. De militaire bases in het buitenland moeten worden opgeruimd en de troepen uit het buitenland worden teruggetrokken. In het derde stadium moeten alle soor ten kernwapens en raketten, alsmede al le luchtmachtuitrusting worden vernie tigd. De produktie, het bezit en het op slaan van chemische en bacteriologische strijdmiddelen moeten worden verboden. Alle voorraden van deze strijdmiddelen moeten onder internationaal toezicht wor den vernietigd. Wetenschappelijk onderzoek voor mili taire doeleinden moet worden verbo den. Ministeries van oorlog, generale sta ven en alle militaire en para-militaire in stellingen en organisaties moeten worden opgeheven. Alle militaire opleiding moet worden beëindigd en verboden. Als een staat het voorgestelde verdrag schendt, aldus Koeznetsov, zal dit „ter on middellijke behandeling" moeten worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad en de UNO-Assemblee. De totale ontwapening mag niet afhangen van de oplossing van nog hangende internationale problemen. De Russische afgevaardigde verklaarde met nadruk, dat er een doeltreffende con trole moet komen. De controle moet echter geen doel op zichzelf zijn. Als er niet wer kelijk ontwapend wordt, komt volgens hem controle neer op spionage. Koeznetsov stelde voor, dat er een internationaal con- PARIJS (AFP) De Franse en de Tu nesische regering hebben besloten over te gaan tot de wederzijdse vrijlating van on derdanen der beide landen, die om politie ke redenen gevangen zitten. Dit is vrijdag in bevoegde kringen te Parijs meegedeeld. In Tunis zijn vrijdag vijftien Fx-anse ge vangenen vrijgelaten. Zij vertrokken naar Parijs. trole-orgaan wordt ingesteld, waarin alle landen vertegenwoordigd zijn. Het perso neel van dit orgaan zou moeten worden gekozen met inachtneming van een bil lijke geografische verdeling. Hun bevoegd heid moet in ove'eenstemming zijn met de te controleren ontwapeningsmaatrege len. Na een totale ontwapening zouden er in elk land controleurs aanwezig moeten blijven. Het controleorgaan zou overal vrij uit de lucht moeten kunnen fotograferen en verkennen. Als er eenmaal in beginsel overeenstem ming over een algehele ontwapening is be reikt, aldus de Russische afgevaardigde, zal het niet moeilijk zijn het ook over de controle eens te worden. (Van onze correspondent in de V.S.) Drie niet-permanent bezette zetels van de Veiligheidsraad komen binnenkort va cant. Over de bezetting van twee ervan bestaan geen moeilijkheden, maar Polen en Turkije zullen vechten om de derde. De Vex*enigde Staten en hun Westeurope- se bondgenoten steunen de Turken, de Sovjet-Unie en haar satellietlanden de Polen. De uitslag van zulk een strijd was zelden onzeker: in de regel won de kandi daat die Amerika's zegen had. Dit jaar echter is het anders. De strijd kan lang en hevig worden en het zal voor geen van beide gemakkelijk zijn een meerderheid van twee derden in de Assemblee te halen. Polen wijst erop, dat men de ontspan ning, waarvan Kroesjtsjev zich een voor stander heeft getoond, bevordert, door voor een Oosteuropees communistisch land te stemmen. De Polen zelf kunnen er moeilijk in het openbaar op wijzen, dat zij onder de communisten tot de meest onafhankelijken behoren, maar de gehele wereld weet dit. Deze reputatie werkt stellig in hun voordeel. Toch is het niet in hoofdzaak daardoor, dat de strijd ditmaal spannend wordt. De nieuwe toon van Kroesjtsjev heeft kenne lijk indruk gemaakt op verscheidene neu- tralistische landen. Zouden deze staten hun stem uitbrengen ten gunste van Po len, dan zouden zij tonen zo ver mogelijk te willen gaan in welwillendheid jegens de communisten uit een soort erkentelijk heid voor de minder stugge houding, die de leider van de Sovjet-Unie sedert kort aan de dag heeft gelegd. De stemcijfers waarmede deze strijd zal worden beslist, kunnen Kroesjtsjev een aanduiding geven van de uitwerking die zijn nieuwe koex's thans reeds heeft. Ik was jarig Ik heb het opzettelijk niet van tevoren verteld, om u niet moreel te verplichten in de buidel te tasten en om de burgemeester zijn gang met de gemeentelijke feesttaart plus een geschenk in envelop naar mijn eenvoudige woning te besparen, maar kort geleden was ik jarig. Het is altijd weer een eigenaardige ge waarwording wanneer intieme vrienden en lieve familieleden breedlachend en met uitgestoken hand naar je toekomen om je vrolijk geluk te wensen met een feit waar je zelf bepaald niet om juichen kunt. Ik toil niet al te pruilerig en te mismoedig doen, maar eerder is het tegendeel het ge val. Ik herinner mij nog de tijd, dat ik het een zalig idee vond weer een jaar ouder te zijn geworden. Ik vertelde vol trots aan mijn vriendjes van nog maar negen jaar, dat ik al tien was. Maar ik kan mij moei lijk voorstellen dat een man op zijn 81ste verjaardag op die manier staat op te scheppen tegeji zijn vriendje van 80. Noch dat hij nog even blij is als zeventig jaar geleden met een zak zuurtjes of een verf doos. Wat de cadeutjes betreft, herinner ik mij dat daar al een brokje poëzie af was in mijn studententijd. Want toen placht ik vijftig gulden van mijn ouders te krijgen en als ik die kreeg, waren ze eigenlijk al óp: ik had er al weken te voren iets op krediet voor gekocht. En het was ten slot te eigenlijk geen cadeutje voor mij, maar voor mijn overhemden- of sigarettenleve- rancier. Het op-je-verjaardag-mogen-eten-wat- je-het-liefst-lust is er ook niet meer bij, aangezien men als kostwinner eigenlijk nooit iets voorgezet krijgt, wat men niet lust. Bovendien heb ik er nu nog altijd spijt van, dat ik vroeger nooit gezegd heb homard a l'armoricaine of caviar, maar altijd maar weer biefstuk met appelmoes en amandeltjespudding toe. Het gekke is bovendien, dat er een leeftijd komt, dat je zegt: „och kreeft als je het eerlijk vraagt, geef mij maar een goeie biefstuk met amandeltjespudding toe Niet dat ik zeggen wil, dat ik het niet op prijs stel, dat de mensen die mijn ge heim kennen, een lief en vriendelijk woord zeggen op de dag dat ik wéér een jaar ouder geworden ben en niet dat ik die bloemen niet bijzonder heb gewaardeerd integendeel ik vond het reuzeaardig van jullie, hoor. Maar om nu te zeggen: ik kijk nu alweer reikhalzend uit naar de volgende néé, dat is er echt niet meer bij, al ben ik dól op amandeltjespudding. Elias Advertentie LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft bekend gemaakt dat de gigantische Gia- cobini-Zinner komeet dit weekeind zeer dicht in de buurt van de aarde komt en dat „Loenik III" het begin van deze week gelanceerde Russische „ruimtestation" door de stroom van meteoren zal komen, die het resultaat is van de nabijheid van de komeet. Vanavond, morgenavond en maandagavond zullen de geleerden en amateur-astronomen grote aantallen val lende sterren kunnen waarnemen. Vol gens prof. Boris Koekarkin zullen de in strumenten van Loenik alles kunnen re gistreren wat gebeurt. Mogelijk zal dit de wetenschap unieke gegevens bezorgen over intense meteorenstromen in de ruim te. Ook zullen de geleerden en ontwerpers kunnen vaststellen hoe een ruimteschip zich houdt bij de ontmoeting met een me- teorenstroom. MOSKOU (UPI) Over het verloop van de reis van de Russische waarne mingskoepel in de ruimte meldde het pers bureau Tass gistex'avond, dat de Loenik om zes uur 437.440 km. van de aarde ver wijderd was en dat zij vandaag het uiter ste punt van haar baan zou bex-eiken. Tass deelde verder mede, dat de appa ratuur aan boord van de raket soepel func tioneert, zoals bleek uit de x-esultaten van de analyse, gemaakt van de op 8 oktober ontvangen gegevens. (Reuter) De Russische technicus prof. Pokrovski heeft volgens Tass gezegd dat uit de gang van zaken met de derde „Loenik" blijkt, dat de Russen het pro bleem van de bediening volkomen onder de knie hebben. Prof. Pokrovski noemde dit een zeer belangrijke stap in de ontwik keling van de Russische ruimtevaax-t die hiermee een grote voorsprong krijgt op de ruimtevaart van de Amerikanen. Volgens prof. Pokrovski beschikt de Sov jet-Unie thans over raketten die een nut tige lading van meer dan een ton in een baan tussen die van Mars en Venus kan brengen. Het is met deze raketten moge lijk tot op 400 rpiljoen kilometer afstand van de aarde te komen, dat is vierduizend maal de afstand tussen de aarde en de maan. Toen omstreeks 1870 het tweewielige voertuig dat wij fiets noemen waar schijnlijk een verbastering van veloci- pède in ons land zijn entree maakte, is men diepzinnig gaan nadenken over een passende naam voor het nieuwe vervoermiddel. Reeds in 1871 werd voorgesteld: rijwiel, op voorbeeld van rijtuig en van het Duitse Fahrrad. Daarbij hoorden wielrijder en wielx-ij- den. Een ander voorstel was: wieier voor het instrument, wielenaar voor de be rijder en wieleren voor de beweging. Het eigenaardige is dat dit laatste voor stel in het geheel geen ingang heeft ge vonden behalve in een paar samenstel lingen. Men spreekt n.l. wel van drie wieler en van wielerbaan. Maar ook het woox'd rijwiel behoort niet tot de om gangstaal. Het wordt vrijwel uitsluitend in ambtelijke taal gebezigd. Daarin is ^xet woord fiets nooit erkend.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3