Kennemer Garage Gemeente Beverwijk heeft tekort van f 1.700.000 Steijn en Maas blijven aan kop bij Kijk Uit Uw bril klaar terwijl u wacht CETAFLEX Europese delegatie bezoekt Hoogovens mooie meu beien 6 J. DE BOER - Mr. Opticien Burgerlijke Stand van Velsen Rapport City-plan Geslaagde avond van „Jong Zang en Vriendschap" Krediet gevraagd voor aanleg Plesmanweg teak formule meubelen Brits vlootbezoek Dodende liefde 39 stappen Karavaan Indische graf tempel De spion Rapport UN O-commissie: Inheemsen worden uit Z.W.-Afrika verdreven UITGA VEN STIJGEN ZEER SNEL Snel ingeteerd Geen visserslatijn ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 99 DOOR OOK ZIJN DERDE PARTIJ in de competitie van Kijk Uit in winst om te zetten heeft G. Maas zijn fraaie positie aan de top van de ranglijst weten te handhaven. Wel heeft hij hier gezelscnap van K. Steijn, maar deze heeft enkele minder gunstig staande afgebroken partijen waardoor geheel of gedeeltelijk verlies voor hem vrijwel vast staat. Opmerkelijk is ook het uitstekende optreden van P. Lanser, die nu met C. J. Gordijn afrekende en eveneens een mooie positie inneemt. G. Maas verraste Th. Hölscher reeds met zyn eerste zet (b3). Deze huisvlyt-opening leek Hölscher aanvankelijk weinig te doen maar by het vorderen der partij werd duidelijk dat Maas' opzet zo slecht nog niet was. Door geconcentreerd spel won hij een pion. Toen later een tweede volgde en Maas zijn nijpende tijdnood vaardig wist te overwinnen kon zelfs de aanwezigheid van lopers van ongelijke kleur Hölscher niet meer voor de nederlaag behoeden. P. Lanser verdedigde zich tegen C. Gordijn op Slavische wijze. De laatste had aanvankelijk even ruimer spel. Er ont stond een spannend gevecht waarbij Gor dijn door een foutje van Lanser de kwali teit won. Grote tijdnood van Gordijn was er mede oorzaak van dat Lanser in overi gens goede stelling de kwaliteit kon terug winnen. Gordijn verspeelde nog een stuk om vervolgens de toegestane tijdslimiet te overschrijden. K. Steijn speelde de afruil-variant van het Spaans tegen A. Kistemaker. De laat ste verzette zich heftig maar had in het centrum een zwakte in de vorm van een geïsoleerde pion. MQgelijk heeft Kistema ker de sterkste voortzetting gemist. In elk geval ging er een pion verloren. Toen hij bovendien de kwaliteit verspeelde was het snel bekeken. Ook in het treffen Tj. de Jong—M. J Warnez kwam de afruilvariant van het Spaans op het bord. Warnez deed niet de beste zet en kwam lelijk in de verdruk king. Na eerst een pion verloren te hebben moest hij later nog een stuk prijsgeven tengevolge van een prachtige combinatie van De Jong. Er restte Warnez niet anders dan zich over te geven. J. L. Wijdoogen speelde tegen F. J. Wal- da in een Koningsindiër een degelijke partij. Hoewel Walda aanvankelijk iets beter stond, zelfs een pion won. was er toch geen winst voor de clubkampioen weggelegd. Er kwam een loopgravenge- vecht dat vredig werd besloten. W. Huiser maakte in het tweepaarden spel een blunder tegen G. L. de Haas. De snelle misstap kostte hem niet alleen een stuk maar tevens de partij. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. 6.35 BEVALLEN: M. G. de Goede-Ariës, z., Siriusstraat 35, Haarlem; J. Gouka-Schou- ten, d., Van Lenneplaan 32, Driehuis; J. W. Osse-Caminada, z., Kruisbeeklaan 3, Vel- sen-N.; G. H. J. Konijn-Schoon, d., Radar straat 156, IJmuiden; W. de Haan-van der Tang, d., Curagaostraat 40 Santpoort; J. H. Roodnat-Struylaart, d., Burg. Rambonnet- laan 3, IJmuiden; B. M. van Westerop- Baaijens, d., W. de Zwijgerlaan 33, Sant poort; W. A. Th. Hendriks-Baar, z., Gulde- wagenplantsoen 6, Velsen-N.; A. L. Stet- Willemsen, d., Verbindingsstraat 5, Vel sen-N.; C. A. Both-Vellekoop, z., L. Sprin gerlaan 51, Haarlem; A. A. C. Homan-Vis- ser, z., Tesselschadeplantsoen 24, Drie huis; G. J. L. de Vries-Roos Hoefgeest, d., Lange Nieuwstraat 40, IJmuiden. ONDERTROUWD: W. T. van der Hoek, Hooghout 41, Breda en E. Rolloos, Vecht- straat 58, IJmuiden, t.a. Graaf Engelbert- laan 19, Breda; T. H. van Geldorp, Ko ningin Wilhelminakade 81, IJmuiden en H. J. Tellier, Alexander Bellstraat 68, IJmuiden, t.a. Adelaarstraat 2, IJmuiden; L. Binkhorst, Jacob van Heemskerkstr. 33, IJmuiden en A. Bleker, J. H. Jansen- straat 14a, Groningen, t.a. Bonekampstr. 2, IJmuiden-O.; C. Sintenie, Bloemendaalse- straatweg 67, Santpoort-Station en B. C. M. Oudendijk, Rijksweg 118, Velsen, t.a. Duinlustparkweg 67, Santpoort; C. G. Schoo, Kerkplein 3, Velsen en N. Hagen, Ripperdapark 31, Haarlem, t.a. Oranje straat 35, IJmuiden; W. van Rooij, Froger- straat 24 rd., IJmuiden en M. E. Schaap, van Nieuwkoopstraat 11, IJmuiden-O., t.a. van Nieuwkoopstraat 11, IJmuiden-O.; F. van der Heide, Elzenstraat 18, IJmuiden- Oost en T. Ras, Huijgensstraat 25, IJmui den, t.a. Elzenstraat 18, IJmuiden-O.; K. Stoker, De Ruijterstraat 104, IJmuiden-O. en A. M. H. Grootenboer, Hofdijklaan 47, Driehuis, t.a. Hofdijklaan 47, Driehuis; A. G. W. Kaptein, Planetenweg 236, IJmui den en B. Aalbers, Snaarmanlaan 119, Alk maar; C. A. Lindenberg, Moerbergplant- soen 121, IJmuiden en L. J. Verwer, De la Reijstraat 1, IJmuiden, t.a. De la Reijstr. 3, IJmuiden; B. Sleeuwenhoek, Tuinders straat 11, IJmuiden-Oost en S. Rozema, Eyndenhoutstraat 67, Haarlem, t.a. Tuin dersstraat 11, IJmuiden-O.; C. E. van der Plas, Lange Nieuwstraat 17, IJmuiden en R. M. P. Zandbergen, Da Costalaan 7, Driehuis; J. Visser, Warmenhovenstr. 66, IJmuiden en J. A. Plug, Kompasstraat 54, IJmuiden, t.a. Kompasstraat 54, IJmuiden. GETROUWD: H. van Geldorp en H. M. Knapen, IJmuiden-Oost, Iepenstraat 8; B. W. Zon en A. de Kluis, Santpoort, W. de Zwijgerlaan 20; H. J. Korthoven en H. E. Hering, Velsen-N., Noorderlaan 19; D. A. van Balen en E. K. van der Grijn, IJmui- ien, Bik en Arnoldkade 42; A. van der 31uis en J. Bakker, Rotterdam, Maashaven 31; W. Bol en H. van Burk, Weesper- tarspel, Loodijk C 156; B. Biesheuvel en I. van Renssen, IJmuiden-O., Sparren- straat 12. OVERLEDEN: G. J. Rohner, 67 jr., echt genote van J. A. Schildwacht, Vecht- straat 40, IJmuiden; C. Bier, 76 jr., echt genote van J. Beets, Ger. Doustraat 43, Tmuiden. G. Maas 3 3 C. J. Gordijn 2 1 K. Steijn 3 3 F. J. Walda 2 1 J. L. Wijdoogen G. de Haas 3 1 4 2Va W. Huiser 3 1 Tj. de Jong 5 2lA Th. Hölscher P. Lanser 2 l'/j 2 0 A. Kistemaker M. J. Warnez 3 lVs 2 0 J. Blok 11 T. A. Langedijk 3 0 In de tweede groep was P. Heidenreich er bijna in geslaagd leider H. Aarts van 't voetstuk te stoten. Deze wist echter nog juist de veilige remisehaven binnen te varen. Een remisehaven waar voor hen reeds A. Zeijlmans en W. Doornenbal hadden afgemeerd. De derde groep bracht een goede zege van J. Vis op C. Donker. P. Kramer jr. liet zich hier verrassen door de goed spelende J. Bontebal. A. Schelvis boekte in afdeling vier de eerste winst ten koste van P. Kramer sr. H. Wolthuizen moest de eerste nederlaag incasseren. C. Abspoel bracht dit wapen feit op zijn naam. De competitie wordt maandag in het cultureel Centrum voort gezet met onder andere de volgende par tijen: LangedijkWarnez, WijdoogenA. Kistemaker. MeijerHeidenreich. Verlaak v. Niekerken. H. v. d. Plasv. Nieuwen- huizen, v. d. Doelv. d. Berg, Gravema- kerS. Kistemaker, Abspoel—J. Kroese en BroertjesKoomen. Advertentie LUm koud alle hout met van Cela-Bever Een delegatie uit het Parlement van de drie Europese Gemeenschappen (E.E.G., E.G.K.S. en Euratoom) zal in de komende drie maanden een bezoek brengen aan een aantal onderzoekcentra in de zes landen van de gemeenschap die van de Hoge Au toriteit der E.G.K.S. financiële steun ont vangen. De commissie, die de reis maakt op uitnodiging van het studiecomité van de Westeuropese steenkolenproducenten, zal op dinsdag 13 oktober een bezoek breng aan het centraal proefstation van de Staatsmijnen te Hoensbroek Treebeek en vrijdag 16 oktober aan de bedrijfsge neeskundige dienst van de n.v. Kon. Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De delegatie is samengesteld- door de commissie voor wetenschappelijk en tech nisch onderzoek en de commissie vopr b^ drijfsveiligheid, arbeidshygiëne en be scherming van de gezondheid van het Eu ropese Parlement. Men acht het van groot belang dat het Europese Parlement een overzicht krijgt van de subsidiëring van wetenschappelijk onderzoek op het gebied van hygiëne en bedrijfsveiligheid door de hoge autoriteit en de coördinatie van de gemeenschappelijke samenwerking van de onderzoekcentra in de zes landen van de Gemeenschap. De bevindingen van de delegatie zullen worden gepubliceerd, ten einde de publieke opinie in Europa voor te lichten over de mogelijkheden van samen werking op het gebied van wetenschappe lijk onderzoek in de kolen- en staalindus trie. Rapporteurs zijn de Belgen Bertrand (voor geneeskundige en menselijke aspec ten, en bedrijfsveiligheid) en Block (voor economische en technische kwesties als verhoging van produktiviteit, concentra ties en dergelijke. Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft onlangs het lid van het Adviescollege voor het IJmondgebied de heer J. van Os van den Abeelen, de volgende vragen tot het dagelijks bestuur gericht: 1. Heeft het dagelijks bestuur kennis ge nomen van de in de IJmuider Courant van 12 september 1959 opgenomen vragen, die door een lid van de Provinciale Staten van Noordholland tot het College van Ge deputeerde Staten dezer provincie zijn ge richt, uit welke vragen bekendheid van de vragenstelster met de inhoud van het in opdracht van het Adviescollege uitge brachte rapport over de city-vorming in de IJmond-Noord moet worden geconclu deerd en waarin bekendheid van Gedepu teerde Staten van Noordholland met dit rapport wordt verondersteld, terwijl tot nu toe de leden van het opdrachtgevend orgaan zelfs nog niet hebben vernomen, dat het desbetreffende rapport is gereed gekomen? 2. Wil het dagelijks bestuur mededelen of inderdaad bepaalde instanties, respec tievelijk personen inzage van het boven genoemde rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam hebben gehad en zo ja, welke en op grond van welke overwegingen? 3. Is het dagelijks bestuur bereid te be vorderen, dat het bedoelde rapport zo spoedig mogelijk ter kennis van de leden van het Adviescollege wordt gebracht, ver gezeld van een suggestie omtrent een passende behandeling van het rapport? Het dagelijks bestuur heeft de volgende beantwoording gegeven: 1. Inderdaad heeft ons bestuur van de vragen kennis genomen. 2. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Slechts is op hun verzoek een exemplaar van het rapport toegezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, de commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en de directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, on der mededeling dat het rapport nog niet openbaar is en na behandeld te zijn in ons bestuur voorzien van een nota on zerzijds, bij het Adviescollege aanhangig zal worden gemaakt. Deze toezending is eerst op 11 september 1959 geschied. 3. Ons bestuur is met de nota, die het rapport eventueel zal vergezellen, nog niet gereed. Onder de gegeven omstandighe den achten wij het evenwel gewenst de leden ter vertrouwelijke kennisneming in het bezit van een exemplaar van het rap port te stellen. De leden van het Beverwijks jeugdkoor „Jong Zang en Vriendschap" hebben hun ouders in het Kennemer theater vrijdag een bijzonder genoeglijke avond bezorgd, door op het toneel een demonstratie te geven van hetgeen zij onder enthousiaste leiding op het gebied van zang, spel en dans wisten te bereiken. De inzet van de ze gevarieerde voorstelling was al direct veelbelovend door het optreden van het meisjeskoor van „Jong Zang en Vriend schap" dat met Stephen Jansen als diri gent een liederenprogramma ten gehore bracht, dat op dergelijke avonden tot de grote zeldzaamheden behoort. Een pro gramma namelijk van composities van on der andere Mendelsohn, Weber en Dalcro- ze, waarbij zelfs het bekende „Spinnen- lied" uit Richard Wagners „Der Fliegen- de Hollander" niet ontbrak. En ofschoon men wel degelijk de leeftijd der zangeres jes in aanmerking moet nemen, kan toch niet van zelfoverschatting worden gespro ken, want er werd fris en harmonieus ge zongen, waarbij de dirigent ook een ver heugende zorg aan de juiste uitspraak bleek te hebben besteed. Met een aller aardigst danjse door leerlingen van Gré Bolhovens balletklas, werd het gedeelte voor de pauze passend rond gemaakt. Na de pauze volgde de opvoering van Johanna Veths bekende kinderoperette „Repelsteeltje", die met alle waardering voor het eerste gedeelte, toch het hoogte punt van de avond werd. Er was aan deze opvoering een verheugende zorg besteed die de serieuze bedoelingen van de lei ding overtuigend demonstreerde. Een ge lukkige omstandigheid was verder, dat de spelenden allen uit een kinderkoor waren gerecruteerd, waardoor een der belang rijkste onderdelen van een operette, de zang, volkomen veilig was gesteld. De degelijke voorbereiding kwam verder tot uitdrukking in de aardige décors en fleurige kostuums, die veel bijdroegen tot een geslaagde opvoering. De raad van Beverwijk wordt voorge steld een krediet te verlenen van 190.000.- voor de aanleg van de in het uitbreidings plan Meerestein opgenomen Plesmanweg. Deze weg zal de hoofdtoegangsweg tot het plan Meerestein zijn en als schakel een belangrijke functie krijgen als weg voor doorgaand verkeer en als schakel in de rondweg Spoorsingel, Laan der Nederlan den. Plesmanweg, Wijk aan Duinerweg, Warande. In verband met de vorderende woningbouw in het genoemde uitbreidings plan, is het nodig dat men nu tot de aan leg van de Plesmanweg overgaat. De kosten worden geraamd op -423.000.- Een deel 233.000.-) kan ten laste van het reeds verstrekte krediet voor het bouw- rijpmaken van Meerestein worden ge bracht. Het restant komt ten laste van de algemene dienst, waarvoor B. en W. de raad krediet vragen. Advertentie CORN ZWIER Kennemerlaan 224-226 - dmulder Telefoon 02550 -4324 Voor eerste klas service Advertentie Voor wie van -fr FUNCTIE LIJN -fr KLEUR houdt om wèg van te zijn. Zo is de door ons geëtaleerde combinatie in een prettige harmonie en voor een verrassende prijs GA KIJKEN BIJ DE formule SPECIALISTEN VRAAGT ONZE GRATIS PROSPECTUS MARKTPLEIN Jachtopziener A. G. van Velzen gehuldigd Op het kantoor Fochteloo van het P.W.N. te Bakkum is de jachtopziener A. G. van Velzen gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstverband. Ter gelegenheid hiervan werd hij toe gesproken door de Rentmeester van de Provinciale landgoederen, ir. J. G. G. Jel- les, die hem namens de directie geluk wenste en een geschenk overhandigde. Mevrouw Van Velzen deelde in de hulde van haar man, zij kreeg een fraai boeket. Vervolgens sprak namens het personeel de heer P. L. Duinker, die een grasmachi ne aanbood. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE NIESTEN IN PARIJS—TOURS De Beverwijkse wielrenner Coen Nies ten start zondag in de bekende Franse klassieker ParijsTours. De afstand van deze wegwedstrijd bedraagt 280 kilometer. Coen Niesten rijdt in de Locomotief-ploeg. DAKGOOT IN BRAND In de Lijsterbeslaan te Beverwijk is vrij dagmiddag brand uitgebroken in een dak goot van het perceel Lijsterbeslaan 6. Daar waren schilders bezig verf af te branden. Plotseling brak brand uit, door tot nog toe onbekende oorzaak. Door de goot los te hakken en de brandweer te alarmeren, kon het vuurtje met één waterstraal worden geblust. Zes Britse oorlogsschepen zijn zaterdag morgen vroeg de Noordersluis te IJmui den gepasseerd. Het waren de torpedo- bootjagers „Trafalgar", „Jutland", „Dun kirk", de onderzeeboot „Talent" en het bevoorradingsschip „R.F.A. Tiedelow". Het vlaggeschip van het eskader, dat van 10 tot 16 oktober Amsterdam bezoekt, is h.m.s. „Tyne". Dit schip staat onder com mando van captain J. S. Stevens en heeft aan boord de opperbevelhebber van de Britse thuisvloot en het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, Sir. William Davis. Toen de eerste vijf schepen in de sluis lagen, het bevoorradingsschip kwam een uur later aan, gingen enige Nederlandse marine-autoriteiten ter begroeting aan boord van h.m.s. „Tyne". Daarna verliet het eskader de Noordersluis om door te varen naar Amsterdam. Expositie werken van Zanna In het restaurant Walserij Oost van de Hoogovens te IJmuiden zijn zondagmid dag schilderijen en pastels te zien van de in Amsterdam wonende kunstenares Zan na. Het werk van deze schilderes is niet te catalogiseren, het heeft een zeer eigen stijl waarin expressie en kleurgevoeligheid meer opvallen dan het vakmanschap. Afgesloten verkeersweg In verband met de uitvoering van riole ringswerkzaamheden is de Johan van Beemlaan te Santpoort gedurende het tijd vak van 12 tot en met 19 oktober, of zoveel korter of langer als de duur van de werk zaamheden zulks noodzakelijk maakt, voor alle verkeer gesloten. (Thalia, IJmuiden) Al jaren lang staan de Zweden en Denen bekend om de gevoelige manier waarop ze het lot kunnen beschrijven van meisjes, die op het ver keerde pad raken, waarbij vaak de ge volgen van abortus schril aan de kaak worden gesteld. „Dodende liefde" is een Duitse film, die drie gevallen behandelt, waarin hartstocht noodlottige gevolgen op levert. Het gebeurt dan ook op Duitse wij ze, met vertogen in collegezalen en ge sprekken met professoren, Een en ander wordt in de praktijk belicht, en de moord op het kleine meisje en de dood op de operatietafel van een jonge vrouw hebben zeker suggestieve kracht. Het bezoek van deze jonge vrouw bij de „helpster" is ook goed verfilmd. Het nut van deze film bestaat er in, dat men gewaarschuwd wordt voor vele din gen, waarvan men misschien de gevolgen nooit zo erg heeft ingezien. Dat is de re den waarom het goed is deze film te gaan zien. Dit is ook het belangrijkste in deze film. In het voorprogramma een prachti ge film over dieren, waarin vooral de op namen van Bambi, het Chinese dwerghert ontroerend zijn. Zondagmiddag: „Robin Hood van de prairie". (R e x. IJmuiden). Weken geleden zou „Het complot der 39 stappen" al in het Rex-theater worden gedraaid. Dat ging toen niet door, maar nu is de film er toch. Dit spannende spionageverhaal is een bekende thriller, die veel bezoekers naar de Groeneweg zal lokken. En ze hebben gelijk, want men volgt de vreemde bele venissen van de held van het verhaal ge boeid tot de laatste ogenblikken. Ook woensdag en donderdag een belang rijke film: God's little acre. Het boek van Erskine Caldwell is de grootste bestseller van Amerika geweest, en de verfilming doet alle figuren uit dit boek recht we dervaren. Zondagmiddag „Vera Cruz". (W. B. Theater, Beverwijk) presen teert vrijdag en zaterdag „Karavaan". Een verliefde jongeman wordt door zijn rivaal bijna vermoord. Maar ten slotte weet hij toch de zegepalm weg te dragen. Allicht. Zondag en maandag „De dag der vergelding", zondagmiddag „Ik vecht voor geld". Het Luxortheater draait tot en met dins dag de door ons al besproken „Indische graftempel". Zondagmiddag „De wet van de prairie." woensdag en donderdag „Zijn laatste kraak". (Kennemer Theater, Bever wijk) „De spion met twee gezichten". Fei telijk heeft elke spion twee gezichten: hij is spion en gewoon militair of gewoon bur ger aan de andere kant. Het verhaal speelt zich af in de tweede wereldoorlog in Duits land. Het wordt de toeschouwer al gauw duidelijk, dat generaal Schottmann een Engels spion is. Hij speelt zijn spel voor treffelijk, neemt zeer veel risico's. Men gaat hem ten slotte verdenken en de Ges tapo tracht bewijzen te verzamelen. Schottmann is alle andere generaals en zelfs de Führer nog te slim af. Hoe hij het klaarspeelt de Engelse frontlinies te bereiken, is het hoogtepunt in deze span nende film. Een bezwaar is dat men de Duitse officieren Engels hoort spreken. Goed spel van Jack Hawkins en Gia Sca la. In het voorprogramma een ontroerend filmpje over een arme jongen, die op een kermis een goudvisje wint. Maar er is een kat op pad. Het leuke is, dat de kat' het niet op het visje heeft voorzien, maar op de kanarie. De spanning wordt ten top gevoerd, als het visje uit de kom springt en op de tafel valt, waar het machteloos blijft spartelen. De kat gooit het goudvis je weer in het water, misschien omdat zij weet, dat de vis de lieveling is van het arme jongetje. Zeer knap filmpje. Het Kennemer Theater komt dinsdag en woensdag voor de dag met „The story of Esther Costello". Zondagmiddag „De red der van Fort Shallan." NEW YORK (UPI) Een speciale com missie van de UNO heeft donderdag ge rapporteerd dat Zuid-Afrika de inheemse bevolking van het voormalige volken- bondsmandaatgebied Zuidwest-Afrika van zijn land verdrijft, dat zij al sinds eeuwen bewoont. In plaats van de inheemsen ko men blanke kolonisten. De commissie roept de UNO op na te gaan, welke middelen kunnen worden aangewend om de Unie van Zuid-Afrika haar verplichtingen als beheerster van dat mandaatgebied te doen nakomen. De UNO houdt staande, dat zij het man daat van de vroegere Duitse kolonie van de Volkenbond heeft overgenomen. Bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw heeft de Zuidafrikaanse Unie dit bestreden. Minister Louw zei wel, dat de unie „de deur open" wenst te hou den en bereid is tot overeenstemming met de UNO te komen. HET TEKORT op de gewone dienst van de begroting 1960 van Beverwijk bedraagt 1.700.000. De totale kapitaalsinvesteringen voor de gemeente zullen per 1 januari 1960 naar raming rond 77.603.000 bedragen. Het overeenkom stige cijfer per 1 januari 1959 bedroeg rond 61.100.000. De kapitaalslasten zijn met 388.800 toegenomen. B en \V delen de raad in hun toelichting mee, dat het niet mogelijk is gebleken voor 1960 een sluitende begroting aan te bieden. Op 23 april 1959 heeft de raad voor 1959 een verhoging van het basisbedrag per inwoner aangevraagd. Als dit verzoek wordt ingewilligd, geldt deze verhoging ook voor het begrotingsjaar 1960. In dit ge val wordt het geraamde begrotingstekort wat minder. De uitgaven zijn op de begroting met 435.000 gestegen. De volgende bedragen moeten meer worden uitgegeven: kapitaalslasten f 323.600, jaarwedden 77.600, straatverlichting 21.600, uitke ring aan woningbedrijf 21900, onderhoud straten en pleinen 29.800, onderhoud plantsoenen 35.000, 'örïderhoud pompen en riolen 61.900. gemeentereini- 88.100 exploitatie rioolwaterzuiverings installatie 23.600, kosten L.O.M.-school 10.000, kosten gemeentelijk lyceum 50.000, susidie scholen lager neutraal on derwijs 46.400, storting in fonds voor cul tuur en ontspanning 70.000, kosten ver pleging krankzinnigen 76.500, kosten ver pleging hulpbehoevenden 88.000, diver sen 180.800. Er zijn echter ook enkele uitgaven ver minderd, en op sommige posten kunnen meer inkomsten worden vermeld, zoals belastingen 95.400 en winst gasbedrijf 25.000. Als nadelig verschil blijft zodoen de 435.000 over. De kapitaalsinvesteringen, totaal f 77.603.000, worden als volgt gespecifi ceerd: woningbedrijf 41.803.000, open bare werken 572.000, grondbedrijf f 12.200.000, gasbedrijf 3.253.000, onder wijs, kunsten en wetenschappen 7.081.000, overige gemeentelijke objecten 12.694.000. Opvallend is de sterke stijging van de post woningbedrijf, die vorig jaar 31.150.000 was, en dus een toeneming van tien mil joen te zien geeft. Overigens niet vreemd voor een groeiende gemeente als Bever wijk. WEGENNET Een steeds groter zorg voor de gemeen te wordt ook het wegen- en stratennet. Dit heeft al een lengte bereikt van onge veer 75 kilometer. De zorg van de ge meentelijke plantsoenendienst strekt zich uit over: plantsoenen, inclusief Scheij- beeck 12.5 hectare, groen bij de openbare scholen 1,6 hectare, gemeenschappelijk groen bij de verschillende woningcom plexen 10,4 hectare, bosplantsoen 8.6 hec tare, speelweiden 2,2 hectare, planten- depot 1 hectare. Verwacht wordt, dat deze oppervlakte in 1960 met ongeveer 9 hectare zal wor den uitgebreid. De oppervlakte van de sportvelden is in het bovenstaande niet begrepen. Ten opzichte van het vorig jaar vertoont de rente op de kapitaalmarkt een gunsti ger beeld, aldus B. en W. De rente van langlopende leningen gaat het percentage van 4 1/4 procent benaderen. Het is voor de gemeenten echter nog steeds niet mo gelijk tegen rentegammavoorwaarden te lenen. Voor de onlangs door de gemeenten Amsterdam en Rotterdam geëmitteerde 4 1/4-leningen, koers 99°/o, tot een totaal bedrag van f 50.000.000 bestond onvol doende belangstelling, hetgeen ook niet on aannemelijk is volgens B. en W., omdat de rente op de obligatiemarkt ten tijde van deze emissies nog ongeveer 4l/2 procent bedroeg. Ook de rente voor kasgeldleningen be weegt zich in dalende lijn. Ofschoon het rentegamma voor deze leningen nog 2 3/4 procent bedraagt, worden thans geregeld kasgeldleningen tegen een lager percenta ge afgesloten. Aan het einde van hun toelichtingen zeg gen B. en W., dat de tendens van een be trekkelijk grote stijging van het uitgave- peil zich ook in 1960 zal voortzetten. „Nie mand, die de omstandigheden, waarin onze gemeente verkeert, kent, zal zich hierover verwonderen", aldus B. en W. „De groei van de gemeente maakt het nu eenmaal onvermijdelijk, dat allerlei voor zieningen worden getroffen, waarin grote bedragen moeten worden geïnvesteerd, en waarvan de periodieke lasten op de begroting moeten worden gebracht. Deze ontwikkeling is nog niet tot een afsluiting gekomen. Met alle kracht zullen wij er naar blijven streven om te komen tot een verzorgingspeil, zoals dat in de tegenwoor dige tijd van een gemeente als de onze wordt verwacht". Onzekerheid B. en W. merken op, dat het in deze omstandigheden wel zeer valt te betreu ren, dat ten aanzien van de inkomstenzij de van de begroting voorshands nog gro te onzekerheid bestaat. Men is nog in af wachting van beslissingen op verzoeken om uitkeringen. Zo verwacht men een ver hoogde uitkering in verband met gedane kapitaalsinvesteringen. Hiervoor wordt 275.000 getaxeerd. „Er is geen aanleiding tot defaitisme" zeggen B. en W. „Wij kunnen voorshands niet aannemen, dat de regering, enerzijds de gemeente een bepaalde taak opleg gend, anderzijds de middelen, welke nodig zijn om deze taak ten uitvoer te leggen, zal onthouden." Wethouder E. Gerritse verklaarde ons desgevraagd, dat men er in elk geval naar Beverwijk heeft zijn reserve de laat ste jaren in een ontstellend snel tempo ingeteerd. In 1955 bedroeg het batig saldo van hoofdstuk 1 van de kapitaals- dienst volgens de door Gedeputeerde Staten vastgestelde gemeenterekening 833.370,88. Het batig saldo van de ge wone dienst bedroeg dat jaar 60.933,38, waardoor men tot f 894.304,26 kwam. Een mooi bedrag, maar in 1956 ging er een nadelig saldo van 271.818,29 af. f 622.485,97 restte er, en toen in 1957 het nadelig saldo f 300.000 bedroeg, was er nog maar f 322.485,97 over. In 1958 werd het nog erger, want toen ging er 625.000 af, zodat er een nega tief bedrag restte van 302.514,03 zal streven het verzorgingspeil van Bever wijk te handhaven of zo mogelijk te ver hogen. Wijk aan Zee komt met zijn uit breidingsplan zeker in de toekomst aan de orde. Verantwoord „We zullen een verantwoord beleid voe ren en geen bezuinigingen doorvoeren die het verzorgingspeil aantasten. Men moet de begroting zien in het beeld van de po sitie, waarin Beverwijk zich bevindt. On ze taak is ontwikkeling en uitbreiding van de streek en dat legt zware lasten op. De wethouder zei, dat men met de wo ningbouw erg gelukkig is geweest dit jaar. Men had de mogelijkheid tot de bouw van 518 premiewoningen. Men zal ook in de toekomst trachten zoveel mogelijk premie woningen te verwezenlijken. In augustus 1960 komen de eerste woningen van ge noemde premiebouw gereed. Hiermee zal het woningprobleem ongetwijfeld aanzien lijk kunnen worden verlicht, vooral omdat het voor eigen inwoners is. Bovenaan de urgentie staat voor de ge meente Beverwijk de woningbouw. Dan volgen zwembad, huisvesting bureau open bare werken en scholenbouw. Nu moet men zich nog veel met noodlokalen behel pen. „We moeten ook zo spoedig moge lijk beginnen met de sanering in de om geving van de Grote Kerk" zei de wethou der, die ondanks de tekorten toch nog over een gematigd optimisme bleek te beschik ken. Het is geen visserslatijn, als wij berich ten, dat een inwoner van Velsen-Noord op één dag twee reuzenkarpers ving van maar liefst zestien en twaalf pond! De geluk kige visser is de heer J. Roossien, Gilden laan 15, die lid is van de Beverwijkse hen gelsportvereniging ,,'t Karpertje". Hij vist al meer dan dertig jaar. Hij deed zijn vangst in de bekende fortgrachten in Be verwijk. De eerste maal moest hij onge veer een half uur strijd leveren met de kar per, die 76 centimeter mat en zestien pond woog. Later op de dag bracht hij nog eens een kolossale karper op het droge. Deze mat 70 centimeter en woog twaalf pond. Wie het niet geloven wil, kan de exem plaren zien ten huize van de heer Roossien, die ze de eerste dagen in leven houdt, om dat hij niet het risico wil lopen dat men gaat zeggen, dat hij een visser is die het visserslatrn goed hanteert

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6