OP EN OM HE T BINNENHOF FILATELIE ZOEKEN NAAR NIEUWE VORMEN SANA- TOGEN Mr. Delprat bepleit steun voor de A'damse havenverbindingen Ceta-Bever VLEKKENPASTA 1." PUZZEL NUMMER VIJF ÉÉfÉI KERKELIJK LEVEN 9 KINDERPOSTZEGELS Modeacademie Ph. Jansen neem ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Nocturne" is de bij velen te Amster dam bekend geworden benaming voor een wekelijkse dagsluiting op dinsdagavond in de Maranathakërk. „Hartelijk welkom is ieder, die stilte zoekt, het Evangelie wil beluisteren, de vernieuwing van de kerk zang toejuicht en het experiment liefheeft", aldus de organisatoren. De geregelde vie ring van het Heilig Avondmaal met ieder die (naar daarvoor geldende regels) in eigen kerkverband als lid van Christus' gemeente bekend is, heeft aan deze bij eenkomsten een oecumenisch karakter ge geven. Om negen uur neemt de eigenlijke dienst een aanvang, waarin de predikan ten Barnard en Overbosch voorgaan; tel kens vanaf half negen vindt ter voorbe reiding daarop een zangoefening plaats onder leiding van de cantor-organist Frits Mehrtens. In januari werd een liederen boek gepubliceerd en voor de vaste delen der liturgie is gebruikelijke muziek ge componeerd. Hervormde suggestie de preek achteraan In een geregeld verschijnende brief aan de vrienden van de nocturnen doet ds. Barnard een opmerkelijke suggestie ten aanzien van de inrichting van de kerk dienst. Hij schrijft daar: Een probleem waarvoor ik vervolgens uw aandacht vraag is dat van de lofzang op de zondag morgen. Een dienst waarin niet de (te lan ge) preek het leeuwedeel opeist bestaat eigenlijk nergens in onze omgeving. Meestal worden de zang, de voorlezing en het gebed daardoor op zijn minst minder zelfstandig, op zijn ergst welhaast bij komstig. Wat mijzelf betreft: ik zou wel eens naar de kerk willen gaan, gewoon om de psalmen te zingen, de gebeden te bidden en Gods lof hoog te houden voor al ook: ik zou mijn kinderen daaraan wil len wennen. Daarom heb ik gedacht aan een dienst, waarin de preek achteraan wordt gezet, na een korte onderbreking, ongeveer als de pauze tussen twee delen. In het eerste gedeelte van die dienst zou den dan die trits:gezangen-gebeden-schrift voorlezing een afgerond geheel kunnen vormen. De kinderen (en anderen) die aan de preek nog niet toe zijn, zouden dan weg kunnen gaan, de anderen blijven. Voordelen: gro tere vrijheid van spreken in die preek, gro tere vrijheid van handelen bij de kerkgan gers. Het is mogelijk dat velen weggaan; een aansporing voor de predikant om zijn preekarbeid te herzien. Het is ook denk baar dat sommigen (vurige anti-liturgis- ten) pas na de onderbreking zouden ko men! Ook dat zou mogelijk moeten zijn. Persoonlijk voel ik ervoor deze mogelijk heid te bespreken; niet als regel voor een bepaalde dienst of een bepaalde kerk, maar voor zondagmorgendiensten waar ik zelf zou voorgaan. Het zou naar de ge woonte in de hervormde kerk alleen bete kenen een omzetting van de gebeden en de preek. Het psychologische punt is na tuurlijk het facultatief stellen van de preek. Het betekent geen achteruit zetten daarvan als wij de achterop-stelling be pleiten". Gereformeerd voorstel avonddiensten in kleine kring Naar aanleiding van een onlangs gehou den conferentie van het gereformeerde Centrum voor Zielszoi-g bepleit prof. dr. G. Brillenburg Wurth verandering van de avonddiensten in de Gereformeerde Ker ken. In het „Gereformeerd Weekblad" stelt hij voor in kleinere groepen samen te komen, maar dan, om met elkaar in onderling gesprek, zij het onder leiding van een der ambtsdragers, zich te bezin nen op het belijden van de kerk, waarbij behalve de Heidelbergse Catechismus ook de andere belijdenisgeschriften aan de orde zouden kunnen komen. Dit lijkt ons van het grootste belang, al dus de Kamper hoogleraar, gezien het feit, dat in steeds breder kring onder ons de kennis der Waarheid afneemt. En het komt ons voor, dat de tegenwoordige cate- chismusprediking daaraan niet tegemoet komt, omdat heel wat predikanten al te veel toegeven aan de afkeer van veel ge meenteleden van alles wat in de predi king ook maar in het minst naar geeste lijk onderricht zweemt. Men zal zeggen: maar zal men dan wel komen, als op zulke avonden toch ook over het belijden dei- kerk gesproken wordt? Dan antwoorden wij: ja, want er zijn nog heel wat mensen, bij wie wel terdege be langstelling voor de waarheid Gods en het belijden der kerk openbaar zou worden, als de bezinning daarop vond plaats in een open gesprek, waar men met zijn vragen kan komen en waar op allerlei concrete din gen in het leven van onze tijd in verband met dat belijden kan worden ingegaan. Brengt men het bezwaar in: daarvoor hebben wij onze mannen- en vrouwenver enigingen, dan zeggen wij: ja, gelukkig zijn die er, maar het is toch naar verhou ding een veel te klein aantal dat daar komt. En ligt dit geestelijke vormingswerk want zo mogen wij het toch wel noe men toch mee ook niet terdege op de weg van de kerk als zodanig? Er is echter nog een andere overweging die ons hier ook van belang lijkt. En dat is, dat veel meer in onze tijd alles gedaan moet worden om niet de „leek", maar het gewone gemeentelid zelf in de kerk actief te maken. Principieel zijn wij als ge reformeerden tegen een dominees-kerk. Maar praktisch blijft toch, althans in on ze godsdienstoefeningen, zo goed als alles om die ene figuur van de dominee zich concentreren. Bijna iedereen verwacht het in de kerk toch weer van de preek. Van daar veler teleurstelling bij de kerkgang. Want het is van een dominee niet te eisen, dat die preek altijd zo is, dat ze in al de uiteenlopende behoeften van al de gemeen teleden, jonge en oude, voorziet. En dat zou nu juist het belangrijke van zulke andere avonddiensten zijn, dat allen daarmee ver antwoordelijkheid dragen voor eikaars on derlinge opbouw". Aldus het voorstel van prof. Brillenburg Wurth. De voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, heeft tijdens een vergadering van de Kamer verklaard verheugd te zijn over de „duidelyke weerspiegeling in de rijksbegroting van de in de troonrede en de Memorie van Toelichting uiteengezette gedragslijn ten aanzien van de verbetering van de positie der Nederlandse zeehavens door een verbetering der toegangen uit zee en van de verbindingen met het achterland". Nu een post van tien miljoen gulden is uitgetrokken voor de verbetering van de mond van het Noordzeekanaal by IJmui- den, zal dit werk in snel tempo tot uitvoering kunnen komen. De omvang van deze verruiming schijnt nog niet geheel vast te staan. Het stand punt van het Amsterdamse bedrijfsleven is, dat straks schepen van 75.000 ton met een diepgang van tenminste 43 voet de IJmuidersluizen moeten kunnen binnen varen. „Nu de Amsterdamse haven bin nenkort over een voorhands weer toe reikende verbinding met de Noordzee zal beschikken, zal de expansie van het ha ven- en goederenverkeer en daarmee van een wel zeer belangrijk deel van het to tale economische bestel van ons land, krachtig voortgang kunnen vinden", al dus mr. Delprat. Enige bezorgdheid bestaat volgens spreker nog ten aanzien van de andere belangrijke verbinding, die van Amster dam met het achterland. Gelukkig zal in 1960 de keersluis bij Zeeburg in het Am sterdam-Rijnkanaal worden voltooid en zal worden begonnen met de verbreding van het kanaalpad tussen Jutphaas en Wijk bij Duurstede. Ten aanzien van een vol waardige verbinding van Amsterdam met het achterland blijven evenwel nog be langrijke verlangens bestaan. Mr. Del prat zei hierover nog niet te willen spre ken; hij zal er binnenkort op terugkomen. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat re gering en parlement, in het besef van de Advertentie Van 16 november aanstaande tot en met 15 januari 1960 zullen de jaarlijkse kinderpostzegels verkrijgbaar worden gesteld. De serie is dit jaar als volgt samengesteld: 4 4c. (roze en blauw), kind in box; 6 -f- 4 c. (groen en bruin), jongen speelt „Indiaantje"; 8 -f- 4 c. (rood en blauw), jongen voert ganzen; 12 -f- 9 c. (blauw en rood), verkeers- brigadiertje zet een aantal kinderen over; 30 -f 9 c. (geel en blauw), meisje maakt huiswerk. De zegels zijn ont worpen door de Amsterdamse kunste naar Wim van der Salm. Advertentie Aanv.cursus Opl. Coupeuse.. Ook v. eig. gebruik. Tevens knippatr. naar maat. Aanm. Gr. Houtstr. 3, ing. Spekstr. belangen die in het geding zijn, hun vol ledige steun aan de verbetering van de Amsterdamse verbindingen met de Noordzee en de Rijn zullen blijven geven, „opdat het bedrijfsleven in deze stad zijn initiatieven steeds ten volle zal kunnen ontplooien". Nu er door de Tweede Kamer heel wat voorbereidende arbeid in commissies te verrichten valt met het oog op de behan deling van de verschillende begrotings hoofdstukken doet het Kamergebouw soms aan een bijenkorf denken, waar men het gegons van die nijvere diertjes kan horen. Zo deed er zich dus wel een gele genheid voor, om bij afgevaardigen van uiteenlopende politieke kleur het oor te luisteren te leggen ten einde iets te ver nemen omtrent eerste reacties op het rap port van de commissie-Van Voorst tot Voorst over de vraagstukken inzake ver korting van de diensttijd. Intussen, de de gelijke Nederlandse eigenschap om on gaarne over een nacht ijs te willen gaan, had tengevolge, dat men zich van meer dan een zijde nu nog niet kon uitlaten naar aanleiding van het meer dan 150 bladzij den omvattende pas (verschenen stuk, dat zich met vermeld probleem bezighoudt. Uit liberale mond ving ik tot dusverre slechts op, dat op zichzelf ook reeds een vermindering van de diensttijd met twee maanden iets aantrekkelijks kan heb ben. Maar zo werd er terstond aan toe gevoegd of het daartoe zal kunnen ko men, hangt van allerlei op het moment nog niet te beoordelen, want nader door Kabinet en Kamer in studie te nemen kwesties af. Binnen de gelederen van de fractie van de P.v.d.A. schijnt voors hands, althans bij verschillende leden, nogal wat twijfel te bestaan, of inderdaad de nodig te achten paraatheid van land en luchtmacht, alsook behoorlijke nako ming van Nederlands verplichtingen in internationaal verband samenwerking met de andere tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie behorende staten), zelfs maar enige inperking van de dienst tijd toelaat. Anderzijds ontbreekt het niet aan socialistische afgevaardigden, die in elk geval verkorting van de diensttijd zowel gewenst als nuttig achten. Wat de door de talrijkste Kamerfractie gekoes terde opvattingen aangaat, behoefde ik eigenlijk niets meer te vragen. Immers, de aanvoerder van de K.V.P.-fractie, pro fessor Romme kon reeds tijdens het alge mene politieke debat, mede namens zijn fractiegenoten verklaren, dat zij, om het in rond Hollands te zeggen, „geen gok met onze paraatheid" willen. Als het aan trekken van vrijwilligers de weg is naar diensttijdverkoring, moet men volgens professor Romme en diens politieke vrienden, eerst van verwezenlijking dier aantrekking verzekerd zijn. Is dat het ge val, dan moet het in onmiddellijke aan sluiting daaraan tot verkorting van de diensttijd komen. Welnu, toen genoemde afgevaardigde aldus sprak, liet hij zich daarbij kennelijk door zijn profetische blik leiden. Want het rapport der commissie- Van Voorst tot Voorst stelt bij wijze van spreken dezelfde voorwaarde. Daardoor zal het dan ook, gelijk uit het rapport valt op te maken, pas over een drietal jaren tot vermindering van de diensttijd met twee maanden kunnen komen, wanneer men eerst de beschikking over een vol doende aantal vrijwilligers zal hebben ge kregen. Toen ik aan een van de vooraan staande K.V.P.-afgevaardigden, vroeg, hoe het zijns inziens moest gaan met be kostiging van de maatregelen, welke twee maanden verkorting van de diensttijd met zich zouden meebrengen, bleek mij wel, dat men in dat opzicht voor nog allerlei vragen komt te staan. Het is trouwen duidelijk, dat voorshands een regeling ter verkorting van de dienst tijd slechts van voorwaardelijke aard zal kunnen zijn. Daar is allereerst al de voor- waarde, dat de paraatheid van het le ger onaangetast moet blijven. Vandaar ook, dat een diensttijd-verkorting met twee maanden, op zichzelf heus niet zal betekenen, dat de schatkist twee maan den minder uitgaven zal hebben te doen voor kazernering enz. Het aantal gekazer- neerden, van uniformen voorziene man schappen enz. zal, met behulp juist van de vrijwilligers, welke de gaten zullen moeten vullen, op gelijk peil blijven. Overigens bestaat er nog een andere reden om hier van een voorwaardelijke regeling te gewagen. Met name mag men dit opmaken uit het op 29 september door professor Romme eveneens gesprokene. Nadat hij nl. begonnen was met op de voorgrond te plaatsen, dat Nederland zijn verplichtingen in NAVO verband zal heb ben na te komen en men de paraatheid ongerept zal dienen te laten, ging hij-jopr eenmaal uit een ander vaatje tappen. Hij noemde het immers kinderlijk naïef, te menen, dat een onevenredig grote inspan ning van één land in het kader van het geheel op den duur houdbaar zal zijn. Als België niet slaagt in het opvullen met be hulp van vrijwilligers van de daar door verkorting van de diensttijd ontstane ga ten, en als dit bij ons evenmin het geval zou zijn, maar België niettemin zijn in perking van de diensttijd tot 12 maanden zou handhaven, dan is het naar de mening van professor Romme „op den duur on denkbaar, dat wij daar sterk van zouden blijven afwijken". Met andere woorden, ook hij staat ten slotte een vasthouden aan de tegenwoor dige paraatheid geenszins onder alle om standigheden voor. Veeleer stelt hij het door Nederland in dezen te voeren beleid afhankelijk van de voorwaarde, dat er evenwicht zal zijn in de behartiging van de belangen van de betrokken landen. Me dunkt, dat deze uitlating van de aanvoer der van de K.V.P. fractie ter dege de vast stelling rechtvaardigt van een slechts Winkler Prins' Boek van het Jaar, uit gave 1959 van Elsevier Amsterdam/Brussel ls weer verschenen met een keur van inte ressante artikelen en foto's over de ge beurtenissen in 1958. Er wordt veel aan dacht besteed aan de nieuwste technische ontwikkelingen: Internationaal Geofysisch Jaar, ruimtevaart, veldtheorie, luchtvaart, raketten, elektronica en fotografische tech niek. President Nasser geeft antwoord op drie vragen van de redactie over het Arabische nationalisme, waarin hij spreekt van de Israëlische en communistische dreiging en over de Arabische eenheid van de Atlanti sche Oceaan tot de Perzische Golf, maar verzwijgt dat het zijn verklaarde politiek is die eenheid onder Egyptische hegemonie te plaatsen, hetgeen de verdwijning impli ceert van een aantal hem onwelgevallige regeringen en van de gehele Joodse staat, minister Klompé schrijft een artikel over de repatriëring uit Indonesië. De rubrie ken letterkunde en sport zijn uitstekend verzorgd en bijzondere vermelding verdie nen twee kaarten met toelichting op het kunstbezit in Nederland en België. De rubriek: Nieuwe woorden in onze taal is een van de minst gelukkige. Er staan woorden in die helaas allang bestonden: biënnale, blouson, buddy seat, camping, contractpension, duster, hard-top, marke ting man, matchbox, mobile, no-iron, non- fiction, recessie, relance, scrabble, socio- drama, thermofusie, telerecording, vliese- line. Deze vreemde woorden zijn bij inge wijden al lang bekend, maar dat betekent nog niet dat ze door opneming in een woordenlijst ook gemeengoed behoren te worden. Er zijn woorden bij waarvoor best een Nederlands equivalent te vinden zou zijn en andere (slipbemanning, sociodrama, drempelvrees, deci-ampul, carry-back, branche-vervaging) die hopelijk wel bin nen de perken van het vakjargon zullen blijven. Een rubriek waarin goede Neder landse woorden voor vreemde insluipsels in onze taal worden aanbevolen lijkt ons nuttiger. Horizontaal 1. Een taak voor de politie, maar ook de klokkemaker heeft er weet van. 5. Maakt moeder ruzie in dege plaats? 10. Dans met die fat, al zijn zijn beste jaren voorbij. 11. 'n Vroede man leeft daar niet in met zijn buren. 12. De vrede van Munster werd met dit dierlijk produkt bevestigd.. 13. Een slimmerd gebruikt het. 15. Men zou er in Duitsland mee op mus sen kunnen schieten, maar wij vinden dit overdreven. 16. Hij organiseert zonder er eer in te stellen. 19. 'n Hen in de olie, daar komen onge lukken van. 21. Schrijf dit gewas zonder fout, anders prikt hij. 25. 't Is niet anders. 26. De oude ridder kreeg n.b. kans op deze onderscheiding. 28. Wie zóó is kan niet meer kleuren. 29. Va is ree, maar in sommige dingen heeft hij geen zin meer. 30. Als de lente komt wordt het ijs min der, maar toch blijft het meer. 31. Anna Mees helpt de dokter zijn diag nose te stellen. Vertikaal 1. Zij raken dit met elkaar als de gal hun overloopt, al waren zij eerst in hun sas. 2. Als na Anton de ezel aan het woord komt is het zijn zuster. 3. Deze olie komt niet van de B.P.M., maar zijn daden zijn groot. 4. Accoord, als het maar geen roesten wordt. 6. De veer maakt die hoed tot een droom, mevrouw, zegt de modiste. 7. Hij tokkelt op zijn lier Om haar hart te bekoren, Maar ach, zijn minnevier Dat gaat aan haar verloren. Zij zegt: geloof mij vrij Het is mij 8. Die vrouw benut zeer wel haar tijd Daar zij die roest met Vim bestrijdt. 9. Hij die dit doet vindt in de Zeeuwse wateren zijn juiste betiteling. 14. Wie de bewoners van deze stad kent. is bij de pinken. 17. Op de Rotte zijn In de maneschijn, Geeft de jonkheid Lust tot dwaasheid. 18. Dit hebben wij allen in onze prille jeugd gedaan. 20. Geen familielid, geen zuivelprodukt, geen slechte vrouw, geen wijfjeskonijn, geen wijnglas, en toch zit dit alles in deze achtenswaardige heer. 22. Hij is nog niet de eerste, maar zal het zijn, zo leert ons de bijbel. 23. Een koude betrekking, die hoogstens centen oplevert, maar toch geliefd bij jong en oud. 24. Dit zingt men in de kerk (3 woorden). 27. Ben je S.A. man geweest, daar draait de zaak om. De prijswinnaars van de vorige puzzel zijn: ƒ7.50: mej. D. Kruijff, Accaciastraat 48, Haarlem; 5.—: M. Krijger, Hofsteden- straat 16, IJmuiden; 2.50: C. van ACcooij, Visserscinde 24, Spaarndam. Advertentie voorwaardelijke bereidheid dier fractie op het punt in kwestie! Er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat het kabinet zich weldra zal gaan beraden over het tegenover de volks vertegenwoordigers met betrekking tot het vraagstuk van verkorting van de diensttijd in te nemen standpunt. Wel heeft men nog ruimschoots tijd om voor zoverre er wettelijke voorzieningen te treffen vallen, de daartoe strekkende voor stellen bij de Kamer in te dienen. Dit om dat die voorzieningen pas over drie jaar zouden behoeven te gaan werken. Maar ten opzichte van de kosten, die de vrijwil ligers en tevens de onontbeerlijk geachte verhoging van de militaire salarissen ver eisen, moet het kabinet nog vóór Kerstmis .weten,' hoe de Kamer daarover denkt. Hier toch gaat het om regelingen, die wel- jgwdar met behülp van Koninklijke Be sluiten tot stand kunnen worden gebracht, doch die op 1 januari a.s. zouden moeten ingaan en die offers van de schatkist eisen, waarvoor in de vorm van b.v. een aanvullende begroting de medewerking van het parlement nodig is. Vandaar, dat het kabinet er ongetwijfeld op zal aan sturen, de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting van Defen sie in de gelegenheid te stellen om zich over een en ander uit te spreken. Welnu, dan zal dus het kabinet tijdig en duidelijk hebben aan te geven, wat het in heel deze aangelegenheid voorstaat. Aan de hand daarvan toch kunnen dan de afgevaardig den van gedachten wisselen en ten slotte tot een principieel besluit komen. Het geval Meulenbelt. Nu kort geleden een door zijn samen stelling vertrouwen wekkende ereraad, nota bene eenstemmig, heeft uitgemaakt, dat er, thans reeds een aantal jaren gele den, van medische zijde geenszins op on toelaatbare wijze gehandeld zou zijn, toen de heer en mevrouw Meulenbelt, beiden ge neeskundigen, onder toepassing van de krankzinnigenwet, tijdelijk, in een inrich ting in bewaring werden gesteld, zij in her innering gebracht, dat zich ook een twee tal commissies van de Tweede Kamer met een en ander betreffende deze trieste zaak bezighouden. De regering heeft namelijk een ganse reeks stukken aan de Kamer commissie van Volksgezondheid en aan die van Justitie doen toekomen, om aldus de gelegenheid te scheppen na te gaan, of er van overheidswege met betrekking tot dit geval een onjuist beleid zou zijn ge voerd. In beginsel is het te wensen, dat de resultaten van bedoelde commissoriale arbeid een zo openbaar mogelijk karak ter zullen krijgen en dus ook, dat, voor zover het maar even kan, zonder al te zeer de werkelijke belangen van het echt paar Meulenbelt te schaden, de gegevens, waarop de commissies zullen hebben te oordelen, gepubliceerd zullen worden. Aan de Kamer is het, althans in belang rijke mate, het hare te doen, opdat de openbare mening zich een zo zuiver mo gelijk beeld zal vermogen te vormen om trent het van overheidswege in dezen ge voerde beleid. Dat de Kamer zich overi gens alleen zal hebben bezig te houden met de vraag of de overheidsfunctionarissen, waarom het hier gaat, juist dan wel on juist te werk zijn gegaan en dat het geens zins op de weg van de Kamer ligt „rech- tertje te gaan spelen" over deze of gene medicus, zal elk verstandig mens wel dui delijk zijn. Voor rechterlijke beslissingen moet men zich tot een ander adres wen den. Daar is b.v. een instelling als het College Medisch Tuchtrecht. En daar is voorts, niet te vergeten, zo iets als de ge wone rechter, aan wie immers de vraag kan worden voorgelegd, of iemand in dit geval de heer en mevrouw Meulenbelt op onrechtmatige wijze van zijn vrij heid is beroofd. Dat genoemd echtpaar geen van deze beide wegen heeft bewan deld en dat degenen die het doen voorko men alsof aan dat echtpaar onrecht zou zijn aangedaan, stelselmatig blijven zwij gen over deze kant van de zaak. geeft, zacht uitgedrukt, heel wat te denken. Maar nogmaals, hoe dit ook zij, de Kamer is nu eenmaal niet een rechterlijke in stantie. Op haar weg ligt thans alleen haar controlerende taak te vervullen, der halve na te gaan of van overheidswege een al dan niet verantwoord beleid is gevoerd. Dr. E. van Raalte UNO. Op 10 december, de Dag van de Rechten van de mens, geeft de post dienst van de UNO een serie van twee postzegels uit in de waarden 4 cent (rood met olijfgouden tekst) en 8 cent (blauw met olijfgouden tekst). De zegels zijn gewijd aan het wereldvlucht elin- genjaar 19591960. Op beide waarden komt een symbolische voorstelling voor: um rmo n ations twee handen die beschermend boven een vluchteling worden gehouden. Het ontwerp is van de Deen Olav Mathie- sen. Met deze uitgifte vervallen dit jaar de Rechten van de mens-zegels, die sinds 1952 elk jaar op 10 december wor den uitgegeven. VERENIGDE STATEN. Honderdvijf tig jaar geleden vond voor de eerste maal ter wereld een buikoperatie bij een vrouw plaats. De chirurg Ephraim McDowell verrichtte dit toentertijd stoutmoedige waagstuk op verlangen van zijn patiënte, hoewel hij haar er nadrukkelijk op wees, dat de operatie tot haar dood kon leiden. De tegen standers van de operatieve ingreep dreigden de arts te lynchen als de operatie dodelijk zou verlopen. Maar de operatie gelukte. Mevrouw Craw ford werd 79 jaar, een voor die tijd zeer hoge leeftijd. Ter ere van Emphraim McDowell geven de Amerikaanse pos terijen op 30 december een postzegel van 4 c. (kastanjebruin) uit in een op lage van 120 miljoen exemplaren. HONGARIJE. Evenals Oost-Duits- land heeft ook Hongarije een postzegel het licht doen zien naar aanleiding van de Sovjetrussische voltreffer op de maan. De zegel (60 filler blauw, geel en rood) vertoont de kunstmaan die Voortraast in de tichting van de maan. Op de maan komt het Russische vaan tje voor met het onderschrift „22 uur, 2 minuten en 34 seconden". REPUBLIEK TOGO. De Dag der Verenigde Naties, 24 oktober, zal onder meer worden gevierd door de uitgifte van een serie postzegels in de waarden 15, 20, 25 en 40 fr. Behalve het V.N.- embleem zijn vijf handen als sym bool van de vijf werelddelen afge beeld. Het ontwerp is ontleend aan een plafondschildering in het Palais des Nations te Genève. FORMOSA. Voor de internationale correspondentieweek 1959 is een serie van vier postzegels, 40 c., 1, 2 en 3.50 dollar, uitgekomen met als voorstel ling een wereldbol, waaromheen achter elkaar vliegende duiven. ZWITSERLAND. De in 1955 uitge geven speciale serie, bestemd voor de frankering van poststukken van het Europese bureau van de Verenigde Na ties te Genève, zal op 24 oktober wor den aangevuld met twee waarden. Dit in verband met de verhoogde porto tarieven in Zwitserland. Het zijn een 03 rp. (oranjerood) met de gevleugelde gestalte (plastiek in het UNO-gebouw te Genève) en een 50 rp. met het VN- embleem. Tevens zal de kleur van de thans koerserende zegel van 20 rp. uit dezelfde serie worden gewijzigd in kar mijnrood. OOST-DUITSLAND. Naar aanleiding van de tweede Debria (Deutsche Brief- marken Ausstellung), gehouden in Ber lijn, is de zegel van 20 pf. uit de vijf jarenplanserie met afbeelding van de Stalinallee voorzien van een aanhang sel (z.g. tab) met het opschrift „II. De bria Berlin 1959". Jeugdige boosdoeners. De Haagse politie heeft een groep Indonesische Ne derlanders aangehouden, die de laatste maanden verscheidene diefstallen uit ge parkeerde auto's hebben gepleegd. Het betreft hier zeven jongelui in de leeftijd van 18 tot 25 jaar. Zij hebben in 't Haagse Bos ook een man mishandeld en hem be roofd van zijn horloge en portefeuille met 300,—.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9