GEEN BODEMSCHATTEN GEVONDEN IN HET STERRENGEBERGTE Steeds meer Russische geleerden „doceren" voor radio-Moskou HET WEER Politie joeg schietend achter dronken „joyrider" aan Leiders van Nieuw Guinea-expeditie terug Duitser zou landgenoot in Nederland hebben vermoord MAANDAG 12 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 287 Prinselijk paar in Londen Snelheidsveranderingen van de kunstmanen door uitzetting van de dampkring Enkele opklaringen KROESJTSJEV TERUG IN MOSKOU UIT CHINA EN SIBERIE Hij wil orders plaatsen bij Amerikaanse industrie als die overgaat op vreedzame produktie In de krant van heden: Aanslagen in Algerije aan de vooravond van debat Studenten slaags met opgeschoten jongens Het woord is aan Boei van de Hans Hedtoft* WILD TONEEL IN HOOFDSTAD Enige voetgangers moesten rennen voor hun leven éeè MORRIS éeforeyouêuij! Sneltrein Brennerpas- Rome ontspoord Verscheidene doden Duits-Nederlands overleg gaat voort in Groningen Moeilijkheden in Ivoorkust Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Albert van België en prinses Paola hebben vorige week een kort bezoek gebracht aan Londen. De foto toont het prinselijk paar op het vlieg veld London Airport bij zijn terug keer naar Brussel. Met een Dc-7c van de K.L.M., die we gens motorstoring zeven uur te laat uit Anchorage was vertrokken zijn zondag avond op Schiphol aangekomen de beide leiders van de expeditie naar het Sterren gebergte in Nieuw-Guinea, dr. L. D. Bron- gersma, algemeen en wetenschappelijk leider, en kapitein luitenant ter zee-vlie ger overste G. F. Venema, technisch lei der. Met de heren Brongersma en Vene ma was meegekomen dr. Ch. Baer, geo loog van de Nederlands-Nieuw Guinea pe troleum maatschappij en leider van de groep, die over land een doorsteek heeft gemaakt van het Sterrengebergte naar Hollandia. De drie mannen werden met kransen omhangen en gezamenlijk ging men naar de speciale wachtkamer in de Europahal waar als eerste prof. dr. H. J. Lam als voorzitter van de Stichting Expeditie Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap het woord voerde. Hij getuigde van war me dankbaarheid voor de moed en het doorzettingsvermogen, die de leden van de expeditie hebben opgebracht. Op een persconferentie heeft dr. Bron gersma verklaard dat de resultaten van de expeditie aan het gestelde doel beant woord hebben. „De Sibilvallei, de aan grenzende dalen en ook de zogenaamde „doorsteken" hebben een schat aan gege vens opgeleverd op het gebied van an- thropologie, de botanie, de cartographie, de geographie, de geologie, de zoologie en de agrogeologie. Men zal jaren nodig heb ben om de resultaten te boekstaven en de gegevens uit te werken. Zelfs de door steek van dr. Baer van het Sterrenge bergte naar Hollandia en de beklimming van de Julianatop (een sportieve presta tie op zichzelf) leverden belangwekkende details op, waarover de deelnemers zeer tevreden zijn. Of het gebied, dat onderzocht is eco nomisch exploitabel is, moet worden betwijfeld. Men dacht er goud te vin den, maar de resultaten van het on derzoek waren negatief. Uranium is er ook niet ontdekt. Het contact met de bevolkingsgroepen MOSKOU (UPI) In een causerie voor radio-Moskou heeft de Russische astro noom D. J. Martinov zondag verteld, dat het ten dele aan de temperatuur van de dampkring van de aarde moet worden toe geschreven dat de Amerikaanse en Rus sische satellieten, die om de aarde cirke len snelheidsveranderingen ondergaan. Martinov zeide, dat de waargenomen ge lijktijdige vertragingen en versnellingen der satellieten niet verklaard kan worden door louter aantrekkingskrachten en de kosmische mechanica. Men constateerde, dat de oscillatie on geveer samenviel met de periode van axiale rotatie van de zon, resulterend in variabele atomische straling, welke de temperatuur van de dampkring van de aarde beïnvloedde en oorzaak was, dat de dampkring gedurende zekere perioden uitzette. Martinov zeide, dat deze theorie beves tigd werd door het feit dat de beweging van satellieten die verder van de aarde verwijderd waren, méér in overeenstem ming waren met de kosmische dynamica. In een artikel in de Pravda, oppert de Sovjet-geleerde prof. Fedinski, dat de maan eivormig is. Hij zeide, dat de baan van Loenik III waardevolle gegevens kan verstrekken over de vorm van de maan. Fedinski oppert, dat de maan, „met één zijde altijd naar de aarde gericht, mis schien een triaxiale ellipsoide is, met an dere woorden: gerekt kan zijn langs haar equatoriale vlak in de richting van de aar de". Voorts zeide Fedinski, dat de telemetri- sche communicaties met Loenik III reeds de mogelijkheden aangeven automatische instrumenten geleid van de aarde naar de maan te zenden, waardoor het maan- lichaam het object van geofysische metho den van onderzoek wordt. HURSTMONCEUX (UPI) Een woord voerder van het „Royal Observatory" te Horstmonceux, Engeland, heeft zich scep tisch uitgelaten over de verklaring van de Russische prof. Fedinski, dat de maan mogelijk eivormig is. De woordvoerder zeide te betwijfelen dat de reis van Loenik III uitsluitsel kon ge ven over de vorm van de maan. „En ge steld, dat de maan inderdaad niet volko men rond is, dan zal de afwijking zo ge ring zijn, dat het nauwelijks van enig be lang is. De meeste mensen realiseren zich niet, dat de aarde ook enigszins eivormig is". De Russische theorie is niet nieuw. Verwachting tot morgenavond: Zwaarbewolkt met enkele op klaringen en slechts hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het zou alleen bijzonder verhelderend kun nen zijn, wanneer de Russen hun theorie bewijzen. MOSKOU (Reuter) Loenik III heeft zaterdagavond om zes uur de grootste af stand van de aarde, ongeveer 468.960 km. bereikt en gaat thans weer in de richting van de aarde. Radio-Moskou meldde, dat de instrumenten nog steeds normaal wer ken. Volgens de Russische geleerde W. I. Si- vorov zal Loenik III de aarde op een af stand van ongeveer 40.000 km. passeren op of omstreeks 18 oktober. Zoals uit de berekeningen blijkt zal de raket in een vrij langgerekte baan om de aai-de bewe gen, waarbij zij bijna vijftien dagen no dig zal hebben om de gehele baan te be schrijven, aldus Sivorov. Professor Leonid Sedov, een der meest bekende Russische raketgeleerden heeft zaterdagavond voor radio-Moskou een causerie gehouden over de tweede Loenik, de raket, die op de maan neergekomen is. De accuratesse van dit „maanschot" was mogelijk omdat er speciale, zeer snel wer kende electronische rekenmachines be staan. Bovendien beschikte men over een nieuwe, zeer sterke brandstof, met be hulp waarvan de veeltrapsraket, waarmee het maanschot werd gelanceerd, zulk een hoge snelheid kreeg, dat hij, de evenaar volgend, in de tijd van een uur rond de aarde zou kunnen vliegen. Sedov berichtte verder, dat het in strumentarium van de tweede maanraket heeft aangetoond, dat er op de maan vrij wel geen aantrekkingskracht bestaat, en dat ook van een magnetische veld en een radio-actieve stralingsgordel vrijwel geen sprake is. Volgens de correspondent in Moskou van het Londense dagblad „Daily Herald" zal in het voorjaar de eerste mens zijn in trede doen in de kosmische ruimte. Het plan is om een bemande raket tot een hoogte van 300 km. te brengen en naar de aarde te laten terugkeren. De raket, welke gebruikt zal worden ondergaat thans de laatste proeven op een streng be waakte dorre vlakte in Centraal-Azië. Een ploeg van twintig geharde jonge ruimte vaarders is thans meer dan twee jaar in opleiding. is prettig geweest, ook met die uit de an dere dalen. De betaling geschiedde met twee doosjes lucifers per dag. Voor 27 da gen werken gaf men een kleine bijl en na 35 dagen een grote bijl. De dragers wer den vanzelfsprekend ook van voedsel en kleding in het gebergte voorzien. Moeilijkheden Natuurlijk zijn er ook moeilijkheden ge weest. De verbindingen waren vaak slecht het weer was soms abominabel, en het ene vliegtuig dat na de mislukte landing van nummer twee tot aan het einde van de expeditie was uigeschakeld kon op dertig percent van de beschikbare dagen wegens ongeschikt weer niet vliegen. Misverstan den zijn ontstaan omdat de telegrammen kort gehouden moesten worden, waardoor de ontvanger niet altijd begreep wat de afzender bedoelde. Toegegeven werd dat er censuur (overigens niets nieuws voor Nieuw Guinea, merkte dr. Brongersma lachend op) is uitgeoefend op verzonden berichten en verhalen, zij het dat dit slechts in beperkte mate is geschied. Als verantwoordelijk leider van de expeditie wenste dr. Brongersma te weten wat de leden van de expeditie verstuurden. Een belangrijke tegenslag vormde voorts de geelzucht van drie vliegers en een meca- no van de helikopterdienst. Het voedsel moest toch door dropping worden overge bracht. Omtrent de kosten van de expeditie kon den weinig bijzonderheden worden mede gedeeld, omdat het „huishoudboekje" nog lang niet is afgesloten. De begroting was gesteld op 1,1 miljoen gulden. In dit be drag was de steun aan natura begrepen. Door allerlei omstandigheden en ook de extrakosten voor de aanleg van de strip is het bedrag hoger geworden. Het tekort werd geschat op 200.000 waarvoor de heer Verolme zich garant stelde. Inmid dels hebben partikulieren in Nederland door stortingen dit garantiebedrag met f 50.000 kunnen verlagen. MOSKOU (Reuter-AFP-UPI) Pre mier Kroesjtsjev is zaterdag van zijn reis naar China en Siberië in Moskou terug gekeerd. Zijn laatste stopplaats was No vosibirsk, waar men hem een maquette van een universitaire woonwijk toonde. Kroesjtsjev maakte bezwaar tegen woon blokken van tien en twaalf verdiepingen. „Wie heeft hier in Siberië behoefte aan wolkenkrabbers? Zij zijn hier niet nodig. Zij zijn ook niet praktisch of economisch", zei hij. Op een arbeidersbijeenkomst in Kras- nojarsk verklaarde hij vrijdag dat Rus land orders bij de Amerikaanse industrie zal plaatsen als deze van militaire op vreedzame produktie overgaat. Volgens Kroesjtsjev trachten de Amerikaanse leiders het communisme de schuld te ge ven „voor alle moeilijkheden die het ka pitalisme ondervindt, zoals de massale stakingen". Hij drong er bij zijn gehoor op aan naar „nieuwe successen" te stre ven in de economische wedloop tegen het Westen. Dit kan slechts gedaan worden door „koppige en toegewijde" arbeid in fabrieken, collectieve boerderijen, staats boerderijen en in alle wetenschappelijke pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Agenda 6 Beurs 6 Sport ..9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Na maanden lang werkeloos in het veld te hebben gestaan, deden de regenmeters van het K.N.M.I. in De Bilt weer dienst. Waarnemers konden de eerste „hoeveelheden" regenwater weer aftappen. ALGIERS (UPI) Het afgelopen week eind, enkele dagen voor dat de Franse Assemblee een debat zal houden over het Algerijnse project van president De Gaul le, hebben nationalistische terroristen hun activiteit opgevoerd in Algerije. Acht personen verloren het leven door daden van geweld. Daarbij was een meis je van vijf jaar, dat gedood werd bij een bomaanslag in een synagoge. Vijf perso nen waren het slechtoffer van geworpen granaten, twee kwamen om toen hun auto over een mijn reed, en nog een werd ge dood door een geweerschot. (Reuter) Volgens een communiqué van de „Vrije Algerijnse regering", dat za terdag in Cairo werd uitgegeven, hebben de Algerijnse opstandelingen vorige week bij verscheidene gevechten 142 Franse mi litairen gedood en 101 gewond. Er waren twee Franse vliegtuigen neergeschoten. en onderwijsinstellingen, voegde hij eraan toe. Volgens Kroesjtsjev koesteren som migen van onze vijanden in het buiten land de hoop dat hoe meer ontwikkelde mensen er in de Sovjet-Unie zijn, hoe meer mensen zullen verlangen naar het kapitalisme terug te keren". „Slechts onwijze mensen kunnen dus danig redeneren", zei hij, „hoe meer ont wikkelde mensen er in de Sovjet-Unie zijn hoe meer vurige, overtuigde kampioenen van het socialisme er zullen zijn". „Na de verwezenlijking van het zeven jarenplan zullen er nog vijf jaar of mis schien minder nodig zijn om de Verenig de Staten op het gebied van de produk tie per hoofd van de bevolking voorbij te streven", zo schrijft de geleerde Leontiev, lid van de Russische Academie van We tenschappen, in het partijblad Pravada. „Misdaden van Kroesjtsjev" WASHINGTON (AFP) De commis sie van onderzoek inzake on-Amerikaan- se activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zondag een rap port gepubliceerd over „De misdaden van Króesjstjsev", gebaseerd op de verkla ringen van negen getuigen van Russische afkomst die nu in de Verenigde Staten of Canada wonen. Volgens het rapport is de Russische premier verantwoordelijk ge weest voor het aantal hongersnoden en gevallen van massamooi'd in de periode tussen 1930 en 1943 in de Oekraine. De maatregelen waren indertijd door het Kremlin genomen om het verzet van de Oekrainers tegen besluiten van de cen trale regering te breken. De leiders van de Nieuw-Guinea- expeditie zijn zondagavond op Schip hol teruggekeerd en in de bloemen gezet. De heer C. Verolme, die de ex peditie financieel heeft bijgestaan, was ook ter verwelkoming aanwezig. Foto v.l.n.r.: Kapt. LI. T. Z. vlieger G. F. Venema, prof. dr. L. D. Brongersma en dr. Chr. Bar. Rechts achter de heer C. Verolme. (Speciale berichtgeving Een student is zaterdagavond in Gro ningen met een mes in de schouder gesto ken. Omstreeks kwart over tien waren ongeveer 150 studenten in de Gelkinge- straat slaags geraakt met een troep jon gens, die met stukken hout gewapend was. Een achttien-jarige student kreeg een klap op zijn wenkbrauwboog, die open spleet. De jongen liet zich in het Acade misch ziekenhuis verbinden en ging daar na op aanraden van een arts naar huis. Daar bemerkte hij, dat alle lagen kleren, die hij aan had, op dezelfde plaats een gat vertoonden. Bovendien waren hemd en overhemd bebloed. In de onderzijde van zijn linker schouderblad vond hij een mespunt van ruim 2 cm. lengte. Pope: De ware studie voor de mens is: de mens. (Van onze correspondent in Bonn) In het Ruhrgebied gaat het gerucht dat de 25-jarige Duitse radiohandelaar Heinz Monshausen vrijdag of zaterdag zijn voormalige vriend, de vertegenwoordiger Hans Georg Flecken (40 jaar) in Neder land heeft vermoord. Monshausen heeft zich zaterdagavond te Emmerik vlak over de Duits-Nederlandse grens in de sneltrein Amstcrdam-Bazel-Rome van het leven beroofd, toen de grenspolitie zijn pas poort controleerde. Deze zaak begon op 2 oktober te Leich- lingen nabij Keulen, waar de zestienjari ge typiste Margarethe Rührig zich met ze ventienduizend mark van de handelszaak waarvoor zij werkte, uit de voeten maak te. Het meisje werd aangezet door, naar men aanneemt, Flecken, die in ieder ge val het geld „overnam" en Margarethe zonder geld bij een vriendin van hem te Keulen-Dünnwald bracht. Daar heeft het meisje vijf dagen lang vertoefd. De poli tie heeft gegronde redenen om aan te ne men, dat Flecken het meisje daarna in een bos heeft vermoord en begraven. Flecken zocht vervolgens contact met zijn collega Monshausen, die hem het geld, of wat daarvan over was, zou hebben ontfutseld. In ons land zou Flecken door zijn collega „onschadelijk zijn gemaakt". De Duitse politie heeft haar Nederland se collega's verzocht na te gaan waar Monshausen heeft gelogeerd, want de man is na een kort verblijf te Zandvoort waar hij zich nieuw in de kleren heeft gesto ken en een koffer heeft gekocht, naar Emmerik gegaan. De Westduitse politie weet niet waar Margarethe Rührig en Hans Georg Flecken zijn. Het is nu be kend geworden dat het meisje bevriend was met Monshausen. Het eerste en enige spoor dat ooit is gevonden van het Deense schip „Hans Hedtoft", dat vorig jaar januari voor de kust van Groenland met honderd opvarenden is vergaan, is deze red dingboei. De boei werd vorige week gevonden door een IJslandse boer op het strand bij zijn boerderij. De naam van het schip is op deze foto nog vaag leesbaar: Hans Hedtoft! Kopenhagen. Een dronken autorijder heeft zondag ochtend vroeg in Amsterdam enige poli tieagenten en voetgangers naar het leven gestaan door als een bezetene, van links naar rechts slingerend, door de stad te rijden in een grote Amerikaanse auto. Veertien schoten, die door de achtervol gende politie op de wagen werden gelost, en waarvan zich zes door de carrosserie boorden en één een lekke band veroor zaakte, waren niet voldoende om de jon geman, de 18-jarige winkelbediende die zich al meermalen aan joyriding heeft schuldig gemaakt, tot stoppen te dwingen. Pas door de weg met auto's te versper ren kreeg de politie de dolle automaniak te pakken. De jongeman, die geen rijbe wijs bezit, had de auto zaterdagavond voor 250.- gekocht. Zondagmorgen, toen hij volgens zijn eigen verklaring tien glazen bier en zes borrels had gedronken, stoof hij met zijn auto de doodlopende Vondel kerkstraat in, een zijstraat van de Over toom. Even later trachtte hij met grote snelheid achteruit uit deze smalle straat te rijden. Met een enorm lawaai, dat tal van mensen uit hun slaap wekte, ramde hij daarbij achtereenvolgens negen gepar keerde auto's. Ook de agenten uit een na bij gelegen politiebureau werden hierdoor gealarmeerd. Twee hunner versperden de weg en een derde sprong op de treeplank, welke manoeuvre hij moest opgeven om dat hij bekneld dreigde te raken tussen de auto's. De automaniak gaf, weer op de Overtoom gekomen, vol gas. Met een vaart van on geveer 100 km. per uur stoof hij zig-zag in de richting van de stad, waarbij enkele passerende voetgangers op het nippertje aan een aanrijding wisten te ontkomen. Een stopteken van een surveillerende agent werd genegeerd en toen meenden twee agenten in een achtervolgende ra dioauto dat het verantwoord was de pisto len te gebruiken. Op de route Overtoom, Constantijn Huy- gensstraat, Van Baerlestraat en Cein tuurbaan klonken veertien schoten. Bij ieder schot zagen de politiemannen de jongeman dekking zoeken achter de voor bank van zijn auto. Via de politieradio waren andere sur veillancewagens gewaarschuwd. Met. hun auto's barricadeerden de agenten de Cein tuurbaan op de hoek van de Ferdinand Bolstraat. Hier stopte Van A. noodgedwon gen. Hij sprong uit zijn auto en nam de benen, maar werd spoedig in de kraag ge grepen. Naar aller waarschijnlijkheid zal de jonge man worden vervolgd wegens po ging tot doodslag. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal, André Claveau. Buiten Mongolië, Film. Be kijk het vorstelijk met T.V. van KEIZER, Plein 1945 no. 54, Telefoon 4516. TRENTE (AFP) De sneltrein Brenner- pasRome is maandagamorgen naby Borghctto ontspoord. Drie uit de rails ge lopen rytuigen kantelden, waardoor ver scheidene mensen om het leven kwamen. Nadere gegevens ontbreken nog. (Van onze correspondent in Bonn) Naar wij vernemen zal deze week te Groningen een deel van het Duits-Neder landse overleg worden voortgezet. Het gaat hier in het bijzonder over de grenscorrec ties, waarbij de bezwaren van de aan Noord- en Oost-Nederland grenzende Westduitse deelstaat Neder-Saksen tegen Nederlandse grenscorrectievoorstellen ter tafel zullen komen. Bij deze besprekingen zullen de beide delegatieleiders, de heren Van Houten en Lahr, niet aanwezig zijn. Wel een Neder landse en een Duitse commissie van ex perts, die speciaal de Dollart-kwestie ter plaatse zouden willen bekijken. Daarbij zou ook de regering van Neder-Saksen vertegenwoordigd zijn met enige deskun digen uit Emden en Hannover. ABIDJAN (Reuter) Het kabinet van Ivoorkust heeft 184 stakende ambtenaren ontslagen die geen gehoor hebben gege ven aan een bevel van minister-president Houphout-Boigny tot hervatting van het werk. De ambtenaren, die actie heb ben gevoerd tegen een regeringsgezinde vakbond, waren een waarschuwingssta king begonnen omdat hun leider, Yao Ngo Blaise, was gearresteerd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1