Politieke verschuivingen in Engeland verwacht taak hoofdpijn?' ZWITSALETTEN China en Indonesië uiten hoop op komende topconferentie GROTE SOCIALISTISCHE ZEGE BIJ DE VERKIEZINGEN IN BREMEN Landbouwschap ongerust over agrarisch regeringsbeleid HERDENKING DER DODEN Raadsconflict in Delden spitst zich toe „Landbouw in uitzonderingspositie" 3 Communiqué na het bezoek van Subandrio In Suriname verongelukte vliegers begraven CDU verloor stemmen, maar won toch nog een zetel halfzwaar dié is het toch maarl Politieman trok inbreker uit raam van bankgebouw Vijf dioden in het verkeer Kettingbotsing bij Venlo eiste twee slachtoffers Kassems herstel reden tot daverende volksfeesten Cairo maakt zich bezorgd over gevolgen van aanslag &p de C"Praatótcel WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN GERICHTE WARMTE KEMACD0N-d DAMPO GENEEST verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind MAANDAG 12 OKTOBER 1959 PEKING (AFP) „Nicuw-China" meldt, dat na de besprekingen, die de In donesische minister van buitenlandse za ken Subandrio te Peking heeft gevoerd, een communiqué is uitgegeven, dat door hem en de communistisch-Chinese vice- premier Tsjen Ji is ondertekend. Daarin wordt met voldoening gewag ge maakt van de besprekingen tussen presi- dcn Eisenhower en de Russische premier Kroesjtsjev. De ondertekenaren geven uiting aan de hoop, dat de komende top conferentie een vreedzame internationale samenleving zal bevorderen. Voorts wordt verklaard, dat Formosa bij de Chinese volksrepubliek moet komen en Neder- lands-Nieuw-Guinea bij Indonesië. Subandrio verklaart erin, dat commu nistisch China tot de UNO moet worden toegelaten. Hij en Tsjen Ji zijn de mening toegedaan, dat de betrekkingen tussen de Afrikaanse en Aziatische landen geba seerd moeten zijn op de richtlijnen, zoals die op de conferentie van Bandung wer den opgesteld. In het communiqué werd er de nadruk op gelegd, dat de rechten en belangen van de Chinese burgers in Indonesië zullen wor den geëerbiedigd en dat de economische hulpbronnen van deze Chinezen nog een nuttige rol bij de economische ontwikke ling van Indonesië zullen spelen. De bei de ministers namen kennis van het feit, dat bij de stappen ter bevordering van de economie en de stabiliteit in Indonesië, de economische positie van de Chinese bur gers zou kunnen worden aangetast. Men zal moeten trachten op de juiste wijze een oplossing te vinden, die hun rechten en belangen eerbiedigt. Het vraagstuk van de Chinese burgers in Indonesië was het belangrijkste onder werp van bespreking. Het ging vooral over de Chinezen, die per 1 januari 1960 hun kleinhandelsbedrijven op het platteland moeten overdragen aan Indonesische staatsburgers. Minister Tsjen Ji heeft een uitnodiging aanvaard om zo spoedig mogelijk Indone sië te bezoeken. Minister Subandrio is zondag uit Peking vertrokken. Hij zal via Tokio naar Manilla reizen, vanwaar hij eind oktober naar Dja karta zal terugkeren. Voor zijn vertrek werd Subandrio ont vangen door Mao Tse Toeng. Bij de ont vangst waren aanwezig Tjen Ji, de vice- minister van buitenlandse zaken Tsjang Han-Foe en de Indonesische ambassadeur Sukardjo Wirjapranoto. Subandrio gaf za terdagavond een banket voor Chinese re geringsfunctionarissen. Enorme bijdrage LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft zondag gemeld, dat communistisch- Chinese regerings- en partijleiders de Sovjet-president, Vorosjilov, en premier Kroesjtsjev een boodschap hebben ge zonden, waarin zij zeggen dat het bezoek van de Sovjet-premier aan de Verenigde Staten „een enorme bijdrage tot vermin dering van de spanning in de wereld en tot verdediging van de vrede in de gehele we reld" is. In de boodschap wordt voorts gezegd, dat de Chinese leiders ervan overtuigd zijn, dat het de Sovjet-Unie binnenkort zal gelukken de meest ontwikkelde kapitalis tische landen te evenaren en voorbij te streven. PEKING (Reutel-) Het communistisch- Chinese „Volksdagblad" heeft er don derdag bij de Chinese arbeiders op aan gedrongen ervoor te zorgen dat het herzie ne produktieplan dit jaar tien tot vijftien dagen vóór de vastgestelde datum is uit gevoerd. De arbeiders moeten een regelmatige produktietoeneming over de gehele linie verzekeren. Zij dienen te voorkomen, dat de statistiek van de produktie een tijdelij ke inzinking vertoont, aldus het „Volks dagblad". China wil dit jaar twaalf miljoen ton staal produceren, 335 miljoen ton steen kool, 275 miljoen ton graan en meer dan 2,3 miljoen ton katoen. PARAMARIBO (ANP) Zaterdag zijn de slachtoffers van het ongeval met de „Aerocommander" van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij, dc piloten Vincent Fajks en Rudi Kappel, begraven. De rouw stoet werd voorafgegaan door een militaire kapel (Fajks was reserve-officier van de Royal Canadian Airforce), een detachement van de politie, drie viertuigen met bloem stukken onder meer van Nederlandse en Antilliaanse autoriteiten en ondernemin gen. De auto's met familieleden van de om gekomenen werden onder meer gevolgd door de gouverneur van Suriname, J. van Tilburg, de Surinaamse ministerraad, de premier van de Nederlandse Antillen, E. Jonckheer en de voorzitter en leden van de Surinaamse staten. By de verkiezingen in de kleinste West- dultse deelstaat Bremen hebben de socia listen gisteren grote winst geboekt en hun absolute meerderheid kunnen vergroten. De CDU verloor stemmen, maai* boekte een kleine zetelwinst. Het staat wel vast dat de regering van deze deelstaat ook in de toekomst zal bestaan uit vertegenwoor digers van de SPD en de CDU en waar schijnlijk van de liberale FDP, en zeker opnieuw onder leiding van de oude socialist „vader" Wilhelm Kaisen. De uitslag van deze verkiezingen voor honderd parlementszetels, bij een totaal van 388.951 uitgebrachte stemmen (79,7 percent van de stemgerechtigden) voor de vijf belangrijkste partijen, geeft het vol gende beeld (tussen haakjes 1955): stemmen percentage zetels SPD 210.795 54,9 (47,8) 61 (52) CDU 56.832 14,8 (18,-) 16 (15) DP 55.655 14,5 (16,6) 16 (21) FDP 27.459 7,1 8,6) 7 8) DRP 14.688 3,8 -,-) - -) De communisten kregen in 1955 vier ze tels. Hun partij is evenwel thans verbo den. De communistische stemmen zijn dit maal voornamelijk de SPD ten goede ge komen. Nederlaag voor neo-nazi's Uit de uitslag maakt men op dat na een zeer rustig verlopen verkiezingsveldtocht opnieuw is gebleken, dat de gemiddelde Duitse kiezer het voornamelijk wil houden bij de grootste twee partijen, de CDU en de SPD. De kleinere partijen namen in In Rom.e heeft de mode-ontwerper Angelo Lotrico deze nieuwe winterjas voor heren gelanceerd, die hij, kenne lijk onder de indruk van de nieuwste ruimtelijke gebeurtenissen, „Loenik" heeft gedoopt. De jas is van kameel haar en heeft, op de schouders kameel lederen epauletten. doorsnee ook hier in invloed en in stem- menaantal het sterkst af. In het bijzonder verheugd is men ten deze, waar het de kleine schreeuwerige Deutsche Reichspar- 'tëi aangaat, waarin ex- na'zi's en de voor malige oorlogsvliegër Rudel de oude par tijgenoten naar zich toe trachtten te lok ken. DRP ki-eeg niet eens de vereiste vijf percent van het. totaal uitgebrachte stem men. In feite komt dit, alsmede het sterke slinken van het. aantal stemmen van de eveneens rechtse Deutsche Partei en van de niet minder rechtse Vluchtelingenpartei BHE er op neer, dat een duidelijke neiging om de gematigde richting van de rechtse groeperingen te verkiezen, opnieuw duide lijk is geworden. De uitslag is een groot, succes voor de populaire en bekwame SPD-burgemeester Kaisen, wiens partij de gehele verkiezings strijd met bijzonder weinig redevoeringen heeft gevoerd. Daarentegen wees men met plakkaten op de bereikte welvaart in de afgelopen veertien jaar. Kaisen, die maar één toespraak heeft, gehouden, zag men overal op aanplakbiljetten afgebeeld. Via variété- en bioscoopvoorstellingen en met vuurwerk maakte men de kiezers warm voor de SPD. Ondanks het. optreden van Adenauer te Bremen zat er geen winst voor zijn partij in. Bremen is nu eenmaal een bolwerk van de SPD, die hier veel nuttig werk heeft gedaan. Te Bonn ver andert de uitslag van deze verkiezingen weinig aan de samenstelling van de Bonds raad, de vertegenwoordiging van de deel staten. Advertentie Snel ingrijpen van een wachtmeester van de rijkspolitie heeft de beroving van een Boerenleenbank te Voorschoten voor komen. De bank had ongeveer 20.000 gul den in kas. Omstreeks twee uur zaterdag nacht, toen hij van zijn dienst naar huis ging, hoorde deze wachtmeester glasge rinkel uit de richting van het bankgebouw aan de Leidseweg. Hij dook weg om rus tig poolshoogte van de gang van zaken te kunnen nemen. Kort nadien kwam uit een portiek in de buurt een gestalte, slechts even zichbaar in het licht van een voorbij rijdende auto. Deze had kennelijk gewacht of het glasgerinkel de bewoners van het huis bo ven de bank gewekt zou hebben. De man sloop naar de verbrijzelde ruit in de voorgevel van dc bank. Voordat hij echter gelegenheid kreeg het gat te ver groten, de spanjolet om te halen en zich door de wijde tralies voor het venster te wringen was de „schim" reèds in han den van de forse wachtmeester. Hoe goed de vangst was bleek even la ter op het politiebureau. Het was een 31- jarige zeeman met een zeer uitgebreid strafblad. Hij was nog lichtelijk onder de invloed van alcohol. De arrestant gaf toe de ruit van de bank met een steen ver nield te hebben en het lijdt volgens de rijkspolitie geen twijfel, dat hij de bank wilde beroven. Nader onderzoek leverde op, dat de zeeman in de avonduren in cafés had zit ten zwetsen over het feit, dat hij geen geld meer had en „het dus tijd werd, dat hij wat te pakken kreeg". Eenzelfde verhaal hing hij zaterdagavond nog op tegen een wachtmeester van de rijkspolitie, die hem als „zware jongen" herkende. De zeeman hield enige jaren geleden ook z'n verhaal tegen de politie en maakte het waar door onder andere te Voorschoten een fabrieks- brandkast te kraken en er 5000 gulden uit te stelen. Zowel in Nederland als in het buitenland is Ten B. vele malen veroordeeld wegens diefstal, inbraak en mishandeling, bij wel ke laatste feiten hij zich behendig met het mes betoonde. Advertentie {Van onze Haagse redacteur Het Landbouwschap heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer bezwa ren kenbaar gemaakt tegen de opvattin gen van de regering omtrent het garan- tiebeleid, het loonbeleid en het beleid ten aanzien van de aanvullende werkgelegen heid. Met name verzet het Landbouwschap zich tegen het voornemen om de garan tieprijzen min of meer los te maken van de kostprijzen der verschillende produk- ten. Het wijst erop, dat de instabiele marktverhoudingen voor bepaalde pro- dukten buiten de verantwoordelijkheid van de boer liggen en dat het gevaar van een niet- verantwoorde produktieverhoging door de garantieprijzen kan worden af gewend door de methodiek der kostprijzen te herzien. Dit is trouwens toch noodza kelijk met het oog op de vrijere loonvor ming. Het Landbouwschap meent voorts, dat het argument van de minister, dat het garantiebeleid nadelige gevolgen heeft voor de schatkist, bij de huidige ont wikkeling van de nationale economie zijn kracht verliest. Als de garantieprijzen thans beneden de kostprijzen worden vastgesteld, ont vangt de landbouw een beloning, die ten achter raakt bij de huidige nationaal- economische ontwikkeling. Het loslaten van het verband tussen ga rantie- en kostprijs plaatst de landbouw evenzeer in een uitzonderingspositie als de toepassing van het nieuwe loonbeleid, al dus het Landbouwschap. Werkgelegenheid Het Landbouwschap uit voorts zijn on gerustheid naar aanleiding van een pas sage in de toelichting van de begroting van de minister van Sociale Zaken, waar in een vermindering wordt aangekondigd van de rijksbijdrage voor arbeidsvoorzie ning in de landbouw. Het gaat hierbij ook om de overwogen maatregelen op het ter rein van de aanvullende werkgelegenheid. Het Landbouwschap meent, dat sluiting van de aanvullende werken niet tot een langdurige werkloosheid voor de betrok ken arbeiders of tot een gedwongen ver huizing van deze arbeiders mag leiden. Voorts is het voor een arbeider die al werkzaam is op een aanvullend werk wei nig aantrekkelijk, tijdelijk werk in het normale bedrijfsleven te zoeken of te aan vaarden omdat hij weet, dat hij na dat tijdelijke werk niet direct weer op een aanvullend werk kan worden geplaatst. Bij het voorgestelde systeem kan het voorkomen, dat een landarbeider, die in één jaar gedux-ende drie perioden van vier weken door werkloosheid wordt ge troffen, drie keer een wachttijd moet door- maken alvox-ens voor plaatsing op aan vullende werken in aanmerking te komen. In de gemeente Bergen, in Noord-Lim- brug heeft een ernstig verkeersongeval aan twee mensen het leven gekost. Een derde liep ernstige verwondingen op. Omstreeks acht uur reed op de rijksweg van Venlo naar Nijmegen een scooter te gen een geparkeerde personenauto. Toen de twee inzittenden van deze auto hulp verleenden aan de gewonde berijder van de scooter, reed een andere personenauto op hen in, waardoor de twee inzittenden van de eerste auto op slag werden gedood en de scooterberijder nieuwe kwetsuren opliep. Na een slippartij, waarbij zijn auto over de kop sloeg, is de 18-jarige J. Jansen uit Krefeld zondagmoi-gen te Well op de rijks weg Venlo-Nijmegen ernstig gewond. Hij ovei'leed in een ziekenhuis te Venlo. Het zevenjarige dochtertje van de fami lie Verstappen te Blex-ick is zaterdag ge dood, toen het al spelend onder een der wielen van een melkwagen ï'echt kwam. De 34-jarige Amsterdammer ir. H. de Waal, die dondex-dagavond op de rijksweg onder Oegstgeest met zijn auto plotseling moest uitwijken voor een motorrijder en via een heg in een sloot belandde, is zater dag in het academisch ziekenhuis te Lei den aan zijn verwondingen bezweken. Zijn 37-jarige vrouw wex-d bij dit ongeluk even eens ernstig gewond. Zij kreeg een arm breuk, knieblessures en een shock. BAGDAD (Reuter en UPI) Het Iraak- se blad „Al Akbar" meldt, dat er in Bag dad een commissie is opgericht, die een ondei-zoek moet instellen naar de mislukte moordaanslag op premier Kassem. De commissie is vrijdag al bijeengeweest. Er zijn een aantal getuigen gehoord. De politie heeft inmiddels een aantal verdachten ge- ari-esteei-d, zo schrijft het blad. De berichten van radio-Caii-o, dat onder de bevolking van Bagdad een „massale slachting" is aangericht naar aanleiding van de aanslag op premier Kassem hebben in de Iraakse hoofdstad veel hilariteit ver wekt. Voor de eerste maal sinds dinsdag wa ren de openlucht-bioscopen weer open. In de winkels werden klanten tot tien uur bediend, het tijdstip, waarop het nachtelijk uitgaansverbod van kracht wox-dt. Op enkele strategische punten stonden nog pantserwagens, waarvan de beman ningen sigaretten stonden te roken. Nu het uitgaansverbod is verzacht heeft Bagdad weer een noi-maal beeld gekx~egen. De ambassadeurs van de Verenigde Sta ten en Rusland hebben zaterdagavond Kassem in het ziekenhuis bezocht. De Amerikaanse ambassadeur John Jernegan zeide, dat de premier hem verteld heeft, dat hij bij de aanslag van de auto is ge sprongen en een revolver heeft getrokken naar een der aanvallers, die daarop een granaat uit zijn handen liet vallen en wegrende. Minister van Buitenlandse Zaken Has- jim Jawad, die hier vandaag wei-d terug verwacht, zal dinsdag uit Genève in Bag dad arriveren, zo is bekend gemaakt. Ko lonel Fadil Mahdawi, president van het volksgerechtshof, die Irak vertegenwoor digd heeft bij de viering van de tiende verjaai-dag van de revolutie van commu nistisch China, gaat ook op de terugweg om de leiding van het onderzoek naar de aanslag op zich te nemen. De Iraakse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, generaal-majoor Sja- waf, die zatei-dag bekendmaakte, dat Kas sem zeer binnenkort uit het ziekenhuis wordt ontslagen, heeft bij deze gelegen heid „enorme feestelijkheden" beloofd. De spoorwegtarieven zuilen die dag gehal veerd worden (maar alleen die ene dag) en alles zal worden gedaan om iedereen in staat te stellen de feestelijkheden bij te wonen. (Van onze correspondent in Londen Gedurende het weekeinde zijn de laatste twee verkiezingsuitslagen van de ver af gelegen Schotse eilanden binnengekomen. De conservatieve meerderheid in het nieu we Lagerhuis bedraagt uiteindelijk precies honderd zetels over alle andere partijen en 107 over Labour. De leider der libera len, Jo Grimond, werd in het district Ork ney en Shetland met een vergrote meer derheid herkozen. Argyll leverde de ver wachte Tory-zegen op. De definitieve eindstand is: conservatieven 365, Labour 258, liberalen zes en een zetel voor een on afhankelijke conservatief, die zijn partij verliet. Hoewel de Tox-y-voorspx-ong van honderd zetels een overduidelijke doorbraak naai de conservatieven betekent, mag zulks toch niet als een politieke aardverschui ving worden beschouwd, omdat het Lager huis in het verleden vaak veel grotere meei'derheden heeft gekend. Algemeen is men het er over eens, dat Labours derde achtereenvolgende neder laag en de groei van de liberalen, het ein de inluidt van het monopolie der twee on wrikbare politieke blokken. De liberale leider Grimond heeft herhaald, dat er be hoefte bestaat aan een nieuwe progres sieve partij. Zijn gedachten gaan kenne lijk in de richting van een samengaan van liberalen met Laboui--aanhangei-s, die ge noeg hebben van de veel te doctrinaire socialistische politiek. Deze ontwikkeling zal wellicht in de komende vijf jaar haar beslag kunnen krijgen. Langzaam proces Het lijkt echter een hersenschim, want Labour zal moeilijk bereid te vinden zijn haar beginselen op te geven. Denkbeelden zoals de onteigening van de produktiemid- delen in de sleutelindustx-ieën, welke tien tallen jaren gemeengoed van de partij zijn geweest, zullen niet zonder meer over boord kunnen worden gegooid, al probe- i-en de socialisten op dit gebied thans een grotere matiging te betrachten. Desniette min ziet het er naar uit, dat de nieuwe po litieke situatie het aangezicht van de par tij in vele opzichten zal veranderen. Het zal echter een langzaam proces zijn. Gaitskell, die door vriend en vijand ge prezen wordt om zijn waardige houding bij de ondervonden tegenslag, is de aange wezen man hierbij leiding te geven. De vei'groting van de conservatieve meerderheid houdt volgens sommigen het gevaar in, dat de partij de heilzame mid denweg, welke tot dusverre gevolgd werd, zal vexdaten. Dit is echter maar een ver onderstelling. Macmillan en de andere Toi-y-leiders voi'men de vooi-uitsti'evende vleugel van de partij en de door hen sinds 1951 gevolgde lijn heeft tot 't tegen- wooi-dige doorslaggevende succes geleid. Sinds de Tory's op sociaal gebied hun te genstanders de wind uit de zeilen hebben genomen en ook hun economische politiek vruchten afwierp, vei-loi-en zij hun boe man-karakter. Macmillan beschouwt zelfs de Laboux-- kiezex-s, die ditmaal libex-aal hebben geko zen, als toekomstige conservatieve aan hangers! Zij zouden tijdelijk bij de libe ralen stoppen als een soort tussenstation. De algemene slotsom van de vex-kiezingen is, dat de Tory's niet langer het symbool zijn van klassebevoorrechting, maar een waarlijk nationale partij zijn geworden. Veelbetekexxend zijn de belangx-ijke re sultaten bij deze verkiezingen behaald door de actieve „Bow-groep" bestaande uit moderne jonge conservatieven, waar van thans een aantal in het Lagerhuis zijn intx-ede doet. Aangezien alle partijen steeds meer x-ekening zullen hebben te hou den met de nieuwe vooi-uitstrevende geest onder de kiezers, die zowel gekant zijn tegen extreem-conservatisme als extreem- socialisme, is een algemene inwendige po litieke verschuiving te verwachten in de richting van een nieuw liberalisme, dat op den duur de verstarring in het politieke leven zal moeten doorbreken. Kabinetsformatie Vanochtend houdt de regering haar eerste kabinetsvergadering na de verkie zingen. Macmillan zal met de oude ploeg dooi-gaan en slechts enkele ondergeschik te wijzigingen in de regering aanbrengen. Selwyn Lloyd, die al vaak te kennen heeft gegeven, dat hij genoeg heeft van Buiten landse Zaken, zal zeker tot na het topge- sprek op zijn post wox-den gehandhaafd. Hij zou daarna misschien door Butler, d.e tegenwooi-dige minister van Binnenlandse Zaken, worden vervangen. Lennox Boyd, de minister van Koloniën, is ook moe van deze zware post en wil zich terugtrekken Mogelijk komt de gezaghebbende Mac Leod, die thans minister van arbeid is en voor wie een grote toekomst schijnt weg gelegd, als zijn opvolger in aanmex-king Lord Hailsham heeft de geruchten tegen gesproken, dat hij de regering zal verla ten en aftreden als voorzitter van de con servatieve partij-organisatie. De belang- rijkste op handen zijnde regerirxgs-reox-ga- nisatie, betreft de benoeming van een mi nister van wetenschappen, voor Groot- Brittannië een nieuwe post, welke van het grootste belang is in dit technologische tijdvak, en misschien ook een centi-alisatie van alle activiteiten der militaix-e en bur gerluchtvaart in één ministerie van Lucht vaart. Nu de verkiezingen achter de rug zijn, zullen Macmillan en Selwyn Lloyd spoed zetten achter de voorbereiding van het topgesprek. Macmillans positie is enorm versterkt. Radio-Moskou heeft Macmillan geprezen omdat hij een speciaal talent be zit om met de Russen om te gaan. Tante is een maagd Tante Petronella was nog maar net een uurtje bij ons, toen ze vertrouwelijk tegen Adri zei: „wat ben jij toch een typische maagd. Ik zie dat metéén, beste jongen, want ik ben zelf een maagd!" „Daar heb ik nooit aan getwijfeld", ant woordde Adri beleefd; „maar op biologi sche gronden meen ik toch „Weet je ze zijn altijd zo precies, hè, en zo critisch. Dat heb ik ook, maar bo vendien heb ik nog de maan in de Ram, en dat maakt mij zo vitaal, zo onderne mend! Waar heb jij je maan in staan, Adri?" Adri haalde z'n schouders op. „In de Grote Beer geloof ik". „Dat kan kloppen", zei ik gemeen. „Vooral dat ongelikte". „Daar is de schorpioen aan het woord!" lachte tante Petronella vrolijk. Ze bedoel de mij, maar was zeker mijn naam ver geten. „Wat zijn de kenmerken van een schor pioen?", vroeg ik nieuwsgierig. „Ze vreten hun mannetjes op", zei Adri wrang. „Nu moet je weten", vervolgde tante, „dat ik Venus in de Weegschaal heb dat maakt me zo kunstzinnig en fijnge voelig, en „Ik zie haar al wiebelen", gniffelde Adri; „op die weegschaal. Was ze aan gekomen?" „Ik vind ook, dat je veel van de stier hebt", wendde tante zich nu tot mij. „Een beetje traag en lui. Je maan zal wel in de Stier staan Ik dacht, dat een stier juist heel actief kon zijn. Bovendien geloof ik, dat de stier veel dingen heeft die ik niet heb en trou wens, met die maan in de Stier dat zal moeilijkheden geven u de maan steeds roder wordt. „Jullie moeten je horoscoop eens laten trekken", zei tante geestdriftig. „Als het onder narcose gebeurt", over woog Adri kleinzerig; „dan wil ik het wel eens laten doen „Weet u al, dat tante Tine een televi sie heeft gekocht?" probeerde ik voorzich tig het gesprek op een ander spoor te bren gen. „O ja? Ach, ze is zo'n échte Vis, hè. Ze ka haar geld niet in haar zak houden; alle vissen hebben dat. Daarbij heeft ze nog zoveel last van aturnus Alsof het een vlieg was. „O, de sterren verklappen alles!" ju belde tante nu. „Weet je bij voorbeeld, waarom ik niet getrouwd ben? Omdat mijn Mars in oppositie is met mijn Ve nus in die Weegschaal. Ik heb vroeger jongens genoeg gehad, o, ik kon een ingenieur krijgen, en een professor liep wel een jaar achter me aan, en die jon ge dokter keek naar me maar elke keer gooide Mars roet in 't eten!" Ik laat gauw mijn horoscoop trekken. Want nu wil ik wel eens weten, waarom ik wèl niet getrouwd ben. Paula Spotter Advertentie de enige ollehaard met Speciaal oncworpen voor het verwarmen van ruim ten van 40 1 50 m'. Voor Iets grotere ruimten (60 1 70 m') komt het model 1009 In aanmerking. Prijs f245.- De Ideale ollehaard voor Inwonenden, alleenwonen- den. studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, slaap- en studeerkamers. Uitgevoerd,met de enorm zuinige Rocket branderpot. Ingenieursbureau voor installatietechniek Zijlstraat 56 Haarlem - Telefoon 1182S In de strafgevangenis te Scheveningen hebben zatex-dagmoi'gen weer vele honder den oud-verzetslieden en nabestaanden van hen, die in de bezettingstijd van hiex'uit naar de executieplaats geleid werden, hun jaarlijkse gang gemaakt langs cel 601, de dodencel uit de jaren waarin deze gevan genis de erenaam „Oi'anjehotel" kreeg en langs het monument aan de buitenzijde van de gevangenis. Aan de herdenking wei'd deelgenomen door de ministers Toxopeus en Beei-man, de vice-president van de Raad van State prof. mr. L. J. H. M. Beel, px-of. mr. P. S. Gerbrandy, minister van staat, de se- cretax-is-generaal van het ministex-ie van Justitie, mr. J. C. Tenkink, de burgemees ter van 's Gx-avenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en de Haagse hoofdcommis saris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. De voorzitter, prof. mr. R. P. Cleverin- ga, herdacht in zijn openingsx-ede me vrouw B. Boon-van der Starp, lid van het bestuur van de stichting „Ox-anjehotel", die vrijdag is overleden. Hij noemde haar de behoedster bij uitnemendheid van de „do dencel". Er werd gespx-oken door prof. mr. P. S. Gerbrandy en ds. A. C. D. van den Bosch, Ned. Herv. predikant te Ginneken, wiens Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL.' f 40 TABL, f 1.50 vader in het Amersfoortse kamp bezweek. De bijeenkomst werd besloten met het Wilhelmus. Advertentie Het dreigende conflict tussen het Del- dense college van B en W enerzijds en zes raadsleden anderzijds spitst zich toe. Naar aanleiding van een schrijven van B en W gedateerd 24 september 1959, dat pas op 5 oktober bij de raadsleden is gekomen en waarin de weigering van B en W vervat was, een raadsbesluit omtrent het inge diende structuurplan uit te voeren, hebben 5 van de 6 tegenstemmers thans een brief gericht tot alle raadsleden, waarin wordt voorgesteld B. en W. te vragen alsnog uitvoering te geven aan het i-aadsbesluit in kwestie, met bepaling, dat, indien B. en W niet bex-eid zijn hieraan gevolg te geven, de raad zich al zijn rechten voorbehoudt op korte termijn het college van B en W in 't bijzonder wethouder L. Bos (Pv.d.A.) voor de consequenties van een weigering tot uitvoering van een raadsbesluit te stel len.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3