VOETBAL IN KENNEMERLAND Kinheim nestelde zich alleen op bovenste plaats Overwinningen van Velsen, Beverwijk en CSV Lijsten Schilderijen Boeiende theatershow op het sportpark „Schonenberg" Terrasvogels zit nog steeds zonder punten Medewerking en krediet voor scholenbouw 7 Watervliet verliest van koploper SVK Heemskerk wil 42 woningen bouwen Beentjes kampioen Verkoopdag Scheepvaart Antwerpen Ikunsthanqell „Drijfzand" Henk Buis snelste tijdrijder van „De Kampioen" MAANDAG 12 OKTOBER 1959 De Kennemerlandse tweedeklassers zyn er zondag bekaaid afgekomen: Van de zes te behalen punten kwam er niet één binnen (doelgemiddelde 312. In 3 A leverde Beverwijk (tegen DTS), CSV (tegen ZAP) en Velsen (tegen Wijk aan Zee) goed werk. In 4 C kwam Kinheim alleen op de eerste plaats, doordat Zaanlandia verloor en deed Waterloo door een overwinning op GVO de onderste plaats aan Terras vogels over. Ook de Kennemers heeft ondervonden, dat het dit seizoen met Purmersteyn kwaad kersen eten is. Weliswaar verloren de rood-zwarten niet met sprekende cij fers, maar ook deze drie-één zege voor de Purmerenders wijst er op, dat dezen ongetwijfeld als ernstige kandidaten voor de bovenste plaats moeten worden aan gemerkt. En wat is Hollandia van plan? Uit vier wedstrijden wisten deze Hoornse voetbal lers zes winstpunten te bemachtigen. Gis teren moest VVB, dat zich na een zwak begin in de daarop volgende twee wed strijden zo kranig hersteld had, er met "niet minder dan vijf-twee aan geloven. Met DEM gaat het hopeloos mis. Nu werd weer met vier-nul van HBC verlo ren. Voor de derde achteenvolgende keer kwam de voorhoede niet aan doelpunten toe en ook de verdediging (11 tegenpun- ten in 4 wedstrijden) speelt niet sterk. Dat wordt een zwaar seizoen voor de DEM- ers! Vitesse is in haar nieuwe omgeving al aardig geacclimatiseerd. Vijf punten uit vier wedstrijden mag men voor een nieu weling toch werkelijk geen slecht resul taat noemen. Ditkeer werd WFC (twee nul) het slachtoffer van de Castricum- mers. Schotvaardig CSV In 3A lieten de CSV'ers zien, dat men met hen, ondanks de één-vier nederlaag tegen Egmondia van 27 september, toch zeker nog rekening moet houden: met niet minder dan twee-zeven werd ZAP op eigen terrein geklopt. DTS moest tegen Beverwijk het eerste verliespunt noteren. Met zeven winstpun ten gaan de DTS'ers toch nog aan de kop, maar Egmondia, dat met twee-één van de Boys won en Alcmaria Victrix, dat met één-vijf over ADO zegevierde, liggen bei de (met zes punten) op de loer. Velsen deed verdienstelijk werk door Wijk aan Zee in de badplaats nog wel een nul-één nederlaag toe te brengen. De Wijk aan Zeeërs hebben nu alleen ADO nog onder zich. Kinheim bovenaan Het was gisteren een goede dag voor Kinheim: Zelf wonnen de Velsenaren met niet minder dan zes-twee van Terrasvo gels, terwijl concurrent Zaanlandia met nul-twee van stadgenoot RCZ verloor. Nu Zoals was te voorzien heeft het eerste twaalftal va-n de korfbalvereniging „Wa tervliet" het in Amsterdam tegen kop loper SVK niet kunnen bolwerken. Doch dit gebeurde pas in het laatste kwartier, toen het bij de Velsenaren niet wilde lukken ondanks fel aanvalsspel. Voor SVK was het direct hoopvol om dat de thuisclub binnen het kwartier een 2—0 voorsprong kreeg, wegens snelle aan vallen met de geroutineerde Luken aan het hoofd. De Watervliet-aanval speelde in deze periode te voorzichtig om door braken te kunnen forceren. Na de wisseling hielden de Amsterdam mers het tempo vol, maar het schot was te onbesuisd. Hierdoor kon Watervliet zich herstellen. Joop van Dijk werkte een doorbraak prima af (21). Na de hervat ting was het opnieuw Van Dijk, die van de achterlijn af gelijk maakte (2 2). Enthousiast werkten de Velsenaren nu met de derde aanval en door V. Vos na men zij zelfs de leiding (23). Een kwar tier voor het einde had SVK van afstand succes (3—3) en nu ging het werkelijk spannen. In de beginopstelling kreeg Watervliet nu meer kansen; er werd sneller ge speeld en meer geschoten, maar niet zui ver genoeg. Luken kreeg van de Velsense verdediging nu minder kansen; er werd sneller gespeeld en meer geschoten, maar niet zuiver genoeg. Luken kreeg van de Velsense verdediging nu minder kansen, doch een dame schoot van afstand raak (43). Fel vocht Watervliet voor de laatste kansen en jammer genoeg schoot de bal uit doorbraken van v. d. Brink en Van Ladesteijn van de rand van de korf af. Bovendien miste Van Ladesteijn op een haar na een strafworp. Twee minuten voor het einde werd de eindstand 5 3 door een afstandschot. Watervliet 2 blijft winnen. Nu werd Tovers 2 uit Zeist het slachtoffer, zodat de de groen gele reserves thans niet acht punten uit vier wedstrijden ongeslagen zijn. Door treffers van Scholting en Ineke Bakkenes kon Watervliet 2 met 20 voor sprong wisselen, maar het tweede aanvals- vak combineerde minder goed. Vlak voor de rust scoorde T. van Ladesteijn (3 0). Onmiddellijk na de hervatting schoot de zelfde speler opnieuw raak (40). Ver volgens was het Berghuis, die na prima combinatiespel de stand op 60 bracht. Nog voordat de gasten de eer redden, had Watervliet nog eens gedoelpunt (71). Watervliet 3 begon uitstekend met een 02 voorsprong tegen Animo Ready 2 om na de tweede vakwisseling nog een 13 voorsprong te hebben. De Haarlemmers haalden echter flink op. zodat de rust met 3—3 inging. Na de hervatting nam Animo Ready geen risico en besloot de strijd met een verdiende 74 overwinning. Onverwacht verloor Watervliet 4, dat in het veld sterker was, van Nieuw Flora 5. De Haarlemmers schoten beter. Een strafworp besliste de strijd (43). vormt deze laatste club met VVZ de ern stigste bedreiging voor Kinheim. Water loo keerde van de dwalingen haars weegs terug: de IJmuidenaren namen tegen GVO geen halve maatregelen en stuurden de Krommenieërs met een vijf-twee neder laag naar de Zaanstreek terug. Waterloo heeft nu de eerste winstpun ten binnen, maar Terrassvogels zit nog steeds zonder. De Santpoorters gaan naar alle waarschijnlijkheid weer een moeilijk seizoen tegemoet. Derde klasse A: DTS 4 Alc. Victrix 4 Egmondia 4 CSV 4 Beverwijk 4 Velsen 4 Alkm. Boys 4 HSV 4 Meervogels 4 ZAP 4 Wijk aan Zee 4 ADO 4 Vierde klas C Kinheim RCZ VVZ EHS Zaanlandia DIO OFC Bl'daal Waterloo 2 GVO 1 Terrasvogels 4 4 4 5 4 3 4 3 5 2 3 De Kennemers Het was voor De Kennemers geen schan de om tegen topploeg Purmersteyn met 3-1 te verliezen. Reeds na tien minuten liet doelman Dijks bij een zeer snelle aan val van de thuisclub de bal uit zijn han den vallen en deze rolde over de doellijn: 1-0. De Purmerenders waren onbetwist de sterksten en zij oefenden grote druk op het Beverwijkse doel uit. Na een goed half uur spelen leverde een corner een doel punt voor hen op en kon Purmersteyn met een 2-0 voorsprong gaan thee drinken. In de tweede helft ontketende De Kennemers enige aanvallen en rechtsbuiten Van den Outenaar verkleinde de achterstand tot Het leek er even op dat De Kennemers uit een ander vaatje ging tappen. Het Purmerendse doel kwam enige keren on der druk te staan. Op onverklaarbare wij ze ging echter een keihard schot van Mosk, dat door iedereen al als een doel punt werd beschouwd, via de binnenkant van de paal weer het veld in. Purmersteyn kwam weer in de aanval en door een mis verstand in de Beverwijkse achterhoede kon de thuisclub er 3-1 van maken. Vitesse Vitesse bleef het. taai strijdende WFC met 2-0 de baas. De Wormerveerders had den de oud-Castricummer Klooster opge steld en hoewel deze op de backplaats een aardig partijtje speelde, moest hij toe zien hoe zijn tegenstander linksbuiten Jon ker hem telkens weer te vlug af was. In de eerste minuut leidde dit al tot succes voor de Castricummers, toen Jonker een zuivere pass lanceerde, nadat hij back Klooster had omspeeld. Rechtsbuiten De Zeeuw behoefde nog slechts een knikje met het hoofd te geven om keeper De Jong tot een geslagen man te maken. WFC probeerde van alles om deze achter stand weg te werken maar de aanvallen waren voor het doel van Vitesse totaal niet gevaarlijk. Keeper Stuijfbergen kon steeds met succes ingrijpen. Kogels van Takanahou en Dietz scheerden de lat en back Beentjes moest een corner wegge ven, maar ook hiermee wist de thuisclub wel raad. In de tweede helft speelde Vitesse nog beter en kwam de ploeg tot een nog gun stiger spelverdeling. Als WFC al een aan val opzette braken de Castricummers af en bij zo'n onderbreking deponeerde Zon neveld na 20 minuten nummer twee ach ter doelman De Jong. Hoewel hiermee juist het aanvalsvuur der bezoekers werd opgerakeld, konden zij niet tot daden ko men en moesten zij zonder een enkel punt naar Wormerveer terugkeren. VVB In Hoorn heeft VVB het tegen Hollan dia lelijk laten liggen. Weliswaar was het beslist geen spel van kat en muis, maai de Velsenaren gaven Hollandia gelegen heid de gehele wedstrijd het spel te be heersen, omdat de Breesapers niet vol doende tempo konden opbrengen om zich ernstig te laten gelden. De thuisploeg buitte het slappe afwer ken in de VVB-verdediging goed uit. Toen rechtsachter Luitjes zich door linksbuiten Visser liet passeren schoot rechtsbuiten W. Visser onhoudbaar in (10). Er kwam nu wat meer vuur bij VVB. Kooimans schoot echter vrijstaand op enige meters voor het Hoornse doel over. Toen spil Haver van Hollandia moest worden ver vangen, profiteerden de gasten ook hier van niet. Het was Kooimans, die na een half uur uit een hoekschop door Effern met een kopbal gelijk maakte (11). Na de hervatting nam VVB aanvanke lijk het initiatief maar het kwam niet ver en toen spil Both een hoge bal miste, kreeg W. Visser na tien minuten een mooie kans (2—1). Vlak daarna bereikte de bal Verswijveren in het strafschopgebied; hij passeerde de Hollandia spil en -doelman, doch het doelpunt werd afgekeurd. Dit deprimeerde de Velsenaren zodanig, dat eerst Luitjes te hard terugspeelde in eigen doel (3—1), waarna spil Both dit binnen het kwartier herhaalde (41). Drie minu ten voor het einde had Koppen uit een voorzet van rechts eindelijk succes (42), doch midvoor Beets bracht in de laatste minuut met een listig schot tegen binnen kant paal de eindstand op 52. CSV ZAP uit Anna Paulowna leed een gevoe lige 2-7 nederlaag tegen CSV. Al na 6 mi nuten hadden de Castricummers een 3-0 voorsprong genomen en daaruit bleek wel hoeveel lekken er in de ZAP-defensie za ten. De poldermensen speelden noncha lant, er was geen sprake van samenspel en zij verzorgden het plaatsen zeer slecht. Van der Valk kon daardoor al na ander halve minuut de score openen en daarna liet Stolk de tweede treffer in het ZAP- net vliegen. Toen Dijkhuizen er 0-3 van maakte, stortte de defensie van de thuis club al gedeeltelijk in. Weliswaar kwam ZAP enige keren terug en moest De Heer de bal zelfs een keer uit de hoek plukken, maar Timmer sloeg een kans over toen hij alleen voor de Castricumse doelman nog naast schoot. Aan de andere zijde verzuimde Van der Valk een dergelijke kans niet. De rust brak met 0-4 voor CSV aan. In de tweede helft maakten de bezoe kers er 0-5 van, voordat ZAP door Tim mer en Van Oosten de stand een wat draaglijker aanzien konden geven. Hier na liepen de Castricummers nog tot 2-7 uit. Beverwijk Beverwijk speelde thuis tegen topploeg DTS 3-3 gelijk en deze stand gaf de ver houding goed weer. Voor de rust waren de bezoekers sterker, maar in de tweede helft was Beverwijk iets in de meerder heid. Het begin zag er hoopvol voor de Wijkers uit, want na een goede tien mi nuten spelen kon Waander hen de leiding geven, maar toen kwam DTS los. Door twee treffers van midvoor Slikker brak de rust met 1-2 in het voordeel van de be zoekers aan. De tweede helft begon al niet erg suc cesvol voor Beverwijk, want de beweeg lijke rechtsbuiten Springer moest na een kleine botsing het veld verlaten. Maar juist in deze periode, waarin de Wijkers met tien man speelden, maakte Van Oost gelijk: 2-2. Van dit moment af kwam Be verwijk in het offensief, maar de uitste kende doelman van DTS keerde menig ge vaarlijk schot. Het was daarom jammer dat ongeveer tien minuten voor het ein de bij een DTS-aanval de rechtsback van de thuisclub, Wolterman, keihard in eigen doel schoot: 2-3. Niet ontmoedigd ging Beverwijk de laat ste minuten in en kort voor het einde smaakte Ketting het genoegen de gelijk maker te scoren: 3-3. ADO ADO ging met 2-5 tegen het technisch beter spelende Alcmaria Victrix ten on der. De Alkmaarders waren over de hele linie sterker. Na een goed half uur spelen keken de Heemskerkers al tegen een 0-2 achterstand aan. De Wit kon echter nog voor de rust tegenscoren: 1-2. In de twee de helft was de druk op het ADO-doel nog zwaarder en met kunst- en vliegwerk on derschepte doelman Burger talrijke aan vallen. Toch kon hij niet verhinderen dat de Alkmaarse voorwaartsen de stand op 1-4 opvoerden. Bij een der weinige tegen aanvallen van ADO kon midvoor Groot er 2-4 van maken, maar kort voor het einde liep Alcmaria Victrix uit tot 2-5. Wijk aan Zee/Veisen Wijk aan Zee en Velsen speelden een zeer matige wedstrijd, die door de Velse naren met 0-1 werd gewonnen. Vooral in de eerste helft was het spel beneden alle peil. De thuisclub opereerde enige keren voor het Velser doel, maar schoten van Warmenhoven en De Winter werden door doelman Kasembrood gestopt. De rust brak met dubbelblanke stand aan. Na de hervatting waren de Velsenaren sterker en vooral Wittebrood en Hoogzaad waren zeer gevaarlijk. Maar doelman Van der Meij was in buitengewoon goede vorm en wist menig gevaarlijk schot te keren. Na een goede twintig minuten spelen was een kogel van Huijboom hem echter te machtig. Onhoudbaar verdween de bal in de bovenhoek: 0-1. Het lukte Wijk aan Zee niet meer gelijk te maken. Kinheim Op „Rooswijk" heeft Kinheim in de plaatselijke ontmoeting tegen het Sant- poort.se Terrasvogels de volle winst bin nengehaald, maar aanvankelijk liet zich dit niet aanzien. De Kinheimers dachten er te gemakkelijk over, waardoor de Vogels soms aardige en ook gevaarlijke aanvallen konden opbouwen, die echter net een tik keltje te kort werden gehouden om resul taat te boeken. Nadat Boeser een bijna zeker doelpunt had voorkomen moest hij zwichten voor een knappe combinatie, toen Van der Plas een pass gaf naar Mosk, die beheerst inschoot (10). De thuisclub dacht er nu al te zijn en behalve een falen van Hamers op enkele meters van het Vogels-doel liet Kinheim het middenveld aan de tegenpartij, waar door de Velsense verdediging zich in moeilijkheden bracht. Pigmans was als laatste echter een struikelblok. Toch kro pen ook de Vogels enige keren door het bekende oog, vooral toen Van Vuuren de bal via binnenkant paal op de doellijn zag weggewerkt door een Santpoorter. Aan de andere kant zorgde echter Terras vogels ook voor enig vuurwerk, dat na 38 minuten succes had. Cardol vond een gat in de verdediging (11) en twee mi nuten later strafte Timmer onverwacht een tweede fout van 30 meter afstand af (1—2). De hervatting was een minuut oud, toen Boeren de stand op 2—2 bracht en wegens vermeend buitenspel kon v. Vuuren na zes minuten doelman Boeser vrij omspe len (3—2). Tien minuten later was het Demmers, die met een laag schot succes had (42). Desondanks bleven de Vogels doorvechten, doch Demmers maakte er na 20 minuten 52 van. Kinheim beheerste nu het spelbeeld vol komen ondanks de moedig volgehouden pogingen van Terrassvogels, dat door zijn midvoor nog net een schot over de lat zag verdwijnen. Vijf minuten voor het einde was het Demmers ,die met een mooie voorzet van Boeren op de doellijn geen moeite had (62). IEV De IEV-ers hebben in Haarlem geducht moeten aanpakken om het tegen Renova te kunnen bolwerken en waarschijnlijk zouden de Velsenaren met meer overleg deze wedstrijd hebben gespeeld als zij niet in de eerste minuten resultaat hadden ge boekt. Want de strijd was nauwelijks vier minuten aan de gang toen de Renova-doel- man de bal niet onder controle kon krijgen, waarna Bakker hiervan profiteerde (0—1). Er ontwikkelde zich nu een aardige, vlotte strijd, met vooral goed opgebouwde aanvallen van Renova, die echter door de Als laatste punt op de agenda voor de raadsvergadering in Heemskerk op don derdag 15 oktober, staat vermeld een voor stel tot het verlenen van een krediet voor het bouwen van 42 woningen in het plan „Oosterwijk". Bij de Castricumse duivensportvereni ging „De Luchtpost" is thans de generaal kampioen bekend geworden na de laatste vlucht, die vorige week zondag is ge houden. Eerste en kampioen werd de heer J. Beentjes, die maar liefst 852,4 pnt. ver gaarde. Zentveld, de oude rot in het vak, blijft hem echter naar de kroon steken, want hij volgde op de tweede plaats met ruim 40 punten verschil. De verdere uit slag van dit kampioenschap was als volgt: J. Zentveld 910.1 pnt.; A. Metselaar 802.5 pnt.; P. Verdonk 703.5 pnt; N. Hollenberg 616 pnt.; G. Klaasse 525.2 pnt.; G. Aarden burg 515.5 pnt.; H. Jaspers 501.8 pnt; A. Peeters 478.4 pnt; B. Heistek-J. Lust 389.1 pnt; G. Tromp 366.6 pnt.; J. Houtenbos 362.9 pnt; J. Vonk 298.6 pnt.; J. Steen man 251.3 pnt; Pastoor W. Minnebo 222 pnt.; J. Roskam 204.7 pnt.; H. Sanders 194.9 pnt.; K. Gort 135.2 pnt; S. Kos 81.3 pnt; Chr. Pieterse 14.9 pnt. De doopsgezinde zusterkring houdt woensdag 14 oktober een verkoopdag in de doopsgezinde kerk aan de Helmstraat. De tijden zijn van twee tot half zes en van zeven tot tien uur. Om half negen zal de uitloting geschie den van de reeds verkochte loten. De ba ten zijn bestemd ter ondersteuning van de doopsgezinde gemeente, die deze keer de baten van de BiMij moet missen. Enige attracties zullen de sfeer verhogen. Zo zal men er kunnen ringwerpen. Een dikke dame is echter niet aanwezig. BENOEMING NIEUW LID IJMOND-AD VIESCOLLEGE Wegens het vertrek van de heer J. Mus- kee uit de gemeente Beverwijk naar Heemskerk, wordt de raad van Beverwijk voorgesteld een nieuw lid van het IJmond- Adviescollege te benoemen. De heer Mus- kee heeft destijds ook bedankt als raads lid. In de loop der eerste drie kwartalen van het lopende jaar zijn te Antwerpen 11.876 zeeschepen aangekomen, tegen 12.169 tij dens de overeenkomstige periode van 1958. De gezamenlijke tonnenmaat der binnenge komen zeeschepen echter liep op van 31.884,792 ton virig jaar tot 32.117.827 ton. De Japanse kroonprinses Mitsjiko heeft in Tokio een bezoek gebracht aan haar „Alma Mater", de universi teit van het Heilig Hart. goed spelende IEV-verdediging tot staan konden worden gebracht. Ook IEV pro beerde het herhaaldelijk door te breken, maar zonder succes. Na de hervatting nam de thuisclub op nieuw het initiatief, doch doelman Jansen, die in geweldige vorm was, liet zich niet passeren. Wederom verplaatsten de gasten het spel, zodat ook het Renova-doel in ge vaar kwam. De IEV-ers konden echter geen vat krijigen op de Haarlemse verdedigers, die na een half uur spelen hun aanval op nieuw flink stuwden. Dit bracht resultaat, want toen er na 31 minuten een fraaie kans kwam, werd Jan sen onhoudbaar gepasseerd (1—1). Beide ploegen verenigden zich blijkbaar met deze stand, die ondanks snelle uitvallen aan beide'kanten niet werd gewijzigd. W at er l oo Verrassend heeft Waterloo zondag zijn eerste overwinning behaald op een tegen stander, die in het veld zeker niet de min dere was van de IJmuidenaren, maar door een onverwachte achterstand de kracht niet meer kon op brengen de steeds beter spelende IJmuidenaren te verontrusten, Het was G.V.O. dat in de 15e minuut de leiding nam, gevolgd door de gelijkmaker van Post. Hierna kwamen beide doelen beurtelings in gevaar, maar er werd niet gescoord. Na rust vonden drie Waterloo-spelers in drie minuten het net. Van der Meulen maakte 2—1, v. d. Klooster kopte in eigen doel (2—2) en Post maakte met een prach tig schot 3—2. Binnen 5 minuten werd de gelijkmaker afgekeurd, en smaakte Boek hout het genoegen er 4—2 van te maken. De G.V.O.-ers speelden hierna een ver loren wedstrijd, en toen Post op onregle mentaire wijze van de bal werd gezet, schoot Post de toegekende strafschop in (5—2). Stormvogels 2 Stormvogels 2 is op het pad der over winningen voortgegaan, zodat het na vier wedstrijden nog steeds ongeslagen is met een doelgemiddelde van 15-4. Ook tegen UVS is de overwinning geen ogenblik in gevaar geweest. Wel weeerden de Leidenaars zich zo goed zij konden, maar zij waren tegen de uitstekende IJmuider verdediging met spil Minneboo aan het hoofd en met invaller De Bruin als een zich onverwacht ontpoppende uit nemende linkshalf niet opgewassen, zo dat keeper Vrijhof er maar zelden aan te pas hoefde te komen. De IJmuider aanval, waarin onder meer De Boer en Doorneveld opereerden, maak te het de Leidse verdediging veel lastiger, zodat met de rust de IJmuider blauw-wit- ten reeds een 2-0 voorsprong hadden. De tweede helft was een vrij getrouwe kopie van de eerste. Ook nu waren de Stormvogels-aanvallen het gevaarlijkst en sorteerden ze het meeste effect. Admi raal, die ten slotte met twee doelpunten het zijne tot de overwinning bijdroeg, liet door onbesuisd schieten nog een paar goe de kansen onbenut. Toch kwam met een sprekende 4-0 overwinning het einde. De doelpunten werdén gescoord door Admi raal (2), Doorneveld en Nat. In Heemskerk is het nodig, dat te zijner tijd een school wordt gebouwd bestemd voor r.-k. gewoon lager onderwijs. Het kerkbestuur vand e parochie van de H. Laurentius heeft namelijk een verzoek bij het gemeentebestuur ingediend om mede werking voor het stichten van een gebouw, bestaande uit zes lokalen. De school zal plaats moeten kunnen bieden aan 211 leer lingen. Het college van B. en W. ziet de noodzaak van de bouw van een degelijke school in en stelt daarom de raad voor de medewerking te verlenen. Voorts stellen B. en W. de raad voor een krediet van 213.950 beschikbaar te stel len ten behoeve van de uitbreiding van de hervormde school. Reeds in augustus 1957 verleende de raad medewerking aan het schoolbestuur inzake de bouw van drie lokalen. Er werd toen een krediet verstrekt van 96.000. Met de bouw van deze drie lokalen is al begonnen. Thans vraagt het schoolbestuur een krediet van 213.950 ten behoeve van de bouw van vier lokalen met bijruimten. B. W. stellen de raad voor het krediet te verlenen. etc. KENNEMERLAAN 3-5 (bij de brug) (naast „De Witte Fotowinkel") Amateurtoneel Het toneelspel „Drijfzand" van Mare Fontenel en Oscar Ferket, dat zaterdag door de Beverwijkse toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" in het Kenne- mer theater werd opgevoerd, vertoont een sterke overeenkomst met W. Somerset Maugham's „Land van belofte". In beide stukken berust de handeling voor een groot gedeelte op het huwelijk van twee mensen, die slechts door het noodlot bij elkaar kon den worden gebracht en nu genoodzaakt zijn hun gedwongen samenzijn onder ui terst primitieve omstandigheden voort te zetten. In „Drijfzand" is dit Barbara ter Schoot, die door de tweede vrouw van haar vader het ouderlijk huis onmogelijk wordt gemaakt Bovendien loopt ook haar ver- thouding met de egoïstische mijningenieur Jesse Meffries op een enorme teleurstel ling uit, zodat zij zich moegetreiterd, in een balstorige bui, in de armen werpt van Klaus Arkels, een eenvoudig opzichter. Zoals te verwachten viel wordt dit huwe lijk in de armelijke woning van Klaus tot een hel, mede doordat Barbara hem iedere intieme toenadering blijft weigeren. Doch Klaus is een bekwaam opzichter, die nog een behoorlijke carrière in het vooruitzicht heeft en ook als man niet te versmaden blijkt. Evenals in „Land van belofte" groeit tussen de beide echtelieden toch een langzame toenadering en eindigt het stuk minder tragisch, dan zich eerst liet aan zien. Om dit gegeven te dramatiseren hebben Fontenel en Ferket, in tegenstelling tot Somerset Maugham, zich niet afkerig ge toond van lichtelijk drakerige toneeleffec ten, die echter het voordeel hebben, dat zij de spelers voor hun karakteruitbeelding het nodige houvast bieden. Vandaar dat „Oefening Baart Kunst", met mevrouw Ruth Snel als regisseuse, van dit stuk een opvoering wist te geven, die het publiek de gehele avond in een aandachtige spanning gevangen hield. De spelers hebben dit suc ces overigens volkomen verdiend, want zij gaven stuk voor stuk sterke karakters te zien. Zo wist Toos van der Steen de in het begin weinig fortuinlijke Barbara voor beeldig aan te geven, met een juist afge wogen combinatie van hartstocht, emotie en desolate stemmingen. In de stoere Klaus Arkels van Henk Lus ter vond zij voor de diverse boeiende scè nes a faire een talentvol partner. Rienus Smit had haar daarvoor reeds als de wei nig scrupuleuze Jesse Meffries bijgestaan. Orke van Joop Ofman zou men een enigs zins toneelmatige verschijning kunnen noemen, maar Rie Klingeier, Henk Tie- meijer en Dré Schoenmaker toonden zich in hun kleinere rollen weer volledig voor hun taak berekend. J. v. D. De derde rit van de najaarscompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" als een tijdrit in de Velserbroekpolder werd verreden, is op overtuigende wijze gewonnen door de Vijf- huizer Henk Buis. Hij had een voorsprong van 38 seconden op zijn dorpsgenoot Van Tintelen. De uitslag luidde: 1. Buis, de 30 kilometer in 45 minuten en 51 seconden; 2. Van Tin telen in 46,29; 3. Van der Geest in 46,46; 4. Van der Horst in 46,52; 5. Van Dijk in 48,05; 6. Vaars in 48,24. Bij de C-klassers, die eveneens dertig kilometer reden, zegevierde Ramakers. Hij had een voorsprong van 45 seconden op zijn naaste concurrent Ruys. De uitslag luidde: 1. Ramakers, de 30 kilometer in 47 minuten en 35 seconden; 2. Ruys in 48,22; 3. R. Wagner in 48,47; 4. Jansen in 48,55; 5. Deinum in 49,09; 6. Sondorp in 49,35. Er zijn mensen, die naar voetbalwed strijden gaan kijken om mooi spel te zien. Er zijn er, die louter gaan. om hun club te zien winnen. Maar er zijn beslist maar weinig mensen, die naar voetbalwedstrij den gaan, omdat ze de pauzes zo leuk vin den. Heel anders dan bij toneelvoorstel lingen, waar het kopje koffie in de foyer altijd een hoogtepunt betekent. Toch gaan we met het betaalde voetbal langzaam m..ar zeker in de richting van het theater, waarin betaalde acteurs voor stellingen geven voor een smullend pu bliek. Al zal de factor van het winnen wel altijd belangrijker blijven voor de grote massa dan de kwaliteit van het spel. Zelfs de pauzes winnen aan genoegelijkheid. Was men vroeger aangewezen op ge sprekken met buren, die men nooit eerder gezien had, over de verdiensten van de verschillende spelers, nu streeft men naar pauze-amusement. Zoals dat zondag ook bij StormvogelsRigtersbleek het geval was. Een groepje opgeschoten knaapjes en meisjes stapte parmantig, met rode hoofd deksels bekroond, over de grasmat. Een pittige tambour-maïtre zwaaide zijn staf, en commandeerde zo zijn dappere troep je in allerlei richtingen. Het ging allemaal erg doelbewust en zonder een ogenblik te verliezen. Dat mocht niet, want de tam bour-maïtre van dit Purmerender jeugd- tamboerkorps had een heel programma af te werken. Dat bleek wel duidelijk, toen de spelers het veld weer opkwamen. Ze moesten langs de kant blijven om niet door de rustig doordouwende jeugdtam- boers van de sokken te worden gelopen. Een roffel kondigde het einde aan. De tambour-maïtre liep naar de uitgang, lok te met zijn staf het zoveelste applaus uit, en.draaide weer om. Weer ging de stoet in bonte werveling op het middenveld af, waar de scheidsrechter met de bal onder zijn voet verveeld stond te wachten. De manoeuvre, die daarna op het pro gramma van de tamboers voorkwam, was voor het publiek wel het mooiste. De ploeg verdeelde zich in twee colonnes, die beiden rechtstreeks op de arbiter afliepen. Vlak bij deze gezagsdrager kwamen ze rake lings naast elkaar te lopen, en alleen door dat de scheidsrechter zich zo slank moge lijk maakte, kon hij blijven staan. Weer volgde een zwenking en toen verdween het corps toch eindelijk naar de uitgang. Het theater, dat de voetballers daarna verzorgden, was niet zo best, maar dat kunt u ongetwijfeld elders wel lezen. Het publiek amuseerde zich nog het beste, toen op een gegeven moment een stevige boxer de reservebal bij de doellijn in de gaten kreeg. Hij begon er naarstig in te bijten, tot een bestuurslid het dier wegjoeg. Zijn uitgestrekte arm werkte echter in zoverre averechts, dat de boxer regelrecht het veld in rende, omdat hij met een voor een boxer ongewoon scherpe blik daar ook nog een bal had bespeurd. Het bestuurslid deed toen het enig mogelijke. De reservebal werd toch maar aan de boxer geoffreerd, die daarop braaf met de meneer meeliep, om tenslotte achter een hek te worden ge vangen. Het theater op het veld ging weer door. maar de lol was er af. Alleen kon men nog meemaken, hoe een eertijds snel en goed voetballer als Trooster van Rigtersbleek, de schrik der Oostelijke linksbacks, nu het geroep „kale, kale" moest ondergaan. Een triest lot voor een grootheid van vroeger, maar in de theaterwereld niet ongewoon. 2-1. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7