FLN wil een einde maken aan de oorlog in Algerije HET WEER Burgemeester van Bergen vraagt ontslag Ferhat Abbas bereid direct naar Parijs te komen Derde Technische Hogeschool wellicht in de IJmond Binnenvaart op de grote rivieren dreigt onmogelijk te worden 4 Borst t Watergebrek belaagt vee en visstand; Limburg worstelt met insectenplaag GEPR OMO VEERD TO T FILMSTER De loonspelregels Stichting van de Arbeid komt vrijdag bijeen Russische ambassadeur in Nederland Weinig verandering Na motie van afkeuring van raad over zijn beleid UNO-commissie uit Laos naar New York J naar bed; in bed; f uit bed:795 Commissie van advies wil Delft ontlasten GEVOLGEN VAN DE DROOGTE Onderzoek naar schade door droogte gereed In de krant van heden: Volksstemming in Brits Kameroen uitgesteld Het woord is aan Loenik III met toegenomen snelheid naar aarde DINSDAG 13 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 288 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. j| i "Bffi J1, Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 11 j| |j Jj i J gT ls^ Bil |j Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. jjg J|y njmiffm JfL JL JL. „g, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie o389, na kantooruren oOSO. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: nootared. en alle aio. leier. lozyo. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman heehsug in hh Normale neerslag hoe veelheid voor Nederland Neerslag 1959 jan. feb. mrt. apr mei jua jul. aug. sep neerslag gehippelde vak heoerlaho |5,oo5|v.pelt Sinds zaterdag is men bezig het ge deelte van de pijplijn van de Euro poort naar de Caltex-raffinaderij, dat bij de Botlekbrug de Oude Maas bij Rotterdam kruist, aan te leggen. De lengte van dit gedeelte bedraagt 350 meter, de lengte van de gehele pijp leiding 23 kilometer. Het gedeelte door de Oude Maas wordt nu reeds gelegd om te voorkomen dat dit werk door minder gunstige weersomstandigheden in de winter zou stagneren. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid is tegen vrijdagmiddag aanstaande bijeengeroepen om de jongste regerings beslissingen inzake de vrijere loonvorming te bespreken. Zoals gemeld hadden de drie erkende vakcentrales (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) telegrafisch verzocht met spoed een be stuursvergadering van de Stichting van de Arbeid bijeen te roepen. Aanleiding hiertoe was de verduidelijking van enke le punten van de loonspelregels, die staatssecretaris Roolvink onlangs be kendmaakte. In vakbondkringen meent men, dat deze verduidelijking neerkomt op een verdere beperking van de moge lijkheden tot loonsverbetering. De nieuwe ambassadeur van de Sovjet- Unie in Den Haag, de heer P. K. Ponomarenko, wordt deze week in Nederland verwacht. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen over dag wolkenvelden maar plaatse lijk ook zonnige perioden. Wei nig verandering in temperatuur. Meest zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de burgemeester van Bergen (Noord holland), dr. W. Huijgens, ontslag uit zijn ambt gevraagd aangezien na de gebeur tenissen van de laatste tijd naar zijn me ning het vertrouwen ontbreekt met enige leden van de gemeenteraad op vruchtba re wijze te kunnen blijven samenwerken. De gebeurtenissen, waarop de burge meester in zijn ontslagaanvraag de aan dacht vestigt, hebben zich afgespeeld rond de Stichting Schooltandverzorging, waar van hij voorzitter is en waarvan de ad ministrateur destijds van „volstrekte on bekwaamheid" werd beticht in een rap port van de verificatiecommissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Uit een liquidalieoverzicht van de stich ting bleek nu een verlies van 24.600. De gemeente Bergen heeft nog 41.600 van de Stichting te vorderen en verschillende particulieren 25.500. De gemeenteraad had met algemene stemmen een motie van afkeuring over het beleid van de bur gemeester aangenomen, waarin werd ge zegd, dat hij de raad jarenlang verkeerd had voorgelicht en dat hij onrechtmatig gemeentegelden voor de financiering van de stichting zou hebben aangewend. Dr. W. Huygens werd op 26 juli 1946 tot- burgemeester van Bergen benoemd. Voor de oorlog werkte hij op het departement van Binnenlandse Zaken. In de bezettings jaren had de heer Iiuygens een leidend aandeel in het verzet in het district Haar lem. VIENTIANE (Reuter) De subcommis sie van de Veiligheidsraad, die ter plaatse een onderzoek instelde naar de strijd in Laos, is dinsdag uit de hoofdstad Vientiane naar New York vertrokken om verslag uit te brengen. Er zou echter tevoren wel heel duidelijk moeten worden vastgesteld, zo verlangt de Algerijnse leider verder, dat de reis naar Parijs geen capitulatie zou betekenen en dat de delegatie ongehinderd zou kunnen terugkeren, indien er onverhoopt geen overeenkomst mocht worden bereikt. Van de delegatie, waarvoor Ferhat Abbas zelf, zo zei h(j, niet als leider maar als adviseur zou optreden, zouden ook Ben Bella en de drie andere onderschepte Algerijnse lei ders, die nu nog in Franse gevangenissen zitten opgesloten, deel moeten uitmaken. Abbas is in zijn vraaggesprek ook nog even vooruitgelopen op de vrije verkiezin gen, waarbij het Algerijnse volk zelf over zijn toekomst zal krijgen 1e beslissen. De kans dat Algerije vóór integratie in Frank rijk zou stemmen, schat hij een op duizend. Associatie of onafhankelijkheid, de twee andere mogelijkheden die De Gaulle de Al gerijnen ter keuze wil bieden, noemde Fer hat Abbas in feite hetzelfde. Associatie- of binnenlands zelfbestuur zou binnen twee maanden, zo meent hij, toch tot vol ledige onafhankelijkheid moeten leiden. Waarschijnlijk zullen de uitlatingen van Abbas tijdens de Kamerdebatten die van daag beginnen nog wel eens door rechtse ultra's worden aangehaald, want Abbas geeft hier met zoveel woorden te kennen, dat de procedure, die De Gaulle heeft voor gesteld, onafwendbaar zal voeren tot onaf hankelijkheid van Algerije, het doel dus dat door vijf jaren oorlog nog altijd niet kon worden bereikt. (UPI) De Algerijnse de,legatie voor onderhandelingen met Frankrijk wordt ge leid door de staf-chef van het Algerijnse bevrijdingsleger, Si Boessoef, aldus Abbas. Deze delegatie is onlangs in Tunis ge vormd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville heeft zondag verklaard dat Frankrijk bereid is onder handelingen te voeren met het (F.L.N.) over een wapenstilstand. De verslaggever vroeg Abbas wat hij zou doen wanneer het Algerijnse volk voor .integratie" zou stemmen. Het antwoord was: „Wanneer, na vrije verkiezingen, een meerderheid van niet meer dan 51 percent voor „integratie" zou stemmen, zouden wij ons aan de uit spraak houden en het spel eerlijk mee spelen. Onze afgevaardigden in de Natio nale Vergadering zouden niet aandringen op onafhankelijkheid maar slechts de toe passing van de „integratie" verdedigen". Advertentie gSL - zo vaak en zo lang heeft uw «9^ dochtertje plezier van 'n peig- •ï- noir- Hoog gesloten of met shawl- gff, kraag, ruit of streep, van donswarme flanel, die als een g*. dekentje alle warmte lekker .fU opsluit. Ze gaan af 7.95 - wie zou gSL daar niet de prinses te rijk mee Jgm zijn?'t Is leuker énbetaalbaar bij Baby- en kinderkleding Anegang 19 - Telefoon 21413 Naar wy vernemen zou de commissie, die kort geleden aan de regering advies heeft uitgebracht over de meest gewenste spreiding van het technisch hoger onderwijs, tot de conclusie zijn gekomen dat het in de eerste plaats overweging verdient naast Delft en Eindhoven de derde Technische Hogeschool te vestigen in het gebied van de IJmond, waar de Hoogovens te Velsen meer en meer industrie hebben aan getrokken en de basis vormen voor een verdere industriële ontwikkeling. De com missie waarvan hierboven sprake is, zou echter ook reeds haar gedachten hebben laten gaan over de plaats van de vestiging van een vierde Technische Hogeschool, waarvoor dan in de eerste plaats Twente in aanmerking zou kunnen komen. Men dient er acht op te slaan, dat hier sprake is van een advies aan de regering en niet van een besluit van de Minister raad, dat dan ook nog door de Kamer moet worden goedgekeurd. Er staat nog niets definitiefs vast. De Ministerraad heeft het probleem van de spreiding van het tech nisch hoger onderwijs nog niet bekeken en daarover dan ook nog geen uitspraak gedaan. Indien nog dit najaar een beslissing zou zijn gevallen ten gunste van een derde Technische Hogeschool op Drienerloo, zou eind september 1963 met het technisch hoger onderwijs kunnen worden begon nen. Die mogelijkheid is nu wel uitge sloten omdat een definitieve beslissing nog wel enige tijd zal uitblijven, zo vernemen wij. De commissie schijnt te hebben over wogen dat de meeste studenten voor een nieuwe Technische Hogeschool kunnen worden verwacht uit de dichtbevolkte Randstad Holland, waar ook de meeste industrie is gevestigd, zodat mede ter ont lasting van Delft, behoefte bestaat aan een in het westen gevestigde tweede Tech nische Hogeschool. ALGIERS (Reuter) Zondagavond zijn in de Arabische wijk van Algiers, de Kas ba, vijftien mensen gewond geraakt bij een relletje waarbij'marktkramen omvergewor pen en autoruiten ingeslagen werden toen parachutisten die geen dienst hadden een „bezoek" brachten aan de wijk nadat in Algiers een granaat ontploft was. Verschei dene schoten werden gelost toen de para chutisten slaags raakten met mohamme danen. De militaire politie en een afdeling parachutisten herstelden de orde. In een officieel communiqué is gezegd, dat „voor beeldige maatregelen" genomen zullen worden tegen de schuldigen. De comman dant van de parachutisten die bij de rel betrokken zijn heeft bekendgemaakt, de schade te zullen betalen. Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal, Piste. Bekijk het vorstelijk met T.V. van Voetlicht en camera, Ogen en kunstlicht, KEIZER, Plein 1945 no. 54, Tel. 4516. Het gaat met hele en halve centimetertjes per dag, maar de Rijn, en daarmede ook de Waal, blijft zakken. Bij Lobith staat nog maar 12 cm meer water dan in het „rampjaar" 1947, toen de laagste waterstand van anderhalve eeuw werd gemeten. Een voordeel hebben de schippers echter boven de toestand in andere droogte- perioden: een nachtvaartverbod is voor de Waal nog niet ingesteld. Dat is te danken aan het kalme en heldere weer. De toestand wordt intussen wel bijzonder nijpend. In de Waal komen tussen Nijmegen en Pannerden thans ondiepten voor van nog geen 1.80 meter. Dat betekent, dat de werkelijk grote binnenvaartuigen niet dieper dan tot 1.65 meter beladen mogen worden. In de praktijk brengt dit met zich mede, dat deze schepen voor 40 of 50 percent onderbeladen moeten worden, willen zij in de vaart gehouden worden. En ook de kleinere vaartuigen, de hele kleintjes uit gezonderd, zijn onderworpen aan diepgangbeperkingen en verspelen hierdoor een kostbaar deel van de vrachtruimte. Dit maakt de vaart steeds duurder. Op Rijn en IJsel is de situatie langzamerhand hopeloos geworden. De IJsel is tussen de kop bij Westervoort en Zutphen op een deel plaatselijk niet meer dan 1.10 meter diep. Zelfs kinderen kunnen dus nu op bepaalde plaatsen deze rivier doorkruisen en daarbij het hoofd boven water houden. Bovendien wisselen de ondiepten wel eens van plaats en dit maakt de zeer bescheiden vaart welke thans nog onderhouden wordt, tot een zeer riskante onderneming. In feite zijn beide rivieren dan ook wel uitgeschakeld voor het scheepvaartverkeer. Intussen zet de val langzaam maar ze ker door. De scheepvaart past zich aan de bijzondere toestand aan: Er wordt zeer kalm gevaren. Dit beperkt uiteraard het aantal ongelukken. Ernstige zijn er nog niet voorgekomen en het aanzuigen van boten door elkaar is evenmin nog ger meld. Dankzij de zelfbeheersing van de schip pers en de gunstige weersomstandigheden kan de nachtvaart op de Waal nog steeds voortgang vinden. Maar een verandering in een van beide zal onherroepelijk lei den tot een verbod hiervan. Te voet over de Maas Ook in Limburg is de waterstand van de Maas sinds mensenheugenis niet zo laag geweest als op het ogenblik. Bij Elsloo, waar de rivier doorgaans op z'n breedst is in Zuid-Limburg, staat de bed ding nu tot op enkele meters na praktisch droog. De rivier is gedegradeerd tot een onaanzienlijk beekje, dat sloom zijn weg zoekt langs zijn Nederlandse oever. Voor de rest is de bedding tot aan de Belgische oever gevuld met grote keien en als de droogte aanhoudt, wordt verwacht, dat men door de bedding te voet van Neder land naar België kan gaan. De douaniers houden hun hart vast Visstropers Op vele andere plaatsen is de situatie niet veel beter. In de hier en daar droog gevallen bedding staan slechts kleine meertjes waarin de vissers vechten om hun leven. Terwijl aan de Belgische Maasoever al ergerlijke gevallen van vis- stroperij zijn voorgekomen, heeft men op Limburgse bodem nog maar één geval geconstateerd. Het gaat hier om mensen die touwen, waaraan een haak bevestigd is, het water inslingeren, waar zich de vissen opeengehoopt hebben. Zij behoeven het touw maar in te halen om aan de haak vis, afschuwelijk verwond, mee te slepen. Vele andere vissen worden door deze methode zwaar gewond. Belgische hengelclubs hebben de Rijks wacht al gealarmeerd die nu streng tegen deze visstroperij optreedt. Een verbod om te vissen hangt aan de Belgische kant van de Maas in de lucht. Vliegeninvasie Intussen weten de Limburgse boeren met hun vee geen raad: de dieren lijden honger. De weilanden zijn verschroeid. De boeren voederen bij, maar komen bij na geld tekort. De insektenwereld tier welig ten gevol ge van de droogte. Na de tapijtkever- invasie, intussen bedwongen, wordt Zuid- Limburg nu bedolven onder kleine vlieg jes, welke op sommige trajecten het ver keer ernstig belemmeren. Intussen vreest de bevolking in het oos telijke deel van onze Limburgse mijn streek die water betrekken via de Wasser- werke uit Aken dat zij bij aanhouden van de droogte in moeilijkheden zal komen. In de stuwmeren van de Eifel, vanwaar het Akense bedijf zijn water betrekt, In Amsterdam is een Franse filmgroep bezig met de opnamen van een nieuwe film, die een spionage-affaire behan delt naar gegevens uit de archieven van de Interpol. In een eethuisje op de Grimburgwal werden de eerste op namen gemaakt. De eigenares zag zich meteen tot filmster verheven. Regis seur Georges Lautner (midden) en acteur Henri Gogan vertelden haar wat zij had te doen en daarna snorden de camera's. (Van onze Haagse redacteur) De door het ministerie van Landbouw gehouden enquête naar de door de droog te veroorzaakte schade is vrijwel vol tooid. De minister is van plan de bestrij ding van de gevolgen van de droogte met het Landbouwschap te bespreken en maat regelen te beramen voor bijstand aan uit zonderlijk zwaar getroffen boeren, bij voorbeeld door verbetering van de vee- voerpositie. De minister heeft zich voorts omtrent de toestand in Brabant en Limburg laten voorlichten door de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, die in deze zandgebieden een verkenningstocht heeft gemaakt. pag. Droogte 1 Weerrapporten 12 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 mvelendiefstallen 3 Agenda 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Beurs 6 Max Tailleurs belevenissen 7 Feuilleton 9 Radio en Televisie 9 Sport 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. NEW YORK (Reuter) De Beheer- schapscommissie van de UNO heeft vrij dag op voorstel van acht Afrikaanse lan den ingestemd met uitstel van de volks stemming in Brits Zuid Kameroen tot 1961. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN wordt de waterstand lager en lager. Zij bevatten doorgaans 250 miljoen kubieke meter water, terwijl er zich nu nog maar nauwelijks 38 miljoen kubieke meter wa ter bevindt. De toevoer is zo gering, dat ze praktisch niet meer gemeten kan wor den Elders in de mijnstreek, waar men een eigen (bron)watervoorziening heeft, is nog geen vuiltje aan de lucht. Latijns spreekwoord: Wie iedereen probeert te behagen, ver kwist energie. (Van onze correspondent in Parijs) Op de dag dat in het Palais Bourbon de grote debatten over Algerije beginnen, die door het eerste vertrouwensvotum uit de geschiedenis der vijfde republiek zullen worden bekroond, heeft de voornaamste tegenspeler van Frankrijk, Ferhat Abbas, premier der voorlopige Algerijnse regering, bekendgemaakt dat een deputatie onmiddellijk bereid is naar Parijs te komen om een einde aan de oorlog te maken. Abbas gaf als zijn overtuiging te kennen, dat iedere soldaat, die aan een der beide zijden van nu af nog vallen zou, tevergeefs zal sterven omdat beide partijen, Algerije en Frankrijk, het sinds de rede van De Gaulle op 16 september geheel eens zijn geworden. Ferhat Abbas legde deze nieuwe en belangrijke verklaringen uit naam van het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N.af tegen over een journalist van het geïllustreerde rechts-gaullistische Parijse weekblad „Jours de France". Ferhat Abbas MOSKOU (UPI) Maandagavond om zes uur was Loenik III, op haar terugweg in de richting van de aarde, nog 456.000 kilometer van de aarde verwijderd, er gens binnen het sterrenbeeld Serpentarius. De snelheid was 0,5 kilometer per sekon- de, vergeleken met 0,4 km. toen het apo- geum werd bereikt. Naarmate de raket dichter bij de aarde komt, zal de snelheid verder toenemen. Tass meldt, dat de uit rusting normaal functioneert en dat de vol gende uitzending van gegevens door de raket zal geschieden op 15 oktober, van 15 tot 16 uur. Opnieuw werd niet gezegd of foto's genomen zijn van de van de aar de afgekeerde zijde van de maan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1