„IJ-mortel" maakt beton op weg naar de afnemer IJmonders boeken een fraaie zege op Rapiditas MATIGE START VAN VTC IN DE EERSTE KLASSE Gemeente Beverwijk steunt het beroepstoneel Tweehonderdduizend vluchtelingen uit Algerije in nood Indische dansgroep in Haarlem DAVO-haarden 4 BETON-VOER VOOR GULZIGE IJMOND Fa. DE VILDER SVIJ verslaat SHS met liefst 8-1 Schaakplub Pat Mat DKV speelt gelijk TAFELTENNISCOMPETITIE LOENDERSLOOT „Chelwood Beacon" en Algorab te water Examens DINSDAG 13 OKTOBER 1959 Het is een klein bedrijf. Het produceert behalve beton ook nog zoveel geluid, dat men elkaar moet toeschreeuwen als men tenminste wat te zeggen heeft. Grint, zand en cement storten met geraas door een trechter in een draaiende betonmolen met groene en witte strepen. Als de molen vol is, rijdt hij weg. En de groene en witte strepen gaan draaiend door de nijver bouwende IJmond, die veel beton nodig heeft. Het bedrijf valt nauwelijks op tussen de bijna in de wolken stekende schoorstenen van de grote bedrijven in Velsen. De n.v. IJ-mortel is gevestigd aan de nieuwe Rijksbinnenhaven, een haven die eigen lijk nog geen haven is, want er ligt nog een groot eiland in. Wat wél opvalt zijn de zes rijdende be tonmolens van deze fabriek. Men ziet de ze auto's, die ongeveer veertigduizend gul den per stuk kosten, dagelijks door de stra ten gaan. Onder het rijden worden zand, grint, cement en water gemengd en wan neer dan de auto op het bouwterrein is aan gekomen, is het beton geworden, dat di rect kan worden gestort. Dit heeft voor de aannemer, die het werk uitvoert een groot voordeel. Hij hoeft immers op zijn terrein niet meer zelf beton te maken, hetgeen hem ruimte besparing betekent. Verder komen niet iedereen en alles op het bouwwerk onder het stof te zitten. Het belangrijkste voor de aannemer is evenwel, dat hij op de juis te samenstelling gecontroleerde beton krijgt, wanneer hij dat betrekt via een betonmortel-fabriek. VOORSCHRIFTEN „Alles wordt hier gecontroleerd. We heb ben voorschriften en er wordt toezicht uit geoefend door een commissie op bij voor beeld de weegtoestellen, op de korrelsa menstelling van het grint", zegt ons de be drijfsleider van IJ-mortel, de heer J. Pal- ma. De speciale gewapend beton-voor- schriften worden hier precies nageleefd. Ook worden regelmatig steekproeven genomen om na te gaan of het beton van bepaalde samenstelling, wel hard genoeg is. Er wordt daartoe beton gestort in klei ne blokken, die gedurende vier weken on der hoge druk worden gezet. Die druk komt neer op tweehonderdvijftig kilogram per vierkante centimeter. Is het blok na vier weken niet uit elkaar gevallen, dan mag men aannemen dat het beton van goe de kwaliteit is. „En beton wordt steeds harder", verzekert de heer Palma nog. Het ligt in de bedoeling, dat de n.v. IJ-mortel binnenkort ook warme beton Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bü de vakman! De wereld kent verscheidene vluchte lingenproblemen, maar geen ervan is op het ogenblik zo nijpend als dat van de tweehonderdduizend Algerijnse refu giés, van wie er tachtigduizend in Ma rokko en honderdtwintigduizend in Tunesië verblijven. Uitgeweken voor het oorlogsgeweld, dat Algerije nu al jarenlang teistert, gaan zij met een af schuwelijk minimum aan voedsel, kle ding, onderdak en medische hulp de vijfde winter tegemoet. Zij worden be dreigd door kou, honger en epidemieën en onder de honderdduizend kinderen is de sterfte groot. De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de UNO, heeft een oproep tot de regeringen gericht om een fonds van ruim achteneenhalf miljoen gulden bijeen te brengen voor de voeding van deze vluchtelingen. Inmiddels heeft de Alge rijnse Rode Halve Maan een noodkreet doen horen, waarin de nood als volgt werd gespecificeerd: kleren, ongeveer 80.000 de kens, 670.000 meter stof, peniciline en an dere antibiotica, vitaminen, calcium en versterkingsmiddelen, 1900 ton granen, 195 ton suiker, 120 ton vetten, 95 ton zeep en een halve liter melk per dag per kind. De vluchtelingen verblijven in streken, die voor de eigen bewoners reeds nauwe lijks voldoende voedsel opleveren. Het uiterste minimum aan voedsel, dat een mens in leven houdt, is 900 calorieën per dag, maar negentig percent van de vluch telingen heeft minder. (In Nederland is het gemiddeld gebruik ongeveer 3000 calo rieën per dag). De Rode Kruis- en Rode Halve Maan- verenigingen probeerden het calorieën- peil tot 1600 op te voeren, maar zy hebben geen geld meer. Voor de hulp, die na juni van dit jaar werd geboden moeten de bronnen van inkomsten nog gevonden worden! Daarom nemen wy gaarne het dringend verzoek om hulp over onder toevoeging van het gironummer 195960 ten name van de „Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960", waar by te vermelden: „Algerijnse Vluchte lingen". In het stadje La Marsa bij Tunis is een kinderhuis voor zwervertjes van 5 tot 10 jaar geopend .Voor de voeding, kleding en medische verzorging van een kind is vijftig gulden per maand nodig. Ook hier betreft het een zeer gewenste vorm van hulp, welke geregeld wordt via de Inter nationale Vrijwillige Hulpdienst te Am sterdam (giro 516263) onder vermelding „La Marsa"). Verder zamelt mevrouw Van Leeuwen- Hanedoes, Zocherstraat 60, Amsterdam, tel. 82074, gebruikte kleding (uiteraard schoon en heel), speelgoed, naai- en keukengerei, Franse litteratuur alsmede sterke kisten voor de verpakking in ten behoeve van het Tunesische Rode Kruis. gaat leveren. Het storten kan dan ook in de winter, bij vorst, doorgaan. PIEK-BELASTING Als de bedrijfsleider zegt, dat het be drijf „last heeft van piek-belasting", be doelt hij, dat het bij mooi weer wanneer er veel gebouwd wordt niet altijd even ge makkelijk is de gevraagde hoeveelheid beton op tijd te leveren. Men heeft het bij de IJ-mortel dan heel druk en in het alge meen hangt het tempo, waarin hier ge werkt wordt, af van dat op de bouwwer ken. De man die coördineert, is de trans portleider, hij staat voortdurend in verbin ding met de afnemers. De IJmortel is een jong bedrijf, dat, evenals zijn ruim vijftig andere collega's het op hun beurt in ons land hebben ge daan, zich in een gebied heeft gevestigd, waar de bouwactiviteit groot is. Een veel beter voetballend S.V.IJ. heeft een ruime overwinning behaald op S.H.S. uit Spaarnwoude. Van de aftrap af nam S.V.IJ. het heft in handen, en Minneboo opende spoedig de score. Drie minuten la ter was het weer raak door N. Schaap, die een strafschop benutte, waarna Span jaard de ruststand op 3-0 bracht. Na de thee was het overwicht van de prima spelende IJmuidenaren nog groter. J. Wisse (2 maal). D. Spanjaard (2 maal) en de debutant Akkei-man, die goed vol deed, brachten de stand op 8-0, voor de S.H.S.-linksbuiten de eer kon redden. Als de S.V.IJ.-ers voortdurend dit en thousiasme kunnen opbrengen, kunnen zij de komende wedstrijden met vertrouwen tegemoet zien en rekenen op een behoor lijke plaats op de ranglijst. VZV BEGINT WINTERCOMPETITIE. De Velser Zwem Vereniging zal in de komende maanden actief zijn. In het Vel- serbad namelijk zullen binnenkort de wedstrijden voor de wintercompetitie weer worden gehouden. Bovendien zal maandag aanstaande al een begin worden gemaakt met het zwemmen voor de kring competitie. Daaraan nemen deel drie dames-, een aspiranten meisjes-, drie heren- en een jongens-zevental deel. Maandagavond 19 oktober wordt in het kader van de kringcompetitie gezwommen tegen DAW. In de bekercompetitie zal VZV uitkomen met een dames- en een heren-zevental. De handbalvereniging „IJmond" heeft zondag opnieuw flinke resultaten behaald met de eerste dames- en herenelftallen, waarvan vooral de overwinning van de IJmond I-heren op het sterke Rapiditas een bijzondere verrassing is geworden. Deze was vooral te danken aan het spectaculaire werk van doelman Böhm, dat door vijand en vriend met de grootste bewondering is gevolgd. Tussen Rapiditas en IJmond ontstond van het begin af een zeer snelle, mooie strijd, waarin de doelpunten schaars zou den blijken, omdat de beide doelverdedi- gei-s in uitstekende vorm waren. IJmond wist echter toch met een verrassend schot door Bobeldijk de score te openen (0—4), waarna Rapiditas gelijk maakte. Nog vóór de rust gaf K. Klesser de Velsenaren op nieuw de leiding (12). Ook na de her vatting bleef hetzelfde spelbeeld lange tijd gehandhaafd. Het hoge tempo moest ech ter één van de partijen op te knieën bren gen en het was de thuisclub, die zich min der ging inspannen. Onmiddellijk maakte IJmond van de inzinking gebruik om door te tasten. Wassenaar boekte succes (31) en daarna waren het achtereenvolgens Noomen en K. Klesser, die ieder twee maal raak schoten (71). Nu ontketende Rapiditas met de hard werkende P. Scheerman uit Beverwijk als hoofdaanvaller een vinnig offensief om de achterstand in te lopen. De spectaculaire manipulaties van doelman Böhm, die zélfs een zeker doelpunt achterover vallende voorkwam, lieten de Haarlemmers niet verder komen dan 27; een zeer verdien stelijke, fraaie zege voor IJmond. Op „Watervliet" was de strijd tussen IJmond I-dames en het Hillegomse Con cordia al even spannend. De Concordianen beschikten over een krachtige aanval, die de Velsense verdediging verscheidene keren onder druk zette. Doch ook de IJmond-aanval was actief, hoewel het schuttersfeest op het Concordia-doel we gens de uitstekende doelverdedigster lange tijd evenmin tot resultaat leidde. Eerst na een kwartier schoot D. Marckelbach on houdbaar in (10). waarna het Velsense offensief nog meer toenam. Kort achter- In de onderlinge competitie van de Ken- nemer Schaakclub „Pat-Mat" werden de volgende resultaten behaald. Groep I: J. ZoontjesA. Slings 10; ir. D. G. HuygenK. Comis 1—0; W. Stee man Jr.J. Sonneveld 01. Groep II: G. v. d. BergH. W. Lubert 01; P. H. JanssenB. de Heer 01; P. HartJ Beentjes V2A. W. Falter J. J. Schroder afg. Groep III: H. KruyerN. Duyn 01; J. WalK. Schepel 01; F. WesterG. Kna- ke 10; W. WortelboerW. v. d. Lely 01. Groep IV: J. de SwartL. Dingerdis 01; H. PortegiesW. Steeman 01; N. MolenaarR. Kohier V2 een vergrootte W. v. d. Kuil tot twee maal toe de voorsprong (30) en vlak voor de rust had de Concordia-midvoor eindelijk succes (31). Na de hervatting waren beide ploegen vrijwel aan elkaar gewaagd, wat in één doelpunt aan beide kanten tot uitdrukking kwam. Hierdoor wonnen de IJmond-dames verdiend met 42. Dames: Concordia 3IJmond 2 26. Heren: Concordia 2IJmond 2 145; Concordia 3IJmond 3 54. Meisjes junioren: THB aIJmond a 06; IJmond bRapiditas a 60. Jongensjunioren: THB aIJmond a 12—4. Meisjesaspiranten: Concordia aIJmond a 08; IJmond bIJmond c 73; IJmond eIJmond f 41. Jongensaspiranten: De Blinkert a IJmond a 64; ConcordiaIJmond b 20; IJmond dConcordia b 160; IJmond e De Blinkert c 66. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV heeft zaterdag tegen SDO met een teleurstellende 1-1- score genoegen moeten nemen. In de eerste fase van de strijd wogen beide partijen goed tegen elkaar op, maar allengs namen de IJmuidenaren het heft in handen. Toch kon SDO door een foutje in de DKV-ver- dediging de leiding nemen (01). In deze stand kwam tot de pauze, ondanks de vele pogingen van de IJmuidenaren, geen ver andering meer. Na de pauze was DKV een klasse ster ker dan zijn tegenstander en het leek een kwestie van tijd om de achterstand in een voorsprong om te zetten. Toen Pul dan ook met een fraai doelpunt gelijk maakte (1—1), stond niets een IJmuider-overwin- ning meer in de weg. De nonchalante ma nier waarop de IJmuidenaren de vele ge boden kansen afwerkten was er tenslotte de oorzaak van, dat er niet meer werd gedeolpunt. Verrassend was de dubbel blanke stand, die het junioren A-team tegen SDO junioren-A bereikte. Het ju nioren B-team keerde met een 30 neder laag uit Hillegom huiswaarts. Het nieuwe tafeltennisseizoen is door VTC met enkele verrassingen ingezet. Het eerste herenteam dat door het behaalde kampioenschap in het vorige seizoen thans uitkomt in de 1ste klasse A moest in de eerste ontmoeting de zware uitwedstrijd tegen Togido 3 aanbinden. De start van de VTC-ers was niet erg gunstig daar Van der Pol gedecideerd door T. Hart geklopt werd. Van Weelderen deed 't echter beter en bracht in twee games tegen Kooistra de balans weer in evenwicht. Hierna verloor Van der Pol ook van Bakker. Hij kon slechts met grote moeite zijn partij tegen Kooistra in winst omzetten. Van Weelde ren won ook zijn partij tegen Bakker en moest slechts voor Hart het hoofd buigen. Bij een 33 stand was het wachten op Oort die door studieredenen pas laat aan wezig kon zijn. Jammer was het dat deze speler bij aankomst onmiddellijk de strijd moest aanbinden met Bakker. Deze partij ging dan snel verloren. Gelukkig voor VTC begon Oort in zijn tweede partij op volle toeren te draaien en hij bracht deze alsmede de derde partij met mooie cijfers op zijn naam. Met 45 stand in het voor deel van VTC werd een aanvang met de dubbelspelen gemaakt. Hoewel Oort en Van Weelderen verwoed verweer gaven, moesten zij na drie games de eer aan hun tegenstanders laten zodat de ontmoeting In een 55 gelijkspel eindigde. VTC 2 is gepromoveerd naar de tweede klasse A en zal het dit seizoen bijzonder zwaar te verduren krijgen daar er in deze klasse bijzonder goede teams achter de tafels zullen verschijnen. De eerste wed strijd is voor Snelders en zijn mannen echter meegevallen. Er kon zelfs van een grote overwinning worden gesproken. Snelders, in topvorm, boekte drie mooie overwinningen, terwijl Bos en Noorman twee maal scoorden en van respectievelijk Laarhoven en Dekker een tegenpunt aan gelapt kregen. Het dubbelspel was ook al een VTC-aangelegenheid zodat de avond met een 8—2 overwinning afgesloten kon worden. VTC 3 heeft het er in de derde klasse D in de thuiswedstrijd tegen Winfried 2 lelijk bij laten zitten. Het moest met een 3—7 nederlaag genoegen nemen. Dekker zowel als Koster en De Waal wonnen van Van Hallum, maar konden hun partijen tegen de sterke spelers Honout en Hand- graaf niet in winst omzetten. VTC 4 ontving thuis Kriemhilde I en haalde met verbluffend gemak de zege. Keeemle en Voogd wonnen al hun partijen terwijl Banis slechts zijn partij tegen De Boer verloor. Zijn twee resterende par tijen bracht hij met mooie cijfers op zijn naam. Het dubbelspel was eveneens voor VTC zodat met een mooie 91 overwin ning werd besloten. VTC 6 kon het tegen DHC 6 niet bol werken en moest met een 73 nederlaag genoegen nemen. Alleen Van Schadewijk presteerde het zijn drie partijen in winst om te zetten. IJmuidenDe Geuzen Opnieuw is de voetbalclub IJmuiden er in geslaagd een overwinning te behalen. Nu werd De Geuzen uit Amsterdam het slacht offer. Het was een meer spannende dan fraaie wedstrijd, met de Geuzen in de eerste helft iets sterker, maar de hechte IJmuidenverdediging stond ook deze wed strijd weer pal, zodat er geen doorkomen aan was, de ruststand was dus 00. Na de rust een bijna gelijkopgaande strijd, met IJmuiden iets gevaarlijker. Na 20 minuten was het linksbuiten Zwart die een voorzet van Homburg hard in het Am sterdamse doel schoot (10). Dit gaf de IJmuidenaren moed, zij namen nu vrijwel het hele spel in handen. Vijf minuten later was het P. de Boer die hard op doel schoot, en de Geuzen-doelman was zo on gelukkig om de bal achter de lijn te laten vallen 20. IJmuiden bleef de strijd be heersen, dit leverde nog een derde doel punt op, door Verwoerd die een voorzet van Zwart inschoot: Een kostbare overwin ning voor IJmuiden. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Zaterdag is op de werf De Noord te Al- blasserdam het 9200 ton metende motor schip „Algorab" van stapel gelopen, een open shelterdek- vracht- en passagiers schip voor Van Nieveld Goudriaan n.v. te Rotterdam. Het schip heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 151,18 me ter, lengte tussen loodlijnen 138,68 meter. Breedte op spanten 19,20 meter. Holte tot shelterdek 11,66 meter, holte tot tussen dek 9,07 meter, diepgang geladen 8 me ter. Deadweight ca. 9600 ton. Dienstsnel- heid ca. 16 mijl. Bruto tonnage plus mi nus 6725 registerton. Netto tonnage ca. 3900 registerton. Er is een accommodatie voor 12 passagiers, te weten vier eenper soons- en vier tweepersoonshutten. De Al gorab is een van een serie van vijf sche pen. In tegenstelling tot vorige schepen, waar de motorkamer zich midscheeps be vindt, is bij de Algorab de motorkamer meer naar het achterschip gebracht. Voor de motorkamer zijn vier laadruimen met onder- en boventussendekken. Achter de motorkamer een laadruim met onder- en tussendek. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd van bouwnummer 650, het m.s. Holsworthy Beacon een clo- sed-shelterdek motorvrachtschip van ca. 12500 ton deadweight voor The Medoms- ley Steam Shipping Company te Londen. In aanwezigheid van o.a. de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, en de directeur-generaal van scheepvaart, W. L. de Vries, is bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij te water gelaten het enkelschroef stoomtur bine tankschip Chelwood Beacon. Het schip wordt gebouwd voor rekening van The Medomsley Steam Shipping Co te Lon den (Phs. van Ommeren te Londen). De kiel werd gelegd op 7 oktober 1958. Reeds in 1908 leverde R.D.M. aan Van Ommeren de zeetanklichters Neerlandia en Frisia en in 1912 het eerste door deze maatschap pij in de vaart gebracht stoomtankschip Mijdrecht. Sindsdien werden van de in totaal 67 door de R.D.M. gebouwde tankschepen er 12 voor de firma Van Ommeren gebouwd. Het schip heeft een lengte over alles van ruim 202 meter. De bruto-inhoud is 21.400 registerton. Ten gevolge van de grote droogte van dit jaar is het meertje bij de Listerdam in de buurt van de Meinerzhausen en Attendorn in West-Duitsland volko men drooggevallen. Teneinde de wa tervoorziening in dit gebied gaande te houden, heeft men al het water van het meertje, dat een geliefd recreatie oord is voor de bevolking van het Roergebied, moeten gebruiken, zodat alleen nog de gebarsten modderkorst van de bodem overbleef. De foto toont een brug over dit meertje, waarvan het water normaal tot boven aan de pijlers moet reiken. Onder auspiciën van de Volksuniver siteit voor Haarlem en omstreken geeft de Indische danseres ii Sarabhai met haar groep dan sers en musici op 16 oktober een voorstel ling in de Haarlemse schouwburg. India bezit waar schijnlijk de oudste omschreven dansstijl ter wereld. De vorm, die nu nog wordt vertoond, bestaat nu bijna drieduizend jaar. Er waren dus al eeuwen van ontwik keling achter de rug, toen de wijsgeer Bha- rata omstreeks 200 voor Christus zijn boek schreef over dramaturgie natya waarnaar de aloude dansstijl nog immer Bharata Natyam heet, de dansstijl, waarvan de groep diverse voorbeelden zal to nen. Voor de hindoe is dans niet zozeer kunst (ils wel één der vijf wegen tot God. Ook in het hindoe scheppingsverhaal speelt de dans een centrale rol. HET CULTURELE LEVEN wordt in vele plaatsen bedreigd door de tele visie. Dat is wel een vaststaand feit. Tal van verenigingen klagen over de angst wekkende terugloop van het ledental, en de bioscopen betalen ook al de tol van deze ontwikkeling. Dat is ook het geval in Beverwijk, waar bioscoopeige naren zich al gedwongen hebben gezien de prijzen te verhogen. Met het risico dat daardoor het bezoek nog verder zal teruglopen. Het verschijnsel is niet louter een tele visiekwestie, want de laatste jaren heeft men ook van de radio terdege concurren tie ondervonden. Wanneer de radio de fa milie Doorsnee uitzond, kon men maar be ter geen avond organiseren. Er zijn zelfs verenigingen geweest, die eerst de aanwe zigen van de familie Doorsnee lieten ge nieten via een op het toneel geplaatst ra diotoestel en daarna aan hun eigen pro gramma begonnen. Al was dat niet in Be verwijk. Maar in elk geval ligt het verschijnsel er, en de eerste jaren zal men er nog wel mee worstelen. Burgemeester en wethou ders van Beverwijk hebben het gevaar ge zien, en ze willen maatregelen nemen om het goede toneel voor Beverwijk te behou den. Beverwijk heeft verenigingen, die ter plaatse beroepstoneelvoorstellingen or ganiseren. Het is gebleken, dat genoem de instellingen, ook met de gemeentelij ke bijdrage ad 25 percent inzake de sub sidieverordening achter de hand, niet in staat zijn hun arbeid voort te zetten. Om te voorkomen dat deze verenigin gen hun werk neer moeten leggen, heb ben B. en W. de raad nu voorgesteld een bijdrage van 150 per voorstelling te ver lenen boven de al bestaande bijdrage. „Dit moet worden gezien als een tij delijke maatregel" zeggen B. en W. Het college is namelijk van mening, dat het een tijdelijk verschijnsel is. Op de begro ting is voor dit doel een post van 1800 gebracht. In de gemeente Beverwijk zijn nu al duizend t.v.-toestellen. Als men rekent dat voor elk toestel vijf mensen zitten, kan men begrijpen welk een concurrentie de t.v. is. En hoe nodig het voorstel van B. Amateurtoneel Het Noordhollands Philharmonisch Or kest krijgt van Beverwijk een subsidie van f 7618. Toonkunst krijgt f 1500 voor de uit voering van de Mattheus Passion. Men weet, dat het tegenwoordig gewoonte is, dat iedere gemeente haar eigen Mattheus heeft. Voor de jeugdverenigingen staat f 30.350 op de lijst, voor de Beverwijkse Speeltuincentrale f 15.000. Maar wat doet men voor de amateur verenigingen? Er is een post geraamd van.. 300. B. en W. stellen de raad na melijk voor aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie een subsidie toe te kennen, berekend naar f 25 voor iedere plaatselij ke toneelvereniging, welke bij haar is aan gesloten. Het aantal op 1 januari van het begrotingsjaar zal hierbij beslissend zijn. Men kan hier niet aan de indruk ontko men, dat de amateurtoneelverenigingen te weinig aandacht krijgen. Bij de ama teurtoneelverenigingen treft men geen passage aan over malaise. Dat komt twee bladzijden verder bij de beroepstoneel voorstellingen pas aan de orde. Zelfwerkzaamheid De subsidies voor jeugdwerk en speel tuinen zijn uitstekend. De jeugd beoefent hier zelfwerkzaamheid. Maar wat is ama teurtoneel anders? Het is nog altijd be langrijker zelf te doen dan te kijken naar anderen. Men kan deze stelling niet geheel con sequent doortrekken. Want bij goed be roepstoneel wordt een gehele zaal geboeid en de culturele betekenis kan men nooit genoeg schatten. Bij amateurtoneel gaat het toch maar om de zelfwerkzaamheid van misschien tien mensen. Maar cultuur is nooit een kwestie van aantal alleen. Het amateurtoneel wordt bedreigd door de te levisie. Meer nog dan het beroepstoneel dat door zijn kwaliteit altijd iets voor heeft. De t.v.-dreiging lijkt overigens voor het amateurtoneel tweevoudig. Enerzijds wordt het publiek thuisgehouden, en an derzijds zien de amateurtoneelspelers z%lf te veel „zware" stukken. Een amateurto neelspeler kon nooit genoeg goede stukken zien. Maar de ervaring is toch wel, dat de amateurs te vaak zich zelf ook aan stuk ken wagen, die alleen voor beroepsacteur bestemd zijn. Waarmee het amateurto neel op den duur zelfmoord pleegt. Dat het amateurtoneel door deze moei lijke periode heen moet worden geholpen is buiten kijf. De N.A.T.TJ. kan hier veel goed werk verrichten, omdat men de blik van de amateurs verruimt, de kwaliteit van hun prestaties opvoert en de regis seurs vakbekwaamheid bijbrengt. Maar de bijdrage van de gemeente is toch wel wat schamel tegenover die voor beroeps toneel. Advertentie voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Ons depot te Amsterdam, Hout mankade 44, tel. 62313 - 62314 - 62315, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haardolie- handelaar geven. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen theologie: J. Geursen, Haarlem. Doctoraalexamen geneeskunde: K. van Oostveen, H. Pieterse. R. J- van Steensel, L. H. Loebis, allen te Haarlem: R- S. Brown. B. Fanggiday, F. G. Parisius, Tan Tjong Bok, mej. A. E. Harrebomee, W. R. Kneib, allen te Aerdenhout; L. H. Bakker, G. B. de Keijser, I. J. Hololtcheff. So Khing Hwie, R. Schücher, H. P. de Boer, B. Boode, J. Muller, E. S. Kisch, D. Vrijmoet, mej. W. A. Dijkstra, H. Collewijn, R. Kuyten, allen te Haarlem. Haarlem. Voor hel eindexamen van de Acade mie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem zijn geslaagd: J. Dudok -an Heel, Bus- sum; A. F. Meijer, IJmuiden; H. J. F. Niemeyer, Haarlem; J. A. van Schaick, Amsterdam: C. C. Verhoog. Heemskerk; P. IJff, Deventer; M. A. Kiumperbeek, Haarlem; A. Wildschut. Haarlem; B. G. Dinkla, Haarlem en J. J. J. Beets, Over- veen. Aan de heer P. IJff werd door het bestuur de Cransbergprijs uitgereikt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4