Vroegere verwerkelijking van de Euromarkt voorgesteld HET WEER Jaarlijkse gedenkdag voor de slachtoffers van het verkeer Dr. R. Mengelberg overleden Amerikanen brachten weer een „Explorer" in baan om aarde sW MORRIS "üeforeijou êutf! PLAN- WIGNY GOED ONTVANGEN Energie-overdracht van aarde wordt onderzocht Scheef beeld 44e JAARGANG NUMMER 289 Drie kinderen bij zolder- brand omgekomen Vrij zonnig In de krant van heden Het woord is aan PRINSES WILHELMINA STELT VOOR: Nieuwe kotter in IJmuiden WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken, die te Brussel in het Paleis der Congressen plaatsvond, trok gistermiddag zeer sterk de aandacht. De bijeenkomst was top-secret, daar de ministers alleen door hun permanente ambassadeurs bij de Europese Gemeenschappen en enkele leden van de delegaties werden geassisteerd. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Pella presi deerde ook deze vergadering en spoedig bleek, dat er eigenlijk geen „plan-Pella" bestaat. Wel heeft de Italiaanse minister enkele politieke ideeën op papier gezet. Het is overigens bekend dat de Italianen voor de politieke aspecten van de Europese Gemeenschappen steeds een enorme belangstelling hebben gehad; onder meer voor de directe verkiezingen van de Europese Assemblee te Straatsburg. Het is een van de geliefkoosde praatjes van de Italiaanse minister, wat enige verwondering wekt daar Pella een financieel deskundige is, jarenlang was hij minister van Financiën. Bij de opening heeft de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny formeel voorgesteld de economische fusie van de zes landen van Euromarkt tegen 1966 te voltooien, met andere woor den besnoeiing van de overgangsperiode met zeven jaar. Volgens functionarissen werd dit Belgisch plan „warm" ontvangen. Het door Wigny naar voren gebrachte Dinsdag is in Beau Soleil bij Monte Car lo op de leeftijd van zeventig jaar overle den dr. Rudolf Mengelberg, componist en oud-directeur van het Amsterdamse Con certgebouw. Dr. Rudolf Mengelberg werd op 1 febru ari 1892 in Krefeld geboren. Hij studeerde in Genève, München, Bonn en Leipzig eerst rechten en daarna muziek. Zijn lera ren waren Hugo Riemann en dr. Otto Neit- zel. Hij promoveerde in 1915 in Leipzig met een studie over de Italiaanse compo nist G. A. Ristori. In hetzelfde jaar ging hij naar Amsterdam, waar hij compositie stu deerde bij Cornelis Dopper en zijn neef Willem Mengelberg. In 1917 werd dr. Men gelberg verbonden aan het Concertgebouw in Amsterdam, waarvan hij in 1925 arti stiek leider en van 1935 tot augustus 1956 algemeen directeur was. Dr. Rudolf Mengelberg Dr. Mengelberg was officier in de orde van Oranje Nassau, ridder in het legioen van eer, voorts was hij onderscheiden met de zilveren medaille van de stad Amster dam. en de gouden medaille van het Con certgebouw. (Men zie ook pag. 9) Terwijl hun moeder, de weduwe S. van der Velde, op bezoek was bij kennissen, zijn drie kinderen gisteren om het leven gekomen bij een brand in hun woning aan bet Ginderovcr te Ileeze bij Eindhoven. De brand, die waarschijnlijk ontstaan is op de zolderverdieping waar de kinderen sliepen, werd ontdekt door een verkeers- patrouille van de Rijkspolitie, die onmid dellijk begon te redden wat er nog te red den viel. De politiemannen hoorden de kinderen op de bovenverdieping om hulp roepen, doch daar de zolder van het oude huis op dat ogenblik reeds een vuurzee was, konden zij hen niet meer bereiken. De brandweer van Heeze was de brand binnen tien minuten volledig meester, maar toen was het reeds te laat. De slacht offers zijn de twaalfjarige Nelly van der V., haar achtjarig zusje Annie en de vier jaar oude Leo. Hun onherkenbaar ver minkte lichamen zijn later geborgen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Verwachting' tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. denkbeeld, is gebaseerd op het idee dat de welvarende economische stelsels van de zes leden niet geschaad zouden worden door versnelde integratie. De aanhangers van versnelde integratie menen dat de kansen van oprichting van een vrijhan delszone welke ook Engeland. Scandinavië en andere Westeuropese naties omvat, er door zouden verbeteren. Zij beweren dat de versnelling de reikwijdte van de ge meenschappelijke markt zou vergroten. Tot. een grondige bespreking van de ideeën van de heer Pella, voorname lijk wat de organisatie van het po litiek secretariaat voor Europa betreft schijnt het intussen gisteren niet te zijn ge komen. De meeste tijd werd in beslag ge nomen door de bespreking van het 40 pagi na's tellend rapport van Pierre Wigny. Gisteravond verklaarde Wigny bij het verlaten van de conferentie, in een zeer optimistische stemming, dat zijn collega's met de grote lijnen van het plan akkoord gaan. Maar de praktische uitwerking er van zal door de permanente ambassadeurs moeten worden bestudeerd. Wigny onder vond veel steun van de Nederlandse en Luxemburgse delegaties, terwijl gistera vond na de conferentie ook een Frans woordvoerder de nadruk legde op de posi tieve aspecten van het plan. Hulp aan onderontwikkelde gebieden Zoals wij reeds schreven, is de verkor ting van de etappes van de gemeenschap pelijke markt met zeven jaar het voor naamste punt van dit Belgisch voorstel. Maar enkele delegaties, onder meer de Italiaanse, vrezen dat de verkorting van de etappes de concurrentie van Duitsland en de Beneluxlanden en sedert enkele maanden ook van Frankrijk op de Italiaan se markt veel scherper zal doen wezen. Uit het plan Wigny is uiteindelijk slechts een concreet punt gelicht, dat aanleiding gaf tot een concreet besluit, namelijk de positie van de Europese Gemeenschap ten pag. Explorer in baan rond aarde .1, 3 Rudolf Mengelberg overleden. .1, 9 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Een rode vlek in zee (Garcia de Leon)3 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Agenda -5 Beurs 7 Kunst -9 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. opzichte van de minderontwikkelde land den. In november zal een speciale com missie worden gevormd om te onderzoe ken in welke mate de associatie van de zes landen met hun overzeese gebiedsde len kan worden uitgebreid. Associatie van Griekenland en Turkye De voorzitter van de Hoge Autoriteit dei- Kolen en Staal Gemeenschap, Piero Mal- vestiti, en de president van de Euratoom- Commissie, de Fransman Hirsch, werden ter consultatie geroepen om de coördina tie van de drie uitvoerende lichamen der Europese gemeenschappen te bespreken. Er werden twee commissies van deskun digen gevormd om de speciale technische, monetaire en financiële vraagstukken na der te preciseren. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny, de Neder landse staatssecretaris de heer Van Hou ten en de Luxemburgse minister de heer Schaus zullen hedenmiddag voor de inter nationale pers het plan Wigny nader toe lichten. Het wordt aldus duidelijk een ma nifestatie van Benelux-solidariteit in de Europese gemeenschappen. In de ochtend zitting had de Europese ministerraad in een vrij talrijke plenaire bijeenkomst de kwestie van de associatie van Griekenland en Turkije met, de gemeenschappelijke markt besproken. Donderdag vertrekt professor Hallstein, de voorzitter van de Eui-opese commissie, naar Athene voor een tweede contact met de Griekse rege ring. Zowel Athene als Ankara vragen, naar wij vernamen, „een grote finaneële hulp" van de Europese Investeringsbank. Casanova: Pas dan wordt de mens plotseling oud, als hij beseft dat hij vergeten wordt. CAPE CANAVERAL (Reuter-AFP) De Amerikanen hebben dinsdag te Cape Canaveral een satelliet van 41,450 kg. ge lanceerd met de bedoeling meer gegevens te krijgen over de stralingsgordels rond de aarde. In de satelliet de „Explo rer VII", bevinden zich instrumenten voor zeven verschillende proeven, waarvan het grootste deel betrekking zal hebben op de stralingsactiviteit. De satelliet heeft de vorm van twee afgeknotte kegels, die niet elkaar zijn verbonden. Hij werd gelanceerd met behulp van een viertrapsraket van het type Juno II. Deze raket, die 60 ton'weegt, bestaat uit een gewijzigde jupiterraket plus drie kleinere trappen. Met de Juno II is op 3 maart de pionier IV gelanceerd, die zo als bekend in een baan om de zon kwam. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart hoopte dat de satelliet „ten minste een jaar lang" rond de aarde zal blijven draaien. Hij is uitgerust met twee radiozenders, waarvan er één zendt op een golflengte van 108 megacycles. Deze zen der, zal, als alles goed gaat, na een jaar aut.omatisch uitgeschakeld worden, waar door de golflengte voor andere doeleinden vrijkomt. Later werd meegedeeld, dat alle vier trappen volgens plan gewerkt hebben. Sinds 31 januari 1958 hebben de Ameri kanen nu veertien satellieten in een baan om de aarde of de zon gebracht, namelijk drie „Vanquards", vijf „Explorers", vier „Ondekkers" een „Pionier" en een „Atlas". De „Explorer VII" heeft een lengte van 115 cm. en een doorsnede van 90 cm. De baan van de satelliet ligt tussen 50 graden noorderbreedte en 50 graden zui derbreedte. (AFP) Het onderzoek richt zich op de volgende punten: 1. Het stralingseven wicht. Aan de beide polen geeft de aarde meer energie aan de ruimte terug, dan zij van de zon krijgt. Aan de evenaar is het net het omgekeerde. Men wil nu door middel van de satelliet deze energie-overdracht bestuderen. 2. De intensiteit van de ultra-violette „Lyman-alfastraling". Van dit onder zoek verwacht men belangrijke gegevens over de radioactiviteit, geproduceerd dooi de uitbarstingen op de zon. (Voor vervolg zie pag. 3) De restauratie van het middenschip van de Sint Laurenskerk te Rotter dam is voltooid. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana zal dit feit met een plechtige bijeenkomst worden her dacht op zaterdag 24 oktober. Op zon dag 25 oktober wordt de eerste dienst van na de oorlog in deze kerk gehou den. Op de foto: het herstelde middenschip. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM' Ta. ,1343? IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPIEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN aandacht van uwe vergadering vragen voor de overweging van een jaarlijks aan te wijzen dag van rouw en bezin ning teneinde hen allen te gedenken". De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. T. II. Roëll, heeft aan cle vooravond van het congres te Nijmegen van dit verbond mededeling gedaan van vorstelijke boodschappen over veilig verkeer en het instellen van een Veiligverkeersdag. Prinses Williel- mina heeft hem een brief geschreven, waarin zij het volgende zegt: „Over tuigd, dat uwe vergadering en ik diep geschokt zijn door en meeleven met het lijden en leed van de duizenden en dui zenden, die ten gevolge van de roeke loosheid in het verkeer hun leven lieten, van hunne nabestaanden en zij, die levenslang geheel of gedeeltelijk licha melijk ongelukkig werden, wil ik de Het gat in Wormer blijft de aandacht vragen. Nu heeft de boer, op wiens land het mysterieuze gat (of „ding") gevallen is, de fotografen, film- en televisieoperateurs verboden zijn ter rein te betreden tenzij zij er vanaf vandaag behoorlijk voor betalen. De fotografen hadden er gauw wat op gevonden. Ze scheepten zich in en verkozen de vrije vaart Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal. Vademecum, Toneelstuk. Bekijk het vorste lijk met T.V. van KEIZER, Plein 1945 no. 54, Telefoon 4516. Aansluitend op deze brief, aldus deelde jhr. Roëll mede, zond Koningin Juliana het volgende telegram: „Gaarne wil ik het voorstel 'ondersteunen door mijn moeder bij uw verbond inge diend. Voortdurend ondergaan wij deze ramp, die in ons land jaarlijks een zo ont stellend aantal doden en gewonden vergt. Erger nog is, dat wij aanhoudend aan dat gevaar blijven blootgesteld. Het ergste evenwel is, dat wij bij deze langzaam wer kende ramp niet die ontzetting ervaren, die wij bij een plotseling gebeuren ge voelen, zoals bij de watersnood in 1953. Die dreef ons tol daden en staat voor immer gebrand in ons geheugen. Bij deze aldoor en voortgaande vernieling van leven en levensgeluk past ons, dunkt ook mij, niet alleen het nemen van alle moge lijke maatregelen ter beveiliging van het verkeer, maar ook het gemeenschappelijk herdenken met warmte en met eerbied van hen, die tengevolge van het verkeer heen gingen of die daardoor een groot leed kregen te dragen. Dit zijn wij, dunkt mij, verplicht aan hen en aan ons zelf". De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer las deze brief van Prinses Wilhelmina en het telegram van Koningin Juliana voor tijdens het jaardiner van het verbond, dat werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, door de secre+iris- generaal van dit ministerie, mr. A. H. C. Gieben en mevrouw Gieben en door afge vaardigden van een aantal verkeers- en vervoersbonden. Minister Korthals zei. dat hij als °pn van de voornaamste taken van zijn ambts periode ziet het veiliger maken van het verkeer. De bewindsman zei diep he"»->öen te zijn door de boodscharmen van Prints Wilhelmina en Koningin Juliana. .De vraag hoe st.il t.e staan bij de slachtoffers van het verkeer aldus de minister raakt ons allen. Wij zullen ernstige aan dacht aan het voorstel van Prinses Wil helmina moeten geven en ik zal daarvoor nader contact met het Verbond voor Vei lig Verkeer opnemen", aldus minister Korthals. Woensdagmiddag is in IJmuiden een nieuwe kotter verschenen. Het is de „De Hoop 3", IJm. 73, van de rederij De Hoop, welk schip thans in gereedheid wordt ge bracht voor een officiële proefvaart die vrijdagmorgen tien uur van de zuidzijde i in IJmuiden af zal beginnen. De Britse verkiezingen van verleden week moeten niet alleen bij de „officiële" verliezer Labour, maar ook bij de libera len een bittere smaak in de mond hebben achtergelaten. Bij al hun gejuich om het onverwacht grote aantal stemmen dat zij hebben gekregen 1.640.761 kiezers stem den op liberale kandidaten zullen zij het toch wel moeilijk kunnen verkroppen dat die grote toeloop van kiezers hun niet de minste zetelwinst heeft gebracht. Volgens de officiële uitslag van de ver kiezingen zijn er in totaal 27,8 miljoen gel dige stemmen uitgebracht, waarvan 1,64 miljoen of 5,9 percent op de libera len. Bij de vorige verkiezingen, vier jaar geleden, kregen de liberalen slechts 722.400 stemmen, of 2,7 percent van het totaal. Desondanks brachten die vorige verkie zingen maar zes liberalen, dus minder dan één percent van het totale aantal af gevaardigden in het Lagerhuis en ook deze keer, bij een meer dan verdubbeld stem menpercentage, blijft het bij zes. Gezien dit resultaat waren er 273.450 kiezers no dig om één liberale afgevaardigde in het Lagerhuis te brengen, terwijl er maar 47.349 stemmen nodig waren voor de ver kiezing van een Labour-kandidaat en zelfs maar 37.570 voor de verkiezing van een conservatief. Het zou verkeerd zijn, deze uitslag on rechtvaardig te noemen, want hij is het logische gevolg van een wettig kiesstelsel, dat altijd enorme voordelen geeft aan de winnende partij, welke partij dat ook is. Maar al mag men dan niet van onrecht vaardig spreken, ondemocratisch is het kiesstelsel, dat deze uitslag mogelijk heeft gemaakt, in onze ogen toch wel. We hebben hierbij de liberalen als voor beeld genomen omdat dit ondemocratische aspect van het Britse kiesstelsel wel bui tengewoon sterk in hun nadeel heeft ge werkt. Maar ook Labour heeft, zoals uit bovenstaande cijfers blijkt, nadeel ervan ondervonden, zij het dan in minder ster ke mate. Labour immers kreeg 43,8 per cent van de stemmen, maar slechts 41 percent van de zetels, terwijl de conserva tieven voor 49,4 percent van de stemmen beloond werden met 58 percent van de zetels! Dit alles is hier niet uitgeplozen omdat wij de Britse conservatieve stembusover winning zouden willen kleineren, maar veeleer omdat er zo duidelijk uit blijkt welke onredelijke kanten er aan het dis tricten-kiesstelsel zitten en hoe blij wij in Nederland eigenlijk moeten zijn met ons stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. In Engeland wordt, zoals men weet, één kandidaat per district dus degene die de meeste stemmen heeft gekregen naar het Lagerhuis gezonden; alle stem men, die op andere kandidaten in dat dis trict zijn uitgebracht, worden daarmee waardeloos. De liberalen hadden er dus geen enkel profijt van dat hun kandidaten in sommige districten met een overweldi gende meerderheid werden gekozen; een kleinere meerderheid, maar in een groter aantal districten, zou hun frac tie in het parlement echter wél hebben versterkt. Maar dit doel was voor hen on bereikbaar, omdat zij niet in staat waren, verkiezingscampagnes in meer districten te bekostigen, zodat de liberale kiezers in twee-derden van het aantal districten in 't geheel niet op een kandidaat van hun eigen partij konden stemmen! En ook dat is, naar onze continentale opvattingen, verre van democratisch. In ons eigen land wordt nog al eens ver zucht dat de binnenlandse politiek in de tijd van ons districtenstelsel toch zoveel interessanter was omdat er een zoveel nauwere' band tussen afgevaardigden en kiezers bestond. Dat is ongetwijfeld waai en dit soort van politiek heimwee is dan ook zeker niet ongegrond. Maar de jong ste Britse verkiezingen hebben ons ge toond, hoe verkeerd dat districtensysteem kan en eigenlijk wel moet uitpak ken. Want het politieke beeld, dat het par lement erdoor oplevert, is een heel wei nig getrouwe afspiegeling van hetgeen er onder de kiezers leeft. Ironisch genoeg bevat het gezaghebben de Britse weekblad „The Economist" als citaat uit zijn nummer van honderd jaar geleden deze week de volgende uitspraak: „De wetgevende vergadering kan nim mer een „machine" voor goed overheids beleid zijn tenzij ze méér dan een machi ne is, namelijk een waarlijk organische vertegenwoordiging /an de gehele geest van de natie". Een eeuw nadat die woor den zijn neergeschreven, voldoet de Britse wetgevende vergadering als gevolg van het Britse kiesstelsel nog altijd niet aan deze eis. Simon Koster

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1