Liberty schepen worden schaars slavenband Juwelier de Boer Voorraden nemen nu iets af Wijdoogen aan kop in onderlinge competitie van Kijk Uit Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS VER LIC HTING Perée Wasmachines - Centrifuges KRIJGER De toestand in het mijnbedrijf WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 4 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Duitse veedief tot 6V2 jaar dwangarbeid veroordeeld Ouderavond r.-k. scholen Nu nog aardbeien Petroleumkachel en drie bromfietsen gestolen tl: „De Hoop" brengt zieke schipper naar IJmuiden Erekerkhof Montecassino Brandweer heeft nu volautomatische ladder Uitgebreide show bij Unie Gezelschap van Johan Kaart in Rex-theater W. Drees en M. Vrolijk spreken voor P.v.d.A.- IJmuiden LOENDERSLOOT BOUWSTENEN Beroep van het Drents Landbouwgenootschap Drankbestrijders bespreken winteractiviteiten DE „LOENERKERK" is één van de elf Liberty-schepen die behoren tot de vloot van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij, gevestigd te 's-Gravenhage. Het schip, dat 7253 reg. ton bruto meet, is gebouwd in 1943 te Portland in Amerika bij de New England Shipbuilding Corporation. De lengte bedraagt 128.87 meter en de triple expansiemachine ontwikkelt 2500 pk voor een vaart van elf knopen. De oorspronkelijke naam luidde „Eugene E. O'Don- nell". Na door de Nederlandse regering naam „Spinoza" en sedert 1947 heet het schepen die in dat jaar aan de vloot van de V.N.S. werden toegevoegd kregen alle namen beginnen met een „L" om daarmede aan te geven dat zij behoren tot het Liberty-type. Thans gaat dit niet helemaal meer op want de kortgeleden nieuw in de vaart gekomen „Laarderkerk". „Leiderkerk"' en „Lelykerk" zijn ij ixuanni luiuut *j. vy l/v/u- te zijn aangekocht kreeg het schip de ?t „Loenerkerk". De elf soortgelijke motorschepen die geheel afwijken van het Liberty-type. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON «886 BRIDGECLUB „DE ORANJEBOOM" In de selectiewedstrijden van de bridge club ,.De Oranjeboom" werden de vol gende resultaten behaald. Groep I: 1. De KruifKoopman 39'/2; 2. BeentjesDroge 36; 3. HoogeboomDe Vries 35; 4. De heer en mevrouw Spijker 33; 5. De heer en me vrouw Blvendaal 32. Groep II: Muyen jr. Van den Bosch 42'/»; 2. De heer en me vrouw Van den Capelle 35'/»; 3. Mevrouw ModooHollewes 331/;; 4. De heer en me vrouw Van der Jagt 33; 5. Henneman Cornelisse 30. Liberty-schepen worden trouwens niet meer gebouwd. Dit scheepstype is in de oorlog in de Verenigde Staten van Ameri ka ontstaan en al deze schepen hebben in die jaren een grote rol gespeeld en een zeer belangrijke bijdrage geleverd tot de uiteindelijke geallieerde overwinning. Tot 1 juli 1945 waren 2682 Liberty- schepen in dienst gesteld; de gemiddelde bouwtijd was 61,8 dag, doch sommige schepen werden voltooid in 28 tot 30 dagen. De vloot van Liberty-schepen, die dus op die datum in dienst was, bezat, met in begrip van alle bestaande typen, een dead- weight-capaciteit van niet minder dan 28.477.437 ton en was daarmede groter dan de gehele vooroorlogse dead- weight-tonnage van de zeegaande Britse handelsvloot, die toen slechts 22.133.400 ton was! De periode is thans aangebroken dat schepen van het Liberty-type voor de sloop worden verkocht. In het kwartaal bericht van Lloyd's Register of Shipping was onlangs te lezen dat het eerste Li- berty-schip van de serie van 2682 schepen voor de sloop was verkocht. Het was de „Patrick Henry", welk schip in de scheep vaartgeschiedenis bekend zal blijven als het eerste van een beroemde serie schepen die in de oorlog heel veel hebben ge presteerd. De „Patrick Hemy" was het enige Li- berty-schip van het bouwjaar 1941. Na gebouwd te zijn op de Betlehem Fairfield- werf te Baltimore, begon het schip op 30 december 1941 zijn eerste reis en bracht een lading oorlogsmaterieel van de Ver enigde Staten naar Suez over een oceaan vol gevaren. De „Patrick Henry" is behouden uit de oorlog gekomen. Vele Liberty-schepen werden daarna verkocht naar landen, wel ker vloten zeer door de oorlogshande lingen waren gedund. Zo treffen we er vandaag de dag nog vele aan onder Neder landse en onder Franse vlag. maar ook behorende aan rederijen in Griekenland, Italië, Noorwegen enz. Een gedeelte is echter in de Verenigde Staten gebleven en oogenomen in de Amerikaanse reserve- vloot. zoals de „Patrick Henry", die langer dan tien jaar opgelegd is geweest. Van de vele honderden Liberty-schepen zullen over enkele jaren maar een stuk of wat zijn overgebleven. Ar ie van der Veer DUSSELDORP (UPI) De veedief Al- bert Roden is tot zeseneenhalf jaar dwang arbeid veroordeeld. Bovendien werd hij vervallen verklaard van zijn burgerlijke rechten voor de tijd van vier jaar. Ten slotte mag hij vijf jaar lang niet het be roep van slager uitoefenen. Omdat hij zijn strooptochten per auto maakte, werd zijn rijbewijs voor het leven ingetrokken. Zijn medeplichtige Ewald Mischker kreeg vijf jaar dwangarbeid, verloor zijn burgerrechten voor de tijd van drie jaar en zijn rijbewijs eveneens voor de duur van zijn leven. Tijdens de jaarvergadering van het oudercomité van de r.-k. lagere scholen in het St. Jozef huis te Velsen-Noord, heeft mejuffrouw A. E. Rosendahl, inspectrice van de kinderpolitie in de gemeente Vel- sen, een causerie gehouden over het werk van de Kinderpolitie in het algemeen en die van Velsen in het bijzonder. Van de hoofden der r.-k. meisjes- en jongensscholen is veel medewerking op velerlei gebied ontvangen, aldus het jaar verslag. De penningmeesteresse mevrouw Winkel constateerde groei van het aantal donateurs. Een flink saldo zal het comité tot nuttige handelingen in staat stellen. Wegens aftreden van de dames Vink, Wul- lings, Heins en de heer W. Bervoets is na dankbetuiging voor verleende diensten 'n nieuw generaal oudercomité voor de beide scholen gevormd. Dit comité bestaat nu uit de dames De Graaf, Bruins, Winkel, v. d. Molen, Laurent, Bastiaanse en de heren J. v. Gelderen, M. Butter, B. Baar, M. J. Martens en E. Kenniphaas. Uit hen wordt het dagelijks bestuur samengesteld na onderling overleg. Maandag was er op de veiling van „Ons Belang" te Castricum weer een geringe aanvoer. Er was toch wel wat keus, want naast andijvie, bloemkool en sperziebonen werden ook nog prei, pronkbonen, kom kommers enaardbeien aangevoerd. De prijzen van de aangevoerde produkten waren als volgt: andijvie O.tHVs tot 0,11, bloemkool 0,38 tot 0,54, sperziebonen 1,25, komkommers O.lO'/s. pronkbonen 0,52, aardbeien 1,04, prei 0,12 tot 0,16 Een onbekende heeft in het afgelopen weekeinde uit een consumptietent bij het sportpark aan de Sint Aagtendijk in Be verwijk een petroleumkacheltje ont vreemd. De beheerder van de consumptietent ontdekte de inbraak en diefstal zondag morgen. De deur was opengebroken. ,De politite stelt een onderzoek in, evenals naar de verblijfplaats van drie in het weekeinde gestolen bromfietsen. MARKT BEVERWIJK. 12 oktober: aardbeien 84145, andijvie 719, sla 522, bloemkool 2264, spina zie 2270, sperziebonen 84148, pronk bonen 34—87, prei 12—26, bospeen 1740, waspeen 10—22, knollen 12—30. W Wê ig§§§lg| De „Loenerskerk" van de V N S M J. L. Wijdoogen is de nieuwe leider geworden in de onderlinge schaakcompetitie van Kijk Uit. Hij bereikte de eerste plaats via een zege op A. Kistemaker. Overigens staan diverse andere spelers die tot nu toe minder partijen speelden er relatief gunstiger voor. Niettemin is Wijdoogens optreden verrassend goed. Na vijf partijen is hij nog steeds ongeslagen. Maandagavond speelde hij met wit tegen A. Kistemaker. Het werd een aangenomen damegambiet waarop Wijdoogen zich terdege had voor bereid. Met een listige dame-uitval wist hij in combinatie met enkele andere stukken de kwaliteit te winnen. Kort daarop viel hem nog een pion in de schoot. Toen hij de tijd gunstig achtte gaf hij de kwaliteit terug en rukte snel op met een vrijpion. De moeilijke situatie werd door Kistemaker niet geheel juist opgelost. De pion promo veerde waarmee de strijd beslist was. Overigens zou ook zonder directe promotie de partij voor Kistemaker waarschijnlijk verloren zijn geweest. T. A. Langedijk verdedigde zich tegen M. J. Warnez met de 3g6 variant van de Spaanse partij. Het spannende duel leverde Langedijk in het middenspel een pion op. Snel diende Warnez van repliek en zette een koningsaanval op touw. Hier bij achterhaalde andermaal het noodlot de onfortuinlijke Langedijk. De aanval was betrekkelijk eenvoudig te pareren. Hij zag het ook maar dacht even te lang na. Uit gesproken op de laatste zet voor de tijds- controle overschreed hij de tijd in een re delijke stelling. In de tweede groep pakte H. Nieuwen- huizen de partij tegen H. v. d. Plas goed aan. De winst die hieruit voortkwam hield hem in de running. A. J. van Niekerken en J. A. Verlaak bleken aan elkaar ge waagd hetgeen in remise resulteerde. Om onbekende redenen liet K. Meijer zijn te genstander P. Heidenreich vergeefs wach ten. Het zal hem vermoedelijk op een re glementaire nederlaag komen te staan. Voorlopig luidt de stand hier echter nog: H. Aarts 4 3 W. Deelder 2 1 H. v. Nieu- wenhuizen 3 2 H. v. d. Plas 4 2 J, A. Verlaak 4 2 W. Door nenbal 3 1 Vz J. Plugboer 3 lYz C. Gravemaker liet zich in de derde groep van zijn beste zijde zien, S. Kiste maker werd het slachtoffer. J. van der Doel kreeg in het dame-eindspel tegen W. P. Heidenreich 2 1 A. Zeijlmans 2 1 A. v. d. Plas 3 1 A. J. v. Nie kerken 4 1 K. Meijer 1 afgebr. Dinsdagmiddag om één uur is het hospi taal-kerkschip „De Hoop" binnengekomen met aan boord de zieke schipper van de Scheveningse logger 297 „Huberta", de heer Den Heijer. Hij had een acute blinde darmontsteking gekregen. Om kwart voor acht maandagavond ont ving „De Hoop" het verzoek naar de Scheveningse logger op te stomen. Op dat tijdstip was het hospitaal kerkschip onge veer honderdveertig mijl uit de buurt van de Scheveninger, die nabij de Doggers- bank aan het vissen was. Des nachts om drie uur bereikte „De Hoop" haar. Onder slechte weersomstan digheden, moest de zieke schipper per drijvende brancard worden overgebracht. Nadat „De Hoop" dinsdagmiddag aan de Tegeltjesmarkt had gemeerd, werd schip per Den Heijer naar het Antoniuszieken- huis overgebracht. Zaterdag heeft „De Hoop" andermaal assistentie verleend. Een Duitse visser moest worden geopereerd. „De Hoop" gaf de patiënt over aan het Duitse visserij- onderzoekingsvaartuig. de „Anton Dohrn". OUDERAVOND WATERVLIET- KLEUTERSCHOOL. In de „Watervlietkleuterschool" te Vel sen-Noord zal op maandag 19 oktober een ouderavond worden gehouden, die om 20 uur begint. Hoofdleidster E. J. Brummel- man zal spreken over „Het werk van de kinderen in de kleuterschool" Na de pauze wordt een filmpje over het schoolreisje gedraaid. NEGERVRAAGSTUK VOOR NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond zal maandag 19 oktober in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat een bij eenkomst houden. In deze vergadering zal ds. D. W. de Villiers uit Zuid-Afrika spre ken over het negervraagstuk. v. d. Berg wel twee pionnen meer maar kon door voortdurend schaakgeven van zijn rivaal niet verder komen dan remise. C. Abspoel en J. Kroese besloten hun af gebroken partij met remise. Hij telde mee voor de vierde afdeling. F. J. Broertjes bracht hier ook zijn tweede partij tofwinst. Dit zeer tot nadeel van G. Koomen. Don derdagavond wordt een uitgebreid pro gramma afgewerkt. Op het programma staan de volgende partijen A. Kistemaker Gordijn, WaldaDe Jong, afgebroken partij BlokWarnez. HölscherHuiser, ZeijlmansVerlaak, DoornenbalHeiden reich, v. NieuwenhuizenDeelder, v. Nie kerkenA. van der Plas, VerkooijenVis, Van den BergKramer jr., AbspoelW. Langedijk, A. SchelvisCleeren, Koomen Wolthuizen. Advertentie VERRAS UW LIEFSTE met zo'n mooie in doublé, goud op zilver en goud reeds va ƒ7.— KENNEMERLAAN 60-62 Op de ronde top van een heuvel aan de voet van de Appenijnen in het ge bied van Montecassino, wordt een mo numentaal erekerkhof aangelegd, waar alle Duitse soldaten zullen worden begraven, die in de tweede wereld oorlog bij de bloedige strijd om Monte cassino het leven lieten. De begraaf plaats ligt iets meer dan een kilometer verwijderd van de abdij van Monte cassino. De eerste volautomatische Magirus- ladder in Nederland, is sedert dinsdag in bezit van de Velsense brandweer. Door een paar handgrepen te verrichten is in dertig seconden, de uitschuifbare ladder vijfen twintig meter lang. De Duitse fabriek van de firma Klöck- ner-Humbolt te Ulm heeft een ervaring van bijna honderd jaar op het gebied van brandweerladders. Aan de ontwikkeling van de volautomatische ladder is lange tijd gewerkt. Er wordt hier gebruik gemaakt van het hydraulisch systeem. De ladder heeft een lengte van vijfen twintig meter en kan tot de maximale stand van vijfenzeventig graden worden gebracht. Vrij staande, kan een man van honderd kilo zich aan de top bevinden. Raakt de ladder bij het uitschuiven een obstakel, dan gaat hij automatisch niet verder. Een kind kan deze ladderwagen (prijs: ,ruim 80.000) bedienen. Een paar een voudige handelingen zijn nodig om de ladder in de gewenste stand te hebben. Wie deze nieuwste aanwinst van de Vel sense brandweer heeft gezien en zien werken, moet lachen bij het aanschouwen van de oude Geesink-ladder met al zijn door mankracht voort te bewegen wielen en radertjes. Dinsdagmorgen werd de Magirus-ladder gedemonstreerd voor burgemeester en wet houders op het Dorpsplein voor het raad huis. Burgemeester mr, M .M. Kwint werd zo enthousiast, dat hij de ladder twee maal liet uitschuiven. Ruim tweehonderd dames hebben dins dagmiddag een modeshow bijgewoond in de zaak van de firma „Unie" aan het Marktplein. De aanwezigen werd een uit gebreide collectie herfst- en winterkleding getoond. Acht mannequins toonden de modellen. Prijzenswaardig was, dat de mannequins niet allemaal klein en slank waren, er werden ook grote maten getoond. Dusters, ochtendjaponnen en peignoirs waren de kledingsstukken, die de dames het eerst zagen. Zeer modieus waren de wollen vesten en rokken, de bouclés en de plissé-rokken. Er waren verder mantelpakjes, vlotte regenjassen en angora-jurken te bewon deren. Na de pauze werd ook nog een schitterend bruidstoilet getoond. Voor deze modeshow had men de lang werpige meubeltoonkamer moeten ont ruimen. Het resultaat was een zeer ge zellige modeshow-zaal. Des avonds was het hier nog drukker dan des middags. Voor de Velser Kunstkring heeft het toneelgezelschap Johan Kaart dinsdag een opvoering gegeven van „Mijn zoon de minister" door André Birabeau in 't Rex- Theater in IJmuidcn-oost. Ook bij dit stuk bleek de mogelijkheid tot lachen ruimschoots aanwezig. Johan Kaart vertolkte zijn rol van de bode Ga- briël Fabre, die later minister wordt, uit stekend. Zijn spel had een zeer gevoelige ondertoon, hetgeen de humor in zijn rol diepgang verleende. Tilly Perin-Bouwmeester was een bazige moeder van de minister, en Nol Stanowsky een in één woord kostelijke bode Léon. Verdienstelijk spel leverde ook Ton van Otterloo, terwijl de andere rollen goed vertolkt werden door Joh. Boskamp, Wil- ma van Klaveren, Jack Wolf, Rudi West, Marjo de Vries en Willem Faassen. Een even groot succes als de Potasch en Perlemoer-stukken is „Mijn zoon de minister" niet. Het stuk van Birabeau biedt na het trage eerste bedrijf veel mo gelijkheden, maar er liggen geen kansen voor het befaamde duo BoskampKaart. Daarom had Johan Boskamp een onbe tekenend bijrolletje en moest Johan Kaart het geheel ook als regisseur dragen. Hetgeen hem overigens voortreffelijk af ging. De afdeling IJmuiden van de Partij van de Ai-beid heeft voor de komende maan den haar programma van bijeenkomsten reeds vastgesteld. In het Cultureel Centrum wordt op 26 oktober de jaarvergadering gehouden, en in hetzelfde gebouw aan het Moerberg- plantsoen komt op 23 november spreken de heer mr. M. Vrolijk, lid van de Tweede Kamer. Op donderdag 7 januari is er in het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abelen straat de jaarwisselingsbijeenkomst. Dan komt als spreker oud-minister-president dr. W. Drees. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Westfalia van Wabana Nebam, erts Hoogovens: Peregrine, Londen: Brouwersgracht, Kotka: Boskoop, Rot terdam; Strovile, Providence: Hoegh Alouette, Takoradi; Langleeclyde, Antwerpen: Oranje Nas sau, Plymouth; Woodcock. Londen; Henriette B, Londen, ledig Binnenhaven; Mythras, Bremen; hospitaalkerkschip De Hoop, Noordzee, Vissers haven; Tjimanuk, Rotterdam; Vasilevski, Rotter dam; Tubo. Immingham; Artura, Kotka; Divina, Stokholm Bellatrix, Boston, ledig Staalhaven; Zaanstroom, Londen; David, Basse Indre, plaat ijzer van Hoogovens: Ank T, Vestervik. gezaagd hout Zaandam; Thaletas, Hamburg; Anna Reh- der, Stralsund; Raunaia, Lulea, erts Buitenhaven Hoogovens: Ardeas, Bremen; Stad Rotterdam, erts Buitenhaven Hoogovens; Waja, Topilla. cel lulose Papierfabriek Velsen; Orient, Vollvik. pro vianderen; Dido, La Pallice. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Ore Jupi ter van Puerto Ordaz: Doris, Rotterdam; Rigel, Delfzijl. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Anetta naar Helsinki; Messina, Antwerpen; Amelie Thijssen, Wabana; Toluma, Mena Al Ahmadi; Martensiioek, Delfzijl, ledig Zaandam: Capella, Goole; Tinda, Antwerpen, ledig Zaandam: Olhorn, Antwerpen; Wiron, Oxelosund; Pamela, Hamburg; De Hoop, Noordzee; Heriot, Leith; Fredcnhagcn, Antwer pen; Leuvekerk. Rotterdam; Roelf, Shoreham: Gerd, Londen; Glancula, Rotterdam: Spaarne- stroom, Huil; Freshfield, Antwerpen; Anton Dohrn. Noordzee: Rijnstroom, Londen; Paloma, Emden. Woensdag vertrokken uit. IJmuiden: Mado 2 naar Bremen: Lido, Emden: Orient, Rouen, ge proviandeerd te IJmuiden; Whitehaven, R'dam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN. WINTERPROGRAMMA VAN „DE HONDSRUG" De Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug" te Beverwijk heeft voor het komende winterseizoen haar programma samengesteld. De toneelgroep „Martini toren" uit IJmudien zal op zaterdag 7 no vember een toneelavond verzorgen. Ook in december zal een soortgelijke avond plaatsvinden. Zaterdag 9 januari zal de nieuwjaarsvisite worden gehouden, met medewerking van een voordrachtskunste naar. In februari staat er wederom een toneelavond op het programma. De slui tingsavond zal eind maart worden ge houden, met een toneelstuk dat door de eigen toneelgroep zal worden opgevoerd. DEUTZSTRAAT VOOR VERKEER GESLOTEN In verband met de te verrichten werk zaamheden is de Deutzstraat te Heemskerk vanaf het Kerkplein tot Rendorpplein tijdelijk voor alle verkeer gesloten. Het verkeer zal tijdens de afsluiting worden omgelegd via Kerkweg, Van Coevenhoven- straat en Rendorpplein. „DE KLOKKENGIETER" BIJ VRIENDENKRING De toneelvei-eniging „Vriendenkring" te Heemskerk heeft voor haar eerste op voering in dit seizoen in studie genomen „De Klokkengieter" van de bekende schrij ver Antoon Coolen. De regie is in handen van de heer H. Boeree. Ad ap t rrrK vertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-serviee LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden Advertentie UW DEALER MARKTPLEIN - GROENEWEG 51 Het dagelijks bestuur van het Drents Landbouw Genootschap heeft besloten op het Koninklijk Nederlands Landbouwcomi- té een dringend beroep te doen om, gezien de gevolgen van de abnormale droogte, welke voor vele gemengde zandbedrijven catastrofaal dreigen te worden, de volgende maatregelen bij de regering te bepleiten: 1. Voor vele bedrijven, die door de droog te in ernstige moeilijkheden verkeren, een goedkope kredietregeling te treffen, 2. voor vele bedrijven, waar de schade zeer groot is, naast een kredietregeling gel den a fonds perdu beschikbaar te stellen, 3. als verdere tegemoetkoming in de ern stige schade de toeslag op de voergranen, geteeld op de lichte gronden, voor dit jaar te verhogen, 4. daar de gevolgen van de abnormale droogte vooral voor de melkveehouderij in het lopende en het komende melkprijsjaar zeer ernstig zullen zijn, en de doorwer kende garantieprijs voor de melk van de lichte gronden gezien de ook in normale jaren reeds hogere kostprijs voor het lopende en komende melkjaar te verhogen. Het Drents Landbouw Genootschap richtte mede namens de Drentse C.B.T.B. en de A.B.T.B. een uitnodiging tot de frac tievoorzitters en de landbouwspecialisten der Tweede Kamer om zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de ramp zalige gevolgen van de droogte. Voorts werd besloten op de Drentse boeren een beroep te doen voor het opnemen van het zogenaamde „logiesvee", gedurende de ko mende winterperiode. De leden van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken hebben dinsdagavond ten huize van één der be stuurders de te voeren winterpropagan- da besproken en geregeld. Onder leiding van de heer S. D. van Eijkelen werden de besprekingen gevoerd. Het staat wel vast dat de actie welke gevoerd zal worden in de Blauwe Maand, voor een groot deel zal staan in het teken van het alcohol-vrije verkeer. De colportage-avonden werden vastgesteld op 19, 21, 26 en 29 oktober en 4 en 9 november. De plaats van samen komst is deze avonden het gebouw Nieuw Leven aan de Baanstraat. Het is de ge- wonte dat bij deze jaarlijkse propagan da ook de schoolkinderen worden betrok ken, maar de gebruikelijke kleurwedstrijd voor deze kinderen zal pas plaats vinden in de maand februari van het volgend jaar.'Iri oktober heeft de UNESCO een kleurwedstrijd uitgeschreven en het be stuur van het Drankweer-comité heeft be sloten dat deze voorrang heeft. Medegedeeld werd, dat het aantal gere gistreerde alcoholpatiënten in ons land 35.000 bedraagt. Dat is bijna evenveel als het aantal inwoners van Beverwijk of Rheden of Roosendaal. Een verheugend feit noemde men, dat gebleken is dat het aantal jongeren, dat zich opgeeft als lid van de Drankbestrijding, in ons land zeer groot is. (Van onze Limburgse correspondent) Het bestuur van de Katholieke Fede ratie, waarin de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten samen werken, zal op donderdag 15 oktober een onderhoud hebben met de minister van Economische Zaken in Den Haag over de situatie, waarin het Limburgse mijnbedrijf is komen te verkeren. D Katholieke Federatie, die representatief genoemd kan worden voor de overgrote meerderheid der werknemers in ons Limburgse mijnbedrijf, zal de regering ervan proberen te overtuigen, dat de Limburgse kolen de concurrentiestrijd niet langer kunnen volhouden tegen de olie en de beschermde importkolen. Tengevolge van de seizoensomstandighe den en van verminderende import nemen de kolenvoorraden aan de Limburgse mij nen thans iets af. Ze zijn al van 1,4 op 1,1, miljoen ton gekomen en de Hoge Autoriteit heeft geraamd, dat ze aan het einde van bet iaar 800 duizend ton zullen bedragen, wat altijd nog het dubbele is van einde 1957. In de mijnindustrie zegt men, dat er „eèn vertraging in de ver slechtering" is ontstaan. Maar de situatie blijft uitermate ernstig, omdat ze vooral structurele oorzaken heeft. Het besluit van de Belgische regering, waarbij de kolenimporteurs verplicht wer den vóór 15 september hun invoervergun ningen aan te vragen voor de rest van het jaar. heeft opnieuw tot stagnatie in de kolenuitvoer van Nederland en Duits land geleid. In de kringen van de Lim- burgese mijnindustrie vreest men. dat de inmiddels aangevraagde vergunningen niet zullen worden gerealiseerd. Intussen is overleg gaande tussen de ministeries van Economische Zaken in Den Haag en Brussel over deze kwestie. De Limburgse mijndirecteuren zijn van oordeel, dat de Belgische r gering in stri.id handelt met het E G K.S.-verdrag. Intussen zal de kwestie opnieuw ter sprake komen op 15 oktober aanstaande wanneer een nieuwe bespreking zal plaats vinden tussen de Belgische regering en de Hoge Autoriteit. De feitelijke situatie is nu zo, dat de voor 15 september verleen de invoervergunningen in België normaa) worden afgewerkt, zodat er geen sprake van is, dat de Limburgse kolenuitvoer naar België, als gevolg van het jongste besluit van de Belgische regering zou zijn stopgelegd. Ondanks de moeilijkheden welke onze Limburgse kolen van Belgische zijde, met name op het terrein der invoervergunnin gen, in de weg zijn gelegd, wei-den gedu rende de vijf eerste maanden van dit jaar 365.000 ton kolen geëxporteerd. Onze ko len zijn, wegens de veel hogere Belgische kolenprijzen, bij onze zuiderburen zeer populair. In 1958 werden 659.000 ton Lim burgse kolen in België geïmporteerd en in 1957, 394.000 ton Ondanks het verzet van officiële Belgische zijde is de invoer van Limburgse kolen in België steeds gro ter geworden. In overleg met de kring Limburg van len treffen om een diepgaande studie mo gelijk te maken van de vraagstukken, wel ke zich ten aanzien van de ontwikkelings mogelijkheden van het Limbugse mijn- gebied voordoen. De K.V.P. wil nagaan, welke maatregelen getroffen dienen te worden in de nabije en meer verwijder de toekomst, aldus werd te 's-Gravenhage bekendgemaakt door het hoofdbestuur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4