Gemeenteraad Velsen eenstemmig voor nieuw gesprek over Centraal Kantorengebouw IJmond-teams kunnen weer winnen Velsens Gymnasium en RHBS worden straks een gemeentelijk lyceum Havenberichten DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 5 NA BESLISSING VAN DIRECTIE V EN B. A mateurtoneel Palvu met blijspel „Poolse" sigaretten-affaire Verzending zeepost In rubberboot om de aarde Leerkrachten benoemd In belang van IJmondgebied Kerkelijk Nieuws WflKÉ By vwê gil aar past/ bij de grote bedrijven. Zij keren in de meeste gevallen nooit meer terug in het bouwvak. Wie enige tijd gewerkt heeft in een comfortabel kantoor, het genoegen van een warme kantine heeft gesmaakt, die heeft geen behoefte meer om „in de vrije natuur", met alle ongemak dat eraan is verbonden, te arbeiden. Zo verdwijnen in deze omgeving de bouwvakkers Nu de raad zich heeft uitgesproken en van mening is dat getracht moet worden alsnog toestemming voor spoedige reali sering van het centraal kantorengebouw te verkrijgen, zal dit ook gebeuren, verze kerde wethouder Verbeek. Prins Rainier en prinses Gracia van I aan president Charles de Gaulle. Prins Monaco brengen een staatsiebezoek I Rainier legt een krans bij het graf voor de Onbekende Soldaat. De eerste dames- en herenelftallen van de handbalvereniging „IJmond", die zondag met goede resultaten de competitie hebben voortgezet, hebben in het komende week einde gunstige kansen. De dames van IJmond I gaan naar het Haarlemse Rapiditas I. De IJmond-aanvalsters hebben blijk gegeven met een hoog tempo en vlot samenspel bressen te kunnen slaan en er wordt op gerekend, dat de Haarlemse verdediging dit zal ervaren. De IJmond 3-dames ontvangen ZVM I en deze strijd zal waarschijnlijk in het voordeel van de Zandvoortse gasten ein digen. De heren van IJmond I, zijn door hun éclatante overwinning op Rapiditas op de goede weg. Het zou een volkomen ver rassing zijn als zij zich door het bezoek van AHC I uit het veld lieten slaan. De Velsenaren zullen toch flink moeten aan bakken. De IJmond 2-heren ontvangen N.HV I en ook hier kan het spannend vorden. De IJmuidenaren staan op de inglijst juist iets hoger met twee punten aeer uit drie wedstrijden. In plaats van te spelen tegen De Blin- ert 3 zal IJmond 3 (heren) het nu in de lfde afdeling moeten opnemen tegen de ubgenoten van het vierde elftal, waarbij o „drieën" wel zullen winnen. De grote jeugdafdeling van „IJmond" krijgt de volgende wedstrijden: Meisjesaspiranten: IJmond IFull Speed I; IJmond 2Full Speed 2; IJmond 3 IEV I; IEV 2—IJmond 4; IJmond 5—De Blinkert 5: IJmond 6ADO 2. Jongensaspiranten: De Blinkert 2 IJmond I; Rapiditas I—IJmond 2; Concor dia 2IJmond 3; IJmond 4THB 2; De Blinkert 3IJmond 5. Meisjes junioren: Concordia 2IJmond I; Concordia IIJmond 2. Jongensjunioren: IJmondConcordia. Dames IJmond I: W. Schooi!L. Blom en J. Siebers; D. Bon^kamp, R. Uitenhuis en W. Honig; D. Marckelbach. G. Slatman, H. Boom, W. van der Kuil en T. Schuit. Heren IJmond I: J. Böhm; B. Beentjes en J. Wolters; A. Visser, H. Boom en K. Bobeldijk; E. Jonker. E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en G. Noomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algol" 20 okt.; Austra lië: s.s. „Ballarat", 19 okt.; s.s. „Raki", 20 okt.; Brazilië: s.s. „Algol", 20 okt.; m.s. „Brasil Star", 24 okt.; Canada: m.s. „Prin ses Irene", 22 okt.; Chili: via New York, 22 okt.; Indonesië: s.s. „Ascanius", 19 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau", 20 okt.; Ned. Nw. Guinea: s.s. „Karimata'", 22 okt.; Suriname: m.s. „Oberon", 19 okt.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle", 18 okt. en s.s. „Groote Beer", 21 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. DE RAAD DER GEMEENTE VELSEN in vergadering bijeen op 14 oktober, kennis nemende van een schrijven van de hoofdingenieur-directeur van de directie van Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Noordhol land, houdende de mededeling, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van een centraal kantorengebouw te IJmuiden-Oost in verband met de toestand van de arbeidsmarkt op het gebied van de bouwnijverheid in deze omgeving voorlopig niet kan worden afgegeven, betreurt deze beslissing in hoge mate, nodigt net college van Burgemeester en Wethouders uit, gezien het beslist onvoldoende onderkomen van verscheidene belangrijke gemeentediensten en de vestiging in dit gebouw van een postkantoor door de P.T.T., op zo mogelijk korte termijn de bespreking met de diverse instanties te heropenen, opdat binnen de kortst mogelijke tijcl tot realisering van dit gebouw kan worden overgegaan. Besluit deze motie ter kennis te brengen van voornoemde hoofdingenieur-directeur, de excellenties van Wederopbouw en Volkshuisvesting en Waterstaat. De minister van Landbouw en Voedsel voorziening, mr. V. G. M. Marijnen, heeft dinsdagmorgen in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de derde tentoon- Het schijnt voor een bekwaam auteur toch altijd weer mogelijk te zijn een vol strekt onbelangrijk gegeven, waarvan de verwikkelingen enigszins herinneren aan de een of andere roemruchte Duitse klucht, door middel van een sprankelende dialoog tot een geestig blijspel te verheffen. Een dergelijke komedie is „Bakersprookje" door Ronald Jeans, waarvan de arbeiders toneelvereniging „Palvu" uit IJmuiden dinsdag en woensdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan twee succesvolle voorstellingen heeft gegeven. De inhoud van dit blijspel is gebaseerd op de huidige tekorten van woningen en personeel en behandelt de vrolijke perike len van twee samenwonende jonge echt paren, die zich bij hun pogingen tot behoud vart een kinderjuffrouw voor de respectie velijke baby's in allerlei komische bochten moeten wringen. Het middelpunt van deze verwikkelingen is Sabina, een voor haar taak als huisvrouw volkomen ongeschikt voormalig actricetje, dat haar carrière voor het huwelijk heeft opgegeven. Ten gevolge van haar ontwapenende charmes brengt zij onder de ogen van haar echtge noot twee andere mannen het hoofd volle dig op hol. Ondanks het feit, dat hij haar meermalen in een hevig compromitteren de situatie moet aantreffen, blijft zij ook in zijn ogen zo verrukkelijk naief, dat zijn ontploffingen van woede nimmer tot waar lijk ernstige huwelijksmoeilijkheden kun nen leiden. Nu heeft het traditionele blij- speltoeval gewild, dat ook de met veel voorkomendheid ingehaalde nieuwe kin derjuffrouw van een dergelijke verboden omhelzing getuige is geweest, zodat de beide echtparen worden gedwongen een kleine komedie op touw te zetten, ten einde deze belangrijke aanwinst niet in haar ze delijke gevoelens te kwetsen. Toch kunnen zij niet verhinderen, dat deze huisgenote een der mannen veelvuldig aantreft in de armen van de vrouw, waar hij volgens de wetten van eer en deugd nu juist niet thuis hoort. De nieuwe kinderjuffrouw kan dan ook ten slotte de vaders van haar pupillen niet meer met goed fatsoen uit elkaar hou den, zodat zij ten einde raad de huisdeur definitief en met een daverende klap ach ter zich sluit. Door de spirituele dialogen en de bijzon der handig gearrangeerde taferelenreeks is „Bakersprookje" een allerbekoorlijkst blijspel geworden. De charmes werden door „Palvu" over het algemeen met een ontwapenende humor aangetoond, al zag 't er in het begin naar uit dat Chris Sluiter, die tevens de regie voor zijn rekening had genomen, ditmaal geen vat kon krijgen op de belangrijke figuur van de lichtgeraakte Rodney Pennant. Doch in de loop van de avond kwam hij er steeds beter in, om zich vooral in het derde bedrijf geheel bij het ensemble aan te passen. Een ensemble, waar Ali Oostewaal als de hartveroveren- de Sabina weer de eerste positie innam, voortreffelijk gesecondeerd door Cor Gra- vemaker als de lakonieke Jack en in iets mindere mate door Rie van Son als de schijnbaar gevoelloze Mary. Van de klei nere rollen was Jo Amsing als juffrouw Blott beslist onvoldoende. Nel Mudde speelde de onbevredigende Eva bevredi gend, Jo Belfroid was als de op goede ze den gestelde kinderjuffrouw voldoende en Toon Nierop, wiens emplooi nu eenmaal anders ligt dan bij de charmante verlei der, was ter compensatie daarvan door de kapper gegrimeerd als de mooie man van een ansichtkaart. Met uw recensent heeft ook het publiek zich uitbundig ver maakt, zodat „Palvu" op een even vrolij ke als geslaagde seizoensopening kan te rugzien. Jan van Dam CUXHAVEN (UPI) De 21-jarige Zwitserse elektricien Hans-Peter Bucher is van plan een wereldreis met een rubber boot te maken, met een peddel en een zeil als voortbewegingsmiddelen. Hij wil van Amsterdam vertrekken. Via de Canarische eilanden gaat hij dan naar de Verenigde Staten. Daar neemt hij een nieuwe rubber en vervolgt zijn reis via het Panamakanaal naar Hawaii. Tenslotte vaart hij dan via Australië naar Europa terug. Bucher heeft zijn voorbereidingen gemaakt in Hamburg waar hij zich de kennis van het navigeren eigen heeft gemaakt. Waneer Bucher ver trekt is nog niet bekend. Nadat vier ronden in de wintercompe titie van de Beverwijkse bridgeclub „Ne ver Down" zijn gespeeld is de stand als volgt geworden: H. DuinP. Poncin 229,75; VosVerselewel 228,57; Mevrouw GroenJ. Schaper 227,77; v. BalenTer voort 224,75; J. Hamersv. Zutphen 222,63; W. Groen—J. Groen 219,02; Ge broeders Zwager 218.45: H. Schmidt Tesselaar 214,27; HogerheideWitlox 205,99; VendelWillems 204,18. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Cornelis Adrianus Herma- nus, zoon van P. J. Veldt en Th. Rotteveel. Gerardus Johannes Adelbertus, zoon van G. J. Veldt en A. M. Groot. Pieter Willem, zoon van N. J. Groot en G. A. M. Löwik. OVERLEDEN: S. Th. Portegies, 78 jaren, kunstschilder. E. J. M. van den Brink, oud '5 jaren, weduwe van J. P. Stuijt. Voor de voordelige bril in iedere prijsklasse afgegaan op correspondenties wilde de wethouder niet aannemen. Hij kent de mentaliteit en activiteit van de hoofdinge nieur-directeur van V. en B. zeer goed en weet dat hij op het ministerie een gunstig rapport met betrekking tot het Centraal Kantorengebouw had uitgebracht. Hij heeft echter rekening te houden met de cij fers die aan het bureau worden verschaft. Ook wethouder Verbeek is van mening dat men er met het bouwen van alleen maar woningen niet komt. Het is spijtig dat wij wel in staat zijn woningen te bouwen, maar dat onze gemeente niet mag worden ge completeerd. Velsen is een gemeente met straten en huizen, met hiaten en gaten. Al tien jaar wachten we op een raadhuis. Het raadhuis was op 3 miljoen begroot, straks gaat het een miljoen meer kosten. Uitstel van het centraal kantorengebouw zal eveneens een belangrijk verlies bete kenen. Als straks alles 25 tot 30 percent duurder wordt, lopen we de kans het paard achter de wagen te spannen. Over de ingediende aanvraag van ver gunning voor het gebouw van V. en D. is nog steeds niets vernomen. Voor vele aannemers die hier vele jaren achtereen hebben gebouwd, is geen werk meer. Zij gaan dan over tot ontslag van personeel. De ontslagen mensen komen De gemeenteraad van Velsen heeft woensdagavond besloten tot de volgende benoemingen: tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening in vaste dienst bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs, de heer J. Havelaar, thans in tijdelijke dienst als zodanig werkzaam; tot onder wijzer in tijdelijke dienst aan de avond uloschool de heer L. Jongejans, onderwij zer aan de tweede openbare uloschool; tot kleuterleidster in vaste dienst aan de Wa- tervliet-kleutex-school mejuffrouw A. J. van Vleuten, thans als zodanig in tijdelij ke dienst aan deze school verbonden; tot hoofdleidster aan de Brederodekleu- terschool te Santpoort (zuid) mejuffrouw J, M, Dves<?,ns te Haarlem. „ZO IS ER MAAR EENTJE" De volksdansgroep van Kennemer- staten „Zo is er maar eentje" gaat deze winter weer door met het houden van in- stuifavonden, waarmee het vorige seizoen werd begonnen. Het volksdansen wordt op een dergelijke avond afgewisseld met mo dern dansen onder leiding van de heer Henk Honhof. De eerste instuifavond zal worden gehouden op zaterdag 17 oktober in het Statenhuis. stelling van bloemen, groenten en fruit, de „AMATO" geopend. Minister Marijnen liet zich bij de stand „Suri name" een schijfje grape-fruit smaken. Burgemeester mr. G. van Hall kijkt toe. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Melissant K. Exalto te B rakel. Benoemd tot predikant-voorganger van de Vx-ijzinnig-Hervormden te Vlissingen- Goes J. van Beek te Uitgeest. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haamstede-Kex-kwerve W. Ruiter te Baarn. Bedankt voor Aalsmeer D. Biesma Jr. te Utrecht-Centrum. Geref. eKrken Te Huizum (Fr.)H. K. Poelman te Ar- nemuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Unden van Londen: Artillero, Hamburg; Kano Palm, Takora- di, Marilyn, Takoradi; Mode, Hernösand; Bilma, Le Havre; Sint Waldorf, Mantyluoto, bijlegger IJmuiden; Marga Kiepe, Rotterdam, laden Hoog ovens; Pavo, Mantyluoto hout voor Zaandam; Eilbek. Bremen; Reggeborg, Dieppe, laden Hoog ovens; Hinde, Londen; Flavia, Antwerpen: Mira, Rotterdam; Sint Michael, Rotterdam; Delfinus, Rotterdam; Amelie Thijssen, terug van zee voor reparatie. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Trave- stein van Antwerpen; Oldekerk, Rotterdam; Si- mara, Norfolk, kolen voor Hoogovens; Anna Hen- nie, Swansea; Jaarstroom, Fowey; Werna Rotter dam; Isis, Paramaribo; Swift, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Henriette B naar Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Hermosa, Rotterdam, ledig Hoogovens; Blue Wa ter, Mena Al Ahmadi; Leliegracht, Vlaardingen: Peregrine, Harlingen; Kaap Falga, Ostrand. zout van IJmuiden; David, Antwerpen, walsmateriaal van Hoogovens; Jan Matyko, Bremen; Lizard, Londen; Tilly, Delfzijl ledig Zaandam; Wood cock, Londen; Bellatrix, Kingslyn, kunstmest van Hoogovens; Amigo, Bridgewater, kunstmest van Hoogovens; Beaverbank, Bremerhaven; Artura, Rotterdam: Oosterdiep, Antwerpen; Anna Rehder, Oslo; Martha Ahrens, Hamburg; Helena, Norden ham: Oranje Nassau, Hamburg; Ank Winsemius. Rotterdam; Theano. Rotterdam; Phidias, Rotter dam; Tjimanuk, Pt. Elisabeth; Westland, Bremen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Jan Jonas naar Nakskov; Mithras. Rotterdam; IJstroom, Plymouth; Cawi, Ballina, maispoeder van Koog aan de Zaan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). OPEN-DEUR DIENST IN GROTE KERK In dé Grote' Kei'k té Beverwijk vindt zondagavond 18 oktober een Open-Deur- dienst plaats. Voorganger is ds. W. A. Smit uit Amsterdam, die over het onderwerp „Het gaat om de hoofdzaak" zal spreken. Organist is de heer G. J. Moed. MARKT BEVERWIJK Aardbeien 78160, andijvie 716, bloem kool 18—67, spinazie 1468, spei-ziebonen 83145, pronkbonen 4590, tomaten 29 96, sla 5—26, prei 12—27, bospeen 12—36, waspeen 1021. Dinsdagmorgen is een twintig tons zware cilindervormige tank het terrein van het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam op „gerold". Voor proef nemingen en eventueel uit te voeren hartoperaties is een operatiekamer ontworpen, ivaar van een zuurstof druk van 3-atmosferen absoliLut gebruik zal worden gemaakt. De operatiekamer ivordt ingericht in een gedeelte van de tank. Nadat deze tank op de fun dering is geplaatst, komt er een ge bouwtje omheen en ivordt de ingewik kelde apparatuur, voor het op spanning brengen van de tank, aangebracht. „NEVER DOWN" NA VIER RONDEN Twee Poolse opvarenden van het Pool se visserijschip „Leba", die, zoals we reeds meldden, geprobeerd hebben 23000 Amerikaanse sigaretten in IJmuiden bin nen te smokkelen, doch daarbij op heter daad werden betrapt door douaneambte naren, bevinden zich nog steeds in arrest. Zij zijn van IJinuiden naar Haarlem over gebracht, waar zij voor de officier van justitie zijn geleid. De taxi-chauffeur uit IJmuiden, die de auto bestuux-de waarin de smokkelaars zich bevonden met hun smokkelwaar, is na vex-hoor op vrije voeten gesteld. De auto is evenals de sigax-etten in beslag ge nomen. Naar wij vernemen, beraadt de eige naar van de taxi zich om stappen te on- dexmemen tegen de betrokken douane ambtenaren. Volgens de taxi-bestuurder was hij ge heel onbekend met de bedoelingen van de Polen, hij wist, volgens zijn zeggen, niet dat zij gesmokkelde sigax-etten bij zich hadden. De douane-ambtenaren zouden, zo heeft de chauffeur verteld, plotseling uit het duister tevoorschijn zijn gesprongen, zon der zich bekend te maken als douane. Daar hij meende met kwaadwilligen te doen te hebben, gaf hij vol gas. Daarop klonken vier schoten, waax-bij een revol verkogel de auto aan de achterzijde door boorde, ter hoogte van de hoofden der in zittenden. De Polen zouden twee Velsenaren, die zich in de buurt van de „Leba" zouden hebben bevonden, hebben aangewezen als hun opdrachtgevers, hetgeen door deze twee pex-sonen pertinent werd ontkend; er wax-en echter geen aanwijzingen die hun aanhouding x-echtvaardigden en zij zijn dus niet gearx-esteerd. Zo luidt een motie die gisteravond tij dens de openbare vergadering van de Vel- sense gemeenteraad, onder leiding van burgemeester mr. M. M. Kwint, door de heer H. Lips (A.R.) werd ingediend en die met algemene stemmen werd aangeno men, nadat een vijftal x-aadsleden en wet houder (van openbare wei-ken) H. Verbeek hun mening hadden uitgesproken over de teleurstellende beslissing van de directie V. en B. in Noordholland, waai-van wij vo rige week vrijdag melding maakten. De heer J. Andriesma (K.V.P.) had, na er op te hebben gewezen dat „in de naaste omgeving" wel vex-gunningen waren afge geven voor objecten van dezelfde rangox-- de, zich afgevx-aagd of genoemde directie zich alleen op schriftelijke gegevens en niet ter plaatse had georiënteerd. Het is niet juist een beleid dat in de na oorlogse tijd juist was te continueren als de omstandigheden zich hebben gewijzigd, meende de fractieleider der P.v.d.A., de heer J. van Os van den Abeelen, mede-on dertekenaar van de motie. In een stad waaraan noodzakelijke voorzieningen worden onthouden is op den duur het leven niet goed mogelijk. Dat in Gelderland na de oorlog zeventien raadhuizen zijn gebouwd, misgunde de heer Van Dongen (K.V.P.) die provincie niet maar hij achtte het onbegrijpelijk.dat isen met zijn 63.000 inwoners geen raad- s, geen hoofdpostkantoor mag hebben, ■e stond het overigens met de aanvraag voor het gebouw van Vi-oom en Dreesmann én andere grote objecten?wilde hij we ten. „De briefschrijver" heeft een persoon lijk onderzoek blijkbaar niet nodig geacht; voor Hilton-hotels worden wél vergunnin gen gegeven, aldus het C.P.N.-raadslid Kruisman. Wethouder Verbeek verklaarde de mo tie slechts dankbaar te kunnen aanvaar den. Het sprak vanzelf dat niet kon worden volstaan met alleen maar af te wachten. Een gevolg van de beslissing der directie V. en B. zou zijn, dat straks voor de ver scheidene gemeentediensten noodlokalen zouden moeten worden gebouwd, hetgeen kapitaalsverlies zou betekenen. .Woningbouw stgat .als. urgentie genoteerd. Als Beverwijk een kapitaal ge bouw van twintig verdiepingen bouwt, dan valt dit geheel in het kader van de woning bouw. De industriële sector is tweede ur gentie, nationale belangen zijn er mee ge moeid. De bouwactiviteiten van Hoog ovens betekenen een geweldige hap uit de koek die beschikbaar is. Dan volgen ziekenhuizen. Zo komt „in de onmiddellijke omgeving" een zieken huis, dat 7 miljoen gulden gaat kosten. Dat genoemde dix-ectie slechts zou zijn Advertentie tt&MOUDT UW DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN heeft zich woensdagavond, met zeven stemmen tegen (de V.V.D.-fractie, het C.H.U.-lid Kolkman en burgemeester Kwint waren er tegen) uitgesproken dat het in het belang van het IJmondgebied en derhalve van Velsen noodzakelijk is, dat het gemeentelijk gymnasium Felisenum te Velsen en de R.H.B.S. aldaar worden saxnengevoegd tot een ge meentelijk lyceum, met eventueel daaraan verbonden een'middelbare meisjes afdeling, met dien verstande, dat indien onverhoopt geen medewerking van het rijk wordt verkregen met betrekking tot de inschakeling van de R.H.B.S. de raad zich in beginsel uitspreekt voor omzetting van genoemd gymnasium in een gemeentelijk lyceum. Bovendien heeft de raad in navolging van de uitspraak van het dagelijks bestuur van het Adviescollege voor het gebied van de IJmond, adhesie betuigd aan het voornemen van de gemeente Beverwijk tot het stichten van een gemeentelijk lyceum aldaar. Een motie van mevrouw Heijkoop-Van Reekum welke beoogde het voorstel van B. en W. aan te houden, kreeg slechts de stemmen van haar fractiegenoten en die van de heer Kolkman (C.H.U.) en mr. Kwint, zodat deze motie werd verworpen. Rector en leraren van het Gymnasium Felisenum die uit de krant van 9 oktober hadden vernomen dat burgemeester en wethoudex-s van Velsen de gemeenteraad hadden voorgesteld om zich in beginsel uit te spreken voor samenvoeging van de Rijks-hbs en het gemeentelijk gymnasium te Velsen, hadden de raad in een brief me degedeeld, dat zij ernstig verontrust wa ren door het feit dat een dei-gelijk ingrij pend voox-stel, waardoor immers beide scholen in feite zouden ophouden te be staan, op zo korte termijn gedaan werd en eex-st zó laat aan de openbaarheid was prijsgegeven, dat hierover geen gedach- tenwisseling meer mogelijk was. Zij wa ren van mening dat zonder dwingende re denen niet mocht worden afgebroken wat in beide schoolgemeenschappen in de loop der jaren was opgebouwd en drongen er met de. groQtst mogelijke klem op aan, dat de raad in deze belangrijke aangelegen heid geen besluit zou nemen zonder de mening van alle betrokkenen te horen, daar door een overijld genomen besluit onherstelbare schade aan het onderwijs in de gemeente zou worden toegebracht. De debatten over dit agendapunt namen vele ux-en in beslag, waai'bij vooi-al mr. Van Hattum (V.V.D.), dokter Van Leusen (P.v.d.A.) en burgemeester Kwint vurige pleidooien hielden voor het behoud van het gymnasium. Ook de fractieleider van de P.v.d.A., de heer Van Os van den Abeelen was aan vankelijk voor uitstel; hij achtte de naar voren gebrachte argumenten onvoloende en eiste een vollediger documentatie. Na dat wethouder (van onderwijs), H. de Boer echter had duidelijk gemaakt, dat hij uitstel onmogelijk achtte, zwichtten de P.v.d.A.-leden Zowel mr. Van Hattum als mr. Kwint en dokter Van Leusen betoogden dat tien jaar geleden Velsen geen lyceum maar een gymnasium koos en dat het gymna sium Felisenum zich op voortreffelijke wijze van zijn taak had gekweten; een rijk bezit, een oud-cultuurgoed zou over boord worden gegooid, zonder dat daai-- voor in de plaats nieuw cultuurgoed zou komen. Wethouder De Boer betoogde, dat in tien jaar vele omstandigheden waren veran derd, waai'door het voorgestelde urgent was geworden. Hij wees er voorts op, dat slechts een principe-uitspraak van de raad werd ge vraagd en wees het verwijt, als zou het dagelijks bestuur van het IJmond-Advies- college buiten zijn boekje zijn gegaan door de kwestie niet in het Adviescollege voor het gebied van de IJmond te brengen, van de hand. Wethouder De Boer ontkende voorts, dat eerst kortgeleden de kwestie van sa menvoeging ter sprake was gekomen en dat daarbij geheimhouding ten aanzien van de leraren van het gymnasium zou zijn betracht. De bedoeling was slechts pu- blikatie te voorkomen en indien de leer krachten niet op de hoogte waren, dan voelde hij zich daaraan niet schuldig, daar het zijn taak niet was hen in te lichten. Dat, zoals dokter Van Leusen meende, hier sprake was van „oveiTompeling" ont kende hij. Voox-- en tegenstanders van gymnasium en lyceum kwamen met uitspraken van ex-kende deskundigen. Mr. Kwint zei ervan overtuigd te zijn, dat het rijk zijn hbs nooit los zou laten. Wethouder De Boer won ten slotte de overgrote meerdex-heid der raadsleden voor zijn betoog, dat uitstel zonder enor me schade niet mogelijk zou zijn. Alle ovex-ige agendapunten wei-den dooi de raad zonder hoofdelijke stemming aan vaard.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5