VERSPUY Culturele Agenda voor Velsen en omgeving Voor betere meubelen Uitdaging aan Franse nozems: vrijwillige jeugdwerkkampen Concierge-echtpaar Scheltens gaat het Hervormd Jeugdgebouw verlaten itirgflÜk 11 Uitbreiding Oxy- staalfabriek 'ierlijk zijn de modellen nverwoestbaar is de bekleding olide is de constructie Heemskerk over de lycea „Samenwerking in IJmond heel goed mogelijk" Sportief en DCIJ 2 aan elkaar gewaagd Haarlemse rechtbank Een maand geëist tegen Beverwijkse motorrijder „De Jump" organiseert bridgekampioenschap Advendo speelt „Spel met een droom' INCONÉ R^ecejJie DEZE WEEK OP COUPON NO.S Marktplein IJmuiden Vijfduizend jongelui maakten zich dit jaar al heel verdienstelijk LA I N ES DU PINGOUIN Gedemilitariseerde zuidpool is de wens van 12 landen „Jazzy woman" Rita Reys zong in kazerne Arjos-avond xtouifcKueefe De opstellingen VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Het concierge-echtpaar Scheltens gaat het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden spoedig verlaten, namelijk op 30 november van dit jaar. Dit zal een onaangenaam bericht zijn voor allen, die op de een of andere ma nier met het echtpaar in aanraking zijn oekomen. Dit zijn er vele duizenden ge weest. Want het Hervormd Jeugdgebouw, met zijn intieme en gezellige zaal, is reeds enige jaren praktisch het middelpunt ge worden van het toneelverenigingsleven in Velsen en de meeste gezelschappen, die van tijd tot tijd in de openbaarheid treden, verzorgen hier geregeld hun uitvoeringen. Bij al deze gelegenheden ontvingen de heer en mevrouw Scheltens steeds de vele be zoekers met innemende voorkomendheid. Zij losten eventuele moeilijkheden op en ruimden obstakels uit de weg. Zij waren, zoals een der bestuurders het onlangs zo passend onder woorden heeft gebracht: „Het hart van het gebouw". Direct nadat het Hervormd Jeugdgebouw jn juni 1952 officieel in gebruik werd ge nomen, is het echtpaar hier als concierge jn dienst getreden en heeft de groei van zeer nabij meegemaakt en ongetwijfeld ook helpen bevorderen. En dat heus niet alleen door de prima koffie, die tijdens de pauzes in de foyer werd geschonken. De heer Scheltens is waarlijk onvermoeid geweest waar het de verzorging van het gebouw betreft en de weinige vrije tijd die hem ter beschikking bleef, benutte hij met allerlei nuttige knutselwerkjes voor het toneel en de uitbreiding van het décor. De resultaten van dit alles zijn stellig niet gering geweest en wanneer bij voorbeeld jn onze toneelrecensies kon worden ge wezen op de „uitstekend verzorgd toneel aankleding", dan gold een dergelijk com pliment in de meeste gevallen voorname lijk de handige vervaardiger Scheltens. Niemand kan zich erop „beroemen" ooit een ernstige kwestie met de heer Scheltens te hebben gehad. Zijn omgang kenmerkte zich door een vriendelijk-optimistische houding, die ieder conflict bij voorbaat uitsloot. Hij wist menig misverstand en dreigend conflict te voorkomen. Hetgeen in de sfeer waar hij dagelijks werkte, met de vele uitvoeringen die door de betref- fenden dikwijls onder hoogspanning en met plankenkoorts worden gegeven, aller minst tot de zeldzaamheden behoorde. Daarbij stond het echtpaar steeds voor een ieder klaar. De gevallen, waarbij hun huiskamer werd leeggehaald om de requi- sieten op het toneel aan te vullen zijn dan ook legio. Naar „De Hezenberg" De heer en mevrouw Scheltens treden 1 december aanstaande in ongeveer dezelf de functie in dienst bij „De Hezenberg" een retraite- en conferentiehuis van de Nederlands Hervormde Gemeente in Hat- tum bij Zwolle. Een besluit dat uiteraard door een ieder zal worden geëerbiedigd, al zal men dit echtpaar slechts node zien vertrekken. Het afscheid van de heer en mevrouw Scheltens zal echter straks waarschijnlijk niet onopgemerkt voorbij gaan. Sedert in januari 1958 de produktie be gon, heeft de Oxystaalfabriek van Hoog ovens te IJmuiden al verschillende ver grotingen ondergaan. Thans staat opnieuw een flinke uitbreiding voor de deur. Aan de westkant worden de vormenhal en de giethal aanzienlijk verlengd. De werkplaats met het magazijn wordt in oos telijke richting uitgebreid. Verder zal de laadhal aan weerskanten worden ver groot. De voorbereidingen tot de bouw van de uitbreidingen beginnen in de tweede helft van oktober. Het sporenplan ten oosten van de fabriek wordt aan de nieuwe situ atie aangepast, terwijl verder de langs de fabriek lopende Oxyweg in oostelijke rich- Het echtpaar Scheltens Advertentie in elke prijsklasse PLEIN 1945 No. 54 TELEFOON 8089 De raad van Heemskerk heeft donder dag een uitspraak gedaan met betrekking tol de door burgemeesters en wethouders van Beverwijk en Velsen voorgestelde noodzakelijke reorganisatie van het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs in de IJmond. Alle raadsleden zijn van mening, dat er zowel in Velsen als in Beverwijk lycea dienen te komen. „Voor dergelijke instellingen is in Heemskerk geen plaats, maar wij zullen wel instem ming betuigen", zo zei burgemeester I-I. Nielen. Het raadslid P. de Graaf (P. v d. A.) sprak van „een goed voorbeeld van sa menwerking der drie IJmond-gemeenten, wanneer er belangrijke aangelegenheden zijn te behandelen". In soortgelijke be woordingen liet ook de heer R. Beentjes (K.V.P.) zich uit. Hij ziet grote voordelen in de voorgestelde reorganisatie van het v.h.m.o. Voorstellen tot het verlenen van mede werking aan het r.k. kerkbestuur voor de stichting van een lagere school en tot het vergoeden van de beloning van twee vak onderwijzeressen, werden zonder noe menswaardige discussie goedgekeurd. Zo ook het voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor de uitbreiding met vier lokalen van de in aanbouw zijnde hervormde lagere school van 213.950, WEER 42 HUIZEN De raad verstrekte B. en W. tot slot nog een crediet van ruim 750.000,voor de bouw van 42 woningen in het uitbreidings plan „Oosterwijk". Deze bestaan uit 18 woningen met twee, 18 woningen met drie slaapkamers en zes bejaardenwoningen. „Exclusief bediening", (aldus burgemees ter Nielen), doen deze huizen huren van respectievelijk 13.10, 14.30 en f 9.85 per week. De heer A. B. J. Kramer (K.V.P.) vroeg of het wel nodig was bejaardenwo ningen in „Oosterwijk" te bouwen, daar er in het plan „Poelenburg" ook al weinig animo van de zijde der bejaarden voor de woningen is. „Is het misschien een expe- periment?", zo vroeg het raadslid. De heer R. Muyen (P.v.d.A) vond de hu ren voor bejaardenwoningen te hoog. Wet houder C. J. A. de Ruyter (K.V.P) ant woordde, dat de te bouwen bejaardenwo ningen niet alleen maar voor ouden van dagen bestemd behoeven te worden. On volledige gezinnen en alleenwonenden, kunnen er aanvankelijk ook hun intrek ne men. Als bejaarde mensen de huur niet helemaal kunnen betalen, levert de ge meente een bijdrage. Het voorstel werd goedgekeurd. OPSTELLING ADO' 20 In de uitwedstrijd tegen Velsen komen de Heemskerkers in de volgende opstelling uit: Burger; Van der Kolk en Van Tunen; Bruins, Sinnige en Welboren; Beentjes, G van Tunen, Groot, De Wit en N. van Tunen. Indien voorzitter P. C. Bais aan bord één van Sportief kans ziet het voordelige eindspel tegen II. Swier voor zijn club te winnen de partij moest wegens het late uur worden afgebroken zal Sportief er in slagen een gelijk spel te behalen tegen DCIJ 2. De wedstrijd, voor de Kennemerland- damcompetitie le klasse gespeeld in het clublokaal van DCIJ, had een spannend verloop. De uitslagen luiden: DCIJ—Sportief 10—8 voorlopig. 1. H. Swier—P. C. Bais afgebro ken, 2. K. v. d. SteenJ. Janssen 11, 3. G. Postma—J. Slager 0—2, 4. K. de Jong— J. Visser 2—0, 5. C. Kaan—W. Post 2—0, 6. W. v. WortH. v. Nieuwenhuizen 11, 7. H. Leeuw—J. Smit 0—2, 8. P. Binkhorst —TI. Veldman 2—0, 9. J. de Boer—H. Visser 02, 10. W. GomesJ. Zwartveld 20. Aan de laatste borden werd in deze plaatselijke ontmoeting slecht gespeeld. Mogelijk wat nerveus verloor Leeuw tegen Smit in het eerste kwartier al een schijf door de overbekende variant „Stukwinst in de Hollandse opening". Leeuw verloor kansloos. Daarna blun derde Zwartveld en was de stand 22. Direct daarop kwam de stand door blun ders van Veltman en J. de Boer op 44. Aan de kop werd rustiger en beter ge speeld. De winst die erevoorzitter K. de Jong voor het eerst na zijn herstel weer aanwezig op J. Visser behaalde was zeer mooi. Ook C. Kaan won op regelmatige wijze. De stand 84 in het voordeel van DCIJ werd verkleind door een zeer goede winstpartij van Joop Slager tegen G. Post ma (86), en toen v. d. Steen remise aan bood was het 97. Maar Nieuwenhuizen stond beter en kreeg de kans van de dag om de stand op 99 te brengen. Hij ver giste zich echter waardoor hij de winst miste en de stand op 108 in het voordeel voor DCIJ kwam. De afgebroken stand luidt als volgt: Bais (zwart) 2, 3, 26, 36, dam op 44. Swier (wit) 22, 28, 45, dam op 32, wit aan zet. Indien de uitslag 1010 wordt blijven DCIJ 2- en Sportief in de eerste klasse op de laatste plaats staan. De officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste donderdagmiddag een hechtenisstraf van een maand en de in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar tegen een 37-jarige elektrisch lasser uit Beverwijk, die terecht stond om dat hij op 20 juni met zijn zware motor te snel een bocht in de weg van Uitgeest naar Beverwijk genomen zou hebben. Daarbij zou de verdachte, aldus de ver klaringen van de getuigen, op het voor hem linker gedeelte van de weg gekomen zijn waardoor hij in botsing gekomen was met een hem tegemoetrijdende personen auto. De verdachte ontkende, dat hij te hard zou hebben gereden en zijn verdedigster, mr. Goudsmit, bepleitte daarom vrij spraak. De rechtbank zal op 29 oktober uitspraak doen. Het bestuur van de IJmuider Bridge Club „De Jump" organiseert ook dit jaar weer een competitie voor paren om het kampioenschap van Groot-Velsen. Er wordt gespeeld in hoofd-, eerste en tweede klasse. Voor deze wedstrijden komen uit sluitend inwoners van de gemeente Velsen in aanmerking en leden van Velser clubs. De wedstrijden worden op de volgende maandagen gespeeld: 19 en 26 oktober in hotel Royal, Kennemerlaan te IJmuiden en 91623 en 30 november in café restaurant Kraak op het Marktplein te IJmuiden-Oost. Paren kunnen zich opgeven bij J. Kra mer, Meeuwenlaan 10, telefoon 5992, N. Amsing, Spilbergenstraat 18, telefoon 4018, en J. F. J. Hoeting, Venusstraat 9, tele foon 7721. De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuidengeeft drie opvoeringen van „Spel met een droom", toneelspel in vijf bedrijven door Hans Nesna. De voorstel lingen worden gegeven in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan en wel op zaterdag 17, donderdag 22 en zaterdag 24 oktober. De regie is weer in handen van de heer F. A. J. Hunsche. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie ran het INCONE verlovingsboekje denk aan het De Culturele Agenda voor Velsen en omgeving luidt in de week van 18 tot en met 24 oktober als volgt: 19 TOT EN MET 24 OKTOBER Pietef Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw te IJmuiden. 19 TOT EN MET 24 OKTOBER Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Plein 1945 no 8, geopend van maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77 te Velsen-Noord ge opend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woens dag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 18 OKTOBER Humanistisch Verbond, 10.30 uur bijeen komst Cultureel Gebouw te IJmuiden. Spreker M. J. F. Ehrbecker. Ned. Culturele Sportbond: Bondszwem- kampioenschappen 14.000 in het Velser- bad te IJmuiden-Oost. 19 OKTOBER Openbare Ruilbeurs in de Brulboei. Kanaalstraat hoek Kerkstraat te IJmui den van 19.30 tot 21 uur. Volièrevereniging „Fauna Felisena", 20 uur. Cultureel Gebouw te IJmuiden: Contactavond. Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Vel- Advertentie Vijfduizend Franse jongens en meisjes tussen de veertien en de twintig jaar heb ben een groot deel van hun laatste vakan ties opgeofferd om zich verdienstelijk te maken op allerlei gebied, waarvoor nor male arbeiders moeilijk zijn aan te trek ken. Ze hebben in de Gard en andere de partementen vervallen dorpjes weer be woonbaar gemaakt. In de Ardennen heb ben ze jonge dennen geplant om het ge brek aan bos weer wat aan te vullen. Voor Noord-Afrikaanse arbeiders hebben ze ge meenschapshuizen gebouwd en bij de stad Blaye werd door deze arbeidsvrijwilligers zelfs een hele Romeinse citadel blootge legd. Verder werden er tal van sportter- Advertentie De beroemde Franse wol En natuurlijk weer in de mooiste kleuren MARKTPLEIN 7 TEL 702? reinen en vakantiekolonies door hen aan gelegd en ingericht. De vermaarde alpinist en „veroveraar van de Annapourna" Maurice Herzog, die in de Franse regering de zorg voor de jeugd en de sport onder zijn hoede heeft gekregen, ziet in deze vorm van arbeids- therapie het ioelmatigste geneesmiddel tegen het nozemdom, dat de laatste maan den ook in Frankrijk zo welig tiert. Her zog heeft, onmiddellijk nadat hij zijn ho ge functie aanvaard had, vorig jaar de voornaamste jeugd- en sportverenigingen bij zich uitgenodigd om hun een voorstel tot een loyale samenwerking te doen. Dat voorstel werd, niet zonder enige aanvan kelijke aarzeling, aangenomen en zo kwam de beweging „Co-travaux" tot stand, die met actieve medewerking der verschillende ministeries, de voorberei ding van die vrijwillige werkkampen ter hand nam. De eerste resultaten zijn nu zo gunstig gebleken, dat hoge commissaris Maurice Herzog hoopt, dat het volgend jaar het aantal actief-geïnteresseerden verdub beld zal kunnen worden. De overheid streeft hier geen enkele vorm van een „eenheidsjeugdbeweging" na en de vijf tien samenwerkende verenigingen behou den hun volle autonomie. De diverse mi nisteriële diensten beperken hun aandeel tot technische en wetenschappelijke advie zen en financiële of administratieve steun In de 110 kampen, die dit jaar geopend konden worden hebben 160 verschillende ploegen met een totaal van bijna vijfdui zend jonge mensen hun energie op deze wijze voor de gemeenschap ingezet. Men scn-Noord, 20 uur: Vergadering Gem. Ontspanningslokaal, Smidt van Gelder straat te Velsen-Noord. Velser Zwemvereniging, bekerwedstrijd. DAWVZV dames en heren. 21 uur in het Velserbad te IJmuiden. 20 OKTOBER Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling IJmui- den-West: 20 uur in het Cultureel Ge bouw te IJmuiden ledenvergadering. 21 OKTOBER Velser Zwemvereniging: 19 tot 20.30 uur zwemtraining Velserbad te IJmuiden- Oost. 22 OKTOBER Operakoor „Bel Canto": 20 uur Opera concert in het Patronaatsgebouw te IJmuiden. Toneelvereniging „Advendo": 20 uur Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden- Oost toneeluitvoering. 24 OKTOBER Toneelvereniging „Advendo": 20 uur Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden- Oost toneeluitvoering. R.K. Toneelvereniging K.Z.O.S.: 20 uur in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost. Toneeluitvoering. WASHINGTON (UPI) Twaalf landen waarbij Rusland en de grote westerse mo gendheden, hebben steun toegezegd aan een door de Verenigde Staten voorgesteld verdrag om van het zuidpoolgebied een gedemilitariseerd continent te maken dat open staat voor alle geleerden en geïso leerd wordt tegen „hete" of „koude" oor logen. Eenstemmigheid over deze algemene doelstelling werd uitgesproken door gede legeerden op de openingszitting van de conferentie voor een verdrag over Antarc tica. Thans gaat het er om de reglemen tering te verkrijgen en de machinerie voor internationale inspectie en controle op te richten welke genoemd ideaal naar verwe zenlijking voert. De conferentie die werd geopend door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter wordt bij gewoond door vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Argentinië, Australië, België, Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Zuid-Afrika. Op voordracht van Chili is de afgevaardigde van de Ver enigde Staten, Herman Phleger, eenstem mig tot voorzitter van de conferentie ge kozen. OPSTELLING VITESSE Dat het Castricumse Vitesse haar plaats in de tweede klasse waard is, is reeds zondag bewezen toen, het lang niet zwak ke W.F.C. uit Wormerveer, met 20 werd geklopt. Zondag tegen West-Frisia in Enkhuizen zullen de Ca.stricummers mis schien nogmaals een dergelijk bewijs kun nen leveren. Zij komen in het veld met: doel: N. Stuifbergen; achter: N. Lute, H. Jonker, P. Beentjes; midden: A. Groot; F. Res; voor: J. de Zeeuw, Th. Groot, G. Jonker, H. Zonneveld, N. Jonker. Jazz-zangeres Rita Reys is donderdag avond bij de militairen, gelegerd in kamp „Rooswijk" in Velsen-Noord op bezoek geweest. De militairen beschouwden de komst van Nederlands beste jazz-zange- res, als een grote gebeurtenis in het kleine kampement. Dit bleek uit hun enthousiaste blijken van instemming met dat wat Rita Reys zong. Rita Reys Jammer genoeg werd zij niet begeleid door die bekende heren, met wie zij niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten, zoveel lauweren heeft geoogst, door Pim en Ruud Jacobs en Cees See. Daarmee willen wij niet beweren, dat de begeleiding donderdagavond uitge sproken slecht was, maar toch misten wij in nummers als „Love for sale" en „My funny Valentine" de perfecte swing, waarvoor het. trio van Jacobs altijd zorgt. Nogmaals de begeleiding door leden van de „All Round Stars" was niet slecht, maar wel volkomen futloos, waardoor de melodieuze jazznummers onrecht werd aangedaan. Geen dynamiek. Rita Reys zong overigens weer gaaf, maar deed dat, door de minder geslaag de begeleiding, niet altijd even geïnspi reerd. Behalve muzikaal, zijn de leden van de „All Round Stars" nog grapjassen ook. De geroutineerde musici, die voor de radiomicrofoon plegen op te treden, zorg den voor een gevarieerd programma. In een flauw hoor- en kijkspel, trad Rita Reys op in de voor haar ongewone rol als sneeuwwitjeJe moet wat doen voor de kost. Het gewest „Kennemerland" van Arjos- clubs organiseert op 17 oktober om kwart voor acht een meeting in de Petrazaal aan de Spaarnestraat te IJmuiden. Als spreek ster zal optreden mejuffrouw Hannie van Leeuwen, vice-presidente van de natio nale Arjos-organisatie. Haar onderwerp luidt: „Onze partij in de situatie van vandaag". Advertentie KEURKAPOKMATRASSEN U vindt nergens zo'n kollektie als bi] «^WONINGINRICHTING BEVERWIJK hoopt deze actie ook steeds intensiever te kunnen combineren met internationale uit wisselingen. Dit jaar werden de Franse werkkampen ook al door Italianen, Duit sers, Scandinaviërs, Engelsen en Polen bezocht, terwijl een twaalfhonderd jonge Fransen in de landen van hun gasten werk zaam zijn geweest. Maurice Herzog heeft zich ten doel gesteld zijn aanwervingsac tie nu vooral onder de nozems hier „zwartvesten" genoemd te organiseren om hun de gelegenheid te bieden hun over daad aan vitaliteit op positievere doelwit ten te richten en zo tevens levenswaarden te ontdekken die zij uit het oog dreigen te verliezen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE VELSENADO. Velsen: Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard. Bak- kum en Hijnen; Wittebrood, Hoogzaad, Van Ombergen, Graman en Schoorl. VVZ—TERRASVOGELS. Terrasvogels: Boeser; Otto en Cardol; Disselköter, Van Gelder en Vader; Spanjaard, Bos, Röb- ken, Thoolen en Rijke. QSC 2—De KENNEMERS 2. De Kenne- mers: Groot; Mosk en Beentjes; Geel, Van der Sluis en Vos; Sluiter, Appel, Du Crocq, Van Rookhuizen en Aardenburg. DE BARONIE 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels: Egner; Van der Stelt en Kloosterman; Bakkernes. Minneboo en De Bruyn; Nat, Van der Lugt, Admiraal, Doorneveld en Ramakers. WIJK AAN ZEE—BEVERWIJK. Bever wijk: Raap; Wolterman en Lorjee; Nie- kerk. Bruinenberg en Van der Pas; Van der Mey, Gerrits, Minneboo, Ketting en Van Oost.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11