LABOR UNO-commissie hoorde opnamen die Amerikanen uit Zuidwest- Afrika hebben gesmokkeld Regering van Franco tobt met economische moeilijkheden Omzichtige Amerikaanse reactie op Russisch ontwapeningsplan Belgische zuidpoolexpeditie wordt nog dit jaar afgelost MP* SMYRNA-WOL v.a. 1.95 19 Bommenwerper neergestort met kernwapen aan boord a/s moefzy/?/ Eens redder van Adenauer, thanseen hotelrat Deel der Chinese troepen uit Longdjoe vertrokken Nieuwe samenzwering tegen Kassem bijtijds ontdekt Minister Rapacki voerde besprekingen in Londen De eerste voorwaarde blijft evenredige controle Vierde verkenningstocht in overweging genomen Getuigenverhoor inzake vergaan van „Frans Elza" feÉÉÈÏ» Bureaucratie neemt jaarlijks gemiddeld met 2 percent toe De Duits-Nederlandse handelsbetrekkingen UXvtA tot ïx>&t lïendA&vt SpeeJhfiöedr dat cped U3 Critiek op de Amerikaanse buitenlandse politiek Otto Klemperer is ziek VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 NEW YORK (UPI) De Beheer- schapscommissie van de UNO heeft woensdag opnieuw klachten over het Zuidafrikaanse beheer van Zuidwest-Afri- ka gehoord. De commissie luisterde naar pen bandopname van een toespraak van Hosea Koetako, het hoofd van de Herero stam. die werd gemaakt bij Windhoek, en door drie Amerikanen het land uit werd gesmokkeld. De toespraak is niet volledig omdat de opname wegens een op handen zijnde overval van de politie moest worden onderbroken. Koetako dringt er bij de UNO op aan alles in het werk te stellen dat Zuidwest- Afrika onafhankelijk wordt. Het stam hoofd zegt dat hij naar het UNO-hoofd- kwartier had willen gaan, maar dat de Zuidafrikaanse autoriteiten hem een pas poort weigerden. De drie Amerikanen draaiden tevens een opname van de Zuidafrikaanse gees telijke, Marcus Kooper, die wegens zijn verzet tegen de apartheidspolitiek zou zijn gedeporteerd. Kooper vertelt dat gelovi gen zijn woning omringden om de politie te verhinderen hem te arresteren. De po litie sloeg de mensen uit elkaar en Kooper werd op een vrachtwagen gezet. Hij en zijn gezin kregen drie tenten om in te leven. Een andere Afrikaan zond de commis sie deze boodschap: „De honden van de blanken leven tien maal beter dan ik. Ik bid God dat hij Zuidwest-Afrika onder UNO-beheer wil stellen. Wanneer de UNO niet spoedig helpt zullen wij ster ven als het gras dat verbrandt". Een der Amerikanen, Allard Lowen- stein secretaris van senator Humphrey vertelde de Afrikaanse student Hans Beukens, wiens paspoort de Zuidafrikaan se autoriteiten hadden ingetrokken, te hebben aangeraden naar de UNO te scrhij- ven, omdat zijn rechten waren geschon den. Tot op dat tijdstip was hij niet van plan naar New York te gaan. Hij wilde niets met politiek te maken hebben, al dus Lowenstein. Godslastering De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Eric Louw, heeft ernstige critiek geoefend op een verklaring van de Advertentie in Zuid-Afrika werkzame anglicaanse bisschop, mgr Joost de Blank. Minister Louw verklaarde dat de bisschop op tournee is gestuurd door een organisatie die zich beijvert in Amerika, in Europa en elders de Zuidafrikaanse zaak te on dermijnen, in samenwerking met het Afrikaans nationaal Congres. Het gebed voor de Afrikaanse premier en de leiders van het volk die door ras senwaan zijn beneveld noemde minister Louw „het sterkste geval van aan gods lastering grenzende verklaringen dat mij ooit onder ogen is gekomen". „Dit gebed, met zijn duidelijke politieke bijsmaak en zijn vooroordeel, wordt vooral in samen hang met de valse verklaringen en poli tieke aanvallen, een stuk godslastering". COLUMBUS (UPI) Een achtmoto- rige B-52-bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht is vandaag bij Colum bus in Mississippi neergestort na een bot sing tijdens het tanken in de lucht. Het kernwapen aan boord kwam niet tot ont ploffing en een woordvoerder verklaarde dat er geen aanleiding bestaat voor een evacuatie. Om veiligheidsredenen is de plaats van het ongeluk echter voor het publiek afgesloten. De steekvlam die ontstond bij de bot sing tussen de B-52 en het KC-135 straal- tankvliegtuig, was in de gehele staat te zien. Vier inzittenden van beide toestellen konden zich met hun parachutes in vei ligheid stellen. Woordvoerders wilden niet mededelen hoeveel personen zich aan boord bevonden. De lijken van drie inzittenden zijn ge borgen. Vijf man worden nog vermist. De wrakken van beide toestellen liggen ongeveer zeven kilometer uit elkaar. Op 27 maart 1952 werden de dertienja rige Bruno Beyersdorf en een vriendje voor een station van München aangespro ken door een onbekende man. Deze gaf hun een pakketje met het verzoek het af te geven bij het stationspostkantoor. Op het pakje stond: „Aan bondskanselier dr. Adenauer, Bonn'!. Bruno en zijn vriend gingen niet naar het postkantoor, maar direct naar de politie en daar bleek dat het pakje een zeer gevaarlijke tijdbom bevatte, die in de kelder van het politie bureau explodeerde waarbij een munitie specialist om het leven kwam De beide jongens werden „als redders van Adenauer" gehuldigd, de bondskan selier schonk Bruno en zijn vriendje elk een gouden horloge Dezer dagen arresteerde de München- se politie een twintigjarige jongen, ge naamd Bruno Beyersdorf. Het pientere knaapje van 1952 bleek te zijn opgegroeid tot een ordinaire hotelrat. In München, Berlijn, Hamburg en Hannover heeft hij in korte tijd negentien diefstallen ge pleegd en daarbij meer dan twaalfdui zend mark buitgemaakt. Toen men hem arresteerde had hij slechts vijfeneenhal- ve mark en een ploertendoder op zak. De jongen had vlak voor zijn arrestatie een hotelgast bestolen, waarbij hij zich had voorgedaan als een dronken man die in een verkeerde kamer terecht was ge komen. Het was zijn tactiek om in hotels eerst een kamer te bestellen, de situatie goed op te nemen en vervolgens zijn slag te slaan. De Münchense politie zegt dat de jongen sedert zijn „heldendaad", de weg naar een normaal burgerlijk bestaan niet heeft kunnen vinden. Het licht van de publici teit heeft hem verblind. Hij wilde de held van de dag blijven spelen, een drang waartegen zijn als zeer oppassend be kend staande ouders niets hebben kun nen doen. Bruno Beyersdorf is de afge lopen zes jaar reeds verscheidene keren en steeds wegens diefstal met de politie in aanraking gekomen. SJILLONG (Reuter) De Chinese troe pen hebben zich gedeeltelijk uit de om streden buitenpost Longdjoe aan de In- disch-Tibetaanse grens teruggetrokken. De terugtrekking wordt echter „strategisch" genoemd, want de Chinezen blijven de buitenpost beheersen. De Chinezen liggen nu een kleine kilometer ten noorden van de plaats. De Indische troepen bevinden zich er drie kilometer ten zuiden van. NEW YORK (UPI) Gyalo Thondup, een broer van de Dalai Lama, heeft in New York verklaard dat in Tibet talrijke militaire bases en vliegvelden zijn geves tigd voor operaties tegen India, Birma, Nepal en Bhoetan. Hij zei voorts dat de Tibetanen een guerilla tegen de Chinezen voeren, en dat dagelijks gevechten worden geleverd. Russen langs de grens? KALIMPONG (Reuter) Russische militaire raadgevers zouden, volgens meestal betrouwbare zegslieden in Kalim- pong, aangekomen zijn op strategische plaatsen langs de Indisch-Tibetaanse grens. Uit Lhasa verluidt dat daar 2000 Russen, onder wie officieren en geniespecialisten, verblijven. i MADRID (Reuter) Politieke kringen in Madrid menen, dat het verlangen van generaal Franco om voortdurend het oog te houden op de vele repercussies van de kortgeleden door de regering ingevoerde bezuinigingspolitiek, de voornaamste re den is geweest dat hij een reis naar Valla- dolid, die hij vandaag zou aanvangen, heeft uitgesteld. Kortgeleden had hij een bezoek aan Barcelona tot het volgend voor jaar uitgesteld. Het is bekend, dat er in zijn kabinet verdeeldheid heerst over eni ge problemen, die zijn ontstaan door de in juli van kracht geworden politiek van stabilisatie en bezuiniging. In zijn laatste vergadering nam het ka binet de ongewone stap om een door Fran co in juli ondertekend besluit tot het in voeren van verschillende sociale voorzie ningen ten behoeve van twee miljoen land- bouwarbeiders en kleine boeren met hun gezinnen, op te schorten. Deze stap zou een gevolg zijn geweest van verzet van de zijde der landbouwers en landarbeiders te gen de van hen verlangde bijdrage en voorts van de omstandigheid, dat de staat hiervoor twee miljard peseta per jaar zou moeten bijdragen. De regering tracht na de devaluatie een stijging dbr levensmiddelenprijzen tegen te gaan en in enkele gevallen heeft deze campagne succes gehad. De landbouwers en vissers kunnen thans op de markten hun waren rechtstreeks aan het publiek verkopen. Het Franco-regime houdt de werkloos heidssituatie nauwlettend in het oog, in het bijzonder die in de bouwnijverheid, daar de invloed van de kredietbeperking zich thans begint te doen voelen. Het verlangen van enige ministers om de Spaanse industriën weer het recht te geven arbeiders te ontslaan zonder tussen komst van de arbeidsbureaus zou, naar verluidt, in de laatste kabinetsvergaderin gen een belangrijk punt van bespreking hebben uitgemaakt. Volgens de thans van kracht zijnde wetgeving kan een arbeider in geval van ontslag in beroep gaan bij een arbeidsbureau. In geval van onrecht matig ontslag kan hij kiezen tussen terug keer in zijn betrekking en uitbetaling van een schadeloosstelling. Tal van indus trieën betogen, dat het recht om vrijelijk Advertentie Een jager uit Escoville in Calvados, Michel Lehoux, trof in Normandië tot zijn verrassing een koningsarend aan met een vlucht van 1,95 m. Hij wist de vogel met twee schoten te doden. Mevrouw Lehoux toont hier de arend. DAMASCUS (Reuter-UPI) Radio- Bagdad heeft gemeld dat er een nieuwe samenzwering is ontdekt tegen het leven van de Iraakse minister-president, Kas sem, die sedert de moordaanslag op 7 ok tober in een ziekenhuis ligt. De militaire gouverneur van Bagdad heeft in een verklaring gezegd dat auto riteiten onderzoeken of er verband bestaat tussen de aanslag van 7 oktober en de nieuwe samenzwering. Het Jordaanse blad „Al Massa" meld de dinsdag al dat een reiziger uit Koeweit had meegedeeld dat de Iraakse autoritei ten een nieuwe samenzwering tot moord op of ontvoering van premier Kassem aan het licht hebben gebracht. Het Iraakse communistische dagblad Ittihad Al Sjaab beschuldigt de centrale verdragsorganisatie (het vroegere Pact van Bagdad) ervan de eerste aanslag te hebben beraamd en uitgevoerd. Radio-Bagdad heeft de Verenigde Ara bische Republiek ervan beschuldigd aan de Iraakse grens in Syrië troepen samen te trekken, aldus wordt uit Beiroet gemeld. LONDEN (UPI) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, heeft op doorreis van de Verenigde Sta ten naar Warschau besprekingen in Lon den gevoerd. Hij had een onderhoud op de Poolse ambassade met de Britse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, John Profumo. Het „Foreign Office" gaf geen verdere bijzonderheden. Wel werd ge zegd dat de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, kou heeft gevat en donderdag thuis had moeten blijven. Advertentie RIJKSSTRAATWEG 127 TEL. 54012 NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse afgevaardigde Henry Cabot Lod ge heeft in de politieke commissie van de UNO-Assemblee verklaard dat de Ver enigde Staten ingenomen zijn met de be reidheid van de Sovjet-Unie om via be paalde fasen tot ontwapening te komen. Cabot Lodge waarschuwde echter met na druk tegen aanvaarding van de „alles of niets theorie". Als alle volken de wapens neerleggen, zo zei hij, dan moeten er in stellingen zijn voor het behoud van de in ternationale vrede en veiligheid en het handhaven van de rechtsregels. Cabot Lodge merkte op dat de Ameri kaanse regering van mening is dat spe ciaal de drie volgende vragen beantwoord moeten worden: 1. Welk type internationale politie macht dient te worden opgericht om de internationale vrede en veiligheid te hand haven? 2. Krachtens welke internationale rechtsprincipes moet een dergelijke poli tiemacht gehanteerd worden? 3. Welke strijdkrachten zullen de volken nodig hebben voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid als de bestaande bewapening is afgeschaft? Wat moet on der strijdkrachten ter handhaving van de binnenlandse veiligheid worden verstaan? Cabot Lodge legde de nadruk op de vol gende aspecten van het ontwapenings- vraagstuk: Het definitieve stopzetten van de kernproeven en het toezicht hierop. Het verminderen van het gevaar voor een onverwachte aanval. Het opdoen van ervaring bij de uit voering van internationale controlestel sels. Het verlichten van de zware bewa peningslast. Cabot Lodge liet nogmaals duidelijk uit komen dat elke stap naar ontwapening ge paard moet gaan met een aan deze stap evenredige controle. In elk ontwapenings program of het nu gaat om ontwape ning voor de volle honderd of slechts één percent dient een aan dit program be antwoordend controlestelsel opgenomen te worden, zodat beide partijen „met het vol le zicht op elkaar elke stap van de weg afleggen." De Verenigde Staten, aldus Ca bot Lodge, willen weten welk inspectiesys teem de Sovjet-Unie wil aanvaarden. Er kan geen ontwapening voor honderd per- (Van onze correspondent in Brussel) Tegen het eind van dit jaar zal de twee de Belgische zuidpoolexpeditie, die zich op het eiland Queen Maud bevindt naar België terugkeren. Zij wordt afgelost door de derde Belgische wetenschappelijke zending onder leiding van majoor-piloot Guido Derom. Het Deense schip „Erika Dan", (3000 ton), dat de derde Belgische expeditie naar de zuidpool vaart, brengt de tweede expeditie terug. De Belgische hoogleraar, professor J. van Mieghem, deelde mede dat een vier de zuidpoolverkenning wordt overwogen. Het is de bedoeling om, mits de regering hiervoor de nodige subsidies ter beschik king blijft stellen, de zuidpoolexpedities tien jaren lang vol te houden. Alleen wan neer men wetenschappelijk onderzoek in de poolgebieden over een lange periode blijft doen,, aldus professor Van Mie ghem, is er kans op het verzamelen van waardevol wetenschappelijk materiaal. De Belgische wetenschappelijke ploeg wordt versterkt door de Britse topograaf, Blaiklock, die de expeditie van Sir Vivian Fuchs meemaakte. De expeditie krijgt deze maal twee vliegtuigen mee. Bergke tens die door prins Antoine de Ligne van uit de lucht werden gefotografeerd, zullen in kaart worden gebracht. De genees kundige dr. Dubois zal in het zuidpoolge bied een biologisch laboratorium bouwen, terwijl een pater-geneesheer van de abdij van Maredsous in de Ardennen fysiologi sche studies zal verrichten en een rapport zal schrijven over de psychologie van de groep afgezonderde mannen in het harde klimaat van de pool. Er gaan verder nog geologen, weerkundigen van de Belgische luchtmacht, deskundigen in zonnestraling en atmosferische elektriciteit mee. Iede re expeditie kost ongeveer dertig miljoen frank (2,3 miljoen gulden). Binnenkort wordt te Washington de eindconferentie van het Internationale Geofysische Jaar gehouden en daar zul len dè wetenschappelijke conclusies van de Belgische zuidpoolervaringen worden medegedeeld. In de zuidpoolgebieden wordt het bewijs geleverd dat de vredelievende coëxistentie geen ijdel begrip hoeft te wezen. De groot ste bases zijn die van de Russen en Ameri kanen die de Belgische expeditie al een paar keer uit hachelijke verwikkelingen hebben gered. De meeste poolervaring, en in ieder geval de beste poolvliegtuigen, hebben de Russen. cent zijn met een controle van tien per cent. (UPI) Een commissie van deskundigen van de Amerikaanse ministeries van Bui tenlandse Zaken en Defensie maakt op het ogenblik een analyse van het Amerikaan se standpunt inzake de ontwapening, in verband met het overleg in de ont wapeningscommissie van tien landen dat in Genève in februari begint. Hoewel de analyse reeds in bewerking is zal de Amerikaanse regering in het algemeen geen nieuwe uitspraken doen in de ont wapeningskwestie, en pas in Genève met een nieuw voorstel komen, dat dan het Amerikaanse antwoord zal zijn op de voor stellen die Kroesjtsjev in de UNO-Assem blee heeft gedaan tijdens zijn bezoek aan Amerika. In Genève zullen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië aan de conferentietafel Rusland, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen en Roe menië ontmoeten. mensen aan te nemen en te ontslaan, van essentieel belang is voor een vlottere gang van zaken in hun bedrijven. De vakverenigingen daarentegen menen dat als de werkgevers weer in dit recht worden hersteld, de arbeiders weer het recht tot staken moeten krijgen. Op het ogenblik bestaat in Spanje een stakings verbod. Vissers zagen zijn lichten achter die van „Doorman" verdwijnen OOSTENDE (Belga) De Belgische raad voor scheepvaartonderzoek is don derdagmiddag te Oostende bijeengeko men om getuigenverklaringen te horen over de schipbreuk van het Belgische vis sersvaartuig Frans Elza, dat op 25 septem ber in de nacht in de Noordzee is gezon ken na in aanvaring te zijn geweest met het vliegkampschip Karei Doorman. Bij het vergaan van het vissersvaartuig kwa men de vijf bemanningsleden van het vaartuig om het leven. De getuigen zijn de schipper en de andere opvarenden van de Jenny, een ander vissersvaartuig uit Oostende. Volgens de getuigen voeren beide vaar tuigen slechts met een snelheid van twee knopen en was het zicht goed. Op een ge geven ogenblik bevonden zich drie ande re schepen in de omgeving en de wacht aan boord van de Jenny dacht, dat de Frans Elza zich achter de grootste van de drie schepen later bleek het de Ka- rel Doorman te zijn bevond. Later zag hij de lichten van een ander schip voor die van de Fxans Elza aan en volgde deze volgens de voorschriften van de schipper. (Belga) De Schipper van de Jenny verklaarde, dat hij zich op vrijdag 25 sep tember 's ochtends om twee uur aan dek bevond. Toen hij tussen drie uur en kwart voor vier die ochtend radio-Oostende de Frans Elza hoorde aanroepen, veronder stelde hij dat er iets met dit vaartuig was gebeurd. Omstreeks vier uur werd het be richt van radio-Oostende opgevangen, dat volgens het kuststation van Norddeich de Frans Elza was gezonken. Onmiddellijk verliet de Jenny de plaats waar werd ge vist en stevende naar de Karei Doorman, die voor anker was gegaan, terwijl de twee begeleidende oorlogsschepen de op pervlakte van de zee met hun schijnwer pers verlichtten. De getuige matroos Deswelch bevond zich tussen half twaalf en kwart voor twaalf aan dek. De schipper had hem be volen de Frans Elza te volgen, maar de ze getuige kon zich niet meer herinneren of hij op dat ogenblik de Frans Elza aan bak- of aan stuurboord zag. Hij verzeker- de, dat hij tien tot twintig minuten na het vertrek van de schipper achter zijn schip drie groene lichten had waargenomen. Na de Frans Elza uit het zicht'te hebben ver loren, zag hij ook, gëdurende twee of drie minuten twee rode lichten. Bijna onmid dellijk daarna werden tussen de schepen van het konvooi moi'seseinen gewisseld. De getuige had de indruk dat de Karei Doorman op dat ogenblik stil lag. De laatste getuige, Vei-knocke, heeft even voor twaalf uur de Frans Elza ge zien, die voor de Jenny voer. Hij zei aan bakboordzijde drie schepen met groene lichten, volgens hem koopvaardijschepen, en aan stuurboordzijde drie andere sche pen oorlogsschepen met rode lichten te hebben gezien. Dit was kort voordat hij het dek verliet. De zaak zal tijdens een latere zitting verder worden behandeld. In de Cinetone-studio's te Duiven- drecht zijn deze week proefopnamen gemaakt voor de bezetting van de hoofdrollen in de eerste Nederlandse speelfilm waarvoor de Nederlandse Film Produktie Maatschappij onder regie van Fons Rademakers, in novem ber met de opnamen gaat beginnen. Het scenario voor deze film, welke in de Sint Nicolaastijd speelt en als voor- EDENKOBEN (UPI) De bureaucra tie stijgt jaarlijks gemiddeld met twee percent. Dat is de slotsom waartoe afge vaardigden van West-Duitsland, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland zijn gekomen na een conferentie van ad ministratieve deskundigen in Duitsland. Het aantal regeringsambtenaren in West-Duitsland verdubbelde bijna in de jaren van 1913 tot 1955 en neemt jaarlijks met 2,2 percent toe. Het gemiddelde cij fer voor Nederland is ongeveer gelijk aan dat van West-Duitsland. In 1890 had ons land 20.000, in 1957 170.000 regeringsamb tenaren. Het stijgingspercentage in Groot- Brittannië is ongeveer twee percent per jaai\ De oorzaak van de toeneming is in de eerste plaats het toenemen van de bevol king en de uitbreiding van de overheids diensten. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat de regeringen zelf de verant- woordelijkheid hebben te voorkomen dat hun taken zich nodeloos vermenigvuldi gen. lopige titel krijgt „Makkers staakt uw ivild geraas", is geschreven door Jan Blokker. Deze foto toont bij de op name van een proefscène van rechts naar links: Ellen Vogel en Guus Her mus, die naar alle waarschijnlijkheid twee van de hoofdrollen gaan ver vullen, en Fons Rademakers. Prof. dr. ir. H. Gelissen, vice-voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft op een te Utrecht gehou den bijeenkomst gepleit voor een grotere afname van Nederlandse produkten door West-Duitsland. Over de Duits-Nederlandse handel die na de geldsanering in 1948 zich bijzonder sterk ontwikkeld heeft, toonde pi-of. Gelis sen zich bijzonder tevreden. Het totale handelsvolume, in geld uitgedrukt, was in het vorige jaar groter dan vijf miljard D-mark. Duitsland en Nederland zijn thans weer eikaars beste klanten en de aarzelingen die direkt na de ooi-log konden worden ge constateerd zijn geheel verdwenen, aldus prof. Gelissen. Wel zijn volgens hem, ver anderingen opgetreden in de struktuur van de handel. Na de ooi-log heeft de Ne derlandse industrie zich meer ontwikkeld en zich meer gericht op kapitaalgoederen en heeft de Duitse landbouw een grotere ontwikkeling doorgemaakt. Befaamde merken die kwaliteit waarborgen Dit model met tender 38,70 Voor 44,25 reeds een volwaar dige 12 volts elektrische trein met regelbare, beveiligde trans formator. Alle uitbreidingsmo gelijkheden zijn aanwezig. Tri-ang metalen speelgoed Dit is de Juniortip, ijzersterk 10.75. Talloze andere modellen auto's en kranen. De een nog echter dan de ander. Maak kinderdromen werkelijkheid. Tri-ang trapauto's Een „dreamcar", ijzersterke lichtlopende trapauto, lengte 86 cm. Een van de vele Tri-ang modellen. Prijs compleet 69.75. I - Dit is een Tri-ang metalen vliegdekschip. Vele andere mo dellen metalen schepen en havenwerken. Schaal 1 1200. Frog-plastlc-vliegtuigmodellen op schaal, verpakt in attrac tieve doos (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, evenals de bekende POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang fabrieken - Engeland WASHINGTON (Reuter-AFP) Het instituut voor onderzoek op het gebied van de buitenlandse politiek van de uni versiteit van Pennsylvania heeft bij de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse Senaat een rap port ingediend, waarin critiek wordt ge oefend op het buitenlandse beleid der re gering. Deze politiek zou gedeeltelijk ver antwoordelijk zijn voor een „groeiende vervreemding" tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. Volgens het rapport maakt de Sovjet-Unie met veel succes gebruik van de meningsverschillen onder de ge allieerden. Het instituut beveelt de regering aan, kernwapens te verschaffen aan de lan den van West-Europa en tenminste nog een divisie naar dit gebied te zenden. Voorts moeten de Verenigde Staten niet een bepaald land of bepaalde groep lan den in de NAVO bevoordelen en moeten zij hun bondgenoten duidelijk maken, dat Washington geen belangrijke beslissingen zal nemen zonder eerst overleg te plegen. De Verenigde Staten zouden moeten voor stellen, dat er regelmatig bijeenkomsten van de regeringsleiders van de NAVO worden belegd. Voorts zou men moeten komen tot een tribunaal, dat moet zor gen voor een vriendschappelijke rege ling van geschillen onder NAVO-leden. PARIJS (Reuter) Volgens „France- Soir" heeft president De Gaulle de Ame rikaanse regering onderhandelingen op militair plan voorgesteld om tot een re geling te komen van het geschil over de Franse positie in de NAVO. LONDEN (UPI) De Duitse dirigent dr. Otto Klemperer is onverwachts ziek geworden Hij zou zondag en dinsdag in de Royal Festival Hall in Londen twee op voeringen van „Don Giovanni" dirigeren. De tweeëndertigjarige Londense dirigent Colin Davis treedt als zijn vervanger op. Later in de maand zou Klemperer een se rie Beethovenconcerten leiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19