Horen en zien Dagboek van een Tweede ronde van triest proces in Duitsland Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Rechtse „Deutsche Partei" wil haar zelfstandigheid bewaren Moord op 208 dwangarbeiders in 1945 TncïïMjmJ PINDAKAAS MAANDAG 19 OKTOBER 1959 4 radio teleerste AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vlak weekeinde Uitslag klankbeeldwedstrijd De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Rectificatie Washington rouwt over de dood van George Marshall Voormalig Labour-minister terug naar de liberalen in kwaliteit de BAAS Dzverggroep wil niet opgaan in de CDU-CSU Nederlander leidt groep zuidpoolonderzoekers DOOR PIERRE NORD Spaanse predikant tot twee maanden veroordeeld Vonnis wordt echter niet ten uitvoer gelegd e i§! *4; :V: "V-, In het zaterdagavondprogramma van de VARA kregen we na een uitstekend her denkingswoord van dr. L. de Jong naar aanleiding van het overlijden van generaal Marshall en na de bekende quiz van Theo Eerdmans, „Je neemt er wat van mee" de eerste aflevering te zien van de maande lijkse zitting van het „Hof der Zotheid", een musical-achtig geheel, dat „gedragen" wordt door Ton, Luc en Pieter Lutz. Dit drietal is echter afhankelijk van de tekst schrijvers, die hen met uitzondering van Willem Wittkampf zaterdag wel eens in de steek lieten. Van de andere medewerkenden noemen wij graag het zangersquintet Ellen Craamer, Tini van Ling, Dick Doorn, Jaap Dubbelboer en Henk Janmaat, dat voor de muzikale onderbrekingen zorgde, maar voor het overige hing het hele programma eigen lijk nog wat in de lucht. Het was geen vlees en het was geen vis. Ondanks de goede decors en ondanks de werkelijk voortreffelijke kostumering. Het KRO-programma begon zondag avond met een uitzending van een popu- lair-klassiek concert van het Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes, met solistische medewerking van de solist Herman Krebbers. Vooral doordat het camerawerk uitstekend was, met boeiende close-ups, werd dit een prettig onderdeel om naar te kijken en luisteren, mede door de kundige regie van Ben Mettrop. Hierna volgde een NTS-uitzending, name lijk een reportage van de Europese turn- kampioenschappen in Kopenhagen, waar bij het commentaar gesproken werd door Wim de Gruyter. Het was een wat romme lig geheel, en de camera's lieten meer zien van het publiek, dan van de deelnemers, die net met de finale paardspringen wa ren begonnen toen de uitzending werd afgebroken. Terug in de studio in Bussum konden de kijkers vervolgens „Dat weekend bij oom Arthur" bekijken, een eenakter van A. A. Milne. Onder regie van Wim Bary werd dit stuk opgevoerd met John Leddy, Shi- reen Stroker en Lo van Hensbergen in de hoofdrollen. Veel spanning bracht het spel niet, het was te gerekt, en de tekst was vaak zwak. De kijkers zullen waarschijn lijk meer plezier beleefd hebben in „Sport in Beeld", waarmee dit zondagavondpro gramma werd besloten. Beeldschermer Aan het klankbeeld „De mens als in zeteerste ontmoeting met Menno ter Braak" van de heer Albert Samyn uit Brussel is de eerste prijs toegekend in een wedstrijd in het samenstellen en schrijven van een klankbeeld over een figuur, ge beurtenis of periode uit de Nederlandse litteratuur van noord en zuid. Deze eerste prijs bestaat uit 1.125. De wedstrijd was uitgeschreven door de stichting Neder landse Radio Unie en het Belgisch Natio naal Instituut voor Radio-omroep. De heer Will Barnard uit Overasselt heeft de tweede prijs ten bedrage van 750 gewonnen met het klankbeeld „Het paradijs verbrandt", een radio-essay over de poëzie van Hendrik Marsman. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Nieuw-Guinea in vogelvlucht, IV, door W. A. L. van Doorenmaalen. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.35 Lichte muziek. 18.55 Wij in deze tijd, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Pianorecital. 20.55 Radio-philharm.- ork. en soliste. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorsp. (deel 4). 23.25 Gram. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het gees telijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr.: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Fluit en clavecimbel. 16.00 Van alle breedtegraden, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. causerie. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Kamermuziek met comment. 19.45 Act. 19.55 Propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Italiaanse en Spaanse liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Kamer- muz. 23.00 De Melbourne-race van 1934, klankb. 23.10 Gram. 23.53 Beursber. v. New York. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Operettemuz. 12.15 Pianospel. 12.30 Weer berichten. 12.34 Pianospel (vervolg). 12.55 Koer sen. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Cellorecital. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Kamermuziek. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbesperking. 18.00 Voor de jeugd. 1830 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Vioolrecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Franse musical. 20.25 TV-film. 20.50 Documentaire film. 21.00 - 22.35 Speelfilm. In mijn bespreking van de Haarlemse première van een werk van Otto Ketting door het N. Ph. O., in de editie van zater dag j.l., is een storende zetfout geslopen, waardoor mij de uitspraak in de schoenen is gesehoven dat op dit terrein de schep pende krachten tot ontaarding zouden ge raken. De juiste lezing van de betreffende zin volgt hier: „Ongetwijfeld zijn er óók met behulp van twaalftoonsreeksen werken geschreven die een groter publiek vermogen te boeien en het zou onjuist zijn die gebieden te ver mijden waar de scheppende krachten van vandaag het heftigst tot ontlading komen". Sas Bunge (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse stad Hagen is de twee de ronde aan de gang van het geval- Warstein, waarbij vlak voor het einde van de oorlog 208 Russische arbeiders, vrou wen en kinderen door een troep S.S.-ers werden vermoord. De eerste uitspraak in deze zaak was door het Westduitse Op perste Gerechtshof nietig verklaard, om dat het bij deze excuties zijns inziens niet om doodslag maar om moord was ge gaan. Slechts zeven man, die verantwoorde lijk geacht worden voor deze moorden De heer H. Molhuysen heeft zaterdag afscheid genomen als lid van het be stuur van de AVRO. Bij die gelegen heid heeft AVRO's voorzitter, jhr. Roëll de scheidende functionaris twee 18e- eeuwse tinnen koffiekannen aange boden. In het afgelopen weekeinde hingen de vlaggen in Washington halfstok ten teken van rouw bij de dood van generaal Mar shall. Met uitzondering van een gering aantal politieke extremisten gevoelen de Amerikanen een diep respect voor Mar shall. In sommige belangrijke missies heeft Marshall geen succes gehad, doch deze man heeft stellig recht op de ver ering die de Amerikanen alsmede de vrien den van Amerika, hem thans bij zijn dood bewijzen. In Washington beseft rnen Marshalls nobel karakter wellicht nog meer dan er gens anders. Hoewel de politici hem her haaldelijk hebben aangevallen heeft Mar shall zich nooit verwaardigd op hun aan tijgingen te reageren. Hij was een soldaat, die met toewijding zijn plicht deed, die een hoge erecode bezat en daarnaar leefde. Dat was hemzelf rechtvaardiging genoeg. Wie het voorrecht heeft gehad Marshall te ont moeten, besefte dat deze man verre uitrees boven het politiek gekonkel van velen in zijn omgeving. Churchill, die Marshall de ware organi sator van de overwinning heeft genoemd, had hem graag als bevelhebber van de invasie in Europa gehad. Marshall zelf heeft die taak eveneens begeerd, doch toen Roosevelt hem als chefstaf in Washington niet wilde missen, heeft niemand een woord van protest van deze correcte mil tair vernomen. (UPI) De familie van Marshall heeft de praal van een volledige staatsbegrafenis afgewezen. heeft men kunnen opsporen. Drie van hen zitten te Hagen in de verdachtenbank: de 49-jarige rechterlijke ambtenaar Wolf gang Wetzling uit Lüneburg, de 44-jarige ambtenaar Johann Miesel uit Eckernför- de en de 40-jarige fabrikant Ernst Klüne uit Dortmund. Wetzling' was in de oorlog S.S.-Oberslurmbannführer en S.S.-rech ter, Miesel was S.S.-Sturmbannführer en Klönne kapitein van de tanktroepen. In de eerste ronde van dit proces vorig jaar te Arnsberg, werden twee van deze drie man nen veroordeeld wegens doodslag: vijf jaar voor Wetzling, achttien maanden voor Klönne, vrijspraak voor Miesel en drie andere ex-S.S.-ers. Dat „nam" het Opperste Gerechtshof blijkbaar niet: het geloofde kennelijk niets van de doodslag en vernietigde het vonnis omdat hier zijns inziens sprake was van moord. Dit geval-Warstein moet zich, aldus mi nutieuze onderzoekingen, als volgt hebben afgespeeld. Vlak na de oorlog ontdekten Amerikaanse troepen in de bossen van het Sauerland pas gemaakte massagraven. Zij lieten duizenden burgers van Warstein langs de opgegraven lijken trekken, maar niemand wist iets naders te vertellen van de daders, die, dat bleek later, snel waren ondergedokenHet waren leden van een SS-divisie, die voorzien was van de bij naam „Z.V." (Zur Vergeltung). Comman dant van deze divisie was de SS-generaal Kammler, die later in Praag zelfmoord pleegde. Doel van de formatie was om via V-2-raketten vergelding te krijgen voor de geallieerde luchtbombardementen. Toen Kammler en zijn bandieten in Westfalen opdoken, vonden ze andere vergeldingsob jecten dan Britse steden. Hij wilde name lijk de dwangarbeiders in het Ruhrgebied, onder wie vele Russen die poogden naar het oosten te trekken, „decimeren".... In de dalen rond Warstein hoorde men te gen het einde van de oorlog in drie achter eenvolgende nachten de schoten van pele- tons, die 129 mannen, 77 vrouwen en twee kinderen doodschotenTot de moorde naars behoorden Wetzling en Miesel. Klö- ne, lid van een vooraanstaande industriële familie in het Ruhrgebied, zou zelf niet hebben geschoten, maar voor de SS-ers bij het jachthuis van zijn ouders het executie terrein hebben uitgezocht, en de moord partij met interesse hebben gevolgd Men verwacht dat het proces zes weken zal duren. Meer dan honderd getuigen zul len hierbij optredèn. (Reuter) De Westduitse organisatie van slachtoffers van het nationaal-socia- lisme heeft de eis gesteld dat de Westduit se minister voor Vluchtelingenzaken, pro fessor Theodor Oberlander, onmiddelijk van zijn post zal worden ontheven. Er zijn beschuldigingen jegens Oberlan der geuit, volgens welke hij betrokken was bij het vermoorden van Poolse Joden in Lemberg. Oberlander heeft de juistheid van deze beschuldigingen ontkend. In het mededelingenblad van de organi satie wordt gemeld dat zij dr. Eugen Gers- tenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft verzocht een parlemen tair onderzoek naar de beschuldigingen in te stellen. LONDEN (Reuter) De 55-jarige Lord Ogmore, voormalig Labourminister voor burgerluchtvaart heeft bekendgemaakt dat hij de Labourpartij verlaat en terug keert naar de liberalen. Lord Ogmore, eertijds David Rees- Williams, is vroeger voorzitter van de jonge liberalen geweest. Als een van de re denen waarom hij zich weer bij de libe rale partij aansluit noemde hij „de nood zaak van een progressieve regering die wel „anti-Tory" is maar niet beperkt wordt door klassebewustzijn". De zeventigjarige James Griffith heeft bekendgemaakt dat hij niet streeft naar herverkiezing tot waarnemend fractielei der van de Labourpartij in het parlement. In een brief aan partijleider Gaitskell zei hij dat de partij thans de taak heeft haar politiek opnieuw in beschouwing te nemen en haar krachten te reorganiseren na de verkiezingsnederlaag. Hij is van mening dat jongere leden een kans moeten krij gen. Aneurin Bevan komt waarschijnlijk het meest in aanmerking om Griffith op te volgen. Maar toen stond een oude geleerde van zijn zitplaats op. „Is dat alles, waarvoor u ons hier hebt laten komen?", riep hij minachtend. „Zulke poppen hebben we al zo vaak geziendat is maar boerenbedrog en niets bij zonders!" Professor Doka glimlachte, leunde op de lessenaar en keek rustig de zaal in. „TJ vergist u, waarde heer!", zei hij kalm. „Mijn Robotto is geen goochelkunstje Deze robot kan alles zo goed als een mens, zonder dat ik er iets aan hoef te doen. En dat zal ik u nu bewijzen!" „Dat willen we dan weieens zien!", zei de oude heer ongelovig. „Denk er om, dat wij 'geen sufferds zijn en ons niet door flauwe kunstjes in de luren laten leggen!" 7071 4 rhiprtentio (Van onze correspondent in Bonn) De kleine rechtse coalitiepartner van de C.D.U./C.S.U. in de regering-Adenauer heeft besloten geen fusie aan te gaan met de C.D.U. Daarmee kwam tot uiting dat deze kleine Westduitse rechtse partij van plan is met de moed der wanhoop te vechten voor haar wankele bestaan. De Deutsche Partei heeft eigenlijk al leen aanhangers in conservatieve kringen in het agrarische Neder-Saksen, die an ders naar de neo-nazistische Deutsche Reichspartei zouden gaan.... Ook in Bre men heeft zij nog enige betekenis. In het grote politieke spel doet de D.P. nauwelijks mee. In de Bondsdag te Bonn bestaat zij bij de gratie van de C.D.U. met zeventien zetels. In de regering- Adenauer is zij, ook al bij de gratie van de coalitie met de C.D.U., vertegenwoor digd met de ministers Seebohmi (Verkeer) en Von Merkatz (Bondsraadzaken). Die coalitie op het regeringsvlak duurt nu reeds tien jaar. Daarnaast is de D.P. lan ge tijd met de C.D.U. regeringspartner in Neder-Saksen geweest en thans vecht zij om het naakte bestaan want door de bepaling dat alleen die partij recht op Advertentie Bondsdagzetels heeft, welke vijf percent van het totaal aantal uitgebrachte stem men verwerft, is zij gedoemd uit de Bonds dag te verdwijnen. De C.D.U. lijkt noch van plan te zijn een hand uit te steken om deze vijf percent-clausule te helpen veranderen, noch opnieuw bereid te zijn de D.P. vrijwillig de benodigde drie kies districten af te staan. Adenauer zwijgt Van de C.D.U.-zijde is deze week in Neder-Saksen een poging gedaan om tot een fusie te komen met de D.P. Die po ging is mislukt. Vooraanstaande D.P.-lei- ders als Von Merkatz en het Bremense Bondsdaglid Schneider, wiens partij-af deling bij de verkiezingen in Bremen be ter uit de bus kwam dan de C.D.U., blij ven bij de fictie dat hun kleine partij een onmisbare conservatieve kracht in het politieke spel te Bonn is. Nog eenmaal, zo zegt men, wil de D.P. in de rugzak van de C.D.U. de Bondsdag binnenkomen Maar al te velen zijn ervan overtuigd dat de D.P. ten dode is opgeschreven. In de vier politieke gebieden, waar zij nog werkzaam is, blijkt dat zonneklaar: in Bremen heerst er hevige ruzie met de lo kale C.D.U., in Neder-Saksen is zij afhan kelijk van de C.D.U., in Hessen willen haar leden naar de C.D.U. overgaan, in Bonn beschouwt de C.D.U. de D.P. als van nul en van generlei waarde. Adenauer zwijgt onheilspellend over de fusie-plannen en wijst de D.P. naar de C.D.U. in Neder-Saksen. De ondergang van de kleine rechtse D.P. zal vóór 1961 wel een feit zijn. WASHINGTON (UPI) Een groep van negen onderzoekers, geleid door de Neder lander Frans van der Hoeven, zal vier maanden doorbrengen in Victorialand, een deel van het zuidpoolgebied. De groep reist van de Nieuwzeelandse bases Scott, Mc- Murdo Sound, via Victorialand naar de kust van de Ross-zee. De bevoorrading ge schiedt met behulp van parachutes dooi de Amerikaanse marine. De onderzoekingen betreffen seismische omstandigheden, de dikte van de ijslaag, het magnetisme, de zwaartekracht en het weer. Bepaalde herkenningspunten zullen in kaart worden gebracht. De terugreis, ongeveer 450 km naar Mc- Murdo Sound, gaat per vliegtuig. 22. Zeker niet op het punt van de vele Franse offers, die in Indo-China gebracht zijn. Offers, waarvoor Vindon, meer dan wie ook verantwoordelijk moet worden gesteld. Begrijpt u, dat het voor mij ondraaglijk is, deze oorlogsmisdadiger te horen spotten? Is het werkelijk nodig hiermee door te gaan? Ik ben bang van wel, juffrouw Rivière zei de rech ter. Misschien zal het u mogelijk blijken bepaalde feiten van geheel andere zijde te belichten en dat zou. Chantal Rivière knikte en zweeg. Voortgaande las Duchemin: Deze sfeer van spanning en wanbegrip heerste te Saigon nog in 1945. Ik achtte mij verplicht er een korte schets van te geven, als achtergrond van het kleine menselijke drama, dat ik hierna zal laten volgen. Dit is nodig om begrip te wekken voor de ware rol die ik in dit alles heb gespeeld. Op het Jonkeneiland had men al meer dan eens ge heime radio-uitzendingen gelocaliseerd en de militai re politie ging daarom over tot een razzia. In een ge hucht van een klein aantal hutten midden in de rim boe overrompelde men een jongeman, die in het bezit bleek van een geheime zender. Ik had mijn bureau aan de Catinat Straat en daar brachten ze mij de jonge man, met zijn installatie, die uitstekend functioneerde. De arrestant, die wat hardhandig was behandeld, verklaarde Eurasiër te zijn, zoon van een blanke va der en een inheemse moeder. Maar hij had lichtblond haar, een blanke huid en helderblauwe ogen. Hij sprak de inheemse taal vloeiend en zonder fouten, wat mij niet meer bewees dan dat hij in het land was opgegroeid. Dat zijn ogen enigszins scheef stonden zei mij niets, blanken verwerven dit mongoolse kenmerk al na de tweede generatie. Hij beweerde veertien jaar oud te zijn en trachtte dit aannemelijk te maken door jongenskle ren te dragen, die hem belachelijk stonden. Hij was een meter vijfenzeventig, had sterk behaarde benen en speelde waarlijk niet met een hoepel, maar met een draagbaar zendapparaat, kennelijk voor volwassenen gefabriceerd. En hij was zo brutaal als de beul. Zodra ik hem onder ogen kreeg, was het mij duide lijk. dat het mij hoogst moeilijk zou vallen hem aan het spreken te krijgen. Ik zeg „hoogst moeilijk" en niet „onmogelijk". De man van het vak ziet na korter of langer tijd altijd kans de tongen los te maken. Onder vier ogen sprak ik hem in het Frans aan en hij antwoordde mij in deze zelfde prachtige taal van staats lieden en wijsgeren, na mij te hebben toegevoegd: Het heeft geen zin hieruit conclusies te trekken. Ik ben op een Franse school geweest. Mag ik je een raad geven, zei ik. Zeg hoe oud je werkelijk bent. Je steekt meer dan een hoofd boven die Japanse soldaten uit; het is kwet send voor hen, wanneer je beweert veertien te zijn. Goed, zei hij, ik ben zeventien. Ik durfde het niet te bekennen, ik ben werkelijk inheems, maar ik heb zo'n blanke huid en ik was bang dat Voor mij hoef je al die moeite niet te doen. Je be hoort tot een Frans gezin, je bent naar vroegere in heemse bedienden van je ouders gevlucht en je hebt berichten uitgezonden. Dat is maar al te duidelijk. Als dit zo duidelijk is zou ik zeggen: fusilleer mij en laten we er over ophouden Zo eenvoudig is het niet. Je zou de enige zijn die profiteerde van deze oplossing doordal je ontsnapte aan de behandeling die onze kleine mannetjes met gro te sabels je maar al te graag zullen doen ondergaan. Ik zal hen daar mogelijk van kunnen weei-houden wan neer je mij eens wat verhaaltjes vertelde, die ik als bewijs van je goede wil zou kunnen overleggen. Hij antwoordde met een vloek. Jongens van deze leeftijd kunnen zo onhebbelijk zijn. Na een dag van hard werken was alles wat ik uit mijn onderhoud met hem wijzer was geworden, overi- gens zonder dat. hij dit zelf besefte, het vermoeden dat hij in Saïgon had gewoond, dat hij uit kringen van hoge Franse bestuursfunctionarissen kwam, een mid delbare school onder geestelijke leiding had bezcoht en was ondergedoken op de dag van de Japanse invasie. Dit was voldoende om naspoi-ingen te beginnen en zijn verklaringen aan de werkelijkheid te toetsen. De vol gende dag kon ik hem bij een tweede onderhoud ver tellen: Een inheemse ben je niet en ik moet me al sterk vergissen als je niet Paul Rivière bent geboren in 1928 te Hai-phong. Je bent de zoon van Etienne, de kolonia le gouverneur. Ik zag dat ik i-aak geschoten had. en zei er nog bij: Je vader, je moeder en je zusje zijn te Dalat ge- intei-neerd. In jouw geval zou elke vorm van brutali teit een misdaad zijn. Verzet is voor jou niet alleen zelfmoord, wat je ten slotte zelf moet weten, maar te vens moord op je familie en ik neem aan dat je hen dit zult besparen. Als je mijn zienswijze deelt kunnen we praten. Tot mijn spijt moet ik verklaren dat deze jonge idioot niet praatte Chantal Rivière zat geluidloos te huilen. Wanneer u liever hebt, juffrouw Rivière, dat wij niet verder lezen.... zei Lheureux. Nee, nee, zei ze, Leest u dooi-. Ik wil nu graag alles horen. Ik heb in mijn loopbaan vaker dergelijke pa tiënten onder het mes gehad. Het waren altijd jonge mannen. Natuurlijk heeft hij ons ten slotte zijn hele levens loop verteld. Hij heeft zelfs, op voorwaarde dat hij niet verooi-deeld zou worden, de papieren dié wij hem ter ondertekening voorlegden,van een min of meer lees bare handtekening voorzien. Maar dat is niet wat ik bedoel met praten. Praten is voor mij het verschaffen van nuttige inlichtingen op het gewenste moment. Wel moest ik hem tevoren doen behandelen door de speciale eenheid die werkt met barbaarse methoden, waarvoor ik persoonlijk niets dan afkeer koester, hoe wel men het mij hiermee mogelijk maakte mijn aan dacht geheel aan de intellectuele zijde van de verhoren te wijden. Ik ki'eeg de patiënten die door deze een heid waren behandeld op mijn bureau en kwam hun tegemoet met een voorkomendheid, die dikwijls tot grote resultaten leidde. Het is onbegrijpelijk dat een si garet, op het psychologisch moment aangeboden, zo veel vruchten kan afwerpen. Een stoel, op het goede ogenblik aangeschoven, kan wonderen verrichten, een paar minuten rust en veiligheid in tegenwoordigheid van een hoffelijk en begrijpend man, doen de dikste ijskorst smelten, wanneer iemand uit handen van bar baarse ondergeschikten komt Met Paul Rivière had mijn eenheid aanvankelijk echter geen succes. Mijn hemel! zei Delforge gesmoord. (Wordt vervolgd) MADRID (Reutei1) De Spaanse pre dikant Jose Nunez Moreno die beschul digd werd van binnendringing in zijn kerk nadat deze door de Spaanse autoriteiten was gesloten, is veroordeeld tot twee maanden gevangenissti'af en duizend pe seta's (zestig gulden) boete. Het vonnis zal niet worden uitgevoerd met het oog op de amnestie die vorig jaar bij de Pausver kiezing verleend werd. Wel wordt zijn naam ingeschi-even in het strafregister. De openbare aanklager had di'ie maanden ge vangenissti'af en een boete van 150 gulden geëist. De kerk werd in 1949 in de Madrileense arbeidersvoorstad Usera geopend en in 1954 door het ministerie van Binnenlandse Zaken gesloten. In 1956 hervatte ds. Mo reno de diensten. Reeds eerder dit jaar was de predikant voor de rechtbank ge leid, maar de zitting werd in juli opge schort, naar gezegd werd. omdat een bevel schrift van het ministerie van Binnen landse Zaken niet kon worden gevonden. De predikant zei tot zijn rechters niet te weten wie de sluiting had gelast. De autoriteiten hadden in 1949 toestemming voor opening van de kerk gegeven en daarom had hij in 1956 de diensten her vat. Door weersinvloeden waren, aldus de predikant, de papieren waarmee de kerk verzegeld was, vrijwel verdwenen. De openbare aanklager noemde de her vatting van de kerkdiensten in de ver zegelde kerk een ernstige uitdaging aan het adres van autoriteiten. De verdediger las artikel zes van de Spaanse verklaring van de burgerrechten voor, waarin onder meer wordt gezegd dat niemand mag worden lastig gevallen om zijn godsdienstige overtuiging en bij be sloten diensten. De president van de recht bank viel de verdediger daarop in de rede en verzocht hem zich te beperken tot de onderhavige zaak. Stadsschouwburg: Vandaag en dinsdag 20 uur: Ensemble Wim Sonneveld met „Rim-Ram". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Voordrachtavond Heemsteedse Kunstkring. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Man of the West", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II, 18 jaar. Iedere och tend 9.30, 10.30 en 11.30 uur: „Prinses be zoekt de Verenigde Staten". Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Die Sün- derin", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe ver tel ik het mijn dochter", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Draaikolk dei- driften", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Een terdoodveroordeelde ontsnapt", 14 jaar. Minerva Theater: woensdag 14.30 uur: „Brokkenpiloten", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Anna Lucasta", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De wet der onderwereld", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cousins", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Les tricheurs", 18 jaar. Dinsdag en woensdag 20 uur: „Godin der liefde", 14 jaar. Donderdag 22 oktober 20 uur: „Drei ging", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Blocmenheuvel (Bloemendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags 14 tot 17 uur: Expositie van schil derijen, aquarellen en tekeningen van G. van Duffelen. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11—17 uur: Expositie van grafieken van Appel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekenin gen van Frans Verpoorten. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan: Tot 16 november dagelijks 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. DIVERSEN Wjjkgebouw Gedempte Oude Gracht 104: Lezing ds. G. Toornvliet over „Problemen rondom het huwelijk" (Ned. Chr. Vrouwen bond). (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 16 oktober).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4