Belastingdruk reeds te zwaar, geen verhogingen te verwachten HET WEER Taft-Hartley-Wet wordt van toepassing verklaard Geen gratie voor Chessman REGERING ANTWOORDT KAMER: jan doornbosch „Uitbreiding vrije sector verandert structuur van woningbouw niet" Veertien jaar Prins Bernhard naar Brazilië vertrokken WISKER Marktplein Tel. 4262 accordeon- en gitaar-les Koude nacht Subsidies DE STAALSTA KING IN DE V.S. In de krant van heden: Vrijdag terechtstelling iktd Bolletje! Het woord is aan de échte eierbeschuit DINSDAG 20 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 294 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Om een uur maandagmiddag kwam het K.L.M.-vliegtuig, de PH-DSH „Caraïbi- sche Zee' met Prins Bernhard aan boord los en zette de gezagvoerder koers naar Zürich voor de eerste etappe naar Zuid- Amerika. In een miezerige motregen was de DC-7C van het platform voor de Inter continentale Hal weggetaxied. Prins Bern hard zat voor een der raampjes vlak ach ter de deur in het staartgedeelte en Ko ningin Juliana stond, zonder mantel, maar tegen de regen beschut in een der K.L.M.- platformbussen haar gemaal na te wui ven. Met de Prins gingen op diens reis naar Brazilië, Peru en California mede zijn particuliere secretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant, luitenant ter zee der eerste klasse W. W. Kuyck en hoofd commissaris C. Sesink, hoofd veiligheids dienst Koninklijk Huis. Via Zürich, Lissa bon, Recife en Rio gaat de vlucht naar Sao Paulo in Brazilië, waar de Prins en zijn gevolg het toestel zullen verlaten, Zo als bericht is, zal de Prins een aantal landbouwnederzettingen van Nederlan ders in Brazilië bezoeken. Daarna wordt de reis voortgezet naar Peru waar men op verzoek van de Peruviaanse re gering een naar haar mening voor emi granten geschikt landbouwgebied zal be kijken en daarna zal Prins Bernhard nog een bezoek brengen aan Cuczo, de hoofd stad van het rijk der inca's. In Los Ange les houdt de Prins een voordracht over het onderwerp „De rol van Nederland als bondgenoot van de Verenigde Staten". Het forum is georganiseerd door de „Bank of America". Op 4 november keert de Prins in Nederland terug. Deze reis zou reeds in februari geschieden maar moest destijds vervallen door ziekte van de Prins. Advertentie Als u de interlandvoetbalwedstrijd op woensdagmiddag te Keulen in uw huiskamer wilt zien, geef dit dan direct op aan Wij zorgen nog voor tijdige en vakkundige plaatsing van het TV-toestel. Blaupunkt - Grundig - Philips - Telefunken Betaling in overleg Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen later weer meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes. telijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de memorie van antwoord op het voorlopig financieel verslag over de rijksbegroting voor 1960 heeft de minister van Financiën als zijn mening te kennen gegeven, dat de belastingdruk, in het bijzonder in de sfeer van de directe belastingen, te zwaar moet worden geacht. Daarom ligt het niet voor de hand, dat zij thans een onderzoek instelt naar de mogelijkheden tot ver hoging van de belastingmiddelen. Ten aanzien van een belasting van ver mogenswinsten, een vraag welke de structuur van ons belastingstelsel raakt, zal de regering haar standpunt kenbaar maken bij de voortzetting van de behandeling van de algemene belastingherziening. In het licht hiervan acht de minister het duidelijk, dat de regering afwij zend staat tegenover een verhoging van het successierecht, een belasting, waarover recentelijk, namelijk in 1956, onder het toenmalige kabinet nog uitvoerig is gediscussiëerd. Zij is van oordeel, dat de progressieve belasting, in samenhang bezien met de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting, reeds een zware druk oplegt. De opvatting van de regering, dat de belastingdruk niet als voornaamste sluitstuk van de begroting gehanteerd dient te worden, brengt mede, dat het beleid erop gericht zal zijn de rijksuitgaven, waar mogelijk te verlagen. Het ligt niet in het voornemen van de regering om zonder meer op grond van de verdere verlaging van de invoerrech ten in het kader van de Euromarkt bin nenlandse belastingen te verhogen. Uiteraard zal echter een vermindering van de opbrengst van de invoerrechten door die verdere verlaging bij voor beeld indien die mindere opbrengst niet zou worden gecompenseerd door 'n hogere opbrengst van de belastingen uit anderen hoofde een van de factoren kunnen zijn, die ertoe zouden kunnen leiden, dat zou moeten worden uitgezien naar andere dekkingsmiddelen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs de resultaten gepubliceerd van een ingesteld onderzoek naar de be lastingdruk op gezinnen in Nederland. De berekeningen zijn gebaseerd op de uit gaven in 1951 en de tarieven van 1956. Uit die publikatie blijkt, dat de kostprijs- verhogende belastingen, welke drukken op de voedingsuitgaven, zowel de nood zakelijke als de niet noodzakelijke, ge middeld ruim vijf procent van de uitga ven uitmaken. De minister is niet van mening, dat, indien de melkprijssusbsidie „kunstmatig" wordt genoemd, evenzeer kostprijsverhogende belastingen als zoda nig kunnen worden aangemerkt. Een verdere verschuiving in die richting ter compensatie van de afschaffing van de melksubsidie zou hij dan ook niet aan vaardbaar hebben geacht, nog afgezien van de omstandigheid, dat door de ver gaande onttrekking aar. de heffing van de verbruiksbelastingen van eerste levens behoeften reële compensatiemogelijkhe den hier nauwelijks meer zijn te vinden. Algemene prijssubsidies vormen naar het oordeel van de regering een weinig efficiënte maatregel om met name de be volkingsgroepen met de lagere inkomens financieel tegemoet te komen, aangezien de kosten van een dergelijke maatregel door het algemene karakter daarvan aan zienlijk uitgaan boven de langs die weg aan de bedoelde groepen ten goede te brengen baten. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat voor de stij ging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de afschaffing van de con sumentensubsidie op melk en de huurver hoging een looncompensatie zal worden verstrekt, welke in het bijzonder de lagere inkomensgroepen ten goede zal komen, omdat deze compensatie bij de hogere in komensgroepen in sterkere mate de in vloed van de belastingheffing zal onder gaan. Russell Langelle, functionaris van de Amerikaanse ambassade in Moskou, op Schiphol gefotografeerd met zijn vrouw en kinderen. Langelle is door de Russische regering uitgewezen op beschuldiging van spionage. Naar aanleiding van vragen met be trekking tot de huurverhoging zegt de mi nister onder meer, dat op zich zelf een huurverhoging steeds leidt tot verlaging van de subsidielasten, terwijl een stijging van de bouwkosten in de tegenovergestel de richting werkt. Het eigen effect van de huurverhoging op de hoogte van de bouw kosten is gering. De regering meent dan ook terecht van de voorgenomen huurver hoging gunstige gevolgen te mogen ver wachten. Zij hoopt eveneens, dat het stre ven naar daling van de bouwkosten succes zal hebben, zodat ook van die zijde een stoot in de goede richting wordt gegeven. Met betrekking tot de uitbreiding van de vrije sector kan het volgende worden opgemerkt. Indien de verlaging van de subsidies tevens inhoudt een verlaging van de grenzen der stichtingskosten en hu ren, dan mag worden aangenomen, dat de vrije sector in omvang zal toenemen. Dit behoeft echter geenszins een wijziging in het karakter van de woningbouw te bete kenen en met name niet, dat een groter aantal woningen in de hogere prijsklas sen zal worden gebouwd. De regering kan op dit ogenblik nog geen mededelingen doen omtrent de financiële consequenties van het nieuwe stelsel voor de subsidië ring van de particuliere woningbouw. De minister zegt op dit moment nog geen enigermate verantwoorde raming te kunnen maken van de invloed van de vrije re loonvorming op het begrotingsbeeld voor 1960. onder meer omdat op het punt van de lonen van het overheidspersoneel nog geen beslissing is genomen. Naar aanleiding van vragen over de con- junctuurpolitieke betekenis van de begro ting 1960 zegt de minister onder meer aan de gemeentebesturen reeds te hebben me degedeeld, dat, in afwachting van de tot standkoming van de in behandeling zijnde financiële-verhoudingswet 1959, op de voor 1960 te verwachten uitkeringen uit het ge- Na prof. dr. L. W. G. Schollen zijn maandagavond ook de andere leden van de commissie teruggekeerd, die in opdracht van de minister van Binnen landse Zaken a.i. een onderzoek heeft ingesteld naar de juistheid van berich ten over „ongeoorloofde" opening van poststukken door overheidsambtena ren in Nieuw Guinea. Zo zorgvuldig formuleerde de voorzitter, jhr. mr. E. Witsen Elias, het werk van de commissie, dat algemeen als een onderzoek naar het voorkomen van censuur wordt bestempeld. Men ziet hier van links naar rechts: minister H. A. Korthals, die de commissie kwam verwelkomen, jhr. mr. Witsen Elias dr. M. van Veen en mr. J. P. Hustinx. meentefonds voorschotten zullen worden verstrekt tot een bedrag per inwoner, vier punten hoger dan in 1959. Bij de bepaling van de uitkeringspercentages is in het bij zonder ook rekening gehouden met een toeneming van vaste lasten uit kapitaals investeringen. Het is inderdaad de bedoeling van de regering, dat de verhoging van de grond belasting zich zal beperken tot de gebouw de eigendommen. Een nadere uiteenzet ting van dit standpunt zal worden gege ven in de toelichting op het binnenkort hieromtrent in te dienen wetsvoorstel. Het zijn vooral de onvermijdelijke technische verwikkelingen, welke de regering me de gezien de omstandigheid, dat het hier slechts gaat om een betrekkelijk beschei den bedrag er de voorkeur aan doen ge ven de meerdere opbrengst van de perso nele belasting aan de gemeenten en pro vincies ten goede te laten komen. President Eisenhower heeft het ministerie van Justitie opdracht gegeven een gerechtelijke uitspraak te verzoeken omtrent de toepassing van de Tafl-Hartley-Wet op de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Het ministerie wil de zaak dinsdag om 19.00 uur Nederlandse tijd aanhangig maken in het Federale Hof van Pittsburg. De president nam zijn besluit enkele uren nadat zijn speciale onderzoekcommissie gerapporteerd had, dat er geen hoop bestond op een vrijwillige beëindiging van de staking, die nu reeds 97 dagen duurt. Sedert het van kracht Morden van de Wet van Taft en Hartley is veertien maal een presidentieel verzoek tot het hof gericht om het werk te doen hervatten tijdens een „afkoelingsperiode". Nog nooit heeft men echter een gerechtelijk bevel kunnen voorkomen. Het hof zal nu moeten beslissen of de staking het welzijn of de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen. De pi-esident zei in zijn opdracht aan het ministerie: „Het is essentieel voor het nationaal belang, dat de produktie in de staalin dustrie onmiddellijk hervat wordt. De vrije collectieve onderhandelingen hebben on danks de toewijding en inspanningen van de federale regering en de onderzoekcom missie bestaande uit vooraanstaande en onpartijdige burgers, geen effect gesor teerd in dit geschil. Ter berscherming van de belangen van pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel-3 Memorie van Antwoord3 Zelfstandige ondernemers 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Agenda 5 Beurs 7 Feuilleton 9 Radio en Televisie 9 Loonbeleid 9 Parijs en topconferentie11 Adenauer bereid tot concessies.11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. het gehele Amerikaanse volk blijft mij nu geen ander alternatief als te verzoe ken om gerechtelijk ingrijpen krachtens de bestaande wet. Amerika's hoop op een vrijwillige, verantwoorde oplossing is niet in vervulling ge'gaan. Het is een droevige dag voor de natie". De voorzitter van de bond van staalar- beiders, David J. McDonald, heeft mee gedeeld, dat hij zich zo nodig tot voor het Amerikaanse Hooggerechtshof zal verzet ten tegen toepassing van de Taft-Hartley- Wet, krachtens welke de arbeiders het werk moeten hervatten gedurende een af koelingsperiode van tachtig dagen. Baat het verzet echter niet, aldus McDonald, dan wordt het werk gedurende de voor geschreven periode hervat. McDonald heeft verklaard dat de bond nooit de eisen van de werkgevers om de arbeidsrege lingen te wijzigen, zal aanvaarden. De bond verwierp zondag een aanbod van de maatschappijen om de kwestie aan arbi trage te onderwerpen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON POPEUNE REGENJASSEN Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE DUITSLAND- NEDERLAND. interlandvoetbalwedstrijd. Be kijk het vorstelijk met T.V. van KEIZER, Plein 1945 No. 54. Tel. 4516. SACRAMENTO (V.S.), (Reuter) De gouverneur van de staat Californië is niet bereid gratie te verlenen aan Caryl Chess man, die in 1948 ter dood is veroordeeld. Zijn terechtstelling in de gaskamer is op vrijdag 23 oktober bepaald. Chessman heeft meer dan elf jaar in een dodencel van de gevangenis doorgebracht. Hij slaagde er steeds in de terechtstelling te doen uitstellen. Zijn terdoodveroorde ling geschiedde wegens ontvoering en aan randing. De afgelopen week zijn honderden ver zoeken bij gouverneur Brown binnengeko men om Chessman gratie te verlenen. Fa milieleden van Chessmans slachtoffers hebben echter op uitvoering van het von nis aangedrongen. De gouverneur van Californië Brown had al verklaard dat hij Chessman persoonlijk schuldig achtte aan de misdaden waarvoor hij is veroordeeld. Het aantal misdrijven bedroeg zeventien, waarbij kidnapping, beroving en het toebrengen van lichame lijk letsel. Deze drie misdrijven samen houden de doodstraf in, in verband met de zogenaamde „kleine Lindberghwet", zo genoemd omdat deze is ingesteld na de ont voering en vermoording van de zoon van de beroemde vliegenier Charles Lindbergh. Deze wet bestaat alleen in Californië. Nadat hij op de hoogte was gebracht van het besluit van de gouverneur, beleg de Chessman een persconferentie. Hij ver klaarde de afwijzende beschikking van gouverneur Brown verwacht te hebben, zeggend: „De heer Brown moest dit be sluit in verband met zijn politieke wensen wel nemen". (Brown dingt naar de kan didatuur van de democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap). Gouverneur Brown, die persoonlijk te gen de doodstraf is, doch die, naar hij maandag zei, als gouverneur de wetten van de staat moet hooghouden, heeft de ver werping van het gratieverzoek gebaseerd op de feiten van de veroordeling, name lijk een vooropgezet plan voor roof, aan randingen en het gebruik van een geladen vuurwapen. Voorts is van invloed geweest dat Chessman „geen berouw" heeft ge toond en dat hij een arrogante houding van „minachting van de gemeenschap en haar wetten had aangenomen". Na verwerping van het gratieverzoek door de gouverneur zal de advocaat van Chessman in New York bij het feodale op perste gerechtshof in Washington een ver zoek om uitstel van executie indienen. „We vechten door", zo verklaarde deze advo caat. Advertentie E i n a n d e r De moedigste daad vind ik altijd nog het trotseren van de openbare mening. Nóg hoor ik de schrille, hysterische stem, waarmee Hitier op een massabij eenkomst in een buitenwijk van Berlijn zijn toehoorders gillend inprentte dat er al „Vierzehn Jahre!" waren verlopen se dert Duitsland de eerste wereldoorlog had verloren. „Veertien jaren van schande", niet omdat het die oorlog had verloren, maar omdat het in die na-oorlogse perio de berust had in de verplichtingen, die bij het verdrag van Versailles de verslagen aanvaller waren opgelegd. Het heeft Hitier geen veertien jaar, maar slechts twaalf jaar gekost, bij de mens heid met inbegrip van de Duitsers zelf de herinnering aan die tijd van „schan de"- uit te M'issen, en wel door over Duits land zó verbijsterend veel werkelijke, on uitsprekelijke schande te brengen dat al het voorafgaande daarbij wel moest ver bleken en in vergetelheid raken. Zijn na latenschap van tientallen miljoenen doden en onafzienbare ruïnes vormen een zo ontzaglijke schande, voor hemzelf èn voor het volk dat zich door hem liet meesle pen, dat die niet in twaalf en zelfs niet in honderd jaar kan worden uitgewist. En tóch. Het is nu toevallig? wéér „vierzehn Jahre" geleden dat Duitsland, deze keer het Duitsland van die pochende nazi's zelf, tot de overgave werd gedwon gen, en... men ziet het onmogelijke ge beuren: wéér marcheren er nazi's, „nieu we nazi's", bij duizenden uitdagend door de straten van een stad (nu was het Wenen, dat die twijfelachtige eer genoot). Veer tien jaar nadat de wereld vrijer kon be ginnen te ademen omdat het nationaal- socialistische gangsterdom de genade- stoot had gekregen, veertien jaar nadat het misleide Duitse volk temidden van ro kende puinhopen eindelijk gelegenheid kreeg zich op zijn daden te bezinnen, zijn in Wenen de bruine uniformen, de haken kruisemblemen en natuurlijk! de dol ken van de Hitlerjugend weer te voorschijn gekomen. En dit nog wel onder het motto van een herdenking van de geboortedag van Friedrich von Schiller, de dichter die boven alles de vrijheid liefhad en die in al zijn werken vurig streed voor de vrije mens, de vrije menselijke geest. Als er ooit sprake is geweest van een aanfluiting van Schiller's nagedachtenis, dan was het wel die trieste Weense vertoning van za terdagavond, waarbij drieduizend ver dwaasde Oostenrijkse jongeren demon streerden dat zij van de onbeschrijflijke ellende, die hun landgenoot uit Braunau over de wereld heeft gebracht, niets, maar danook in 't geheel niets hebben geleerd. Maar hebben anderen dan wèl wat ge leerd? Men zou het niet zeggen bij het lezen van het bericht van gisteren uit Athene, waarin werd gemeld dat de Griek se minister van Justitie heeft voorgesteld, de vervolging van Duitse oorlogsmisdadi gers in Griekenland „op te schorten" waar door een man, die dit voorjaar is veroor deeld omdat hij de gewelddadige dood van 46.000 Joden op zijn geweten heeft, dade lijk weer op vrije voeten zou komen. Waarbij genoemde minister nog wel ter toelichting meedeelde, dat hij zijn voor stel deed „om misverstanden en een mo gelijke koelheid tussen Griekenland en West-Duitsland te voorkomen"! Waarschijnlijk begrijpt de Griekse mi nister niet, dat deze „toelichting" een ernstige belediging aan het adres van de huidige Westduitse regering inhoudt. Want al heeft die regering vele ernstige fouten gemaakt bij het al of niet vervolgen en berechten van individuele Duitse oorlogs misdadigers, zij heeft de misdaden van het nazi-regime toch altijd nadrukkelijk veroordeeld en zij heeft zich zelfs beijverd door schadevergoedingen iets bij te dra gen tot vei-zachting van het vreselijke leed, door dat regime veroorzaakt. Nog pas za terdagmiddag enkele uren slechts voor dat de Oostenrijkse neo-nazi's met hun hakenkruisen de nagedachtenis van Schil ler onteerden heeft bondskanselier Ade nauer gewezen op de ontzaglijke morele schuld die op Duitsland rust en waarvoor het moet boeten en betalen. En meent men in Griekenland nu, de door deze zelfde dr. Adenauer geleide regering een plezier te doen door een pas veroordeelde Duitse oorlogsmisdadiger vrij te laten en maar niets meer te ondernemen tegen diens mede-gangsters? De internationale politiek legt staatslie den helaas zekere beperkingen op. An ders zou men eigenlijk van de bondskan selier moeten verwachten, dat hij de re gering in Athene laat weten, van d i t soort vriendschapsbetuigingen niet gediend te zijn. Simon Koster Advertentie MENU v. d. DAG - Woensdag 21 okt. 1959 Soep - haché met klapstuk 2.— p.p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden T-' r~:\'

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1