MINISTER VERKLAART EMISSIES VAN BANK VOOR GEMEENTEN Bükinan Sartorius Pyama's Peek&Clopperiburg Panda en de meesteivkok Wereldnieuws Opklaringen overheersen Memorie van Antwoord op Voorlopig Verslag van Kamercommissie De economische associatie 2 Maak een einde aan uw aambeien-klachten. Hemotabs helpen Voorstellen EEG-commissie besproken Aanklacht wegens smokkel is ongegrond Sluiting kolenmijnen onder voorwaarden Anti-infiatiemaatregeien in West-Duits!and verwacht elke woensdag jongens - marki T.O.H.M. stelt teleur Aandeelhouders Kon. Olie zien bedrijfsfilms Wie van V.S. hulp krijgt moet in V.S. kopen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Emissie van Becht en Dyserinck Statutenwijziging De Schelde is tot medio 1961 goed bezet LEDER-VINYL BROMFIETSJACKS YOUR STYLE o.NSDAG 20 OKTOBER 1959 Vandaag is de Memorie van Antwoord van de minister van Financiën verschenen op het voorlopig verslag van de Vaste Commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer, aan welke de voorbereiding was opgedragen van de in het openbaar te hou den algemene financiële beschouwingen over de Ryksbegroting voor 1960. In haar Voorlopig Verslag had de Vaste Commissie een lyst van vragen opgesteld. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister in zyn Memorie van Antwoord onder andere mede, dat hy inderdaad voornemens is tydig vóór de openbare be handeling van de algemene financiële be schouwingen de gebruikelyke documen tatie betreffende de ontwikkeling van de betalingsbalans aan de Kamer over te leg gen. Per ultimo 1958 hadden de netto deviezenreserves van de deviezenbanken een omvang van 66 miljoen, terwyl het overeenkomstige bedrag per ultimo juni van dit jaar 603 miljoen bedroeg. De verkoop van effecten naar het buitenland moet principieel gezien worden aanvaard als een uitvloeisel van de toenemende vrijheid van het inter nationale kapitaalverkeer. Onder de hui dige omstandigheden is de verruiming van de kapitaalmarkt, die eruit voort vloeit, een voordeel, in zoverre de op lossing van het consolidatieprobleem er door wordt bevorderd. Emissie Bank voor Nederlandse Gemeenten Naar aanleiding van vragen met betrek king tot de recente emissie van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, merkt de minister het volgende op: Na de 4V2 pet obli gatielening, groot 300 miljoen, welke de Bank voor Nederlandsche Gemeenten in fe bruari van dit jaar wist te plaatsen, heeft deze bank pas in september kans gezien op nieuw met een obligatielening aan de markt te komen. De bank besloot toen te komen met een V/2 pet lening, looptijd 25 jaar, a pari, tot een bedrag van 100 mil joen. Ofschoon de behoeften van de bank veel groter waren dan 100 miljoen, leek het op dat moment na een zo lange pe riode van ongeanimeerde stemming op de obligatiemarkt niet verantwoord een groter bedrag aan te bieden. Toen bleek, dat de emissie een groot succes was ge weest, besloot de Bank terstond met een lening op gelijke voorwaarden na te ko men. Inmiddels was echter het prospectus verschenen van een V/k pet-lening Gelder land, looptijd 30 jaar, a 99 pcf, tot een be drag van 10 miljoen, waarvan reeds 3 mil- van uw ongerief af envan binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slin ken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de nor male functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwa ring van pijn. Complete kuur 1.47) bij apo thekers en drogisten. De speciale commissie van regerings vertegenwoordigers en vertegenwoordigers van de Europese Commissie hebben in Brussel het nieuwe memorandum bespro ken waarin de EEG-commissie voorstellen heeft uitgewerkt voor de handelsbetrek kingen met niet-EEG-landen. Naar een woordvoerder van de EEG verklaarde hoopt men op een tweede bijeenkomst op 14 november met de besprekingen gereed te komen, waarna het memorandum aan de ministerraad van de EEG, als deze op 24 november in Straatsburg byeenkomt, kan worden voorgelegd. De regeringsvertegenwoordigers hebben maandag uiteengezet hoe hun regeringen denken over de voorstellen van de EEG- commissie, die onder andere de voor 1 juli 1960 voorziene tariefverlaging binnen de EEG willen uitbreiden tot de GATT en de komende contingentenverruiming op basis van wederkerigheid tot de andere OEES- landen. Naar de EEG-woordvoerder verklaarde bleken er geen meningsverschillen in be ginsel te bestaan. Over een aantal punten moet evenwel nog overeenstemming wor den bereikt, doch voor de speciale commis sie de volgende maand weer bijeenkomt zal de EEG-commissie een document heb ben opgesteld dat als basis voor de defini tieve ontwerp-voorstellen van de speciale commissie zal kunnen dienen, zo zei hij. Fokker-Brazilië Naar aanleiding van het destijds tegen Fokker Industria Aeronautica aanhangig gemaakte „smokkeT'-proces waarin Fok- ker-Brazilië ervan werd beschuldigd op grote schaal frauduleus vliegtuigonderde len te hebben ingevoerd, vernemen wij van de directie van de Fokkerfabrieken te Amsterdam thans het volgende: Bij schrijven van 28 september van de ambtenaar van het openbaar ministerie in Rio de Janeiro aan de rechter aldaar deelt eerstgenoemde mede dat er geen overtreding heeft plaatsgevonden en dat derhalve de aanklacht ongegrond is en archivering der stukken dient te geschie den. Krachtens een schrijven van 29 sep tember van de rechter aan de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bericht deze akkoord te gaan met het verzoek tot ar chivering en geeft opdracht dit officieel van kracht te doen worden. joen vooruit was geplaatst en waarop de inschrijving over enkele dagen zou open staan. De Bank wachtte met de publikatie van haar vervolglening tot de avond van bedoelde inschrijvingsdag. Toen was al uitgelekt, dat Rotterdam, en naar later bleek ook Amsterdam, plannen had om op dezelfde voorwaarden als Gelderland 25 miljoen te lenen. Daar de notering van de 4j/2 pet-lening 1958-1959 van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ten tijde van be doelde publikatie een rendement van 4,48 pet aangaf en bovendien het resultaat van de kleine emissie van Gelderland er wel op wees, dat de markt nog niet rijp was om een V/2 pet-lening op normale wijze aan de markt te brengen, was het de bank niet mogelijk de nieuwe lening aan de markt te brengen tegen voor haar gun stigere voorwaarden dan V/2 pet a pari. Aangezien de Bank voor Nederlandsche Gemeenten zich na de emissie van 100 mil joen nog geplaatst zag tegenover de onge dekte kapitaalsbehoeften van vele ge meenten ter zake van de uitvoering van urgente nieuwe kapitaalwerken, was zij in feite wel genoodzaakt met de vervolg lening te komen, welke niet geëmitteerd kon worden beneden de 414 percent. Het bieden van een rente van 414 percent was niet anders dan het geven van de markt- rente en vloeide derhalve niet voort uit het streven van de bank naar het behoud van een zekere marktpositie, noch uit de wens om een verdere rentedaling tegen te gaan. De gemeenten Amsterdam en Rotterdam hebben door het optreden van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten geen schade geleden, aangezien het hier ging om leningen, welke door bankconsorties werden overgenomen, zodat beide steden verzekerd waren van hun leningsop brengst. Het rentegamma De regering voert geen direct actief rentebeleid zo wordt op een desbetref fende vraag geantwoord. Wel houdt zij de ontwikkeling van de geld- en kapitaal markt in het oog: haar emissiebeleid moet niet alleen worden gezien als een deel van het begrotingsbeleid, maar daarnaast ook als een deel van een welbewuste, mone taire politiek, voor het heden gericht op het binden van liquiditeiten. Britse vakbond stelt eisen De leiding van de Britse vakbond van mijnwerkers heeft de Britse regering de waarschuwing gegeven, dat tenzij andere werkgelegenheid voor de met ontslag be dreigde mijnwerkers^wordt 'gegeven,' de vakbond zich zal verzetten tegen de plan nen om voor 1965 200 overbodig geworden mijnen te sluiten. Deze waarschuwing komt voor in een door de nationale bond van mijnwerkers uitgegeven verklaring naar aanleiding van de plannen der rege ring voor het tegengaan van de huidige inzinking in de genationaliseerde kolenin- dustrie. De vakbond merkt in zijn verklaring op dat aan drie eisen moet worden voldaan om uitvoerbare plannen voor de kolenin- dustrie op te stellen: 1. Er moet een politiek worden gevoerd ter vervanging van de huidige politiek waarin alle brandstoffen een gelijke be handeling genieten, 3. De regering dient andere industrieën aan te moedigen zich te vestigen in de mijngebieden teneinde voor de ontslagen werknemers der mijnen ander werk te verschaffen. Een nationale brandstofpolitiek moet volgens de vakbond onder meer inhouden dat een deel der huidige belastingheffing op benzine wordt overgeheveld naar stook olie, waarop thans geen belasting wordt geheven, terwijl voorts gebruik moet wor den gemaakt van invoercontingenten. De president van de mijnwerkersvakbond be treurde het dat de Britse gasraad voorne mens is de invoer van vloeibaar methaan gas uit te breiden. Hij liet voorts tijdens een persconferentie doorschemeren, dat de mijnwerkers mogelijk met een nieuwe looneis zouden komen. Wat is naar de mening van de regering de huidige functie van het rentegamma?, werd in het voorlopig verslag gevraagd. Het is steeds de functie van het rente gamma geweest, aldus de minister, te voor komen, dat de lagere publiekrechtelijke lichamen mede gezien de huidige onbe vredigende financiële verhouding rijkge meenten in onderlinge concurrentie zou den bijdragen tot een opdrijving van de rente tot een onaanvaardbaar hoog peil. Toen in de eerste helft van 1957 de vraag- en aanbodverhoudingen op de kapi taalmarkt de rente sterk opdreven, was het niet langer mogelijk, de financiering op lange termijn van de gemeentelijke kapitaalsuitgaven te effectueren op basis van de voorwaarden van het rentegamma. Bepaald werd, dat de gemeenten op voor waarden, uitgaande boven die van het rentegamma, konden lenen bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Kapitaal voor de financiering van nieuwe investe ringen kon worden aangevraagd via het ministerie van Binnenlandse Zaken, terwijl de bank eveneens van tijd tot tijd belang rijke bedragen voor consolidatie aan de gemeenten kon aanbieden. Gegeven de rol, die het rentegamma in het thans vigerende stelsel speelt, kan ge zegd worden dat het ook onder de huidige omstandigheden bij uitstek nuttige, ja zelfs onmisbare diensten bewijst. Onder normale omstandigheden zou kunnen wor den volstaan met het stellen van primaire eisen van een gezond financieringsbeleid en de verzekering van de naleving daar van. Mocht echter een toestand van kapi- taalschaarste optreden, dan zal het wense lijk zijn, dat de centrale overheid ook be schikt over middelen om het investerings volume der gezamenlijke gemeenten te limiteren, ten einde een te geforceerde stijging van de rentestand (vele gemeente lijke investeringen zijn weinig rentegevoe- lig) en een relatief te hoog investerings niveau van de gemeenten te voorkomen. Onder de huidige omstandigheden acht de minister de kapitaalvoorziening der ge meenten gewaarborgd, in dier voege, dat voldoende leningen kunnen worden aan getrokken voor de financiering van de noodzakelijke investeringen en voor een zekere mate van consolidatie. Hem was ook gevraagd een verder uit gewerkte prognose voor 1960 te verschaf fen. Deze prognose waarbij de invloed van de vrijere loonvorming buiten be schouwing is gelaten geeft de minister in de onderstaande tabel. Ter vergelijking zijn ook de overeenkomstige bedragen voor 1958 en 1959 opgenomen. 1958 1959 1960 Consumptieve bestedingen (in milj. gids) Gezinnen 21,16 22,11 23,50 Overheid 5,24 5,50 5,85 Bruto investeringen Bedrijven vaste activa.6,92 7,37 8,45 voorraadvorming 0,25 0,65 1.02 Overheid 1,29 1,42 1,63 Totaal bestedingen 34,86 37,05 40,45 Bruto nationaal produkt 36,45 38.63 47,17 Het Westduitse economisch nieuwsbu reau heeft gemeld dat bankiers en effec tenhandelaars in West-Duitsland ver wachten dat nieuwe maatregelen op komst zijn die ten doel hebben de hoogcon- juctuur in de Bondsrepubliek af te rem- Zo wordt het waarschijnlijk geacht dat zowel het officieel disconto als de door de algemene banken bij de centrale bank aan te houden liquiditeiten zullen worden ver hoogd. Maatregelen van deze aard wor den gewoonlijk genomen door de centrale bankraad van de Deutsche Bundesbank, die eenmaal per 14 dagen bijeenkomt. De eerstvolgende bijeenkomst zal donderdag worden gehouden. In financiële kringen te Frankfort heeft men het gevoel dat de hausse die zich sinds het afgelopen voorjaar in West- Duitsland heeft ontwikkeld, gevaren voor een inflatoire beweging heeft doen ont staan. De activiteit in de bouwnijverheid is opmerkelijk toegenomen terwijl de vraag naar consumptie- en naar kapitaal goederen de productiecapaciteit in toene mende mate gaat overtreffen, hetgeen tot gevolg heeft dat op ruimer schaal wordt geïnvesteerd. Door dit alles worden de le vertijden langer en stijgt het loonniveau bij een tekort aan werkkrachten. Advertentie De nieuwe Zweedse schrijfmachine Advertentie warme kwaliteit keperflanel, royaal model, candy stripe garnering. speciale .AA prijs (kleine stijging eer maat) Het resultaat van het boekjaar 1958 is voor de n.v. Twentsche Overzee Handel maatschappij te Enschede teleurstellend geweest. Gebleken is dat de recessie in Oost Afrika nog niet ten einde was. Dit had tot gevolg dat de omzetten van het handelsbedrijf der vennootschap aanzien lijk lager bleven dan was getaxeerd. De financiële toestand van vele debiteuren verslechterde dusdanig, dat per ultimo 1958 belangrijk tegen de debiteurenpositie moest worden gereserveerd. Dientenge volge is over 1958 een verlies geleden van 455.379 (vorig jaar verlies f 30.354). Dit verlies werd ten laste van de in vorige ja ren gevormde onzichtbare reserve afge boekt. Het dividend wordt wederom ge passeerd. De liquiditeit is nu belangrijk verbeterd, zodat de huidige financiële positie het mo gelijk maakt het bedrijf eventueel te inte- lesseren in nieuwe zaken. De directie ver trouwt te zullen slagen een bevredigend resultaat te bereiken. De prognoses van de kantoren in Afrika wijzen erop, dat 1959 met een bescheiden winst kan wor den afgesloten. Voor de derde achtereenvolgende maal sedert 1955 stelt het concern van de Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij zijn aandelhouders in de gelegen heid de nieuwste Shellfilms te zien over de opsporing, winning, verwerking, verkoop en „research" in de olie-industrie. Dezer dagen werd in Amsterdam de eerste voor stelling gegven van een serie van 12, waar voor aandeelhouders grote belangstelling hadden. Niet minder dan 1200 toeschou wers waren aanwezig. De voorstellingen worden gegeven in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en Gro ningen. In totaal worden dit jaar 12.000 kijkers verwacht. Het Amerikaanse Leningfonds voor Eco nomische Ontwikkeling (U.S. Develop ment Loan Fund-D.L.F.) heeft een be langrijke wijziging bekendgemaakt in zijn politiek bij het uitlenen van gelden. Landen die steun ontvangen zullen voort aan meer van het ontvangen geld moeten gebruiken voor de aankoop van Ameri kaanse goederen. Dit besluit van de Ameri kaanse regering wordt door waarnemers in Washington gezien als een poging van de regering-Eisenhower om meer druk te oefenen op Europese landen om medewer- 'king te verlenen aan een gezamenlijke kracahtsinspanning bij de steunverlening. Het genoemde fonds verstrekt kredieten tot steunverlening aan openbare en parti culiere bedrijven in economisch onvol doende ontwikkelde landen. Staking in Liverpool ten einde Een commissie van werkgevers en werknemers heeft besloten de 130 dokwerkers uit Liverpool die zes dagen geleden weigerden een schip te lossen zonder toeslag voor vuil werk hen deze toeslag alsnog te geven. De weigering deze toe slag uit te betalen was oorzaak van een wilde sympathiestaking van 5000 havenarbeiders. Ieder van de 130 arbeiders die rechtstreeks bij het con flict zijn betrokken ontvangt ongeveer 10 shil ling (circa vijf gulden). De kapitein knikte Panda goedkeurend toe. „De temperatuur is precies goed, knaap," zei hij. „Nu gaan we het suiker gehalte onderzoeken." Hij goot een beet je koffie in een glazen buisje en voegde er toen een scherp ruikende vloeistof bij. Het geheel begon te borrelen en te brui sen en Panda zag, dat het van kleur veranderde. De troebele vloeistof werd langzaamaan geheel helder. „Keurig! Dat is de juiste hoeveelheid suiker," prees de kapitein. Knaapjeik denk dat jij het nog wel ver zal brengen! Thans wil ik zien, hoe het staat met het zoutge halte." Hij goot een flinke scheut koffie in een vreemdsoortig apparaat. Een naald draaide trillend over een wijzerplaat en plots klonk er een luid gerinkel als dat van een wekker. Woedend sprong de ka pitein overeind. „Het zoutgehalte is te hoog!" schreeuwde hij hees van veront waardiging. „Mannen, deze kleine boos wicht heeft muiterij gepleegd. Hij zal zijn gerechte straf niet ontgaan.De zee rovers zeiden niets, maar het was aan hun gezichten te zien, dat zelfs deze ge harde misdadigers nu medelijden had den met de arme Panda. De directie van de n.v. Nederlandsche Fabriek van Bronswerken v.h. Becht en Dyserinck te Amsterdam deelt mede, dat het voorstel tot statutenwijziging, dat zal worden behandeld op de eerstkomende vergadering van aandeelhouders, beoogt de onderneming de status te verlenen van een open beleggingsmaatschappij. Door de uitgifte van 2.500.000 5 percent in aandelen b converteerbare obligaties n.v. Bronswerk bestaat de mogelijkheid, dat het aandelenbezit van de n.v. Neder landsche Fabriek van Bronswerken v.h. Becht en Dyserinck daalt beneden de 25 percent. Van het geplaatste aandelenka pitaal van de n.v. Bronswerk, waarmede het aanmerkelijk belang en dus de faci liteiten ten aanzien van de vennootschaps belasting en dividendbelasting zouden ver loren gaan. De onderhavige wijziging der statuten wordt voorgesteld teneinde te voorkomen dat de vennootschap alsdan ten opzichte van verschuldigde belastin gen in een ongunstige positie zou komen. Met algemene stemmen is in de heden gehouden tweede buitengewone vergade ring van aandeelhouders in de Nederland se Overzee Bank te Amsterdam een door het bestuur voorgestelde statutenwijzi ging goedgekeurd. Deze behelst de taak verdeling van de directie, de differentia tie in rang van de directieleden even tueel tot uitdrukking te brengen in de titu latuur en de onderlinge verdeling van het percentage van de overwinst dat ter beschikking van de directie komt. De huidige orderportefeuille van de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen geeft een goede be drijfsbezetting tot medio 1961, zo ver klaart de directie in een tussentijdse me dedeling over de gang van zaken bij dit bedrijf. Met inachtneming van zekere re- serveringen, welke de directie gemeend heeft te moeten maken in verband met de uiteindelijke afwikkeling en aflevering van de nog resterende Griekse schepen, laten de resultaten over het boekjaar 1959 zich niet ongunstig aanzien. Advertentie voor dames en heren 55.-, lange jassen 89.50 Kleine Houtstr. 2A - le zaak v.a. de Anegang Crediet-service mogelijk Kanker. Het aantal sterfgevallen ten ge volge van kanker is in Italië in de pe riode 1931-1958 met meer dan honderd percent gestegen. De stijging van het aantal overledenen ten gevolge van longkanker is nog sterker. Charlotte. De wervelstorm „Charlotte" heeft op het eiland Okinawa aan 45 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers verloren het leven door grondverschuivingen en het instorten van huizen. Naar schatting is 75 pet van de tweede rijstoogst en de helft van de suikeroogst verloren gegaan. Antisemiet. De rechtbank van Aken heeft de 42-jarige belastingambtenaar Erich Tasche wegens antisemitisme en be lediging tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Tasch zei, in een ge sprek over de oorlog, dat „niet genoeg Joden waren vergast", en dat „de con centratiekampen weer moesten wor den geopend". Autodief. Een autodief is maandag te Co lumbus in de Amerikaanse staat Ohio met een gestolen auto in volle vaart ingereden op een groep schoolkinderen. Drie van de kleinen kwamen om, een werd ernstig gewond. De 22-jarige auto dief was op proef vrijgelaten na aan klachten wegens inbraak, auto- en an dere diefstal. De politie moest hem te gen een woedende menigte beschermen. Zegen. Prins Albert van België en prin ses Paola zullen deze week een bezoek brengen aan Rome, waar zij waar schijnlijk de zegen in ontvangst zullen nemen die de Paus hun toezegde, toen hun huwelijk in de St. Pieter wegens protest van vele Belgen niet doorging. Zondenencyclopedie. In Rome is het eer ste deel verschenen van een „zonden encyclopedie". Een aantal rooms-ka- tholieke theologen onder hoofdredactie van monseigneur Palazzini, secretaris van de Congregatie van het Heilig Offi cie, trachten hierin te komen tot een nadere afbakening van wat zonde is en wat niet. Veel aandacht wordt erin be steed aan de morele verantwoordelijk heid van weggebruikers ten aanzien van het verkeer en aan het lezen van boeken en het zien van films die door de kerk verboden zijn. Bosbranden. Bij bosbranden in de West duitse Bondsrepubliek is in het afge lopen weekend voor ongeveer 360.000 gulden schade aangericht. In de buurt van Dusseldorp werd een persoon bij het bestrijden van een brand gedood, verscheidene anderen werden door de rook bedwelmd en moesten naar het ziekenhuis voor behandeling worden overgebracht. Verongelukt. Een „Boeing 707", die een oefenvlucht maakte, is maandag in de Amerikaanse staat Washington, om laag gestort. Vier van de acht inzitten den kwamen om het leven. Dit is het tweede ongeluk, dat in de laatste tijd een „Boeing 707" een reusachtig, met straalmotoren uitgerust vervoers- vliegtuig is overkomen. In augustus is een „Boeing 707" te Long Island, in de staat New York, omlaag gestort Hierbij verloren vijf leden van de be manning het leven. Overlading. In verschillende Italiaanse steden hebben maandag scholieren ge staakt tegen wat zij beschouwen als een overlading van de examenpro gramma's. De minister van Onderwijs heeft onlangs bepaald, dat de eindexa mens van middelbare scholen, evenals voor de oorlog, de gehele studiestof van de school moeten bestrijken, in plaats van, zoals sinds de oorlog het geval was, alleen de stof van het laat ste jaar. Ondervoeding. Oostenrijkse studenten zijn maandag voor twee dagen in sta king gegaan om hun eis tot meer geld voor de universiteiten en culturele en natuurwetenschappelijke studie kracht bij te zetten. De staking wordt ge steund door de vereniging van docen ten aan de universiteiten. Afgewezen Een Spaanse politieke vluch teling, die zich negentien jaar in de heu vels van de Canarische eilanden ver borgen had gehouden, is te Las Palmas wegens moord terechtgesteld. De worging van de 45-jarige Juan Garcia Suarez was de eerste executie op deze Spaanse eilanden sedert het begin van deze eeuw. Suarez had een slager ver moord' die getracht had zijn schuil plaats te vinden door in 1947 de moe der van de vluchteling te ranselen. Een verzoek om gratie door de moeder van een officier die aan Franco-zijde in de Spaanse burgeroorlog is gesneuveld, werd niet ingewilligd. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan afkomstig storings- gebied trok gisteren over ons land, België en een groot deel van Frankrijk. Het bracht overal regen, op de meeste plaat sen 5 tot 10 millimeter. Gedurende de nacht van maandag op dinsdag vormde zich echter boven het westelijke deel van de Middellandse Zee langs de scheiding tussen de koudere po laire lucht en de daar nog aanwezige war me en vochtige lucht een nieuwe depres sie, welke in de Franse Alpen, langs de Riviera, in Noord-Italië en Zuid-Zwitser- land zeer veel regen bracht. Er werden hoeveelheden gemeld van 50 tot 100 milli meter. Inmiddels breidde een rug van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden en West-Frankrijk uit. Deze zal het weer de komende 24 uur in ons land blijven be heersen. Dat wil zeggen dat de kans op regen gering is en opklaringen zullen over heersen. Een groot depressiegebied op het wes telijk deel van de oceaan breidt zich ge- 'eidelijk verder in oostelijke richting uit. WEERRAPPORTEN Woensdag 21 oktober Zon op 7.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 20.40 uur, onder 11.39 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 oktober Hoog water 5.39 en 17.52 uur. Laag water 1.29 en 13.36 uur. Woensdag 21 oktober Hoog water 6.13 en 18.25 uur. Laag water 1.59 en 14.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen oc s binnen- en buitenland d 2 1 Neerslag laatste 24 uur S3 sa S c B Den Helder zwaar bew. w 14 9 Ypenburg half bew. w 14 5 Vlissingen onbewolkt wnw 14 5 Eelde licht bew. wzw 17 9 De Bilt licht bew. zw 15 12 Twente zwaar bew. zzw 17 3 Eindhoven geheel bew. windst. 16 2 Zd Limburg geheel bew. zw 15 3 Helsinki zwaar bew. zw 9 0 Stockholm mist ozo 13 0,1 Oslo regen zo 10 5 Kopenhagen zwaar bew. wzw 15 2 Aberdeen licht bew. w 12 5 Londen onbewolkt wnw 16 0 Amsterdam licht bew. wzw 14 6 Brussel zwaar bew. wzw 15 5 Luxemburg zwaar bew. nnw 15 12 Parijs zwaar bew. windst. 16 7 Bordeaux regenbui nw 18 13 Grenoble regen windst. 14 39 Nice regen zo 19 70 Berlijn zwaar bew. w 19 0 Frankfort regen wzw 16 8 München zwaar bew. zw 19 0 Zürich regen windst. 13 4 Genève regen nno 14 31 Locarno regen wzw 12 45 Wenen zwaar bew zo 17 0 Innsbruck zwaar bew. w 21 0 Belgrado onbewolkt. ozo 22 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome half bew. zo 23 0 Ajaccio zwaar bew. no 24 0 Madrid onbewolkt n 19 9 Mallorca zwaar bew. ono 23 9

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2