Gaullisten bevestigen dreiging van staatsgreep in Frankrijk HET WEER Haarlem en Beverwijk wonnen de wisselbekers van de K.N.A.C. TINNEROY Dr. Rutgers kreeg eredoctoraat rechten van Vrije Universiteit Debré wil scherpslijpers kwijt maar richt niets uit tegen Soustelle Gerard van Praag SUÈDE DAMESJASJES Moeizame weg naar een topconferentie Morfinecomplot in Amsterdam opgerold Vijf arrestaties na een urenlange razzia veforeyoum Wisselvallig De Gemeenten-verkeersveiligheidcompetitie Vijfling ifi Texas, vier kinderen overleden tijssen textiel In de krant van heden: De staalstaking Afkoelingsperiode zou heden ingaan Caryl Chessman Hulde aan een groot magistraat Het woord is aan Zes doden in het verkeer Chinezen ontruimen Indische grenspost Twee winnaars in de KNVB-toto WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 295 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (UPI) President, Eisenho wer zal binnen twee weken naar Europa reizen om in Londen, Parijs en Bonn te trachten een aantal meningsverschillen, die de formulering van een gezamenlijk westelijk standpunt belemmeren, op te ruimen. Londen en Washington zijn het er min of meer wel over eens, maar Bonn verzet zich tegen bespreking van de Duitse kwestie op de voor december te beleg gen topconferentie en wenst dat daar al leen de ontwapening behandeld wordt. Bonn was aanvankelijk ook tegen een spoe dige topconferentie maar heeft zijn bezwa ren overwonnen. Parijs is nog steeds lijn recht tegen een vroegtijdig topgesprek, ondanks een persoonlijke brief van Kroes- jtsjev aan De Gaulle en een gesprek onder vier ogen van de Russische ambassadeur met de president. Adenauer gaat van 17 tot 19 november naar Londen, premier Segni van Italië en de secretaris-generaal van de NAVO Spaak zullen hem volgen. Op 11 november is mi nister Selwyn Lloyd in Parijs om er met Couve de Murville, zijn Franse collega, alsmede premier Debré en waarschijnlijk ook president De Gaulle te confereren. De Engelse regering treedt op als verza melaar van opinies in de hoop Eisenhowers weg langs de Westeuropese hoofdsteden te verlichten. De Amsterdamse recherche heeft dins dagavond in samenwerking met de dis trictsrecherche van de Rijkspolitie een urenlange jacht gehouden op een complot morfinehandelaren. Er werden vijf per sonen gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. Een groot aantal rechercheurs reed met radio-auto's over de wegen in en rondom de hoofdstad. In de loop van de avond slaagde men erin, een 43-jarige fruithan delaar voor zijn woning in Badhoevedorp te arresteren. Hij was in het bezit van tien flesjes morfine, die een ander lid van de groep, een 36-jarige magazijnbediende, bij zijn werkgever, een bedrijf in de hoofd stad, zou hebben meegenomen. Later kon den ook nog een 39-jarige pompbediende, een 22-jarige machinist en een 51-jarige winkelier worden ingerekend. Zij zijn op gesloten op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag opklarin gen en voornamelijk in het noor den van het land hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Vanavond tijdelijk harde, overigens matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapportcn op pagina twee. Het nieuwe havengebouw aan de De Ruyterkade te Amsterdam is nage noeg gereed. In 11)60 wordt het in ge bruik genomen. Het 54 meter hoge gebouw biedt een prachtig uitzicht op het IJ. De treinen naar Haarlem, Alkmaar en Hoorn daveren er langs heen. (Van onze correspondent in Parijs) Albin Chalandon, de secretaris-generaal van de U.N.R., de neo-gaullistische unie voor de nieuwe republiek, heeft op een kadervergadering van zijn party beves tigd, dat de vyfde Republiek vorige week door 'n nieuwe staatsgreep werd bedreigd. Gelijktijdig met 'fc vertrek van een negen tal U.N.R.-afgevaardigden uit de gaullis tische gelederen, werden, aldus Chalandon, zowel in Parijs als in Algiers de voorbe reidingen getroffen voor de omverwerping van de regering. Het is de eerste maal, dat de vele geruchten over een poging De Gaulle's nieuwe Algerijnse politiek door een coup d'état te torpederen uit officiële gaullistische mond zijn bevestigd. De ongeveer tachtig huiszoekingen, die deze week in heel Frankrijk bij rechtse extre misten en fascistische organisaties hebben plaatsgevonden moeten in direct verband met deze voorbereiding van een nieuwe omwenteling worden gebracht. De ernst waarmee in de hoogste offi ciële sferen deze i-evolutionaire of beter contra-revolutionaire agitatie wordt en werd beschouwd is nu ook tot uiting ge komen in een ongebruikelijke demarche van premier Michel Debré, die persoon lijk en, naar men aanneemt, op directe instigatie van generaal De Gaulle, zon dagavond voor de verzamelde U.N.R.-af- gevaardigden is verschenen om zijn veto uit te spreken tegen de terugkeer van de negen rebellen in de gaullistische partij. Het is algemeen bekend, dat generaal Charles de Gaulle, die geen officiële ban den met de U.N.R. onderhoudt het niette min met lede ogen aanzag dat de ultra rechtse activisten hier maar al te vaak het hoogste woord voerden. Op suggestie van de generaal heeft daarop premier Debré, die de leiding van de U.N.R. het liefst in eigen hand zou willen nemen van deze mislukte paleisrevolutie gebruik gemaakt om de partij van een aantal fascistische en compromitterende elementen te zuive- Haarlems loco-burgemeester, wethou der D. J. A. Geluk, en de burgemeester van Beverwijk, de beer J. G. S. Bruins- ma, zullen op de morgen in het Kurhaus te Scheveningen te houden Wcgverkeers- dag van de KNAC ieder een wisselbeker in ontvangst nemen, omdat hun gemeen ten in de „Gemeentenverkeersvciligheids- competitie 1958" het beste figuur hebben geslagen. In Haarlem daalde het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop of met ernstig gewonde slachtoffers in 1958 met 13,1 percent ten opzichte van het voorafgaande jaar. in Beverwijk met 17,8 percent. In absolute cijfers bedroeg het aantal van dergelijke ernstige verkeerson gelukken in het competitie.iaar 582 tegen 670 daarvoor en in Beverwijk 97 tegen 118. Voor deze vijf jaar durende competitie zijn de gemeenten ingedeeld in drie groe pen: boven de 100.000 inwoners, van 50.000 tot 100.000 inwoners en van 30.000 tot 50.0 inwoners. Haarlem won in de vorige com petitie van vijf jaar de wisselbeker defi nitief, nadat het vier jaar achtereen daar in aan de spits had gestaan. In het eerste jaar van de tweede reeks won Rotterdam de trofee in de groep der grootste gemeen ten, Bussum in die der kleinste. Men moet de competitie echter niet zien als het aan wijzen van veilige en onveilige steden. Elke gemeente wordt met zichzelf verge leken en er blijkt slechts in welke gemeen ten de verkeersonveiligheid het meest is afgelopen. In Zuid-Kennemerland sloeg ook Velsen een goed figuur in de groep van middel grote gemeenten. Daar daalde de ver keersonveiligheid met 1,7 percent (abso luut van 252"tot"225)nietgeen in die cate gorie het op één na beste resultaat was. Hengelo won hier met een daling van 22,5 percent de wisselbeker. In Haarlemmer meer daarentegen vond een stijging plaats met 9,7 percent, van 217 tot 238 on gelukken. Ook in het gehele land als totaal geeft een, zij het geringe, toeneming van het zien, namelijk van 35.711 tot 36.069, het geen neerkomt op één percent. SAN ANTONIO (Reuter) Vier kinde ren van een dinsdagmiddag in San Anto nio in Texas geboren vijfling vijf meis jes zijn binnen tien uur na de geboorte overleden. De toestand van het nog le vende kind is volgens de artsen bevredi gend. De meisjes, van wie er geen twee pond haalde, werden met tussenpozen van drie minuten geboren. d De toestand van de 27-jarige moeder, de vrouw van luitenant Hannan van de Amerikaanse luchtmacht, is goed. Me vrouw Hannan heeft reeds twee zoontjes, één van vijf en één van vier jaar. Advertentie HET SUCCES VAN ONZE MODESHOW. In moderne dessins en effen kleuren voorradig. - 90 cm breed dessins 6.95 p.m. /effen 5.95 p.m. JAC. SPIJKER Snelliusstr. 23. - Tel. 5653 Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal, Documentaire, Filmkader. Toneelstuk. Be kijk het vorstelijk met T.V. van KEIZER. Plein 1945 No. 45, Telefoon 4516. pag. Weenapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Langs sluizen en havens5 Zuivelprodukten 3 Uit stad en omgeving ....5, 7, .9 Agenda 9 Beurs 9 Kongo11 Debuut van Haarlemse 11 Feuilleton 13 Radio en Televisie 13 Kunst 13 Sport. 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. De Federale procureur te Pittsburgh heeft namens het ministerie van Justitie de Federale Rechtbank in Pittsburgh ge vraagd een einde te maken aan de reeds 98 dagen durende staalstaking. Dit ver zoek vloeit voort uit het besluit van presi- dnet Eisenhower om de Wet van Ta ft en Hartley toe te passen ten einde de 500.000 stakers gedurende een „afkoelingsperio de" van 80 dagen weer aan het werk te krijgen. In het verzoek aan de rechtbank wordt gezegd dat, indien de staking niet wordt, beëindigd, onherstelbaar verlies aan de V.S. zal worden toegebracht. De advocaat van de vakbond van staalarbeiders, Ar thur Goldberg, verklaarde dat de voorzie ningen in de Wet van Taft en Hartley waarop de president zich beroept, in strijd zijn met de grondwet en dat de staking niet het welzijn van de veiligheid van de staat in de zin van de wet in gevaar brengt. Gedurende de eerste zestig dagen van de afkoelingsperiode die tachtig dagen duurt, zal een bemiddelingsinstantie pogen een oplossing te bereiken. Na 75 dagen wordt een geheime stemming gehouden die de arbeiders de gelegenheid biedt het laatste aanbod van de bedrijfsleiding te aanvaar den. Ondanks het uitblijven van een aandui ding wanneer de uitspraak valt wordt in Pittsburgh verwacht dat het vonnis he den bekend zal zijn. De voorzitter van de stakende „United Steelworkers", McDo nald, heeft een voor de ochtend gecon voceerde bijeenkomst van de commissie voor loonpolitiek uitgesteld tot laat in de middag, teneinde beschikbaar te zijn als de uitspraak valt. ren. Generaal De Gaulle zou nu de hoop koesteren dat de U.N.R. in het parlement nu eens eindelijk goed de rol zal kunnen spelen, die hij haar altijd had toebedacht, dc rol van centrumpartij tussen conser vatieve rechter- en de radicalen, volks republikeinen, socialistische en de commu nistische linkervleugel. Niettemin voelt men zich in politieke kringen te Parijs zeker nog niet geheel gerust over de doeltreffendheid van de of ficiële tegenmaatreglen. Het is opvallend, dat er geen enkele arrestatie is verricht en dat er evenmin namen bekend zijn ge maakt van figuren die bij het nieuwe com plot betrokken waren. De zuivering van de U.N.R. kan ook nauwelijks als een zeer ingrijpende operatie worden omschreven. Een figuur als Jacques Soustelle nog al tijd een der leiders van de U.N.R., die, zoals iïK.. zich herinnert, de gebeurtenis sen op 13 mei 1958 in Algiers persoonlijk voorbereidde, werd ook nu weer genoemd als de kandidaat, die Debré als minister president op had moeten volgen. Soustelle, die in de huidige regering vice-premier is heeft zich over de geruchten inzake het nu bevestigde complot in ontwijkende ter men uitgelaten, terwijl hij de laatste da gen zowel door Debré als door De Gaulle in officiële audiëntie werd ontvangen. De algemene indruk is dan toch eerder, dat de regering en generaal De Gaulle de be slissende eindstrijd met de fascistische scherpslijpers toch nog altijd niet aan durven. Contact in Zwitserland? NEW YORK (Reuter) Het tijdschrift „Newsweek" schrijft dat Franse en Al gerijnse vertegenwoordigers in het geheim in Zwitserland bijeen zijn geweest. Vol gens een bericht uit Genève „zullen beide partijen dit waarschijnlijk tegenspreken" maar werden de bijeenkomsten gehouden nadat het plan van generaal De Gaulle over zelfbeschikking voor Algerije was bekendgemaakt. „De Gaulle en Ferhat Abbas, de leider van de F.L.N. hebben aan deze onofficiële afgevaardigden ge middeld drie keer per week instructies gezonden. De deelnemers werden door een Zwitserse wacht bewaakt", aldus Newsweek. De Franse minister van voorlichting heeft de inhoud van het bericht in „News week" ten stelligste tegengesproken. Hij noemde het bericht van alle grond ont bloot. RABAT (UPI Ferhat Abbas, de pre mier van de „Algerijnse regering in bal lingschap", is dinsdag uit Rabat naar Tanger vertrokken vanwaar hij vandaag vermoedelijk doorreist naar Madrid. Zijn uiteindelijke reisdoel is, volgens zegslie den te Rabat, Rome of Frankfort. In Ra bat heeft Ferhat Abbas voor zijn vertrek een onderhoud gehad met prins Moulay Hassan, die optreedt als contactman tus sen de Franse regering en de Algerijnse verzetsbeweging. De „Rode hand" TOLEDO (UPI) De rechtbank van Toledo heeft de 22-.iarige Spanjaard Luis Ezquerecocha wegens moord op de 25-ja- rige Arminda Fueyo Fanjul ter dood ver oordeeld. Arminda Fueyo Fanjul was een medewerkster van het Algerijnse Natio nale Bevrijdingsfront in Madrid. Zij werd op 3 juni vorig jaar buiten de stad ge vonden, met 18 messteken en ingeslagen schedel. Ezquerecocha zei door leden van de „Rode hand", een Franse terreurorga nisatie te zijn gedwongen Arminda te ont voeren. Buiten de stad doodden zijn op drachtgevers haar. Hij zeide dat de „Rode hand" hem had gewaarschuwd, dat zijn familie moeilijk heden zou ondervinden, wanneer hij niet wilde medewerken. Ezquerecocha beken de ook voor het F.L.N. te hebben gewerkt en het vermoorde meisje geld schuldig te zijn geweest. De „Rode hand," een ter reurorganisatie van Franse rechtse extre misten, is verantwoordelijk voor aansla gen in Frankrijk en Algerije zelf, in West- Duitsland, Italië, Zwitserland en België. Gouverneur Brown van Californië heeft geweigerd gratie te verlenen aan Caryl Chessman, die al meer dan elf jaar in de dodencel van de gevangenis op zijn terechtstelling wacht. De foto toont Chessman op een persconferentie nadat het besluit van de gouverneur bekend was geworden, (telefoto ANP) Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 MODERNE KLEUREN Advertentie MENU v. d. DAG - Donderdag 22 okt. 1959: Soep Goulash - sla - aard. of rijst 2.- p.p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden, Tel. 6564 Confucius: Wie zijn geluk najaagt, rent het voorbij. In Emmeloord is een 14-jarige wielrijder L. Ruiter uit Blokzijl, leerling van een la gere technische school te Emmeloord om het leven gekomen bij een botsing met een vrachtauto. De jongen werd tegen het weg dek gesmakt en ernstig aan het hoofd ver wond. Hij is in het ziekenhuis te Emmel oord overleden. Dinsdagavond werd de 78-jarige H. van der Aa uit Oirschot door een vrachtauto aangereden en gedood, toen hij per fiets onder de gemeente Liempde de rijksweg Eindhoven-Den Bosch wilde oversteken. Het slachtoffer werd zodanig verminkt, dat het enige uren duurde voor zijn identi teit kon worden vastgesteld. In de afgelopen nacht is in het Sint Li- duina ziekenhuis te Purmerend de 52-ja- rige aannemer C. Vooys uit Katwijk over leden. De man raakte maandagmiddag be trokken bij een verkeersongeval op de weg van Volendam naar Monnikendam. Door de regen was een glad weggedeelte ontstaan, waardoor de heer Vooys met zijn auto slipte en in volle vaart tegen een boom op reed. De zestigjarige bromfietser P. B. Eich- oudt uit Nijmegen is op zijn bromfiets tussen twee botsende auto's geraakt en ernstig gewond Hij is later aan zijn kwetsuren bezweken. Dinsdag overleed de 19-jarige G. Strij- kert te Doornspijk aan de gevolgen van een ongeluk, dat maandagochtend in zijn woonplaats gebeurde. Een chauffeur uit Musselkanaal stak met zijn bestelauto een fietspad over juist toen S. op een brom fiets naderde. Bij de botsing die volgde liep S. een zware hersenschudding en an der letsel op. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is het 2'/;-jarig jongetje Hinke Bakker in het woonwagenkamp te Winterswijk onder een achteruitrijdende vrachtauto geraakt, met het gevolg dat het kind zwaar ge wond naar het R.K. ziekenhuis aldaar moest worden overgebracht. Kort na op neming in het ziekenhuis is de kleuter ovei-leden. Het jongetje speelde met het onderstel van een kinderwagen en was daarin zo verdiept, dat het de vrachtwagen niet heeft gezien. Ook de bestuurder, de heer V., had de kleuter niet opgemerkt. NEW DELHI (Reuter) Naar dinsdag van gezaghebbende z\jde te New Delhi is vernomen, hebben Chinese communisti sche troepen de omstreden post Longdjoe, aan de Indisch-Tibetaanse grens, volledig ontruimd na Indische bunkers opgeruimd en enkele barakken verbrand te hebben. Longdjoe werd in augustus door de Chinezen bezet. Op 14 oktober werd ge meld, dat Chinese patrouilles zich „om strategische redenen" gedeeltelijk uit Longdjoe hadden teruggetrokken, hoewel zij de post nog beheersten. Volgens gezaghebbende kringen te New Delhi hebben de Chinezen zich een weinig naar het noorden teruggetrokken. De In dische troepen zouden niet van plan zijn om Longdjoe te bezetten. Zoals bericht is. heeft India de terug trekking van de Chinese troepen als voor waarde gesteld voor onderhandelingen over de grensgeschillen met China. De heren J. Nagels uit Gennep en W. Engel uit Tilburg zullen vandaag onge twijfeld veel bezoek krijgen. Om twaalf uur vanmorgen sloot namelijk de aan meldingstermijn voor prijswinnaars in de K.N.V.B.-toto. Voor de heren Nagels en Engel was het toen definitief, dat zij, door dat zij alle 15 uitslagen juist voorspelden, ieder f 66.250.hadden verdiend. De tweede prijs van f 56.785.valt uiteen in 46 delen. Deze 46 deelnemers behaalden zondag 14 punten. Tijdens de dinsdagmiddag gehouden openbare zitting van de senaat der Vrije Universiteit in de Woestduinkerk te Am sterdam ter herdenking der 79ste dies na- talis is aan de 75-jarige dr. A. A. L. Rut gers het ere-doctoraat in de rechtsgeleerd heid verleend. Dr. Rutgers is oud vice- president van de Raad van State, oud-gou verneur van Suriname, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel te Bui tenzorg. Het ere-doctoraat werd hem ver leend wegens zeer uitstekende verdien sten bewezen in bovengenoemde hoge, bij de ontwikkeling van het staatsrecht van het Koninkrijk der Nederlanden ten nauw ste betrokken functies. De promotor, prof. mr. L. W. G. Schol ten, merkte op dat het niet de eerste keei in de familie van dr. Rutgers is, dat het zo zeldzame eredoctoraat wordt toegekend en herinnerde aan andere illustere leden van dit geslacht. Vervolgens sprak de promotor over de eerder genoemde functies die dr. Rutgers deze begon zijn universitaire opleiding met botanie te studeren heeft vervuld. „Steelsgewijze zijt gij van bioloog tot ju rist getransformeerd". Over de werk zaamheden van dr. Rutgers als directeur van landbouw, nijverheid en handel bij het bestuur van het toenmalige Neder- lands-Indië zei de spreker „steeds ging het over het afwegen van de rechten van de particulier en van de gemeenschap, van de rechten der Indische samenleving en het moederland, een materie, die steeds ge legenheid gaf en zelfs dwong tot het door dringen tot de kern van de rechtsverhou ding. Over de periode, dat dr. Rutgers gouver neur van Suriname is geweest (1928-1933) zeide prof. Scholten „Gij waart niet klein toen de moeilijkheden groot waren. Gij hebt u gedragen zoals een eerlijk gouver neur betaamt". Na zijn driejarig lidmaat schap der Tweede Kamer te hebben gere leveerd zeide de promotor „Het was met volkomen instemming, dat het Nederland se volk in 1936 uw benoeming tot lid van de Raad van State vernam, waarvan het lid maatschap grote bestuurskennis vereist. Uw benoeming in 1956 tot vice-president kon alleen geschied zijn op grond van het feit, dat gij in kennis van het staatsrecht, in begrip daarvan, in vaardigheid het te hanteren in praktijk, mede bevorderd door uw persoonlijke kennis van verschil lende takken van het bedrijfsleven, velen overtrof". Na de formulering van de bul te hebben voorgelezen richtte prof. Scholten zich met Prinses Beatrix wenst dr. Rutgers geluk. een persoonlijk woord tot dr. Rutgers, waarin hij onder meer zeide: „Gij waart in de bezettingstijd een der verdedigers van het recht, toen gij de stem der kerk deed spreken, toen het geluid van de staat niet kon worden geformuleerd. En door uw spreken voor de kerk hebt gij op de hoog ste wijze het staatsrecht gediend. Gij hebt toen gehandeld als een eerlijk vaderlan der. als een goed Christen", zo besloot prof Schol ten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1