Landen wedstrijd in Keulen deceptie voor de Nederlandse voetbalploeg iliiss De homogene „Mannschaft" - met Rahn als uitblinker - verdiende 7-0 zege ten volle Duitsland-Nederland was slechts bij vlagen een echte wedstrijd isÉiB m SPEL EN SPELERS VERJONGEN? EEN FOUT imip Elek Schwartz: „We begonnen met voorhoede zonder zelfvertrouwen" „J8 J|||| Jgg ^f|IJ JSI Duitsers waren over aile linies beter Wilkes: „Wij konden ons eigen spel niet spelen" Meningen in de kleedkamers 17 Rahn: voorhoede apart Met regelmaat Balans in evenwicht DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Van de Nederlandse spelers, die giste ren op de grasmat van het stadion in Keu len hun kunnen lieten zien, was Wilkes ongetwijfeld nog de minst slechte. Hij bleef pogingen in het werk stellen om de voorhoede een echte linie te laten wor den en zakte pas ver in de tweede helft toen Van der Linden, Van Wissen, Bouwmeester en Van der Kuil echt hele maal niets meer begrepen naar het la ge peil van de andere voorwaartsen af. Van de andere aanvallers was eigen lijk Bouwmeester in de eerste hell't nog de beste. Hij vertoonde zo af en toe Moulijn-allures en kwam zowaar Benthaus en Stollenwerk een enkele keer voorbij. In die gevallen bleef evenwel zijn werk onafgerond, omdat er niemand op tijd of in vrije positie ter plaatse was. Van Wissen speelde een zeer slechte match, waarbij wellicht ter verontschuldi ging kan worden gezegd dat hij in zijn club niet anders dan kanthalf speelt. Hij was wat men noemt nergens en werkte er ge ducht aan mede dat de voorhoede als ge heel in vijf stukjes uiteen viel. Van der Lin den en Van der Kuil kwamen er vrijwel niet aan te pas. Van der Kuil kreeg voor rust een fraaie kans, maar liet die ver loren gaan. Opmerkelijk was zijn gebrek kige positie kiezen. Een rush in de ruim te zoals hij tegen België enkele keren deed zagen wij in het geheel niet en het leek wel haast alsof hij er bij voorbaat van overtuigd was dat sprinten in de ruim te verspilling van krachten was. In de middenlinie werkten Klaassens en Notermans hard. maar konden tegen het geweld niet op. Ook zij werden het slacht offer van het overdonderende begin van Helmuth Rahn met zijn onnavolgbare rushes. Hun plaatsen van de bal leek ner gens naar. Dat kon ook gezegd worden van Kuys en Kraay. Zij knalden elke bal zonder meer hoog en hard de lucht in zonder aan de op bouw te denken. Voor wat dat betreft toon de Van der Hart zich 'n geroutineerder en minder gauw „aangeslagen" voetballer, al haalde ook hij geen voldoende. Pieters Graafland tenslotte was wel de zwakste schakel in de keten van verde digers. Hij had grove schuld aan enkele doelpunten en menige Nederlander onder het naar schatting 15.000 man sterke le gioen zal terug gedacht hebben aan de verrichtingen van De Munck, die zich ze ker niet zo uit zijn gewone doen zou heb ben laten halen als Feijenoords goalie. De leden van de Duitse ploeg kunnen wij gerust allen voortreffelijk noemen. Be halve dan Helmuth Rahn. Die was een klasse apart. Een mening die de Duitse (Keulse) toeschouwers dan ook niet onder stoelen of banken staken. Want kom daar in Keulen niet aan Helmuth Rahn dan kun je altijd nog beter iets lelijks van hun Dom zeggen Al sinds geruime tijd vraagt men zich af of het nationale voetbalelftal in Neder land niet eens verjongd moet worden. Wat moeten wij met „dertigers" als Rijvers, De Munck, Van der Hart en Wilkes, zo hoort men dan, neem jongere krachten. De kritiek verstomde enigszins toen de prestaties van het Oranjeteam op een meer dan redelijk niveau kwamen. Maar na de 7-0 van gisteren in Keulen zullen de stemmen zich wel weer luider laten horen. Wij willen daar echter bij voorbaat op reageren met de opmerking dat het na tionale topelftal het eenvoudig nog niet kan stellen zonder de zogenaamde vetera nen. Met Rijvers en met bij voorbeeld De Munck dat staat wel vast was het geen 7-0 geworden, maar had Nederland met redelijke cijfers en met ere verloren van een tegenstander, die in alle opzich ten beter voetbal speelde. Dan was het een échte wedstrijd geworden. Voor een belangrijke interlandmatch als tegen Duitsland moet men het sterkste elftal op de been brengen dat er is. Blessures ver hinderden dat. Waarna door het spel van Van Wissen, Bouwmeester, Kraay en Pie ters Graafland bleek dat de jeugd nog ner gens is zonder het vaste zelfvertrouwen dat oudere en geroutineerde krachten een ploeg weten te geven. Met de jeugd alleen zullen we voorlopig slechts voor de dag kunnen komen tegen landen als België, Denemarken en Noorwegen, die op de in ternationale voetbalmarkt nimmer heb ben meegeteld. De Tsjechische scheidsrechter Karol Galba heeft uitstekend geleid in de wed strijd tussen de Duitsers en Nederlanders. Hij was wat een goede referee moet zijn: een onopvallend figuur tussen de 22 voet ballers, die niettemin de leiding strak in handen houdt. Toch maakte de Tsjech één grote fout. Dat was ongeveer tien minu ten voor het einde van de wedstrijd toen de Nederlandse stopperspil Van der Hart een grove overtreding beging. Bij de stand 5-0 volgde toen weer een van die gladde aanvallen van de Duitsers, waarbij midvoor Uwe Seeler handig en snel langs de Nederlander glipte. Die kon dat niet verkroppen, draaide zich snel om en gaf de Duitser toen zo'n harde trap tegen de schenen dat deze als een gevel de boom tegen de grond sloeg. Galba floot driftig ten teken dat hem de grove over treding niet was ontgaan, nam vervolgens het rugnummer van de Nederlander op om een officiële waarschuwing te noteren. En dat was Galba's fout. Van der Hart had het veld uit gemoeten. Onvoorwaar delijk. Een voetballer die zo handelt uit pure nijd over een nederlaag van zijn ploeg en een persoonlijke nederlaag te genover zijn directe opponent, dient het verder spelen onmogelijk gemaakt te wor den. Jammer dat juist dit verzuim de Tsjech zijn enige fout was. E. Koning a ''ÉiÊï!mÊ. ïw (Van onze sportredacteur) Het had zo'n aardige middag kunnen worden. Alles werkte ertoe mee. In een zachte najaarstemperatuur speelden muziekkorpsen vrolijke deuntjes, het „legioen" gedroeg zich weer als vanouds uiterst opgewekt en ook het „Gemeinschaftssingen" verliep zoals men zich dat maar wensen kon. De stemming was dus opperbest. Maar toen kwam de voetbalmatch Duitsland-Nederland Nogmaals: het had allemaal zo mooi kunnen zijn met een echt overwinningsfeest na afloop. De slag kwam dubbel hard aan, daar in het propvolle stadion Müngersdorf in Keulen. Want Duitsland-Nederland Der Kampf am Rhein, zoals wij ergens lazen werd een doodgewoon spelletje van kat en muis. Na twee keer driekwart uur eenzijdig voetbal wees het scorebord voor de Duitsers een 7 aan en voor de Neder landers een 0. En geen weldenkend voetbalsupporter ook niet de luidruchtige Nederlanders met hun vlaggen, toeters, spandoeken, feesthoeden en ratels die kon zeggen dat het geflatteerde cijfers waren voor Duitsland. Want de Nederlandse ploeg was geen schaduw meer van het team van de 91 tegen België. En zo misten onze voetballers dé kans om zich via een redelijk resultaat tegen de Duitsers op te werken tot de Europese middenklasse. In plaats daarvan werd het een debacle. Onder oorverdovend gejuich van de tienduizenden verliet de Duitse Mannschaft de grasmat, de Nederlandse ploeg volgde terneergeslagen en volkomen gedesillusioneerd. En geen lid van het legioen die zijn stem verhief voor ook maar een kleine huldebetuiging voor de ploeg die tot voor kort zo luide was bejubeld. En hoe kon dat allemaal nu zo gebeu ren? Had Nederland dan niet in het voor jaar nog zulke goede resultaten behaald tegen sterke landenteams als Turkije en Bulgarije en had men niet nog maar kort geleden België in het Feijenoord-stadion met een 9-1 score een niet mis te verstaan lesje gegeven? Laten wij één ding voorop stellen. Duits land speelde oneindig veel beter voetbal dan Nederland. Duitsland bracht een elf tal in het veld ook met invallers zoals men weet dat geen zwakke plekken ver toonde. De verdediging ook al kreeg die het dan ook niet zo heel moeilijk brak uitstekend af, hield zich zeer strak aan de dekking en verslapte geen ogen blik. Men stond zelden een schietkans van redelijke afstand toe. Bij die verdediging ook dit in grote tegenstelling tot die van het Oranjeteam begon ook de ge fundeerde aanval. Geen wilde, hoge Hap pen in de trant van weg-is-véeg, maar zui vere passes naar half- of teruggekomen binnenspelers. En die op hun beurt déden iets met de bal. En vooral snel. Zij zetten de combinaties voort met feilloze dribbels of breedtespel waarbij de voorhoede een beweeglijke linie was tot de 16 me- terlijn, waarna de korte dieptepass, een driehoekscombinatie of snelle switch volg de. En steeds weer stond er wel iemand vrij Een man vervulde daarbij een wel zeer grote rol. Dat was de Duitse zwervende rechtsbuiten Helmuth Rahn. Rahn was een voorhoede apart. Hij drukte van het begin af zijn stempel op het Nederlandse spel door zijn onnavolgbare rushes. Rahn was vooral in het eerste kwartier ongrijpbaar. Of hij in persoon desorgani seerde het Nederlandse verdedigingsblok, óf hij verscheen precies op tijd op de plaat sen waar hij bij aanvallen van anderen „volgens 't boekje" móest zijn. Rahn de nog niet zo lang geleden ver guisde en vervolgens afgedankte voetbal ler was grandioos en hij vooral maak te Kuys, Kraay, Van der Hart. Klaassens en Notermans tot povere figuren die zijn goedwillende leerlingen hadden kunnen zijn. Zijn spel bezorgde de Duitse ploeg de prikkel die nodig was om tot grote da den te komen, net zoals zijn spel een steeds sterkere domper zette op het Ne derlandse zelfvertrouwen. Dat zelfvertrouwen zag men weg- schrompelen. Steeds verder zakte men weg naar ongeïnspireerd voetbal. En geen wonder eigenlijk, want elke bal op Van Wissen gespeeld werd verknoeid en elke poging om midvoor Van der Linden te be reiken liep op niets uit, omdat spil Er- hardt van het begin af heer en meester was over de Nederlandse aanvalsleider, net als Juskowiak over Van der Kuil. En dat terwijl dc Duitsers steeds verder naar een topvorm groeiden. En wat werd een speler als Rijvers gis teren in Keulen gemist. Hij was juist de man geweest die als verbindingsspeler de debacle had kunnen voorkomen. Dat doet dus de vraag rijzen: had Nederland in de samenstelling van de 9-1 een gelijkspel kunnen behalen of zelfs een overwinning? En dan haasten wij ons te zeggen dat ook met Rijvers, Moulijn en Wiersma een nederlaag onafwendbaar geweest was. Maardie nederlaag zou in het re delijke zijn gebleven. Enerzijds zouden Rijvers en Moulijn als aanvallers de Duit se defensie hebben bezig gehouden, ander zijds zou Wiersma zeker een betere par tij hebben gespeeld dan Kraay deed. Het geblesseerde drietal tezamen zou ervoor gezorgd hebben dat het ploegverband be waard was gebleven en dat 'n aanvaller als Wilkes niet een eenling in de woestijn zou zijn gebleven, wiens hardnekkige pogin gen nu haast bij voorbaat tot mislukking waren gedoemd. Nu werden de fouten, die in de eerste helft nog door stugheid en volharding konden worden hersteld, na rust fouten met gevolgen. En niemand die de afgang een halt kon toeroepen. De debuterende Duitse doelman Ewert kreeg na rust wei- De eerste van de serie van zeven. Het was een carambole over wit. Brülls met de handen omhoog heeft hard ingeschoten en via Van der Hart met de handen aan het hoofd vliegt de witte bal achter de al ge passeerde Pieters Graafland. Het „legioen" was er weer. Luidruch tig voor de match maar oh zo stil tijdens het spel. En daar was voorwaar wel reden voor. geteld drie redelijke schoten op zijn doel de rest van de aanvallen werd met groot machtsvertoon afgebroken voordat er iets goeds uit kon groeien. En met de regelmaat van de klok ver schenen dan weer Rahn, Schmidt, Seeler, Siedl en Brülls in het Nederlandse straf schopgebied, waar de verwarring hand over hand toenam. Ragfijne combinaties werden besloten met knalharde schoten, die tot vijf keer toe het net troffen. Het was voetbal van de bovenste plank, dat steunde op een perfecte techniek. Maar, Nederland liet te veel toe. Net zo veel als de Belgen zeventien dagen gele den in Rotterdam. Nederland gaf toen een lesje aan de Belgen, maar de Duitsers lie ten zien dat er altijd nog een baas boven baas is. Zeven-nul, wij moesten de Duitsers vooreerst maar niet meer ontmoeten De stilte was beklemmend. „Spreek maar niet meer over de wedstrijd, jon gens". Met zijn bijna toonloze stem, waaruit de teleurstelling wel heel erg dui delijk sprak, verbrak bondscoach Elek Schwartz de stilte, toen de spelers van het Nederlands elftal met gebogen hoof den de kleedkamer waren binnengegaan. „Spreek er niet meer over". Even trok Schwartz zich terug. Weer dreigde die stilte bezit te nemen van de kleedkamer. Weer was het de bondscoach, die het ge sprek begon. „Het was een verdiende ne derlaag, zeker, maar toch waren er te veel onnodige doelpunten. De fout was, dat we begonnen met een voorhoede zon der zelfvertrouwen. Even leek het erop dat het zou gaan, in dat eerste kwartier bedoel ik. Ja, en toen die twee domme doelpunten. Dat gaf de Duitsers zeker heid en zelfvertrouwen. „Neen, Duits land was niet sterker dan ik vermoedde", klonk het triest, „wij waren veel zwakker dan ik gedacht had. Een slechte dag, een heel slechte dag, zo slecht kunnen wij nooit meer spelen Faas Wilkes, de routinier van het ge zelschap, was één van de eersten die over zijn teleurstelling heen was. „Je groeit in je spel als het goed gaat. Vijf voorhoede spelers, die alle vijf een prestatie leve ren, maken dat er een gevaarlijke voor hoede ontstaat. Dat hadden wij tegen de Belgen. Alles lukte. Nu waren het de Duitsers, die overal in slaagden. Het is typisch, wij hebben de Belgen overspeeld omdat wij hun ons spel hebben kunnen op leggen. Vandaag hebben wij verloren om dat de Duitsers ons beletten ons spel te spelen, zij hebben ons volledig hun wil opgelegd". Wij mochten het dan anders formule ren, ze wilden eigenlijk allemaal hetzelfde zeggen. Met andere woorden alleen. Notermans kon er nog niet over uit. „Wat duurde het bij ons allemaal lang en wat klopten de combinaties slecht". Moulijn, die direct na de wedstrijd de kleedkamer kwam binnen lopen, was al even somber gestemd. „Wat een fouten. Begrijpelijk dat het niet meer wil als je zoveel doelpunten tegen krijgt". Kuys was nog maar nauwelijks beko men van het „gevaar-Rahn". „Niet te ge loven, wat een verschil met die wedstrijd in Amsterdam. Ongelofelijk, wat is die man gevaarlijk. Daar is gewoon geen houden aan". Gesloten deuren Dc Duitse kleedkamer bleek zelfs voor de pers een onneembaar bolwerk. De deuren waren door Sepp Herberger per soonlijk op slot gedaan en slechts uit de geluiden, die tot de gangen doordrongen kon men opmaken, dat de stemming er zeker niet slecht was. Maar enig commentaar wilde Herber ger even later wel geven. „Het klinkt gek", zei de Mannheimer. „Uw team heeft de eerste 20 minuten goed gespeeld. Maar ja. toen die.itwee doelpunten vielen was het pleit snel beslist. Neen echt, dat meen ik en dat is geen vriendelijkheid". Toch was er nog één Duitser in grote moeilijkheden. Dat was de ijverige sup poost, die de wedstrijdbal op het spoor wilde komen. De Nederlanders beweer den hardnekkig dat hij in het bezit van de Duitsers was, de Duitsers op hun beurt meenden, dat het kleinood in de Neder landse kleedkamer moest zijn. Dat lijkt ons echter wel een heel boude veronderstelling. Want welke Nederland se speler zou deze wedstrijdbal in zijn trofeeënkast willen hebben De president van de Duitse Voetbal bond, dr. Peco Bauwens, meende in de rust, toen Duitsland dus nog maar met 2-0 voor stond: „Het is eenvoudig groots zo als ons elftal vandaag speelt. In deze vorm zijn wij voor elk land een gevaarlij ke tegenstander. Ik heb sinds lang niet zo'n samenwerking tussen de spelers ge zien De Duitse aanvoerder Herbert Erhardt zei: „De Hollanders waren zeker niet zo sterk als bij hun 9—1 zege tegen België twee weken geleden. Men merkte, dat in hun elftal drie spelers van de tweede keus op gesteld stonden. Maar deze omstandig heid doet niets af aan onze overwinning. 7-0 op Holland, een ander moet het ons maar eens proberen na te doen". Stollenwerk gaf zijn mening over deze wedstrijd. „Mijn tegenstander Bouw meester was het best op dreef in het eer ste half uur. Maar toen was het strovuur tje snel geblust. Ik had zeker met de links buiten Moulijn meer werk gehad. De Tsjechische scheidsrechter Galba, naar wiens mening wij ook vroegen, zei: „De Duitse spelers hebben mij ten zeer ste verrast. Dat zij zo sterk waren had ik nooit gedacht". Er kwamen gelukkig weinig incidenten voorDe uitslag lijkt me wat aan de hoge kant, maar de Nederlanders waren tegen het einde gedemoraliseerd". Na de wedstrijd van gisteren in Keulen is de balans van de tot nu toe gespeelde wedstrijden tussen Duitsland en Nederland in evenwicht: Duitsland 18 6 6 6 4136 Nederland 18 6 6 6 3641 De serie wedstrijden zoals men kan zien is er tot voor woensdag nooit een match geëindigd met-meer dan twee doelpunten verschil is als volgt: 1910 Arnhem ND 42 1910 Kleef D—N 1—2 1912 Zwolle N—D 5—5 1912 LeipzigD—N 2—3 1914 AmsterdamND 44 1923 HamburgD—N 0—0 1924 Amsterdam ND 01 1925 AmsterdamND 21 1926 Dusseldorp DN 42 1926 AmsterdamND 23 1927 Keulen D—N 2—2 1931 AmsterdamND 11 1932 Dusseldorp DN 02 1935 Amsterdam ND 23 1937 Dusseldorp. DN 22 1956 Dusseldorp DN 12 1957 AmsterdamND 12 1958 Keulen D—N 7—0 (Van onze sportredacteur) Een wedstrijd is DuitslandNederland slechts bij vlagen geweest. Verreweg de meeste tijd waren de Duitsers heer en meester van het terrein. Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht of de strijd tekende zich af. Rahn, de zwervende Duit se rechtsbuiten, was de grote boosdoener. Met onnavolgbaar snelle dribbels en vlijm scherpe passes stelde hij de Nederlandse verdediging op de proef. Vooral Kraay wist niet waar hij het zoeken moest. Het leek wel haast alsof de Nederlanders stil stonden bij al die snelheid van de Duit sers. Aan de andere kant probeerde Wilkes het met een soloactie, maar doelman Ewert wierp zich voor zijn voeten. En weer kwamen de Duitsers terug. Siedl, Seeler en Brülls stelden Pieters Graaf land op de proef en hij doorstond die. Rahn trof daarop oerhard de paal. Een goal kon niet uitblijven. En die kwam. Van buiten het strafschopgebied schoot Brülls hard in, Van der Hart ver anderde de bal van richting dat deed hij twee jaar geleden in Düsseldorf ook en Pieters Graafland was verslagen (1-0). Steeds zwakker werd daarna de tegen stand van het Nederlandse verdedigings blok. Steeds feller kwamen de Duitsers terug na voortijdig afgebroken schuchte re Nederlandse attaques. Er was totaal geen lijn meer te bespeuren in het spel van de Oranje-ploeg. Men vocht met de rug tegen de muur. In alles werden de Ne derlanders overtroefd. En de tweede goal kwam dan ook bepaald niet als een ver rassing. Na een half uur zette Rahn weer Rahn de bal hard voor, Pieters Graafland viel wel uit, maar Schmidt won het duel en knalde hoog en hard in (2-0). Nederland antwoordde met enkele on geïnspireerde aanvallen. Klaassens ver wierf zich een schietkans, maar de bal ging over Ewert's doel. Waarna ook de Duitsers even op adem wilden komen en het tempo aanzienlijk zakte. Wat niet wil de zeggen dat Pieters Graafland het ge makkelijk had, want Seeler, Brülls, Rhan en zelfs een keer achterspeler Juskowiak bleven schieten. De debacle kwam in de tweede helft. In de vijfde minuut trapte Kuys nog wel de bal op het nippertje uit het onbescherm de doel, maar zes minuten later was het dan toch 3-0, toen Pieters Graafland een voorzet van Rahn niet klemvast kon krij gen en Seeler met een behendige boogbal het net kon treffen. In de 20ste minuut volgde de vierde treffer tegen de Neder landse achterhoede, waarin inmiddels Kraay door Brüll vervangen was. Weer door Seeler, weer na voorbereidend werk van Rahn. Duitsland was niet te houden. Steeds dui delijker werd de Nederlandse aanval voor schut gezet en steeds duidelijker werd de hegemonie van de „Mannschaft". Juist na een periode dat Van der Linden, Wilkes en Klaassens een schot op de Duitse veste hadden kunnen wagen, kopte Brülls de bal uit een hoekschop voor de voeten van Schmidt, die geen fout maakte (5-0). En nóg was het niet genoeg. In de laat ste twee minuten van de ongelijke match juichte en jubelde de Duitse toeschou wersmassa nog twee keer zo luid dat ho ren en zien verging. In de 44ste minuut strafte Seeler magnifiek een slechte uit trap af met een treffer ineens, waarna zestig seconden later Siedl met de laatste trap van de wedstrijd de stand op 7-0 bracht. En die stand was nog niet eens ge flatteerd Pieters Graafland is de aanstormende Duitse aanvaller Brülls te snel af en kaapt hem de bal voor de voeten weg. Links de Duitse virtuoos Helmuth Rahn (foto boven). Nederland 'maakte een kans tegen de Duitsers, daar waren velen het voor de match wél mee eens. Vandaar ook dat het Nederlands elftal, dat België toch maar liefst met 91 had ver slagen, grote belangstelling genoot bij de fotopers. Die dacht ook, als Neder land mocht winnen dan wil iedereen een plaatje zien van de overwinnaars. Het liep allemaal anders, zoals men op deze pagina kan lezen. (Foto onder) ■k

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17