WESTDUITSE NOTITIES Naarmate de Rijn is gezakt is het mostgewicht gestegen Britse motorshow herbergt een record aantal modellen <:j$rieven aan de redactie Ook hier triomfeert de kleine wagen Amsterdamse Beurs DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 9 DE WIJN VAN DE EEUW Dankzij Duitse boot geld voor Witte Kruis Orkaan blies deklast van Nederlands schip Protest over boterinvoer in België Autobus geramd door slippende vrachtauto Schip in nood op het IJselmeer Nieuwe concentratie Von Braun uit leger naar N.A.S.A. overgeplaatst NIET GRAAG GEMIDDELDE TE PAARD OVERVLOED ZETELVAST BENZINECHEOUES EENHEIDSBLAD REKENMEESTER Scheepvaart m De beurs van gisteren (Van onze correspondent in Bonn) In Noord- en Midden-Duitsland klaagt men over de droogte, maar wie in deze laatste weken van oktober langs de Rijn en de Moezel, langs de Ahr en door Baden- Wiirttemberg rijdt, ziet alleen maar vro lijke gezichten. Want de droogte van dit jaar zal zorgen, zo zeggen de kenners in deze gebieden, voor een „Jahrhundert- wein", een wijn zoals in geen eeuw is voorgekomen. De laatste dagen komen er uit de wijn gebieden bezuiden Bonn steeds meer be richten over de te verwachten goede kwa liteit. Deze kwaliteit berekent men uit het „mostgewicht"de hoeveelheid druiven sap, te bepalen naar de hoeveelheid Oechsles. Oechsle was een technicus uit Pforz heim, die in het midden van de vorige eeuw de „mostwaag" uitvond. Hij rede neerde daarbij als volgt: „Suiker is zwaar der dan water. Construeer nu een meet toestel, dat, in de most ondergedompeld, het specifieke gewicht hiervan aangeeft ten opzichte van water". Dat lukte Oechs le. Volgens zijn, thans uiteraard verfijn de, toestellen ziin 5 graad Oechsle gelijk aan één percent suiker in een bepaalde hoeveelheid druivensap. Honderd graad Oechsle zijn dus gelijk aan 20 percent drui- vensuiker, en dat komt overeen met een alcoholpercentage van 10 percent bij een volledig uitgewerkt gistingsproces, waar bij de druivensuiker zich splitst in alco hol en koolzuur, waarvan het laatste ont wijkt en de alcohol blijft. In een normale wijn ontstaat overigens nooit meer dan 14 percent alcohol. Het restant druiven- suiker, de zogenaamde Rest-Süsse, blijft ongesplitst in de wijn achter. Weliswaar zijn er allerhande achterbakse methoden om het effect van deze Rest-Süsse bij een laag alcoholgehalte te verkrijgen, maar dat is bij de wet verboden. Want wat er niet allemaal met wijn kan gebeuren vóór men in de winkel een fles koopt van een soort, waarvoor uw wijnhandelaar niet in staat die aan Rijn en Moezel weten er van mee te praten! Dezer dagen meldde men uit Heppen- heim aan de Hessische Bergstrasse in het zuidwesten van het land, dat bij een „Beerenauslese" (de oogst van overrijpe, zeer edele druivensoorten, waarvan de wijn direct gekelderd pleegt te worden) een mostgewicht van 177 graad Oechsle bij 9.8 promille zuur was gemeten. Dat was de hoogste gewichtsopgave van deze herfst en trouwens uit de hele geschiede nis van de wijncultuur aan de Bergstras se. Hoe hoger het mostgewicht, des te ho ger ook de hoeveelheid natuursuiker in de druiven en dat komt weer neer op een wijn, die de beste fijnproevers zeer bij zonder moet smaken. Men gelooft nu in vakkringen, dat een Oechslegewicht van 177 zeker nog op tal van andere plaatsen langs Rijn en Moezel zal worden behaald, ja dat 200 graad Oechsle zeker mogelijk is. Het is om dit alles, dat men thans van een „Jahrhundertwein" spreekt omdat normaliter de grens van 120 graad Oechsle nauwelijks overschreden pleegt te worden ook niet waar het de Beerenauslese aan gaat. Dat men zich daarbij langs Rijn en Moezel op steelse wijze verheugt over het zakken van het water in de rivieren, neemt men de wijnboeren niet kwalijk. Want men denkt daarbij aan een oud ge zegde over de stand van het Rijnwater bij Kaub, waarheen de schippers van de Rijnschepen de laatste weken zo droevig staren. Volgens de wijnboeren betekent de lage Rijnstand: Fallt der Rhein am Kaubei- Pegel unter die hundertmarke, dan steigen die most- gewichte über 100 grad Oechsle". Welnu, daaraan is op het ogenblik geen Nog steeds profiteert het Veiser Witte Kruis ervan, dat in 1917 de Duitse torpedobool V 69 en haar bemanning zo welwillend in IJmuiden zijn ont vangen. Als danlc schonk de Keizerlijke Duitse Marine de burgemeester van Velsen 1000. Deze kocht er inschrij vingen op het Grootboek der Natio nale Werkelijke Schuld voor, die hij met het tegoed aan rente van 26,23 op 31 december 1919 aan de gemeente overdroeg. De gemeente moest het fonds zelf onaangesproken laten en de rente jaar lijks uitkeren aan de afdeling Velsen van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis. Dit ivas overeenkomstig de bedoeling van de Duitsers, die het geld „voor werken van liefdadigheid" hadden geschonken. Later kocht men obligaties 3V\n!o Ne derland 1948. Dit jaar is de opbrengst van het geheel 391. (Verkort weergegeven) Zandstralen. Een dezer dagen zag ik, dat men bezig was de grote IJmuider sluis deur te stralen met zand. Sinds twee jaar is dit in zowat geheel Europa verboden, wegens het gevaar voor longziekte („stof- longen"). Waarom wordt hier niet met het nieuwe vervangmiddel voor zand gespoten, zoals elders in Europa? Waarom staat onze Arbeidsinspectie zo iets toe? C. J. ZONNEVELD, BLOEMSTRAAT 77, IJMUIDEN. Zandstralen is ook in Nederland ver boden. Alleen bij zéér hoge uitzondering en onder bepaalde omstandigheden geeft de Arbeidsinspectie toestemming voor zand stralen. Maar daaraan worden dan ook zéér strenge voorwaarden verbonden, die afdoende veiligheidsvoorzieningen inhou den. Slechts na een diepgaand onderzoek en proeven heeft de Arbeidsinspectie toe stemming verleend om de binnenkant van de IJmuider grote sluisdeur te „zandstra len"; de buitenkant mag niet „gezand straald" worden, aldus vernemen wij van de Arbeidsinspectie. Red. twijfel. De zon staat reeds een half jaar lang de hellingen langs de rivieren in het zuiden en zuidwesten te stoven. De eer ste oogst is al binnen en belooft meer dan men ooit heeft durven hopen. Men hoort het thans allerwegen langs Moezel, Rijn en Ahr: „Over 1953 is alleen maar iets goeds te zeggen, over 1955, 1956 en 1957 waren we niet tevreden, 1958 was niet slecht, maar 1959 brengt een wijn zoals er in geen jaren, in geen decennia, is ge weest". De consument denkt hiervan ove rigens het zijne: als er weinig wijn is, is het wijndrinken een dure aangelegenheid. Nu er veel zal zijn, vreest men eveneens hoge prijzen, omdat de 1959-er kwalitatief zo uitzonderlijk belooft te worden... ABERDEEN (UPI) Een schip van de maatschappij Schellen n.v. uit Rotter dam, de 499 ton metende Juvalta, is woens dag de haven van Aberdeen binnengelopen na een zware reis uit Noord-Afrika, waar bij een kwart van de lading verloren ging. De boot kwam in de Golf van Biscaye in een orkaan te liggen, die de golven met geweld over het dek joeg. De stutten van de deklading begaven het en zo gingen bij na zesduizend balen vezelgras verloren. Volgens de kapitein, de 35-jarige J. van Vliet is dit een geluk geweest, want als de stutten het gehouden hadden, was het schip waarschijnlijk gekapseisd. Tijdens de orkaan kon niemand zich op t' dek wa gen. De lading vezels was bestemd voor een papierfabriek in Schotland. Frans invoerrecht op melk opgeschort Frankrijk heeft het invoerrecht op verse melk. bedragende 13'A percent, opgeschort. Bij het mi nisterie van Landbouw en Visserij in Den Haag is hierover telefonisch bericht binnengekomen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft woensdag de 44ste internationale motorshow in het gi gantische Earl's Court gebouw geopend. De Britse motorshow, de grootste ter we reld, is altijd een evenement, al wordt er tegenwoordig vrijwel niets meer getoond, dat gloednieuw is. De tijd is voorbij, dat de Britse automobielindustrie haar nieuwe modellen tot aan de show geheim hield. Het bijzondere van de show van dit jaar is niet alleen het record aantal merken (350) maar eveneens het record aantal nieuwe modellen. Zelden is de Britse auto mobielindustrie zo vruchtbaar geweest als in de afgelopen maanden. De Britse autofabrieken hebben zich, al leken zij soms wel eens wat traag, de laatste jaren met grote soepelheid aan de marktverhoudingen weten aan te pas sen en oogsten daarvan thans de resulta ten. Meer dan twintig percent van de ge hele Britse uitvoer bestond uit auto's en andere produkten van de automobielin dustrie. De algemene export nam in één jaar toe met 2,8 percent, maar die van automobilen met15,6 percent! Over bodig te zeggen, hoe afhankelijk de Britse economie van de automobielproduktie is. De grote meevaller was het ongedroom- de succes in de Verenigde Staten van de Britse wagens uit de middenklasse. Voor de eerste maal sloeg het Britse produkt daar alle andere Europese rivalen. Som migen vrezen, dat deze onverwachte hausse maar tijdelijk is en dat de Britse automobielindustrie dan een uiterst harde dobber zal krijgen op het Europese vaste land. De Amerikaanse „compactwagens", welke hier thans ook getoond worden schij nen nog geen rechtstreekse bedreiging van de Engelse middelgrote wagen, noch Produktschap Zuivel Het bestuur van het Produktschap Zui vel heeft woensdag besloten bij de Neder landse regering erop aan te dringen nog maals een ernstig protest te laten horen betreffende de onbevredigende regeling van de boterinvoer in België. De boter- commissie van het produktschap acht het gewenst dat in deze stappen by de Euro pese commissie worden ondernomen. Met name acht men de positie onaan vaardbaar van het Belgische centrale or gaan voor de handelstransacties in land- bouwprodukten en levensmiddelen. Dit orgaan neemt een monopolistische positie in en treedt als alleenkoper op, met uit schakeling van de normale handel. Een suggestie van de heer Blink om geen vergunningen voor boteruitvoer naar België af te geven, ging het bestuur echter te ver. Uitvoerig werd gesproken over de vraag, of de zuivelfabrieken de mogelijk heid moeten hebben de doorbetaling aan de veehouders van de op de melkplas ge dane uitkeringen uit het zuivelfonds en het landbouw-economisch fonds te doen ge schieden op basis van het eiwitgehalte van de melk. Tot nu toe gebeurt dit op basis van melk en melkvet. Met tien tegen vier stemmen werd in principe besloten geen mogelijkheid voor doorbetaling op basis van het eiwit te openen. Besloten werd de behandeling van de conceptnota over het gemeenschappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. uit te stellen tot de vergadering van 4 november. Een Haagse touringcar die met voetbal supporters op de terugweg was van Keu len, is in de afgelopen nacht omstreeks twee uur in een bocht van de Bosdijk te Eindhoven geramd door een tegenligger, een vrachtauto met aanhanger, die slipte. De beide voertuigen kwamen met een he vige klap tegen elkaar. Van de inzittenden van de touringcar werden drie personen ernstig, en acht licht gewond. Alle gewon den zijn na in het ziekenhuis behandeld te zijn, per taxi of ambulanceauto naar Den Haag overgebracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De drie ern stig gewonden zijn de 38-jarige J. R., de 33-jarige A. S., en de 48-jarige P. B. Gisteravond omstreeks tien uur werden de bewoners van Urk opgeschrikt door noodsignalen. Het bleek, dat er aan de westkant van Urk een schip in nood ver keerde. In de stralen van de vuurtoren kon worden waargenomen, dat zware stortzeeën het aan de grond gelopen schip overspoelden. Enkele vissersschepen en een sleepboot voeren ter assistentie uit. De sleepboot „Oranje Nassau" is bij het schip gebleven. Het diepgeladen vaar tuig zit onwrikbaar vast, zodat de sleper ondanks de 350 pk. motor alleen niet veel uitrichten kan. De opvarenden bevinden zich nog aan boord. op de Amerikaanse markt noch in Enge land zelf, waar men weinig voor Ameri kaanse wagens voelt. Hoe het ook zij, de Engelse auto-in dustrie is gereed voor de slag tegen het continent zij hoopt vurig, dat de Euro pese markt met Britse actieve deelne ming tot stand komt! De Britse autofa brikanten zijn veel minder bevreesd voor concurrentie dan hun Franse collega's, ook al omdat het Brits-Europese handelsver keer in auto's al zo lang wederkerig is, zij het met een zekere quota- en fiscale bescherming. Vooral Duitse en Finse auto's zijn hier goed ingevoerd. De Britten hebben zich aan de continen tale stijl aangepast door het in dienst ne men van beroemde Italiaanse ontwer pers. Farina, Michelotti, Issigonis zijn namen, waarmee het Britse publiek in een minimum van tijd vertrouwd is ge raakt. De periode van het onbevredigende compromis schijnt voorbij. Twee fabrieken, welke tot Engelands grootste automobielconcern behoren, heb ben thans het Britse publiek voorgezet, waar dit het meest om vraagt een klei ne, maar toch ruime wagen, welke ech ter niets van doen mag hebben met de miniatuur „zeepbellen"-karretjes. Deze zijn inderdaad aardig voor jongelui of vrijgezellen, maar gezinnen eisen een voertuig, dat meer comfort biedt. Deze fabrieken hebben thans een tweeling op de markt gebracht, want in silhouet en mechanisme is er geen verschil. Beide bieden plaats aan vier volwassenen. Het is inderdaad een revolutionaire vondst, tot stand gekomen na jarenlange zorgvuldige voorbereiding. Ze bezitten frontwielaan- drijving en de motor, welke zich voorin bevindt, is om ruimte te sparen, dwars geplaatst. Verder is er onafhankelijke rub bervering. De ontwerper heeft verklaard, dat deze wagens, welke tot borsthoogte reiken, niet alleen klein zijn ter wille van het economisch nut, maar ook omdat men een nieuwe manier heeft gevonden om het-interieur zeer groot te maken! Dezelfde produktiegr'oép fteeft sinds ok tober niet minder dan zeven geheel nieu we modellen op de markt gebracht, die al le de Italiaanse invloed ondergingen. Een andere fabriek komt met een nieu we zuinige motor en weer een andere met een wagen, waarbij die smeerpunten ont breken, die geregeld attentie behoeven en die 10.000 km. kan rijden zonder speciaal onderhoud. Deze auto bezit ook een zeer korte draaicirkel. Algemeen kenmerk van de show is be halve de bereikte volwassenheid in ont werp, compactor en economischer moto ren en stijgende compressie-ratio's voor meer krachtontwikkeling bij gebruik van brandstof met groter oktaangehalte. Schijfremmen vinden meer en meer in gang, alsmede automatische transmissie, voor welke laatste een extra bedrag bere kend wordt. AUGUSTA (UPI) President Eisen hower heeft woensdag de overplaatsing bevolen van dr. Wernher von Braun en diens staf van ruimtevaartdeskundigen van het Amerikaanse leger naar het bur gerlijk Nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart (National Aeronautics and Space Administration, N.A.S.A.). Dit be sluit zal in januari aan het Congres wor den voorgelegd als een onderdeel van een reorganisatieplan, maar de overplaat singsprocedure begint nu dadelijk al. Dit werd door de perschef van de presi dent, James Hagerty medegedeeld op het presidentieel buitenverblijf te Augusta. Op een vraag of deze overplaatsing bete kent, dat het Amerikaanse leger zich niet meer met ruimtevaart zal bezighou den, antwoordde Hagerty bevestigend. De overplaatsing houdt tevens in, dat de verdere ontwikkeling van alle speciale ruimtevaartuigen, zoals de Saturnusraket ook onder de N.AS.A. komt te resorteren. WASHINGTON (UPI) Generaal Me- daris, de demissionaire chef van de af deling raketten van het Amerikaanse le ger, heeft verklaard dat de beslissing in zake Wernher von Braun en zijn staf hem heeft opgelucht en hem plezier doet. De overplaatsing had al een jaar in de pen gezeten, zei Medaris. Hij zei te geloven dat hij met dr. Keith Glennan, de direc teur van de N.A.S.A., de overplaatsing zonder moeilijkheden zou kunnen regelen. (Reuter-AFP) De Amerikaanse mi nister van het leger Wilbur Brucker, heeft woensdag op een wetenschappelijke con- frentie in het Witte Huis meegedeeld, dat generaal Medaris, directeur van het ra ketcentrum te Huntsville, geen ontslag heeft genomen maar met pensioen zal gaan. Medaris had Brucker verzekerd, dat zijn heengaan niets van doen heeft met zijn kritiek op het Amerikaanse ruimte programma. Hij was van mening het recht te hebben na 38 jaar dienst met pen sioen te kunnen gaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ccccceax (Van onze correspondent in Bonn) De burgemeester van München, de so ciaal-democraat Wimmer, die binnenkort aftreedt, verklaarde onlangs na een twaalfjarige ambtstijd, en vlak na de vie ring van zijn 75ste verjaardag: „Ik zou niet graag Adenauer willen zijn. Niemand heeft het recht zich voor onontbeerlijk te verklaren. Ik wil noch als een menselijk wrak mijn werk verlaten, noch per dood kist uit het raadhuis worden gedragen. Wie 75 is, moet zijn zeilen strijken en ook eens aan een ander een kans laten. An ders is er na zijn dood niemand meer, die het werk kan voortzetten." De Westduitse regering heeft uitgere kend, dat de gemiddelde Westduitse werk nemer een maandloon heeft van 421 mark, dat is bijna 370 gulden. Het vorige jaar steeg het gemiddelde brutoloon en salaris met 23 mark of wel met bijna 5,8 percent. De 24-jarige Westduitse luitenant Sigurd Drossart is op het ogenblik bezig aan een hoogst merkwaardige rit te paard. De jonge officier kocht drie jaar geleden van een boer een trekpaard, dat er niet zo best meer uitzag. Hij verzorgde het dier blijk baar prima, want in de loop van de afge lopen anderhalf jaar bleek het paard taai, snel en gewillig te zijn. Drossart trok daar uit zijn conclusies en besteeg het ros on langs op weg naar.Venetië, een ritje van negenhonderd kilometer. De tocht over de Alpen moet volgens de luitenant geen monsterrit zijn, want hoe deed men dat vroeger, zonder auto en vliegtuig dan? Toch ook per paard? Dagelijks wil hij met zijn „Lotte", zoals het paard heet, zeven tig kilometer afleggen. Hij gaat via Inns bruck, de Brennerpas, Bozen en Padua. Hij gelooft vast, dat er overal onderweg wel boeren zijn, die hem en Lotte inwo ning zullen geven.. Om Lotte te sparen, krijgt zij op asfaltstraten kurken hoeven onder. In Hamburg zijn negenhonderd schil ders, schrijvers, componisten en beeld houwers. Hoe al die mannen van de kunst aan de kost komen, is niet iedereen dui delijk. Het enige wat vast staat is, dat een schrijver gemiddeld 315 mark per maand verdient en daarvan kan men in het peperdure Hambui-g misschien net de huur, maar nog geen brood betalen. Bui ten Hamburg gaat het ook niet zo best. Tenminste, in de gehele Bondsrepubliek zijn slechts driehonderd schrijvers (op een bevolking van 52 miljoen), die het aan trekkelijke inkomen van 25.000 mark per jaar halen. Met de componisten is de ma laise al even groot: in Hamburg zijn twee componisten, die kunnen leven van de vruchten van wat zij hebben gecompo neerd. Alle andere Hamburgse kunste naars hebben er een baantje bij. Toch gaat het diverse Hamburgse schilders en beeldhouwers niet zo slecht, want zij kun nen aan hun trekken komen, omdat de stadsregering besloten heeft een deel van de bouwsom van gebouwen, die met open bare middelen tot stand zijn gekomen, voor de kunst te besteden. Op een regenachtige nacht in april 1952 betrapte een nachtwaker, in het wereld beroemde Zuidduitse Oberammergau, Jo- hann Dittinger, de beroepsbrandweerman Franz Riedl erop, dat deze een auto wil de stelen. De nachtwaker poogde de dief te grijpen, maar deze loste drie pistool schoten op Dittinger, die alle misten. De nachtwaker stapte naar de politie, maar daar toonde wachtmeester Scheibengru- ber zich niet bereid de dader te gaan pak- kèn. Ook toen Dittinger de brandweerman twee weken later op straat herkende en ijlings naar de politie stapte, deed men niets. Scheibengruber had pijn in zijn rug en kon niet weg.Een paar weken latei- zag Dittinger Riedl. Hij waarschuwde de wachtmeester, maar Scheibengruber ant woordde: „Dat is toch onze Frans, die ken ik. Dat kan hem nooit geweest zijn.." Toen een hogere politiebeambte huiszoe king bij Riedl deed wegens een inbraak, kwam het pistool te voorschijn. Riedl is dezer dagen wegens poging tot moord of doodslag tot vijf jaar veroordeeld. Maar Scheibengruber, zo melden de Westduitse bladen vol verontwaardiging, zit nog al tijd op zijn bureau. Sedert 1 oktober geven alle banken en spaarbanken in de Bondsrepubliek benzi- nechèques uit. Men kan benzine tanken, olie laten verversen, zijn wagen laten was sen enzovoort tot een bedrag van vijftig mark. In een chèqueboek zitten tien chè- ques. De klant behoeft slechts zijn auto nummer op de chèque te schrijven, er zijn handtekening onder te zetten en na con trole accepteert de benzinepompman dat als geld. Dertig duizend benzinestations in West-Duitsland en West-Berlijn nemen dergelijke chèques aan. Het gaat hierbij om pompen met een totaal omzet van drie miljard mark per jaar. Met advertenties van een pagina groot kondigden vier Westeuropese uitgevers de zer dagen het verschijnen per januari 1960 aan van een nieuw tijdschrift, genaamd Capitol". Het blad krijgt een oplage van driehonderdduizend exemplaren en wordt uitgegeven door de Hamburgse uitgever Axel Springer (van Die Welt, Der Spiegel, Bild-Zeitung, enz.), Jean Prouvost (Paris- Match), Arnoldo Mondadori (Epoca, Ita lië) en Lodr Drogheda (Financial Times). Sedert de „Götterdammerung der Casare zo kan men in de advertenties lezen, zoekt Europa naar een eenheid. Capitol zal in een Italiaanse, Franse, Duitse en Engelse vertaling helpen wegen naar deze eenheid te zoeken Anders, met betrekking tot die eenheid doet minister van Economische Zaken, professor Erhard, het. Met eveneens zeer grote, zeer dure advertenties, versierd met een fraaie foto van de minister, verkon digt hij dat zes plus zeven plus vijf gelijk een is. Dat wil zeggen: het Europa van de zes (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) en dat van de kleine vrijhandelszone (Groot- Brittannië, Zweden, Denemarken, Noor- Aagtedijk 22 te Beira verwacht. Aagtekerk 22 te Mombasa verwacht. Abida 21 220 m. o. Formosa n. Miri. Acmaea 21 v. Curagao n. Cabimas. Akkrumdijk 21 te Antwerpen verw. v. Rotterdam. Aiblasserdijk 24 te Le Havre verwacht. Alcor 22 te Rio de Janeiro. Alhena 22 te Antwerpen verwacht. Alkes 21 75 m. n. St. Paulsrocks n. Las Palmas. Almdijk 22 te Galveston. Alphacca 21 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alwaki 21 te Bombay. Ameland 21 v. Willemstad n. Punta Cardon. Amerskerk 21 100 m. w.n.w. Djeddah n. Pt. Said. Amstelkroon 21 350 m. z.w. Kobe n. Kobe. Amstelmeer 21 00 m. o.n.o. D. Garcia n. P. Louis. Amstelmolen 21 530 m. z.z.w. Cocos eil. n Basrah. Annenkerk 21 v. Amsterdam n. Bremen. Arendskerk 21 480 m. o. St. Helena n Las Palmas. Argos 21 70 m. o.n.o. Bone n. Antwerpen. Asmidiske 21 480 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Asterope 21 420 m. n.w. Azoren n. Amsterdam. Attis 22 te Willemstad verwacht v. Amsterdam. Banggai 22 tee Manillav erwacht. Batjan 22 te Singapore verwacht. Batu 21 160 m. w.z.w. Kp. St. Vincent n. N. York. Bawean 21 v. Amsterdam n. Bremen. Bengalen 21 150 m. z.o. Aden n. Djibouti. Bennekom 21 600 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Blitar 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Bonita 21 te New York. Boskoop 21 300 m w. Ushant n. Port Fortin. Breda 20 te Hamburg n. Antwerpen. Caltex Arnhem pass. 21 Finisterre n. Pernis. Caltex Delft 21 te Dar Es Salaam. Caltex Eindhoven pass. 21 Pantellaria n. Pt. Said. Caltex Gorinchem 21 te Brunsbüttelkoop verw. Caltex Pernis 21 150 m. o.z.o. Port Sudan n Suez. Caltex Rotterdam 21 50 m. z.w. Cyprus n. Pernis. Calt. The Hague 21 380 m. n.o. Colombo n. Bahrein. Camerounkust 22 te Lobito. Camitia 21 300 m. z.w. Fayal n. Landsend. Camphuys 21 285 m. z.z.o. Rangoon n. Singapore. Casamance 21 v. Dakar n. Brest. Castor 21 134 m. w.z.w. Kreta n. Iskenderun. Celebes 22 te Antwerpen. Cinulia 20 25 m. n.s.o. Guadeloupe n. Curagao. AMSTERDAM Zeer grote belangstelling bestond er voor de Unileverpapieren, die met vijf en tien stuks tegelijk in andere handen over gingen en waarbij de arbitrage zich niet onbetguid liet. Verklaarbare redenen voor de plotselinge hausse-tendentie van de laatste dagen in Unilever zijn niet aan wezig. Amerika koopt flinke posten en wanneer van die zijde de belangstelling aanwezig is, is een koersstijging van tien tot twintig punten per dag heel gewoon. De fluctuaties op de dag waren niet groot, maar het koersverschil, vergeleken bij de vorige slotkoers was wél groot. De Uni leverpapieren stegen van 690 tot 694, tegen als slotprijs 668K- Wall Street was met lagere slotkoersen afgekomen doch daar van trok Amsterdam zich vandaag bitter weinig aan. De staalstaking duurt nu bij na honderd dagen en het ziet er naar uit dat de onderhandelingen tussen de ver tegenwoordigers van de werkgevers en van de werknemers door de vakbond wor den beschouwd als een kwestie van: „to be or not to be". Een gunstige factor voor het. Damrak was, dat de Westduitse beur zen, na enige flauwe dagen, zeer belang rijk hogere koersen te zien gaven. Niet alleen Unilever werd door velen gekocht doch ook in de Philipshoek kon van flinke handel worden gesproken. Ook in deze hoek gingen de stukken met tien tegelijk in andere handen over, waardoor de prijs steeg van 644'/2 tot 649, tegen een slotprijs van 640De grote koper van Unilever was in de Philipshoek aanwezig en nam de stukken uit de markt. Het koersver schil tussen Unilever en Philips begint steeds grotere afmetingen aan te nemen omdat de Philipsaandelen bij de koers stijgingen van Unilever van de laatste dagen, ver ten achter zijn gebleven. AKU kon aanvankelijk" moeilijk meekomen doch gedurende de verdere beursduur kon een koerswinst worden geboekt van circa-twee punten. Kon. Olie, tegen de gehele markt verhouding in, een gulden lager. De scheepvaartmarkt deed van zich spreken en over de vrijwel de gehele linie bleef de vaste tendentie van de laatste dagen ook aanhouden. Doorelkaar werden winsten geboekt van een tot drie punten. In de cultuursector was de handel van geringe omvang en de koersafwijkingen, verge leken bij de vorige slotkoersen bleven binnen beperkte grenzen. Amsterdam Rubber een puntje hoger. Staatsfondsen lager voor de staffellening door aanbod in een kleine markt. De koersen van de aan delen in de lokale sector gaven merendeels verbeteringen te zien. Aandelen Ko ninklijke Zout en Nederlandse Gist en Spiritusfabrieken werden een tiental pun ten hoger geadviseerd, De Schelde een paar punten hoger en Walvisvaart een puntje hoger. Bankaandelen doorelkaar aan de betere kant. Prolongatie 3 percent. (ANP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3'/20/o Nederl. '47 90 H 3 °/o Nedl. 1962/64 97% Woningbouw 6°/o 109% Pr. A'dam '56 I.. 81% Pr. A'dam '56 II. 92 Pr. A'dam '56 III 92V» Pr. R'dam '52 I.. 90 Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 100% A.K.U 380 381V2 Calvé Delft 669«/2 Van Gelder Zonen 246 K. N. Hoogovens. 627 Nederl. Ford 320 N. Kabelfabriek. 402 gew.Philips Gloeil. 649 644'/2 Pref.PhilipsGloeil. 240 Unilever 697 692 Wilton Fyenoord. 202 Werf Gusto 158 Dordtsche Petrol. 695 Kon. Petroleum.. f 154, 154,40 Billiton 325 A'dam Rubber lll'/t K.L.M 125,20 Holl. Amer. Lijn. 163 K.N.S.M 167% N. Scheepv. Unie 143% v. Nievelt Goudr. 142% Phs. v. Ommeren 249% H.V.A 148% Delimaatschappij 172,— Amsterd. Bank 310 Nat. Handelsbank 160 Ned. Handel Mij 227% Rotterd. Bank 275 Twentsche Bank. 2521'/t Anaconda Copper 60 Bethlehem Steel. 55% U.S. Steel 98% General Motors.. 52% 70% 23% wegen, Oostenrijk, Zwitserland en Portu gal) plus de „onafhankelijke^ „Turkije, Ierland, IJsland, Griekenland en Spanje moeten een worden. En gauw „Wij wil len Europa, het gehele Europa van 300 miljoen mensen", zegt Europese-eenheid- bevorderaar Erhard in deze advertenties, waarvan sommige Duitsers zeggen: „Paarlen voor de zwijnen Cities Service Valley Forge 21 340 m. n. Bermuda naar Port Said. Clavella 22 te Stockholm verwacht v. Rotterdam. Concepcion 21 op de Rio Parana n. Asuncion. Congokust 21 te Casablanca. Cradle of Liberty 21 85 m. w. Djeddah n. Mena. Crania 21 120 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Dalerdijk 22 te Vancouver. Daphnis 20 5 m. z.z.w. Achlins eil. n. Nassau. Doris 21 390 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Drente verm. 21 v. Hamburg n. Bremen. Duivendrecht pass. 21 Dondrahead n. Singapore. Eenhoorn 20 v. Hamburg n. Bremen. Ena 21 te Curagao. Esso Nederland pass. 21 Aden n. Mena Al Ahm. Esso Rotterdam 21 95 m. n.o. Algiers naar Wil helmshaven. Fravizo 27 te Rotterdam verwacht. Friesland SSM 20 te Esbjerg. Gabonkust pass. 21 Finisterre n. Amsterdam. Giessenkerk pass. 21 Straat Messina n. Port Said. Gooiland 22 te Sint Vincent verwacht v. Bahia. Graveland 22 te Bahia. Guineekust pass. 21 Finisterre n. Le Havre. Hathor 20 te Izmir n. Saloniki. Hector 21 te Alexandropolis. Hecuba 21 600 m. w.z.w. Landsend n. St. Thomas. Heelsum 21 365 m. n.n.o. Flores n. Le Havre. Heemskerk 23 te Aden verwacht. Helicon 21 te Mobile verwacht v. Fort Liberte. Hera 21 te Paramaribo verwacht v. St. Maarten. Hersilia 21 v. St. Croix n. San Juan. Holendrecht 6/11 te Amsterdam verwacht. Holland 21 rede Quelimane. Houtman 21 v. Dar Es Salaam n. Beira. Isis 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Jacob Verolme 21 130 m. n. San Salvador naar Newport News. Jagersfontein 21 v. Antwerpen n. Amsterdam. Japara 21 7 m. n. Ouessant n. Marseille. Jason 21 275 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Java 21 446 m. o. Halifax n. Halifax. Joh. v. Oldenbarnevelt 21 v. Aden n. Fremantle. Johannes Frans 26 te Baltimore verwacht. Kaap Hoorn 21 650 m. w. Ascencion n. Durban. Kabylia 23 te Roitterdam verwacht. Kalinga 22 in Panamakanaal verw n. Anacortes. Kalydon 21 v. Curagao n. Maracaibo. Kamperdijk 21 120 m. w. Scillys n. New York. Kara 21 v. Panamakanaal na Curagao. Katelysia 23 te Mombasa verwacht. Keizerswaard 21 275 m n.o. Salvador n. B. Aires. Kelletia 21 320 m. z.o. Mogadiscio n. Kaapstad. Kellia 24 te Gibraltar verwacht. Kenia 21 te Oranjestad. Kertosono 21 140 m. n.w. Key West n. Newport N Kieldrecht 22 te Chittagong verwacht. Kinderdijk 21 v. Antwerpen n. Vera Cruz. Koningswaard 21 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Koratia 21 600 m. w. Vlaming n. Mena. Korenia 29 te Para verwacht. Korovina 21 te Port Harcourt. Kryptos 21 90 m. n.w. Cochin n. Balikpapan. Kylix 22 bij Hoek van Holland verwacht. Laertes 22 te Hamburg verwacht. Langkoeas 21 v. Livorno n. Beyrouth. Larenberg 21 v rede Winneba n. Lome. Laurenskerk 21 90 m. z.z.o. Bender n. Bahrein. Lawak 22 te Suez verwacht v. Djibouti. Lekkerkerk 21 120 m. w.z.w. Kreta n. Antwerpen. Leto pas. 21 Bizerta n. Emden. Liberty Bell 30 te Port Said verwacht. Lindekerk 21 70 m. o. Malta n. Port Said. Lissekerk 21 120 m. n.n.w. Perim n. Dubai. Loenerkerk 21 50 m. n. Majorca n. Antwerpen. Loosdrecht 31 te Mtwara verwacht. Louis Lantz 21 80 m. w. Freetown n. Monrovia. Lutterkerk 21 160 m. n.n.o. K. Guardafui n. Suez. Maas 21 v. Alexandrië n. Beyrouth. Maashaven 22 te Las Palmas verw. v. Rotterdam. Maaskerk 21 te Bremen v. Amsterdam. Maetsuycker pass. 21 Christmas eil. n. Singapore. Mariekerk 21 220 m. n.n.o. Colombo n. Colombo- Marnelloyd 21 te Abadan. Maron 21 te Tampa v. Maracaibo. Maureen 21 te Stockholm. Meerdrecht 21 v. Zeebrugge n. Golf v. Mexico. Meerkerk 21 40 m. z.w. Colomob n. Madras. Meliskerk 21 180 m. o. Malta n. Le Havre. Memnon 21 230 m. n.o. Azoren n. Trinidad. Mentor 21 v. New Orleans n. Maracaibo. Merwelloyd 21 120 m. o Ceylon n. Penang. Minos 22 v. Amsterdam n. Velsen. Moajokerto 21 ten anker rede Menado. Molenkerk 22 te Aden. Munttoren 21 80 m. w.z.w. Manilla n. Miri. Musilloyd 21 v. Aden n. Port Said. Mijdrecht 2/11 te Port Said verwacht. Naess Commander 21 v. Port Said n. Fawley. Naess Lion 21 52 m. o. Ras Fartak n. B. Mashur Naess Tiger 21 260 m. o. Barrein n. Suez. Nanusa 21 v. Amsterdam 22 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam 22 te New York. Noordwijk 21 125 m. n.w. K. St. Vine. s. Monrovia. Notos 21 10 m. n.w. Lissabon n. Rotterdam. Oranje 21 v. Tandjong Priok n. Singapore. Oranjefontein 20 v. Las Palmas n. Kaapstad. Orion 21 te Hamburg. Osiris 21 te Hamburg n. Amsterdam. Fapendrecht 22 te Wismar verwacht. Pendrecht 21 te Izmir verwacht. Peperkust 21 v. Amsterdam n. Antwerpen. P. G. Thulin 21 20 m. w. Port Payta n. Balboa. Philidora 24 te Rotterdam verwacht. Philine 22 te Suez verwacht. Pliilippia 21 165 m. n. Benghazi n. Gibraltar. Prins Casimir 22 te Chieaog verwacht v. Detroit Prins der Nederlanden 22 te Pt. Au Prince verw Prins Joh. Will. Friso pass. 21 Gibralt. n. Genua. Prins Frederik Hendrik 21 v. Chicago n. Sarnia. Prins Frederik Willem 21 v. Antw. n. Londen. Prins Willem George Frederik 21 500 m. w. Scil lys naar Montreal. Pr. Willem V 21 430 m. n.o. Belle Isle n. Le Havre. Purmerend 20 v. Akaba n. Suez. Pygmalion 21 te Bremen n. Rotterdam. Radja 22 te Surabaja verwacht. Rempang 21 v. Melbourne n. Fremantle. Ridderkerk 21 v. Aden n. Suez. Riouw 22 te Djeddah verwacht v. Port Said. Rondo 21 680 m. n.n.o. Mombasa n. Aden. Rossum 21 65 m. w.n.w. Oporto n. Rotterdam. Rijndam 21 720 m. w. Landsend n. New York. Rijnkerk 21 540 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Sa bang 22 te Singapore verwacht. Salatiga 22 te Mena Al Ahmadi verw. v Bahrein. Saloum 21 te Kenitra v. Rouaan. Sarangan 20 v. Panamakanaal n. San Diego. Saroena pass. 21 Banka n. Bukom. Schelp wijk 21 225 m. o. Paramaribo n. Curagao. Scherpendrecht 22 te Lagos verwacht. Schie 21 v. Tanger n. Antwerpen. Siberoet 22 te Bangkok verwacht. Sibigo 20 v. Sydney n. Hollandia. Sinabang 21 v. Port Swettenham n. Brisbane. Slamat 21 v. Abadan n. Bahrein. Sloterdijk 22 te Norfolk verwacht. Solon 21 te Bremen v. Hamburg. Sommelsdijk 21 te New York. Stad Amsterdam 21 90 m. z.w. Ouess. n. IJmuid. Stad Arnhem 21 25 m. o. Minorca n. Melilla. Stad Gouda 21 165 m. o. Bahia n. Rio de Janeiro. Stad Leiden 21 210 m. n.o. L. Marques n. Durban. Stad Maassluis 21 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Rotterdam 21 v. Rotterdam n. Genua. Stad Schiedam 21 v. Narvik n. Antwerpen. Statensingel 21 10 m. n.n.w. Landsend n. Antw. Statue of Liberty pass. 21 Str. Ormoes n. Mena. Steinhoeft 21 te Guayaquil v. Paita (Peru). Stentor 21 240 m. n. Puerto Rico n. Curagao. Straat Clarence 22 te Rotterdam. Straat Johore 22 v. Fremantle n. Surabaja. Straat Lombok 22 te Lorenco Marques verwacht. Straat Torres 22 v. Sydney n. Melbourne. Sumatra 22 te Djibouti. Sunetta 22 v. Sydney n. Singapore. Tahama 21 110 m. o. Gibraltar n. Isle of Grain. Tara 21 v. Rotterdam, 22 te Antwerpen. Taria 21 440 m. w. Bombay n. Abadan. Telamon 21 te Paramaribo. Ternate 21 100 m. n.o. Guam n. Manilla. Teucer 21 te Hongkong. Thelidomus 25 te Buenos Aires verwacht. Tjikampek 21 v. Kaapstad n. Matadi. Tjiluwah 22 te Makassar v. Balikpapan. 1 jimenteng 22 te Balikpapan verwacht. Tjipanas 22 te Hongkong verwacht. Togokust 21 dw. Monrovia n. Lagos. Tweelingen 22 te Rotterdam verwacht. Utrecht 21 v. Lake Charles n. Houston. Van Cloon 21 950 m. rwn.o. Auckland n. Auckland. Van Nooit 19 v. Singapore n. Suva. Van Spilbergen 21 v. Burutu n. Lagos, v. Waerwijck 21 60 m. z.o. Kp. York n. Singapore. Vivipara pass. 22 Ras Al Hadd n. Mena. Vlieland 21 55 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Waikelo 21 te Abadan v. Korramshahr. Waterman 22 v. Fremantle n. Melbourne. Westertoren pass. 21 Ras Al Kalb n. Fao. Wieldrecht verm. 23 v. Rotterd. n. Pto. La Cruz. Willemstad 21 484 m. w.z.w. Plymouth (bestem.). Woensdrecht 21 100 m. z.w. Kuria Muria n. Abadan. Wonogiri 21 260 m. n.w. Guam n. Los Anegles. Wonosari 22 te Singapore verwacht. Wonosobo 21 12 m. n. Ouessant n. Le Havre. IJssel 21 te La Veletta. Zaankerk 22 te Nagoya verwacht v. Manilla. Zaanland 22 te Montevideo verwacht. Zeeland 21 te Halifax verwacht v. Port Said. Zonnewijk 21 te Detroit. Zuiderkerk 21 290 m. n.n.w. Perim n. Aden. Zwijndrecht verm. 21 v. Norfolk n. Haifa-. KLEINE VAART Atlas 20 v. Herakllon n. Bari. Bab T 20 v. Stugsund n. Skutskaer. Boreas 21 30 m. n. Bougie n. Lissabon. Draco pass. 21 Finisterre n. Tanger. Elsa pass. 21 JE-11 v. Kopmansholmen n. Z'dam. Fievo 19 v. Cadiz n. Antwerpen. Ilias 21 dw. Berlinga n. Gibraltar. Joost 21 v. IJmuiden n. Gefle. Julia Mary 21 25 m. z.w. Ouessant n. Casablanca. Kaap Falga 20 v. Ostrand n. Rundvik. Lijnbaansgracht 21 te Outergabbert n. Londen. Manto 21 20 m. o. Fehmarn n. Gdynia. Midas 20 v. Odense n. Kopenhagen. Netta 19 v. Genua n. Marseille. Pavo 20 v. IJmuiden te Skoghall. Ponza 19 v. Koge n. Vejle. Quo Vadis 21 15 m. n.o. Westhinder n. Rotterdam. Strabo 21 15 m. n.o. Ouesant n. Amsterdam. Tilly 20 v. Ostrand n. Kotka. Twee Gebroeders 20 v. Cartagena n. Amsterdam. SLEEPVAART Clyde 22 v. Boston n. Japan. Maas 22 v. Southampton te Maassluis. Oceaan 20 v. Mariehamn. Poolzee 20 v. Swakopmund. Stentor 22 te IJmuiden. Titan 20 v. Antwerpen te Vlaardingen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9