a.tar.;ssia sssst^sss in te grijpen Koning Hoessein bereid in Irak Adenauer wil topgesprek pas in het voorjaar Kassems val zou de strijd kunnen ontketenen HET WEER Het logboek van de Melbourne-vlucht 44e JAARGANG NUMMER 299 Nobelprijswinnaars voor natuur- en scheikunde Twee A merikanen en een Tsjechoslowaak Koningin Juliana bracht bezoek aan Rotterdam Advies tot verhoging der ziekenfondspremie Het woord is aan Onbestendig Hoofdpunt moet gecontroleerde ontwapening zijn SUCCES VOOR NEO-NAZIS TISCHE PARTIJ IN OOSTENRIJK Kroesjtsjev maakte geheim uitstapje naar Roemenië Twee doden in het verkeer In de krant van heden: Vier zetels in de Weense gemeenteraad Belediging van Duits Joods gezin mild gestraft MAANDAG 26 OKTOBER 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I B "1 TP H TDQ jCP5*!Jf Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. B B TT g Ij JT 1 g jJ £imm Jj 11 "1| g| JJ g^jT Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL %sJL A X X Vt X JL W franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredactein*: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KONING HOESSEIN STOCKHOLM (Reuter-AFP) Aan pro fessor Jaroslav Heyrovsky uit Praag is de Nobclprijs-1959 voor scheikunde toege kend voor zijn uitvinding van de polaro- grafisch-analytische methode in de toe gepaste scheikunde. Twee Amerikanen, dr. Emilio Segre en dr. Own Chamberlain van de universiteit van Californië delen de nobclprijs-1959 voor natuurkunde ge kregen wegens de ontdekking van het an ti-proton. Heyrovsky heeft in 1933 de polarograaf uitgevonden, een toestel voor de automa tische elektro-analyse van stoffen. Hij is in 1890 in Praag geboren. Een deel van zijn studie heeft hij in Londen verricht. Hij is directeur van het polarografische instituut van de academie van weten schappen te Praag. Dr. Segre is in 1905 in Italië geboren. Voor de tweede wereldoorlog week hij voor het fascisme naar de Verenigde Sta ten uit. Dr. Chamberlain is in 1920 in san Francisco geboren. Het bestaan van het antiproton werd dertig jaar geleden al vermoed. Het kon pas worden geconstateerd nadat in 1955 de bevatronversneller te Berkely in Cali fornië in werking werd gesteld. Toen was de theorie bevestigd, dat de materie uit deeltjes en tegendeeltjes bestaat die el- kaars spiegelbeeld zijn. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 Vf LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van onze correspondent in Londen) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een exclusief interview met een redacteur van de liberale „News Chro nicle" verklaard dat hij bereid is zijn woestijnlegcr Irak te laten binnenvallen om in een strijd op leven en dood een communistische machtsgreep te voor komen wanneer Kassem ten val zou worden gebracht. Hoessein legt er ech ter de nadruk op dat hij uitsluitend zal handelen indien het „volk van Irak" daarom verzoekt. Hoessein zei te ge loven dat het Nabije Oosten voor de beslissende botsing staal waarvan het zal afhangen of het communisme houvast krijgt in de Arabische wereld. Een communistisch regime in Irak zou niet alleen Jordanië bedreigen, maar het ge hele Nabije Oosten. Op de vraag of Hoessein in geval van burgeroorlog in Irak zou ingrijpen indien de Irakezen een beroep op hem zouden doen, ant woordde hij alles te zullen doen om Irak van het communisme te redden. Hij wenste echter de aandacht te ves tigen op een belangrijk punt: „Wij zullen niet trachten," zo zei hij, „Jordanië uit te breiden. Wij zullen alleen Irak voor de Irakezen behouden. Het volk van Irak zal zijn eigen toekomst moeten bepalen. Hoes sein hoopt, dat Irak in staat zal zijn zelf zijn moeilijkheden op te lossen. De toe stand in Irak zal onderwerp van bespre king uitmaken bij de ontmoeting van ko ning Hoessein en de Sjah van Perzië, vol gende week in Amman. Hoessein betwijfelt sterk of Kassems re gime zal kunnen standhouden. Jordanië is rustiger en stabieler dan het ooit is ge weest sinds Hoessein vijf jaar geleden aan de macht kwam. Indien het spaak loopt in Bagdad staat Hoessein voor de keus niets te doen en een staatsgreep van de com munisten of van de Nasser-aanhangers in Irak te riskeren, of zijn leger door 800 ki lometer woestijn te sturen zonder bescher ming tegen de Migs van Iraks luchtmacht. Er schuilt geen waarheid in de berichten, dat Hoessein zijn troepen samentrekt aan de Iraakse grens. Zijn kleine strijdmacht, bestaande uit infanterie en tanks, welke zich op het vliegveld Mafrak bevindt, was daar reeds voor de moordaanslag op Kas sem en is niet versterkt. Op de dag dat de schoten op Kassem werden gelost werd het Jordaanse leger in staat van alarm ge bracht, opdat het binnen een uur zou kun nen op marcheren. Deze alarmtoestand werd verzacht, maar het plan is nog steeds om zo spoedig mogelijk naar Bagdad op te rukken indien Hoessein het bevel daar toe geeft. Hoessein staat onder sterke druk tegen Irak op te treden onder ande re van bannelingen uit Irak en ook uit de kring van zijn adviseurs. Het is zeer ver leidelijk voor Hoessein wiens sterkste ambitie schijnt te zijn, de moord op zijn neef, koning Feisal te wreken en de Has- jemitische troon in Bagdad te herstellen. De Britten en Amerikanen in Jordanië en de meer realistischer Jordaniërs daar entegen hebben Hoessein de risico's welke aan een dergelijk avontuur zijn verbonden onder ogen gebracht. Zaterdag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het nieuwe Dijkzigt- ziekenhuis, aan de schouwburg en aan de St. Laurenskerk in Rotterdam. Bij aankomst in het ziekenhuis werd de Koningin ontvangen door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Hij stelde enige wethouders en de genees heer-directeur, dokter C. Blanksma, aan haar voor. De jongste verpleegster, Wil- helmina Straasheim, bood de Koningin bloemen aan. De vorstin bezocht allereerst de revali- datieafdeling. Verschillende patiënten waren hier aanwezig en belangstellend volgde Koningin Juliana niet alleen hun verrichtingen, doch zij besteedde ook veel aandacht aan de arbeid van verpleegsters en masseurs. Zij zag de onderwatermas sage voor polio- en spastische patiënten en de oefenzaal, waar druk met verschillende apparaten werd gewerkt. Vervolgens pas seerde Koningin Juliana de afdeling ar- beidstherapie, waar wordt gewerkt met weefgetouwen, timmergereedschap en pottebakkerstafels. Nadat in de hal van de Rotterdamse Schouwburg, waar Koningin Juliana klok slag half twaalf was binnengetreden, bloe men waren aangeboden, werd allereerst de nieuwe foyer bezichtigd. Vooraan in de zaal, direct gezeten achter de regisseur Ton Lutz, woonde de Koningin daarna een gedeelte bij van de repetitie van het to neelstuk „Hot summer night", van Ted Willis, waarvan op 6 november de pre mière zal gaan. Koningin Juliana was zaterdagmiddag aanwezig bij een samenkomst ter gele genheid van het gereedkomen van het transeptgedeelte van de grote of St. Lau renskerk. Na samenzang van gezang 149 vers 1 en 2, hield dr. Eykman een toespraak. Hij memoreerde daarin de geschiedenis van de restauratie sinds de verwoesting van de kerk op 14 mei 1940. De herbouw kon tot stand komen dank zij vele giften. De Ziekenfondsraad zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advi seren de ziekenfondspremie voor de ver plicht verzekerden per 1 januari 1960 te verhogen van 4,5 tot 5 percent. Tot de overwegingen die hiertoe hebben geleid behoren onder meer de stijgende kosten van de geneeskundige verzorging, de ver hoging van de honoraria der medewerkers en de noodzakelijke aanvulling van het slinkende vereveningsfonds. Tagore: Gebrek aan voeding velt het lichaam; gebrek aan liefde velt de geest. FRANSE FILM VERBODEN Voor de tweede keer in enkele weken tijds zijn de Franse autoriteiten tussen beide gekomen bij de première van een film. Zij verboden de film „La jument verte" (De groene merrie), een komisch verhaal naar een bestseller van Marcel Ayme, verfilmd door Claude Autant-Lara, omdat de film „te gewaagd" zou zijn. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige en later waarschijnlijk tot storm aanwakkerende wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op de fototentoonstelling „40 jaar K.L.M." in het Museum poor Nijver heid en Techniek te Amsterdam is zaterdagmorgen een afdeling geopend, die gewijd is aan de Uivervlucht. De heer Bouwe Prins, tijdens de Mel- bournerace boordwerktuigkundige van de „TJiver", en de dochter van Par- mentier, mevr. De Vries-Parmentier, bekijken hier het originele logboek van de Uiver. Kerkbouwactie. De Commissie Her vormde Kerkbouwactie 1959 bericht, dat de opbrengst van de actie op vrijdag 23 oktober was gestegen tot totaal 6.232.577 gulden. (Van onze correspondent in Bonn) Op een C.D.U.-partijdag te Baden-Ba den heeft bondskanselier Adenauer giste ren verklaard, dat een topconferentie zijns inziens in het komende voorjaar dient te worden gehouden. Hij vindt de door Ame rikanen en Britten voorgestelde decem bermaand te vroeg. Over De Gaulle's voorstel (juni 1960) zei de bondskanselier, dat dat te ongunstig is met het oog op de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november 1960. Op deze wijze spaarde Adenauer de kool en de geit. Hij distanci- eerde zich van Britten en Amerikanen zon der zich volledig voor De Gaulle's voorstel uit te spreken. Van belang hierbij is ten slotte, dat hij het Westduitse regerings standpunt tijdwinnen teneinde niet voor onaangename beslissingen gesteld te wor den voor de Bondsdagverkiezingen in 1961 daarbij niet behoefde te vergeten. Adenauer meent dat het Duitse volk in deze fase van de politieke ontwikkelingen geduld moet oefenen, intelligent moet den ken en gematigd moet handelen. Voor het begin van een topconferentie is het zijns inziens noodzakelijk, dat eerst het Westen eensgezindheid bereikt en dat voor een uitstekende voorbereiding wordt gezorgd. Hoofdpunt van dat topoverleg moet zijn de gecontroleerde ontwapening terzake van de kernwapens en niet de kwestie Ber lijn of de Duitse eenheid. Westduitse motieven. Te Bonn wordt er de laatste dagen veel nadruk gelegd op Adenauer's positie met het oog op Bondsdagverkiezingen in 1961. Men aarzelt niet te voorspellen dat Aden auer's houding in de komende maanden in grote mate bepaald zal worden door de ge voelens van de kiezers, die over goed an derhalf jaar de nieuwe Bondsdag en daar mee de nieuwe regering zullen moeten kie zen. Men wijst ten deze op het volgende: 1. Adenauer zou er weinig voor voelen in de komende anderhalf jaar gedwongen te worden door een westelijk-oostelijke overeenkomst op een topconferentie zijn handtekening te zetten onder een akkoord over Berlijn of de Oder-Neisse-grens dat voor de gemiddelde Westduitser onprettig zou zijn. De bondskanselier zou dus ge- baat zijn bij het naar de toekomst ver schuiven van belangrijke beslissingen in de buitenlandse politiek. Hij beseft te goed zoals hij verleden week openlijk te Keu len verklaarde dat Duitsland een oor log verloren heeft en daarvoor nog altijd zal moeten betalen. Als dat „betalen" bin nen anderhalf jaar zou dienen te geschie den, dan zou de Westduitse kiezer Ade nauer en met hem zijn partij, de C.D.U., wel eens in 1961 de rekening kunnen pre senteren in de vorm van een verkiezings nederlaag, of in elk geval van stemmen verlies. 2. Hoezeer men denkt aan 1961 bleek de afgelopen week tijdens de Bondsdagdebat ten over de middelen voor de oorlogs slachtoffers. De minister van Sociale Za ken Blank had voor de verhoging van de toelage voor oorlogsslachtoffers, in over eenstemming met minister van Financiën Etzel, een half miljard uitgetrokken, spe ciaal bestemd voor degenen, die er het slechtst aan toe waren. Toen bleek dat dit bedrag van 550 miljoen mark, voorgesteld door de gehele regering, onder alle oor logsslachtoffers ontstemming wekte, stond de C.D.U.-bondsdagfractie tegen de rege ring op. Onder die druk bezweek Aden auer. Hij keek over de sociale lasten en een half miljard mark heen naar 1961, kreeg Etzel aan zijn zijde en dwong Blank tot toegeven. De oorlogsslachtoffers krij gen er 1,05 miljard mark in plaats van 550 miljoen mark bij. Men meent te Bonn dat Adenauer zich in beide gevallen, in zake de buitenlandse en de binnenlandse politiek op gevaarlijk terrein begeeft. Aan de ene kant zou hij tegen de Amerikaans- Britse politiek in, de ontwikkeling wel eens kunnen afremmen, anderzijds zou hij in het binnenland de kiezers concessies kun nen doen die gevaarlijk voor de begroting toch al boven de veertig miljard mark gekomen zouden zijn. Adenauer naar Parijs. PARIJS (AFP) Premier Debré van Frankrijk heeft zondag te Tours meege deeld dat bondskanselier Adenauer „in de komende weken" een bezoek aan Parijs zal brengen. Hij noemde geen precieze datum maar zei alleen dat Adenauer vóór het bezoek van premier Kroesjtsjev naar Parijs komt. Tijdens haar bezoek aan Rotterdam bezichtigde Koningin Juliana de ma quette van het nieuwe ziekenhuis „Dijkzigt". Op de foto ziet men de Koningin met ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur gemeentewerken (links) en de geneesheer-directeur dr. C. Blanksma (rechts). WENEN (Reuter) Radio Boekarest heeft bekendgemaakt dat premier Kroesjt sjev zondag uit Boekarest naar Moskou is teruggevlogen na in Roemenië sedert 19 oktober „rust" genoten te hebben. De Rus sische leider was zaterdagavond de ere gast aan een diner in Boekarest. Volgens de Roemeense radio heeft Kroesjtsjev en kele plaatsen in Roemenië bezocht. Aan het diner heeft do Russische leider vriend schappelijk en ernstig gesproken met Roemeense leiders. MOSKOU (UPI) Het nieuws van Kroesjtsjevs bezoek aan Roemenië is in Moskou als een verrassing gekomen. Het was niet bekend dat de premier in Boe karest verbleef. De officiële mededeling dat Kroesjtsjev zes dagen vakantie heeft genomen wordt algemeen aanvaard. De laatste maanden bezoeken aan de Verenigde Staten en China, talrijke redevoeringen in Siberië zijn vermoeiend geweest. Advertentie MORGEN OP DE TELEVISIE: Journaal. Nat King Cole Show. Film. Bekijk het. vorstelijk met T.V. van KEIZER. Plein 1945 No. 54. Telefoon 4516. Advertentie MENU v. d. DAG - dinsdag 27 oktober 1959 van 12 tot 20 u.: Soep - Bami Goreng, 2 p.p. SCHAGEN'S CAFETARIA Bik en Arnoldkade 43-44, IJmuiden, Tel. 6564 (UPI) De Franse president wil vol gens waarnemers ook eerst naar Moskou voor hij aan het topgesprek deelneemt. Thans is het De Gaulle die het Ameri kaanse standpunt een topconferentie heeft uitsluitend zin wanneer zij degelijk is voorbereid heeft overgenomen, na dat Washington er, onder de indruk van Kroesjtsjevs bezoek, bijna vanaf gestapt was. FRANKFORT, (UPI/AFP) De recht bank van Frankfort heeft zaterdag uit spraak gedaan in het proces, dat het Jood se gezin van Karl Sumpf uit Köppern, bij Frankfort, tegen elf inwoners van deze plaats aanhangig had gemaakt. Het gezin, dat vóór de oorlog naar Isra el was uitgeweken, kwam in 1956 naar West-Duitsland terug, waar het te Köp pern een café opende. Vrijwel onmidde- lijk stond het gezin bloot aan vijandigheid van de bevolking, die zich uitte in beledi- gingn en huisvredebreuk. Dit werd zo erg erg dat het gezin het café verkocht en nu te Frankfort de gelegenheid afwacht om nar de Verenigde Staten te emigreren. De rechtbank gaf als haar oordeel te kennen, dat de beledigingen niet een anti semitisch karakter droegen, maar een ge volg waren van de traditionele vijand schap tegen elke „vreemdeling". De meeste getuigen hadden verklaard zich niets te herinneren. De zwaarste straf kreeg de directeur van het plaatselijk V.V.V. kantoor die tot vier maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Drie verdachten kregen geld boeten van 100 tot 150 mark en een mili tair werd tot twee dagen veroordeeld. Vijf verdachten werden vrijgesproken. Dat er een georganiseerde actie tegen het gezin was gevoerd, werd niet bewezen ge acht. Omstreeks negen uur vanmorgen is de chauffeur J. Schriemer uit Vierhuizen (Groningen) met een vrachtauto door de bomen van een brug te Rodehaan gereden en in het Reitsdiep gestort. De heer Schrie mer, gehuwd en vader van twee kinde ren, kwam hierbij om het leven. De chauffeur was met een lading suiker bieten onderweg van Leens naar Vierver- laten. Toen hij de brug over het Reitsdiep te Rodehaan naderde was deze open om een schip te laten passeren. Ofschoon de bomen van de brug waren neergelaten, heeft de chauffeur dit waar schijnlijk niet opgemerkt. Zonder vaart te minderen reed hij, volgens ooggetuigen, door de bomen, waarna de vrachtauto bij na loodrecht in het water stortte. De schipper van het passerende schip kon voorkomen, dat de vrachtauto op zijn schip belandde door met volle kracht ach teruit te varen. De cabine van de auto was geheel onder water terwijl de aanhangwa gen tussen het water en de wal hing. De omstaanders waren machteloos. De chauffeur was waarschijnlijk al dood of gewond door de kracht waarmee de auto op de bodem van het Reitsdiep terecht kwam. Het tienjarige zoontje van de Zeven- bergse familie Rensen is vrijdag op de Ha- zeldonksezandweg in Zevenbergen door een auto aangereden, toen het van een rijdende tractor afsprong. Het is in een ziekenhuis in Breda aan zijn verwondin gen bezweken. pag. 1, 2 2 2 3 Op de Praatstoel 5 A. Roland Holst onderscheiden 3 4 4 Agenda van Haarlem 5 ...5, 6, 7 6 ...9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Koningin Juliana woonde zaterdag ochtend in de schouwburg te Rotter dam een repetitie bij van „Hot summer night" van Ted Willis. Het twaalf jarige dochtertje van regisseur Ton Lutz, bood de Koningin bloemen aan. (Van onze correspondent in Wenen) De verkiezingen voor ~rovinciale staten en voor de gemeenteraad van Wenen heb ben tot resultaat gehad, dat de socialis tische partij één zetel heeft gewonnen (60 tegenover 59 in 1954) en de rooms-katho- lieke Volkspartij twee zetels verloor. De rechtse Vrijheidspartij heeft de grootste winst behaald met vier zetels. In 1954 had zij geen enkele zetel. De communisten verloren drie van hun zes zetels en ta kelen langzaam af tot een snipperpartij. Daar de Volkspartij met 33 zetels niet meer over een derde van het totaal aan tal zetels beschikt, is zij ook niet meer bevoegd een waarnemend burgemeester te benoemen. Wenen zal als provincie en als gemeente opnieuw door een socialis tische meerderheid worden bestuurd. Het succes van de pangermanistische Vrijheidspartij moet worden toegeschre ven aan de sterker wordende critiek op het beleid van de twee grote partijen. Zij noemt zich wel Vrijheidspartij, maar is eigenlijk niet liberaal en slechts in zeer beperkte mate nazistisch. Goed be schouwd blijft zij met haar vier zetels onbelangrijk. Men kan echter niet spre ken over een in het algemeen sterkere invloed van de socialisten in Oostenrijk, want bij de gemeenteraadsverkiezingen in Innsbruck, die eveneens gisteren werden gehouden, verloren de socialisten één ze tel, terwijl de Volkspartij drie zetels won en de absolute meerderheid kreeg. De Vrijheidspartij kwam hier van vijf op zeven zetels. (UPI) Er werden 1.230.257 geldige stemmen uitgebracht. De socialisten kre gen er 550.770 (1954: 568.266), de Volks partij 328.632 (357.944), de communisten 53.302 (89.161) en de Vrijheidspartij 81.862 (63.372).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1