KLM-directeur Aler ongerust over afloop I AT A-conferentie Aantal middenstandsbedrijven nam met vijf percent af Panda en de meesteivkok r J Meer wind en minder regen IMF en Amerikaanse regering spreken zich uit tegen handelsdiscriminatie Wereldnieuws Japan wordt misschien meestbegunstigde natie „KLM zal zich best redden Inkomenspositie aanmerkelijk verbeterd Kleinste bedrijven verdwijnen och ió liet zo MAANDAG 26 OKTOBER 19 5 9 2 Aan de vooravond van de GATT-conferende Officiële verklaring van Renault-directie Zuid-Afrika gaat over op decimaal muntstelsel Ministerconferentie over Vrijhandelszone? Parlement keurt standpunt van regering goed HONDS- GROT Frans-Soedan Handelmij had stevig verlies De staalstoking Er schijnt schot in de onderhandelingen te komen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en het Internationale Mone taire Fonds hebben zich heden opnieuw met kracht uitgesproken tegen invoerbe perkingen en discriminerende handelsbeperkingen, welke worden toegepast uit overwegingen, welke verband houden met de betalingsbalans. Dit. geschiedde in desbetrelfende verklaringen enige uren voor de opening in Tokio van de vijftiende bijeenkomst der 37 landen, welke deelnemen aan de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) en die gezamenlijk meer dan 80 percent van de wereld handel voor hun rekening nemen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken richt zich in zijn verklaring meer in het bijzonder tegen de discriminerende beperkingen, welke gericht zijn tegen de invoer uit het dollargebied, welke beperkingen volgens het ministerie niet langer gerechtvaardigd geacht kunnen worden in verband met de betalingsbalans positie. Het Internationale Monetaire Fonds dringt in zijn verklaring aan op de zo snel mogelijke verdwijning van de nog bestaande discriminerende handelsbeper kingen, welke uit betalingsbalansoverwegingen worden toegepast. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zal naar het verklaarde op de bijeenkomst van het GATT te To kio aandringen op beëindiging van de in voerbeperkingen tegen dollargoederen en in het algemeen op een vermindering van de nog bestaande kwantitatieve invoerbe perkingen. Voorts zijn de Verenigde Sta ten, naar door regeringsfunctionarissen werd verklaard, voor het toestaan van de behandeling van meestbegunstigde natie aan Japan. In een met eenparigheid van stemmen goedgekeurd besluit merkt het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds op, dat de jongste internationale financië le ontwikkelingen het klimaat hebben ge schapen dat gunstig is voor het doen ver dwijnen van discriminatie uit overwegin gen, welke verband houden met de beta lingsbalans. Er is volgens het I.M.F. een aanzienlijke verbetering ingetreden in de goud- en deviezenreserves vooral van de industriële landen en wijdverspreide maatregelen zijn genomen in de richting van herstel van de externe convertibili teit. Onder deze omstandigheden bestaat er volgens het fonds geen rechtvaardi ging meer uit betalingsbalansoverwe gingen voor discriminatie door leden, wier ontvangsten op lopende rekening grotendeels geschieden in extern inwis selbare valuta's. Het Fonds wijst er ech ter tevens op, dat aangezien dergelijke discriminerende beperkingen geruime tijd gehandhaafd zijn gebleven er een redelijke tijd nodig zal zijn om deze be perkingen geheel en al te doen verdwij nen, doch die tijd zal kort moeten zijn en het fonds verwacht van zijn leden dat men met de grootst mogelijke spoed zal overgaan tot het doen verdwijnen van discriminerende beperkingen tegenover andere ledenlanden, waaronder ook de beperkingen vallen, welke voortvloeien uit het bilateralisme. Ondanks de omvangrijke maatregelen in de richting van de convertibiliteit is een groot deel van de ontvangsten op lopende rekening van sommige landen nog onder hevig aan beperkingen, inzake de inwis selbaarheid, vooral wat betreft het beta lingsverkeer met landen, welke alleen staatshandel kennen (de communistische landen). In dit laatste geval is het fonds bereid te overwegen in hoeverre overwe gingen in verband met de betalingsbalans de handhaving van enigerlei vorm van dis criminatie zouden kunnen rechtvaardi gen. In verband met deze jongste verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd in belanghebbende kringen opgemerkt, dat wanneer alle nog resterende discriminaties tegenover dol largoederen met een klap zouden verdwij nen de Amerikaanse uitvoer met onge veer 1 miljard dollar per jaar zou toene- Naar aanleiding van het besluit om haar assemblage-overeenkomst met een Israëlische fabriek stop te zetten, geeft de directie van Renault te Parijs de volgende toelichting: In 1955 werd door Renault voor de duur van drie jaar een assemblage-overeen komst aangegaan met een Israëlische fa briek. Een jaar geleden, in september 1958, heeft Renault het bedoelde bedrijf een verlenging van dit contract aangebo den, op voorwaarde dat men haar een re delijke minimum jaar-afname garandeer de. Hoewel de betreffende Israëlische autoriteiten werden gewezen op de conse quenties die het niet accepteren van deze voorwaarde met zich meebracht, is dit voorstel afgewezen. Ondanks dat het mon tagecontract dus niet was vernieuwd, heeft Renault de fabriek in Haïfa nog en kele maanden lang voorzien van onderde len, teneinde een plotseling stopzetten van de produktie te vermijden. Het is helaas een feit, dat in enkele sta ten sedert een aantal jaren een invoer verbod bestaat voor produkten van onder nemingen welke een zakelijke overeen komst hebben met in Israel gevestigde firma's. Hoewel dit verbod in strijd is met alle begrippen van recht en de interna tionale handelsgebruiken, kon Renault er ondanks herhaalde pogingen niet in sla gen gedaan te krijgen dat er aan deze on houdbare toestand een einde werd ge maakt. Mede door de weigering van de Israëli sche firma om haar afname-garantie te accepteren, zag Renault zich zoals vele andere Franse en buitenlandse firma's voor haar genoodzaakt een beslissing te nemen die tegen de achtergrond van po litieke geschillen ten onrechte kan worden uitgelegd als een openlijk partij kiezen. Maar bij een industriële onderneming zoals Renault komen zakelijke overwe gingen vanzelfsprekend voor de politiek. Waar het haar om gaat is immers een zo groot mogelijk aantal wagens om te zet ten, het enige criterium waar tenslotte werkverschaffing en welvaart van haar arbeiders van afhankelijk is. Uiteraard hoopt de directie van Renault op een spoedig herstel van de internatio nale handelsvrijheid, zodat een herhaling van incidenten als deze wordt voorko men. Het spreekt vanzelf, dat men bij Re nault alles in het werk zal stellen wat de regering van Israel toestaat om geheel af gewerkte wagens naar Israel te zenden. Bovendien garandeert zij een regelmatige bevoorrading van onderdelen om het be staande wagenpark op peil te houden. men. In Amerikaanse officiële kringen werd dit bedrag echter te optimistisch ge noemd. Deze kringen menen dat Europa en Japan de gunstigste mogelijkheden bie den voor verruiming van de Amerikaanse export, nadat de beperkingen tegen dol largoederen zouden zijn verdwenen. De Amerikaanse uitvoer naar Europa heeft in de eerste helft van dit jaar 2 miljard dollar bedragen. Een groot deel hiervan bestond uit katoen, granen, oliezaden, steenkolen, olie en soortgelijke goederen, welke weinig invloed zouden ondervinden van afschaffing der invoerbeperkingen. Daar de invoerverruiming voor Ameri kaanse goederen voornamelijk duurzame verbruiksgoederen zou betreffen verwach ten Amerikaanse officiële kringen niet dat het verdwijnen van de discriminatie tegen dollargoederen grote gevolgen zal hebben voor de exporthandel van de Verenigde Staten. Men legt in Amerikaanse officiële kringen echter de nadruk op het beginsel van non-discriminatie als een stap in de richting van een meer vrije handel en een ruimere inwisselbaarheid der valuta's. Zuid-Afrika gaat met ingang van 2 fe bruari 1961 over op een decimaal munt stelsel. In plaats van het pond sterling komt de rand, die in honderd centen is verdeeld. De rand krijgt een waarde van tien shilling (ruim vijf gulden). Alle bank biljetten en zilveren munten, met uitzonde ring van de halve kroon, blijven in circu latie tegen ongewijzigde waarden. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Bonn verluidt, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de vijftien landen van de Raad van Europa in het midden van december in Bonn bijeen zullen ko men om te spreken over de kwestie van een Europese vrijhandelszone. De Noorse vis kwestie Na een parlementair debat dat twee dagen duurde heeft de gehele Noorse volksvertegenwoordiging het beleid van de regering inzake de visexport naar Enge land goedgekeurd. Tijdens recente be sprekingen in Londen was van Noorse zijde gevraagd de tariefsverlagingen, waarin de regeling van het „klein vrijhandelsgebied" („de zeven landen") ook van toepassing te doen zijn op de Noorse uitvoer van be vroren visfilet en krab. De Engelse re gering heeft daar niet in toegestemd maar zich bereid verklaard de kwestie in no vember te Stockholm met de overige leden opnieuw op te nemen. De Noorse regering acht deze toezegging ontoereikend en heeft zijn toetreden tot de gemeenschap der zeven afhankelijk gesteld van inwilliging der met betrekking tot de visexport ge stelde eisen. Dit beleid heeft met algemene stemming de goedkeuring van de Storting verkregen. 99 „De algemene vergadering van de I.A.T.A. in Tokio heeft met ontsteltenis kennis genomen van het feit dat de ver- voersdeskundigen van de maatschappijen het gedurende een drie weken geduurd hebbende tarievenconferentie in Honoloe- loe er niet in zijn geslaagd op alle gebieden waaronder enkele zeer belangrijke, tot overeenstemming te komen", dit deelde de heer I. A. Aler aan een verslaggever van het ANP op Schiphol mede, toen de presi dent-directeur van de K.L.M. uit de DC- 7C stapte welke hem van New York naar Amsterdam had gebracht. De heer Aler en mr. L. H. Slotemaker, directeur van de maatschappij, zijn na het I.A.T.A.-congres te Tokio via Los Angeles en New York teruggekeerd. Het aantal vestigingen van zelfstandige ondernemers in ambacht en detailhandel is tussen 1952 en 1957 met circa acht percent teruggelopen. In die periode heeft' namelijk ongeveer 13 percent der ondernemers hun bedrijf opgegeven, waartegen over een uitbreiding stond van het aantal vestigingen met 5 percent. Een grondige wijziging onderging voorts de inkomenspositie in deze sector. Deze steeg in vijf jaar met niet minder dan ruim 80 percent. Deze en andere lijnen, waarlangs am bacht en detailhandel zich gedurende de laatste jaren aan de voortdurend ver anderende economische en maatschappelijke verhoudingen hebben aangepast, vormen het onderwerp van een rapport, dat het Economisch Instituut voor de Middenstand dezer dagen over een ingesteld onderzoek heeft gepubliceerd. Opvallend is dat de ene branche zich sneller en gemakkelijker aanpast dan de andere; dit valt te concluderen uit de be drijfsresultaten, aldus het rappox-t, dat vervolgens een opmerking maakt over het betrekkelijk bescheiden gemiddelde inkomen van nieuw gevestigde bedrij ven van 6250 gulden tegen 8050 gulden van het totaal van de middenstandsbedrijven, waarover het onderzoek zich heeft uitge strekt. Overigens spreken de opstellers van het rapport als hun mening uit dat bedrijfs resultaten in de middenstand niet uit sluitend kunnen worden gezien tegen de achtergrond van de algemene economi sche situatie, maar in belangrijke ma te ook de persoonlijke instelling van de middenstander hierbij een rol speelt. In IN de buurt van Napels, nabij het meer van A g'nano, bevindt zich een grot die dé afmetingen heeft van een klein kamertje, te weten 3 bij lVz meter. De ingang van deze grot wordt door een deur van 3 meter hoogte zorgvuldig afgesloten, niet alleen om de toegang tot deze grot aan een ieder te beletten, maar vooral ook om te zorgen dat de dingen die zich in deze grot af spelen, zich niet in onaangename vorm aan passerenden openbaart. We zullen alle geheimzinnigheid nu maar laten varen en u niet langer in het onzekere laten over de aard van deze grot. Het is geen grot van zeerovers of drank smokkelaars, het is zelfs geen speelhol, maar het is de se dert de oudheid vermaarde Hondsgrot, waarin zich aan houdend een grote hoeveel heid koolzuur ontwikkelt, een gas dat IV2 maal zo zwaar is als lucht en daarom als een onzichtbare nevel over de grond hangt. Brandende fakkels worden in deze gas-laag uitgedoofd door gebrek aan zuurstof en ook dieren die met de ademhalingsorganen niet boven deze laag uitkomen, zijn gedoemd, te stikken. Zoals ieder weet, bevat ook de ons om ringende lucht een klein percentage kool zuur dat voor de planten noodzakelijk is enwaaruit het bladgroen suikers en zet- melen produceert. Maar in het dagelijks leven merkt de mens gewoonlijk weinig van deze 0,03°/n koolzuur die hij bij iedere ademtocht naar binnen krijgt. Dat zou beslist anders worden, indien onze atmosfeer een stilstaand gasmengsel was. In dat geval zouden de zware gassen, zoals koolzxLur en zuurstof spoedig naar beneden zakken, waarbij aan het zwaarste gas dat is de koolzuur de onderste plaats in de luchtlagen zou worden toe gewezen. De lichtere gassen, zoals water- stof en helium zouden natuurlijk boven drijven. In het groot, d.w.z. in de hogere lagen van de atmosfeer, heeft deze schei ding van verschillende gassen zich reeds voltrokken, maar in de onderste lagen, waarin zich het leven afspeelt, blijven we van dit verschijnsel gelukkig verschoond. Dat komt door de voortdurende horizon tale en verticale luchtstromingen, die er voor zorgen, dat tot een hoogte van ver scheidene kilometers een vrijwel homo geen luchtmengsel wordt gehandhaafd. Ware dit niet het geval, dan zou de kool- v zuur, die in dit mengsel slechts een percentage van 0,03 inneemt, als een ver stikkende gaslaag ter dikte van vele meters boven het aardoppervlak hangen en onze wereld zou de aanblik ver tonen van één geweldige Hondsgrot, althans wat de laag vlakten en de dalen betreft. En de boven deze gaslaag uitstekende bergtoppen en hoogvlakten zouden levenloze woestenijen zijn, waar geen plant zou kunnen tieren, omdat de koolzuur ontbrak. We moeten ons daarom niet ergeren, wanneer bij storm de deuren klepperen, of de dak pannen van hun plaats worden gerukt, want hoe onaangenaam deze extreme uitingen van de luchtcirculatie ook zijn de achtergrond hiervan maakt het ons mogelijk op aarde tenminste te leven. De wind is niet alleen nuttig, hij is een levens noodzaak. O ja, wist u dat Julius Caesar destijds een legerorder heeft uitgevaardigd, waar van de medische wetenschap pas enkele jaren geleden de betekenis heeft kunnen inzien? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden dit verband is gebleken dat de huidige middenstander veel meer „economisch" moet leren denken dan zijn collega's van enkele decennia terug. Over de ontwikkeling van het aantal ves tigingen zegt de publikatie van het E.I.M. nog het volgende: in de onderzochte periode gaf de textielsector wat de win kelvestigingen betreft een toeneming met zes percent te zien; in de levensmiddelen branche was evenwel een daling met 2 percent waar te nemen. Voorts ziet men een aanzienlijke teruggang van het aantal kleermakers, maar een toeneming van het aantal vestigingen in de elektro-techni- sche sector. Over de verschillen in regio naal opzicht zegt het rapport dat het aan tal middenstandsvestigingen in een plat telandsgebied van Friesland in vijf jaren met 13 percent was afgenomen; in een soortgelijk gebied in Noord-Brabant bleek evenwel een stijging met drie percent. De opgeheven bedrijven behoorden gro tendeels tot de kleinere soort. Het gemid deld inkomen in 1952 van de ondernemers, die hun bedrijf hadden stopgezet, lag dan ook niet onaanzienlijk beneden het alge meen gemiddelde in 1952. In het verslag over de boekjaren 1956- 1957 en 1957-1958 zegt de raad van com missarissen van de Fransch-Soedan Handel Maatschappij te Rotterdam onder andere: „Waren wij ten tijde van het uitbrengen van ons verslag over het boekjaar 1955- 1956 nog van oordeel, dat de reeds toen noodzakelijk peachte reorganisatie van de „Société Auxiliaire de Commerce Africain (S.A.C.A.)" zich zou kunnen beperken tot het afstoten van de handel in die pro dukten. welke geen winstmogelijkheden meer lieten en tot het liquideren van de desbetreffende voorraden, de ontwikke ling sedertdien heeft tot nog ingrijpender maatregelen genoopt. Dit temeer, waar ten gevolge van het sterk gereduceerde volume van onze handel een groot verlies op debi teuren onvermijdelijk was". De handel en de kleinhandel werden geheel stilgelegd, de voorraden geleidelijk geliquideerd, de nakhuizen en winkels zoveel mogelijk ver kocht en het personeel ontslagen. Dit liqui datieproces was per 30 september 1958 nog gaande, doch zal in de loop van 1959 grotendeels worden voltooid. Bovenvermelde moeilijkheden hebben de waarde van de deelneming van de Fransch Soedan Handelmaatschappij in de S.A.C.A. aanzienlijk verminderd. Gemeend wordt deze waarde per 30 september 1958 te moeten stellen op 10 Dercent van het nominale bedrag ad f 750.000, waarvoor deze participatie tot dusverre te boek stond. In mindering van de afschrijving op de S.A.C.A. ad 675.000 werd de reserve ad 420.000 en de dividendreserve ad 25.928 gebracht. Na deze mutaties be draagt het saldo verlies per 30 september 1958 235.551. Voorgesteld wordt dit naar nieuwe rekening over te brengen. 26. „Maak dat je weg komt! Ik wil niet meer met jullie vechten!" schreeuwde de piratenkapitein tegen de zeelui van het vreemde schip. „Ik heb nu wel iets an ders te doen!" „O..eh..net zoals u wilt," zei hun vredelievende gezagvoer der verbluft, maar opgelucht. „Komaan mannen, volle kracht vooruit!" De kapi tein richtte nu zijn priemende blikken op de kok en sprak: „Vriend, kom jij eens hier.Ik heb jou iets te vertéllen. De kok trad nader met aarzelende schre den, want bange voorgevoelens omknel den zijn hart. „Kok.siste de kapi tein. „Dat eten van jou was niet GOEDWeet je, wat dit betekent?" Maitre Moutarde's angstig gelaat ont spande zich Hij wierp zijn zorgen van zich af, evenals het dienblad met eten en spreidde in een geestdriftig gebaar zijn armen uit elkaar. „Ja, ik weet, wat dit be tekent!" juichte hij. „Gij zijt een gelijk gestemde ziel.een fijnvoelend kunste naar, kapitein, ge maakt me zo geluk kig De gezagvoerder was een beetje van zijn stuk gebracht. Hij had de kok van muite rij willen beschuldigen, maar nu bleek, dat de term „muiter" te zwak was. Koorts achtig zocht hij in zijn brein naar nieuwe benamingen en nieuwe straffen. „Tot 1 april 1960 heeft men tijd om tot overeenstemming te komen. Indien men de eerstkomende maanden gebruikt om „af te koelen" bestaat de mogelijkheid dat door veelvuldig onderling contact tussen de maatschappijen de voorwaarden kun nen worden geschapen om toch nog te komen tot een eindbespreking met mo gelijk gunstige afloop". En indien vóór 1 april 1960 geen overeen stemming wordt bereikt?, aldus werd ge vraagd. „Sommigen menen dat dan wan orde zal ontstaan, anderen zijn van oor deel dat de luchtvaartmaatschappijen in dat geval zogenaamde vrijheid van han delen verkrijgen. Ik ben echter een posi tieve voorstander van orde. Maar mocht men het aan laten komen op wanorde, wel, laat ik dan zeggen dat ik geenszins be vreesd ben voor de consequenties en dat de K.L.M. zich best zal redden". De heer Aler merkte nog op dat in de overgangsjaren van het gebruik van con ventionele vliegtuigen naar straaltoestellen het zijns inziens daarheen geleid zal moe ten worden dat de passagebiljetten voor de vliegtuigen met zuigermotoren op een wat lager niveau dienen te liggen en ook het aangeboden comfort tussen beide groepen verschillend dient te zijn. Bovendien is het vliegtuig met zuigermotoren altijd in het nadeel ten opzichte van het straaltoestel '■'oor de langere vliegtijd op gelijke routes. Door differentiatie in tarieven en verschil 'n comfort zal het mogelijk blijken de mo- dorne zuisertoestellen die nog niet afge schreven zün. economisch te exploiteren De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staal industrie zijn zondag hervat. De staking, waarbij circa een half miljoen arbeiders zijn betrokken, duurt reeds 103 dagen. Een woordvoerder van de werkgevers deelde na afloop van een zitting van twee en een half uur mede dat „enige voortgang" was gemaakt en dat de standpunten van beide partijen thans dichter bij elkaar staan. Vertegenwoordigers van de USW zullen maandagmorgen (16.00 uur Ned. tijd.) con fereren met vertegenwoordigers van de 96 staal- en ijzerproducenten. De dertien grote staalproducenten zullen in afzonderlijke kamers onderhandelen met de USW. Kaiser Steel wil apart contract Het Amerikaanse Instituut voor Ijzer en Staal heeft zondagavond in Pittsburg be kendgemaakt dat de maatschappij „Kaiser Steel" zich bereid heeft verklaard om af zonderlijk met de vakbond van staglarbei- ders te onderhandelen over een nieuw ar beidscontract voor drie jaar. Het contract dat „Kaiser Steel" bereid is te sluiten, brengt een verhoging van de arbeidskosten met-45-a 50 dollarcent per uur met zich" mee, aldus het instituut. Gedurëndë''de onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden heeft „Kaiser Steel'' steeds een onafhankelijke houding aangenomen. De maatschappij heeft circa 11.000 arbeiders in dienst en produceert ongeveer IV2 miljoen ton staal per jaar, hetgeen neerkomt op 2 percent van de na tionale produktie. Kaiser deelde mee dat de voorgenomen overeenkomst met de arbeiders in het eerste jaar ongeveer tien dollarcent per man per uur zou kosten. De andere maat schappijen zeiden in een gemeenschappe lijke verklaring dat het aanbod van Kaiser bij de grotere ondernemingen op 17 cent per uur neerkomt. De situatie bij Kaiser is anders omdat deze maatschappij ook aluminium-belangen heeft. Overigens cir culeren er ook berichten dat de andere maatschappijen eveneens met nieuwe voorstellen zullen komen. Alsogaray naar West-Europa De Argentijnse minister van Economische Za ken Alsogaray zal in november naar Europa ver trekken als hoofd van een financiële missie voor liet voeren van nieuwe financiële onderhandelin gen met de voornaamste Westeuropese landen. Onder meer zal de missie West-Duitsland, Frank rijk. Zwitserland en Engeland bezoeken. Naar verluidt, zou minister Alsogaray trachten van Frankrijk, Duitsland en andere Europese landen kredieten te verkrijgen van 50 a 100 miljoen dol lar ten behoeve van de industriële ontwikkeling in zijn land. Aardbeving. Te Hinis in het oosten van Turkije heeft zich zondag een aardbe ving voorgedaan, die aan zeker acht mensen het leven heeft gekost. 36 men sen werden gewond. Driehonderd hui zen zijn vernield. Buiten Afrika. Vergezeld door zijn vrouw en zijn ministers van Binnenlandse Zaken en Economie, vertrekt Sekou Touré, president van de republiek Guinee, vandaag naar De Verenigde Staten, om daar een officieel bezoek te brengen. Het is zijn eerste reis bui ten Afrika, sedert zijn land ruim een jaar geleden onafhankelijk werd. Vuurzee. Bij Parkland in de Canadese provincie Alberta zijn zaterdag negen mensen om het leven gekomen en ze ker veertien gewond, toen een tank auto met propaangas op een overweg in botsing kwam met een trein. De auto en de wagon werden als het ware door vlammen overspoeld, met het gevolg dat de drie inzittenden van de auto (twee mannen en een vrouw) en zes mensen in de trein levend verbrandden. Bruggen. De Westduitse minister van Verkeer, dr. Hans Christoph Seebohm heeft zaterdag een nieuwe verkeers- brug over de Rijn, tussen Mannheim en Ludwigshafen, geopend. Deze brug heeft 70 miljoen mark gekost en is de 23ste, die na de Tweede Wereldoorlog over het Duitse gedeelte van de Rijn werd gelegd. Er werden tevens zes tien spoorbruggen voltooid. Winter. Een sneeuwdek van ruim dertig centimeter bedekt op het ogenblik het gebied van de grote meren in de V.S. en verschillende rivieren traden als ge volgd van zware stormen en regen buien buiten hun oevers. De winter zette zaterdagnacht en zondag in in boven Michigan en Noord Winconsin, waarbij tenminste twee plaatsen wer den geïsoleerd. Meebetalen. De „New York Times" weet te melden dat men in Washington een of ander middel hoopt te vinden om de Europese landen zover te krijgen, dat zij bepaalde kosten van de Amerikaan se troepen in Europa voor hun rekening zullen nemen. Uit een kortgeleden inge steld onderzoek zou gebleken zijn, dat de Europese landen heel wat meer voor de verdediging kunnen betalen dan zij tot nu toe hebben gedaan. Feestje. Volgens doorgaans betrouwbare kringen te Teheran zal de sjah van Perzië, die maandag 40 jaar wordt, omstreeks de week van kerstmis in zijn paleis in de Perzische hoofdstad met de 21-jarige Farah Diba, studente in de architectuur, in het huwelijk treden. Volgens familieleden van Farah Diba ontmoetten de sjah en het meisje el kaar op een feestje ten huizen van prin- se Sjahnaz, dochter van de Sjah. Geen sprongen. In een verslag voor de jaarvergadering van de British Sun- bathin Association, heeft de secreta ris, Arthur Hodgson, als zijn ervaring uitgesproken, dat de Engelse nudisten hun principes liever in de beslotenheid van een afgelegen en afgescheiden stuk strand belijden, dan „openlijk" in een kolonie voor naturisten. Hodgson be klaagde zich erover dat de naaktcul- tuur in Engeland in dit jaar geen „spec-: t'aculaire sprongen" heeft gemaakt niettegenstaande de zomer de warmT ste en zonnigste was sinds twee eeuwen. Invloed. Het aantal automobilisten, dat in Engeland en Wales wegens rijden on der invloed van alcohol wordt aange houden is de laatste jaren aanzienlijk gestegen, en wel van 3.257 in 1953 tot 5.066 in 1958. Heet. Bij een aanslag in een bioscoop in Algiers zijn veertien mensen gewond. De bom plofte toen een van de bezoe kers haar stoel naar beneden klapte, waardoor het mechanisme van de bom in werking werd gesteld. De ontploffing had enige minuten na het begin van de voorstelling plaats. De film, die ge draaid werd, was „Some like it hot"... Spektakel. Het Poolse blad Zycie Wars- zawy heeft de Roomskatholieke gees- lijkheid van Warschau zaterdag opge roepen scherper op te treden tegen het geloof in een verschijning van de maagd Maria in de stad. De afgelopen veertien dagen komen avond aan avond duizende mensen bijeen in de omge ving van de St. Augustinuskerk, om dat de heilige maagd daar in een licht gloed boven de toren zou zijn versche nen. „Dit spektakel brengt de naam van onze hoofdstad in opspraak", al dus het blad. Verkocht. De goudkleurige koepel en het glazen huis van de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou zijn zaterdag voor 375.00C dollar verkocht aan de Russische Kamer van Koophandel. Het contract werd zaterdag getekend. Het K.N.M.I. deelt mede: De krachtige westelijke luchtstroming boven het noordelijk deel van de oceaan drong tijdens het weekeinde tot Oost- Europa door. Als gevolg daarven werd de vorst in Zuid-Zweden, Polen en West- Rusland weer verdreven. Storingen in de westelijke luchtstro ming veroorzaken nu en dan regen en stormachtige winden. Een van deze sto ringen gaf zondag boven de noordzee aan leiding tot een Westerstorm, die tot vlak bij de Waddenkust uitstrekte. Een nieuwe depressie ontwikkelde zich vanmorgen tussen IJsland en Groenland. Verwacht wordt dat deze storing snel naar het zeegebied ten noorden van Schot land zal trekken, waarbij de wind in ons land weer zal toenemen. De regenval zal de komende 24 uur beperkt blijven tot en kele plaatselijke buien. In het tempera- tuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Dinsdag 27 oktober Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 1.32 uur, onder 15.22 uur. Maanstanden 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 oktober Hoog water 10.23 en 23.02 uur. Laag water 5.28 en 17.58 uur. Dinsdag 27 oktober Hoog water 11.47 en uur. Laag watei 6.57 en 19.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen só binnen- en buitenland. of a CO H u H Neerslag: laatste 24 uur. ii Sb E s O Den Helder zwaar bew. wzw 12 0,5 Ypenburg zwaar bew. zzw 13 0,2 Vlissingen zwaar bew. zzw 12 0,5 Eelde half bew. zzw 13 1 De Bilt zwaar bew zzw 13 0,2 Twente licht bew. zzw 12 1 Eindhoven half bew. zzw 13 0,5 Zd Limburg licht bew. z 13 3 Helsinki geheel bew. wnw 4 14 Stockholm onbewolkt zw 10 0,2 Oslo zwaar bew n 11 0 Kopenhagen regenbui wzw 10 3 Aberdeen licht bew. zw 11 0 Londen zwaar bew zw 13 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 12 0 Brussel zwaar bew. zw 14 3 Luxemburg mist windst. 9 1 Parijs zwaar bew. windst. 14 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 18 0 Grenoble mist windst. 20 0 Berlijn licht bew. zw 11 0,5 Frankfort mist wzw 12 0,2 München geheel bew ozo 20 0 Zürich zwaar bew. nw 17 0 Genève zwaar bew. wzw 19 0 Locarno zwaar bew. windst. 17 0 Wenen zwaar bew verand. 18 0 Innsbruck licht bew. w 20 0 Athene licht bew. nnw 16 0 Rome onbewolkt O 23 0 Ajaccio licht bew. ono 22 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2