Dagboek van een afperser Agenda voor Haarlem Achteloosheid van apotheker kostte 72 baby's het leven V. Professor Doka en Robotto DE FMVM r De klachten over het zieken- vervoer in Amsterdam Kort en bondig Poeder Baumol maakte vooral op geïsoleerd platteland slachtoffers MAANDAG 26 OKTOBER 1959 4 Het weekeinde Oud-V ARA-voorzitter A. de Vries begraven Scandinavisch plan voor reclametelevisie uit vliegtug De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma PROCES IN BORDEAUX Akkoord over lonen der walvisvaarders bereikt Commissie van artsen uit EEG landen opgericht X ~3 2 5<S-, dames blouses-rokken Spoedeisendheid van het geval Joke Staring was niet onderkend UW KINDEREN ZIJN ER STAPEL OP! Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket Antilliaanse ministers in Nederland Curagaose KVP wil een andere naam DOOR PIERRE NORD De wijziging in het programma van de KRO zuilen de kijkers niet betreurd heb ben. De omroep nam het in Duits spreken de landen zo populaire amusementspro gramma van Peter Frankenfeld uit Wenen over en dit is een groot succes geworden. Frankenfeld is een bijzonder artist die er in slaagde de bezoekers in het Stadt- theater aangenaam bezig te houden èn de kijkers in de huiskamers. Zondag waren de kijkers verbonden met Berlijn waar de wereldkampioenschappen rolschaatsen werden gehouden. De deel nemende dames zorgden voor veel afwis seling en de kijkers verveelden zich niet. Dank zij het IKOR kreeg men een beeld van een unieke kerkelijke kolonie, de Broedergemeente in Zeist. Ds. C. M. de Vries leidde een gesprek met prof. dr. J. M. van de Linde uit Utrecht die ver telde over het ontstaan van de gemeente en haar taak. Later werd een oogstdienst uitgezonden, waarbij ds. G. J. Graafland de leiding had. Tot besluit van het weekeinde zorgde de AVRO voor een aangename afwisseling. De avond begon met een vlot gesprek van de conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam, de heer Pierre Jansen, die op prettige wijze over de schilderkunst vertelde. Hij zal zijn voordrachten voort zetten en als hij het op dezelfde manier doet zien wij hem gaarne terug. In de rubriek „A tot Z" waren de letters L. en M. van lichte muziek aan de beurt en de keuze van medewerkenden door Thijs Chanowski leverde een afwisselend muzikaal programma op. Jan Brusse be gon een serie uitzendingen over Parijs aan de hand van bijbelteksten over barm hartigheid. Het was een goed begin. Beeldschermer Onder grote belangstelling is zaterdag middag op de Noorderbegraafplaats in Hilversum het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer A. de Vries, oud-voorzitter van de VARA, die in de af gelopen week in een Hilversums ziekenhuis in de leeftijd van 76 jaar is overleden. Onder de aanwezigen bevonden zich mr. J. Burger, voorzitter van de VARA. leden van het bestuur van de VARA,_ tal van figuren uit radiokringen, onder wie de heer W. Vogt, en vele vrienden en bekenden en politieke geestverwanten van de heer De Vries. De heer J. B. Broeksz, hoofdbestuurs lid van de VARA, hield namens de VARA een korte herdenkingsrede in de aula, waarin hij de heer De Vries schetste als egn vurig propagandist voor VARA, par tij en vakbond in zijn dagen. De' sócïal'é inslag van Arend de Vries, aldus de heer Broeksz, deed hem in Drente'en dè Zaah- streek strijden voor verbetering van de po sitie van de arbeidersklasse. De heer De Vries werd voorzitter van de VARA in het begin van de jaren dertig, vlak voor de inwerkingtreding van de zendtijdverde ling. Namens de vrienden sprak Willem van Capelle. Een pas opgerichte Deense en een Zweed se maatschappij voor commerciële tele visie hebben verklaard dat zij plannen uitwerken voor dagelijkse uitzendingen van twee tot drie uur vanuit vliegtuigen. Zij zouden twee convairs willen gebruiken die tijdens de uitzendingen op een hoogte van circa 5.500 meter boven de westkust van Zweden zouden moeten vliegen. Een woordvoerder van de Deense P.T.T. heeft verklaard dat het plan de interna tionale bepalingen voor radiovei-keer zou schenden, omdat het zendkanaal dat de twee maatschappijen willen gebruiken ge reserveerd is voor de luchtvaart. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, causerie. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 •Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: Het eiland Sint Eustatius, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Fries halfuur. 13.55 Wij in deze tijd, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Kamer- ork. en solist. 21.20 In het begin schiep God he mel en aarde, caus. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Dr. Zjivago, hoorspel, (dl. 5). 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM U. 298 m. 7.00 AVRO. 750 AVRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.20 Regeringsuitzen ding: Landbouwrubriek. 1. De opening van het centraal laboratorium voor melkonderzoek in Hoornaar. 2. De landbouwbeurs in Zuid-Laren. 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.33 Gevar. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang en piano. 16.00 Onzichtbare vijand der mensheid, klankbeeld. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gevar. muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Act. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws en beursber. uit New York. 22.40 Kamer muz. 23.00 Voordr. 23.10 Jazzmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer- ber. 12.34 Pianorecital (vervolg). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws 13.11 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Gevr. muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Omr.koor. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Folkloristisch progr. 19.40 Kamermuz. 19.50 Caus. 20.00 Gevar. muziek. 20.15 Aetherforum. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgelrecital. 22.55—23.00 Nws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Gevar. progr. 20.45 NATO-film. 21.00—22.20 Film. (Van onze correspondent in Parijs) Te Bordeaux voltrekt zich thans een van die typisch Franse processen, van welke buitenlandse waarnemers zich telkens weer afvragen hoe zij eigenlijk in de we reld zijn gekomen. De beklaagde is dit maal de heer Jacques Cazenave, apothe ker en fabrikant van het babypoeder, dat in de handel werd gebracht onder de naam Baumol. Boven dit proces hangt de schaduw van de dood van 72 baby's. Enige jaren gele den was het poeder Baumol namelijk een poeder, dat overal in Frankrijk, vooral in het noorden van het land, te koop was, niet alleen in de apotheken, maar ook in wa renhuizen en zelfs bij de kruideniers. Op een gegeven ogenblik ontdekten de moe ders, die hun kindertjes poederden, dat op de plaats, waar die kindertjes gepoederd werden, zere plekken ontstonden, dat deze plekken zich uitbreidden en dat die kinde ren hoge koortsen kregen en tenslotte stierven. Dat lijkt een vrij vreemd ver haal, maar op het Franse platteland roept men niet direct een dokter, wanneer een baby iets heeft. Vaak wordt veel te lang gewacht voordat men een geneesheer con sulteert. Binnen enige maanden stierven zo 72 kleine kinderen. Sommige artsen uit de provincieplaat sen stuurden een rapport naar de genees kundige dienst van het hoofd van het des betreffende departement. Vrijwel alle klachten waren geconcentreerd in het de partement Finistère en het toeval wilde, dat het geneeskundige hoofd van het de partement met vakantie was. Zijn waarne mer legde de klachten van de doktoren naast zich neer. Het gevolg was, dat het poeder nog steeds overal gebruikt werd. Tenslotte was er een geneesheer in een kleine provincieplaats, die ook zag dat de patientjes last ondervonden van Baumol en die, bevriend zijnde met de minister, deze zelf opbelde. Daarna werd ogenblik kelijk het poeder uit de handel genomen. Radio en pers waarschuwden de gebrui kers dit produkt niet meer toe te passen. Het is vreemd voor een buitenlandse waar nemer, maar het bleek, dat er vele boer derijen in afgelegen gebieden waren, waar men nóch elektriciteit had, nóch kran ten las. Daarom zijn er, zelfs nadat het verbod van het ministerie is losgekomen, nog verscheidenen doden gevallen. Voor dit alles had Cazenave zich dezer dagen voor de rechtbank van Bordeaux te ver antwoorden. Hij heeft alle schuld toegege ven. Hij heeft gezegd dat het hem niet mo gelijk was om, zoals de apothekerswet van Frankrijk voorschrijft, de binnen komst van de goederen te controleren en dat hij ook geen analyses heeft doen uit voeren van het poeder, dat zijn fabriek verliet. Men had tijdens het proces te Bordeaux de indruk, dat de rechters hem eigenlijk hebben willen redden. Men vond hem na melijk een nette, rustige apotheker en men vond-ook, dat Jvj Aft slachtoffer was geworden van de leverancier, die hem op een bepaald ogenblik in plaats van een zekere talkverbinding een arsenicumver- binding had geleverd. Zaterdag echter heeft de voorzitter van het Franse verbond van apothekers een requisitoir tegen hem gehouden, dat er niet om loog. Hij heeft gezegd, dat alles de fout was van Cazenave, dat hij volgens de wet verplicht was om alle produkten, welke hij gebruikte, te doen analyseren en dat hij dat niet heeft gedaan. Dat hij te lui was om zelf de samenstelling van het poeder te regelen en dat hij het aan zijn slachtoffer overliet. Wanneer een labora torium, zo zei deze vertegenwoordiger van de Franse apothekers, niet rijk genoeg is om analyses te laten uitvoeren, dan is het beter dat het zijn deuren maar sluit. Wat heeft meneer Cazenave gedaan? Hij wil de zo graag geld verdienen en hij heeft maar op de een of andere manier poeder samengesteld. Na dit alles lijkt het, dat het voor de Parijse advocaat René Floriot niet zo gemakkelijk zal zijn om Cazenave te redden. Deze loopt echter geen kans om een hogere straf te krijgen dan twee jaar. Achteraf is trouwens gebleken dat de maatschappijen, waarbij hij zich had verzekerd, tegen mogelijke gevolgen van fouten, welke tijdens de produktie van het poeder zouden ontstaan, hebben getracht om alle eenvoudige boeren, van wie de kinderen zijn gestorven, tevreden te stel len met een schadevergoeding van een paar duizend franc. Ook dat zal thans bij het proces ter sprake worden gebracht en het ziet er naar uit dat Cazenave toch wel voor enige miljoenen francs zal moeten opdraaien. De zaterdag ten kantore van de Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart gehouden besprekingen met de werk nemersorganisaties hebben tot overeen stemming geleid ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het komende walvis-seizoen. Dit betekent, dat de „Wil lem Barendsz", de Nederlandse walvis vaarder toch op de voorziene datum, zater dag 31 oktober, uit Amsterdam naar Kaap stad zal vertrekken. Ruim dertig medici uit de zes landen van de Europese Economische gemeen schap, vertegenwoordigers van de natio nale artsenorganisaties, hebben op een tweedaags congres in Amsterdam beslo ten, een permanente commissie van art sen van de E.E.G. op te richten. Als toelichting op deze besluiten is, op een persconferentie meegedeeld dat men wil trachten te komen tot vrije vestiging van artsen en de erkenning van de dok tersdiploma's in de zes landen. Deze vrije uitwisseling van artsen acht men vooral van belang voor landen, die met een te kort aan medici te kampen hebben. Een ander punt van de besprekingen was de wens dat de verschillende E.E.G.- raden in bepaalde zaken ook medici raad plegen. De congressisten wensen ook ver tegenwoordigd te zijn in alle nationale en internationale organisaties, die medische problemen behandelen. De leden van de commissie achten het van belang dat er een Europese medische universiteit wordt gesticht. In de zes E.E.G. landen wonen ongeveer 200.000 artsen. De conferentie werd ook gijgewoond door twee waarnemers uit Zwitserland. (H ,7 7 <92 Prachtig, zei professor Doka. Je hoort het, Robotto reken dat dan maar eens vlug uit. Het was doodstil in de zaal, toen Robotto het krijtje overnam en zonder aarzelen vlug een aantal cijfers onder de streep schreef. De geleerde heren in de zaal rekenden met hem mee. En toen Robotto het laatste cijfer had neergezet en het krijtje neerlegde, klonk er een geestdriftig applaus. Hij heeft het goed gedaan. Het klopt precies, riepen opgewonden stemmen. Professor Doka glimlachte en wachtte, tot het rumoer wat was bedaard. Ik heb u toch gezegd, dat mijn Robotto meer is dan 'n stuk speelgoed, zei hij trots. 82—83 Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L. VEERSTRAAT De Amsterdamse G.G.D. zal de hoofd stedelijke artsen een schriftelijke uiteen zetting doen toekomen over de wijze waar op aanvragen om opneming van patiën ten in ziekenhuizen moeten geschieden en waarin de verschillende mogelijkheden worden aangegeven. Voorts zal worden on derzocht of de verwerking en uitvoering van de bij het controle- en meldingsbureau van de G.G.D. binnenkomende meldingen kunnen worden verbeterd. Dit laten B. en W. van Amsterdam we ten bij de beantwoording van schriftelijke vragen, die twee gemeenteraadsleden heb ben gesteld over de gang van zaken bij de opneming van de tweejarige Joke Sta ring uit Amsterdam-Noord, die vijf uur te vergeefs op een ziekenauto wachtte en kor te tijd na aankomst in het ziekenhuis over leed. In verband met de kritiek als zou den B. en W. zich in het communiqué van 16 oktober hebben willen verschuilen ach ter de huisarts, die in eerste instantie om opneming heeft verzocht, wordt thans ge zegd dat B. en W. met de uitdrukking in dit communiqué dat „de -ernst van het ge val niet is onderkend" geen oordeel heb ben willen uitspreken over de vraag of de huisarts tot de conclusie had mogen ko men dat de opneming, nog niet dringend noodzakelijk was. Zij willen daar uitdruk kelijk de verklaring aan toevoegen, dat door hen aan de controlerende gemeente arts geen enkel verwijt wordt gemaakt, ook niet daarvan dat hij bij controle geen aanleiding heeft gevonden de opneming te bespoedigen. Voorts stellen B. en W. nogmaals uit drukkelijk vast, dat de gang van zaken in het onderhavige geval geen verband houdt met het feit dat de patiënte in Amster dam-noord woonde. B. en W. zijn van me ning, dat hoewel noch uit de aanvrage van de huisarts, noch uit het telefonische be richt van de controlerende arts de spoed eisendheid van de opneming naar voren kwam, het begrip daarvan duidelijk had moeten worden uit de inmiddels inko mende, van verontrusting blijk gevende telefonische berichten. Als de spoedeisend heid was begrepen, had men van de zie kenauto van de G.G.D.-post in Amster dam-Noord gebruik kunnen maken. Ook deze tweede verklaring van het ge meentebestuur lijkt niet voldoende om alle ongerustheid over de gang van zaken bij het ziekenvervoer weg te nemen. De afdeling Amsterdam van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst heeft de artsen en specialisten opgeroepen, tijdens een„dins- dag in het Wilhelminagasthuis te houden v,ej-^ad^rin^,de.moqilijkheden bij de opne ming''van "patiënten in de Amsterdamse ziekenhuizen te bespreken. Advertentie Belangrijke besprekingen Met het K.L.M.-vliegtuig uit New York zijn zondagmiddag op Schiphol aangeko men de Antilliaanse vice-minister-presi dent tevens minister van Economische en Sociale Zaken C. D. Kroon en de minister van Financiën en Welvaartszorg J. E Yrausquin, die ongeveer drie weken in Nederland zullen vertoeven voor het voe ren van een aantal belangrijke besprekin gen. De vice minister-president van de Ne derlandse Antillen, de heer C. D. Kroon deelde aan een verslaggever van het ANP mede dat een belangrijk onderwerp van bespreking in Den Haag wordt gevormd door de plannen van de toeristische ver bindingen met de Nederlandse Antillen waarvoor conferenties met de minister van Verkeer en Waterstaat de heer A. H Korthals en met de directie van de K.L.M worden gehouden. Ook de exploitatiemo gelijkheden van de nieuwe hotels komen daarbij aan de orde. Met de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Za ken zal het vraagstuk van de associatie met de E.E.G.-landen worden behandeld Verder staat de kwestie van de defensie- bijdragen van de Antillen op de agenda waarvoor contact wordt opgenomen met de minister van Defensie. Met de minister van Maatschappelijk Werk mej. dr. M. A M. Klompé zal van gedachten worden ge wisseld over de repatriëring van minver mogenden over en weer, terwijl ten slotte !de welvaartsplannèn inzake Bonaire en de bovenwindse .eilanden., aan de orde zullen worden "gesteld bij dè' desbetreffende 'Ne derlandse autoriteiten. WILLEMSTAD (ANP) De Katho lieke Volkspartij op Curasao heeft na het aftreden van haar president de heer Mor- kos een nieuwe voorzitter gekozen. Dit is drs. B. M. Leito. De partij heeft een verklaring gepubli ceerd waarin bekend is gemaakt, dat tot naamsverandering zal worden overge gaan. In deze verklaring wordt o.m. ge zegd dat mede door activiteiten van poli tieke tegenstanders aan het predicaat „katholiek" door velen een betekenis wordt gehecht die voor wat betreft de positie en het apostolische werk van de Katholieke kerk in de Nederlandse Antillen, alsmede met betrekking tot het streven van de Katholieke Volkspartij als zodanig, ver warring wordt gesticht. De beginselen noch het programma zul len door een naamsverandering beïnvloed worden. De nieuwe naam van de partij is nog niet vastgesteld. 28 Hij kwam in opstand, hij nam wraak. Hij volgde Del- forge eveneens een belediging toe. Dewoede, die mijn cliënt zo lange tijd had onderdrukt, werd deze te mach tig. Hij liep Vindon na, kreeg hem onderaan de trap naar de bovenverdieping te pakken en gaf hem het pak slaag, dat de man had verdiend. Vindon viel in de goe derenlift naar de kelders, kwam op een paar dikke rol len krantenpapier terecht, maar bezat nog de tegen woordigheid van geest de traliedeur voor de lift met zijn voet dicht te schuiven, vlak voor de neus van Delforge, die overigens zijn zelfbeheersing teruggevon den had en geen pogingen meer deed hem aan te vallen. Vindon leek in paniek te zijn. Hij krabbelde overeind, tastte naar de bedieningsknoppen van de lift, drukte op goed geluk op de eerste de beste en verdween in de richting van de kelders. Meer is ons niet bekend. Jawel, zei Lheureux, maar een bijzonder steek houdend verhaal acht ik dit niet. U wilt ons doen ge loven dat Vindon, na de lift te hebben verlaten, rustig achter zijn bureau is gaan zitten om zich door iedere willekeurige bezoeker met uitzondering van uzelf te laten vermoorden? Ik kan het niet anders zien. De rechter haalde de schouders op en wendde zich tot de advokaat. Op ernstige, haast plechtige toon zei hij: Mijnheer Beuvry, bent u in geweten overtuigd dat uw cliënt de maximumstraf niet zal ontgaan, wan neer hij in deze dwaze verklaringen blijft volharden? De raadsman kreeg niet de gelegenheid te antwoor den. Het zijn in elk geval de enige verklaringen, waar onder ik ooit mijn naam zal zetten, zei Delforge som ber, maar beheerst. Om geen tijd te verspillen kunnen wij deze ver klaringen nu al doen opmaken. Lheureux verstrakte. Duchemin. die hem door en door kende, voelde, dat hij op het punt stond nu reeds het „schuldig" uit te spreken. Hij raakte de mouw van zijn vriend aan en wist zodoende diens aandacht te trek ken. Hij schudde het hoofd en trok een bezorgd gezicht waarmee hij bereikte dat de rechter tot andere gedach ten kwam. Het duurde even eer Lheureux zei: Goed, hierbij laten wij het vandaag. Zijn stem klonk kil en vijandig. Zodra hij zich met Duchemin onder vier ogen be vond, zei hij: Wat haal jij je in je hoofd? Dit is een volkomen onhoudbaar verhaal. Ik zie niet in hoe deze man nog een kans kan maken. Weer een van die tegenstrijdigheden, zei Du chemin, half in zichzelf. Hij was opvallend kalm, die jongeman. Ik begin genoeg te krijgen van die tegenstrijdig heden van jou, zei Lheureux nijdig. Je hebt blijk baar iets in je hoofd. Waarom gaat het? Om alles. Of om niets. Een kleinigheid, bij voor beeld. Je bent het met mij eens, dat Vindon zijn dag boek heeft geschreven om zijn moordenaar veroordeeld te krijgen?.. Natuurlijk. Maar, mijn hemel, waarom doet hij dan zijn uiter ste best om ten koste van zichzelf verzachtende omstan digheden aan te voeren, die de moordenaar in een zeer menselijk daglicht stellen en een jury stellig zullen be- invloeden? Daar zeg je iets'hij moet er een reden voor hebben En wat is die reden? WerkelijkWacht eens, ja, dat moet het zijn. Hij schrijft immers: „Ik zal de waarheid en niets dan de waarheid vertellen. Ik wens dat alle feiten door het onderzoek zelf worden bevestigd. Ik neem aan dat de poltiie hierna ook de feiten die zij niet kan verifiëren, als onomstotelijk wil beschouwen. En dat bevalt mij juist zo slecht, zei de commissaris, diep in gedachgen. Je hoeft maar een kleinigheid te veranderen en je krijgt: „Ik zal de waarheid, en niets dan de waarheid, vertellen omtrent de feiten die de po litie kan verifiëren. Ik neem aan dat zij daarna ook de feiten, die zij niet kan verifiëren, als onomstotelijk wil beschouwen.... zelfs wanneer deze feiten in strijd met de werkelijkheid mochten zijn. Dat is dwaasheid. Wie zal het zeggen? Ik heb je nog nooit zo moedeloos meegemaakt. Ik zelf ook niet. Het komt van die Vindon, ik be grijp een dergelijke figuur niet. Ik word er bang voor. Die man is een satan geweest. Lheureux, een demo nisch karakter. Desondanks liggen de feiten er. Jawel, de feiten, zei Duchemin met een zucht. Die vervloekte feiten! Zeg, mag ik die memoires van Vindon meenemen? Ik zal ze niet zoek maken. Ik zou ze graag nog eens doorlezen, vanavond als ik alleen ben. Ik vind het goed, zei Lheureux. Je voelt je toch in orde? Allerminst, snauwde de commissaris. Ik ben er ziek van! De volgende morgen toen Duchemin de kamer van de rechter binnenkwam, vroeg Lheureux spottend: Een goede jacht op tegenstrijdigheden gehad? Niet kwaad, merci. Is de buit de moeite waard? Dat zal je meevallen. Het gaat hierom: voor een on gelovig mens, die in geen enkel opzicht in een hierna maals gelooft (en dat heb ik nagegaan) en voor een ma terialist, die aan het leven hecht (dit blijkt uit alles), steekt Vindon in zijn dagboek wat al te zeer de draak met zijn eigen dood. Die dood werkt op abnormale wij ze op zijn gevoel voor humor. Elke keer dat hij melding maakt van die dood, is het alsof hij zich schaterend op de knieën slaat en de lezer een knipoogje geeft. Waarom zou dat zijn? Daar heb ik aanvankelijk ook even bij stilgestaan. Maar niet al te lang? Ach nee, zei Lheureux. Toen hij dit alles op schreef, was hij springlevend. In laatste instantie moet de gedachte, dat hij vermoord zou worden toch een on wezenlijk karakter voor hem hebben behouden. Het moet een soorf gedachtenspel zijn geweest. Negenenne gentig procent van alle mensen die over hun eigen dood spreken zien de kille werkelijkheid ervan niet onder de ogen. Je kent toch wel dat gevleugeld woord van een oude dame tegen haar echtgenoot: „Als een van ons bei den komt te overlijden, ga ik buiten wonen"? Je hebt ie op een verkeerd standpunt gesteld je. hebt een stem uit het graf beluisterd, terwijl je in werkelijkheid met de stem van een levend mens te maken hebt. Ja, dat zou wel eens kunnen zijn. zei Duchemin, enigszins ontgoocheld. Jij hebt voor alles een verkla ring. Verwacht je de komst van Lorrain? (Wordt vervolgd) Uitlating. Het Haagse gerechtshof heeft vrijdag een 27-jarige Leidse carros seriebouwer wegens een anti-semitische uitlating veroordeeld tot f 30— boete subsidiair 10 dagen hechtenis. De Leidse politierechter had hem destijds hiervoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen. De carrosseriebouwer was tot zijn uitlating gekomen tijdens een ruzie met een Joodse bioscoopdirecteur te Lei den, omdat deze bespreekgeld van een teruggeven toegangsbewijs niet wilde ver goeden. Hersteld. De „Oberbürgermeister" van Keulen en van Dusseldorp en de bur gemeester van Duisburg, Theo Braun, Georg Glock en Hermann Spillecke. zullen het komende weekend in Rotterdam door brengen om er de wederingebruikneming van de Sint Laurenskerk bij te wonen. De Westduitse steden Hamburg, Bremen, Keu len, Dusseldorp en Duisburg hebben sa men voor een nieuw orgel gezorgd. Wethouder treedt af. De heer L. Bos (P.v.d.A.), wethouder van openbare wer ken der gemeente Stad-Delden, heeft zijn wethouderszetel ter beschikking gesteld. Hoewel hij tijdens een conflict tussen zes raadsleden en het college van B. en W. rond het ontwikkelingsplan-Delden uitein delijk tegemoet gekomen is aan de wil van de zes raadsleden, is dit conflict toch aan leiding geweest voor de heer Bos om zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Dinsdagavond zal de raad een nieuwe wet houder kiezen. Kamervakature. De heer H. B. J. Witte (KVP), die benoemd is tot burge meester van Eindhoven, heeft bedankt als lid der Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in zijn plaats benoemd verklaard de heer G. M. J. Veldkamp te 's-Gravenhage. Verwacht wordt, dat de heer Veldkamp, staatssecre taris van Economische Zaken, voor deze benoeming zal bedanken. Na hem volgt op de desbetreffende lijst de heer M. A M. van Heivoort, burgemeester van Boxtel. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Liefde van vier kanten". Concertgebouw: Dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „De held van Pork Chop Hill", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De vallei van de zon", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mou- larde van Sonansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „De vrouw en de verdoemde", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De deur naar de afgrond", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag 14, 15.15, 16.30, 19, 20.15 en 21.30 uur en donderdag 19, 20.15 en 21.30 uur: „Prinses Beatrix be zoekt de Verenigde Staten en bezoek van koning Boudewijn aan Nederland". Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Moord in code", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cou sins", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met woensdag 20 uur: „De hel van Tarawa", 14 jaar. Donderdag 20 uur: Onder de mantel van de nacht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van grafieken van Ap pel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Har- tung, Heyboer. Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zon dags) van 10 tot 22 uur: Expositie van te keningen van Frans Verpoorten. Kunstzaal Oud Ambacht (Omvals- poort): Tot 2 november dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. DIVERSEN Minerva Theater Vandaag 20.15 uur: Heemsteeds Amateui Toneel met „De zon tegemoet". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 okto ber).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4