IJmuidenaar A. Stam wil motel in Beverwijk bouwen UNCO L0ENDERSL00T De Jager strak-gesneden ïoplln shirts met extra lolytop-versterkte loord en manchetten Pli. de Koning GUP PATENT IJmondhandballers kunnen zondag hun posities handhaven 1590 j Na de zuidwesterstorm kMt 1 a IJmond-agenda super convector f 420.- WILMS FLOET 7 Jeugd damkampioenschap van Kennemerland Velsens Raad vergadert op 4 november Tanker helpt tanker Gezamenlijk concert van kerktoren in Velsen L. Nieuwstraat 503 Voordracht door Ben van Hest in „De Keerkring" SB DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 „BEVERWIJK KRIJGT ZIJN MOTEL", zo verzekerde ons woensdag de heer A. Stam te IJmuiden. „Over ongeveer een maand zal met de bouw worden begonnen". Woensdagmiddag zijn borden geplaatst, waarop de bouw in grote letters wordt aangekondigd. Op het terrein vlak ten noorden van het viaduct te Velsen-Noord, naast rijksweg nr. 9. Het echtpaar Stam toont glimlachend de maquette van het motel, dat zij in Beverwijk willen bouwen. Het plan voor de bouw van dit motel langs rijksweg nummer dertien werd en kele jaren geleden uitgewerkt door de initiatiefnemer de heer A. Stam, die zijn dagelijks brood verdient als kelner in een restaurant te Haarlem. Voor de bouw trok hij financiers aan, aldus vertelde hij ons. De uitvoering ervan werd evenwel ge dwarsboomd door de bestedingsbeperking. Nu echter lijkt zich een betere tijd voor te doen om de bouw van dit motel (dat des tijds geraamd werd op 750.000) te kun nen financieren. Toen de heer Stam zijn plan bij de ge meentelijke autoriteiten in Beverwijk ontvouwde, juichten zij dit toe; een motel kan immers een aardig entree geven. Ook economisch echter zitten er voor Bever wijk voordelen aan de aanwezigheid van een motel vast. zo meent de heer Stom. De medewerking die de heer Stam ondervond was, naar hij ons vertelde, groot. Zo behoefde hij bijvoorbeeld niet lang te wachten op de officiële toewijzing van het bouwvolume. Rijkswaterstaat heeft geen bezwaar tegen een motel ter zijde van de rijksweg, maar is no** wel enigszins terughoudend ten aanzien van de op- en afritten voor het motel, die zij liever niet ziet aansluiten op de rijks weg zelf, maar op de parallelweg. Het motel zal. volgens de plannen, be staan uit achtentwintig kamers voor drie tot vijf personen, een cafetaria annex snackbar en een café-restaurant, nlaats biedend aan ongeveer honderd personen. Er komt ook nog een vergaderzaal voor tachtig personen. Ook een service-station voor de automobilisten is in het plan op genomen. ..Het is voornamelijk afgestemd on de zakenman in de luxe wagen. Zomers kun nen de toeristen er overnachten en ook kunnen wij in de locale behoefte aan lo gies helpen voorzien. Het motel zal een middenklasse zaak zijn", aldus de heer Stam. Het. gebouw zal in etappes worden ge bouwd. Het geheel zal een terreinonnor- vlakte van oneeveer 7500 vierkante meter beslaan. Hel motel is ontworpen door architect J. Wils uit Den Haag en de houw zal worden uitgevoerd door de firma J. P. A. Nelissen te Haarlem, zo deelde de heer Stam ons mede. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig modern breed gezellig vuur Meer dan 50 laar ervaring. Betaling is te regelen Lange Nieuwstraat 433 - 435 IJmuiden In de maand november zal in het club lokaal van DCIJ het damtoernooi worden gespeeld om het jeugdkampioenschap van Kennemerland. Na voorwedstrijden zullen de volgende spelers aan de finale deel nemen: Varno Morseld (Haarlem), Sj. Wijker, M. Koelma, L. Blok, G. Molenaar, A. Veldhuizen, K. Duyvenbode, L. Treffers, G. Postma, allen leden van DCI-J. Van deze negen spelers komt de kam pioen van Kennemerland in het provin ciaal kampioenschap uit. De jeugdkam pioen van Noordholland komt uit in de landelijke eindstrijd die in de Paasweek- in I960 te Apeldoorn wordt gespeeld. Het staat vrijwel zeker vast dat de 17- iarige scholier Varno Morseld uit Haarlem (lid DCIJ) het toernooi zal winnen. Het is echter nog mogelijk dat Molenaar en Duy venbode voor een verrassing zorgen. Met spanning wordt dit jeugdtoernooi tegemoet gezien. De gemeenteraad van Velsen zal woens dag 4 november onder voorzitterschap van loco-burgemeester H. de Boer (burge meester M. M. Kwint is met vakantie) in openbare vergadering bijeenkomen. Bij de aanvang van de vergadering zal door de heren W. M. Dudok, architect te Hilversum, en J. H. v. d. Burg,0 directeur van het plantsoenbedrijf een exposé wor den gegeven over de bouw van een aula bij de nieuwe begraafplaats te Driehuis en de inrichting van deze begraafplaats. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststel ling notulen van de openbare vergadering van 30 juni 1959. 2. Ingekomen stukken. In gekomen zijn brieven omtrent ter goed keuring ingezonden raadsbesluiten (k.g.). 3. Aangaan van een geldlening. 4. Petitie van bewoners van „De Gilden" betreffen de verkeersonveiligheid aldaar en in ver band daarmede gewenste maatregelen. 5. Klacht bewoners Van den Vondellaan en omgeving te Driehuis. 6. Verlenen van een krediet in verband met restauratie werkzaamheden aan de toren te Velsen. 7. Aankoop van gronden te IJmuiden met de zich daarop bevindende opstallen. 8. Ver huur van een terrein te IJmuiden. 9. Wij ziging van een straatnaam. 10. Verkoop van grond te IJmuiden. 11. Bouw van win kelpanden en woningen aan het Breesaper- hof te Velsen(noord). 12. Vaststelling van een verordening houdende algemene rege len betreffende de subsidiëring van instel lingen voor uitvoerend algemeen maat schappelijk werk. 13. Overeenkomst met bonden van loodgieters- en gasfitterspa- troons met betrekking tot de verkoop van gasapparaten via de toonzaal van het gas bedrijf. 14. Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een straatver lichting langs de nieuw aangelegde wegen nabij de Rijksweg no. 9 en de Hoofdstraat te Santpoort. 15. Vaststelling van de ver goeding, bedoeld in artikel 36 van het Be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949, uit te keren aan de besturen van de bij zondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs, over het jaar 1958. 16. Wijzi ging van het getal wekelijkse lesuren ge durende hetwelk in het jaar 1959 vakon derwijs wordt gegeven aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs. 17. Ver lenen van een krediet voor de vernieuwing van de elektrische installatie van de o.l. Ir. Krijgerschool te Velsen(noord). OPSTELLING ADO '20 In de voetbalwedstrijd tegen Beverwijk te Beverwijk komen de Heemskerkers in de volgende opstelling uit: Burger; v. d. Kolk en v. Tunen; Bruins, Sinnige en Wei- boren; Beentjes, G. v. Tunen, Groot, de Wit en N. v. Tunen. LAMERSBEKERTOERNOOI Het biljarttoernooi om de Lamersbeker is voortgezet met een wedstrijd van de Beverwijkse vereniging „Excelsior" tegen „Vriendenkring" uit Haarlem, welke ont moeting in een 412 overwinning voor laatstgenoemde vereniging eindigde. Advertentie KENNEMERLAAN 65 repareert ook uw schoenen vakkundig Probeer eens onze LOLALITE zolen. Voor zelfreparateurs de bekende plakzolen v.a. 65 et. Het 26.000 ton metende tankschip van Esso Nederland n.v. het s.s. „Esso-Ne- derland" dat zijn koers maandagmorgen gewijzigd heeft om assistentie te verlenen aan het in de Perzische Golf aan de grond geraakte Deense tankschip „Esso Aar- hus", is er woensdag in geslaagd, langs zij het zusterschip te komen en een deel van de vloeibare lading over te nemen. Na deze maatregel, die kon worden uit gevoerd dankbij gunstiger weersomstan digheden, slaagde de „Esso Nederland" erin, de „Esso Aarhus" vlot te trekken. De omvang der schade die de Deen heeft opgelopen is nog niet bekend. Het schip zal op eigen kracht de reis vervolgen. De „Esso Nederland" die op weg was van Fawleij naar het Mina al Ahmadi, heeft opdracht gekregen eveneens zijn reis te vervolgen. De gemeente Velsen is vijf hervormde kerkkoren rijk, die slechts zelden naar buiten optreden. Ditmaal was men echter woensdagavond in het kerkgebouw aan de Kanaalstraat bijeengekomen teneinde gezamenlijk te concerteren. Solistische medewerking verleenden de dames Frieda Koning (alt) en Annie Homburg (sopraan), en de organist Adriaan Verschoor. Het Bethlehemkoor, dirigent P. J. Pot- gieser, zong evenwichtig van klank en rustig. Vooral van „Jubilate, amen" ging bekoring uit. Het door mejuffrouw J. van Asselt be kwaam 'geleide Goede Herderkerkkoor vertolkte het koraal uit Bach's kantate 147. Tenoren en bassen maakten in Psalm 150 van César Franck een uitstekende in druk, daarbij gesteund door een goed klinkend vrouwenkoor. „IJmuiden-West" telt verscheidene er varen zangers en zangeressen. Jan te Loo, die dit koor aanvoert, vergastte het stampvolle kerkgebouw op Mendelssohn's hymne „Hör' men Bitten", waarvan Annie Homburg stijlvol en zuiver de inleidende sopraan-aria ten gehore bracht. Het koor zorgde voor een welluidende achtergrond en Te Loo kon terecht tevreden zijn over de klankvolle uitvoering. Het Engelmunduskoor bleef dichter bij het kerkehuis. Joop Huizinga toonde aan, dat een klein koor een psalm van Swee- linck boeiend voordragen kan. Het was perfect ingestudeerd. De negro spiritual „Waart gij daar?" was weliswaar geheel zuiver, maar verried eveneens de muzi kale aanwijzingen van deze bekwame koor leider. Het wijkkerkkoor van de Noorderkerk, dat de heer B. J. Beyleveld tot dirigent heeft, zocht het in een drietal geestelijke gezangen van eenvoudige samenstelling en beantwoordde daarmee eveneens aan zijn doel. Voor de jeugdige Frieda Koning was dë grote oratoriumaria „Er weidet seine Her- de" een zware opgaaf waarvan zij zich onvervaard en alleszins veelbelovend kweet. Het bekende Largo „Ombra mai fu" ver ried eveneens, dat mejuffrouw Koning's altstem nog niet volgroeid is en vooral in klankschoonheid door serieus studeren fraaier kan worden. Adriaan Verschoor speelde op het orgel koraalbewerkingen van Feike Asma en Jan Zwart, waarnaar het ook weer goed luisteren was. A. J. van der Weijden Advertentie De handbalvereniging „IJmond", die met de eerste dames- en herenelftallen in de competitie-afdelingen leidende plaatsen in nemen, kunnen komende zondag hun pos- sities handhaven en mogelijk zelfs ver beteren. De IJmond I-dames die in vijf wedstrijden nog geen puntenverlies heb ben geleden, trekken als koploopsters van de Haarlemse eerste klasse naar H.O.C. Vorig jaar stonden de Haarlemse dames er heel wat beter voor, nu echter bezitten zij slechts drie punten uit vijf wedstrijden. Het. laat zich aanzien, dat de IJmond- dames zullen winnen, mits zij HOC niet onderschatten. De heren van IJmond I ontvangen op „Watervliet" het Utrechtse U.D., dat drie punten uit zes wedstrijden heeft. De IJmonders staan met tien punten uit zes wedstrijden gelijk met het Utrechtse Sport Vereent aan de kop van de eerste districts klasse West A. Zij verloren hun eerste wedstrijd van de Stichtenaren. Daarna bleven zij ongeslagen en zij zullen zeker niet toestaan, dat de U.D.-heren hun stad genoten in Velsen te hulp komen. De IJmond 2-heren, die Rapiditas 2 ont vangen, zullen het tegen de Haarlemmers niet gemakkelijk krijgen en hun uiterste best moeten doen niet nog verder te zakken. Ook de IJmond 3-heren trekken naar Haarlem om Rapiditas 3 te ontmoeten. De papieren van de Velsense ploeg liggen met één nederlaag van de vier wedstrijden wat gunstiger, zodat op een IJmond-overwin- ning kan worden gerekend. Het jeugdprogramma vermeit: Meisjesaspiranten: Full Speed IIJ mond I; De Blinkert 3IJmond 2; De Blinkert 4IJmond 3; Full Speed 3IJ mond 4; Rapiditas IIJmond 5; De Blin kert 5IJmond 6. Jongensaspiranten: De Blinkert 2IJ mond 2; IJmond 5IJmond 4. Meisjesaspiranten: IJmond IDe Blin kert 2; Jongens-junioren: IJmond I— THB I. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: W. Schoorl; L. Blom en J. Siebers; D. Bonekamp; R. Uitenhuis en R. v. Buuren; D. Marckelbach, G. Slat man, H. Boom, W. d. Kuil en T. Schuit. Heren IJmond I: J. Böhm; B. Beentjes en J. Wolters; A. Visser, H. Blom en K. Bobeldijk; L. Wassenaar, E. Sauer, G. Kra mer, K. Klesser en G. Noomen. Het programma voor de tweede abonne mentsavond van de katholieke kunstkring „De Keerkring" te Beverwijk, werd woensdag in het Kennemertheater ver zorgd door Ben van Flest, die ons was aan gekondigd als „voordrachtkunstenaar". Deze kwalificatie lijkt mij niet geheel juist, omdat Ben van Hest zich in feite slechts beperkt tot het vertellen van zijn verhalen, weliswaar vlot en met een dui delijke articulatie, maar hij acteert niét en is daardoor als het ware steeds zelf aan het woord. Zijn repertoire is geheel bij deze beperking aangepast en het zijn dan ook steeds monologen, die hij ten gehore brengt. Voor het eerste gedeelte van zijn pro gramma had hij twee verhalen gekozen. Het eerste, een boeiende vertelling van Graham Greene „Gesprek in de trein", is de jeugdherinnering van een priester, die in zijn jeugd als misdienaar bijna voor de verleiding was bezweken. Hij was toen namelijk door een atheïst aangespoord, met een fraai speelgoedtreintje als lok middel, hem een gewijde hostie te over handigen. Op het laatste ogenblik weet de jongen echter zijn verleider weerstand te bieden, welke ervaring hem later doet besluiten priester te worden. In de twee de novelle, Alphons Daudets „De Nacht mis", wordt de duivel gepersonifieerd door een wanstaltige koster, die zijn ka pelaan dermate naar een feestmaal doet verlangen, dat deze, in zijn haast om de Kerstnachtmis te beëindigen, een derge lijke gewijde handeling tot een aanflui ting maakt. De kapelaan sterft nog de zelfde nacht door een beroerte aan zijn vraatzucht en bij de hemelpoort geko men krijgt'hij als penetentie de opdracht, deze mislukte nachtmis nog driehonderd keer te herhalen. En het is dan om deze reden, dat ergens in Frankrijk met kerst nacht een vervallen kasteeltje nog altijd een wonderlijk kaarslicht uitstraalt. Na de pauze besloot Ben van Hest zijn programma met een humoristische ver telling van Salvadore de la Magaradia, waarin deze Spaanse diplomaat de men senwereld door hondeogen trachtte te be kijken. Ondanks de tragische afloop is het een bijzonder geestig verhaal, dat door het publiek met geamuseerde aandacht werd beluisterd. Zoals gezegd heeft Ben van Hest deze van inhoud bijzonder uit eenlopende novellen vlot en onderhoudend verteld, hetgeen hem een even aandach tig als erkentelijk auditorium heeft opge leverd. J. v. D. Advertentie OOK VOOR Klassiek modern smeedijzer tin lampen aardewerk Advertentie i (L:: HERENMODES en CONFECTIE Kennemeriaan 24 Olympische Spelen Voor de vereniging van gemeenteperso- neel te Heemskerk heeft de heer J. van Drunen woensdagavond in zaal Nijman een inleiding gehouden over de sport in het algemeen en de komende Olympische Spelen in het bijzonder. De spelen die in 1960 in Rome zullen worden gehouden geven thans de noodzaak tot bezinning, aldus de heer Van Drunen, die hierna terugging tot de tijd van de opkomst van deze spelen. Het Nederlands Olympisch Comité heeft voor de voorbereiding voor 1960 een bedrag van 230.000.beschikbaar gesteld. De verwachtingen voor Nederland stelde de spreker van deze avond niet hoog. In ver schillende takken van sport is ons land achteruitgegaan en zijn andere landen hierin vooruitgekomen. Isss De Trawlerhaven in IJmuiden lag dins dag vol schepen. Kotters, loggers en trawlers. De hevige storm hield ze bin nen. Ongeveer honderdzeventig vaartui gen lagen er. Op een gewone dag zijn dat er een dertig of veertig. Veel kustvaar ders durfden het ook niet aan en gooiden het anker uit in het Noordzeekanaal of aan de kanten van de toeleidingskanalen naar het sluizencomplex. Er was woens dag, toen het weer gunstiger werd, dan ook een grote drukte in de sluizen, de schepen moesten weer varen. Stil liggen kost geld. Zes of zeven schepen tegelijker tijd in de Nöorder- of Middensluis, was geen uitzondering. Deze keer was er ruim te voor. Toen vrijdag de mammoethtanker „W. Alton Jones" in de Noordersluis lag niet. Er bleef slechts plaats voor enkele kleine coasters over. De „Alton Jones" zat weer fris in de verf. Het schip was in Amsterdam gedokt. De werkzaamheden aan de kleine slui zen beginnen op te schieten. Uit de chaos van steengruis, betonmolens en driftige boormachines rijzen de fundamenten van de draaibrug aan de zeezijde reeds op. De vissershaven liep woensdag en don derdag weer leeg. Vanaf de Zuiderpier kon men aan de horizon de slingerende en stampende visserschepen weer zien. Er stond nog een forse bries. Ook de loods boot was eer buitengaats en toonde zee lieden en landrotten haar vertrouwde silhouet. De heldere lucht, de zon, de wil de zee en de fraaie .volkenpartijen lokten veel kijkers naar de Zuiderpier. Te zamen met de schepen die in en uit voeren was dat alles een boeiend gezicht. Vooral bij dit soort weer komen de schepen het meest tot hun recht. Voor de toeschouwers op de pieren tenminste. Voor de liefheb bers van fotografie een weertje om van de watertanden. Aan het uiteinde van de pie ren was het nog niet goed toeven. Hoge golven wierpen dichte glinsterende wa- A r1r>ert entie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever tersluiers over de hoofden. „Hoe kan je nou zien dat dat een tan ker is", vroeg een meisje aan haar broer tje wijzend naar een groezelig Deeens schip. „Omdat er zoveel „rotzooi" op zit", antwoordde het ventje. „Niet zulke woor den, Jaapje", wees zijn moeder haar zoon tje terecht. Onbewust van dat alles stoom de de Deen naar het noorden. Op zijn boeg barstten de golven uit elkaar. Zijn vuile rook bezoedelde de lucht. DKV naar CSC II Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D.K.V. trekt zaterdag naar Amstelveen om daar C.S.C.A. II te ontmoeten. Na de fraaie ovei'winning van verleden week gaan de IJmuidenaren een poging in het werk stellen om tot de twee de plaats door te dringen. Een heel zware opgave, omdat C.S.C.A. II tot nu toe alleen in Badhoeve zijn meerdere moest erkennen. Meer kans heeft het tweede twaalftal, dat S.D.O. II ontvangt. Ook hier is de inzet de weede plaats, die momenteel door de Hillegommers wordt bezet, hoe wel de IJmuidenaren er ï-elatief beter voor staan. De eei'ste ontmoeting werd door D.K.V. II gewonnen en ook nu mag het IJmuider team in staat geacht woi'den om beide punten thuis te houden. Beide junioren teams hebben niet veel kans op winst nu het gaat tegen respec tievelijk S.D.O. a en K.I.O.S. b. Misschien dat het A team, gesteund door de goede resultaten van de laatste weken, tot een gelijk spel kan komen. K.K.V. I dames: M. Zorgdrager, B. v. Voorst, J. Zwaan, M. Stoker, J. Streefland en J. v. Kampen. Heren: H. de Boer, H. Pul, G. v. Won deren, T. Bax, H. Bax en A. Haasnoot. D.K.V. dames: E. Winter, D. Rouwen, R. Vrijhof, P. Proere, T. Pul en A. Hartman. Heren: C. Bremmers, T. Oldenmark, K. v. Veelen. J Brink. T. v. Veelen en C. Smit. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Schaakclub Weenink In de onderlinge competitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink'' werden de volgende re sultaten behaald: Afd. 1: Stet—Koomen afgebr.; Muyenv. 't Hof afgebr.; De Koter—Burgerhout afgebr.; Slings Wortel 10. Afd. 2: Verduit—De Bruin 01: NijkampVan Verseveld 1—0; Van der Does—Nijdam afgebr.; Van der SluisBoekhoven afgebr. Afd. 3: De JongBoer remise; Limmen— Oos tendorp 01; De LangeMallien 01; Van der Veen—Zweers-Meyer 01. Afd. 4: Hoogvorst—De Bock 01: Belterman— Colthoff 01; JoorVan der Kommer 01. Jeugdafd.: Bregonje—Van der Kommer 10; Jonge.ian—Keyzer 1—0: Van Vlissingen—Schoen maker 1—0; JoorNoordeman 01; Hollenberg Mooy 01. Advertentie GEEF ZE tast.... T--Mil BLOEMST! ghosk XOHIN ?AAT GSPL flSPECWflll I OPTIIKJ Voor de voordelige bril in elke prijsklasse VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG 29 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Het gebeurde op klaar lichte dag". Rex, 20 uur: „Vrouwengevangenis". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel avond „Fryske Trou". Hotel Royal, 20 uur: N.V.S.H., mevrouw H. FortuinBlitz, arts, over „Huwelijks moeilijkheden". Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder Openbare Werken. Alcoholics Anonymous, 20 uur: spreek uur in zaal Abelenstraat. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur. Gem. Bibliotheek, Plein 1945, 20 uur: „Het kinderboek in onze tijd", lezing door mevrouw Marijke Raephorst. VRIJDAG 30 OKTOBER Thalia, 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank". Rex, 20 uur: „Het spookhuis op de heuvel". Cultureel Centrum, 20 uur: Fotoki-ing Velsen, causerie door Jumaan Schrofer. St. Jozefhuis (Velsen-Noord), 14.30 uur: „Gi'iekse reis", filmvoorstelling. Raadhuis, 1112 uur: spi'eekuur wet houder van financiën. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 29 OKTOBER Luxor Theater, 20 uur: Vergadering vrouwen van leden van de Algemene Bedrijfsbond van de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie. Lutherse Kerk. 20 uur: Gemeenteavond. VRIJDAG 30 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De hond van Baskerville". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ver strooide professor'". W.B. Theater, 20 uur: „Spionnagecom- plot in Hongkong".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7