echt Jassen-weer! Brr lew „Verlies van schelpdierkultures is schadepost van 150 miljoen" met een jas uit onze kollektie bent u goed uit Rotterdamse metro zal honderd miljoen gulden kosten Italië's christen-democraten leveren slag in Florence VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 Slotsom van economisch onderzoek: Rapport wil bij Deltaplan betrokkenen inlichten Prof. Hazewinkel wijst leugendetector niet af Water wordt duurder in Amsterdam Opdracht tot uitwerking van „Jantjes eerste schooldag" Proces tegen staat van 104 Gouvernementsmarineleden Plannen kunnen in zes jaar verwezenlijkt worden Radio DISCO Vrijspraak in zaak voor autoverduistering Half miljoen kubieke meter grond verdwenen Enorme sortering in alle soorten Dames"' PANTALONS Wie zal het strijdperk als overwinnaar verlaten Vele groepen Zege voor premier Segni Nieuwe geest Ir. J. L. Bienfait overleden Oude kwestie van de baan I (Van onze Amsterdamse redacteur) De afsluiting van de Ooster-Schelde zal aan de nationale economie een schade toebrengen van 150 milioen gulden, ge meten naar de koopkracht van 1955, als gevolg van de onmogelijkheid de oester- en mosselcultuur voort te zetten. Tot deze conclusie is de stichting voor economisch onderzoek der universiteit van Amster dam gekomen in een uitvoerig rapport, dat onder leiding van prof. dr. J. Haccoü is samengesteld in opdracht van de com missie ter behartiging van de belangen der oester- en mosselcultuur en aanver wante bedrijven in Zeeland, de zo ge naamde commissie van dertien. Bij de openbaarmaking van het rap port, dat inmiddels aan de betrokken mi nisters is aangeboden verklaarde de voor zitter van de commissie en burgemeester van Ierseke, de heer A. C. Willemsen dat tot de economische studies is besloten nadat prof. Tinbergen als nadelig saldo een bedrag van zestig miljoen gulden had genoteerd. „Dit kwam ons bijzonder laag voor. Wij meenden dat de totale schade na een oppervlakkig onderzoek kon wor den geraamd. Daarom besloten wij prof. Haccoü uit te nodigen, een grondige studie van de problemen te maken", aldus de heer Willemsen, die het als een morele en volgens artikel acht der Deltawet ook juridische plicht van de overheid be schouwt, de bevolking voor de gevolgen van de afsluiting der zeearmen schade loos te stellen. Het onderzoek van prof. Haccoü en zijn medewerkers omvatte onder meer drie steekproeven die onafhankelijk van el kaar werden gehouden, in totaal vijftig bedrijven van de tweehonderd vijftig, die Zeeland op het gebied van schelpdieren culturen telt. Zij analyseerden de bedrijfs resultaten van tien opeen volgende jaren, namelijk van 1946 tot en met 1955. „Wij zijn bij de kapitalisatie van de schade die als gevolg van de afsluiting der Ooster- schelde zal ontstaan, aan de voorzichtige kant gebleven", aldus prof. Haccoü in zijn toelichting op het 196 pagina's tellende rapport. De schade voor de oester- en mos selcultuur en -handel, kreeftwinning on -handel, mosselconservenindustrie, vangst van en handel in overige schaal- en schelpdieren en de verwatering van Wad denmosselen is geraamd op 117.100.000. Daarnaast is de schade berekend van de leveranciers in de produktieve sfeer, van de consumptive sector (vreemdelingen verkeer), van herscholing en verplaat sing en liquidatie van de bedrijven en van „Het is zo pijnlijk voor de samenleving dat tal van ernstige misdaden niet worden opgehelderd, dat ik niet anders kan zeg gen dan dat het toepassen van de bloed proef en het gebruik van de leugendetec tor en de narco-analyse uitstekende hulp middelen zijn bij het onderzoek". Deze mening verkondigde prof. mr. D. Haze- winkel-Suringa tijdens een lezing over het toepassen van deze moderne hulpmidde len bij het oplossen van strafzaken gehou den in het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam. Zij zei een volkomen ander standpunt te hebben dan prof. Pom- pe, die het toepassen "an de bloedproef „een stap terug naar de inquisitie" heeft genoemd. De Nederlandse justitie gaat bij het op sporingswerk over het algemeen niet veel verder dan het zoeken naar getuigen, en vooral ook stille getuigen in de vorm van voorwerpen die de onbekende dader op de plaats van het delict zou hebben achterge laten. Prof. Hazewinkel meent dat de ver dachte meer dan tot dusver kan worden ingeschakeld door hem bijvoorbeeld langs psychische weg aanwijzingen te laten ge ven. Van de leugendetector moet men echter geen wonderen verwachten, zo waar schuwde prof. Hazewinkel. Het apparaat registreert tijdens de ondervraging uit sluitend emoties in de vorm van bloed druk, polsslag en ademhaling Hieruit kunnen aanwijzingen voortkomen omtrent het al dan niet schuldig zijn van een ver dachte. Over de houding van de artsen die wei geren aan de bloedproef mee te werken, zei de hoogleraar: „De politie raadpleegt de medicus als deskundige en deze dient tegenover de gemeenschap zijn plicht te doen." Na een uitvoerig debat, voornamelijk over het principe of een gemeentebedrijf al of niet winst mag maken, heeft de Amsterdamse gemeenteraad zich in meerderheid uitgesproken voor een verho ging van de tarieven voor de waterleve ring zowel voor huiselijk als voor zakelijk verbruik. Indien geen maatregelen wor den getroffen tot verhoging van de tarie ven, moet er rekening mee worden gehou den, dat de exploitatie van het waterlei dingbedrijf in 1961 met een tekort zal slui ten, zo betoogde het college. B. en W. acht ten het daarom niet langer verantwoord de tarieven op hetzelfde niveau te hand haven. Verwacht wordt dat deze verho gingen voor 1960 een hogere bate zullen opleveren van f 2.430.000. De communistische fractie en die van de P. S. P. stemden tegen het voorstel. Het De Vos van Steenwijkfonds, dat be heerd wordt door de Gedeputeerde Staten van Noordholland in Haarlem, heeft een opdracht verleend aan vier Noordholland se kunstenaars, te weten Jan Mul. Hans van Norden, Mies Bouhuys en Jan Rebel een ballet te ontwerpen Als uitgangspunt werd het spel „Jantjes eerste schooldag" genomen, dat leerlingen van de Jan Ligt- hartschool maakten naar aanleiding van een door „Scapino" uitgeschreven prijs vraag. In mei zal het ballet gedurende zeven weken in Carré in Amsterdam worden opgevoerd. de waardevermindering van het onroe rend goed, berekend waardoor de totale schade op 150 miljoen gulden komt. Hier bij is de immateriële schade, die voor de getroffenen zal ontstaan, buiten beschou wing gelaten. Wat de commissie van dertien met het rapport beoogt? „Alle bij het Deltaplan betrokkenen een beter inzicht te verschaf fen in de problemen rond de schelpdieren cultures" aldus de voorzitter, die met name het verlies van de oestercultuur, als typisch Nederlandse specialiteit, diep zou betreuren. „Het is maar weer de vraag in hoeverre deze cultuur in de Wad den zich zal ontwikkelen. Vooral gezien de kostbare voorzieningen, die voor een goede verwatering daar moeten worden getroffen". Op de achtergrond echter speelt nog iets anders. Het verlanglijstje van de rege ring loopt in de miljarden. De uitvoering ervan is dus een prioi'iteitskwestie. De dam, die de Oosterschelde zal afsluiten, is begroot op anderhalf miljard gulden. De uitvoering hiervan zou, zo neemt men aan, stellig nog vijf en twintig jaar op zich laten wachten. Inmiddels zal ook het ge vaar, waarin dit bij de watersnood zo zwaar getroffen gebied verkeert, voortdu ren. Waarom, zo vragen de mensen van Ierseke, Bruinisse en andere plaatsen zich af, begint men niet onmiddellijk met de goedkopere oplossing het ophogen van de dijken, waardoor tweehonderd miljoen gulden wordt bespaard, en de schelpdie- renkultures niet worden bedreigd? Onbetaalde diensten Honderdvier leden van de voormalige Gouvernementsmarine in Nederlands-In- dië hebben bij de rechtbank te 's-Graven- hage een vordering ingesteld tegen de Staat der Nederlanden. De eisers vragen uitbetaling van hun salaris over de tijd, dat zij door de Japanners geïnterneerd zijn geweest. In de eerste aanleg heeft deze zaak ge diend voor het ambtenarengerecht. Voor dit college betoogden deze oud-marine- mannen, die op 12 september 1939 in ac tieve dienst kwamen, dat zij, evenals het andere in Indonesië door de Japanners ge- intei-neerde marinepersoneel, recht had den op doorbetaling van tractement. Wel iswaar heeft admiraal Helfrich de betrok kenen op 1 maart 1942 telegrafisch gede mobiliseerd, maar dit telegram heeft ve len niet bereikt. Bovendien heeft admiraal Helfrich later aan de raadsman van kla gers meegedeeld, dat zijn telegram be doeld was om krijgsgevangenschap voor de leden van de Gouvernementsmarine te voorkomen. Een aantal leden van de Gou vernementsmarine, die het telegram van admiraal Helfrich niet hebben ontvangen en zijn blijven doorstrijden, zijn zelfs ge sneuveld. Het ambtenarengerecht heeft op 12 maart 1956 uitgesproken, dat het in deze zaak niet bevoegd was, omdat er nimmer sprake is geweest van een aanstelling of benoeming van de betrokkenen bij de Ne derlandse marine door de Kroon. Overi gens vond het ambtenarengerecht wel on betwistbaar vaststaan, dat klagers mili taire diensten hadden verricht. Advertentie wat 'n weer Kies de sportieve korte Italiaanse stijl of de steeds klassieke Engelse stijl reeds vanaf 59.50 Om kort te gaan: Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Het Rotterdamse metroplan is uitvoe rig besproken in een vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, die in Rotterdam is gehouden. Ir. G. Plantema, chef van de afdeling tunnelbouw van de dienst van gemeente werken te Rotterdam, legde de nadruk op de grote overbelasting van de huidige Maastunnel en van de brugverbinding. Naar schatting zullen het volgend jaar 24 miljoen auto's de Maastunnel moeten pas seren. Bij de bouw ervan is gerekend op vier miljoen. Men heeft ook rekening te houden met de Europoort en met de Euro- markt. In de laatste vijf jaren is onder meer het grensoverschrijdende vracht verkeer over de weg verdubbeld. De kosten van de Rotterdamse metro worden op 100 miljoen geraamd. Bij het ontwerpen van het ondergrondse gedeelte is, wat de stations betreft de metro van de Canadese stad Toronto als voorbeeld genomen. Ir. Th. Brouwer, adjunct-directeur van de Dienst van Stadsontwikkeling en we deropbouw te Rotterdam, wees erop dat bij een frequentie van 21/» minuut 24 me- trotreinen per uur kunnen rijden waarbij iedere trein 780 passagiers kan vervoeren. Men hoopt de metroplannen in zes jaar te kunnen verwezenlijken. De directeur van de Rotterdamse Elek- Advertentie PLATENSPELERS en VERSTERKERS PLEIN 1945 No. 4 - TELEFOON 6561 GRAMMOFOONPLATEN De Haagse rechtbank heeft donderdag morgen een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak tegen een garagehouder uit Oude Wetering, tegen wie de Officier van Justitie veertien dagen geleden een gevan- ganisstraf had geëist 'an een jaar terzake van opzettelijke heling van 24 automobie len, welke in oktober en november van het vorige jaar door een 27-jarige koopman uit Heemstede ten nadele van Amsterdam se en Haarlemse autoverhuurders werden verduisterd. De Heemstedenaar was door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf an twee jaar. De garagehouder, die door de Heemstedenaar als medeplichtige werd genoemd, had ont kend, geweten te hebben dat de automo bielen van verduistering afkomstig waren. trische Tram, ir. N. A. Bogtstra, schetste de moeilijkheden van het huidige verkeer. De tramvertragingen, die naar en van zuid niet vermeden kunnen worden omdat de brug over de Koningshaven iedere twee uur twintig minuten moet worden open gesteld voor de scheepvaart, geven voor de tram een economische verlies van 170.000 per jaar en voor de reizigers, ge rekend naar het aantal uren, van 250.000. Bovendien komt het nu noodzakelijke om rijden nog op een verlies van 750.000 te staan. Alle mogelijkheden voor het openbaar vervoer van centrum naar zuid en omge keerd zijn overwogen, maar de enige op lossing heeft men gezien in de metro. De uurcapaciteit van 30.000 personen kan zo nodig nog vergroot worden door het eventueel opvoeren van de frequentie tot anderhalve minuut. De gehele rijtijd zal slechts tien minuten bedragen. De metro kan volgens ir. Bogtstra bovendien een aanzienlijke personeelsbesparing geven, omdat er minder bestuurders nodig zijn en conducteurs overbodig worden. Er is gedacht aan toezicht op de perrons door be- drijfstelevisie. Bij de voortgang van de techniek zal in de toekomst het besturen van de treinen elektronisch kunnen ge schieden. Van de Spijkerplaat, een zandplaat in de buurt van de Borsselepolder ten zuiden van het Sloe, is dit najaar vier en een half miljoen kubieke meter grond verdwenen. Een grondverschuiving van een dergelijke omvang is uniek in de geschiedenis van de Nederlandse wateren. Tevens is waargenomen, dat de stroom- geul vlak onder de dijk die de Borssele polder beschermt, volkomen verzand is. Voordien was deze stroomgeul ruim ze ventig meter diep. De uitvoering van de plannen, deze dijk te verhogen tot „delta hoogte" .volgens de Deltawet) zou door deze grondverschuiving enige miljoenen goedkoper worden. Peilingen die gisteren zijn uitgevoerd door ambtenaren van de waterkering van de polder Borssele hebben bovengenoemde feiten uitgewezen. De zeedijk bij Borssele is nog altijd een zwakke plek in de zeewering langs de Westerschelde. Bij het onderverdelen in urgentieklassen heeft de minister het ver hogen van deze dijk getemporiseerd. Dit heeft in de dorpen Borssele en 's Heeren- hoek, die beide in de Borsselepolder lig gen, grote ongerustheid gewekt. De ge meenteraden van deze dorpen hebben daarom een schrijven aan de minister ge richt, waarin zij aandringen op spoedige verhoging van de zeedijk. Advertentie Heren-, Jp«C7AALZAAk Meisjes-, Jongens- NOG 2 DAGEN Kwaliteits OVERHEMD voor y,_ prys bij aankoop van minstens 25. BREESTRAAT 17 - BEVERWIJK VITESSE NAAR PURMEREND. Vitesse uit Castricum gaat zondag naar Purmerend om daar tegen de koploper van de tweede klasse, Purmersteijn, te voetballen. Hoewel de gastheren tot nog toe slechts 1 puntje hebben moeten af staan in 6 wedstrijden, maakt Vitesse, met onderstaande opstelling, een goede kans. De opstelling van Vitesse is als volgt: doel: N. Stuifbergen; achter: N. Lute en P. Beentjes; midden: A. Groot, H. Jonker en F. Res; voor: J. de Zeeuw, Th. Groot, H. Zonneveld, N. Jonker en G. Jonker. (Van onze correspondent in Rome) In Florence is het congres begonnen, waarvan men ons al maandenlang ver telt, dat het de grootste politieke gebeur tenis is sedert 1948, namelijk dat van de christen-democraten. Gewoonlijk zijn er zoveel stromingen en bewegingen en groe pen, dat er inderdaad wel enige discussie verwacht mag worden. Het is ook moge lijk, dat na het congres enkele ministers zullen aftreden en zelfs zouden we wel eens een. heel nieuwe regering kunnen krij gen of ook, omdat het uiterst moeilijk is met de huidige kamer een andere rege ring te vormen dan de bestaande, zal men tot vervroegde verkiezingen moeten be sluiten. Dit alles is mogelijk en wordt daar druk en opgewonden besproken, al geloven wij niet, dat er veel veranderen gaat. Het is onmogelijk aan een niet-Italiaans publiek duidelijk te maken, *\vat er pre cies gaande is. We moeten er ons toe be perken, de voornaamste richtingen aan te geven, na eerst iets te hebben gezegd over de partij als zodanig. Elke politieke par tij heeft leden, die actief deelnemen aan de politiek en leden, die er mee volstaan hun contributie te betalen. Verder zijn er sympathiserenden, die hun stem geven aan een partij zonder er lid van te zijn. In Italië heeft de christen-democratische partij minder dan anderhalf miljoen leden (en is dus kleiner dan de communistische) maar zij krijgt ruim twaalf miljoen stem men. De verhouding tussen leden en stem men is uiterst ongunstig en stempelt „de Amintore Fanfani grootste partij van het land" tot de par tij der partijlozen. Nog sterker blijkt dit als men het debiet van het partij-orgaan, de „Popoio" vergelijkt met dat van ande re partijbladen. De „Popoio" wordt min der gelezen dan de „Voce Repubblicana", het orgaan van de kleinste, in het parle ment vertegenwoordigde, partij. De mil joenenmassa, die christen-democratisch stemt zonder lid van de partij te zijn heeft niets met het congres en de partijleiding vah doen. Wat te Florence samenkomt zijn de in vele honderden „voorcongres sen" gekozen gedelegeerden van de par tijgenoten. Het is een soort spelletje om elk der ruim zevenhonderd gedelegeerden van een etiket te voorzien en reeds van tevoren te voorspellen, welke stroming „winnen" zal. Elke groep geeft andere cij fers en de verschillen zijn zo groot, dat er niets met zekerheid te zeggen valt. Bij het laatste partijcongres was de stro ming „Democratisch initiatief", waarvan Amintore Fanfani de leider was, veruit de sterkste. Vandaar dat Fanfani zowel par tijsecretaris als minister-president werd. Maar in de kamer zitten ook de heren, die gekozen werden door de ruim tien miljoen partijlozen. Daaronder zijn er heel wat die veel behoudender zijn ingesteld dan de niet van sociaal inzicht ontblote Fanfani. Zo kon het gebeuren, dat bij geheime stemming de regering verscheidene keren overstemd werd omdat enige tientallen christen-democraten hun stem aan de op positie gaven. Zonder daartoe gedwongen te zijn, trad Fanfani af en nog voor de daarop volgende ministercrisis was opge lost, verraste hij iedereen door ook als partijsecretaris af te treden. „Democra tisch initiatief" viel daarop in twee groe pen uiteen, waarvan er een de naam „Do- rotei" aannam (omdat hun eerste verga dering werd gehouden in het klooster van Sinte Dorothea) en de andere meestal als „Fanfaniani" wordt aangeduid. Partijse- (UPI) De verkiezingen voor een nieu we nationale partijraad van de Italiaanse christen-democraten op de partijconven tie in Florence hebben een overwinning opgeleverd voor de huidige gematigde premier Segni. Van de 120 leden voor de raad die gekozen werden behoren 68 tot zijn aanhang. Aan de partijgroeperingen die zijn voornaamste rivaal, de meer links gerichte oud-premier Fanfani steunen, vielen 46 zetels toe. Drie zetels gingen naar de rechtervleugel van minister van Defensie Andreotti, een naar de centrum rechtse factie van oud-premier Scelba en twee naar linkse facties. In totaal telt de raad 144 leden. Elf ervan zijn leden die voor hun leven gekozen zijn of aangewe zen zijn door partij-organen, twaalf leden moeten binnenkort nog gekozen worden door groepen in de Senaat en Kamer. De uitslag voor een zetel waarover gister avond gestemd werd, volgens een zeer in gewikkeld systeem, is nog niet bekend. Partijsecretaris Moro, die premier Segni steunt, vergaarde het grootste aan tal stemmen op hem persoonlijk uitge bracht, Segni was tweede en Fanfani der de. cretaris werd Moro, die in het begin op slechte voet stond met Fanfani (geen won der, aangezien hij Fanfani op het moei lijkste ogenblik in de steek had gelaten) maar nu niet afkerig schijnt te zijn van hereniging der beide groepen. Een deel der „Dorotei" denkt er net zo over en wordt.. „Morotei" genoemd. Maar Fan fani is verder gegaan in zijn ontwikkeling. Hij weet zeer wel, dat zijn beste vrienden het hem indertijd kwalijk hebben geno men, dat hij in zijn ministerie tal van uit gesproken conservatieve ministers had opgenomen. Die fout wil hij niet herhalen. Voor hem is de enige mogelijkheid om Ita lië te behoeden voor een dictatuur (fas cistisch, communistisch of clericaal) en de democratie in dit land te redden gele gen in ingrijpende sociale hervormingen. Vandaar dat Fanfani, veel meer dan naar de „Morotei", kijkt naar de verte genwoordigers van de kleine boeren, de „Coltivatori diretti", naar de mensen van de rooms-katholieke vakbonden, die in de groep „vernieuwing" gevonden worden, naar de „jonge rooms-katholieken", voor wie samenwerking met Nenni (natuurlijk niet met de communisten) niet zonder meer moet worden uitgesloten en ten slot te naar de nog meer linkse groep „Base". Het is mogelijk, dat het Fanfani lukken zal tijdens het congres een eenheid te vormen uit al deze groepen en dan zou hij opnieuw als partijsecretaris uit het strijd perk (zo mag men dit congres gerust noe men) treden. Tegenover hem staat dan de groep der „Dorotei", talrijker dan die der „Fanfa niani", maar misschien een niet zo hech te eenheid. We zeiden al. dat een kleine groep, waartoe Moro zelf behoort, niet al le bruggen met Fanfani wil afbreken. Ver der is de rechterflank, waarop deze „Do rotei" zou moeten terugvallen indien Fan fani steun krijgt uit het linkerkamp, niet voor alle „Dorotei" aanvaardbaar. Met de groep der „notabelen", vooraanstaande figuren uit de partij, die rechts georiën teerd zijn maar zonder een stroming te vormen elk voor zich hun aanhang heb ben, kan men stellig wel samengaan. De leider van die „onafhankelijken" is Scel ba. Maar dan is er nog een zeer rechtse groep „Lente" geheten, waarvan Andre otti, eenmaal de rechterhand van De Gas- peri, de leider is en waartoe bijvooi-beeld de minister van Buitenlandse Zaken, Pel- la, behoort. Die groep, voor welke samen gaan met de fascisten iets vanzelfspre kends is, wordt door het merendeel der „Dorotei" onaanvaardbaar geacht. Het is onmogelijk te zeggen, wie het con gres zal winnen. Fanfani toont zich erg zelfverzekerd en bereidt misschien een verrassing voor. Maar numeriek lijkt de groep die voort wil gaan met centrumre geringen (dus zonder fascisten, maar ook zonder Nenni) de sterkste. Het enige be zwaar is. dat zulke centrumregeringen niet eer mogelijk zijn, daar noch de so ciaal-democraten, noch de republikeinen zitting willen nemen in een kabinet teza men met de in Italië uiterst conservatieve liberalen. En ook niet met de tot clerica- lisme neigende rechtervleugel van de christen-democraten. Van bijzonder belang is een artikeltje in het Vaticaanse dagblad de „Osservato- re Romano", gewijd aan de „mentors der kerk". In bepaalde christen-democrati sche kringen heeft men er het Vaticaan- een verwijt van gemaakt niet krachtig ge noeg met banvloeken en dergelijke op te treden tegen de communisten.. Het pause- In aanwezigheid van vele autoriteiten onder wie premier en mevrouw Paula Ben Goerion, en duizenden nieuws gierigen is in Haifa de door een Franse firma gebouwde ondergrondse spoor weg in gebruik genomen. De foto toont het echtpaar Ben Goerion tijdens de eerste rit. Rechts (opzij gezien) de heer Pinoteau, vice-president van de Parijse gemeenteraad. Op negenenvijftigjarige leeftijd is te Aerdenhout overleden ir. J. L. Bienfait, een bekende figuur in de metaalindustrie. De heer Bienfait, die uit een oud koop mansgeslacht stamde en o.a. de uitvinder van de luchtpomp: Van Mussenbroek tot zijn voorouders telde, werd 15 mei 1900 te Amsterdam geboren. Na de hbs aldaar doorlopen te hebben, vervolgde hij zijn studies aan de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1925 het diploma werk tuigkundig ingenieur behaalde. Enige jaren was hij in de verkoop van machines voor de metaalverwerkende industrie werk zaam en vervolgens vestigde hij zich op 29 mei 1931 zelfstandig in deze branche. In de loop der jaren verwierf ir. Bien fait zich het uitsluitend recht van verkoop van vooraanstaande buitenlandse fabrie ken van gereedschapswerktuigen, waar onder het Amerikaanse concern van Cin cinnati Milling and Grinding Machines Inc., Ohio U.S.A. Toen deze een Euro pese vestiging overwoog, was het in zonderheid ir. Bienfait die zich zeer heeft beijverd deze vestiging in Nederland te doen plaatsvinden. Op 27 maart 1952 werd als gevolg hiervan Cincinnati-Nederland n.v. te Vlaardingen gevestigd, welke fa briek binnenkort reeds zeer belangrijk zal worden uitgebreid. De bijzondere verdiensten van de thans overledene bij de totstandkoming van deze vestiging werden door de Amerikaanse di rectie van Cincinnati speciaal tijdens zijn zilveren zakenjubileum met grote dank baarheid in een oorkonde tot uitdrukking gebracht. Zijn grote activiteit en bijna on uitputtelijke werkkracht, gepaard gaande aan zijn voortdurend streven met de mo dernste en beste machines tot de ontwik keling van de Nederlandse industrie bij te dragen, verwierven hem in binnen- en buitenland allerwegen groot respect. Hij heeft het geluk mogen smaken dat twee van zijn zoons, die beiden langdurig in het buitenland opgeleid werden en respec tievelijk in 1952 en 1955 in de zaak opgg- nomen zijn, hebben meegewerkt aan de verdere uitbreiding van zijn levenswerk. In de gemeenteraad van Winschoten, die in de afgelopen twee jaren zowel in open bare als besloten zittingen tal van keren aandacht heeft besteed aan het beleid van B. en W. ten opzichte van de directeur van Gemeentewerken, is nu een beslissing gevallen over deze kwestie. In de gisteren gehouden vergadering heeft de P. v. d. A.- fractie een motie ingediend, waarin werd geconstateerd, dat het wantrouwen jegens de directeur van Gemeentewerken niet ge grond is gebleken en dat de raad zijn ver trouwen in deze fuctionaris uitspreekt. De P. v. d. A. diende ook een voorstel van orde in om over deze kwestie geen ver dere discussie meer te voeren. Dit voorstel werd aangenomen met 11 tegen 3 stem men. Vóór stemden de fracties van de P. v. d. A. en van de V.V.D. Tegen stem den de drie leden van de christelijke groep. De twee communistische raadsleden had den tevoren uit protest tegen de gang van zaken de raadszaal verlaten. lijk blad merkt op „die ijver voor anti communistische banvloeken gaat niet hand in hand met even grote ijver voor banvloeken tegen degenen die aan de ar beider zijn loon beknibbelen. En nog nooit heeft iemand zich tot de Heilige Stoel ge wend om banvloeken uit te spreken tegen de anti-communistische totalitarismen, die evenzeer de kerk vervolgen en even zeer de rechten, de vrijheden en de waar digheid van de menselijke persoonlijkheid belagen." „Ook is ons niet gebleken, zo schrijft het pauselijk blad verder, dat men veel begrip toont voor de meest voor de hand liggende zaak ter wereld, namelijk deze dat men om het communisme als theorie en als sociaal regime *e bestrijden, een andere idee tegenover die idee moet stel len en het dan niet bij praatjes moet la ten. Maar met duidelijke voorbeelden de waarde van die anti-communistische denk wijze moet staven en dit wel in de eerste plaats door een einde te maken aan de onrechtvaardige behandeling van bepaal de groepen, waarin het communisme zijn voedingsbodem vindt". Deze woorden zijn niet alleen een dui delijk voorbeeld van de nieuwe geest, die in het Vaticaan leeft, maar zij zouden ook wel eens de christen-democratische weeg schaal kunnen doen doorslaan naar de zijde van Fanfani. Er zijn onder de chris ten-democraten natuurlijk mensen voor wie wat men in het Vaticaan denkt zwaar der weegt dan de opvatting van de con federatie der industriëlen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11